gatospito
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση Νο1

+54
alex..niaou
Debbie4ever
vaso
Smokys
Mary-Fish
Δ²
funambolo
Karamela
otz
nikos_x
marea
Λιλούκι
f.m123
Naerdiel
kat-cats
Μαυρογατος
Bijoux743
mpoulaalekoula
zaharitsa
houlieta
polina4smile
koneko
Dreamer
my kristi
marsy-mona
Maskotaki
Sisy
flokatoula
za(cat)istas
LAROGATA
Πούπσυ
tralala
lamprini
uptight
vickypop
Kikiriki
nelly 's mother
alexia54
Λιαννα
kounelaki
alexandrakicat
aiorasky
doremi
Chouzouris
aporw
crescent_moon
NiaR
Anatoli
XIONIS
moukelis
natalouko
dianna.claudia
SuperCatz
Φωτεινή
58 απαντήσεις

Σελίδα 25 από 29 Επιστροφή  1 ... 14 ... 24, 25, 26, 27, 28, 29  Επόμενο

Πήγαινε κάτω

Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση Νο1 - Σελίδα 25 Empty Απ: Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση Νο1

Δημοσίευση από kat-cats Πεμ Σεπ 06, 2012 12:49 pm

natalouko έγραψε:Εγώ δίνω ακάνα και ένα γεύμα κονσέρβα ή μαγειρεμένο φαγητό αλλά σκέφτομαι μήπως πάμε σε orijen! scratch scratch

Γιατί; έχεις δει κάτι....;;
ρωτάω γιατί και εγώ στην Κίρα σκέπτομαι να δώσω σε λίγο καιρό ακάνα...τώρα της δίνω royal για μωρά... αργότερα όμως λέω να δώσω ακάνα που ήμουν πολύ ευχαριστημένη.....και μαζί βέβαια κονσερβούλες 2 φορές την ημέρα από λίγο!
kat-cats
kat-cats
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Κατσίκα
Ηλικία : 56
Τόπος : Αγ. Παρασκευή, Αθήνα
Αριθμός γατουνίων : 2 & 1 αγγελάκι
Ημερομηνία Εγγραφής : 27/03/2011

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση Νο1 - Σελίδα 25 Empty Απ: Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση Νο1

Δημοσίευση από natalouko Πεμ Σεπ 06, 2012 1:23 pm

kat-cats έγραψε:
natalouko έγραψε:Εγώ δίνω ακάνα και ένα γεύμα κονσέρβα ή μαγειρεμένο φαγητό αλλά σκέφτομαι μήπως πάμε σε orijen! scratch scratch

Γιατί; έχεις δει κάτι....;;
ρωτάω γιατί και εγώ στην Κίρα σκέπτομαι να δώσω σε λίγο καιρό ακάνα...τώρα της δίνω royal για μωρά... αργότερα όμως λέω να δώσω ακάνα που ήμουν πολύ ευχαριστημένη.....και μαζί βέβαια κονσερβούλες 2 φορές την ημέρα από λίγο!
Όχι, είμαι ευχαριστημένη!!! Smile Smile Απλά θεωρώ οτι η orijen είναι καλύτερη!! Smile Smile Smile
Ειδικά για τον gabriel που έιναι στην ανάπτυξη!! Smile Smile
natalouko
natalouko
Γατού Fan Park
Γατού Fan Park

Θηλυκό
Δράκος
Ηλικία : 47
Τόπος : Περιστέρι
Αριθμός γατουνίων : 7
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Καλοκαίρι φουλ!!!!!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Henriette, Σείριο, Χιονάτη, Σιέλ μου!!!!!
Motto : Μην αφήνεις για αύριο ότι μπορείς να κάνεις σήμερα
Ημερομηνία Εγγραφής : 17/03/2009
Mood : Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση Νο1 - Σελίδα 25 M_hug

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση Νο1 - Σελίδα 25 Empty Απ: Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση Νο1

Δημοσίευση από f.m123 Πεμ Σεπ 06, 2012 1:28 pm

koneko έγραψε:
f.m123 έγραψε:
koneko έγραψε:το ειχα ψαξει παλαιοτερα αλλα οχι πολυ καλα. Εχω ακομα πολλα να μαθω Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση Νο1 - Σελίδα 25 986261
Άντε, ξεκίνα καμιά εταιρία να μας στέλνεις κι εμάς τροφές Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση Νο1 - Σελίδα 25 986261
Που είστε αλήθεια εσείς και έχετε χαθεί; Έχω καιρό να μάθω νέα Ναρούτο Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση Νο1 - Σελίδα 25 45749

Εσεις δεν τρωτε ωμα Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση Νο1 - Σελίδα 25 986261

Δεν μπαινω πολυ συχνα γιατι στελνω βιογραφικα και αρχισαν τα μαθηματα, οποτε ο ελευθερος χρονος μου ειναι περιορισμενος Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση Νο1 - Σελίδα 25 72784Ο ναρουτο καλα ειναι, κοπηκαν οι εμετοι και οι τριχομπαλες (εβγαλε αλλη μια, αλλα σκετη, δεν ξερασε τροφη) και μειωθηκε αισθητα και η τριχοπτωση, οποτε ολα ok Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση Νο1 - Σελίδα 25 270712 Εσεις ολα καλα; Ποτε σκεφτεσαι να κανεις παλι μπανακι την Σταχτου; Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση Νο1 - Σελίδα 25 56971 Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση Νο1 - Σελίδα 25 56971 Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση Νο1 - Σελίδα 25 570588
Μπράβο μωρέ! Εμά;ς αρχίζουν τα μαθήματα 1η Οκτώβρη!
ΔΕ σκέφτομαι να κάνω τη Σταχτού μπάνιο, και λερώθηκε και όταν ήρθαμε στην ουρά αλλά την έπλυνα τοπικά! Ααααν την ξανακάνω θα φροντίσω η Χιονάτη να είναι μακριά, πολύ μακριά, μέχρι να επανέλθει η μυρωδιά της! happy2

natalouko έγραψε:
kat-cats έγραψε:
natalouko έγραψε:Εγώ δίνω ακάνα και ένα γεύμα κονσέρβα ή μαγειρεμένο φαγητό αλλά σκέφτομαι μήπως πάμε σε orijen! scratch scratch

Γιατί; έχεις δει κάτι....;;
ρωτάω γιατί και εγώ στην Κίρα σκέπτομαι να δώσω σε λίγο καιρό ακάνα...τώρα της δίνω royal για μωρά... αργότερα όμως λέω να δώσω ακάνα που ήμουν πολύ ευχαριστημένη.....και μαζί βέβαια κονσερβούλες 2 φορές την ημέρα από λίγο!
Όχι, είμαι ευχαριστημένη!!! Smile Smile Απλά θεωρώ οτι η orijen είναι καλύτερη!! Smile Smile Smile
Ειδικά για τον gabriel που έιναι στην ανάπτυξη!! Smile Smile
Κι εγώ αυτή την εντύπωση έχω αλλά δε μπορώ να το δικαιολογήσω.. Στα ίδια επίπεδα είναι και οι δύο!
f.m123
f.m123
Catastro(f)ika Catλογού
Catastro(f)ika Catλογού

Θηλυκό
Κατσίκα
Ηλικία : 32
Αριθμός γατουνίων : 2
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : γατοκατακαλόκαιρο
Ημερομηνία Εγγραφής : 03/04/2012
Mood : Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση Νο1 - Σελίδα 25 M_coffee

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση Νο1 - Σελίδα 25 Empty Απ: Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση Νο1

Δημοσίευση από Mary-Fish Πεμ Σεπ 06, 2012 1:46 pm

Και εγώ πιο ευχαριστημένη ήμουν με την orijen tongueout
Mary-Fish
Mary-Fish
Γατοσπιτόγατα Gatacus-Gatacus
Γατοσπιτόγατα Gatacus-Gatacus

Θηλυκό
Τίγρης
Ηλικία : 37
Αριθμός γατουνίων : 1
Ημερομηνία Εγγραφής : 15/05/2012
Mood : Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση Νο1 - Σελίδα 25 M_smoke

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση Νο1 - Σελίδα 25 Empty Απ: Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση Νο1

Δημοσίευση από Anatoli Πεμ Σεπ 06, 2012 2:05 pm

Εγω εχω φοβηθει την πολλη πρωτεινη γιατι μακροχρονια ευθυνεται για προβλημα στα νεφρα. Προτιμω να τρωνε καλαμποκια και ρυζια, να μην πολυχορταινουν, να ειναι λιγο παχουλα, παρα να γινει ζημια σε νεφρα ή συκωτι. Με τρομαξε και η κυρια του πετ-σοπ που ενω μεχρι πριν μερικους μηνες ορκιζοταν στο ονομα των οριτζεν/ακανα, τωρα μου ειπε οτι το 90% των πελατων της που ταιζαν αυτες τις τροφες στα ζωα τους, τις εχουν σταματησει γιατι οι εξετασεις τους βγηκαν πειραγμενες. Κι επειδη τα δικα μου ειναι πολυ της ξαπλας, και το κλιμα της Αθηνας ζεστο χειμωνα/καλοκαιρι, θεωρω υπερβολη να δινω τοση πρωτεινη.Απο δω και περα θα βρισκω τροφες με το πολυ 34% πρωτεινη.
Anatoli
Anatoli
Gata Antipathiticus
Gata Antipathiticus

Θηλυκό
Δράκος
Ηλικία : 47
Τόπος : Γαληφάδα City
Αριθμός γατουνίων : 2 λουκουμάδες
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Στην Αλάσκα αδελφές μου, στην Αλάσκα!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Τον Φιόγκο και τον Σάγκυ
Motto : If you are racist, sexist, homophobic or just basically an asshole, I donʼt care if you like me, or not. I fucking hate you. - Kurt Cobain
Ημερομηνία Εγγραφής : 21/08/2008
Mood : Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση Νο1 - Σελίδα 25 Parta10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση Νο1 - Σελίδα 25 Empty Απ: Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση Νο1

Δημοσίευση από natalouko Πεμ Σεπ 06, 2012 2:07 pm

Anatoli έγραψε:Εγω εχω φοβηθει την πολλη πρωτεινη γιατι μακροχρονια ευθυνεται για προβλημα στα νεφρα. Προτιμω να τρωνε καλαμποκια και ρυζια, να μην πολυχορταινουν, να ειναι λιγο παχουλα, παρα να γινει ζημια σε νεφρα ή συκωτι. Με τρομαξε και η κυρια του πετ-σοπ που ενω μεχρι πριν μερικους μηνες ορκιζοταν στο ονομα των οριτζεν/ακανα, τωρα μου ειπε οτι το 90% των πελατων της που ταιζαν αυτες τις τροφες στα ζωα τους, τις εχουν σταματησει γιατι οι εξετασεις τους βγηκαν πειραγμενες. Κι επειδη τα δικα μου ειναι πολυ της ξαπλας, και το κλιμα της Αθηνας ζεστο χειμωνα/καλοκαιρι, θεωρω υπερβολη να δινω τοση πρωτεινη.Απο δω και περα θα βρισκω τροφες με το πολυ 34% πρωτεινη.
Τέτα, και εγώ τις ίδιες ανησυχίες είχα. Αλλά πέρα οτι κάθε χρόνο κάνουμε όλοι εξετάσεις αίματος, τώρα η κυρίως τροφή τους είναι η κονσέρβα και το μαγειρευτό και συμπληρωματικά η κροκέτα. Γι αυτο και γύρισα στην ακάνα!! Smile Smile
natalouko
natalouko
Γατού Fan Park
Γατού Fan Park

Θηλυκό
Δράκος
Ηλικία : 47
Τόπος : Περιστέρι
Αριθμός γατουνίων : 7
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Καλοκαίρι φουλ!!!!!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Henriette, Σείριο, Χιονάτη, Σιέλ μου!!!!!
Motto : Μην αφήνεις για αύριο ότι μπορείς να κάνεις σήμερα
Ημερομηνία Εγγραφής : 17/03/2009
Mood : Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση Νο1 - Σελίδα 25 M_hug

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση Νο1 - Σελίδα 25 Empty Απ: Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση Νο1

Δημοσίευση από f.m123 Πεμ Σεπ 06, 2012 2:09 pm

Ναταλία από μαγειρευτά τι τους δίνεις;
f.m123
f.m123
Catastro(f)ika Catλογού
Catastro(f)ika Catλογού

Θηλυκό
Κατσίκα
Ηλικία : 32
Αριθμός γατουνίων : 2
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : γατοκατακαλόκαιρο
Ημερομηνία Εγγραφής : 03/04/2012
Mood : Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση Νο1 - Σελίδα 25 M_coffee

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση Νο1 - Σελίδα 25 Empty Απ: Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση Νο1

Δημοσίευση από Anatoli Πεμ Σεπ 06, 2012 2:10 pm

Α μαλιστα! εμενα η κροκετα ειναι το κυριως φαγητο τους και η κονσερβα το συμπληρωμα τους.Μαγειρευτα δεν τρωνε τιποτα.
Anatoli
Anatoli
Gata Antipathiticus
Gata Antipathiticus

Θηλυκό
Δράκος
Ηλικία : 47
Τόπος : Γαληφάδα City
Αριθμός γατουνίων : 2 λουκουμάδες
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Στην Αλάσκα αδελφές μου, στην Αλάσκα!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Τον Φιόγκο και τον Σάγκυ
Motto : If you are racist, sexist, homophobic or just basically an asshole, I donʼt care if you like me, or not. I fucking hate you. - Kurt Cobain
Ημερομηνία Εγγραφής : 21/08/2008
Mood : Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση Νο1 - Σελίδα 25 Parta10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση Νο1 - Σελίδα 25 Empty Απ: Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση Νο1

Δημοσίευση από f.m123 Πεμ Σεπ 06, 2012 2:14 pm

Anatoli έγραψε:Α μαλιστα! εμενα η κροκετα ειναι το κυριως φαγητο τους και η κονσερβα το συμπληρωμα τους.Μαγειρευτα δεν τρωνε τιποτα.
Η Ναταλία έχει δίκιο στη λογική της και το είδα και πρακτικά. Μια βαριά τροφή, ολιστική με πολλή πρωτεϊνη λειτουργεί κανονικότατα αν τη δίνεις μαζί με ποικιλία. Εμάς μας πείραξε η earthborn μόνο όταν άρχισαν να την τρώνε μόνο αυτή, χωρίς κονσέρβες κλπ. Μέχρι τότε κανένα πρόβλημα δεν εμφανίστηκε, παρ'οτι τους άλλαξα μπαμ και κάτω από τα καλαμπόκια σε ολιστική.
Απ'ολα έχεις δοκιμάσει να τους δώσεις; Μοσχαράκι; Γαλοπούλα; Κουνέλι; Χοιρινό;
f.m123
f.m123
Catastro(f)ika Catλογού
Catastro(f)ika Catλογού

Θηλυκό
Κατσίκα
Ηλικία : 32
Αριθμός γατουνίων : 2
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : γατοκατακαλόκαιρο
Ημερομηνία Εγγραφής : 03/04/2012
Mood : Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση Νο1 - Σελίδα 25 M_coffee

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση Νο1 - Σελίδα 25 Empty Απ: Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση Νο1

Δημοσίευση από Anatoli Πεμ Σεπ 06, 2012 2:20 pm

Κουνελι δεν εχω δοκιμασει γιατι δεν το τρωμε εμεις. Σε κονσερβα το τρωνε.
Κατα τ'αλλα μοσχαρι-κοτοπουλο-χοιρινο-γαλοπουλα το πολυ πολυ στο τσακιρ κεφι να "δοκιμασουν" μια ποσοτητα ιση με ενα ρεβυθι. Παραπανω οχι, το παρατανε.
Anatoli
Anatoli
Gata Antipathiticus
Gata Antipathiticus

Θηλυκό
Δράκος
Ηλικία : 47
Τόπος : Γαληφάδα City
Αριθμός γατουνίων : 2 λουκουμάδες
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Στην Αλάσκα αδελφές μου, στην Αλάσκα!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Τον Φιόγκο και τον Σάγκυ
Motto : If you are racist, sexist, homophobic or just basically an asshole, I donʼt care if you like me, or not. I fucking hate you. - Kurt Cobain
Ημερομηνία Εγγραφής : 21/08/2008
Mood : Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση Νο1 - Σελίδα 25 Parta10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση Νο1 - Σελίδα 25 Empty Απ: Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση Νο1

Δημοσίευση από kat-cats Πεμ Σεπ 06, 2012 2:35 pm

Mάλιστα....εγώ όμως δίνω μόνο ξηρά τροφή και λιγο κονσέρβα ημερησίως. Η ακάνα ταίριαζε πολύ στην Τζίντζερ μου...στην Κίρα δεν ξέρω ακόμη. Κάνει να της δώσω από τώρα που είναι μικρούλα; ξέρω πως είναι για όλες τις ηλικίες αλλά επειδή είναι μωράκι ακόμη κάνει; είναι καλύτερα να τολμήσω να της δώσω ποιοτικότερη τροφή....;; ή να περιμένω να μεγαλώσει λίγο ακόμη...;
Εγώ orijen δεν θέλω να δώσω...βρίσκω λίγο υπερβολή τα επίπεδα της πρωτείνης! νομίζω ότι το 35% είναι ΟΚ για ένα ζώο που ζει μέσα στο σπίτι σε συγκεκριμένες συνθήκες (καλοριφέρ κλπ.).
kat-cats
kat-cats
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Κατσίκα
Ηλικία : 56
Τόπος : Αγ. Παρασκευή, Αθήνα
Αριθμός γατουνίων : 2 & 1 αγγελάκι
Ημερομηνία Εγγραφής : 27/03/2011

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση Νο1 - Σελίδα 25 Empty Απ: Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση Νο1

Δημοσίευση από natalouko Πεμ Σεπ 06, 2012 2:41 pm

Τους φτιάχνω κοτόπουλο, μοσχάρι, σολωμό και ψαράκι!! Smile Smile
natalouko
natalouko
Γατού Fan Park
Γατού Fan Park

Θηλυκό
Δράκος
Ηλικία : 47
Τόπος : Περιστέρι
Αριθμός γατουνίων : 7
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Καλοκαίρι φουλ!!!!!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Henriette, Σείριο, Χιονάτη, Σιέλ μου!!!!!
Motto : Μην αφήνεις για αύριο ότι μπορείς να κάνεις σήμερα
Ημερομηνία Εγγραφής : 17/03/2009
Mood : Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση Νο1 - Σελίδα 25 M_hug

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση Νο1 - Σελίδα 25 Empty Απ: Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση Νο1

Δημοσίευση από Δ² Πεμ Σεπ 06, 2012 2:46 pm

Anatoli έγραψε:Εγω εχω φοβηθει την πολλη πρωτεινη γιατι μακροχρονια ευθυνεται για προβλημα στα νεφρα. Προτιμω να τρωνε καλαμποκια και ρυζια, να μην πολυχορταινουν, να ειναι λιγο παχουλα, παρα να γινει ζημια σε νεφρα ή συκωτι. Με τρομαξε και η κυρια του πετ-σοπ που ενω μεχρι πριν μερικους μηνες ορκιζοταν στο ονομα των οριτζεν/ακανα, τωρα μου ειπε οτι το 90% των πελατων της που ταιζαν αυτες τις τροφες στα ζωα τους, τις εχουν σταματησει γιατι οι εξετασεις τους βγηκαν πειραγμενες. Κι επειδη τα δικα μου ειναι πολυ της ξαπλας, και το κλιμα της Αθηνας ζεστο χειμωνα/καλοκαιρι, θεωρω υπερβολη να δινω τοση πρωτεινη.Απο δω και περα θα βρισκω τροφες με το πολυ 34% πρωτεινη.

Εγώ που ρώτησα τον δικό μου πετσοπά αν μπορεί να μου φέρνει Ακανα (φέρνει μόνο για σκύλους), με έκανε χρυσή να μην το γυρίσω σε Ακανα γιατί λέει έχει πρόβλημα διαθεσιμότητας συχνά-πυκνά. Τον ρώτησα αν είναι όπως με τη Hill's και μου είπε πως όχι, δεν έχει πέσει έξω η εταιρεία, απλώς είναι πολύ ανοργάνωτοι κι επειδή οι αποθήκες τους είναι στο Ηράκλειο Κρήτης, θα πρέπει να περιμένουν να πάει το εμπόρευμα από Πειραιά στο Ηράκλειο και μετά να το στείλουν και πάλι πίσω στα μαγαζιά της Αθήνας. Φαντάζομαι πως κάτι τέτοιο συμβαίνει με τους πετσοπάδες που προσπαθούν όλοι να μας πουλήσουν πλέον την RC... Από την άλλη, δεν θέλω να φαίνομαι υπέρμαχος της Αcana, δεν ξέρω αν είναι ή δεν είναι καλή τροφή στην πράξη. Απλώς τους πετσοπάδες δεν τους πιστεύω. Πλέον ούτε και τους γιατρούς, γιατί όλοι πίνουν νερό στο όνομα της Hill's διεθνώς. Μόνο που η Hill's χρηματοδοτεί τις κτηνιατρικές σχολές στις χώρες που διατίθεται... tafos

Μιλώντας λοιπόν για κονσέρβες, πάλι η Δημη σήμερα μου ξέρασε την κονσέρβα της, αυτή τη φορά Schesir κοτόπουλο με σουρίμι. ΄Εχει ξαναξεράσει κονσέρβα με μοσχάρι και μαγειρευτό φαγητό. Επομένως της πέφτει βαριά η νωπή τροφή, δεν το εξηγώ διαφορετικά. Η κροκέτα δεν την έχει πειράξει ποτέ... Suspect
Δ²
Δ²
Εφτάψυχος-η M^o-o^derator
Εφτάψυχος-η M^o-o^derator

Θηλυκό
Ημερομηνία Εγγραφής : 02/04/2012
Mood : Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση Νο1 - Σελίδα 25 M_yoohoo

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση Νο1 - Σελίδα 25 Empty Απ: Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση Νο1

Δημοσίευση από natalouko Πεμ Σεπ 06, 2012 2:57 pm

Δήμητρα, όταν ξεκίνησα να δίνω ακάνα/οριτζεν, πρίν από 2,5 χρονια, όντως υπήρχε μεγάλο πρόβλημα στην διανομή των προιόντων αυτών στα πετ σοπ. Και αυτό συνέβη γιατί ενώ στην αρχή είχαν πει πώς θα διέθεταν τα προίοντα σε κάποιον συγκεκριμένο αριθμό πετ σοπ, δεν ξέρω τι συνέβη, και άρχισαν να συνεργάζονται με περισσότερα τα οποία δεν μπορούσαν να εξυπηρετήσουν εγκαίρως. Θυμάμαι τον εαυτό μου να τρέχω σε ένα κάρο περιοχές και πετ σοπ για να βρω τις τροφές αυτές.

Μετά έστρωσαν τα πράγματα και υπήρχε διαθεσιμότητα. Τώρα πάλι διεπιστώνω οτι έχουν αρχίσει τα προβλήματα.. angry angry
Χαρακτηριστικό παράδειγμα το σημερινό που πήρα να παραγγείλω και δεν υπήρχε ακάνα σε 3 πετ σοπ... angry2 angry2 angry2
natalouko
natalouko
Γατού Fan Park
Γατού Fan Park

Θηλυκό
Δράκος
Ηλικία : 47
Τόπος : Περιστέρι
Αριθμός γατουνίων : 7
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Καλοκαίρι φουλ!!!!!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Henriette, Σείριο, Χιονάτη, Σιέλ μου!!!!!
Motto : Μην αφήνεις για αύριο ότι μπορείς να κάνεις σήμερα
Ημερομηνία Εγγραφής : 17/03/2009
Mood : Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση Νο1 - Σελίδα 25 M_hug

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση Νο1 - Σελίδα 25 Empty Απ: Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση Νο1

Δημοσίευση από Δ² Πεμ Σεπ 06, 2012 3:07 pm

Εμένα δε με πειράζει, αυτό να είναι το πρόβλημα. ΄Ετσι κι αλλιώς ποτέ δεν ξεμένω από τροφή, πάντα έχω κάποιο απόθεμα όταν αγοράζω την επόμενη. Επομένως, και Ακανα να μη βρίσκω, το ξαναγυρίζω σε RC που είναι "εύκολη" και δεν τους δημιουργεί και εντερικά. Απλώς τώρα θέλω να σταθεροποιηθεί λίγο το βάρος της γιατί έχει πάρει την ανιούσα παρότι την ταϊζω πολύ μικρή ποσότητα... Suspect
Δ²
Δ²
Εφτάψυχος-η M^o-o^derator
Εφτάψυχος-η M^o-o^derator

Θηλυκό
Ημερομηνία Εγγραφής : 02/04/2012
Mood : Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση Νο1 - Σελίδα 25 M_yoohoo

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση Νο1 - Σελίδα 25 Empty Απ: Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση Νο1

Δημοσίευση από f.m123 Πεμ Σεπ 06, 2012 3:39 pm

Anatoli έγραψε:Κουνελι δεν εχω δοκιμασει γιατι δεν το τρωμε εμεις. Σε κονσερβα το τρωνε.
Κατα τ'αλλα μοσχαρι-κοτοπουλο-χοιρινο-γαλοπουλα το πολυ πολυ στο τσακιρ κεφι να "δοκιμασουν" μια ποσοτητα ιση με ενα ρεβυθι. Παραπανω οχι, το παρατανε.
Αν πετύχεις κανένα κουνέλι πάρε λίγο να δοκιμάσουν. Ψητο καλύτερα, παρά βρασμένο..
f.m123
f.m123
Catastro(f)ika Catλογού
Catastro(f)ika Catλογού

Θηλυκό
Κατσίκα
Ηλικία : 32
Αριθμός γατουνίων : 2
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : γατοκατακαλόκαιρο
Ημερομηνία Εγγραφής : 03/04/2012
Mood : Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση Νο1 - Σελίδα 25 M_coffee

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση Νο1 - Σελίδα 25 Empty Απ: Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση Νο1

Δημοσίευση από Anatoli Πεμ Σεπ 06, 2012 3:43 pm

Δεν υπαρχει περιπτωση να μαγειρεψω κουνελι. Για καποιο λογο τα λυπαμαι, τα θεωρω κατοικιδια. Embarassed
Anatoli
Anatoli
Gata Antipathiticus
Gata Antipathiticus

Θηλυκό
Δράκος
Ηλικία : 47
Τόπος : Γαληφάδα City
Αριθμός γατουνίων : 2 λουκουμάδες
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Στην Αλάσκα αδελφές μου, στην Αλάσκα!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Τον Φιόγκο και τον Σάγκυ
Motto : If you are racist, sexist, homophobic or just basically an asshole, I donʼt care if you like me, or not. I fucking hate you. - Kurt Cobain
Ημερομηνία Εγγραφής : 21/08/2008
Mood : Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση Νο1 - Σελίδα 25 Parta10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση Νο1 - Σελίδα 25 Empty Απ: Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση Νο1

Δημοσίευση από f.m123 Πεμ Σεπ 06, 2012 3:53 pm

Anatoli έγραψε:Δεν υπαρχει περιπτωση να μαγειρεψω κουνελι. Για καποιο λογο τα λυπαμαι, τα θεωρω κατοικιδια. Embarassed
Έχεις ένα point εδώ Embarassed
f.m123
f.m123
Catastro(f)ika Catλογού
Catastro(f)ika Catλογού

Θηλυκό
Κατσίκα
Ηλικία : 32
Αριθμός γατουνίων : 2
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : γατοκατακαλόκαιρο
Ημερομηνία Εγγραφής : 03/04/2012
Mood : Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση Νο1 - Σελίδα 25 M_coffee

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση Νο1 - Σελίδα 25 Empty Απ: Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση Νο1

Δημοσίευση από houlieta Πεμ Σεπ 06, 2012 7:28 pm

Για πείτε μου εσείς οι gourmet γατομαμάδες που ξέρετε τα πολλά γυρω από την γατομασαμπούκα....
Επειδή δεν θα μπορέσω να ερθω συντομα Αθήνα (για ψώνια) πήρα για αυτόν τον μήνα μια τροφή κοινή και για τα δυο σκατοφατσάκια μου...

Πήρα της Frank's Pro Gold την ligth (δεν την ξέρετε γιατί την εισάγει αποκλειστικά αυτός από όπου την πήρα...) πως σας φαίνονται τα συστατικά, να ανησυχω για κάτι;

Protein 29,0 %
Fat 12,0 %
Fiber 2,5 %
Ash 6,5 %
Moisture 8,0 %
Phosphorous 0,9 %
Calsium 1,0 %
Natrium 0,4 %
Magnesium 0,08 %
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
Vitamin A 20 000 IU/kg
Vitamin D3 2 000 IU/kg
Vitamin E 110 mg/kg
Vitamin C 20 mg/kg
Copper 3 mg/kg
Taurine 1 000 mg/kg
Lechitin 5 g/kg
Choline chloride 2 440 mg/kg

Ingredients: rice, maize, poultry meal, fish meal, hydrolyzed poultry
liver, beet pulp, maize gluten meal, hydrolyzed protein, poultry fat,
yeast, egg powder, fish oil, minerals and vitamins, fructo oligo
saccharides (min. 0,5%), lecithin, choline chloride, vitamin E (as dl-
alpha-tocopherolacetate), vitamin C (as l-ascorbicacid phosphate).


Γενικότερη εικόνα της, εδώ!!!

Η κοπέλα μου χάρισε και ένα senior της σειράς, να το δοκιμάσω στον Χούλιο, 400gr επειδή δεν είχε τρίκιλη σε αυτον τον κωδικό...

Εdit: Ήμουν ανάμεσα σε αυτην και την sensitive και ο μόνος λόγος που πήρα ligth ήταν γιατί θα φάει και ο Χούλιο...
houlieta
houlieta
Εφτάψυχος-η M^o-o^derator
Εφτάψυχος-η M^o-o^derator

Θηλυκό
Μαϊμου
Ηλικία : 43
Τόπος : Crazy Waters
Αριθμός γατουνίων : 3 (Ο.ο)
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Χειμώνας
Motto : ...and I whispered to the horse: Trust no man in whose eyes you don't see yourself reflected as an equal...
Ημερομηνία Εγγραφής : 15/03/2012
Mood : Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση Νο1 - Σελίδα 25 M_skat10

http://www.dpgr.gr/usergalleries/index.php?cat=15102

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση Νο1 - Σελίδα 25 Empty Απ: Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση Νο1

Δημοσίευση από f.m123 Πεμ Σεπ 06, 2012 7:41 pm

Θα σου πω τι κοιτάω εγώ για να κρίνω:
1. Κοιτάω να'χει ταυρίνη
2. Κοιτάω την πρωτεϊνη και το λίπος: εδώ είναι χαμηλά, άρα η τροφή είναι ελαφριά, άρα κάνει για στειρωμένα. Αλλά δεν έχει μεγάλο ποσοστό καθαρής πρωτεϊνης (δλδ μόνο από κρεατικό), οπότε θα μπορούσε να είναι και καλύτερη.
3. Κοιτάω τα συστατικά: Το πρώτο συστατικό που κάνει την τροφή 'καλύτερη' είναι το να είναι κρέας. Εδώ πρώτο συστατικό είναι ρύζι, δεύτερο καλαμπόκι. Κοιτάω οι υδατάνθρακες να είναι όσο πιο πέρα γίνεται.
4. Κοιτάω αν διευκρινίζει τι κρέας έχει μέσα. Δηλαδή αντί να λέει 'πουλερικό' να λέει 'κότα' κ.ο.κ. Επίσης κοιτάω να μην έχει μόνο 'meals' δηλαδή να είναι γεμάτο με υποπροϊόντα κρέατος.
Αυτά κοιτάω εγώ.
Άρα συμπέρασμα: Είναι μια πολύ μέτρια τροφή, αλλά για ένα μήνα δε θα έχετε πρόβλημα, σιγά. Και κάνει για στειρωμένα.
f.m123
f.m123
Catastro(f)ika Catλογού
Catastro(f)ika Catλογού

Θηλυκό
Κατσίκα
Ηλικία : 32
Αριθμός γατουνίων : 2
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : γατοκατακαλόκαιρο
Ημερομηνία Εγγραφής : 03/04/2012
Mood : Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση Νο1 - Σελίδα 25 M_coffee

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση Νο1 - Σελίδα 25 Empty Απ: Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση Νο1

Δημοσίευση από houlieta Πεμ Σεπ 06, 2012 7:43 pm

f.m123 έγραψε:Θα σου πω τι κοιτάω εγώ για να κρίνω:
1. Κοιτάω να'χει ταυρίνη
2. Κοιτάω την πρωτεϊνη και το λίπος: εδώ είναι χαμηλά, άρα η τροφή είναι ελαφριά, άρα κάνει για στειρωμένα. Αλλά δεν έχει μεγάλο ποσοστό καθαρής πρωτεϊνης (δλδ μόνο από κρεατικό), οπότε θα μπορούσε να είναι και καλύτερη.
3. Κοιτάω τα συστατικά: Το πρώτο συστατικό που κάνει την τροφή 'καλύτερη' είναι το να είναι κρέας. Εδώ πρώτο συστατικό είναι ρύζι, δεύτερο καλαμπόκι. Κοιτάω οι υδατάνθρακες να είναι όσο πιο πέρα γίνεται.
4. Κοιτάω αν διευκρινίζει τι κρέας έχει μέσα. Δηλαδή αντί να λέει 'πουλερικό' να λέει 'κότα' κ.ο.κ. Επίσης κοιτάω να μην έχει μόνο 'meals' δηλαδή να είναι γεμάτο με υποπροϊόντα κρέατος.
Αυτά κοιτάω εγώ.
Άρα συμπέρασμα: Είναι μια πολύ μέτρια τροφή, αλλά για ένα μήνα δε θα έχετε πρόβλημα, σιγά. Και κάνει για στειρωμένα.
Η sensitive (αν την δεις) έχει πιο πολύ από όλα όσα λες αλλά φοβάμαι μωρέ για τον Χούλιο..Ηθελα κάτι ελαφρυ...
Πάντως, θεωρητικά, ανήκει στις premium (η kitten ειναι πολύ φουλ...)...
houlieta
houlieta
Εφτάψυχος-η M^o-o^derator
Εφτάψυχος-η M^o-o^derator

Θηλυκό
Μαϊμου
Ηλικία : 43
Τόπος : Crazy Waters
Αριθμός γατουνίων : 3 (Ο.ο)
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Χειμώνας
Motto : ...and I whispered to the horse: Trust no man in whose eyes you don't see yourself reflected as an equal...
Ημερομηνία Εγγραφής : 15/03/2012
Mood : Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση Νο1 - Σελίδα 25 M_skat10

http://www.dpgr.gr/usergalleries/index.php?cat=15102

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση Νο1 - Σελίδα 25 Empty Απ: Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση Νο1

Δημοσίευση από f.m123 Πεμ Σεπ 06, 2012 7:50 pm

Και η sensitive είναι φίσκα στα καλαμπόκια, οπότε είναι ίδια ποιότητα!
Η senior μου άρεσε λίγο περισσότερο να σου πω την αλήθεια... Αλλά μωρέ είναι ελαφριά, σιγά, και εγώ τώρα την tonus τους έδινα και τώρα πήρα τη ρουαγιάλ κίττεν για πιο ελαφριά. Μια χαρά θα'στε. Αν δεις κανά θέμα με κακά την αλλάζεις.
Θεωρείτα super premium μάλλον γιατί δεν έχει BHA και BHT (?)..
f.m123
f.m123
Catastro(f)ika Catλογού
Catastro(f)ika Catλογού

Θηλυκό
Κατσίκα
Ηλικία : 32
Αριθμός γατουνίων : 2
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : γατοκατακαλόκαιρο
Ημερομηνία Εγγραφής : 03/04/2012
Mood : Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση Νο1 - Σελίδα 25 M_coffee

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση Νο1 - Σελίδα 25 Empty Απ: Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση Νο1

Δημοσίευση από houlieta Πεμ Σεπ 06, 2012 7:53 pm

Εγω ξέρεις, με τα ρύζια και τα καλαμπόκια έχω συμβιβαστεί, απλά η sensitive έχει μπόλικη πρωτεϊνη και λίπος και για αυτό την άφησα... Ειπα να πάρω μία και μία (άλλη για το καθένα) αλλά δεν ξέρω αν θέλω να τους την δίνω τόσο καιρό... Θα κραταγαν 2,5 μήνες...

Πάντως την έφαγαν, ανακάτεψα με RC λίγη, για να αρχίσουν να την τρώνε και δεν ενοχλήθηκε κανένα!...
Τι φαγανά παιδιά έχω!...

edit : Νομίζω η sensitive δεν έχει καλαμπόκι, μονο ρυζι...
houlieta
houlieta
Εφτάψυχος-η M^o-o^derator
Εφτάψυχος-η M^o-o^derator

Θηλυκό
Μαϊμου
Ηλικία : 43
Τόπος : Crazy Waters
Αριθμός γατουνίων : 3 (Ο.ο)
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Χειμώνας
Motto : ...and I whispered to the horse: Trust no man in whose eyes you don't see yourself reflected as an equal...
Ημερομηνία Εγγραφής : 15/03/2012
Mood : Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση Νο1 - Σελίδα 25 M_skat10

http://www.dpgr.gr/usergalleries/index.php?cat=15102

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση Νο1 - Σελίδα 25 Empty Απ: Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση Νο1

Δημοσίευση από f.m123 Πεμ Σεπ 06, 2012 7:55 pm

Καλά έκανες μωρέ. Και την επόμενη φορά δοκιμάζεις κάτι άλλο!
f.m123
f.m123
Catastro(f)ika Catλογού
Catastro(f)ika Catλογού

Θηλυκό
Κατσίκα
Ηλικία : 32
Αριθμός γατουνίων : 2
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : γατοκατακαλόκαιρο
Ημερομηνία Εγγραφής : 03/04/2012
Mood : Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση Νο1 - Σελίδα 25 M_coffee

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση Νο1 - Σελίδα 25 Empty Απ: Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση Νο1

Δημοσίευση από houlieta Πεμ Σεπ 06, 2012 7:57 pm

Γαμώτο, πρέπει να κατέβω Αθήνα, έτσι όπως είναι τα πράγματα τώρα κανείς δεν ξεκινάει να πάμε για κανέναν λόγο...
nio
houlieta
houlieta
Εφτάψυχος-η M^o-o^derator
Εφτάψυχος-η M^o-o^derator

Θηλυκό
Μαϊμου
Ηλικία : 43
Τόπος : Crazy Waters
Αριθμός γατουνίων : 3 (Ο.ο)
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Χειμώνας
Motto : ...and I whispered to the horse: Trust no man in whose eyes you don't see yourself reflected as an equal...
Ημερομηνία Εγγραφής : 15/03/2012
Mood : Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση Νο1 - Σελίδα 25 M_skat10

http://www.dpgr.gr/usergalleries/index.php?cat=15102

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση Νο1 - Σελίδα 25 Empty Απ: Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση Νο1

Δημοσίευση από f.m123 Πεμ Σεπ 06, 2012 7:57 pm

houlieta έγραψε:Εγω ξέρεις, με τα ρύζια και τα καλαμπόκια έχω συμβιβαστεί, απλά η sensitive έχει μπόλικη πρωτεϊνη και λίπος και για αυτό την άφησα... Ειπα να πάρω μία και μία (άλλη για το καθένα) αλλά δεν ξέρω αν θέλω να τους την δίνω τόσο καιρό... Θα κραταγαν 2,5 μήνες...

Πάντως την έφαγαν, ανακάτεψα με RC λίγη, για να αρχίσουν να την τρώνε και δεν ενοχλήθηκε κανένα!...
Τι φαγανά παιδιά έχω!...

edit : Νομίζω η sensitive δεν έχει καλαμπόκι, μονο ρυζι...

Ingredients: lamb meal, maize gluten meal, rice, maize, poultry fat,
hydrolyzed poultry liver, fish meal, hydrolyzed protein, cellulose (min 5%),
peet pulp, yeast, egg powder, minerals and vitamins, fish oil, fructo oligo
saccharides (min. 5%), lechitin (min 0,5%), choline chloride, taurine,
vitamin E (as dl-alpha-tocopherolacetate), vitamin C (as l-ascorbicacid
phosphate).
maize= καλαμπόκι ή παράγωγο καλαμποκιού
f.m123
f.m123
Catastro(f)ika Catλογού
Catastro(f)ika Catλογού

Θηλυκό
Κατσίκα
Ηλικία : 32
Αριθμός γατουνίων : 2
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : γατοκατακαλόκαιρο
Ημερομηνία Εγγραφής : 03/04/2012
Mood : Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση Νο1 - Σελίδα 25 M_coffee

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση Νο1 - Σελίδα 25 Empty Απ: Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση Νο1

Δημοσίευση από f.m123 Πεμ Σεπ 06, 2012 7:59 pm

houlieta έγραψε:Γαμώτο, πρέπει να κατέβω Αθήνα, έτσι όπως είναι τα πράγματα τώρα κανείς δεν ξεκινάει να πάμε για κανέναν λόγο...
nio
Γιατί δεν παραγγέλνεις ονλάιν ρε; Εμένα τώρα μου'φεραν την παραγγελιά μου και η μεταφορική μου πήρε 7?. Και μου τα'φεραν και στην πόρτα. Πήρα 2 μπολάκια, ταϊστρα, ποτίστρα, 2κιλη τροφή, 10κιλη έβερκλιν, ένα ποντίκι catnip και πλήρωσα σύνολο 67+7=&0 something ?.
f.m123
f.m123
Catastro(f)ika Catλογού
Catastro(f)ika Catλογού

Θηλυκό
Κατσίκα
Ηλικία : 32
Αριθμός γατουνίων : 2
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : γατοκατακαλόκαιρο
Ημερομηνία Εγγραφής : 03/04/2012
Mood : Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση Νο1 - Σελίδα 25 M_coffee

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση Νο1 - Σελίδα 25 Empty Απ: Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση Νο1

Δημοσίευση από houlieta Πεμ Σεπ 06, 2012 8:05 pm

f.m123 έγραψε:
houlieta έγραψε:Γαμώτο, πρέπει να κατέβω Αθήνα, έτσι όπως είναι τα πράγματα τώρα κανείς δεν ξεκινάει να πάμε για κανέναν λόγο...
nio
Γιατί δεν παραγγέλνεις ονλάιν ρε; Εμένα τώρα μου'φεραν την παραγγελιά μου και η μεταφορική μου πήρε 7?. Και μου τα'φεραν και στην πόρτα. Πήρα 2 μπολάκια, ταϊστρα, ποτίστρα, 2κιλη τροφή, 10κιλη έβερκλιν, ένα ποντίκι catnip και πλήρωσα σύνολο 67+7=&0 something ?.
Γιατι θα πρέπει να πάω να βάλω λεφτά στην τράπεζα (από εκεί που ψωνίζω θέλει κάρτα γιατί τα στέλνει μόνο με κτελ) και ψωνίζω άλλη τροφή για τον καθένα, RC sterilized 4kg για την μικρή, RC Sterilized +12 (νεα αυτην, τωρα θα την δοκιμάσουμε αλλά ειναι 2kg όπως αυτη που παίρνουμε ήδη) για το παλικάρι (εκτός και αν βρω 4kg) και κονσερβούλες...
Δλδ καμιά 10 αριά κιλά, βάλε και το σακί 20kg για τα έξω;
Δεν με συμφέρει να παραγγείλω...
Ασε που στο μαγαζί βρίσκεις πάντα προσφορές...
houlieta
houlieta
Εφτάψυχος-η M^o-o^derator
Εφτάψυχος-η M^o-o^derator

Θηλυκό
Μαϊμου
Ηλικία : 43
Τόπος : Crazy Waters
Αριθμός γατουνίων : 3 (Ο.ο)
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Χειμώνας
Motto : ...and I whispered to the horse: Trust no man in whose eyes you don't see yourself reflected as an equal...
Ημερομηνία Εγγραφής : 15/03/2012
Mood : Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση Νο1 - Σελίδα 25 M_skat10

http://www.dpgr.gr/usergalleries/index.php?cat=15102

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση Νο1 - Σελίδα 25 Empty Απ: Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση Νο1

Δημοσίευση από f.m123 Πεμ Σεπ 06, 2012 8:34 pm

Γιατί παίρνεις διαφορετική ρε συ για το καθένα; Νομίζω μία απλά sterilized θα είναι εντάξει και για τα δύο..
Εγώ πάντως με αυτό που ψωνίζω βολεύει πάρα πολύ. Γιατί τα μεταφορικά ποτέ δε ξεπερνούν τα 10? (στη Φλώρινα πλήρωσα 5? με περισσότερα κιλά από τώρα!), βγάζει προσφορές, έχω και μια 5% έκπτωση και έρχονται αμέσως τα πράγματα, σε 1-2 μέρες..
f.m123
f.m123
Catastro(f)ika Catλογού
Catastro(f)ika Catλογού

Θηλυκό
Κατσίκα
Ηλικία : 32
Αριθμός γατουνίων : 2
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : γατοκατακαλόκαιρο
Ημερομηνία Εγγραφής : 03/04/2012
Mood : Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση Νο1 - Σελίδα 25 M_coffee

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση Νο1 - Σελίδα 25 Empty Απ: Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση Νο1

Δημοσίευση από Δ² Πεμ Σεπ 06, 2012 9:22 pm

houlieta έγραψε:Για πείτε μου εσείς οι gourmet γατομαμάδες που ξέρετε τα πολλά γυρω από την γατομασαμπούκα....
Επειδή δεν θα μπορέσω να ερθω συντομα Αθήνα (για ψώνια) πήρα για αυτόν τον μήνα μια τροφή κοινή και για τα δυο σκατοφατσάκια μου...

Πήρα της Frank's Pro Gold την ligth (δεν την ξέρετε γιατί την εισάγει αποκλειστικά αυτός από όπου την πήρα...) πως σας φαίνονται τα συστατικά, να ανησυχω για κάτι;

Protein 29,0 %
Fat 12,0 %
Fiber 2,5 %
Ash 6,5 %
Moisture 8,0 %
Phosphorous 0,9 %
Calsium 1,0 %

Natrium 0,4 %
Magnesium 0,08 %
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
Vitamin A 20 000 IU/kg
Vitamin D3 2 000 IU/kg
Vitamin E 110 mg/kg
Vitamin C 20 mg/kg
Copper 3 mg/kg
Taurine 1 000 mg/kg
Lechitin 5 g/kg
Choline chloride 2 440 mg/kg

Ingredients: rice, maize, poultry meal, fish meal, hydrolyzed poultry
liver, beet pulp, maize gluten meal, hydrolyzed protein, poultry fat,
yeast, egg powder, fish oil, minerals and vitamins, fructo oligo
saccharides (min. 0,5%), lecithin, choline chloride, vitamin E (as dl-
alpha-tocopherolacetate), vitamin C (as l-ascorbicacid phosphate).
Η πρωτεϊνη είναι λιγάκι χαμηλή. Στις οικόσιτες γάτες το βέλτιστο θεωρείται γύρω στο 32%, σύμφωνα με μια μελέτη που είχα διαβάσει που εξέταζαν τις επιπτώσεις από πολύ χαμηλή, μέτρια και υψηλή πρωτεϊνη στα ζωτικά όργανα και στα οστά και αρθρώσεις της γάτας.
Μου φαίνεται ότι θα μπορούσε να έχει λίγο παραπάνω ασβέστιο και φωσφόρο, ειδικά για τον Χούλιο που είναι μεγαλούλης και το χρειάζεται για τις αρθρώσεις του.
΄Οπως είπε η Φλώρα, τα δύο πρώτα συστατικά (δηλαδή η πλειοψηφία της τροφής) είναι σιτηρά.
Τα beet pulp και maize gluten meal (πούλπα ζαχαρότευτλων και γεύμα γλουτένης καλαμποκιού) θεωρούνται συστατικά υπό μεγάλη αμφισβήτηση. Το πρώτο ταϊζεται συνήθως στα άλογα (επειδή είναι φθηνό) και έχει κατηγορηθεί για πρήξιμο στο στομάχι και έμφραξη των τοιχωμάτων του εντέρου. Το δεύτερο θεωρείται ακόμα φτωχότερης θρεπτικής αξίας από το ίδιο το γεύμα καλαμποκιού. Και τα δύο είναι συστατικά που τα περιέχει και η RC, τουλάχιστον η "δική σου" δεν περιέχει και σόγια...
Δεν μου αρέσει που δε γίνεται καμία αναφορά για τις βιταμίνες της ομάδας Β - μάλλον δεν έχει...;

Αν είναι να την φάνε κανα μήνα, υποθέτω δεν υπάρχει πρόβλημα. Για μόνιμα δεν θα την έδινα εγώ, αν μπορούσα να βρω κάτι καλύτερο.
f.m123 έγραψε:Επίσης κοιτάω να μην έχει μόνο 'meals' δηλαδή να είναι γεμάτο με υποπροϊόντα κρέατος.
΄Εχεις μπερδέψει τα meals με τα by-products/ by-product meals. Το γεύμα δεν είναι υποπροϊόν κρέατος, είναι απλά αφυδατωμένο κρέας. Είναι πολύ καλό συστατικό και το σημαντικό είναι το εξής: αν πολύ ψηλά στη λίστα έχουν τη λέξη "κρέας" και όχι "γεύμα κρέατος", τότε αναφέρονται και στην υγρασία μαζί. ΄Οταν λοιπόν αφαιρέσεις την υγρασία το συστατικό πηγαίνει πολύ κάτω στη λίστα. Θα πρέπει λοιπόν πάνω-πάνω να αναζητάμε τα meals, όχι να τα αποφεύγουμε.
Δες εδώ τους ορισμούς της AAFCO για
fish meal και chicken meal


f.m123 έγραψε:
Θεωρείτα super premium μάλλον γιατί δεν έχει BHA και BHT (?)..
Ο καθένας μπορεί να θεωρείται όπως λανσάρεται. Δεν υπάρχει περιορισμός γιατί δεν είναι νομικοί όροι όλα αυτά τα premium, super premium, holistic κλπ...
Δ²
Δ²
Εφτάψυχος-η M^o-o^derator
Εφτάψυχος-η M^o-o^derator

Θηλυκό
Ημερομηνία Εγγραφής : 02/04/2012
Mood : Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση Νο1 - Σελίδα 25 M_yoohoo

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση Νο1 - Σελίδα 25 Empty Απ: Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση Νο1

Δημοσίευση από f.m123 Πεμ Σεπ 06, 2012 9:33 pm

Αααα νόμιζα ότι στο meal προστίθενται και τα byproducts, δεν ήξερα ότι αφορά μόνο κρέας κόκαλα και ιστούς!
Για ασβέστιο μπορεί να προσθέσει λίγο κατσικίσιο τυρί στο γεύμα τους καθημερινά και για επιπλέον φώσφορο μπορεί να δίνει μία μέρα τη βδομάδα ψάρι σε αντικατάσταση ενός ή δύο γευμάτων.
Τώρα για τη Β, μπορεί να μην έχουν βάλει συμπλήρωμα και να υπάρχει μέσα στο κρέας. Δε ξέρω πόσο ποσοστό καταστρέφεται με το μαγείρεμα, ίσως για αυτό δεν την έχουν βάλει στα πρόσθετα.. Δε ξέρω..
Για τα καλαμπόκια κλπ που λες συμφωνώ, αλλά αν είναι για προσωρινά δε νομίζω να υπάρχει πρόβλημα.
f.m123
f.m123
Catastro(f)ika Catλογού
Catastro(f)ika Catλογού

Θηλυκό
Κατσίκα
Ηλικία : 32
Αριθμός γατουνίων : 2
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : γατοκατακαλόκαιρο
Ημερομηνία Εγγραφής : 03/04/2012
Mood : Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση Νο1 - Σελίδα 25 M_coffee

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση Νο1 - Σελίδα 25 Empty Απ: Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση Νο1

Δημοσίευση από Δ² Πεμ Σεπ 06, 2012 9:42 pm

f.m123 έγραψε:Αααα νόμιζα ότι στο meal προστίθενται και τα byproducts, δεν ήξερα ότι αφορά μόνο κρέας κόκαλα και ιστούς!
Για ασβέστιο μπορεί να προσθέσει λίγο κατσικίσιο τυρί στο γεύμα τους καθημερινά και για επιπλέον φώσφορο μπορεί να δίνει μία μέρα τη βδομάδα ψάρι σε αντικατάσταση ενός ή δύο γευμάτων.
Τώρα για τη Β, μπορεί να μην έχουν βάλει συμπλήρωμα και να υπάρχει μέσα στο κρέας. Δε ξέρω πόσο ποσοστό καταστρέφεται με το μαγείρεμα, ίσως για αυτό δεν την έχουν βάλει στα πρόσθετα.. Δε ξέρω..
Για τα καλαμπόκια κλπ που λες συμφωνώ, αλλά αν είναι για προσωρινά δε νομίζω να υπάρχει πρόβλημα.

++ σε όλα, εκτός από τις βιταμίνες της ομάδας Β: θιαμίνη, παντοθενικό οξύ, φολικό οξύ και Β-6 καταστρέφονται κατά τη θερμική κατεργασία, ενώ η ριβοφλαβίνη ενδέχεται να καταστρέφεται αν το μίγμα μαγειρεύεται σε μεγάλες ποσότητες νερού.
Δ²
Δ²
Εφτάψυχος-η M^o-o^derator
Εφτάψυχος-η M^o-o^derator

Θηλυκό
Ημερομηνία Εγγραφής : 02/04/2012
Mood : Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση Νο1 - Σελίδα 25 M_yoohoo

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση Νο1 - Σελίδα 25 Empty Απ: Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση Νο1

Δημοσίευση από f.m123 Πεμ Σεπ 06, 2012 9:43 pm

Τι έχει βιταμίνη Β; Να της πούμε να δίνει κι απ'αυτό geek
f.m123
f.m123
Catastro(f)ika Catλογού
Catastro(f)ika Catλογού

Θηλυκό
Κατσίκα
Ηλικία : 32
Αριθμός γατουνίων : 2
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : γατοκατακαλόκαιρο
Ημερομηνία Εγγραφής : 03/04/2012
Mood : Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση Νο1 - Σελίδα 25 M_coffee

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση Νο1 - Σελίδα 25 Empty Απ: Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση Νο1

Δημοσίευση από Δ² Πεμ Σεπ 06, 2012 9:50 pm

f.m123 έγραψε:Τι έχει βιταμίνη Β; Να της πούμε να δίνει κι απ'αυτό geek

Γαλοπούλα, τόνος, συκώτι...κρέατα γενικά (καλύτερα ωμά Embarassed ή μαγειρεμένα σε χαμηλές θερμοκρασίες και χωρίς πολύ νερό). Γενικά, αν είναι να τρώνε μια κροκέτα + 562354 συμπληρώματα, καλύτερα να βρει άλλη κροκέτα! geek

(αν μιλάμε για ένα σακουλάκι ενός μήνα, δεν είναι σοβαρή απώλεια νομίζω...)
Δ²
Δ²
Εφτάψυχος-η M^o-o^derator
Εφτάψυχος-η M^o-o^derator

Θηλυκό
Ημερομηνία Εγγραφής : 02/04/2012
Mood : Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση Νο1 - Σελίδα 25 M_yoohoo

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση Νο1 - Σελίδα 25 Empty Απ: Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση Νο1

Δημοσίευση από f.m123 Πεμ Σεπ 06, 2012 9:54 pm

Συμφωνώ. Νομίζω απλά με λίγο τυρί και ψάρι θα'ναι τέλεια.
f.m123
f.m123
Catastro(f)ika Catλογού
Catastro(f)ika Catλογού

Θηλυκό
Κατσίκα
Ηλικία : 32
Αριθμός γατουνίων : 2
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : γατοκατακαλόκαιρο
Ημερομηνία Εγγραφής : 03/04/2012
Mood : Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση Νο1 - Σελίδα 25 M_coffee

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Σελίδα 25 από 29 Επιστροφή  1 ... 14 ... 24, 25, 26, 27, 28, 29  Επόμενο

Επιστροφή στην κορυφή

- Παρόμοια θέματα

 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης