gatospito
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Λοιμ. Περιτονίτιδα (FIP)

+26
tinaki
Smokys
Mikalina
elvis
Iggy
LAROGATA
sofia72
kat-cats
Ispania25
tania g
Fotoula
koneko
mama Gizmo
houlieta
funambolo
Τζούλι το Κατσούλι
ban13
marina1972
Gatoplikti
moukelis
marina289
SuperCatz
Anatoli
wildekatze
marfot75
Milly
30 απαντήσεις

Σελίδα 1 από 3 1, 2, 3  Επόμενο

Πήγαινε κάτω

Λοιμ. Περιτονίτιδα (FIP) Empty Λοιμ. Περιτονίτιδα (FIP)

Δημοσίευση από Milly Κυρ Ιαν 27, 2008 4:44 pm

Η Λοιμώδης περιτονίτιδα της γάτας (FIP) είναι μία πολύ σοβαρή νόσος και οφείλεται σε ιό (κορωναϊό).
Μέσα στην οικογένεια των κορωναϊών (FCoV) μερικά στελέχη μεταδίδονται με τα κόπρανα και προκαλούν γαστρεντερικές διαταραχές που καταλήγουν σε διάρροια χωρίς να απειλήσουν τη ζωή. Μερικά άλλα στελέχη που δεν μπορούμε να τα ξεχωρίσουμε από τα παραπάνω, υφίστανται μετάλλαξη μέσα στο σώμα της γάτας και προκαλούν την Λοιμώδη περιτονίτιδα (FIP). Δημιουργούνται, δηλαδή, σοβαρές φλεγμονές σε διάφορα σημεία του σώματος της γάτας που πολλές φορές συνοδεύονται από παραγωγή υγρού. Οι περισσότερες γάτες δεν μπορούν να ελέγξουν τον πολλαπλασιασμό του ιού και οδηγούνται στον θάνατο, αρκετές καθυστερούν πολύ την εξάπλωσή του και μερικές αναπτύσσουν μια αποτελεσματική αντίδραση που προλαβαίνει και σταματά την εξάπλωση αυτή στο σώμα τους.

Πώς θα καταλάβω ότι η γάτα μου έχει Λοιμώδη περιτονίτιδα (FIP);

Τον πρώτο καιρό μειώνεται η όρεξη, η γάτα χάνει βάρος, μπορεί να έχει πυρετό και διάρροια. Υπάρχει όμως και πιθανότητα η γάτα να είναι φορέας του ιού και να μην παρουσιάζει κανένα από τα παραπάνω συμπτώματα.
Αργότερα ο ιός προσβάλλει το τοίχωμα των αγγείων του αίματος σε τέτοιο βαθμό ώστε να διαρρέει υγρό έξω από το αγγείο του αίματος και να συγκεντρώνεται σε γειτονική κοιλότητα αν υπάρχει. Τότε μπορεί να συγκεντρωθεί υγρό στην περιτοναϊκή κοιλότητα (περιτονίτιδα) ή στην θωρακική κοιλότητα (πλευρίτιδα) η οποία δυσκολεύει την αναπνοή ή και στις δύο.
Σ' αυτή την περίπτωση έχουμε την "Υγρή μορφή FIP".
Σε άλλες όμως περιπτώσεις υπάρχει σοβαρή φλεγμονή σε όργανα του σώματος που δεν μπορεί να συγκεντρωθεί υγρό, όπως συκώτι, νεφρά, μάτια, εγκέφαλος και έντερα. Σ' αυτή την περίπτωση έχουμε την "Ξηρή μορφή FIP", και τα συμπτώματα εξαρτώνται από τα εμπλεκόμενα όργανα κάθε φορά.
Δυστυχώς κι άλλες αρρώστιες προκαλούν όμοια συμπτώματα με εκείνα της υγρής ή της ξηρής FIP γι αυτό και είναι δύσκολο να διαγνωστεί η λοιμώδης περιτονίτιδα μόνο από αυτά.

Θα μολυνθούν και οι άλλες μου γάτες;

Υπάρχει κληρονομική προδιάθεση που μεταδίδεται από τον αρσενικό γάτο στα μικρά γατάκια. Αλλά και οποιαδήποτε άλλη γάτα που ζει με άλλες γάτες μαζί, που είναι επιβαρημένη με άλλα νοσήματα, που βιώνει έντονο στρες ή που δεν έχει ανεπτυγμένο αμυντικό σύστημα μπορεί να μολυνθεί από σάλιο ή ρινικό έκκριμα γάτας με FIP.

Πώς θα διαγνώσετε τη νόσο και θα θεραπεύσετε τη γάτα μου;

Με αιματολογικές και βιοχημικές αναλύσεις αίματος μπορούν να διακριθούν κάποιες αλλαγές που συντροφεύουν την λοιμώδη περιτονίτιδα και να βοηθήσουν στην διάγνωση. Δυστυχώς δεν υπάρχει ακόμη διαγνωστικό τεστ.
Για να τεθεί οριστική διάγνωση πρέπει να εξεταστούν οι ιστοί που φλεγμαίνουν ή με βιοψία ή με νεκροτομή.
Δεν υπάρχει θεραπεία για την FIP. Αν τα συμπτώματα δεν είναι πολύ σοβαρά μία υποστηρικτική θεραπεία μπορεί να προκαλέσει παροδική βελτίωση. Όταν τα συμπτώματα είναι έντονα δυστυχώς δεν υπάρχει ελπίδα προς το παρόν.

Τι μπορώ να κάνω για να προλάβω τη νόσο;

Ευτυχώς κυκλοφορεί εμβόλιο το οποίο μπορεί να μην παρέχει πλήρη προστασία από την Λοιμώδη περιτονίτιδα (FIP) πρέπει όμως να γίνεται ο εμβολιασμός.
Φυσικά το περιβάλλον να διατηρείται καθαρό (περιοδική απολύμανση με διάλυμα χλωρίνης 1:30 ), και να ελαττώνεται κάθε πηγή στρες ή ασθενειών.
Milly
Milly
Συνερ-γάτα
Συνερ-γάτα

Θηλυκό
Γάτα
Ηλικία : 108
Τόπος : Π.Φάληρο
Αριθμός γατουνίων : .. και άνω
Motto : Τίποτα δεν μένει εκεί για πάντα
Ημερομηνία Εγγραφής : 19/11/2007
Mood : Λοιμ. Περιτονίτιδα (FIP) M_hug

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Λοιμ. Περιτονίτιδα (FIP) Empty Απ: Λοιμ. Περιτονίτιδα (FIP)

Δημοσίευση από marfot75 Κυρ Ιαν 27, 2008 7:49 pm

Ευχαριστούμε, Ριπήτ!!!!
❤ ❤ ❤
marfot75
marfot75
Γατού Fan Park
Γατού Fan Park

Θηλυκό
Γάτα
Ηλικία : 48
Αριθμός γατουνίων : .
Ημερομηνία Εγγραφής : 21/11/2007
Mood : Λοιμ. Περιτονίτιδα (FIP) Anger2

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Λοιμ. Περιτονίτιδα (FIP) Empty Απ: Λοιμ. Περιτονίτιδα (FIP)

Δημοσίευση από wildekatze Τρι Απρ 19, 2011 9:02 pm

Αυτό που λένε 1/300 η 1/900 θετικός στην περιτονίτιδα τι ακριβώς σημαίνει?Δεν υπάρχει καμμιά θεραπεία?Εγώ είχα την εντύπωση πως μπορούν να ζήσουν και 20 χρόνια μ αυτόν τον ιο.

wildekatze
Kitten
Kitten

Θηλυκό
Ποντικός
Ηλικία : 63
Τόπος : Κερατέα Αττικής
Αριθμός γατουνίων : 12
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : καλοκαιράκι
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : αδεσποτάκι
Motto : αγάπη ειναι το κλειδί
Ημερομηνία Εγγραφής : 26/03/2011

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Λοιμ. Περιτονίτιδα (FIP) Empty Απ: Λοιμ. Περιτονίτιδα (FIP)

Δημοσίευση από Anatoli Τρι Απρ 19, 2011 9:33 pm

Μπορουν να ζησουν χρονια με σωστη φροντιδα, πολυ καλη διατροφη, παρακολουθηση απο γιατρο, και προστατευμενο περιβαλλον χωρις στρες. Το 1/300 κλπ ειναι ποσο ισχυρος ειναι ο ιος. Οσο πιο χαμηλο τοσο καλυτερα. δλδ το 1/300 ειναι καλυτερο απο το 1/600. Η αρρωστια απο οσα εχω ακουσει μπορει να μην εκδηλωθει και ποτε, απλα μπορει η γατα να ειναι φορεας.
Δες και αυτο http://www.gatospito.com/Eieiaco-oaneoiisoeaa-FIP-h21.htm
Περισσοτερα μπορουν να σου πουν οσοι εχουν εμπειρια.
Anatoli
Anatoli
Gata Antipathiticus
Gata Antipathiticus

Θηλυκό
Δράκος
Ηλικία : 47
Τόπος : Γαληφάδα City
Αριθμός γατουνίων : 2 λουκουμάδες
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Στην Αλάσκα αδελφές μου, στην Αλάσκα!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Τον Φιόγκο και τον Σάγκυ
Motto : If you are racist, sexist, homophobic or just basically an asshole, I donʼt care if you like me, or not. I fucking hate you. - Kurt Cobain
Ημερομηνία Εγγραφής : 21/08/2008
Mood : Λοιμ. Περιτονίτιδα (FIP) Parta10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Λοιμ. Περιτονίτιδα (FIP) Empty Απ: Λοιμ. Περιτονίτιδα (FIP)

Δημοσίευση από SuperCatz Τρι Απρ 19, 2011 11:15 pm

wildekatze έγραψε:Αυτό που λένε 1/300 η 1/900 θετικός στην περιτονίτιδα τι ακριβώς σημαίνει?Δεν υπάρχει καμμιά θεραπεία?Εγώ είχα την εντύπωση πως μπορούν να ζήσουν και 20 χρόνια μ αυτόν τον ιο.

Όσο μεγαλύτερος ο παρανομαστής, τόσο περισσότερα αντισώματα έχουν στον κορωνοϊό.
Καλό είναι να είναι χαμηλός ο παρανομαστής.. Όσο πιο χαμηλός, τόσο πιο καλά.
Θεραπεία δεν υπάρχει.

Θα πρέπει να παρέχεται καλό επίπεδο ζωής, φροντίδα, αγάπη, σωστή περίθαλψη, ποιοτική τροφή και όχι στρες για να μειωθούν οι πιθανότητες να νοσήσει.
Μπορεί να είναι φορέας του ιού και να μη νοσήσει ποτέ, αν όμως νοσήσει τότε λέμε ότι έχει λοιμώδη περιτονίτιδα (FIP) και δεν υπάρχει επιστροφή.

Λέγεται ότι πιο επικίνδυνα είναι τα πρώτα χρόνια ζωής του ζώου, μέχρι 3 ετών, και μετά από τα 11-12 περίπου, που αυξάνονται οι πιθανότητες να νοσήσει, όχι ότι αυτό αποκλείει το ενδεχόμενο να νοσήσει ενδιάμεσα.

Αν έχεις γατάκι φορέα του κορωνοϊού, καλό είναι να ελέγχεις ανά τακτά χρονικά διαστήματα πχ κάθε 6 μήνες ή κάθε χρόνο (ο κτηνίατρος θα το κρίνει και θα σου πει) τις συγκεκριμένες τιμές.
SuperCatz
SuperCatz
Gata Antipathiticus
Gata Antipathiticus

Θηλυκό
Δράκος
Ηλικία : 47
Τόπος : Brahames
Αριθμός γατουνίων : 4 στο σπίτι: ο Tesoro, ο Snow, η Πατούσα, κόρη της Λουλού και του Tesoro και ο Gizmo. Και ένα ακόμα, ένα ξεχωριστό και σπάνιο γατούνι που θα κατοικεί για πάντα στην καρδιά και στην ψυχή μας, το Λουλουδάκι μας..
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Φθινόπωρο, Χειμώνας, Χριστούγενναααα!!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Την Pupa, την Soraya, τον Shaggy, την Μελίνα και την Brighitta di Menin!
Motto : Είμαι η manager της Κουκουβάουνας!
Ημερομηνία Εγγραφής : 12/01/2009
Mood : Λοιμ. Περιτονίτιδα (FIP) M_dance

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Λοιμ. Περιτονίτιδα (FIP) Empty Απ: Λοιμ. Περιτονίτιδα (FIP)

Δημοσίευση από marina289 Πεμ Μαρ 07, 2013 6:05 am

Θα ήθελα να ρωτήσω κάτι....

(Επειδή σκέφτομαι πάντα το χειρότερο ενδεχόμενο, ρωτάω το εξής...)
Αν φιλοξενήσω έναν γάτο, που υποθετικά έχει περιτονίτιδα, aids ή λευχαιμία,
(δεν έχω ακόμα κάποιο τέτοιο δεδομένο, αλλά οφείλω να το σκέφτομαι σαν ενδεχόμενο)
σε δωμάτιο του σπιτιού , που δεν θα πηγαίνουν τα δικά μου, κλειστή πόρτα κτλ
θα είναι και πάλι ρίσκο;;

marina289
Σχολιάστρια επί παντός γατηστιτού
Σχολιάστρια επί παντός γατηστιτού

Θηλυκό
Δράκος
Ηλικία : 47
Αριθμός γατουνίων : άστατος!
Motto : For every dark night,there's a brighter day
Ημερομηνία Εγγραφής : 14/03/2012
Mood : Λοιμ. Περιτονίτιδα (FIP) M_violi

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Λοιμ. Περιτονίτιδα (FIP) Empty Απ: Λοιμ. Περιτονίτιδα (FIP)

Δημοσίευση από moukelis Πεμ Μαρ 07, 2013 6:47 am

H καθε ασθενεια ειναι διαφορετικη.Αν ο γατος ειναι φορεας κορωναϊου,και οι δικες σου γατες ειναι αρνητικες,υπαρχει περιπτωση να κολλησουν τον κορωναϊο απλης μορφης.Αν εχει περιτονιτιδα,νοσει δηλαδη,δεν κολλανε,γιατι δε διασπειρει τον ιο.Γατα με λευχαιμια ή Aids ειναι επικινδυνο να συμβιωνει με ζωα μη φορεις,οποτε θα πρεπει να τα κρατας χωριστα,να απολυμαινεις κτλ.
moukelis
moukelis
Κάκιστη Εκτροφεύς
Κάκιστη Εκτροφεύς

Θηλυκό
Χοίρος
Ηλικία : 40
Τόπος : Βόλος
Αριθμός γατουνίων : 7 λατρεμένα και δύο αγγελάκια
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Την Πατούσα,τον Μίκυ,τον Shaggy και την Pupa
Motto : Cats are miracles with paws! :-)
Ημερομηνία Εγγραφής : 16/03/2008
Mood : Λοιμ. Περιτονίτιδα (FIP) M_bubbles

http://www.elvenstar.gr

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Λοιμ. Περιτονίτιδα (FIP) Empty Απ: Λοιμ. Περιτονίτιδα (FIP)

Δημοσίευση από Gatoplikti Παρ Μαρ 08, 2013 1:13 pm

Αληθεύει οτι οταν υπάρχει χαμηλος δείκτης στην εξέταση, οτι ο δείκτης αυτος μπορει και να μηδενιστει; Δηλαδή να κάνεις εξέταση και να βγει ένας θετικος δείκτης και μετα απο ένα διαστημα να ξανακάνεις και να βγει αρνητική η εξέταση. Στην ουσια απο οτι καταλαβαινω και θετική να σου βγει η εξέταση δεν σημαινει οτι ειναι πράγματι φορέας περιτονιτιδας σωστα;
Gatoplikti
Gatoplikti
Γατόπληκτη
Γατόπληκτη

Θηλυκό
Βουβάλι
Ηλικία : 50
Τόπος : Αθήνα
Αριθμός γατουνίων : 2
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : To Μαντολίνι!!
Motto : "THE STALKER"
Ημερομηνία Εγγραφής : 19/09/2012
Mood : Λοιμ. Περιτονίτιδα (FIP) M_choco

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Λοιμ. Περιτονίτιδα (FIP) Empty Απ: Λοιμ. Περιτονίτιδα (FIP)

Δημοσίευση από moukelis Παρ Μαρ 08, 2013 2:11 pm

Ισχυει,ενα θετικο τεστ σημαινει οτι η γατα εχει αντισωματα στον κορωναϊο,οχι οτι νοσει απο λοιμωση περιτονιτιδα.Και ναι,πολλες γατες βγαινουν θετικες και μετα αρνητικες,ειτε γιατι στο πρωτο τεστ ειχαν στρες,ειτε γιατι απεβαλλαν τον ιο αργοτερα.Επισης το τεστ ειναι ενα διαγνωστικο εργαλειο που χρησιμοποιει ο γιατρος σε συνεξεταση με τις αιματολογικες και την κλινικη εξεταση του ζωου απλα,αν το ζωο ειναι καλα και οι εξετασεις του περιφημες,ενας μεσαιος ή χαμηλος τιτλος δειχνει οτι πιθανοτητα σε καποια φαση στη ζωη της ηρθε σε επαφη με τον κορωναϊο,οπως και ενα 80-90% των γατων που ζουν σε αγελες με τρεις γατες και πανω.
moukelis
moukelis
Κάκιστη Εκτροφεύς
Κάκιστη Εκτροφεύς

Θηλυκό
Χοίρος
Ηλικία : 40
Τόπος : Βόλος
Αριθμός γατουνίων : 7 λατρεμένα και δύο αγγελάκια
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Την Πατούσα,τον Μίκυ,τον Shaggy και την Pupa
Motto : Cats are miracles with paws! :-)
Ημερομηνία Εγγραφής : 16/03/2008
Mood : Λοιμ. Περιτονίτιδα (FIP) M_bubbles

http://www.elvenstar.gr

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Λοιμ. Περιτονίτιδα (FIP) Empty Απ: Λοιμ. Περιτονίτιδα (FIP)

Δημοσίευση από Gatoplikti Παρ Μαρ 08, 2013 2:41 pm

Ευχαριστώ.
Αυτο σημαινει οτι τα αντισώματα παύουν να υπάρχουν αν δεν υπάρχει λογος;
Gatoplikti
Gatoplikti
Γατόπληκτη
Γατόπληκτη

Θηλυκό
Βουβάλι
Ηλικία : 50
Τόπος : Αθήνα
Αριθμός γατουνίων : 2
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : To Μαντολίνι!!
Motto : "THE STALKER"
Ημερομηνία Εγγραφής : 19/09/2012
Mood : Λοιμ. Περιτονίτιδα (FIP) M_choco

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Λοιμ. Περιτονίτιδα (FIP) Empty Λοιμώσης περιτονίτιδα και AIDS

Δημοσίευση από marina1972 Τετ Μαρ 13, 2013 10:45 pm

Χαίρεται,

Λέγομαι Μαρίνα και είμαι νέα στο site σας, το οποίο μοιάζει πολύ καλό παρπιμπτόντως. Θα ήθελα να ρωτήσω το εξής. Φιλοξένησα ένα αδέσποτο γατί το οποίο αποδείχτηκε πως είχε λοιμώδη περιτονίτιδα και AIDS. Τελικά πέθανε μετά από μερικές μέρες. Τα άλλα μου γατιά ζουν σε άλλο χώρο, οπότε δεν ήρθαν σε επαφή μαζί του. Ομως, δύο, τρεις μέρες μετά τον θάνατό του γατιού, πήρα το ένα από αυτά στον ίδιο χώρο που είχα το άρρωστο γατί. Τον είχα απολυμάνει νομίζω καλά, όμως είχα ξεχάσει κάποια σκουπίδια τα οποία περιείχαν απομεινάρια από αντικείμενα με τα οποία είχε έρθει σε επαφή το άρρωστο ζώο. Και όχι μόνο επαφή αλλά και σεντόνια στα οποία είχε ουρήσει κτλ. Δεν ξέρω αν το γατί μου ήρθε σε επαφή με αυτά, όμως ανησυχώ, παρ' ότι αυτά που διαβάζω εδώ μοιάζουν καθησυχαστικά. Υπάρχει περίπτωση να μολύνθηκε; Μπορούν να επιζήσουν οι εν λόγω ιοί πάνω σε αντικείμενα ή πάνω στον άνθρωπο, χωρίς βέβαια να μολύνουν τον ίδιο, και από εκεί να περάσουν σε ένα άλλο ζώο; Πόσο ζουν έξω από το σώμα των ζώων που είναι μολυσμένα; Ευχαριστώ.


Έχει επεξεργασθεί από τον/την marina1972 στις Τετ Μαρ 13, 2013 10:56 pm, 1 φορά (Λόγος της επεξεργασίας : Ολοκλήρωση μυνήματος)

marina1972
Kitten
Kitten

Θηλυκό
Ποντικός
Ηλικία : 51
Αριθμός γατουνίων : 4
Ημερομηνία Εγγραφής : 13/03/2013

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Λοιμ. Περιτονίτιδα (FIP) Empty Απ: Λοιμ. Περιτονίτιδα (FIP)

Δημοσίευση από ban13 Πεμ Μαρ 14, 2013 11:49 am

marina1972 έγραψε:Χαίρεται,

Λέγομαι Μαρίνα και είμαι νέα στο site σας, το οποίο μοιάζει πολύ καλό παρπιμπτόντως. Θα ήθελα να ρωτήσω το εξής. Φιλοξένησα ένα αδέσποτο γατί το οποίο αποδείχτηκε πως είχε λοιμώδη περιτονίτιδα και AIDS. Τελικά πέθανε μετά από μερικές μέρες. Τα άλλα μου γατιά ζουν σε άλλο χώρο, οπότε δεν ήρθαν σε επαφή μαζί του. Ομως, δύο, τρεις μέρες μετά τον θάνατό του γατιού, πήρα το ένα από αυτά στον ίδιο χώρο που είχα το άρρωστο γατί. Τον είχα απολυμάνει νομίζω καλά, όμως είχα ξεχάσει κάποια σκουπίδια τα οποία περιείχαν απομεινάρια από αντικείμενα με τα οποία είχε έρθει σε επαφή το άρρωστο ζώο. Και όχι μόνο επαφή αλλά και σεντόνια στα οποία είχε ουρήσει κτλ. Δεν ξέρω αν το γατί μου ήρθε σε επαφή με αυτά, όμως ανησυχώ, παρ' ότι αυτά που διαβάζω εδώ μοιάζουν καθησυχαστικά. Υπάρχει περίπτωση να μολύνθηκε; Μπορούν να επιζήσουν οι εν λόγω ιοί πάνω σε αντικείμενα ή πάνω στον άνθρωπο, χωρίς βέβαια να μολύνουν τον ίδιο, και από εκεί να περάσουν σε ένα άλλο ζώο; Πόσο ζουν έξω από το σώμα των ζώων που είναι μολυσμένα; Ευχαριστώ.
Καλημερα Μαρινα, λοιπον η λοιμωδης περιτονιτιδα και το aids ειναι ακρως μεταδιδομενες ασθενειες, εχασα προσφατα γατακι απο λοιμωδη περιτονιτιδα και μιλοντας με τον κτηνιατρο καθως και με πολλους απο εδω μεσα πεταξα ολα τα πραγματα του, παιχνιδια, κρεβατακια, ονυχοδρομια τα παντα, υποθετικα ο ιος μενει στον χωρο αλλα με σωστη απολυμανση τα πραγματα ειναι καλυτερα, συγκεκριμενα μου ειπε 'οτι δεν μπορει να απολυμανθει σωστα καλυτερα να πεταχτει' απο κει και περα εξαρτατε απο το ανοσοποιητικο συστημα του καθε ζωου.
Τωρα εσενα ηρθε σε επαφη με ουρα που ειναι και πολυ χειροτερο απο το να ειναι απλα στο ιδιο χωρο, στην θεση σου μα μιλουσα αμεσα με τον κτηνιατρο.

luck luck luck
ban13
ban13
Prime Cat
Prime Cat

Άντρας
Σκύλος
Ηλικία : 41
Αριθμός γατουνίων : 1
Motto : demonio para unos angel para otros
Ημερομηνία Εγγραφής : 29/10/2012
Mood : Λοιμ. Περιτονίτιδα (FIP) Bounia

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Λοιμ. Περιτονίτιδα (FIP) Empty Απ: Λοιμ. Περιτονίτιδα (FIP)

Δημοσίευση από marina1972 Πεμ Μαρ 14, 2013 7:52 pm

Γεια σου ban και ευχαριστώ για την απάντησή σου. ΔΕΝ ΞΕΡΩ αν ηρθε σε επαφή με τα σκουπίδια που περιείχαν σεντόνια που είχε ουρήσει το άρρωστο γατί, τα οποία βρίσκονταν στο μπαλκόνι μέσα σε σακούλες σκουπιδιών. Επίσης, καθοριστικό, το άρρωστο γατί είχε πεθάνει και απομακρυνθεί ήδη δύο, τρεις μέρες πριν έρθει το υγιές. Από το δωμάτιο είχαν απομακρυνθεί όλα όσα χρησιμοποίησε το γατί και μετά είχε απολυμανθεί. Βέβαια, δεν πέταξα και τα δικά μου πράγματα, με τα οποία θα μπορούσε να έχει έρθει σε επαφή. Ο κτηνίατρος μου είπε να μην ανησυχώ παρ' όλα αυτά όμως εγώ ανησυχώ και θέλω και άλλες γνώμες. Εσένα λοιπόν ο δικός σου είπε ότι ο ιός επιζει στον χώρο γενικώς, και χωρίς να έχει ζώο-ξενιστή; Λες δηλαδή να μπορεί να μεταφερθεί και από ένα ζώο σε άλλο, χωρίς αυτά να έρθουν σε επαφή μεταξύ τους άμεσα, αν ένας άνθρωπος πιάσει το άρρωστο και μετά από μέρες το υγιές γατί; Δηλαδή να χρησιμοποιήσουν τον άνθρωπο σαν ξενιστή χωρίς να μολύνουν τον ίδιο; Αυτό θα ήταν τρομακτικό.

marina1972
Kitten
Kitten

Θηλυκό
Ποντικός
Ηλικία : 51
Αριθμός γατουνίων : 4
Ημερομηνία Εγγραφής : 13/03/2013

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Λοιμ. Περιτονίτιδα (FIP) Empty Απ: Λοιμ. Περιτονίτιδα (FIP)

Δημοσίευση από Τζούλι το Κατσούλι Πεμ Μαρ 14, 2013 8:17 pm

Καλησπέρα!! Απ' ό,τι γνωρίζω το aids μεταδίδεται μόνο απευθείας από γάτα σε γάτα, με σωματικά υγρά, κυρίως αίμα και σάλιο, και βασικά με το δάγκωμα. Δες και εδώ αναλυτικά http://www.gatospito.com/t364-topic Τώρα για την περιτονίτιδα είναι λίγο θολά ακόμα τα πράγματα στις έρευνες, άλλοι λένε ότι κολλάει μόνο με άμεση επαφή από γάτα σε γάτα ο κωρονοϊός (κυρίως από κόπρανα), άλλοι ότι μπορεί να μεταφερθεί και με τα ρούχα ή και με παπούτσια ή με όποιον άλλο τρόπο τέλος πάντων, με τον άνθρωπο ως ξενιστή (αλλά νομίζω ότι είναι για τον απλό κωρονοϊό τον οποίο δεν μπορούμε να ξεχωρίσουμε από το θανατηφόρο, που σε κάποιες γάτες προκύπτει η μετάλλαξή του, σε άλλες όχι. Ο κωρονοϊός πάντως ο απλός δεν θεωρείται καθόλου σπάνιος). Επίσης είστε σίγουροι ότι έφυγε από περιτονίτιδα το γατί; Γιατί γενικά είναι δύσκολη η διάγνωσή της και κάποιοι γιατροί τείνουν να χαρακτηρίζουν περιτονίτιδα διάφορες δυσδιάγνωστες παθήσεις, χωρίς να γίνουν όλες οι απαραίτητες εξετάσεις πρώτα. Όπως και να χει, καλού κακού, κάντε σε κάνα μήνα καμιά εξέταση για Fiv. (γιατί με την εξέταση για κωρονοιό σε υγιές γατί δύσκολα θα βγάλεις άκρη).
Τζούλι το Κατσούλι
Τζούλι το Κατσούλι
Γατόπληκτη
Γατόπληκτη

Θηλυκό
Ποντικός
Ηλικία : 39
Τόπος : Γατάγου
Αριθμός γατουνίων : Δυο λευκά θαύματα εντός σπιτιού, η μικρή μου πριγκίπισσα του ονείρου και οι νιαουριστοί μου θαμώνες στον κήπο!!
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Τρελλλλή ηλιοφάνεια και ζέστη!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Ό,τι βγαίνει σε άσπρο, μαύρο, γκρι, πορτοκαλί, μπλε και όλες τις αποχρώσεις και τους συνδυασμούς τους...
Motto : Μια γάτα έχει εννιά ζωές. Στις τρεις πρώτες παίζει, στις τρεις επόμενες γυρίζει, στις τρεις τελευταίες μένει.
Ημερομηνία Εγγραφής : 03/11/2010
Mood : Λοιμ. Περιτονίτιδα (FIP) M_hug

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Λοιμ. Περιτονίτιδα (FIP) Empty Απ: Λοιμ. Περιτονίτιδα (FIP)

Δημοσίευση από marina1972 Παρ Μαρ 15, 2013 3:22 pm

Ευχαριστώ Τζούλι. Nai, έγιναν εξετάσεις. Και θα επαναληφθούν έτσι κι αλλιώς αλλά θέλω να το ψάξω όσο γίνεται από πριν για να μην ανησυχώ. Για το AIDS από όσο υπέθετα από το AIDS του ανθρώπου, και από όσο είδα, ήμουν αρκετά σίγουρη ότι δεν υπάρχει πρόβλημα. Η περιτονίτιδα ήταν που με απασχολούσε, αν και όσο είδα και για αυτήν δεν υπήρχε πρόβλημα. Κάποιοι μάλιστα δεν την θεωρούν καν και τόσο μολυσματική, μια που πρόκειται για την μετάλλαξη του κωρονοϊού. Αλλά μια που η στην ιατρική ο καθένας έχει άλλη γνώμη, είπα να το ψάξω όσο γίνεται. Αυτά που λες όμως δεν είναι καθησυχαστικά. Άραγε, κάποιο γατί στο οποίο ο κωρονοϊός έχει μεταλλαχθεί, εξακολουθεί να μεταφέρει και την μη-μεταλλαγμένη μορφή του; Αν ναι, τότε υπάρχει πρόβλημα.

marina1972
Kitten
Kitten

Θηλυκό
Ποντικός
Ηλικία : 51
Αριθμός γατουνίων : 4
Ημερομηνία Εγγραφής : 13/03/2013

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Λοιμ. Περιτονίτιδα (FIP) Empty Απ: Λοιμ. Περιτονίτιδα (FIP)

Δημοσίευση από Τζούλι το Κατσούλι Παρ Μαρ 15, 2013 3:30 pm

Αυτό το τελευταίο που έγραψες δεν το πολυκατάλαβα, αλλά νομίζω ότι ένα σχόλιο που αναρτήθηκε από συμ-φορουμίτισσά μας παραπάνω είναι αρκετά κατατοπιστικό:

moukelis έγραψε:H καθε ασθενεια ειναι διαφορετικη.Αν ο γατος ειναι φορεας κορωναϊου,και οι δικες σου γατες ειναι αρνητικες,υπαρχει περιπτωση να κολλησουν τον κορωναϊο απλης μορφης.Αν εχει περιτονιτιδα,νοσει δηλαδη,δεν κολλανε,γιατι δε διασπειρει τον ιο.Γατα με λευχαιμια ή Aids ειναι επικινδυνο να συμβιωνει με ζωα μη φορεις,οποτε θα πρεπει να τα κρατας χωριστα,να απολυμαινεις κτλ.

Και στη wikipedia διάβασα το εξής εξαιρετικά ενδιαφέρον: Quarantine is not necessary as FIP is not truly an infectious disease. Feline Enteric Coronavirus is shed in the feces and can be passed on to other cats, however, it is the mutated form of the virus that leads to FIP. This form is only found in macrophages and is therefore not shed and not contagious.

Το πράγματα πάντως ακόμα είναι τόσο θολά, που δεν έχεις άμεσο λόγο ιδιαίτερης ανησυχίας, νομίζω. Τα πάντα είναι θέμα ανοσοποιητικού σχετικά με αυτή την ασθένεια, απ' ό,τι έχω καταλάβει. gatoula Και δε μου κάνει καθόλου εντύπωση που το γατάκι με ανοσοανεπάρκεια εντέλει έφυγε από κάτι τέτοιο.
Τζούλι το Κατσούλι
Τζούλι το Κατσούλι
Γατόπληκτη
Γατόπληκτη

Θηλυκό
Ποντικός
Ηλικία : 39
Τόπος : Γατάγου
Αριθμός γατουνίων : Δυο λευκά θαύματα εντός σπιτιού, η μικρή μου πριγκίπισσα του ονείρου και οι νιαουριστοί μου θαμώνες στον κήπο!!
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Τρελλλλή ηλιοφάνεια και ζέστη!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Ό,τι βγαίνει σε άσπρο, μαύρο, γκρι, πορτοκαλί, μπλε και όλες τις αποχρώσεις και τους συνδυασμούς τους...
Motto : Μια γάτα έχει εννιά ζωές. Στις τρεις πρώτες παίζει, στις τρεις επόμενες γυρίζει, στις τρεις τελευταίες μένει.
Ημερομηνία Εγγραφής : 03/11/2010
Mood : Λοιμ. Περιτονίτιδα (FIP) M_hug

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Λοιμ. Περιτονίτιδα (FIP) Empty Απ: Λοιμ. Περιτονίτιδα (FIP)

Δημοσίευση από Τζούλι το Κατσούλι Παρ Μαρ 15, 2013 3:38 pm

Α, και αυτό που έγραψες πιο πάνω δεν παίζει (τώρα το πρόσεξα ακριβώς): "Λες δηλαδή να μπορεί να μεταφερθεί και από ένα ζώο σε άλλο, χωρίς αυτά να έρθουν σε επαφή μεταξύ τους άμεσα, αν ένας άνθρωπος πιάσει το άρρωστο και μετά από μέρες το υγιές γατί;" . Δεν κρατάς τον ιό μέσα σου όπως πχ φέρεις τον ιό της γρίππης δυο τρεις μέρες αφού ανανύψεις και παραμένεις υγιής μικροβιοφόρος. Μόνο αν δεν πλυθείς και πιάσεις τη μια γάτα με κωρονοΪό και κατευθείαν μετά την άλλη, με άμεση, ας πούμε, επαφή. Και αααν το μεταδόσεις κιόλας γιατί κυρίως στα κόπρανα και στο σάλιο τον συναντάς τον κωρονοιό (τον απλό).
Τζούλι το Κατσούλι
Τζούλι το Κατσούλι
Γατόπληκτη
Γατόπληκτη

Θηλυκό
Ποντικός
Ηλικία : 39
Τόπος : Γατάγου
Αριθμός γατουνίων : Δυο λευκά θαύματα εντός σπιτιού, η μικρή μου πριγκίπισσα του ονείρου και οι νιαουριστοί μου θαμώνες στον κήπο!!
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Τρελλλλή ηλιοφάνεια και ζέστη!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Ό,τι βγαίνει σε άσπρο, μαύρο, γκρι, πορτοκαλί, μπλε και όλες τις αποχρώσεις και τους συνδυασμούς τους...
Motto : Μια γάτα έχει εννιά ζωές. Στις τρεις πρώτες παίζει, στις τρεις επόμενες γυρίζει, στις τρεις τελευταίες μένει.
Ημερομηνία Εγγραφής : 03/11/2010
Mood : Λοιμ. Περιτονίτιδα (FIP) M_hug

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Λοιμ. Περιτονίτιδα (FIP) Empty Απ: Λοιμ. Περιτονίτιδα (FIP)

Δημοσίευση από funambolo Παρ Μαρ 15, 2013 3:40 pm

Kατ΄αρχήν, ο μόνος ουσιαστικά σίγουρος τρόπος για να μάθεις αν το γατάκι πέθανε από FIP είναι η βιοψία. Μόνον αυτή μπορεί να εξακριβώσει αν πρόκειται γι αυτό και δεν είμαι σίγουρη αν η συγκεκριμένη γίνεται στην Ελλάδα (μπορεί και να γίνεται, δεν το ξέρω).

Τώρα, η μεταφορά του ιού είναι μεγαααααλη κουβέντα. Θεωρητικά αν τον μεταφέραμε εμείς ως ξενιστές, δυνητικά θα τον μεταδίδαμε σε όλες τις γάτες. Το ίδιο θα συνέβαινε σε όλα τα κτηνιατρεία. Οι περισσότεροι κτηνίατροι (όχι όλοι) πρεσβεύουν ότι η μετάδοση γίνεται μέσω της ανταλλαγής υγρών και μέσω της κοινής τουαλέτας από γάτα σε γάτα. Παρόλα αυτά όμως, πολλοί συνιστούν την απολύμανση του χώρου, που, ειλικρινά, δεν ξέρω αν είναι πρακτικά δυνατή, με την έννοια ότι αν το γατάκι ζούσε σε ολόκληρο το σπίτι, είναι σχεδόν ανέφικτο να απολυμανθεί ολόκληρο (πχ ντουλάπα με ρούχα, σεντόνια, στρώματα κλπ). 'Επί της ουσίας, ακόμη κι αν έχεις κάνει εξετάσεις κι έχει βγει θετικός ο τίτλος, πάλι δεν βγάζεις ασφαλές συμπέρασμα. Βασικό ρόλο στη συνολική εικόνα παίζουν οι υπόλοιπες αιματολογικές του (αλβουμίνες, ολικές πρωτεϊνες κλπ). Αν κατάλαβα καλά εσύ του έκανες ήδη τεστ για τον κορωνοϊό?
funambolo
funambolo
Γαταμυθού
Γαταμυθού

Θηλυκό
Φίδι
Ηλικία : 58
Τόπος : Twilight Catzone
Αριθμός γατουνίων : τον Shaggy
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Τον Casanova. Τους απογόνους του Casanova. Τους προγόνους του Casanova. Μέχρι και την αμμολεκάνη του Casanova.
Motto : Garfield: I can.. but I won't
Ημερομηνία Εγγραφής : 22/01/2012
Mood : Λοιμ. Περιτονίτιδα (FIP) M_flush

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Λοιμ. Περιτονίτιδα (FIP) Empty Απ: Λοιμ. Περιτονίτιδα (FIP)

Δημοσίευση από houlieta Παρ Μαρ 15, 2013 4:32 pm

Να προσθέσω και μια σκέψη ακόμη..
Αν ο ιος (αυτός ή και άλλος) μεταδίδεται απλά με επαφη, τότε κάθε κτηνίατρος θα μπορούσε να μολύνει ο ίδιος όλες τις γατες που κουράρει, με την έννοια ότι ναι μεν απολυμαίνει κάθε φορά τον πάγκο του, αλλά δεν ισχύει το ίδιο με π.χ. την ρόμπα του (που την φοράει όλη μέρα) ή το στηθοσκόπιο..
Μια σκέψη κάνω, δεν ξέρω...
Γενικά, είναι τρομακτική υπόθεση η λ.π. και επειδή πρόκειται για ασθένεια μετάλλαξης, δεν μπορείς να μιλήσεις με σιγουριά για τίποτα.
houlieta
houlieta
Εφτάψυχος-η M^o-o^derator
Εφτάψυχος-η M^o-o^derator

Θηλυκό
Μαϊμου
Ηλικία : 43
Τόπος : Crazy Waters
Αριθμός γατουνίων : 3 (Ο.ο)
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Χειμώνας
Motto : ...and I whispered to the horse: Trust no man in whose eyes you don't see yourself reflected as an equal...
Ημερομηνία Εγγραφής : 15/03/2012
Mood : Λοιμ. Περιτονίτιδα (FIP) M_skat10

http://www.dpgr.gr/usergalleries/index.php?cat=15102

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Λοιμ. Περιτονίτιδα (FIP) Empty Απ: Λοιμ. Περιτονίτιδα (FIP)

Δημοσίευση από mama Gizmo Παρ Ιουλ 05, 2013 4:06 pm

Καλησπέρα σε όλους .Σήμερα έμαθα οτι το 3 μηνων γατάκι μας έχει λοιμώδη περιτονίτιδα.Θα ήθελα κάποιος να μου πεί αν ειχε παρόμοιο περιστατικό αν θα μπορέσει να ζήσει και πόσο.Ευχαριστώ πολύ

mama Gizmo
Kitten
Kitten

Θηλυκό
Γάτα
Ηλικία : 48
Αριθμός γατουνίων : 1
Ημερομηνία Εγγραφής : 04/07/2013

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Λοιμ. Περιτονίτιδα (FIP) Empty Απ: Λοιμ. Περιτονίτιδα (FIP)

Δημοσίευση από houlieta Παρ Ιουλ 05, 2013 4:45 pm

mama Gizmo έγραψε:Καλησπέρα σε όλους .Σήμερα έμαθα οτι το 3 μηνων γατάκι μας έχει λοιμώδη περιτονίτιδα.Θα ήθελα κάποιος να μου πεί αν ειχε παρόμοιο περιστατικό αν θα μπορέσει να ζήσει και πόσο.Ευχαριστώ πολύ
Ειναι φορέας του κορωνοϊού το γατακι σας ή πάσχει από λοιμ.περιτονίτιδα;
houlieta
houlieta
Εφτάψυχος-η M^o-o^derator
Εφτάψυχος-η M^o-o^derator

Θηλυκό
Μαϊμου
Ηλικία : 43
Τόπος : Crazy Waters
Αριθμός γατουνίων : 3 (Ο.ο)
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Χειμώνας
Motto : ...and I whispered to the horse: Trust no man in whose eyes you don't see yourself reflected as an equal...
Ημερομηνία Εγγραφής : 15/03/2012
Mood : Λοιμ. Περιτονίτιδα (FIP) M_skat10

http://www.dpgr.gr/usergalleries/index.php?cat=15102

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Λοιμ. Περιτονίτιδα (FIP) Empty Απ: Λοιμ. Περιτονίτιδα (FIP)

Δημοσίευση από mama Gizmo Παρ Ιουλ 05, 2013 5:07 pm

Πάσχει .Εχει γεμίσει υγρό η κοιλιά του σήμερα το είδαμε στην ακτινογραφία .Περιμένουμε τα αποτελέσματα της βιοψίας από το υγρό που του πήραν

mama Gizmo
Kitten
Kitten

Θηλυκό
Γάτα
Ηλικία : 48
Αριθμός γατουνίων : 1
Ημερομηνία Εγγραφής : 04/07/2013

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Λοιμ. Περιτονίτιδα (FIP) Empty Απ: Λοιμ. Περιτονίτιδα (FIP)

Δημοσίευση από moukelis Παρ Ιουλ 05, 2013 5:13 pm

Αν οντως ειναι λοιμωδης περιτονιτιδα κι εχει μαζεψει ηδη υγρο,δε μπορουν να γινουν πολλα,και το ζωο δε σωζεται,λυπαμαι πολυ.
moukelis
moukelis
Κάκιστη Εκτροφεύς
Κάκιστη Εκτροφεύς

Θηλυκό
Χοίρος
Ηλικία : 40
Τόπος : Βόλος
Αριθμός γατουνίων : 7 λατρεμένα και δύο αγγελάκια
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Την Πατούσα,τον Μίκυ,τον Shaggy και την Pupa
Motto : Cats are miracles with paws! :-)
Ημερομηνία Εγγραφής : 16/03/2008
Mood : Λοιμ. Περιτονίτιδα (FIP) M_bubbles

http://www.elvenstar.gr

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Λοιμ. Περιτονίτιδα (FIP) Empty Απ: Λοιμ. Περιτονίτιδα (FIP)

Δημοσίευση από houlieta Παρ Ιουλ 05, 2013 5:28 pm

Ναι...
Δυστυχώς αν ένα ζώο ασθενήσει από Λοιμ.Περιτονιτιδα τα πράγματα είναι μονόδρομος...
Λυπάμαι πολύ...
No 
houlieta
houlieta
Εφτάψυχος-η M^o-o^derator
Εφτάψυχος-η M^o-o^derator

Θηλυκό
Μαϊμου
Ηλικία : 43
Τόπος : Crazy Waters
Αριθμός γατουνίων : 3 (Ο.ο)
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Χειμώνας
Motto : ...and I whispered to the horse: Trust no man in whose eyes you don't see yourself reflected as an equal...
Ημερομηνία Εγγραφής : 15/03/2012
Mood : Λοιμ. Περιτονίτιδα (FIP) M_skat10

http://www.dpgr.gr/usergalleries/index.php?cat=15102

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Λοιμ. Περιτονίτιδα (FIP) Empty Απ: Λοιμ. Περιτονίτιδα (FIP)

Δημοσίευση από mama Gizmo Παρ Ιουλ 05, 2013 6:41 pm

Σας ευχαριστώ πολύ ,να΄στε καλά

mama Gizmo
Kitten
Kitten

Θηλυκό
Γάτα
Ηλικία : 48
Αριθμός γατουνίων : 1
Ημερομηνία Εγγραφής : 04/07/2013

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Λοιμ. Περιτονίτιδα (FIP) Empty Απ: Λοιμ. Περιτονίτιδα (FIP)

Δημοσίευση από Τζούλι το Κατσούλι Παρ Ιουλ 05, 2013 6:49 pm

Καλή δύναμη εύχομαι και μακάρι να είναι κάτι άλλο και να γίνει καλά το γατάκι. luck 
Τζούλι το Κατσούλι
Τζούλι το Κατσούλι
Γατόπληκτη
Γατόπληκτη

Θηλυκό
Ποντικός
Ηλικία : 39
Τόπος : Γατάγου
Αριθμός γατουνίων : Δυο λευκά θαύματα εντός σπιτιού, η μικρή μου πριγκίπισσα του ονείρου και οι νιαουριστοί μου θαμώνες στον κήπο!!
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Τρελλλλή ηλιοφάνεια και ζέστη!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Ό,τι βγαίνει σε άσπρο, μαύρο, γκρι, πορτοκαλί, μπλε και όλες τις αποχρώσεις και τους συνδυασμούς τους...
Motto : Μια γάτα έχει εννιά ζωές. Στις τρεις πρώτες παίζει, στις τρεις επόμενες γυρίζει, στις τρεις τελευταίες μένει.
Ημερομηνία Εγγραφής : 03/11/2010
Mood : Λοιμ. Περιτονίτιδα (FIP) M_hug

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Λοιμ. Περιτονίτιδα (FIP) Empty Απ: Λοιμ. Περιτονίτιδα (FIP)

Δημοσίευση από koneko Παρ Ιουλ 05, 2013 8:59 pm

Μη το βαζετε κατω, μπορει να τα καταφερει. Ναι μεν εχει μεγαλο ποσοστο θνησιμοτητας, αλλα υπαρχουν γατακια που γινονται καλα! Να το προσεχετε και να το φροντιζετε οσο μπορειτε καλυτερα. Ευχομαι να τα καταφερει!
koneko
koneko
Γατο-gourmeδιά
Γατο-gourmeδιά

Θηλυκό
Γάτα
Ηλικία : 36
Τόπος : Β. Αμερικη
Αριθμός γατουνίων : 2
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Όλες!!!
Ημερομηνία Εγγραφής : 26/03/2012
Mood : Λοιμ. Περιτονίτιδα (FIP) M_tour10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Λοιμ. Περιτονίτιδα (FIP) Empty Απ: Λοιμ. Περιτονίτιδα (FIP)

Δημοσίευση από mama Gizmo Παρ Ιουλ 05, 2013 11:54 pm

Συγνώμη που σας ζαλίζω και πάλι αλλά διαβάζω αυτά που γράφεται και προβληματίζομαι.Ηιστορία μου έχει ως εξής:Το γατάκι μου το έκανε δώρο ο άντρας μου που του το έφεραν παραγγελία από το εξωτερικό μέσο Pet shop .Από την πρώτη μέρα που το έφερε σπίτι ξεκίνησε να κάνει διάροιες και να μην τρώει.Το πήγα στον κτηνίατρο του εξήγησα τι συμβαίνει και του ζήτησα να του κάνει εξετάσεις .Μου είπε οτι αυτό που προέχει είναι να σταματήσουμε τις διάροιες και μετά θα δούμε .Μου είπε να του μαγειρεύω κοτόπουλο με λαπά και όταν είδαμε οτι δεν μπορούμε να σταματήσουμε τις διάροιες μου έδωσε και ένα σιρόπι το οποιο θα του το έδινα μέχρι να σταματήσουν.Μετά από 20 μέρες ευτυχώς σταμάτησαν άρχισε να τρώει, να παίζει με τα παιδιά μου με τις ώρες όπως δηλαδή 'ολα τα γατιά της ηλικίας του .Ξαφνικά μετά από έναν μήνα αρχισε να φουσκώνει η κοιλιά του Στην αρχή νομίζαμε οτι ήταν από το πολλή φαγητό αλλά κάποια στιγμή ανησύχησα και τον πήγα πάλι στον γιατρό .Τον εξέτασε και μου είπε οτι είναι η ουροδόχος κύστη μεγάλη και γεμάτη υγρά και αρχίσαμε τις παρακεντήσεις τις και ενέσιμες αντιβιώσεις μέχρι να βγούν τα αποτελέσματα των εξετάσεων των ούρων.Τεσσερις μέρες μετά κάναμε υπέρηχο και διαπιστώσαμε οτι το υγρό δεν ήταν στην ουροδόχο κύστη αλλά όλη η κοιλιά του ήταν γεμάτη υγρό από το οποιο πήραν δείγμα για κυτταρολογικό έλεγχο και περιμένουμε τις απαντήσεις .Θέλοντας και δεύτερη γνώμη για το τι συμβαίνει τελικά πήγαμε και σε άλλον κτηνίατρο το γατί ο οποιος οταν του είπαμε τι συμβαίνει του έκανε ακτινογραφία στην οποια διαπίστωσε οτι τα υγρά είναι και γύρω από την καρδιά και τους πνεύμονες και οτι πάσχη από λοιμώδη περιτονίτιδα.Σε εσάς διάβασα οτι αυτή η νόσος φαίνεται με αιματολογική εξέταση όμως κανένας από τους δύο δεν του έκανε .Υπάρχει περίπτωση να είναι κάτι άλλο με τα ίδια συμπτώματα και να χαθεί άδικα η ζωή του γατιού μου ?Αν κάποιος μπορούσε να με βοηθήσει με παρόμοια εμπειρία θα το εκτιμούσα.

mama Gizmo
Kitten
Kitten

Θηλυκό
Γάτα
Ηλικία : 48
Αριθμός γατουνίων : 1
Ημερομηνία Εγγραφής : 04/07/2013

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Λοιμ. Περιτονίτιδα (FIP) Empty Απ: Λοιμ. Περιτονίτιδα (FIP)

Δημοσίευση από moukelis Σαβ Ιουλ 06, 2013 12:44 am

Γινονται καποιες εξετασεις αιματολογικες που βοηθουν να βγει συμπερασμα,αλλα στην περιπτωση σας πιστευω οτι η βιοψια του υγρου ειναι η πιο αξιοπιστη μεθοδος.Δυστυχως τα γατακια περνουν μεγαλο στρες οταν μετακομιζουν στα νεα τους σπιτια,και τα πετ σοπ παιρνουν γατακια απο αμφιβολου ποιοτητας "εκτροφεια" με αποτελεσμα πολλες φορες το ανοσοποιητικο των μικρων να μην ειναι σε καλη κατασταση και να νοσουν.Μπορει και το συγκεκριμενο ζευγαρωμα να εδωσε γατακια με ευαισθησια στον ιο,μπορει χιλια δυο.Δε μας ζαλιζετε καθολου,προσωπικα δυστυχως εχω βρεθει στη θεση σας σαν εκτροφεας,και καταλαβαινω την αγωνια σας.Περιμενετε τη βιοψια,κι ευχομαι ειλικρινα να μην ειναι αυτο.
moukelis
moukelis
Κάκιστη Εκτροφεύς
Κάκιστη Εκτροφεύς

Θηλυκό
Χοίρος
Ηλικία : 40
Τόπος : Βόλος
Αριθμός γατουνίων : 7 λατρεμένα και δύο αγγελάκια
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Την Πατούσα,τον Μίκυ,τον Shaggy και την Pupa
Motto : Cats are miracles with paws! :-)
Ημερομηνία Εγγραφής : 16/03/2008
Mood : Λοιμ. Περιτονίτιδα (FIP) M_bubbles

http://www.elvenstar.gr

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Λοιμ. Περιτονίτιδα (FIP) Empty Απ: Λοιμ. Περιτονίτιδα (FIP)

Δημοσίευση από Fotoula Σαβ Ιουλ 06, 2013 12:44 pm

εύχομαι να πάνε όλα καλά.

___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___
έχω και εγώ αποκλίνουσα συμπεριφορά .....
Και lipothymia
και Proud Member των απανταχού Α.Δ. arrogant
και Proud Member των απανταχού Embarassed
Fotoula
Fotoula
Citrullus lanatus Mod/Πρωτερ-γάτα
Citrullus lanatus Mod/Πρωτερ-γάτα

Θηλυκό
Μαϊμου
Ηλικία : 103
Τόπος : Σπίτι
Αριθμός γατουνίων : ενάμισο...
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Παλιόκαιρος όλων των αποχρώσεων......
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Ντύλαν, Κουασιμόδο & Πανδώρα !
Motto : ΝΕΡΙΝΑΣΚΑΣΜΟΥΛΗΣ
Ημερομηνία Εγγραφής : 08/11/2007
Mood : Λοιμ. Περιτονίτιδα (FIP) M_caseclosed

http://www.nerinanasia.blogspot.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Λοιμ. Περιτονίτιδα (FIP) Empty Ευχαριστώ πολύ

Δημοσίευση από mama Gizmo Σαβ Ιουλ 06, 2013 4:18 pm

moukelis έγραψε:Γινονται καποιες εξετασεις αιματολογικες που βοηθουν να βγει συμπερασμα,αλλα στην περιπτωση σας πιστευω οτι η βιοψια του υγρου ειναι η πιο αξιοπιστη μεθοδος.Δυστυχως τα γατακια περνουν μεγαλο στρες οταν μετακομιζουν στα νεα τους σπιτια,και τα πετ σοπ παιρνουν γατακια απο αμφιβολου ποιοτητας "εκτροφεια" με αποτελεσμα πολλες φορες το ανοσοποιητικο των μικρων να μην ειναι σε καλη κατασταση και να νοσουν.Μπορει και το συγκεκριμενο ζευγαρωμα να εδωσε γατακια με ευαισθησια στον ιο,μπορει χιλια δυο.Δε μας ζαλιζετε καθολου,προσωπικα δυστυχως εχω βρεθει στη θεση σας σαν εκτροφεας,και καταλαβαινω την αγωνια σας.Περιμενετε τη βιοψια,κι ευχομαι ειλικρινα να μην ειναι αυτο.



Αν σας έχει τύχει παρόμοιο περιστατικό θα μπορούσατε να μου πείτε αν τα γατάκια τα κατάφεραν ?

mama Gizmo
Kitten
Kitten

Θηλυκό
Γάτα
Ηλικία : 48
Αριθμός γατουνίων : 1
Ημερομηνία Εγγραφής : 04/07/2013

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Λοιμ. Περιτονίτιδα (FIP) Empty Ευχαριστώ πολύ

Δημοσίευση από mama Gizmo Σαβ Ιουλ 06, 2013 4:20 pm

Fotoula έγραψε:εύχομαι να πάνε όλα καλά.
Σας ευχαριστώ πολύ πραγματικά

mama Gizmo
Kitten
Kitten

Θηλυκό
Γάτα
Ηλικία : 48
Αριθμός γατουνίων : 1
Ημερομηνία Εγγραφής : 04/07/2013

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Λοιμ. Περιτονίτιδα (FIP) Empty Απ: Λοιμ. Περιτονίτιδα (FIP)

Δημοσίευση από moukelis Σαβ Ιουλ 06, 2013 8:10 pm

Οχι δυστυχως,το ενα ειχε ξηρης μορφης και το αλλο μεικτης,και τα δυο τα κοιμησαμε.rainbow 
moukelis
moukelis
Κάκιστη Εκτροφεύς
Κάκιστη Εκτροφεύς

Θηλυκό
Χοίρος
Ηλικία : 40
Τόπος : Βόλος
Αριθμός γατουνίων : 7 λατρεμένα και δύο αγγελάκια
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Την Πατούσα,τον Μίκυ,τον Shaggy και την Pupa
Motto : Cats are miracles with paws! :-)
Ημερομηνία Εγγραφής : 16/03/2008
Mood : Λοιμ. Περιτονίτιδα (FIP) M_bubbles

http://www.elvenstar.gr

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Λοιμ. Περιτονίτιδα (FIP) Empty Απ: Λοιμ. Περιτονίτιδα (FIP)

Δημοσίευση από mama Gizmo Τρι Ιουλ 09, 2013 2:48 am

Καλησπέρα σε όλους....ένιωσα την ανάγκη να επικοινωνήσω και πάλι μαζί σας γιατί πιστεύω οτι πραγματικά νοιάζεστε για τα γατάκια και τα ζωάκια γενικώς (σπάνιο αυτόν τον καιρό ειδικά)γιατί έχω ένα μεγάλο δίλημα.Ο Gizmo συνεχίζει την μάχη και εμείς πάντα εκεί στο πλευρό του .Λέω δίλλημα γιατί διαβάζω οτι σε αυτές τις περιπτώσεις καλό είναι να κοιμίζουμε τα άμοιρα πλασματάκια κάτι το οποιο δεν είμαι σε θέση να κάνω.Η καρδιά και η λογική μου τσακώνονται τόσες μέρες και νικητής δεν υπάρχει .Ο γιατρός μου είπε μια κουβέντα :Θέλετε να το παλέψετε ; ή οχι; από εσάς εξαρτάται.Και ένιωσα πολύ άσχημα γιατί αν ήταν το παιδί μου θα έκανα τα πάντα .Μα και αυτός το μωρό μου είναι ασχετα αν είναι ένα ζώο και δεν το γέννησα εγώ ,άρα πρέπει να κάνω το ίδιο.Προσπαθώ να κρατηθώ από τα λόγια του γιατρού οτι μπορεί να τα καταφέρει και θέλω να το πιστέψω.Του δίνω τις αντιβιώσεις του ,βιταμίνες ,υγρή τροφή, lassix,σήμερα του κάναμε και κλίσμα γιατί είχε να ενεργηθεί μέρες οτι περνάει από το χέρι μας το κάνουμε .Γιατί όμως αισθάνομαι άσχημα;

mama Gizmo
Kitten
Kitten

Θηλυκό
Γάτα
Ηλικία : 48
Αριθμός γατουνίων : 1
Ημερομηνία Εγγραφής : 04/07/2013

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Λοιμ. Περιτονίτιδα (FIP) Empty Απ: Λοιμ. Περιτονίτιδα (FIP)

Δημοσίευση από moukelis Τρι Ιουλ 09, 2013 10:30 am

Κανετε παρακεντηση;Η βιοψια βγηκε;Ειναι τελικα λοιμωδης περιτονιτιδα;Απο βαρος πως παει;
moukelis
moukelis
Κάκιστη Εκτροφεύς
Κάκιστη Εκτροφεύς

Θηλυκό
Χοίρος
Ηλικία : 40
Τόπος : Βόλος
Αριθμός γατουνίων : 7 λατρεμένα και δύο αγγελάκια
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Την Πατούσα,τον Μίκυ,τον Shaggy και την Pupa
Motto : Cats are miracles with paws! :-)
Ημερομηνία Εγγραφής : 16/03/2008
Mood : Λοιμ. Περιτονίτιδα (FIP) M_bubbles

http://www.elvenstar.gr

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Σελίδα 1 από 3 1, 2, 3  Επόμενο

Επιστροφή στην κορυφή

- Παρόμοια θέματα

 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης