gatospito
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Γατούλης με πληγή..

3 απαντήσεις

Πήγαινε κάτω

Γατούλης με πληγή.. Empty Γατούλης με πληγή..

Δημοσίευση από Serenata Κυρ Οκτ 10, 2010 4:49 pm

Καλησπέρα!! Ένας από τους αδέσποτους γατούληδες της γειτονιάς, πολύ τακτικός επισκέπτης καθότι φιλαράκος της Σερενάτας (μαμάς των γατακίων μου ) και πιθανόν μπαμπάς της Καραμέλας μου, που έχει ένα μόνο ματάκι (μάλλον από παλιούς τσαμπουκάδες) εδώ και 2 μέρες έχει μία πληγή στο μάγουλό του. Στην αρχή μου είχε φανεί σαν χώμα, σκέφτηκα ότι ίσως λερώθηκε κάπου. Σήμερα όμως είδα καθαρά ότι είναι αιματάκι. Ο γατός αυτός αν και συχνός επισκέπτης, δεν πιάνεται με τίποτα, όταν βάζω φαγάκι έξω κρατάει απόσταση ασφαλείας μέχρι να απομακρυνθώ, κι έτσι δεν παίζει να τον παώ σε γιατρό...Αν η πληγή δεν κλείσει μόνη της σε κανα δυο μέρες, μπο΄ρω να κάνω κάτι εγώ??? π.χ. να του δώσω αντιβίωση μέσα σε κρεατάκι από κονσέρβα? Θα βοηθούσε η αντιβίωση στην επούλωση της πληγής? Δεν μπορώ όμως να ξέρω πόσα κιλά είναι...ίσως γύρω στα 5, αλλά....
Serenata
Serenata
Prime Cat
Prime Cat

Θηλυκό
Βουβάλι
Ηλικία : 38
Τόπος : Χαλάνδρι
Αριθμός γατουνίων : Αμελί, Καραμέλα, Σερενάτα
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : γαταχείμωνο
Ημερομηνία Εγγραφής : 04/05/2010
Mood : Γατούλης με πληγή.. M_coffee

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γατούλης με πληγή.. Empty Απ: Γατούλης με πληγή..

Δημοσίευση από dianna.claudia Κυρ Οκτ 10, 2010 9:01 pm

Θα μπορουσες να του βαλεις λιγοτερο απο μισο χαπακι Αμοξιλ των 500 στο φαι του(αμα ειναι 5 κιλα),αλλα πρεπει να το παρει 2 φορες την ημερα...Παντως, αν δεν εχει σοβαρη μολυνση δεν ειναι το καλυτερο,τελειο θα ητανε μια αλοιφη με αντιβιωση Terramycin w/Polymyxin για παραδειγμα, ειναι πολυ καλο για τετοιες πληγες,το αλλο θα ητανε να βαλεις μια παγιδα και να τον πας στο γιατρο. Παντως, για το μελλον, δοκιμασε αυτο που εκανα εγω με τα αδεσποτακια μου...εκατσα διπλα τους μεχρι να φανε και εβαζα ξεχωριστα φαι για τα πληγωμενα, σιγα σιγα ηρθανε και σε 2-3 μερες καταφερα να τα χαιδεψω, μετα με αφησανε να τους βαλω και φαρμακο και τωρα ερχονται και τριβονται σαν τρελλα χεχ, λιγη ασφαλεια να νιωσουν και μετα ειναι τελεια.

dianna.claudia
Junior Cat
Junior Cat

Θηλυκό
Κατσίκα
Ηλικία : 56
Τόπος : Αθηνα, Ν.Ψυχικο
Αριθμός γατουνίων : 2 και κανα 12 και βαλε αδεσποτακια υπεροχα
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : ολα
Motto : Minds are like parachutes,they function only when opened.
Ημερομηνία Εγγραφής : 20/09/2010
Mood : Γατούλης με πληγή.. Welcome

https://www.facebook.com/dianna.claudia#!/dianna.claudia

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γατούλης με πληγή.. Empty Απ: Γατούλης με πληγή..

Δημοσίευση από Chouzouris Κυρ Οκτ 10, 2010 11:51 pm

Νομίζω καλύτερα να ρωτήσεις τον γιατρό...

___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___
Live long and pawspurr!...
Γατούλης με πληγή.. 02t480

I used to be schizophrenic, but WE are OK now.

Γατούλης με πληγή.. Gatota10

Chouzouris
Chouzouris
Owner of Administrator ^ο-ο^
Owner of Administrator ^ο-ο^

Θηλυκό
Ποντικός
Ηλικία : 51
Τόπος : Γάλημος
Αριθμός γατουνίων : 8 + τα αδεσποτάκια μου
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Γαταχείμωνο....
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Τον Μπάστακα, τον Ερμή & τον Σείριο
Motto : When I die I want someone fertilize my grave with catnip and every so often bring stray cat to my grave so that theyʼ ll be going all crazy and rubbing themselves all over my grave and everyone will think I was some kind of Cat God. Meow.
Ημερομηνία Εγγραφής : 07/11/2007
Mood : Γατούλης με πληγή.. Welcome

http://www.gatospito.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επιστροφή στην κορυφή

- Παρόμοια θέματα

 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης