gatospito
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Μαύρο δάκρυ

4 απαντήσεις

Πήγαινε κάτω

Μαύρο δάκρυ Empty Μαύρο δάκρυ

Δημοσίευση από loulou Δευ Ιαν 30, 2012 3:37 pm

Γειά σας γατογονείς και συνγάτοικοι,

υπάρχει ένα θέμα που με απασχολεί εδώ και λίγο καιρό με την Ντένη μου. Είναι η λευκή, της φωτογραφίας στο άβατάρ μου, και είναι οκτώ χρονών σχεδόν. Τα ματάκια της βγάζουν μαύρη τσίμπλα η οποία στερεοποιείται στις κόγχες και στις άκρες. Ακόμη μερικές φορές κολλάει στις τριχούλες γύρω απ' τα μάτια. Είχα επικοινωνήσει τηλεφωνικώς με τον κτηνίατρο και μας είπε να τις βάλουμε *****. Υποχώρησε για λίγο και μόλις σταματήσαμε τις σταγόνες, ξανά τα ίδια. Τι να κάνω? Χρησιμοποιώ χαμομήλι και γάζα για καθαρισμό αλλά ξαναεμφανίζεται. Μήπως δεν έχω επιμείνει αρκετά? είναι τώρα 2 εβδομάδες που το παλεύουμε. Σημειώνω ότι δεν είναι δυνατόν να την δεί ο γιατρός γιατί στο νησί που μένουμε δεν υπάρχει τίποτα. 'Οτι κατάλαβε κατάλαβε απ το τηλέφωνο.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων Μαύρο δάκρυ 134150


Έχει επεξεργασθεί από τον/την SuperCatz στις Δευ Ιαν 30, 2012 6:17 pm, 1 φορά (Λόγος της επεξεργασίας : Προτιμάται η μη αναφορά συγκεκριμένων φαρμάκων, βάσει του συγκεκριμένου :http://www.gatospito.com/t6965-topic)
loulou
loulou
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Σκύλος
Ηλικία : 53
Αριθμός γατουνίων : 2++
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : καλοκαιράκι-μπανάκι-
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Δεν ξέρω ποιά να διαλέξω... όλες ίσως;
Motto : Το μέλλον ανήκει σε κείνους που ξέρουν να περιμένουν...
Ημερομηνία Εγγραφής : 25/04/2008
Mood : Μαύρο δάκρυ M_hug

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Μαύρο δάκρυ Empty Απ: Μαύρο δάκρυ

Δημοσίευση από Anatoli Δευ Ιαν 30, 2012 3:41 pm

Κι εμενα βγαζουν τσιμπλιτσες.Βεβαια οχι κατι τραγικο, ελαχιστο.Των δικων μου ειναι καφε θα ελεγα. Δεν ξερω εαν χρειαζεται αγωγη για κατι τετοιο αλλα προς θεου μην της ξαναβαλεις το συγκεκριμενο κολλυριο. Ειναι κορτιζονουχο και δεν ενδεικνυται ποσο μαλλοω για τηλεφωνικη διαγνωση που εκανε ο γιατρος σου.Μεχρι και τυφλωση μπορει να προκαλεσει σε καποιες περιπτωσεις. Καποια μελη που ειχαν εμπειρια με το συγκεκριμενο κολλυριο θα σου πουνε.
Anatoli
Anatoli
Gata Antipathiticus
Gata Antipathiticus

Θηλυκό
Δράκος
Ηλικία : 47
Τόπος : Γαληφάδα City
Αριθμός γατουνίων : 2 λουκουμάδες
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Στην Αλάσκα αδελφές μου, στην Αλάσκα!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Τον Φιόγκο και τον Σάγκυ
Motto : If you are racist, sexist, homophobic or just basically an asshole, I donʼt care if you like me, or not. I fucking hate you. - Kurt Cobain
Ημερομηνία Εγγραφής : 21/08/2008
Mood : Μαύρο δάκρυ Parta10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Μαύρο δάκρυ Empty Απ: Μαύρο δάκρυ

Δημοσίευση από loulou Δευ Ιαν 30, 2012 4:16 pm

Εξαιρετικά, δεν το γνώριζα, αλλά απ' ότι φαίνεται ούτε ο κτηνίατρος το γνωρίζει... Τελικά είναι πολύ δύσκολο να βρει κανείς καλό γιατρό, είτε είναι ζώο ή άνθρωπος! Σ' ευχαριστώ Anatoli Smile Το κακό είναι ότι μόνον στο τηλέφωνο στηριζόμαστε τουλάχιστον το χειμώνα. Οπότε καλύτερα να μην της βάζω τίποτα άλλο από χαμομήλι.
loulou
loulou
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Σκύλος
Ηλικία : 53
Αριθμός γατουνίων : 2++
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : καλοκαιράκι-μπανάκι-
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Δεν ξέρω ποιά να διαλέξω... όλες ίσως;
Motto : Το μέλλον ανήκει σε κείνους που ξέρουν να περιμένουν...
Ημερομηνία Εγγραφής : 25/04/2008
Mood : Μαύρο δάκρυ M_hug

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Μαύρο δάκρυ Empty Απ: Μαύρο δάκρυ

Δημοσίευση από Πούπσυ Δευ Ιαν 30, 2012 4:24 pm

κι εμένα ο τζέρυ δακρύζει στο ένα μάτι του (το εγχειρισμένο) με καφέ δακρυ αλλά το κολλύριο που μου έδωσε ο γιατρός δεν βελτιώνει πολύ τα πράγματα. συχνά μάλιστα μαζεύεται μια μαυρίλα στο ένα του ρουθούνι και του το καθαρίζω. κι εγώ δεν ξέρω τι να κάνω. βλέπω λεκέδες απο το δάκρυ του στο πάτωμα. Μαύρο δάκρυ 43833
Πούπσυ
Πούπσυ
Gatus Paranoicus
Gatus Paranoicus

Θηλυκό
Σκύλος
Ηλικία : 53
Τόπος : Γαλημάτα
Αριθμός γατουνίων : Η Πούπσυ και ο Τζέρυ στο σπίτι... και η αδεσποτούλα Λούσυ στην πυλωτή!
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Βροχερός αλλά χωρίς κρύο
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : τον ΑΙΜΙΛΙΟ!!!! και τον Κανελλάκο!
Ημερομηνία Εγγραφής : 08/01/2009
Mood : Μαύρο δάκρυ M_coffee

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Μαύρο δάκρυ Empty Απ: Μαύρο δάκρυ

Δημοσίευση από loulou Δευ Ιαν 30, 2012 5:55 pm

Το θέμα είναι ότι δεν ξέρω αν υπάρχει εξήγηση από το σύμπτωμα και ο γιατρός δεν έδειξε να γνωρίζει κάτι παραπάνω. Το δάκρυ είναι όντως καφέ σκούρο και ενίοτε μαύρο, μάλλον όταν ξεραθεί πολύ. Αν χρησιμοποιήσω άλλο κολλύριο? εσύ τι χρησιμοποιείς Πούπσυ?
loulou
loulou
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Σκύλος
Ηλικία : 53
Αριθμός γατουνίων : 2++
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : καλοκαιράκι-μπανάκι-
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Δεν ξέρω ποιά να διαλέξω... όλες ίσως;
Motto : Το μέλλον ανήκει σε κείνους που ξέρουν να περιμένουν...
Ημερομηνία Εγγραφής : 25/04/2008
Mood : Μαύρο δάκρυ M_hug

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Μαύρο δάκρυ Empty Απ: Μαύρο δάκρυ

Δημοσίευση από Πούπσυ Δευ Ιαν 30, 2012 5:57 pm

θα προτιμούσα να μην σου πω, γιατί τα μάτια είναι πολύ ευαίσθητα και μπορεί αυτό που κάνει καλό σε μένα, να βλάψει το δικό σου. ελπίζω να μη με παρεξηγείς! εμάς, μας το έδωσε ο γιατρός αφού εξέτασε ότι δεν υπάρχει πληγή μέσα στο μάτι.
Πούπσυ
Πούπσυ
Gatus Paranoicus
Gatus Paranoicus

Θηλυκό
Σκύλος
Ηλικία : 53
Τόπος : Γαλημάτα
Αριθμός γατουνίων : Η Πούπσυ και ο Τζέρυ στο σπίτι... και η αδεσποτούλα Λούσυ στην πυλωτή!
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Βροχερός αλλά χωρίς κρύο
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : τον ΑΙΜΙΛΙΟ!!!! και τον Κανελλάκο!
Ημερομηνία Εγγραφής : 08/01/2009
Mood : Μαύρο δάκρυ M_coffee

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Μαύρο δάκρυ Empty Απ: Μαύρο δάκρυ

Δημοσίευση από loulou Δευ Ιαν 30, 2012 6:06 pm

Ναι σε καταλαβαίνωκαι δεν σε παρεξηγώ, αλλά δεν σε ρωτώ γι'αυτό αλλά περισσότερο για να έχω υπόψιν μου ποια είναι κατάλληλα και ποιά όχι, όπως εμαθα πριν από λίγο για το *****. Θα περιμένω να δω μήπως της περάσει με το χαμομήλι, έτσι κι αλλιώς έχει υποχωρήσει λίγο, είναι ίσως αλλεργία γιατί είναι και στα δύο μάτια της το ίδιο. Σ' ευχαριστώ πάντως για την απάντηση. Περαστικά και στο δικό σου γατούνι. Μαύρο δάκρυ 134150


Έχει επεξεργασθεί από τον/την SuperCatz στις Δευ Ιαν 30, 2012 6:16 pm, 1 φορά (Λόγος της επεξεργασίας : Προτιμάται η μη αναφορά συγκεκριμένων φαρμάκων, βάσει του συγκεκριμένου :http://www.gatospito.com/t6965-topic)
loulou
loulou
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Σκύλος
Ηλικία : 53
Αριθμός γατουνίων : 2++
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : καλοκαιράκι-μπανάκι-
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Δεν ξέρω ποιά να διαλέξω... όλες ίσως;
Motto : Το μέλλον ανήκει σε κείνους που ξέρουν να περιμένουν...
Ημερομηνία Εγγραφής : 25/04/2008
Mood : Μαύρο δάκρυ M_hug

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Μαύρο δάκρυ Empty Απ: Μαύρο δάκρυ

Δημοσίευση από Πούπσυ Δευ Ιαν 30, 2012 6:08 pm

ίσως και με φυσικά δάκρυα να γινόταν δουλεια. δεν ξέρω... δε νομίζω να είναι επικίνδυνο. τουλάχιστον να της τα καθάριζες με αυτό...
Πούπσυ
Πούπσυ
Gatus Paranoicus
Gatus Paranoicus

Θηλυκό
Σκύλος
Ηλικία : 53
Τόπος : Γαλημάτα
Αριθμός γατουνίων : Η Πούπσυ και ο Τζέρυ στο σπίτι... και η αδεσποτούλα Λούσυ στην πυλωτή!
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Βροχερός αλλά χωρίς κρύο
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : τον ΑΙΜΙΛΙΟ!!!! και τον Κανελλάκο!
Ημερομηνία Εγγραφής : 08/01/2009
Mood : Μαύρο δάκρυ M_coffee

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Μαύρο δάκρυ Empty Απ: Μαύρο δάκρυ

Δημοσίευση από Anatoli Δευ Ιαν 30, 2012 6:11 pm

Επειδη ανεφερα παραπανω τις επιπτωσεις ενος συγκεκριμενου κολλυριου, θελω να διευκρινισω οτι το συγκεκριμενο δεν κανει κακο σε ολες τις περιπτωσεις και σιγουρα υπαρχουν περιπτωσεις που ενδεικνυται. Δεν ειναι ενα "κακο" κολλυριο. Απλα, πρεπει να δινεται μονο απο γιατρο και αφου εξεταστει η καθε περιπτωση, γιατι αλλιως οπως και καθε αλλο φαρμακο μπορει να φερει οχι επιθυμητα αποτελεσματα.Γι αυτο σου ειπα να σταματησεις να το δινεις εφοσον ο γιατρος δεν την εχει εξετασει.
Anatoli
Anatoli
Gata Antipathiticus
Gata Antipathiticus

Θηλυκό
Δράκος
Ηλικία : 47
Τόπος : Γαληφάδα City
Αριθμός γατουνίων : 2 λουκουμάδες
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Στην Αλάσκα αδελφές μου, στην Αλάσκα!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Τον Φιόγκο και τον Σάγκυ
Motto : If you are racist, sexist, homophobic or just basically an asshole, I donʼt care if you like me, or not. I fucking hate you. - Kurt Cobain
Ημερομηνία Εγγραφής : 21/08/2008
Mood : Μαύρο δάκρυ Parta10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Μαύρο δάκρυ Empty Απ: Μαύρο δάκρυ

Δημοσίευση από SuperCatz Δευ Ιαν 30, 2012 6:15 pm

Αν, για κάποιο λόγο, πρέπει να βάλεις κολλύριο, ζήτα από το φαρμακείο ένα μη κορτιζονούχο. Αν θες λεπτομέρειες, πες μου να σου στείλω πμ.

Έτσι όπως το παρουσιάζεις είναι και ο Snow μας, και φαίνεται σαν την Ντένη σου επειδή είναι κι αυτός άσπρος. Εμείς δεν βάζουμε τίποτα στα μάτια του, απλά καθαρίζουμε τις τσίμπλες με λίγο βρεγμένο χαρτί, και ενίοτε και την μυτούλα του, γιατί μαζεύει και εκεί.

Η δική μας περίπτωση είναι ερπητοϊός, και ο προηγούμενος γιατρός μας παραλίγο να μας τυφλώσει το Snow-άκι μας, κάνοντας τηλεφωνική διάγνωση και δίνοντας λάθος κολλύριο (όχι αυτό που ανέφερες αλλά ένα παρεμφερές, επίσης κορτιζονούχο), όπως δηλαδή έγινε και μ' εσάς.

Τις πρώτες μέρες εφαρμογής φάνηκε καλύτερα, μετά όμως το μάτι θόλωσε και το μισόκλεινε, με αποτέλεσμα να τρέχουμε προπαραμονή Πρωτοχρονιάς σε άλλο γιατρό, κι ευτυχώς, γιατί αν το καθυστερούσαμε ο γατούλης θα τυφλωνόταν.

Όταν είναι ερπητοϊός (και πιθανότατα είναι όπως το περιγράφεις - προσωπική εκτίμηση, δεν είμαι γιατρός), απαγορεύεται η κορτιζόνη..

Επίσης, το καλύτερο καθάρισμα που μπορείς να κάνεις δεν είναι με χαμομήλι, αλλά με φυσιολογικό ορό και γάζες μιας χρήσης ή χαρτοπετσέτα, χαρτί κουζίνας κλπ, όχι όμως βαμβάκι γιατί μπορεί ν' αφήσει ίνες στο μάτι.
SuperCatz
SuperCatz
Gata Antipathiticus
Gata Antipathiticus

Θηλυκό
Δράκος
Ηλικία : 47
Τόπος : Brahames
Αριθμός γατουνίων : 4 στο σπίτι: ο Tesoro, ο Snow, η Πατούσα, κόρη της Λουλού και του Tesoro και ο Gizmo. Και ένα ακόμα, ένα ξεχωριστό και σπάνιο γατούνι που θα κατοικεί για πάντα στην καρδιά και στην ψυχή μας, το Λουλουδάκι μας..
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Φθινόπωρο, Χειμώνας, Χριστούγενναααα!!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Την Pupa, την Soraya, τον Shaggy, την Μελίνα και την Brighitta di Menin!
Motto : Είμαι η manager της Κουκουβάουνας!
Ημερομηνία Εγγραφής : 12/01/2009
Mood : Μαύρο δάκρυ M_dance

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Μαύρο δάκρυ Empty Απ: Μαύρο δάκρυ

Δημοσίευση από loulou Δευ Ιαν 30, 2012 6:43 pm

Ωχ όχι, λέτε να είναι ερπητοϊός? Αναθεματισμένο νησί! Τι θα κάνω εγώ με το γατί μου τώρα? Την άνοιξη θα έρθει μια ομάδα ξένων γιατρών όπως κάθε χρόνο, πως θα περιμένω ως τότε? No
@Anatoli όσο για το κολλύριο που μου είπες εγώ κατάλαβα ότι είναι λάθος η χρήση του χωρίς διάγνωση-παρόλο που μου το είπε ο κτηνίατρος- και δεν δίνεται σε ψιψίνια έτσι απλά, όπως και κάθε άλλο φάρμακο άλλωστε. Ούτως ή άλλως δεν είχα σκοπό να το χρησιμοποιήσω άλλο.

Θα προσπαθήσω με φυσιολογικό ορό. Όσον για τον ερπητοϊό, τώρα αγχώθηκα, pale
πάω να ψάξω να βρω αν είναι κολλητικό και για την Λουλού και για τα αδεσποτάκια μας.

Ευχαριστώ SuperCatz, Anatoli, Πουπσυ pale
loulou
loulou
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Σκύλος
Ηλικία : 53
Αριθμός γατουνίων : 2++
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : καλοκαιράκι-μπανάκι-
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Δεν ξέρω ποιά να διαλέξω... όλες ίσως;
Motto : Το μέλλον ανήκει σε κείνους που ξέρουν να περιμένουν...
Ημερομηνία Εγγραφής : 25/04/2008
Mood : Μαύρο δάκρυ M_hug

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Μαύρο δάκρυ Empty Απ: Μαύρο δάκρυ

Δημοσίευση από SuperCatz Δευ Ιαν 30, 2012 6:47 pm

Μαύρο δάκρυ 126539 Μην αγχώνεσαι, τα περισσότερα γατιά έχουν ερπητοϊό. Είναι σαν τον δικό μας τον έρπη. Κολλητικό είναι, αλλά δεν είναι κάτι να σε τρελάνει από ανησυχία. Όπως κατάλαβες, και οι 3 που σου γράψαμε, τα γατιά μας έχουν ερπητοϊό, αλλά αυτό δεν αποτελεί κάποιον ιδιαίτερο κίνδυνο για την υγεία τους.
SuperCatz
SuperCatz
Gata Antipathiticus
Gata Antipathiticus

Θηλυκό
Δράκος
Ηλικία : 47
Τόπος : Brahames
Αριθμός γατουνίων : 4 στο σπίτι: ο Tesoro, ο Snow, η Πατούσα, κόρη της Λουλού και του Tesoro και ο Gizmo. Και ένα ακόμα, ένα ξεχωριστό και σπάνιο γατούνι που θα κατοικεί για πάντα στην καρδιά και στην ψυχή μας, το Λουλουδάκι μας..
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Φθινόπωρο, Χειμώνας, Χριστούγενναααα!!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Την Pupa, την Soraya, τον Shaggy, την Μελίνα και την Brighitta di Menin!
Motto : Είμαι η manager της Κουκουβάουνας!
Ημερομηνία Εγγραφής : 12/01/2009
Mood : Μαύρο δάκρυ M_dance

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Μαύρο δάκρυ Empty Απ: Μαύρο δάκρυ

Δημοσίευση από loulou Δευ Ιαν 30, 2012 6:57 pm

Μόλις βρήκα αυτό στον Αίλουρο: για τον ίδιο ιό δεν μιλάει? Αν είναι έτσι τότε έχει κάνει το εμβόλιο για τη ρινοτραχείτιδα, πως και το έπαθε? Sad

Γρίπη" (FHV-1, FCV)

Η "γρίπη" της γάτας είναι μία από τις πιο κοινές νόσους και οφείλεται κατά 80% στον Ερπητοιό FHV-1 πρώην ιός της Ρινοτραχειΐτιδος ο οποίος προκαλεί σοβαρά και απειλητικά για την ζωή της προβλήματα και στους Καλυκοϊούς FCV που προκαλούν μια "γρίπη" ηπιότερης μορφής. Το υπόλοιπο 20% των περιπτώσεων οφείλεται στην Χλαμυδίαση (C.Felis) - διαβάστε το αντίστοιχο κεφάλαιο- και στην Bordetella bronchiseptica.
loulou
loulou
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Σκύλος
Ηλικία : 53
Αριθμός γατουνίων : 2++
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : καλοκαιράκι-μπανάκι-
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Δεν ξέρω ποιά να διαλέξω... όλες ίσως;
Motto : Το μέλλον ανήκει σε κείνους που ξέρουν να περιμένουν...
Ημερομηνία Εγγραφής : 25/04/2008
Mood : Μαύρο δάκρυ M_hug

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Μαύρο δάκρυ Empty Απ: Μαύρο δάκρυ

Δημοσίευση από SuperCatz Δευ Ιαν 30, 2012 7:44 pm

Μπορεί να το είχε από πριν, που είναι και το πιο πιθανό σενάριο.. Επίσης, κανένα εμβόλιο δεν προστατεύει 100%.. Καλέ μην κλαις και μην πανικοβάλλεσαι, πραγματικά δεν είναι κάτι σοβαρό!Μαύρο δάκρυ 952616Μαύρο δάκρυ 126539
SuperCatz
SuperCatz
Gata Antipathiticus
Gata Antipathiticus

Θηλυκό
Δράκος
Ηλικία : 47
Τόπος : Brahames
Αριθμός γατουνίων : 4 στο σπίτι: ο Tesoro, ο Snow, η Πατούσα, κόρη της Λουλού και του Tesoro και ο Gizmo. Και ένα ακόμα, ένα ξεχωριστό και σπάνιο γατούνι που θα κατοικεί για πάντα στην καρδιά και στην ψυχή μας, το Λουλουδάκι μας..
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Φθινόπωρο, Χειμώνας, Χριστούγενναααα!!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Την Pupa, την Soraya, τον Shaggy, την Μελίνα και την Brighitta di Menin!
Motto : Είμαι η manager της Κουκουβάουνας!
Ημερομηνία Εγγραφής : 12/01/2009
Mood : Μαύρο δάκρυ M_dance

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Μαύρο δάκρυ Empty Απ: Μαύρο δάκρυ

Δημοσίευση από loulou Δευ Ιαν 30, 2012 7:54 pm

Θα περιμένω την άνοιξη αναγκαστικά τότε. Μου έκανε εντύπωση που δεν υποχωρούσε με το καθάρισμα αρχικά και το κολλύριο στη συνέχεια και γι'αυτό σήμερα σκέφτηκα να το αναφέρω.
Όσον αφορά τα εμβόλια διάβαζα κάπου καθώς έψαχνα στο ιντερνετ ότι ίσως δεν έχει νόημα να επαναλαβάνονται κάθε χρόνο μιας και τα αντισώματα όπως και στους ανθρώπους δημιουργούνται μια φορά και για πάντα. Τώρα θα πρέπει να της κάνω εξέταση και μετά εμβόλιο σωστά? Ίσως αυτό να πρέπει βέβαια να συζητηθεί σε άλλο τόπικ. Συγνώμη αν σας ανακατεύω. Ευχαριστώ και πάλι για την συμπαράσταση!!!
loulou
loulou
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Σκύλος
Ηλικία : 53
Αριθμός γατουνίων : 2++
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : καλοκαιράκι-μπανάκι-
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Δεν ξέρω ποιά να διαλέξω... όλες ίσως;
Motto : Το μέλλον ανήκει σε κείνους που ξέρουν να περιμένουν...
Ημερομηνία Εγγραφής : 25/04/2008
Mood : Μαύρο δάκρυ M_hug

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Μαύρο δάκρυ Empty Απ: Μαύρο δάκρυ

Δημοσίευση από SuperCatz Δευ Ιαν 30, 2012 9:51 pm

Δεν ξέρω να σου πω με σιγουριά για τα εμβόλια, γενικότερα όμως, ακούγονται διάφορα, όπως πχ να επαναλαμβάνονται κάθε 3 χρόνια και όχι κάθε ένα ή κάθε 2 χρόνια και διάφορα άλλα.. Για τη διάγνωση του ερπητοϊού, απ' όσο έχω αντιληφθεί δεν απαιτούνται ιδιαίτερες εξετάσεις (πχ αίματος), αλλά ο γιατρός μπορεί να διαγνώσει ότι είναι ερπητοϊός από τα συμπτώματα και την απλή κλινική εξέταση που γίνεται στο ιατρείο. Εμβολιάζονται ούτως ή άλλως, άλλωστε και το 3πλό και το 4πλό εμβόλιο (που είναι από τα βασικά εμβόλια) περιλαμβάνουν στελέχη του ερπητοϊού.

Ρίξε μια ματιά κι εδώ : http://www.gatospito.com/html-h118.htm Μαύρο δάκρυ 990179
SuperCatz
SuperCatz
Gata Antipathiticus
Gata Antipathiticus

Θηλυκό
Δράκος
Ηλικία : 47
Τόπος : Brahames
Αριθμός γατουνίων : 4 στο σπίτι: ο Tesoro, ο Snow, η Πατούσα, κόρη της Λουλού και του Tesoro και ο Gizmo. Και ένα ακόμα, ένα ξεχωριστό και σπάνιο γατούνι που θα κατοικεί για πάντα στην καρδιά και στην ψυχή μας, το Λουλουδάκι μας..
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Φθινόπωρο, Χειμώνας, Χριστούγενναααα!!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Την Pupa, την Soraya, τον Shaggy, την Μελίνα και την Brighitta di Menin!
Motto : Είμαι η manager της Κουκουβάουνας!
Ημερομηνία Εγγραφής : 12/01/2009
Mood : Μαύρο δάκρυ M_dance

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Μαύρο δάκρυ Empty Απ: Μαύρο δάκρυ

Δημοσίευση από loulou Τρι Ιαν 31, 2012 12:58 pm

Σ' ευχαριστώ πολύ SuperCatz το έχω δει ήδη αυτό το άρθρο για τα εμβόλια στο γατόσπιτο. Αυτό που με απασχολεί είναι γιατί μόνον η Ντένη έχει τέτοια συμπτώματα και όχι η Λουλού αφού ζουν μαζί εδώ και οκτώ χρόνια περίπου. Τι να πω. Πάντως αυτό με τα εμβόλια με έχει κάνει να σκέφτομαι ανάποδα εδώ και λίγο καιρό. Γιατί να ισχύει κάτι διαφορετικό από τους ανθρώπους? Ειδικά αυτά τα ειδικά για λευχαιμία κλπ, που είναι και δυνατόν να προκαλέσουν μέχρι και σάρκωμα, δεν νομίζω ότι θα τους τα ξανακάνω. Wink
Και πάλι χίλια ευχαριστώ σε όλους για το ενδιαφέρον σας. Smile

loulou
loulou
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Σκύλος
Ηλικία : 53
Αριθμός γατουνίων : 2++
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : καλοκαιράκι-μπανάκι-
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Δεν ξέρω ποιά να διαλέξω... όλες ίσως;
Motto : Το μέλλον ανήκει σε κείνους που ξέρουν να περιμένουν...
Ημερομηνία Εγγραφής : 25/04/2008
Mood : Μαύρο δάκρυ M_hug

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Μαύρο δάκρυ Empty Απ: Μαύρο δάκρυ

Δημοσίευση από Anatoli Τρι Ιαν 31, 2012 1:16 pm

Eμεις κανουμε καθε χρονο το 3πλο ή 4πλο. Δεν τους εχω κανει τιποτα αλλο διοτι το θεωρω περιττο αφου ζουνε αποκλειστικα μεσα. Τα φοβαμαι ρε παιδια...
Anatoli
Anatoli
Gata Antipathiticus
Gata Antipathiticus

Θηλυκό
Δράκος
Ηλικία : 47
Τόπος : Γαληφάδα City
Αριθμός γατουνίων : 2 λουκουμάδες
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Στην Αλάσκα αδελφές μου, στην Αλάσκα!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Τον Φιόγκο και τον Σάγκυ
Motto : If you are racist, sexist, homophobic or just basically an asshole, I donʼt care if you like me, or not. I fucking hate you. - Kurt Cobain
Ημερομηνία Εγγραφής : 21/08/2008
Mood : Μαύρο δάκρυ Parta10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Μαύρο δάκρυ Empty Απ: Μαύρο δάκρυ

Δημοσίευση από loulou Τρι Ιαν 31, 2012 1:26 pm

Δεν έχεις κι άδικο, κι εγώ μετά από κάτι άρθρα που διάβασα, αρχίζω να γίνομαι πιο καχύποπτη ως προς τους ετήσιους εμβολιασμούς. Τελικά σ' αυτή την χώρα αν θες μια εμπεριστατωμένη και τίμια άποψη για κάτι θα πρέπει να έχεις σπουδάσει και την αντίστοιχη ειδικότητα Sad
loulou
loulou
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Σκύλος
Ηλικία : 53
Αριθμός γατουνίων : 2++
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : καλοκαιράκι-μπανάκι-
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Δεν ξέρω ποιά να διαλέξω... όλες ίσως;
Motto : Το μέλλον ανήκει σε κείνους που ξέρουν να περιμένουν...
Ημερομηνία Εγγραφής : 25/04/2008
Mood : Μαύρο δάκρυ M_hug

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επιστροφή στην κορυφή

- Παρόμοια θέματα

 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης