gatospito
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Orijen - Applaws - Acana

+88
Nelly@Virginia
Anastasia Piretzi
purfect
konnaki
LIZA_T
Stella M.
Spiros82
orgios
gatisios
psipsa
Zaxy
ExPer
tinkaki
florans
μελινάκι
Smokys
Φυλλίτσα
Aggas
ChocolateCat
joyinthesky
Ηρακλένια
kouix
nen
alex..niaou
Constant1ne
koneko
kat-cats
Osi
Gatoplikti
f.m123
aggeloydaki
cyberkill
Дanae
Birmangel
houlieta
Μαυρογατος
ΒρουκοΜπετινόσπιτο
Τζούλι το Κατσούλι
Debbie4ever
irinis
vanilia cat
loulou
Aralle
Serenata
Luciddream
stavroula
enoplos
George82
vaso
Joey
Maskotaki
marianthia
doremi
nosyparker
matrix
siba
nelly 's mother
LAROGATA
Λιαννα
moukelis
natalouko
niou
aporw
manto
marfot75
SuperCatz
Qdog
socratisv
ΠΡΙΓΚΗΠΑΣ
gatoras
markello
melitta
flokatoula
kounelaki
barkoulitses
Gatadministrator
XIONIS
Shumi
MHTSI
ladycat
Tiger Lilly
Φωτεινή
alexandra
NiaR
Chouzouris
Anatoli
Πούπσυ
thundercats
92 απαντήσεις

Σελίδα 14 από 22 Επιστροφή  1 ... 8 ... 13, 14, 15 ... 18 ... 22  Επόμενο

Πήγαινε κάτω

Orijen - Applaws - Acana - Σελίδα 14 Empty Απ: Orijen - Applaws - Acana

Δημοσίευση από Gatoplikti Δευ Δεκ 02, 2013 4:21 pm

Βρε παιδια γιατι συγχέουμε την ολιστική με την grain free; Υπάρχουν ολιστικές με grains Ολιστική τωρα ειναι μια έννοια που σηκώνει πολύ συζήτηση.
Gatoplikti
Gatoplikti
Γατόπληκτη
Γατόπληκτη

Θηλυκό
Βουβάλι
Ηλικία : 50
Τόπος : Αθήνα
Αριθμός γατουνίων : 2
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : To Μαντολίνι!!
Motto : "THE STALKER"
Ημερομηνία Εγγραφής : 19/09/2012
Mood : Orijen - Applaws - Acana - Σελίδα 14 M_choco

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Orijen - Applaws - Acana - Σελίδα 14 Empty Απ: Orijen - Applaws - Acana

Δημοσίευση από Τζούλι το Κατσούλι Δευ Δεκ 02, 2013 4:25 pm

Osi έγραψε:Δοξα το Θεο μεχρι στιγμης ο Οσι οποια τροφη και να του εδωσα μεχρι τωρα την πηρε πολυ καλα λογω της πολυ σταδιακης μεταβολης.
Γιατι να μην σηκωσει την ολιστικη? δεν υποτιθεται οτι ειναι καλυτερη απο τις υπολοιπες? και πιο κοντα στη φυση τους.. λεμε τωρα..

Τι να σου πω, έχω ακούσει αρκετές περιπτώσεις που δεν τη σήκωσαν, αλλά αφού λες ότι όλες του έχουν κάτσει μια χαρά, κανένα πρόβλημα.Laughing πχ μου έχουν πει από αρκετές πηγές στη μικρή να μη δώσω ποτέ ολιστική γιατί τα ράγκντολ δεν τη σηκώνουν με τίποτα. Και όντως έχει τρομερά ευαίσθητο πεπτικό, ακόμα και με την πιο αργή και σταδιακή αλλαγή, πάντα μαλακά κακάκια μου σερβίρει. Φαντάσου να μην ήταν και σταδιακή δηλαδή.happy2  Για το Βολφ δεν το συζητάω, δε θα την έτρωγε καν.happy2 

Gatoplikti έγραψε:Βρε παιδια γιατι συγχέουμε την ολιστική με την grain free; Υπάρχουν ολιστικές με grains Ολιστική τωρα ειναι μια έννοια που σηκώνει πολύ συζήτηση.
Ναι, έχεις δίκιο, κάπου είχα διαβάσει τη διαφορά αλλά δε θυμάμαι, αόριστο μου φαινόταν λίγο και μένα. Χωρίς σιτηρά εννοούσα εκεί τέλος πάντων.happy2 
Τζούλι το Κατσούλι
Τζούλι το Κατσούλι
Γατόπληκτη
Γατόπληκτη

Θηλυκό
Ποντικός
Ηλικία : 39
Τόπος : Γατάγου
Αριθμός γατουνίων : Δυο λευκά θαύματα εντός σπιτιού, η μικρή μου πριγκίπισσα του ονείρου και οι νιαουριστοί μου θαμώνες στον κήπο!!
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Τρελλλλή ηλιοφάνεια και ζέστη!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Ό,τι βγαίνει σε άσπρο, μαύρο, γκρι, πορτοκαλί, μπλε και όλες τις αποχρώσεις και τους συνδυασμούς τους...
Motto : Μια γάτα έχει εννιά ζωές. Στις τρεις πρώτες παίζει, στις τρεις επόμενες γυρίζει, στις τρεις τελευταίες μένει.
Ημερομηνία Εγγραφής : 03/11/2010
Mood : Orijen - Applaws - Acana - Σελίδα 14 M_hug

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Orijen - Applaws - Acana - Σελίδα 14 Empty Απ: Orijen - Applaws - Acana

Δημοσίευση από Osi Δευ Δεκ 02, 2013 4:33 pm

Εννοειται πως θα παραγγειλω και καμια 10αρια φακελακια φορτιφλορα..!!! για να ειμαστε σιγουροι! Laughing 
Osi
Osi
Senior Cat
Senior Cat

Θηλυκό
Βουβάλι
Ηλικία : 38
Αριθμός γατουνίων : 4 ζωη να 'χουν...!!
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Ηλιο και παλι ήλιο!!!!!!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Goldene, Συλβεστρος και Ματίλντα!!!!
Motto : Soft kitty, warm kitty, little ball of fur... Happy kitty, sleepy kitty, pur pur pur....
Ημερομηνία Εγγραφής : 06/11/2012
Mood : Orijen - Applaws - Acana - Σελίδα 14 M_icecream

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Orijen - Applaws - Acana - Σελίδα 14 Empty Απ: Orijen - Applaws - Acana

Δημοσίευση από Τζούλι το Κατσούλι Δευ Δεκ 02, 2013 4:35 pm

Ααααα...happy2 happy2 Να σου πω, από πού τα παίρνεις; Θέλω κι εγώ να έχω για περίπτωση ανάγκης, αχρείαστα να είναι.Smile 
Τζούλι το Κατσούλι
Τζούλι το Κατσούλι
Γατόπληκτη
Γατόπληκτη

Θηλυκό
Ποντικός
Ηλικία : 39
Τόπος : Γατάγου
Αριθμός γατουνίων : Δυο λευκά θαύματα εντός σπιτιού, η μικρή μου πριγκίπισσα του ονείρου και οι νιαουριστοί μου θαμώνες στον κήπο!!
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Τρελλλλή ηλιοφάνεια και ζέστη!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Ό,τι βγαίνει σε άσπρο, μαύρο, γκρι, πορτοκαλί, μπλε και όλες τις αποχρώσεις και τους συνδυασμούς τους...
Motto : Μια γάτα έχει εννιά ζωές. Στις τρεις πρώτες παίζει, στις τρεις επόμενες γυρίζει, στις τρεις τελευταίες μένει.
Ημερομηνία Εγγραφής : 03/11/2010
Mood : Orijen - Applaws - Acana - Σελίδα 14 M_hug

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Orijen - Applaws - Acana - Σελίδα 14 Empty Απ: Orijen - Applaws - Acana

Δημοσίευση από Osi Δευ Δεκ 02, 2013 4:43 pm

Απο το πετ4υ.. Αφου τους επρηζα σε καθε μου παραγγελια με πηραν μια μερα τηλεφωνο και μου λενε φεραμε φορτιφλορα! happy2 happy2 happy2  1 ευρω το φακελλακι μου ειπαν.
Osi
Osi
Senior Cat
Senior Cat

Θηλυκό
Βουβάλι
Ηλικία : 38
Αριθμός γατουνίων : 4 ζωη να 'χουν...!!
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Ηλιο και παλι ήλιο!!!!!!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Goldene, Συλβεστρος και Ματίλντα!!!!
Motto : Soft kitty, warm kitty, little ball of fur... Happy kitty, sleepy kitty, pur pur pur....
Ημερομηνία Εγγραφής : 06/11/2012
Mood : Orijen - Applaws - Acana - Σελίδα 14 M_icecream

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Orijen - Applaws - Acana - Σελίδα 14 Empty Απ: Orijen - Applaws - Acana

Δημοσίευση από Τζούλι το Κατσούλι Δευ Δεκ 02, 2013 4:44 pm

Α, γιατί κοιτούσα και δεν το είχα πετύχει στο σάιτ. Δε θα το έχουν ανεβάσει. Αν είναι θα πάρω τηλ, ευχαριστώ!Smile 
Τζούλι το Κατσούλι
Τζούλι το Κατσούλι
Γατόπληκτη
Γατόπληκτη

Θηλυκό
Ποντικός
Ηλικία : 39
Τόπος : Γατάγου
Αριθμός γατουνίων : Δυο λευκά θαύματα εντός σπιτιού, η μικρή μου πριγκίπισσα του ονείρου και οι νιαουριστοί μου θαμώνες στον κήπο!!
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Τρελλλλή ηλιοφάνεια και ζέστη!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Ό,τι βγαίνει σε άσπρο, μαύρο, γκρι, πορτοκαλί, μπλε και όλες τις αποχρώσεις και τους συνδυασμούς τους...
Motto : Μια γάτα έχει εννιά ζωές. Στις τρεις πρώτες παίζει, στις τρεις επόμενες γυρίζει, στις τρεις τελευταίες μένει.
Ημερομηνία Εγγραφής : 03/11/2010
Mood : Orijen - Applaws - Acana - Σελίδα 14 M_hug

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Orijen - Applaws - Acana - Σελίδα 14 Empty Απ: Orijen - Applaws - Acana

Δημοσίευση από Gatoplikti Δευ Δεκ 02, 2013 4:49 pm

Τζούλι το Κατσούλι έγραψε:Α, γιατί κοιτούσα και δεν το είχα πετύχει στο σάιτ. Δε θα το έχουν ανεβάσει. Αν είναι θα πάρω τηλ, ευχαριστώ!Smile 
happy2 happy2 happy2 happy2 happy2 happy2 happy2 
Τι ειναι φορτιφλορα;
Gatoplikti
Gatoplikti
Γατόπληκτη
Γατόπληκτη

Θηλυκό
Βουβάλι
Ηλικία : 50
Τόπος : Αθήνα
Αριθμός γατουνίων : 2
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : To Μαντολίνι!!
Motto : "THE STALKER"
Ημερομηνία Εγγραφής : 19/09/2012
Mood : Orijen - Applaws - Acana - Σελίδα 14 M_choco

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Orijen - Applaws - Acana - Σελίδα 14 Empty Απ: Orijen - Applaws - Acana

Δημοσίευση από Osi Δευ Δεκ 02, 2013 5:00 pm

Gatoplikti έγραψε:
Τζούλι το Κατσούλι έγραψε:Α, γιατί κοιτούσα και δεν το είχα πετύχει στο σάιτ. Δε θα το έχουν ανεβάσει. Αν είναι θα πάρω τηλ, ευχαριστώ!Smile 
happy2 happy2 happy2 happy2 happy2 happy2 happy2 
Τι ειναι φορτιφλορα;
Ειναι μια σκονη της πουρινα η οποια περιεχει καποια ενζυμα, μικροοργανισμους κτλ τα οποια βοηθανε το γαστρεντερικο της γατας. Υπαρχει και για σκυλους. Αμα κανει δηλαδη τσιρλιπιπι δινεις αυτο και ξεμπερδευεις. Το ειχα ψαξει τοτε που ειχε κολιτιδα ο Οσι. Επισης εχει πολυ ωραια γευση και κανει τα γατια να τρωνε το φαγητο τους, σε περιπτωση που ειναι καινουριο και δεν τους αρεσει. Ξεροντας βεβαια τις γατες αυτο θα πω ειναι σχετικο... παντα θα βρεις μια αναποδη..!

Τζουλη μπορεις να το γραψεις στις παρατηρησεις απο κατω αν κανεις ον λαιν παραγγελια και να καταθεσεις και χρηματα για αυτο. Εγω ετσι κανω. Αν δηλαδη η παραγγελια ειναι 10 ευρω και θελω ενα φακελακι καταθετω 11 ευρω. Αφου το εχω γραψει ομως..!

Εμενα το θεμα μου με την Ακανα και την Οριζεν ειναι μην τυχων και παθει τιποτα με το ουροποιητικο του ο Οσι...
Osi
Osi
Senior Cat
Senior Cat

Θηλυκό
Βουβάλι
Ηλικία : 38
Αριθμός γατουνίων : 4 ζωη να 'χουν...!!
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Ηλιο και παλι ήλιο!!!!!!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Goldene, Συλβεστρος και Ματίλντα!!!!
Motto : Soft kitty, warm kitty, little ball of fur... Happy kitty, sleepy kitty, pur pur pur....
Ημερομηνία Εγγραφής : 06/11/2012
Mood : Orijen - Applaws - Acana - Σελίδα 14 M_icecream

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Orijen - Applaws - Acana - Σελίδα 14 Empty Απ: Orijen - Applaws - Acana

Δημοσίευση από Τζούλι το Κατσούλι Δευ Δεκ 02, 2013 5:04 pm

Osi έγραψε:
Gatoplikti έγραψε:
Τζούλι το Κατσούλι έγραψε:Α, γιατί κοιτούσα και δεν το είχα πετύχει στο σάιτ. Δε θα το έχουν ανεβάσει. Αν είναι θα πάρω τηλ, ευχαριστώ!Smile 
happy2 happy2 happy2 happy2 happy2 happy2 happy2 
Τι ειναι φορτιφλορα;
Ειναι μια σκονη της πουρινα η οποια περιεχει καποια ενζυμα, μικροοργανισμους κτλ τα οποια βοηθανε το γαστρεντερικο της γατας. Υπαρχει και για σκυλους. Αμα κανει δηλαδη τσιρλιπιπι δινεις αυτο και ξεμπερδευεις. Το ειχα ψαξει τοτε που ειχε κολιτιδα ο Οσι. Επισης εχει πολυ ωραια γευση και κανει τα γατια να τρωνε το φαγητο τους, σε περιπτωση που ειναι καινουριο και δεν τους αρεσει. Ξεροντας βεβαια τις γατες αυτο θα πω ειναι σχετικο... παντα θα βρεις μια αναποδη..!

Τζουλη μπορεις να το γραψεις στις παρατηρησεις απο κατω αν κανεις ον λαιν παραγγελια και να καταθεσεις και χρηματα για αυτο. Εγω ετσι κανω. Αν δηλαδη η παραγγελια ειναι 10 ευρω και θελω ενα φακελακι καταθετω 11 ευρω. Αφου το εχω γραψει ομως..!

Εμενα το θεμα μου με την Ακανα και την Οριζεν ειναι μην τυχων και παθει τιποτα με το ουροποιητικο του ο Οσι...

happy2 happy2 happy2 happy2 happy2 Το έδινα στο Βολφ όταν έπαιρνε αντιβίωση το καλοκαίρι (είχα φάει τον τόπο να το βρω, μεγάλη ιστορία) αλλά για 10 μέρες που το πήρε, θαύματα δεν έκανε, απλώς έκοψε την αρχική διάρροια και το γύρισε στα μαλακά.Έφτιαξε με κάτι πιο δυνατές προβιοτικές πάστες, αλλά κι αυτό κάτι κάνει, κακό δεν κάνει να έχω λίγο. Επίσης δεν το έπαιρνε με τίποτα, στην αρχή ούτε με κονσέρβα (που τις λατρεύει) εντέλει υπέκυψε στον πειρασμό και τον κατάφερα. ΦΥΣΙΚΑ και έχω πάρει εγώ την ανάποδη γάτα. ΠΑΝΤΑ.happy2 
Τζούλι το Κατσούλι
Τζούλι το Κατσούλι
Γατόπληκτη
Γατόπληκτη

Θηλυκό
Ποντικός
Ηλικία : 39
Τόπος : Γατάγου
Αριθμός γατουνίων : Δυο λευκά θαύματα εντός σπιτιού, η μικρή μου πριγκίπισσα του ονείρου και οι νιαουριστοί μου θαμώνες στον κήπο!!
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Τρελλλλή ηλιοφάνεια και ζέστη!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Ό,τι βγαίνει σε άσπρο, μαύρο, γκρι, πορτοκαλί, μπλε και όλες τις αποχρώσεις και τους συνδυασμούς τους...
Motto : Μια γάτα έχει εννιά ζωές. Στις τρεις πρώτες παίζει, στις τρεις επόμενες γυρίζει, στις τρεις τελευταίες μένει.
Ημερομηνία Εγγραφής : 03/11/2010
Mood : Orijen - Applaws - Acana - Σελίδα 14 M_hug

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Orijen - Applaws - Acana - Σελίδα 14 Empty Απ: Orijen - Applaws - Acana

Δημοσίευση από Osi Δευ Δεκ 02, 2013 5:06 pm

happy2 happy2 happy2 happy2 happy2 happy2 happy2 happy2 happy2 happy2 happy2 happy2 happy2 happy2 


Αρε Τζουλη....
Osi
Osi
Senior Cat
Senior Cat

Θηλυκό
Βουβάλι
Ηλικία : 38
Αριθμός γατουνίων : 4 ζωη να 'χουν...!!
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Ηλιο και παλι ήλιο!!!!!!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Goldene, Συλβεστρος και Ματίλντα!!!!
Motto : Soft kitty, warm kitty, little ball of fur... Happy kitty, sleepy kitty, pur pur pur....
Ημερομηνία Εγγραφής : 06/11/2012
Mood : Orijen - Applaws - Acana - Σελίδα 14 M_icecream

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Orijen - Applaws - Acana - Σελίδα 14 Empty Απ: Orijen - Applaws - Acana

Δημοσίευση από Τζούλι το Κατσούλι Δευ Δεκ 02, 2013 5:08 pm

Ε, μαααα.... skatovroxi skatovroxi skatovroxi 
happy2 
Τζούλι το Κατσούλι
Τζούλι το Κατσούλι
Γατόπληκτη
Γατόπληκτη

Θηλυκό
Ποντικός
Ηλικία : 39
Τόπος : Γατάγου
Αριθμός γατουνίων : Δυο λευκά θαύματα εντός σπιτιού, η μικρή μου πριγκίπισσα του ονείρου και οι νιαουριστοί μου θαμώνες στον κήπο!!
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Τρελλλλή ηλιοφάνεια και ζέστη!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Ό,τι βγαίνει σε άσπρο, μαύρο, γκρι, πορτοκαλί, μπλε και όλες τις αποχρώσεις και τους συνδυασμούς τους...
Motto : Μια γάτα έχει εννιά ζωές. Στις τρεις πρώτες παίζει, στις τρεις επόμενες γυρίζει, στις τρεις τελευταίες μένει.
Ημερομηνία Εγγραφής : 03/11/2010
Mood : Orijen - Applaws - Acana - Σελίδα 14 M_hug

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Orijen - Applaws - Acana - Σελίδα 14 Empty Απ: Orijen - Applaws - Acana

Δημοσίευση από Osi Δευ Δεκ 02, 2013 5:09 pm

Εσυ τι τα ταιζεις??
Osi
Osi
Senior Cat
Senior Cat

Θηλυκό
Βουβάλι
Ηλικία : 38
Αριθμός γατουνίων : 4 ζωη να 'χουν...!!
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Ηλιο και παλι ήλιο!!!!!!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Goldene, Συλβεστρος και Ματίλντα!!!!
Motto : Soft kitty, warm kitty, little ball of fur... Happy kitty, sleepy kitty, pur pur pur....
Ημερομηνία Εγγραφής : 06/11/2012
Mood : Orijen - Applaws - Acana - Σελίδα 14 M_icecream

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Orijen - Applaws - Acana - Σελίδα 14 Empty Απ: Orijen - Applaws - Acana

Δημοσίευση από Τζούλι το Κατσούλι Δευ Δεκ 02, 2013 5:15 pm

Ο Βολφ συνεχίζει με τις εντερικές (rc gastrointestinal/ id hills) καθώς και οι δύο γιατροί που τον έχουν παρακολουθήσει τους τελευταίους μήνες προτείνουν να συνεχίσουμε με αυτές. Και φυσικά αυτός αρνείται να βάλει και οτιδήποτε άλλο στο στόμα του, προτιμά να μείνει νηστικός 7 χρόνια. Την Ίζι την ταΐζω με royal canin kitten (μπορεί να βρω και την rc pediatric growth, μπορεί να κάνω και αλλαγές σε άλλες μάρκες στη μικρή, αλλά πολύ προσεκτικά γιατί έχει κι αυτή ένα πεπτικό μούρλια!!happy2 ) Δύο φορές τη βδομάδα δίνω και στα δύο κονσέρβα, κυρίως applaws, shezir, animonda, royal (δοκίμασα και bozita, ούτε να τη φτύσουν και μια άλλη βιολογική χωρίς σιτηρά, που δεν τρελάθηκαν αλλά ντάξει). Αυτές που ανέφερα τους αρέσουν πολύ και μια χαρά τους κάθονται. Αυτά προς ώρας.Smile 
Τζούλι το Κατσούλι
Τζούλι το Κατσούλι
Γατόπληκτη
Γατόπληκτη

Θηλυκό
Ποντικός
Ηλικία : 39
Τόπος : Γατάγου
Αριθμός γατουνίων : Δυο λευκά θαύματα εντός σπιτιού, η μικρή μου πριγκίπισσα του ονείρου και οι νιαουριστοί μου θαμώνες στον κήπο!!
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Τρελλλλή ηλιοφάνεια και ζέστη!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Ό,τι βγαίνει σε άσπρο, μαύρο, γκρι, πορτοκαλί, μπλε και όλες τις αποχρώσεις και τους συνδυασμούς τους...
Motto : Μια γάτα έχει εννιά ζωές. Στις τρεις πρώτες παίζει, στις τρεις επόμενες γυρίζει, στις τρεις τελευταίες μένει.
Ημερομηνία Εγγραφής : 03/11/2010
Mood : Orijen - Applaws - Acana - Σελίδα 14 M_hug

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Orijen - Applaws - Acana - Σελίδα 14 Empty Απ: Orijen - Applaws - Acana

Δημοσίευση από Osi Δευ Δεκ 02, 2013 5:46 pm

και εγω μεχρι τωρα εδινα στο καθενα διαφορετικη.. αλλα πλεον δεν βγαινω! και για να μην καταληξουν να τρωνε ολα happy cat γιατι δεν ξερω στο τελος πιο cat θα ειναι happy τοτε αποφασισα να παρω ακανα ή οριζεν μιας που καλυπτει ολο το ηλικιακο φασμα και μου βγαινει και πιο φθηνα..
Osi
Osi
Senior Cat
Senior Cat

Θηλυκό
Βουβάλι
Ηλικία : 38
Αριθμός γατουνίων : 4 ζωη να 'χουν...!!
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Ηλιο και παλι ήλιο!!!!!!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Goldene, Συλβεστρος και Ματίλντα!!!!
Motto : Soft kitty, warm kitty, little ball of fur... Happy kitty, sleepy kitty, pur pur pur....
Ημερομηνία Εγγραφής : 06/11/2012
Mood : Orijen - Applaws - Acana - Σελίδα 14 M_icecream

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Orijen - Applaws - Acana - Σελίδα 14 Empty Απ: Orijen - Applaws - Acana

Δημοσίευση από Τζούλι το Κατσούλι Δευ Δεκ 02, 2013 5:58 pm

Ναι, βρε, μια χαρά, κι είναι και πολύ ποιοτική τροφή, αν ταιριάξει σε όλα, θα βρεις την υγειά σου, πιστεύω!!oksmily3 
Τζούλι το Κατσούλι
Τζούλι το Κατσούλι
Γατόπληκτη
Γατόπληκτη

Θηλυκό
Ποντικός
Ηλικία : 39
Τόπος : Γατάγου
Αριθμός γατουνίων : Δυο λευκά θαύματα εντός σπιτιού, η μικρή μου πριγκίπισσα του ονείρου και οι νιαουριστοί μου θαμώνες στον κήπο!!
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Τρελλλλή ηλιοφάνεια και ζέστη!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Ό,τι βγαίνει σε άσπρο, μαύρο, γκρι, πορτοκαλί, μπλε και όλες τις αποχρώσεις και τους συνδυασμούς τους...
Motto : Μια γάτα έχει εννιά ζωές. Στις τρεις πρώτες παίζει, στις τρεις επόμενες γυρίζει, στις τρεις τελευταίες μένει.
Ημερομηνία Εγγραφής : 03/11/2010
Mood : Orijen - Applaws - Acana - Σελίδα 14 M_hug

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Orijen - Applaws - Acana - Σελίδα 14 Empty Απ: Orijen - Applaws - Acana

Δημοσίευση από moukelis Δευ Δεκ 02, 2013 6:55 pm

Εγω δινω και στο Σειριο (6 ετων στειρωμενος,μονο μεσα μενει) και στη Μόιρα (6 παρά κάτι,επίσης μένει μόνο μέσα) Orijen τα τελευταία 4,5 χρόνια,και οι εξετάσεις τους ειναι μια χαρα.
moukelis
moukelis
Κάκιστη Εκτροφεύς
Κάκιστη Εκτροφεύς

Θηλυκό
Χοίρος
Ηλικία : 40
Τόπος : Βόλος
Αριθμός γατουνίων : 7 λατρεμένα και δύο αγγελάκια
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Την Πατούσα,τον Μίκυ,τον Shaggy και την Pupa
Motto : Cats are miracles with paws! :-)
Ημερομηνία Εγγραφής : 16/03/2008
Mood : Orijen - Applaws - Acana - Σελίδα 14 M_bubbles

http://www.elvenstar.gr

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Orijen - Applaws - Acana - Σελίδα 14 Empty Απ: Orijen - Applaws - Acana

Δημοσίευση από Osi Δευ Δεκ 02, 2013 9:37 pm

Τζούλι το Κατσούλι έγραψε:Ναι, βρε, μια χαρά, κι είναι και πολύ ποιοτική τροφή, αν ταιριάξει σε όλα, θα βρεις την υγειά σου, πιστεύω!!oksmily3 
Μακαρι Τζουλακι!!! prosefxi 

moukelis έγραψε:Εγω δινω και στο Σειριο (6 ετων στειρωμενος,μονο μεσα μενει) και στη Μόιρα (6 παρά κάτι,επίσης μένει μόνο μέσα) Orijen τα τελευταία 4,5 χρόνια,και οι εξετάσεις τους ειναι μια χαρα.
Αληθεια?? μου εδωσες κουραγιο τωρα! βασικα απ οτι καταλαβα πρεπει απλα να προσεχω τη δοσολογια ετσι?

Osi
Osi
Senior Cat
Senior Cat

Θηλυκό
Βουβάλι
Ηλικία : 38
Αριθμός γατουνίων : 4 ζωη να 'χουν...!!
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Ηλιο και παλι ήλιο!!!!!!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Goldene, Συλβεστρος και Ματίλντα!!!!
Motto : Soft kitty, warm kitty, little ball of fur... Happy kitty, sleepy kitty, pur pur pur....
Ημερομηνία Εγγραφής : 06/11/2012
Mood : Orijen - Applaws - Acana - Σελίδα 14 M_icecream

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Orijen - Applaws - Acana - Σελίδα 14 Empty Απ: Orijen - Applaws - Acana

Δημοσίευση από moukelis Τετ Δεκ 04, 2013 2:40 pm

Eγω τους εχω μονιμως φαγητο διαθεσιμο,και δε μου εχουν παρει βαρος,δεν ειναι ολες οι γατες ιδιες ομως.
moukelis
moukelis
Κάκιστη Εκτροφεύς
Κάκιστη Εκτροφεύς

Θηλυκό
Χοίρος
Ηλικία : 40
Τόπος : Βόλος
Αριθμός γατουνίων : 7 λατρεμένα και δύο αγγελάκια
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Την Πατούσα,τον Μίκυ,τον Shaggy και την Pupa
Motto : Cats are miracles with paws! :-)
Ημερομηνία Εγγραφής : 16/03/2008
Mood : Orijen - Applaws - Acana - Σελίδα 14 M_bubbles

http://www.elvenstar.gr

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Orijen - Applaws - Acana - Σελίδα 14 Empty Απ: Orijen - Applaws - Acana

Δημοσίευση από Osi Τετ Δεκ 04, 2013 5:20 pm

moukelis έγραψε:Eγω τους εχω μονιμως φαγητο διαθεσιμο,και δε μου εχουν παρει βαρος,δεν ειναι ολες οι γατες ιδιες ομως.
Α ναι?? κοιτα τον Οσι του εχω παντα διαθεσιμες κροκετες και ενω μου φαινεται στρουμπουλος οποτε το τσεκαρω ζυγιζοντας το φαγητο του τρωει παντα τα γραμμαρια που πρεπει! Δεν ξερω πως το κανει το παλιοπαιδο! Λες να με καταλαβαινει που τον ελεγχω..??? happy2 Βασικα τρωει πολλες φορες τη μερα απο λιγο.
Τα υπολοιπα τα δινω και κονσερβα οποτε πρεπει να υπολογισω αναλογιες γιατι εχουν γινει θρεφταρια. Βασικα πως πανε οι αναλογιες αν το ενα γευμα ειναι κοσνερβα? Δινω 2 γευματα.
Osi
Osi
Senior Cat
Senior Cat

Θηλυκό
Βουβάλι
Ηλικία : 38
Αριθμός γατουνίων : 4 ζωη να 'χουν...!!
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Ηλιο και παλι ήλιο!!!!!!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Goldene, Συλβεστρος και Ματίλντα!!!!
Motto : Soft kitty, warm kitty, little ball of fur... Happy kitty, sleepy kitty, pur pur pur....
Ημερομηνία Εγγραφής : 06/11/2012
Mood : Orijen - Applaws - Acana - Σελίδα 14 M_icecream

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Orijen - Applaws - Acana - Σελίδα 14 Empty Απ: Orijen - Applaws - Acana

Δημοσίευση από Gatoplikti Πεμ Δεκ 05, 2013 1:25 am

Θα δεις τις δοσολογιες των τροφών. Αν πχ ημερήσια ποσοτητα ξηρας = 100γραμμαρια δινεις 50 την ημέρα. + Αν ημερησια ποσοτητα κονσερβας = 300γραμμάρια θα δινεις 150. Και αυτο βέβαια ανάλογα με το γατι σου μέτα γιατι οι δοσολογιες που λένε ειναι γενικές.
Gatoplikti
Gatoplikti
Γατόπληκτη
Γατόπληκτη

Θηλυκό
Βουβάλι
Ηλικία : 50
Τόπος : Αθήνα
Αριθμός γατουνίων : 2
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : To Μαντολίνι!!
Motto : "THE STALKER"
Ημερομηνία Εγγραφής : 19/09/2012
Mood : Orijen - Applaws - Acana - Σελίδα 14 M_choco

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Orijen - Applaws - Acana - Σελίδα 14 Empty Απ: Orijen - Applaws - Acana

Δημοσίευση από moukelis Πεμ Δεκ 05, 2013 8:43 am

Ακριβως οπως ειπε αι η προλαλησασα.Βασικα δε μπορω να καταλαβω πως γινεται να ανεις στρουμπουλη μια γατα,εγω και κονσερβα δινω,και βραστο κοτοπουλο και ψαρακι,και μοσχαρι,και ξηρα ολη μερα,γραμμαριο δεν παιρνουν παραπανω απο το κανονικο.Εχω και τη Φυλλια που ειναι ελλιποβαρης να φανταστεις αυτη τη στιγμη.
moukelis
moukelis
Κάκιστη Εκτροφεύς
Κάκιστη Εκτροφεύς

Θηλυκό
Χοίρος
Ηλικία : 40
Τόπος : Βόλος
Αριθμός γατουνίων : 7 λατρεμένα και δύο αγγελάκια
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Την Πατούσα,τον Μίκυ,τον Shaggy και την Pupa
Motto : Cats are miracles with paws! :-)
Ημερομηνία Εγγραφής : 16/03/2008
Mood : Orijen - Applaws - Acana - Σελίδα 14 M_bubbles

http://www.elvenstar.gr

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Orijen - Applaws - Acana - Σελίδα 14 Empty Απ: Orijen - Applaws - Acana

Δημοσίευση από houlieta Πεμ Δεκ 05, 2013 10:44 am

happy2 
Εγω ταϊζω Αcana πάντως και έχω 3 μπαμπάτσικα!...
happy2 
Τα λές "θέλουν δίαιτα"...

Νομίζω ότι ίσως να παχαίνουν με τα μπινελίκια...
Δλδ, με το λίγο κοτόπουλο, τα λίγο ζαμπονάκι, το λίγο τυράκι, το λίγο γιαουρτάκι, το λίγο ψωμάκι και γενικά, τα λίγα εκείνα που ζητιανεύουν καθημερινά και καποιες φορές τους δίνω...

Να σας πω ότι ακόμη και τα δυο μικρά (Άραμης και Ίωνας) είναι στρουμπουλά...
happy2 
houlieta
houlieta
Εφτάψυχος-η M^o-o^derator
Εφτάψυχος-η M^o-o^derator

Θηλυκό
Μαϊμου
Ηλικία : 43
Τόπος : Crazy Waters
Αριθμός γατουνίων : 3 (Ο.ο)
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Χειμώνας
Motto : ...and I whispered to the horse: Trust no man in whose eyes you don't see yourself reflected as an equal...
Ημερομηνία Εγγραφής : 15/03/2012
Mood : Orijen - Applaws - Acana - Σελίδα 14 M_skat10

http://www.dpgr.gr/usergalleries/index.php?cat=15102

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Orijen - Applaws - Acana - Σελίδα 14 Empty Απ: Orijen - Applaws - Acana

Δημοσίευση από Osi Πεμ Δεκ 05, 2013 10:48 am

houlieta έγραψε:happy2 
Εγω ταϊζω Αcana πάντως και έχω 3 μπαμπάτσικα!...
happy2 
Τα λές "θέλουν δίαιτα"...

Νομίζω ότι ίσως να παχαίνουν με τα μπινελίκια...
Δλδ, με το λίγο κοτόπουλο, τα λίγο ζαμπονάκι, το λίγο τυράκι, το λίγο γιαουρτάκι, το λίγο ψωμάκι και γενικά, τα λίγα εκείνα που ζητιανεύουν καθημερινά και καποιες φορές τους δίνω...

Να σας πω ότι ακόμη και τα δυο μικρά (Άραμης και Ίωνας) είναι στρουμπουλά...
happy2 
happy2 happy2 happy2 happy2 happy2 happy2 

Βασικα τα λυπαμαι επειδη ειναι ολη μερα εξω και τρεχουν και τους βαζω αρκετη ποσοτητα...tafos  πολυ παραπανω απο το κανονικο... βασικα αυτα μου τη ζητανε! Laughing 
Αλλα τωρα θα τα στρωσω.. ξεκινησα απο χθες!
Osi
Osi
Senior Cat
Senior Cat

Θηλυκό
Βουβάλι
Ηλικία : 38
Αριθμός γατουνίων : 4 ζωη να 'χουν...!!
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Ηλιο και παλι ήλιο!!!!!!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Goldene, Συλβεστρος και Ματίλντα!!!!
Motto : Soft kitty, warm kitty, little ball of fur... Happy kitty, sleepy kitty, pur pur pur....
Ημερομηνία Εγγραφής : 06/11/2012
Mood : Orijen - Applaws - Acana - Σελίδα 14 M_icecream

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Orijen - Applaws - Acana - Σελίδα 14 Empty Απ: Orijen - Applaws - Acana

Δημοσίευση από Constant1ne Τρι Σεπ 23, 2014 3:42 pm

Υπαρχει καποιος στο κεντρο Θεσσαλονικης που να παιρνει 7κιλη Acana;
Constant1ne
Constant1ne
Kill Deal Cats
Kill Deal Cats

Άντρας
Γάτα
Ηλικία : 36
Τόπος : Θεσσαλονίκη
Αριθμός γατουνίων : 2
Ημερομηνία Εγγραφής : 08/09/2014
Mood : Orijen - Applaws - Acana - Σελίδα 14 Parta10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Orijen - Applaws - Acana - Σελίδα 14 Empty Απ: Orijen - Applaws - Acana

Δημοσίευση από alex..niaou Τρι Σεπ 23, 2014 4:49 pm

Constant1ne έγραψε:Υπαρχει καποιος στο κεντρο Θεσσαλονικης που να παιρνει 7κιλη Acana;

ναι εγω! Smile (αλεξανδρα btw,χαρηκα!)
για πες γιατι ρωτας! Laughing
alex..niaou
alex..niaou
Γατοπαγίτης
Γατοπαγίτης

Θηλυκό
Μαϊμου
Ηλικία : 31
Τόπος : Θεσσαλονικη feat.Ηρακλειο Κρητης!
Αριθμός γατουνίων : 2 λατρεμενα διδυμακια,την Sushi και Barilla!μισό νορβηγάκι,την Eλίκη και άλλο μισό τον Ράμσον!!
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Ανοιξη-Καλοκαιρακι!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Phyllia, Ηλένια, Λιλου, Ninja
Motto : i've been putting out the fire with gasoline..!
Ημερομηνία Εγγραφής : 28/11/2009
Mood : Orijen - Applaws - Acana - Σελίδα 14 M-help

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Orijen - Applaws - Acana - Σελίδα 14 Empty Απ: Orijen - Applaws - Acana

Δημοσίευση από Constant1ne Τρι Σεπ 23, 2014 5:00 pm

Γεια σου Αλεξανδρα! Κωστας εδω, χαρηκα! Μενω διπλα απ την Αγ. Σοφια και ψαχνω καποιο ατομο να μοιραζομαστε την 7κιλη γιατι μου πεφτει πολυ και για να βγαινει πιο οικονομικα. Αλλα εσυ βλεπω εχεις αρκετες γατες οποτε εισαι οκ!
Constant1ne
Constant1ne
Kill Deal Cats
Kill Deal Cats

Άντρας
Γάτα
Ηλικία : 36
Τόπος : Θεσσαλονίκη
Αριθμός γατουνίων : 2
Ημερομηνία Εγγραφής : 08/09/2014
Mood : Orijen - Applaws - Acana - Σελίδα 14 Parta10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Orijen - Applaws - Acana - Σελίδα 14 Empty Απ: Orijen - Applaws - Acana

Δημοσίευση από alex..niaou Τρι Σεπ 23, 2014 5:39 pm

Constant1ne έγραψε:Γεια σου Αλεξανδρα! Κωστας εδω, χαρηκα! Μενω διπλα απ την Αγ. Σοφια και ψαχνω καποιο ατομο να μοιραζομαστε την 7κιλη γιατι μου πεφτει πολυ και για να βγαινει πιο οικονομικα. Αλλα εσυ βλεπω εχεις αρκετες γατες οποτε εισαι οκ!

ισχυει,εμας το εφτακιλο κανει φτερα σε 2 μηνες το πολυ! tafos
alex..niaou
alex..niaou
Γατοπαγίτης
Γατοπαγίτης

Θηλυκό
Μαϊμου
Ηλικία : 31
Τόπος : Θεσσαλονικη feat.Ηρακλειο Κρητης!
Αριθμός γατουνίων : 2 λατρεμενα διδυμακια,την Sushi και Barilla!μισό νορβηγάκι,την Eλίκη και άλλο μισό τον Ράμσον!!
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Ανοιξη-Καλοκαιρακι!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Phyllia, Ηλένια, Λιλου, Ninja
Motto : i've been putting out the fire with gasoline..!
Ημερομηνία Εγγραφής : 28/11/2009
Mood : Orijen - Applaws - Acana - Σελίδα 14 M-help

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Orijen - Applaws - Acana - Σελίδα 14 Empty Απ: Orijen - Applaws - Acana

Δημοσίευση από nen Πεμ Δεκ 18, 2014 1:16 am

Γεια σας. Γνωρίζετε αν η τροφή orijen μπορεί να δίνεται σε στειρωμένο αρσενικό γάτο ως βασική του τροφή; Τον τάιζα μέχρι τώρα orijen για γατάκια, αλλά μετά την στείρωση του την δίνω ανάμεικτη με την tonus της Purina για στειρωμένα. Δεν μπορώ να βρω κάποια αναφορά περί orijen και στειρωμένων γατιών στο ίτερνετ, αλλά υποτίθεται ότι είναι πλήρης τροφή για όλα τα στάδια ζωής. Γνωρίζει κάποιος σας κάτι παραπάνω;
nen
nen
Kill Deal Cats
Kill Deal Cats

Θηλυκό
Άλογο
Ηλικία : 33
Τόπος : Πάτρα
Αριθμός γατουνίων : 3
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Φθινόπωρο.
Motto : Θα πεθάνουμε όλοι
Ημερομηνία Εγγραφής : 24/11/2014
Mood : Orijen - Applaws - Acana - Σελίδα 14 M_skat10

https://www.facebook.com/judopatras

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Orijen - Applaws - Acana - Σελίδα 14 Empty Απ: Orijen - Applaws - Acana

Δημοσίευση από Constant1ne Πεμ Δεκ 18, 2014 1:21 am

Η orijen είναι πλήρης τροφη για όλα τα σταδια ζωης όπως ειπες. Μπορείς να την δίνεις ως βασικη διατροφή απλά να προσεχεις πολυ την ποσότητα και να είσαι αυστηρή με τη δοσολογία. Στη θεση σου (στην οποια θα βρεθώ σε ενα μηνα) δε θα την ανακατευα με καμια αλλη τροφή. Αυτο που θα κανω εγω είναι να το γυρίσω σε ακανα τους καλοκαιρινους μηνες.
Constant1ne
Constant1ne
Kill Deal Cats
Kill Deal Cats

Άντρας
Γάτα
Ηλικία : 36
Τόπος : Θεσσαλονίκη
Αριθμός γατουνίων : 2
Ημερομηνία Εγγραφής : 08/09/2014
Mood : Orijen - Applaws - Acana - Σελίδα 14 Parta10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Orijen - Applaws - Acana - Σελίδα 14 Empty Απ: Orijen - Applaws - Acana

Δημοσίευση από nen Πεμ Δεκ 18, 2014 5:57 pm

Ποσότητα του δίνω ακριβώς αυτήν που πρέπει σε δύο γεύματα ή λίγο λιγότερο επειδή του δίνω και treats κατά τη διάρκεια της μέρας για να τον εκπαιδεύσω σε διάφορα πράγματα.  mastigio
Ρωτάω μήπως οι τροφές για στειρωμένα έχουν κάποιο επιπλέον συστατικό που δεν έχουν οι άλλες και επίσης την στείρωση δεν νομίζω ότι την λαμβάνουν ως "στάδιο ζωής".
Πήρα και κάποιες άλλες γνώμες και όταν τελειώσει η tonus (πήρα και 15κιλη  what ) μάλλον θα τον γυρίσω μόνο σε orijen για ξηρά τροφή. (με εξαίρεση να τον πειράζει η πολύ πρωτεΐνη πάλι γιατί στην αρχή του είχε πειράξει τα κακάκια, όπου θα την ανακατέψω με κάποια όπως την sensible της RC. θα δούμε)
Η ανάμειξη τροφής δεν τον πειράζει. Το τσέκαρα και με τον κτηνίατρο αυτό και από ότι έχω δει και κάποιοι άλλοι εδώ μέσα το κάνουν.
Γιατί το πας σε Acana μόνο το καλοκαίρι;;

Στο μεταξύ ρώτησα και στην αντιπροσωπία της orijen/acana στην Ελλάδα και μου απάντησαν αυτό:
Η αλήθεια είναι πως το marketing των εταιριών πολλές φορές είναι σχεδιασμένο να μπερδεύει τον καταναλωτή. Φυσικά και οι συμβατικές τροφές για κατοικίδια ΠΡΕΠΕΙ να βγάλουν μία ειδική συνταγή για στειρωμένα γιατί περιέχουν 60% καλαμπόκι, ρύζι, κριθάρι σιτηρά κτλ ενώ ακόμη και το “κρέας” που περιέχει είναι σε πολύ χαμηλή περιεκτικότητα (στην περίπτωση που είμαστε τυχεροί και το "κρέας" δεν προέρχεται από κρεατάλευρα, προιόντα σφαγείου κτλ). Για να ξέρετε και εσείς, δύο είναι οι βασικές ανησυχίες για τις στειρωμένες γάτες η παχυσαρκία και η συγκέντρωση αλάτων, υγεία του ουροποιητικού. Οι τροφές Acana και Orijen καθώς δεν έχουν ακατάλληλους υδατάνθρακες, όπως το καλαμπόκι, το ρύζι και εν γενει τα σιτηρά, που αποτελούν βασικοί συντελεστές πρόκλησης διαφόρων παθήσεων όπως δυσπεψία, δυσκοιλιότητα, παχυσαρκία, διαβήτη και αλλεργιών (σε απόλυτα υγιές ζωάκι, ΔΗΜΙΟΥΡΓΕΙ αλλεργίες). Μάλιστα οι συνταγές Acana και Orijen βοηθούν στην απώλεια σωματικού βάρους και της διατηρησης της άπαχης μυικής μάζας καθώς έχει αποδειχθει ότι μία διατροφή υψηλή σε ζωικές πρωτεΐνες συντελεί στην απώλεια ή διατήρηση βάρους. Το παραπάνω ισχύει εφόσον φυσικά τηρούνται οι συνιστώμενες ποσότητες που βρίσκονται στο πίσω μέρος της συσκευασίας. Και φυσικά όταν μιλάμε για κρέας στην Acana & Orijen, εννοούμε κρέας που παραδίδεται ΦΡΕΣΚΟ στις κουζίνες και ξεκινά αμέσως η διαδικασία μαγειρέματος της τροφής. ΔΕΝ ΚΑΤΑΨΥΧΟΝΤΑΙ, ΔΕΝ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΟΥΝΤΑΙ ΧΗΜΙΚΑ ΣΥΝΤΗΡΗΤΙΚΑ, δεν χρησιμοποιούνται αυξητικές ορμόνες, αντιβιοτικά ή φυτοφάρμακα και όλα τα συστατικά εγκρίνονται κατάλληλα προς ανθρώπινη χρήση προτού χρησιμοποιηθούν στην παραγωγή των τροφών. Δευτερη ανησυχία όπως είπαμε είναι η συγκέντρωση αλατων που οφείλεται κυρίως στο αυξημένο μαγνήσιο όπου οι τροφές μας είναι εντός του επιτρεπτού πλαισίου και μάλιστα αισθητά χαμηλότερες από την συντριπτική πλειονότητα των άλλων τροφών για γάτες. Κοιτούμε το μαγνήσιο να είναι από 0.1% και κάτω (αλλά όχι πολύ πιο κάτω καθώς μπορεί να προκαλέσει προβλήματα υγείας όπως μυικοί σπασμοί, υπερτροφική μυοκαρδιοπάθεια κτλ). Τα επίπεδα μαγνησίου στην Orijen έχουν μέγιστη περιεκτικότητα το 0.1% (0.09% για 6 Fish και Cat and Kitten) όμως επειδή παρόλο που το μαγνήσιο θέλει προσοχή αποτελεί σημαντικό μεταλλικό στοιχείο για τον οργανισμό της γάτας, και έτσι δεν θα μειώναμε ποτέ τα επίπεδα χαμηλότερα από ότι ορίζει η AAFCO. Οπότε δεν υπάρχει λόγος να κάνετε ανάμειξη με άλλη τροφή (άλλωστε δεν έχει αποτέλεσμα αυτό) και επιλέξτε την συνταγή της επιλογής σας, χωρίς φόβο. έγραψε:
nen
nen
Kill Deal Cats
Kill Deal Cats

Θηλυκό
Άλογο
Ηλικία : 33
Τόπος : Πάτρα
Αριθμός γατουνίων : 3
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Φθινόπωρο.
Motto : Θα πεθάνουμε όλοι
Ημερομηνία Εγγραφής : 24/11/2014
Mood : Orijen - Applaws - Acana - Σελίδα 14 M_skat10

https://www.facebook.com/judopatras

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Orijen - Applaws - Acana - Σελίδα 14 Empty Απ: Orijen - Applaws - Acana

Δημοσίευση από Constant1ne Πεμ Δεκ 18, 2014 8:00 pm

Η πολυ παραπανω πρωτεινη (μιλαω μονο για ζωικης προελευσης) το μονο κακο που κανει ειναι να δημιουργει λιπος σε μια γατα που δεν ασκειται καθολου ή μπορει να αποβαλλεται απ τον οργανισμο με τα κακα. Γι αυτο το λογο θα το γυρισω σε ακανα μονο για το καλοκαιρι και γι αυτο και μονο θα πρεπει να εισαι αυστηρη με τη δοσολογια. Σε καμια επισημη ερευνα δεν εχει αποδειχθει οτι η επιπλεον ζωικη πρωτεινη προκαλει προβλημα στα νεφρα του ζωου ή οπουδηποτε αλλου. Αντιθετα, πρωτεινη που προερχεται απο σιτηρα οπως το καλαμποκι μπορει να δημιουργησει πολλα προβληματα στο ζωο σε βαθος χρονου. Οι τροφες για στειρωμενες γατες περιεχουν μικροτερο ποσοστο λιπους, λιγοτερο μαγνησιο απ οτι οι υπολοιπες τροφες που κυμαινονται γυρω στο 20%. λιπους. Επισης περιεχουν σιτηρα και πρωτεινη γυρω στο 30%. Μονο που η πρωτεινη αυτη δεν ειναι ζωικης προελευσης αλλα κατα κυριο λογο φυτικης. Δεν υπαρχει λογος να ανακατευεις τις τροφες, παρα μονο οταν κανεις μεταβαση απο τη μια τροφη στην αλλη. Να ξερεις οτι το μεγαλυτερο ποσοστο των κτηνιατρων συνιστουν royal canin και hill's και πινουν νερο στο ονομα τους για τους γνωστους λογους. Γνωμη μου ειναι αφου το ψαξεις καλα και ακουσεις ολες τις γνωμες, να κανεις αυτο που θεωρεις εσυ πιο σωστο για τη γατα σου χωρις να εμπιστευεσαι τυφλα οτι σου λεει ο καθε κτηνιατρος.
Constant1ne
Constant1ne
Kill Deal Cats
Kill Deal Cats

Άντρας
Γάτα
Ηλικία : 36
Τόπος : Θεσσαλονίκη
Αριθμός γατουνίων : 2
Ημερομηνία Εγγραφής : 08/09/2014
Mood : Orijen - Applaws - Acana - Σελίδα 14 Parta10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Orijen - Applaws - Acana - Σελίδα 14 Empty Απ: Orijen - Applaws - Acana

Δημοσίευση από nen Πεμ Δεκ 18, 2014 9:02 pm

Constant1ne έγραψε:Η πολυ παραπανω πρωτεινη (μιλαω μονο για ζωικης προελευσης) το μονο κακο που κανει ειναι να δημιουργει λιπος σε μια γατα που δεν ασκειται καθολου ή μπορει να αποβαλλεται απ τον οργανισμο με τα κακα. Γι αυτο το λογο θα το γυρισω σε ακανα μονο για το καλοκαιρι και γι αυτο και μονο θα πρεπει να εισαι αυστηρη με τη δοσολογια. Σε καμια επισημη ερευνα δεν εχει αποδειχθει οτι η επιπλεον ζωικη πρωτεινη προκαλει προβλημα στα νεφρα του ζωου ή οπουδηποτε αλλου. Αντιθετα, πρωτεινη που προερχεται απο σιτηρα οπως το καλαμποκι μπορει να δημιουργησει πολλα προβληματα στο ζωο σε βαθος χρονου. Οι τροφες για στειρωμενες γατες περιεχουν μικροτερο ποσοστο λιπους, λιγοτερο μαγνησιο απ οτι οι υπολοιπες τροφες που κυμαινονται γυρω στο 20%. λιπους. Επισης περιεχουν σιτηρα και πρωτεινη γυρω στο 30%. Μονο που η πρωτεινη αυτη δεν ειναι ζωικης προελευσης αλλα κατα κυριο λογο φυτικης. Δεν υπαρχει λογος να ανακατευεις τις τροφες, παρα μονο οταν κανεις μεταβαση απο τη μια τροφη στην αλλη. Να ξερεις οτι το μεγαλυτερο ποσοστο των κτηνιατρων συνιστουν royal canin και hill's και πινουν νερο στο ονομα τους για τους γνωστους λογους. Γνωμη μου ειναι αφου το ψαξεις καλα και ακουσεις ολες τις γνωμες, να κανεις αυτο που θεωρεις εσυ πιο σωστο για τη γατα σου χωρις να εμπιστευεσαι τυφλα οτι σου λεει ο καθε κτηνιατρος.

Οπότε αν κατάλαβα καλά το καλοκαίρι επειδή κάνει ζέστη και μπορεί να ασκείται λιγότερο το γατί θα του δίνεις acana .
Πάντα δίνω τη σωστή και σταθερή δοσολογία.
Να σου εξηγήσω γιατί λέω ότι μπορεί να τον πείραξε η πρωτεϊνη. Όταν τον πρωτοείχα πάρει είχε πρόβληματα με τα κακάκια του. Έκανε 2-4 φορές την μέρα μία σχηματισμένα μία ασχημάτιστα. Μετά από πολύ ψάξιμο και επισκέψεις στον κτηνίατρο καταλήξαμε ότι ή τον πείραξε η σχετικά απότομη μετάβαση σε κροκέτα από κονσέρβα/μαγειρευτό που έτρωγε στο προηγούμενό του σπίτι ή του έπεσε βαριά στο στομάχι η πολύ πρωτεϊνη τις orijen. Τελικά μάλλον ήταν λίγο και από τα δύο. Του έκανα μία ελαφριά διατροφή με βραστό κοτόπουλο και ρύζι για κάποιες μέρες σε συνδυασμό με ειδική κονσέρβα και σταδιακά τον ξανά πήγα σε κροκέτα. Στο μεταξύ όμως αφού έγινε καλύτερα έκανα και την στείρωση και τον πήγα σε κροκέτα ανάμεικτη που σου είπα. Οπότε δεν του ξανά έδωσα καθαρά orijen για να δω αν τον πειράζει συγκεκριμένα η  πολύ πρωτεϊνη.
Μπορεί τώρα που έχει φτιάξει το στομαχάκι του να μην έχει κανένα πρόβλημα. Απλά κρατάω μία μικρή επιφύλαξη.

Δεν εμπιστεύομαι τυφλά την κτηνίατρο που πάω, αλλά αγαπάει πολύ τα ζωάκια και φαίνεται ότι ενδιαφέρεται και ξέρει (σε αντίθεση με κάποιους άλλους που πήγαινα παλιότερα τον σκύλο μου) οπότε πάντα λαμβάνω υπόψη μου αυτά που μου λέει. Δεν μου πρότεινε καν την RC αυτή παρόλο που έχει στο ιατρείο της τις κτηνιατρικές της RC. Αντιθέτως, μου έχει πει πολύ καλά λόγια για την orijen και την acana.
Την ανάμειξη 2 ειδών κροκέτας εγώ την σκέφτηκα, αλλά δεν είχα ρωτήσει την ίδια για το αν μπορώ να το κάνω, αλλά τον άντρα της που είναι επίσης κτηνίατρος και μου είπε ότι δεν θα έχει πρόβλημα. Στην επόμενη επίσκεψη θα την ρωτήσω και αυτή και για την ανάμειξη και για την orijen τώρα με την στείρωση να δω από περιέργεια τι θα μου πει.

Προσωπικά προς το παρόν έχω καταλήξει ότι θα δίνω σίγουρα orijen ως βασική κροκέτα. Όταν μου τελειώσει αυτή για στειρωμένα θα δω αν θα πάω πάλι μόνο σε orijen ή αν θα συνεχίσω με μία ανάμεικτη είτε αυτή είναι για το ουροποιητικό είτε για στειρωμένα είτε κάτι άλλο. Στο κάτω κάτω έστω και για ποικιλία γεύσης από την στιγμή που δεν τον πειράζει στο στομάχι του και το τρώει ευχάριστα.
nen
nen
Kill Deal Cats
Kill Deal Cats

Θηλυκό
Άλογο
Ηλικία : 33
Τόπος : Πάτρα
Αριθμός γατουνίων : 3
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Φθινόπωρο.
Motto : Θα πεθάνουμε όλοι
Ημερομηνία Εγγραφής : 24/11/2014
Mood : Orijen - Applaws - Acana - Σελίδα 14 M_skat10

https://www.facebook.com/judopatras

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Orijen - Applaws - Acana - Σελίδα 14 Empty Απ: Orijen - Applaws - Acana

Δημοσίευση από Constant1ne Πεμ Δεκ 18, 2014 9:18 pm

Πολυ συχνα με την αποτομη αλλαξη της τροφης υπαρχει αυτο το προβλημα με τα κακακια. Ο δικος μου παλι καλα δεν ειχε τετοιο θεμα παρολο που απο friskies στο παλιο του σπιτι πηγε σε acana/orijen. Κονσερβα δινεις καθολου; Εγω δινω 2 γευματα ξηρα και μιση κονσερβα καθε μερα (40-50γρ και καθε φορα αλλη γευση κονσερβα) στην οποια προσθετω και λιγο νερο γιατι μιας και ειναι αρσενικος φοβαμαι μη μου κανει καμια πετρα. Και γενικα θελω να εναλλασω τις γευσεις και στην ξηρα και στις κονσερβες να μη βαριεται το θρεφταρι μου. Laughing
Constant1ne
Constant1ne
Kill Deal Cats
Kill Deal Cats

Άντρας
Γάτα
Ηλικία : 36
Τόπος : Θεσσαλονίκη
Αριθμός γατουνίων : 2
Ημερομηνία Εγγραφής : 08/09/2014
Mood : Orijen - Applaws - Acana - Σελίδα 14 Parta10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Orijen - Applaws - Acana - Σελίδα 14 Empty Απ: Orijen - Applaws - Acana

Δημοσίευση από nen Πεμ Δεκ 18, 2014 11:40 pm

Constant1ne έγραψε:Πολυ συχνα με την αποτομη αλλαξη της τροφης υπαρχει αυτο το προβλημα με τα κακακια. Ο δικος μου παλι καλα δεν ειχε τετοιο θεμα παρολο που απο friskies στο παλιο του σπιτι πηγε σε acana/orijen. Κονσερβα δινεις καθολου; Εγω δινω 2 γευματα ξηρα και   μιση κονσερβα καθε μερα (40-50γρ και καθε φορα αλλη γευση κονσερβα) στην οποια προσθετω και λιγο νερο γιατι μιας και ειναι αρσενικος φοβαμαι μη μου κανει καμια πετρα. Και γενικα θελω να εναλλασω τις γευσεις και στην ξηρα και στις κονσερβες να μη βαριεται το θρεφταρι μου. Laughing

Τυχερός είσαι. Εγώ δεν ήξερα ότι μπορεί να του κάνει τέτοιο πρόβλημα και μέσα σε 1-2 εβδομάδες από κονσέρβα/μαγειρευτό τον πήγα σε χύμα κροκέτα από πετ σοπ, μετά whiskas και μετά orijen τον καημένο.  Χρειάστηκε να πάρει και αντιβίωση για κάποιες μέρες και του έκανα γενικά το στομάχι/εντεράκι καινούργιο. vomit

Κονσέρβα αυτήν την στιγμή δεν του δίνω. Θέλω για 1-2 εβδομάδες ακόμα να μην του αλλάξω καθόλου το φαϊ μιας και μόλις έστρωσαν τα κακά του.
Όμως έχω πάρει ένα κουτάκι με κονσέρβες applaws για γατάκια να αρχίσω σταδιακά να του δίνω αργότερα. Σκέφτομαι να του δίνω 1-2 γεύματα την εβδομάδα κονσέρβα, γιατί είναι και ακριβές :/ Έτσι για αλλαγή γεύσης και για να τρώει και λίγη υγρή τροφή. Μάλιστα όταν τελειώσουν οι κονσέρβες που έχω αγοράσει μάλλον δεν θα ξανά πάρω, και θα του μαγειρεύω λίγο βραστό κοτόπουλο ή μοσχάρι που είναι πιο υγιεινό από συσκευασμένο φαγητό. (στο μεταξύ μυρίζει κοτόπουλο και μόνο τούμπες στον αέρα δεν κάνει για να του δώσω γιατί του δίνανε αρκετά όταν ήταν μικρός. είναι η μεγάλη του αγάπη)

Εσύ τι κονσέρβα του δίνεις;

Για τους ουρολίθους και εγώ το φοβάμαι, αλλά από ότι έχω καταλάβει περισσότερο σημασία έχει να μην έχει πολύ μαγνήσιο και φώσφορο η τροφή του είτε είναι υγρή είτε είναι στερεά. Το καλό είναι ότι τον βλέπω να πίνει αρκετό έως πολύ νεράκι. Επιπλέον παίζω και μαζί του 2-3 φορές τη μέρα για αρκετή ώρα και τρέχει πάνω κάτω στο σπίτι ή του πετάω καπάκια από μπουκάλες και τα κυνηγάει οπότε διψάει και πίνει ακόμα παραπάνω.
Το θέμα είναι να μην έχει και τάση να κάνει το γατί. Η νονά μου και οι γιοι τις έχουν 3 γάτες στειρωμένες, έναν αρσενικό και δύο θηλυκά που κοντεύουν 12 χρονών και νομίζω τα ταϊζει μόνο friskies..και δεν έχουν πάθει ποτέ τίποτα. Suspect
nen
nen
Kill Deal Cats
Kill Deal Cats

Θηλυκό
Άλογο
Ηλικία : 33
Τόπος : Πάτρα
Αριθμός γατουνίων : 3
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Φθινόπωρο.
Motto : Θα πεθάνουμε όλοι
Ημερομηνία Εγγραφής : 24/11/2014
Mood : Orijen - Applaws - Acana - Σελίδα 14 M_skat10

https://www.facebook.com/judopatras

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Orijen - Applaws - Acana - Σελίδα 14 Empty Απ: Orijen - Applaws - Acana

Δημοσίευση από Constant1ne Πεμ Δεκ 18, 2014 11:52 pm

Εγω του δινω schezir, applaws, bozita και sushicat. Ειναι ακριβες αλλα επειδη κανω τρελη ερευνα αγορας τις παιρνω πολυ φθηνοτερα απτις συνηθισμενες τιμες. Δοκιμασε bozita kitten, ειναι 190γρ και κανει 1,10. μου κραταει 4 μερες εμενα. Του βαζω και αρκετο νερο μεσα σε καθε κονσερβα και την κανω σουπα και την τρωει. Να παρεις και ενα λειζερ να δεις πως θα τρεχει πανω κατω!!
Constant1ne
Constant1ne
Kill Deal Cats
Kill Deal Cats

Άντρας
Γάτα
Ηλικία : 36
Τόπος : Θεσσαλονίκη
Αριθμός γατουνίων : 2
Ημερομηνία Εγγραφής : 08/09/2014
Mood : Orijen - Applaws - Acana - Σελίδα 14 Parta10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Σελίδα 14 από 22 Επιστροφή  1 ... 8 ... 13, 14, 15 ... 18 ... 22  Επόμενο

Επιστροφή στην κορυφή

- Παρόμοια θέματα

 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης