gatospito
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

ξηρά τροφή βασισμένη στο ψάρι...κάνει;

5 απαντήσεις

Πήγαινε κάτω

ξηρά τροφή βασισμένη στο ψάρι...κάνει; Empty ξηρά τροφή βασισμένη στο ψάρι...κάνει;

Δημοσίευση από kat-cats Παρ Μάης 11, 2012 3:02 pm

Ακουσα πρόσφατα ότι υπάρχει η αίσθηση (δεν ξέρω πως αλλιώς να το εκφράσω) πως οι ξηρές τροφές που είναι βασισμένες στο ψάρι δεν είναι καλό για την γατούλα μας....Μου έκανε πολύ εντύπωση αν ισχύει κάτι τέτοιο. Μήπως τους αρέσει πιο πολύ οι τροφές τους να είναι βασισμένες στο κρέας...;; Ισχύει; Τι γνώμη έχετε;
kat-cats
kat-cats
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Κατσίκα
Ηλικία : 56
Τόπος : Αγ. Παρασκευή, Αθήνα
Αριθμός γατουνίων : 2 & 1 αγγελάκι
Ημερομηνία Εγγραφής : 27/03/2011

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ξηρά τροφή βασισμένη στο ψάρι...κάνει; Empty Απ: ξηρά τροφή βασισμένη στο ψάρι...κάνει;

Δημοσίευση από YNL Παρ Μάης 11, 2012 3:40 pm

Δεν νομίζω αλλά μπορεί αυτό να είναι η καινούργια μόδα κάποιας έρευνας. Εγώ ξέρω και απ 'οτι διαβάζω μόνο το ωμό ψάρι δεν κάνει καλό στα γατάκια
Πάντως η δική μου τρώει μόνο κροκέτες από κοτόπουλο αλλά κάνει σαν τρελή για κονσέρβα με τόνο με ζελέ γαρίδας της Gourmet
YNL
YNL
Επίλεκτος Ομάδος Γ.Α.Τ.
Επίλεκτος Ομάδος Γ.Α.Τ.

Άντρας
Τίγρης
Ηλικία : 73
Τόπος : Αμφιάλη Κερατσίνι
Αριθμός γατουνίων : 1. Την Χιονάτη Κερατσινίου
Motto : ΦΟΠΛΟΧΟ ΟΝΑΡ LORD ΧΟΥΛΙΟ
Ημερομηνία Εγγραφής : 26/09/2011
Mood : ξηρά τροφή βασισμένη στο ψάρι...κάνει; M-help

https://www.youtube.com/user/YNLAMP/videos

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ξηρά τροφή βασισμένη στο ψάρι...κάνει; Empty Απ: ξηρά τροφή βασισμένη στο ψάρι...κάνει;

Δημοσίευση από kat-cats Παρ Μάης 11, 2012 4:16 pm

H αλήθεια είναι πως δεν έχω πειραματιστεί ιδιαίτερα με την τροφή της. Της δίνω τροφή βασισμένη στο κοτόπουλο και λίγο κονσέρβα μαζί κάθε μέρα. Αλλά ήθελα να της πάρω για αλλαγή τροφή βασισμένη στο ψάρι...έτσι για να δω τι θα κάνει. Γιατί νοιώθω πως έχει λίγο ψιλοβαρεθεί την ίδια και την ίδια. Ακουσα αυτό και δεν ξέρω αν είναι αλήθεια γι'αυτό σας ρωτάω. Αλλά βλέπω ότι υπάρχουν κροκέτες βασισμένες στο ψάρι σε όλες σχεδόν τις ξηρές τροφές.
kat-cats
kat-cats
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Κατσίκα
Ηλικία : 56
Τόπος : Αγ. Παρασκευή, Αθήνα
Αριθμός γατουνίων : 2 & 1 αγγελάκι
Ημερομηνία Εγγραφής : 27/03/2011

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ξηρά τροφή βασισμένη στο ψάρι...κάνει; Empty Απ: ξηρά τροφή βασισμένη στο ψάρι...κάνει;

Δημοσίευση από YNL Παρ Μάης 11, 2012 4:57 pm

Δεν χάνεις να το δοκιμάσεις. Και να σου πω, ίσως να μη της αρέσουν. Το βλέπω όχι μόνο με τη Χιονάτη μου αλλά και με τα αδέσποτα. Αν τους ψάλω ψαροκροκέτες τότε όταν τις πλησιάζουν μυρίζουν για αρκετή ώρα και μετά τσιμπάνε γιατί η πείνα μάλλον τα εξαναγκάζει να το κάνουν
Όλες οι εταιρείες διαθέτουν κροκέτες ψαριών. Μικρές και μεγάλες, διάσημες και άσημες, αν ήταν επικίνδυνες η ακατάλληλες για την υγεία των παιδιών μας κάτι θα γινόταν. Κι εχω εμπιστοσύνη που στον Καναδά, Αυστραλία, Αμερική και Ευρώπης δεν έχει δημιουργηθεί κανένας σάλος για το είδος των κροκετών αυτών
YNL
YNL
Επίλεκτος Ομάδος Γ.Α.Τ.
Επίλεκτος Ομάδος Γ.Α.Τ.

Άντρας
Τίγρης
Ηλικία : 73
Τόπος : Αμφιάλη Κερατσίνι
Αριθμός γατουνίων : 1. Την Χιονάτη Κερατσινίου
Motto : ΦΟΠΛΟΧΟ ΟΝΑΡ LORD ΧΟΥΛΙΟ
Ημερομηνία Εγγραφής : 26/09/2011
Mood : ξηρά τροφή βασισμένη στο ψάρι...κάνει; M-help

https://www.youtube.com/user/YNLAMP/videos

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ξηρά τροφή βασισμένη στο ψάρι...κάνει; Empty Απ: ξηρά τροφή βασισμένη στο ψάρι...κάνει;

Δημοσίευση από kat-cats Παρ Μάης 11, 2012 9:39 pm

Εχεις δίκιο. Θα δοκιμάσω να δω πως θα της φανεί. Και στα γατάκια που ταίζω όντως έχεις δίκιο....προσπάθησα να τους δώσω ακάνα που δίνω και στη μικρή μου και όλα την τρώνε μετά από λίγο (τι να κάνουν πεινάνε) πλην της Πραλίνας....που θέλει....friskies!!!! ότι και να κάνω δεν θέλει, τρώει λίγο και την αφήνει. Μάθανε έτσι από την άλλη κοπέλα που τα τάιζε.... τι να σου πω....φοβερό πάντως έτσι; εμείς πασχίζουμε να τους δίνουμε καλή τροφή και εκείνα θέλουν αυτή που έχουν μάθει!
kat-cats
kat-cats
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Κατσίκα
Ηλικία : 56
Τόπος : Αγ. Παρασκευή, Αθήνα
Αριθμός γατουνίων : 2 & 1 αγγελάκι
Ημερομηνία Εγγραφής : 27/03/2011

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ξηρά τροφή βασισμένη στο ψάρι...κάνει; Empty Απ: ξηρά τροφή βασισμένη στο ψάρι...κάνει;

Δημοσίευση από YNL Παρ Μάης 11, 2012 10:04 pm

Το ίδιο πρόβλημα και με τα δικά μου αδέσποτα. 3 από αυτά τους παίρνω τροφή πουρίνα γιατί δεν τρώνε καθόλου από την άλλη. Σήμερα όμως θα φάνε κοτόπουλο βραστό που τους έφτιαξα κι έτσι θα έχουν πάρτυ.
YNL
YNL
Επίλεκτος Ομάδος Γ.Α.Τ.
Επίλεκτος Ομάδος Γ.Α.Τ.

Άντρας
Τίγρης
Ηλικία : 73
Τόπος : Αμφιάλη Κερατσίνι
Αριθμός γατουνίων : 1. Την Χιονάτη Κερατσινίου
Motto : ΦΟΠΛΟΧΟ ΟΝΑΡ LORD ΧΟΥΛΙΟ
Ημερομηνία Εγγραφής : 26/09/2011
Mood : ξηρά τροφή βασισμένη στο ψάρι...κάνει; M-help

https://www.youtube.com/user/YNLAMP/videos

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ξηρά τροφή βασισμένη στο ψάρι...κάνει; Empty Απ: ξηρά τροφή βασισμένη στο ψάρι...κάνει;

Δημοσίευση από kat-cats Παρ Μάης 11, 2012 10:23 pm

χαχαχχχαχα αυτά είναι τα ωραία!!!
στην Τζίντζερ έδωσα προχθές λιγο ψαράκι....και αντί να το βουτήξει...το μύριζε, το μύριζε....λες και είχε σκατούλες....χαχαχαχα το φαγε μετά από ώρα....

άσχετο αλλά το θυμήθηκα... "είναι τρελοί αυτοί οι ρωμαίοι" χαχαχααχαα
kat-cats
kat-cats
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Κατσίκα
Ηλικία : 56
Τόπος : Αγ. Παρασκευή, Αθήνα
Αριθμός γατουνίων : 2 & 1 αγγελάκι
Ημερομηνία Εγγραφής : 27/03/2011

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ξηρά τροφή βασισμένη στο ψάρι...κάνει; Empty Απ: ξηρά τροφή βασισμένη στο ψάρι...κάνει;

Δημοσίευση από koneko Σαβ Μάης 12, 2012 6:13 am

εφόσον πρόκειται για τροφή του εμπορίου, είναι συμπληρωμένη και συνεπώς δεν πρόκειται να οδηγήσει το γατί σε έλλειψη βιταμινων κτλ. Αυτο που με ανησυχει ομως με αυτες τις τροφες, ειναι η περιεκτικοτητα υδραργυρου. Απο την αλλη ομως, ποσο ψαρι να εχουν αυτες οι τροφες; Οι περισσοτερες τροφες μπορει να λενε οτι εχουν ψαρι, αλλα μια ματια στα συστατικα δειχνει οτι το ψαρι βρισκεται σε ελαχιστη ποσοτητα στις τροφες αυτες.
koneko
koneko
Γατο-gourmeδιά
Γατο-gourmeδιά

Θηλυκό
Γάτα
Ηλικία : 36
Τόπος : Β. Αμερικη
Αριθμός γατουνίων : 2
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Όλες!!!
Ημερομηνία Εγγραφής : 26/03/2012
Mood : ξηρά τροφή βασισμένη στο ψάρι...κάνει; M_tour10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ξηρά τροφή βασισμένη στο ψάρι...κάνει; Empty Απ: ξηρά τροφή βασισμένη στο ψάρι...κάνει;

Δημοσίευση από kat-cats Σαβ Μάης 12, 2012 8:20 am

Η περιεκτικότητα του υδραργυρου ειναι ένα θέμα. Κυρίως υπαρχει στον τόννο απ ότι διάβασα.
kat-cats
kat-cats
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Κατσίκα
Ηλικία : 56
Τόπος : Αγ. Παρασκευή, Αθήνα
Αριθμός γατουνίων : 2 & 1 αγγελάκι
Ημερομηνία Εγγραφής : 27/03/2011

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ξηρά τροφή βασισμένη στο ψάρι...κάνει; Empty Απ: ξηρά τροφή βασισμένη στο ψάρι...κάνει;

Δημοσίευση από AngelNonh Σαβ Μάης 12, 2012 12:30 pm

Δεν έχω ακούσει κάτι, τι να πώ? Τους δίνω απ' όλες τις γεύσεις για αλλαγή αλλά στην πράξη τρελαίνονται για γεύση κοτόπουλο! Παιδιά για τον υδράργυρο που λέτε δλδ πρέπει να έχει μικρή περιεκτικότητα?
AngelNonh
AngelNonh
Junior Cat
Junior Cat

Θηλυκό
Χοίρος
Ηλικία : 40
Τόπος : ΛΑΡΙΣΑ
Αριθμός γατουνίων : 5 σπιτογατουλίνια, 6 που κάνουν διακοπές στο κτήμα, 1 αδεσποτoύλα, τη Νονούλα, τη Χαρούλα, το Γκριζάκη και άλλα αγγελούδια στον ουρανό
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : ΑΝΟΙΞΗ!!!!!!!!!
Motto : Οι άνθρωποι που δεν αγαπάνε τις γάτες, σε προηγούμενη ζωή τους ήταν ποντίκια!!!
Ημερομηνία Εγγραφής : 21/03/2012
Mood : ξηρά τροφή βασισμένη στο ψάρι...κάνει; M_icecream

https://www.facebook.com/kosmhmanatasa

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ξηρά τροφή βασισμένη στο ψάρι...κάνει; Empty Απ: ξηρά τροφή βασισμένη στο ψάρι...κάνει;

Δημοσίευση από kat-cats Τετ Μάης 23, 2012 10:06 am

Nαι έτσι πρέπει! τους κάνει κακό.... εγώ πήγα και της πήρα τις schesir σε διάφορες γεύσεις...έτσι για μια αλλαγή! αλλά δεν της δίνω ολόκληρο το κουτάκι...την έχω μάθει να της δίνω 2 φορές την ημέρα από 1 κουτ. γλυκού και τρελαίνεται!!
Οι γεύσεις που έχουν δεν παίζονται....μάνγκο με τόνο ή τόνο με ανανά.... θα δω αντιδράσεις όταν τις δώσω στην Τζίντζερ...χθες της έδωσα με προσούτο και τρελάθηκε!!!
kat-cats
kat-cats
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Κατσίκα
Ηλικία : 56
Τόπος : Αγ. Παρασκευή, Αθήνα
Αριθμός γατουνίων : 2 & 1 αγγελάκι
Ημερομηνία Εγγραφής : 27/03/2011

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ξηρά τροφή βασισμένη στο ψάρι...κάνει; Empty Απ: ξηρά τροφή βασισμένη στο ψάρι...κάνει;

Δημοσίευση από Δ² Τρι Μάης 29, 2012 8:37 pm

YNL έγραψε:Δεν χάνεις να το δοκιμάσεις. Και να σου πω, ίσως να μη της αρέσουν. Το βλέπω όχι μόνο με τη Χιονάτη μου αλλά και με τα αδέσποτα. Αν τους ψάλω ψαροκροκέτες τότε όταν τις πλησιάζουν μυρίζουν για αρκετή ώρα και μετά τσιμπάνε γιατί η πείνα μάλλον τα εξαναγκάζει να το κάνουν

Εκτός από τη δική μου, που είναι "ψαρού". Ίσως φταίει που την βρήκα σε νησί happy2
Δ²
Δ²
Εφτάψυχος-η M^o-o^derator
Εφτάψυχος-η M^o-o^derator

Θηλυκό
Ημερομηνία Εγγραφής : 02/04/2012
Mood : ξηρά τροφή βασισμένη στο ψάρι...κάνει; M_yoohoo

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επιστροφή στην κορυφή

- Παρόμοια θέματα

 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης