gatospito
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Γεια σας, ο γατος μου εχει μια πληγη την οποια ξυνει συνεχεια και δεν την αφηνει να κλεισει τι να κανω?

+3
BokSurat
Anatoli
evacat
7 απαντήσεις

Πήγαινε κάτω

Γεια σας, ο γατος μου εχει μια πληγη την οποια ξυνει συνεχεια και δεν την αφηνει να κλεισει τι να κανω? Empty Γεια σας, ο γατος μου εχει μια πληγη την οποια ξυνει συνεχεια και δεν την αφηνει να κλεισει τι να κανω?

Δημοσίευση από evacat Πεμ Νοε 11, 2010 9:07 pm

Γεια σας, μετα τις διακοπες του καλοκαιριου 20 αυγουστου, γυρισαμε και βρηκαμε τον αλητη τον γατο μας με μια πληγη κατω απο τον λαιμο του μικρη. Ο γατος ζει στη αυλη και οχι μεσα στο σπιτι και μπορει να παει οπου θελει, ο παππους μου που τον ταιζε οσο λειπαμε ειπε πως γυρισε ο γατος μια μερα και ειχε αυτη την πληγη. Το θεμα μου ειναι πως εχουν περασει 2 μηνες και δεν εχει κλεισει αλλα ο αλητης ξυνετε και εχει κανει πολυ μεγαλη την πληγη του.Δηλαδη εκει που παει να επουλωθει ξαναξυνετε και την ανοιγει, βγαζει πυον και εκεινος ξυνετε συνεχως, αλλα δεν εχει χασει καθολου ορεξη για φαγητο η παιχνιδι. Τι μπορω να κανω για να κλεισει? Ευχαριστω πολυ!
evacat
evacat
Kitten
Kitten

Θηλυκό
Γάτα
Ηλικία : 36
Αριθμός γατουνίων : 4 φωνακλου, μαυρουλου, αλητης, κοκκινου
Ημερομηνία Εγγραφής : 11/11/2010
Mood : Γεια σας, ο γατος μου εχει μια πληγη την οποια ξυνει συνεχεια και δεν την αφηνει να κλεισει τι να κανω? Newher10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γεια σας, ο γατος μου εχει μια πληγη την οποια ξυνει συνεχεια και δεν την αφηνει να κλεισει τι να κανω? Empty Απ: Γεια σας, ο γατος μου εχει μια πληγη την οποια ξυνει συνεχεια και δεν την αφηνει να κλεισει τι να κανω?

Δημοσίευση από Anatoli Πεμ Νοε 11, 2010 9:11 pm

Καλησπερα. Ο γατος σου πιανεται? Αν ναι θα επρεπε νομιζω να επισκεφθεις εναν κτηνιατρο να δει την πληγη. Ισως χρειαστει καθαρισμα και φαρμακα για να του περασει. Εχει περασει αρκετος καιρος οποτε προσπαθησε να τον πας το γρηγοροτερο δυνατο. Αμα ζει εξω ειναι πολυ επικινδυνο να μολυνθει.
Anatoli
Anatoli
Gata Antipathiticus
Gata Antipathiticus

Θηλυκό
Δράκος
Ηλικία : 47
Τόπος : Γαληφάδα City
Αριθμός γατουνίων : 2 λουκουμάδες
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Στην Αλάσκα αδελφές μου, στην Αλάσκα!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Τον Φιόγκο και τον Σάγκυ
Motto : If you are racist, sexist, homophobic or just basically an asshole, I donʼt care if you like me, or not. I fucking hate you. - Kurt Cobain
Ημερομηνία Εγγραφής : 21/08/2008
Mood : Γεια σας, ο γατος μου εχει μια πληγη την οποια ξυνει συνεχεια και δεν την αφηνει να κλεισει τι να κανω? Parta10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γεια σας, ο γατος μου εχει μια πληγη την οποια ξυνει συνεχεια και δεν την αφηνει να κλεισει τι να κανω? Empty Απ: Γεια σας, ο γατος μου εχει μια πληγη την οποια ξυνει συνεχεια και δεν την αφηνει να κλεισει τι να κανω?

Δημοσίευση από BokSurat Πεμ Νοε 11, 2010 9:55 pm

έτσι ΄πως το λες εμένα μου ακούγεται σαν να τον αενοχλεί κάτι εκεί... το οποίο δεν είναι απαρέτητο ότι είναι η πληγή, μπορεί να είναι κάποιοι ψίλοι, ή ακόμα και μήκυτες, που τον τρώνε και γι αυτο ξύνεται...

το καλύτερο θα ήταν να τον πας σε ένα γιατρο (αν πιάνετε όπως είπε και η ανατολή) και να σου πει εκείνος και πως θα κλείσει η πληγή αλλά και αν χρειάζεται κάποια θεραπεία... ο γατούλης αφού ξύνεται πάνω στο ήδη πληγομένο δερμα του με τα νύχια του μπορεί πολύ εύκολα να περάσει με τα νύχια του μια ασθένεια από το χώμα στο αίμα του...
BokSurat
BokSurat
Γατού Fan Park
Γατού Fan Park

Θηλυκό
Γάτα
Ηλικία : 108
Τόπος : Άγιος Νικόλαος Αναβύσσου
Αριθμός γατουνίων : 1γάταρο, 1 γάτα, 1 σκύλα, + το Στριγγλοαγγελουδάκι μου στον ουρανό
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : ουτε πολύ κρυο ούτε πολύ ζέστη... φθηνόπωρο θα έλεγα που βρέχει!!!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Κίρκη
Motto : ωρα μηδεν στα Ζωνιανα, ωρα μηδεν στη Κρητη που ξεπατωσαν τα ΕΚΑΜ ολο το Ψηλορειτη
Ημερομηνία Εγγραφής : 27/04/2008
Mood : Γεια σας, ο γατος μου εχει μια πληγη την οποια ξυνει συνεχεια και δεν την αφηνει να κλεισει τι να κανω? Parta10

http://www.gate21.gr

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γεια σας, ο γατος μου εχει μια πληγη την οποια ξυνει συνεχεια και δεν την αφηνει να κλεισει τι να κανω? Empty Απ: Γεια σας, ο γατος μου εχει μια πληγη την οποια ξυνει συνεχεια και δεν την αφηνει να κλεισει τι να κανω?

Δημοσίευση από Kikiriki Πεμ Νοε 11, 2010 11:16 pm

Συμφωνώ με τις από πάνω. Προφανώς όσο ο γατούλης ξύνει την πληγή την μολύνει & φυσικά δεν κλέινει. Και εμείς το ίδιο θα παθαίναμε αν δεν αφήναμε μια πληγή στην ησυχία της.
Μπορείς να την περιποιηθείς με hibitane ( κάτι σαν betadine , αλλά κατάλληλο και για γάτες & το βρίσκεις στο φαρμακείο) αλλά το καλύτερο είναι να τον πας σε κάποιον κτηνίατρο για να σου δώσει και θεραπεία.
Μπορείς να βρεις κάποιον που ασχολείται με αδέσποτα για να μη σου πάρει πολλά λεφτά
Kikiriki
Kikiriki
Γατού Fan Park
Γατού Fan Park

Θηλυκό
Γάτα
Ηλικία : 48
Τόπος : Zωγράφου
Αριθμός γατουνίων : Δυο διαβολάκια και τον Μαγιούλη, στην καρδιά......
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Καλοκαίριιιιιιι !
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Φρέγια και Ντάκιρι
Ημερομηνία Εγγραφής : 29/07/2008
Mood : Γεια σας, ο γατος μου εχει μια πληγη την οποια ξυνει συνεχεια και δεν την αφηνει να κλεισει τι να κανω? M_sad

Αρέσει στον χρήστη GIO_DORA

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γεια σας, ο γατος μου εχει μια πληγη την οποια ξυνει συνεχεια και δεν την αφηνει να κλεισει τι να κανω? Empty Απ: Γεια σας, ο γατος μου εχει μια πληγη την οποια ξυνει συνεχεια και δεν την αφηνει να κλεισει τι να κανω?

Δημοσίευση από SuperCatz Παρ Νοε 12, 2010 12:13 am

Μπορεί να είναι ό,τι είπαν τα κορίτσια, μπορεί να είναι κάτι άλλο..
Εμάς μας έτυχε σε γατούλα που έκανε πληγή από το ξύσιμο στο σαγονάκι της, να είναι από την πολλή πέτρα που έχει στα δόντια της.

Αν πιάνεται ο γατούλης και μπορείς, πήγαινέ τον σε έναν γιατρό να τον δει.

Περαστικά του!
SuperCatz
SuperCatz
Gata Antipathiticus
Gata Antipathiticus

Θηλυκό
Δράκος
Ηλικία : 47
Τόπος : Brahames
Αριθμός γατουνίων : 4 στο σπίτι: ο Tesoro, ο Snow, η Πατούσα, κόρη της Λουλού και του Tesoro και ο Gizmo. Και ένα ακόμα, ένα ξεχωριστό και σπάνιο γατούνι που θα κατοικεί για πάντα στην καρδιά και στην ψυχή μας, το Λουλουδάκι μας..
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Φθινόπωρο, Χειμώνας, Χριστούγενναααα!!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Την Pupa, την Soraya, τον Shaggy, την Μελίνα και την Brighitta di Menin!
Motto : Είμαι η manager της Κουκουβάουνας!
Ημερομηνία Εγγραφής : 12/01/2009
Mood : Γεια σας, ο γατος μου εχει μια πληγη την οποια ξυνει συνεχεια και δεν την αφηνει να κλεισει τι να κανω? M_dance

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γεια σας, ο γατος μου εχει μια πληγη την οποια ξυνει συνεχεια και δεν την αφηνει να κλεισει τι να κανω? Empty Απ: Γεια σας, ο γατος μου εχει μια πληγη την οποια ξυνει συνεχεια και δεν την αφηνει να κλεισει τι να κανω?

Δημοσίευση από evacat Παρ Νοε 12, 2010 12:24 pm

Ευχαριστω πολυ για ολες τις συμβουλες.... Η αληθεια εινια οτι ειναι ημιαγριος πιανετε αλλα οταν προσπαθησα να του βαλω betadine με γρατζουνισε και αγριεψε. Επισης επειδη τρυγυρναει συνεχως στα χωραφια εχει ψυλλους οποτε προσπαθησαμε να του κανουμε αγωγη ξαναεπιανε αμεσως, υπαρχει τιποτα δραστικο σε αυτη την περιπτωση? το ιδιο παθαινουν κ οι αλλες 3 γατουλες μας. Κι πως να τον παω στο γιατρο θα αφηνιασει... ασε που υπαρχει και το οικονομικο αλλα και γκρινια απο τους γονεις μου.... Ευχαριστω παρα πολυ για την βοηθεια και την τοσο γρηγορη ανταποκριση!!!! φοβερο το site σας!!!!!
evacat
evacat
Kitten
Kitten

Θηλυκό
Γάτα
Ηλικία : 36
Αριθμός γατουνίων : 4 φωνακλου, μαυρουλου, αλητης, κοκκινου
Ημερομηνία Εγγραφής : 11/11/2010
Mood : Γεια σας, ο γατος μου εχει μια πληγη την οποια ξυνει συνεχεια και δεν την αφηνει να κλεισει τι να κανω? Newher10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γεια σας, ο γατος μου εχει μια πληγη την οποια ξυνει συνεχεια και δεν την αφηνει να κλεισει τι να κανω? Empty Απ: Γεια σας, ο γατος μου εχει μια πληγη την οποια ξυνει συνεχεια και δεν την αφηνει να κλεισει τι να κανω?

Δημοσίευση από Anatoli Παρ Νοε 12, 2010 12:50 pm

Αν μπορεσεις και τον ξαναπιασεις μην του βαλεις Μπεταντιν. Πολλες γατες εχουν προβλημα. Καλυτερα Hibitane θα το βρεις σε φαρμακειο. Εφαρμοσε πιστα τις οδηγιες.
Για τουυς ψυλλους υπαρχουν σπρευ και αμπουλες Frontline. Na κοιταξεις να ειναι για γατουλες.Και παλι εφαρμοσε πιστα τις οδηγιες. Καθε ποτε πρεπει να την βαζεις εφοσον κκλοφορει εξω δεν γνωριζω. Δεν ξερω πως ειναι η πληγη του αλλα επειδη ο κινδυνος να μολυνθει ειναι μεγαλος και το διαστημα που την εχει πολυ επισης μεγαλο θα προσπαθουσα με τα χιλια να τον παω σε ενα γιατρο. ?Ρωτα στην περιοχη σου για κτηνιατρο που ασχολειται με αδεσποτα και κανει καλες τιμες. Περαστικα σας.
Anatoli
Anatoli
Gata Antipathiticus
Gata Antipathiticus

Θηλυκό
Δράκος
Ηλικία : 47
Τόπος : Γαληφάδα City
Αριθμός γατουνίων : 2 λουκουμάδες
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Στην Αλάσκα αδελφές μου, στην Αλάσκα!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Τον Φιόγκο και τον Σάγκυ
Motto : If you are racist, sexist, homophobic or just basically an asshole, I donʼt care if you like me, or not. I fucking hate you. - Kurt Cobain
Ημερομηνία Εγγραφής : 21/08/2008
Mood : Γεια σας, ο γατος μου εχει μια πληγη την οποια ξυνει συνεχεια και δεν την αφηνει να κλεισει τι να κανω? Parta10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γεια σας, ο γατος μου εχει μια πληγη την οποια ξυνει συνεχεια και δεν την αφηνει να κλεισει τι να κανω? Empty Απ: Γεια σας, ο γατος μου εχει μια πληγη την οποια ξυνει συνεχεια και δεν την αφηνει να κλεισει τι να κανω?

Δημοσίευση από sirlox Δευ Ιαν 21, 2013 9:11 pm

Γεία! μόλις έγινα μέλος!Κατι επαθε η γατα μου και ανησυχησα και μπηκα στο υπολογιστη για να ψαξω μηπος βρω τι εχει ! εχει κατι παρομοιο με αυτο που λεει ο evacat για τον αλητη η demy η γατα μου σηνεχεια ξινει το αυτη της και σημερα ετσι ξαφνικα αρχισε να ξινει το αυτη της με δυναμη και να φοναζει και οταν πηγα κοντα της ειδα ειχε λιγο αιμα ή πυον δεν ειμαι και τοσο σιγουρη να πω την αληθια δεν ειναι και κατι σοβαρο και δεν ανησυχω και τοσο γιατι το αλλο μου γατακι που ειναι ποιο μικρο ειχα δει μια μερα σταγονε απο αιμα στον κηπο και τις ακολουθισα και νρηκα τον τιγρη να καθετα και τελικα ειχε χτυπισει λιγο το ποδι του τον εβαλα μεσα και τον κρατισα περιπου 4 μερες δεν περπαταγε και πολυ ουτε επαιζε οπως τις αλλες φορες αλλα ενταξει του περασε και τωρα ειναι μια χαρα και τον λυπηθηκα και λιγο γιατι ειχε ερθει πολυ μικρουλης μια μερα με το αδελφακι του στον κηπο μου και φοναζανε και πηγα να τα ταισω αλλα ηταν παρα πολυ αγρια και δεν ερχοντουσαν και μια μερα το αδελφακι του εξαφανιστηκε και εμινε μονος του και μετα απο 2-3 μερες ξκατι επαθε και δεν ερτωγε ουτε περπαταγε και ενω φοβοταν παρα πολυ τον πλυσιασα και δεν εφιγε κσι το εβαλα σε ενα καλαθακι το εβαλα μεσα στο σπιτι και ακριβως εκεινη την ημερα ενας κυριος απο μια εταιρια που θα εκλινε μου εδωσε την demy και απο τοτε εγινε καλα και τωρα ειναι σαν αδελφακι και καλα που βρικα δυο γατες γιατι ειχα εναν γατουλι τρια χρονια και το καλοκαιρι εφιγα και τον αφισα μονο του pale και οταν γυρισα βρικα την ταιστρα του που ηταν τελικα μια βλακια την ειδα διαλιμενη και απο τοτε δεν τον βρικα ποτε pale αλλα τωρα ευτιχος εχω την demy και τον τιγρη και αυτη την φορα θα τα παρω μαζι μου το καλοκαιρι! συγνωμη που τα λεω τωρα ολα μαζεμενα αλλα ειναι πρωτη φορα που μπαινω και εχω πολλα να πω οποτε τα λεω ολα μαζεμενα !Ευχαριστω και συγνωμη για τα ορθογραφικα ! thanks
sirlox
sirlox
Kitten
Kitten

Θηλυκό
Γάτα
Ηλικία : 36
Αριθμός γατουνίων : 2
Ημερομηνία Εγγραφής : 21/01/2013
Mood : Γεια σας, ο γατος μου εχει μια πληγη την οποια ξυνει συνεχεια και δεν την αφηνει να κλεισει τι να κανω? M_dance

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γεια σας, ο γατος μου εχει μια πληγη την οποια ξυνει συνεχεια και δεν την αφηνει να κλεισει τι να κανω? Empty Απ: Γεια σας, ο γατος μου εχει μια πληγη την οποια ξυνει συνεχεια και δεν την αφηνει να κλεισει τι να κανω?

Δημοσίευση από nosyparker Δευ Ιαν 21, 2013 9:28 pm

sirlox έγραψε:Γεία! μόλις έγινα μέλος!Κατι επαθε η γατα μου και ανησυχησα και μπηκα στο υπολογιστη για να ψαξω μηπος βρω τι εχει ! εχει κατι παρομοιο με αυτο που λεει ο evacat για τον αλητη η demy η γατα μου σηνεχεια ξινει το αυτη της και σημερα ετσι ξαφνικα αρχισε να ξινει το αυτη της με δυναμη και να φοναζει και οταν πηγα κοντα της ειδα ειχε λιγο αιμα ή πυον δεν ειμαι και τοσο σιγουρη να πω την αληθια δεν ειναι και κατι σοβαρο και δεν ανησυχω και τοσο

Για να μην ξύνει το αυτί της η γάτα υπάρχει ένα κολλάρο σαν χωνί που μπορείς να της βάλεις, εφόσον την έχεις μέσα στο σπίτι. Αν ξύνεται συνέχεια όμως, καλύτερα να την πας στον κτηνίατρο για να τη δει.
nosyparker
nosyparker
Εφτάψυχος-η M^o-o^derator
Εφτάψυχος-η M^o-o^derator

Θηλυκό
Σκύλος
Ηλικία : 53
Τόπος : Θεσσαλονίκη
Αριθμός γατουνίων : 2
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Λιακάδα
Ημερομηνία Εγγραφής : 29/01/2009
Mood : Γεια σας, ο γατος μου εχει μια πληγη την οποια ξυνει συνεχεια και δεν την αφηνει να κλεισει τι να κανω? M_flush

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γεια σας, ο γατος μου εχει μια πληγη την οποια ξυνει συνεχεια και δεν την αφηνει να κλεισει τι να κανω? Empty Απ: Γεια σας, ο γατος μου εχει μια πληγη την οποια ξυνει συνεχεια και δεν την αφηνει να κλεισει τι να κανω?

Δημοσίευση από sirlox Τρι Ιαν 22, 2013 3:13 pm

Ευχαριτω ισως να την παω στο κτηνιατρο αν το σηνεχισει!Και αυτο ειναι ενα προβλημα γιατι δεν την εχω μεσα στο σπιτι ολη την ημερα μονο τα βραδια! fancat
sirlox
sirlox
Kitten
Kitten

Θηλυκό
Γάτα
Ηλικία : 36
Αριθμός γατουνίων : 2
Ημερομηνία Εγγραφής : 21/01/2013
Mood : Γεια σας, ο γατος μου εχει μια πληγη την οποια ξυνει συνεχεια και δεν την αφηνει να κλεισει τι να κανω? M_dance

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επιστροφή στην κορυφή

- Παρόμοια θέματα

 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης