gatospito
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

ΣΥΓΓΝΩΜΗ ΠΟΥ ΔΕ ΣΕ ΠΡΟΣΕΞΑ ΜΕΝΟΥΚΑΚΙ ΜΟΥ...ΣΥΓΓΝΩΜΗ

+19
aporw
mpoulaalekoula
Joey
Pascalicious
AngelNonh
enoplos
Gogo Valentinou
Chouzouris
Rozina
Kikiriki
alexandrakicat
Fotoula
vanilia cat
Anatoli
Βετούλι
loulou
funambolo
Πούπσυ
MENOUKAKI
23 απαντήσεις

Σελίδα 2 από 2 Επιστροφή  1, 2

Πήγαινε κάτω

ΣΥΓΓΝΩΜΗ ΠΟΥ ΔΕ ΣΕ ΠΡΟΣΕΞΑ ΜΕΝΟΥΚΑΚΙ ΜΟΥ...ΣΥΓΓΝΩΜΗ  - Σελίδα 2 Empty Απ: ΣΥΓΓΝΩΜΗ ΠΟΥ ΔΕ ΣΕ ΠΡΟΣΕΞΑ ΜΕΝΟΥΚΑΚΙ ΜΟΥ...ΣΥΓΓΝΩΜΗ

Δημοσίευση από necrogl Τρι Νοε 27, 2012 3:47 pm

Σ ευχαριστούμε πολύ που βρήκες το θάρρος να μοιραστείς αυτή την ιστορία μαζί μας... Πραγματικά σου εύχομαι κάθε δύναμη για να το ξεπεράσεις γιατί μου χει τύχη παρόμοια κατάσταση με αδεσποτάκι που φρόντιζα και ξέρω πόσο πονάει .... δεν ξεπερνιέται με τίποτα...
ίσως μόνο αν ρίξεις την προσοχή σου σ' ένα νέο γατάκι.
Όλες ψυχές είναι που κάτι αναζητούν. Ας μην κατηγορείς τον εαυτό σου άλλο.
Κάποια πράγματα είναι πέρα απ' τα ανθρώπινα. Να προσεύχεσαι για την ψυχή του και θα τον βλέπεις κάθε φορά που θα κλείνεις τα μάτια...
σ όποια διάσταση κι αν είναι τώρα.

necrogl
Kitten
Kitten

Άντρας
Γάτα
Ηλικία : 36
Τόπος : Καλαμάτα
Αριθμός γατουνίων : 2
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Λιακάδα
Ημερομηνία Εγγραφής : 22/01/2012
Mood : ΣΥΓΓΝΩΜΗ ΠΟΥ ΔΕ ΣΕ ΠΡΟΣΕΞΑ ΜΕΝΟΥΚΑΚΙ ΜΟΥ...ΣΥΓΓΝΩΜΗ  - Σελίδα 2 M_bubbles

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΣΥΓΓΝΩΜΗ ΠΟΥ ΔΕ ΣΕ ΠΡΟΣΕΞΑ ΜΕΝΟΥΚΑΚΙ ΜΟΥ...ΣΥΓΓΝΩΜΗ  - Σελίδα 2 Empty Απ: ΣΥΓΓΝΩΜΗ ΠΟΥ ΔΕ ΣΕ ΠΡΟΣΕΞΑ ΜΕΝΟΥΚΑΚΙ ΜΟΥ...ΣΥΓΓΝΩΜΗ

Δημοσίευση από Cat Soul Τετ Μαρ 06, 2013 3:01 am

Ιδού τί πιστεύω:

Αγάπη (αλτρουιστική και μπορεί να κρατήσει για πάντα) είναι όταν πονάς γιατί ο άλλος πόνεσαι, γιατί δεν μπορείς πια να του προσφέρεις τη συντροφιά σου, γιατί δε μπορείτε να χαρείτε πια μαζί, ασχέτως αν μπορείς να χαρείς με άλλα γατάκια, καθώς κάθε γατάκι έχει ξεχωριστή θέση στην καρδιά σου και τελείως ανεξάρτητη απ' αυτή των άλλων γατιών.
Εξάρτηση (εγωιστική και φυσιολογικά φεύγει όσο περνάει ο καιρός από τότε που έφυγε ο άλλος) είναι όταν πονάς γιατί δε μπορείς εσύ χωρίς τον άλλο, γιατί δεν μπορεί πια να σου προσφέρει τη συντροφιά του, γιατί τον έχεις απόλυτη ανάγκη και σε κάθε γατάκι που συναντάς προσπαθείς να βρεις αυτόν ή το συγκρίνεις μαζί του.

Είναι δυσδιάκριτη πολλές φορές η διαφορά, αλλά τεράστια. Δυστυχώς, στις μέρες μας σπανίζει η αγάπη χωρίς εξάρτηση (πρέπει να τα έχεις κάνει πολύ δουλειά με τον ευατό σου), ενώ δεν είναι τόσο σπάνια η εξάρτηση χωρίς πραγματική αγάπη.
Πάντος, το συμπέρασμα απ' τα παραπάνω είναι ότι δεν είναι καθόλου κακό να μπορείς να ζεις με την απουσία κάποιου όποτε δεν έχεις εναλλακτική, ούτε να χαϊδεύεις άλλα γατάκια, αντιθέτως μάλιστα, αυτό σημαίνει ότι φεύγει η εξάρτηση. Η αγάπη θα είναι πάντα εκεί όσο η απάντηση στην ερώτηση "Θα χαιρόσουν πολύ αν υπήρχε η δυνατότητα να ήταν τώρα εδώ μαζί σου ο Μένιος;" είναι θετική.
saint
Cat Soul
Cat Soul
Junior Cat
Junior Cat

Θηλυκό
Τίγρης
Ηλικία : 38
Αριθμός γατουνίων : 1
Ημερομηνία Εγγραφής : 01/01/2013

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΣΥΓΓΝΩΜΗ ΠΟΥ ΔΕ ΣΕ ΠΡΟΣΕΞΑ ΜΕΝΟΥΚΑΚΙ ΜΟΥ...ΣΥΓΓΝΩΜΗ  - Σελίδα 2 Empty Απ: ΣΥΓΓΝΩΜΗ ΠΟΥ ΔΕ ΣΕ ΠΡΟΣΕΞΑ ΜΕΝΟΥΚΑΚΙ ΜΟΥ...ΣΥΓΓΝΩΜΗ

Δημοσίευση από MENOUKAKI Τετ Ιουλ 24, 2013 9:18 pm

Συμφωνώ μαζί σου... Με το Μένιο ένιωθα και τα δύο, αγάπη και εξάρτηση...Και ναι, η εξάρτηση έχει φύγει (δεν μπορείς να κάνεις κι αλλιώς άλλωστε) αλλά η αγάπη μου γι αυτόν δεν πρόκειται να χαθεί ποτέ.Ακόμη, (ένα χρόνο και δύο μήνες μετά το θάνατό του) δεν μπορώ να δω φωτογραφία του, ούτε και μπορώ να μιλάω γι αυτόν γιατί με πιάνουν αναφιλητά...Απίστευτο..Αλλά ζω χωρίς αυτόν.
MENOUKAKI
MENOUKAKI
Kitten
Kitten

Θηλυκό
Κόκκορας
Ηλικία : 42
Αριθμός γατουνίων : 3
Ημερομηνία Εγγραφής : 20/05/2012
Mood : ΣΥΓΓΝΩΜΗ ΠΟΥ ΔΕ ΣΕ ΠΡΟΣΕΞΑ ΜΕΝΟΥΚΑΚΙ ΜΟΥ...ΣΥΓΓΝΩΜΗ  - Σελίδα 2 M_tears

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Σελίδα 2 από 2 Επιστροφή  1, 2

Επιστροφή στην κορυφή

- Παρόμοια θέματα

 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης