gatospito
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

ΚΑΛΥΚΟΪΟΙ

+19
psipsa
LAROGATA
tcop
kouix
kleinekatze
maria.z
Tsouki
marmanga
barkoulitses
SuperCatz
irene
Anatoli
Gatadministrator
snoopy
Φωτεινή
rotonda
Chouzouris
marfot75
Milly
23 απαντήσεις

Σελίδα 2 από 2 Επιστροφή  1, 2

Πήγαινε κάτω

ΚΑΛΥΚΟΪΟΙ - Σελίδα 2 Empty Απ: ΚΑΛΥΚΟΪΟΙ

Δημοσίευση από SuperCatz Σαβ Απρ 23, 2011 2:44 pm

Tsouki έγραψε:καλημερα

να ρωτησω κατι.το Μυκόπλασμα που αναφέρεται στο άρθρο κολλάει και στον άνθρωπο; Εκανα κάποιοες γυναικολογικές εξετάσεις και μου βρήκαν ουρεόπλασμα ( κάποια υποκατηγορία μυκοπλάσματος πρέπει να είναι από ότι κατάλαβα) και ψάχνοντας στο internet για πληροφορίες έπεσα σε ένα forum για έγκυες όπου μία είχε ουρεόπλασμα και της είπε ο μικροβιολόγος ότι το κόλλησε από τρίχα γάτας ή σκύλου.Ρωτάω ενημερωτικά εαν γνωρίζετε κάτι γιατί και ο δικός μου έχει στοματίτιδα (καλυκοϊο) ελαφριάς μορφής και του δίνω κατά καιρούς stormogyl γιατί καλμαρει η μπόχα που βγάζει το στόμα του. απ'ότι είπε ο κτηνίατρος το έχει από μικρός αλλά δεν ήταν ποτε έντονο το πρόβλημα πέρα από την μυρωδιά και κάτι πολύ μικρές κοκκινίλες στην γλώσσα του.Μηπώς πρέπει να ξεκινήσουμε κάποια αγωγή και οι δυο μαζί.

Δεν το γνωρίζω καθόλου..
Ρώτησε τον κτηνίατρό σου και τον γυναικολόγο σου για εγκυρότερη πληροφόρηση κι αν νιώσεις ότι δεν σε κάλυψαν οι απαντήσεις τους, ψάξε και για 2η ή και 3η γνώμη..
SuperCatz
SuperCatz
Gata Antipathiticus
Gata Antipathiticus

Θηλυκό
Δράκος
Ηλικία : 47
Τόπος : Brahames
Αριθμός γατουνίων : 4 στο σπίτι: ο Tesoro, ο Snow, η Πατούσα, κόρη της Λουλού και του Tesoro και ο Gizmo. Και ένα ακόμα, ένα ξεχωριστό και σπάνιο γατούνι που θα κατοικεί για πάντα στην καρδιά και στην ψυχή μας, το Λουλουδάκι μας..
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Φθινόπωρο, Χειμώνας, Χριστούγενναααα!!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Την Pupa, την Soraya, τον Shaggy, την Μελίνα και την Brighitta di Menin!
Motto : Είμαι η manager της Κουκουβάουνας!
Ημερομηνία Εγγραφής : 12/01/2009
Mood : ΚΑΛΥΚΟΪΟΙ - Σελίδα 2 M_dance

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΚΑΛΥΚΟΪΟΙ - Σελίδα 2 Empty Απ: ΚΑΛΥΚΟΪΟΙ

Δημοσίευση από Tsouki Σαβ Απρ 23, 2011 7:11 pm

SuperCatz έγραψε:
Tsouki έγραψε:καλημερα

να ρωτησω κατι.το Μυκόπλασμα που αναφέρεται στο άρθρο κολλάει και στον άνθρωπο; Εκανα κάποιοες γυναικολογικές εξετάσεις και μου βρήκαν ουρεόπλασμα ( κάποια υποκατηγορία μυκοπλάσματος πρέπει να είναι από ότι κατάλαβα) και ψάχνοντας στο internet για πληροφορίες έπεσα σε ένα forum για έγκυες όπου μία είχε ουρεόπλασμα και της είπε ο μικροβιολόγος ότι το κόλλησε από τρίχα γάτας ή σκύλου.Ρωτάω ενημερωτικά εαν γνωρίζετε κάτι γιατί και ο δικός μου έχει στοματίτιδα (καλυκοϊο) ελαφριάς μορφής και του δίνω κατά καιρούς stormogyl γιατί καλμαρει η μπόχα που βγάζει το στόμα του. απ'ότι είπε ο κτηνίατρος το έχει από μικρός αλλά δεν ήταν ποτε έντονο το πρόβλημα πέρα από την μυρωδιά και κάτι πολύ μικρές κοκκινίλες στην γλώσσα του.Μηπώς πρέπει να ξεκινήσουμε κάποια αγωγή και οι δυο μαζί.

Δεν το γνωρίζω καθόλου..
Ρώτησε τον κτηνίατρό σου και τον γυναικολόγο σου για εγκυρότερη πληροφόρηση κι αν νιώσεις ότι δεν σε κάλυψαν οι απαντήσεις τους, ψάξε και για 2η ή και 3η γνώμη..

ευχαριστω
θα ρωτησω τον κτηνιατρο μου και αν εχω καποια ξεκαθαρη απαντηση θα σας πω.Η γυναικολογος ειπε οχι οτι δεν το κολλας απο την γατα αλλα να πω την αληθεια τους γυναικολογους δεν τους πολυεμπιστευομαι.Αν τυχει ρωτηστε και τους δικους σας κτηνιατρους για να εχουμε μια εικονα απο τις απαντησεις που θα παρουμε .Να σας ευχηθω Καλη Ανασταση
Tsouki
Tsouki
Junior Cat
Junior Cat

Θηλυκό
Κατσίκα
Ηλικία : 44
Αριθμός γατουνίων : 1 γαταγγελουδακι ο Τιγρης μου
Ημερομηνία Εγγραφής : 20/01/2011
Mood : ΚΑΛΥΚΟΪΟΙ - Σελίδα 2 Collec11

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΚΑΛΥΚΟΪΟΙ - Σελίδα 2 Empty Απ: ΚΑΛΥΚΟΪΟΙ

Δημοσίευση από SuperCatz Σαβ Απρ 23, 2011 11:10 pm

Tsouki έγραψε:
SuperCatz έγραψε:
Tsouki έγραψε:καλημερα

να ρωτησω κατι.το Μυκόπλασμα που αναφέρεται στο άρθρο κολλάει και στον άνθρωπο; Εκανα κάποιοες γυναικολογικές εξετάσεις και μου βρήκαν ουρεόπλασμα ( κάποια υποκατηγορία μυκοπλάσματος πρέπει να είναι από ότι κατάλαβα) και ψάχνοντας στο internet για πληροφορίες έπεσα σε ένα forum για έγκυες όπου μία είχε ουρεόπλασμα και της είπε ο μικροβιολόγος ότι το κόλλησε από τρίχα γάτας ή σκύλου.Ρωτάω ενημερωτικά εαν γνωρίζετε κάτι γιατί και ο δικός μου έχει στοματίτιδα (καλυκοϊο) ελαφριάς μορφής και του δίνω κατά καιρούς stormogyl γιατί καλμαρει η μπόχα που βγάζει το στόμα του. απ'ότι είπε ο κτηνίατρος το έχει από μικρός αλλά δεν ήταν ποτε έντονο το πρόβλημα πέρα από την μυρωδιά και κάτι πολύ μικρές κοκκινίλες στην γλώσσα του.Μηπώς πρέπει να ξεκινήσουμε κάποια αγωγή και οι δυο μαζί.

Δεν το γνωρίζω καθόλου..
Ρώτησε τον κτηνίατρό σου και τον γυναικολόγο σου για εγκυρότερη πληροφόρηση κι αν νιώσεις ότι δεν σε κάλυψαν οι απαντήσεις τους, ψάξε και για 2η ή και 3η γνώμη..

ευχαριστω
θα ρωτησω τον κτηνιατρο μου και αν εχω καποια ξεκαθαρη απαντηση θα σας πω.Η γυναικολογος ειπε οχι οτι δεν το κολλας απο την γατα αλλα να πω την αληθεια τους γυναικολογους δεν τους πολυεμπιστευομαι.Αν τυχει ρωτηστε και τους δικους σας κτηνιατρους για να εχουμε μια εικονα απο τις απαντησεις που θα παρουμε .Να σας ευχηθω Καλη Ανασταση

Aν πάντως μάθεις κάτι, κάνε έναν κόπο να μας πεις κι εμάς! ΚΑΛΥΚΟΪΟΙ - Σελίδα 2 270712

Καλή Ανάσταση και σ' εσένα! ΚΑΛΥΚΟΪΟΙ - Σελίδα 2 270712
SuperCatz
SuperCatz
Gata Antipathiticus
Gata Antipathiticus

Θηλυκό
Δράκος
Ηλικία : 47
Τόπος : Brahames
Αριθμός γατουνίων : 4 στο σπίτι: ο Tesoro, ο Snow, η Πατούσα, κόρη της Λουλού και του Tesoro και ο Gizmo. Και ένα ακόμα, ένα ξεχωριστό και σπάνιο γατούνι που θα κατοικεί για πάντα στην καρδιά και στην ψυχή μας, το Λουλουδάκι μας..
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Φθινόπωρο, Χειμώνας, Χριστούγενναααα!!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Την Pupa, την Soraya, τον Shaggy, την Μελίνα και την Brighitta di Menin!
Motto : Είμαι η manager της Κουκουβάουνας!
Ημερομηνία Εγγραφής : 12/01/2009
Mood : ΚΑΛΥΚΟΪΟΙ - Σελίδα 2 M_dance

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΚΑΛΥΚΟΪΟΙ - Σελίδα 2 Empty Απ: ΚΑΛΥΚΟΪΟΙ

Δημοσίευση από maria.z Κυρ Απρ 24, 2011 11:42 pm

Tsouki έγραψε:καλημερα

να ρωτησω κατι.το Μυκόπλασμα που αναφέρεται στο άρθρο κολλάει και στον άνθρωπο; Εκανα κάποιοες γυναικολογικές εξετάσεις και μου βρήκαν ουρεόπλασμα ( κάποια υποκατηγορία μυκοπλάσματος πρέπει να είναι από ότι κατάλαβα) και ψάχνοντας στο internet για πληροφορίες έπεσα σε ένα forum για έγκυες όπου μία είχε ουρεόπλασμα και της είπε ο μικροβιολόγος ότι το κόλλησε από τρίχα γάτας ή σκύλου.Ρωτάω ενημερωτικά εαν γνωρίζετε κάτι γιατί και ο δικός μου έχει στοματίτιδα (καλυκοϊο) ελαφριάς μορφής και του δίνω κατά καιρούς stormogyl γιατί καλμαρει η μπόχα που βγάζει το στόμα του. απ'ότι είπε ο κτηνίατρος το έχει από μικρός αλλά δεν ήταν ποτε έντονο το πρόβλημα πέρα από την μυρωδιά και κάτι πολύ μικρές κοκκινίλες στην γλώσσα του.Μηπώς πρέπει να ξεκινήσουμε κάποια αγωγή και οι δυο μαζί.


Καμαρι μου,μυκοπλσμα ή ουρεοπλασμα ΔΕΝ κολλας απο ζωα.Πιθανοτερη αιτια ειναι ο σεξουαλικος παρταινερ...Αυτες τις ΚΑΛΥΚΟΪΟΙ - Σελίδα 2 260204 ,τις λενε καμποσοι για να δικαιολογησουν τα αδικαιολογητα ΚΑΛΥΚΟΪΟΙ - Σελίδα 2 553874 .Ειχαν που ειχαν τα ερμα τα ζωντανα ολες τις δυσκολιες,να εχουν και τη "ρετσινια" των μυκοπλασματων??? Εεε,ΟΧΙΚΑΛΥΚΟΪΟΙ - Σελίδα 2 708731
maria.z
maria.z
Senior Cat
Senior Cat

Θηλυκό
Χοίρος
Ηλικία : 53
Αριθμός γατουνίων : 4 καθηκακια πολυαγαπημενα!!!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Λιλου και Henriette με τα 1000...
Motto : Σε πεισμα των καιρων,εγω ακομα ΟΝΕΙΡΕΥΟΜΑΙ...
Ημερομηνία Εγγραφής : 04/03/2009
Mood : ΚΑΛΥΚΟΪΟΙ - Σελίδα 2 M_thunder

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΚΑΛΥΚΟΪΟΙ - Σελίδα 2 Empty Απ: ΚΑΛΥΚΟΪΟΙ

Δημοσίευση από Tsouki Πεμ Μάης 12, 2011 6:11 pm

γεια σας και παλι.λοιπον ρωτησα τον κτηνιατρο για το θεμα των μυκοπλασματων και μου ειπε οτι δεν κολλανε γιατι ειναι διαφορετικα ειδη απο τα ανθρωπινα.Το ουρεοπλασμα ομως μπορεις να το κολλησεις απο τον κολπο θηλυκου σκυλου (αν και ειναι σπανια περιπτωση) (δεν ξερω μηπως και απο θηλυκη γατα γιατι δεν το ρωτησα ειχα απορροφηθει σε αυτο που μου εξηγουσε ο γιατρος )και δεν δινουν καποια αντιβιωση στον σκυλο για αυτο γιατι δεν δημιουργει καποιο προβλημα.
Tsouki
Tsouki
Junior Cat
Junior Cat

Θηλυκό
Κατσίκα
Ηλικία : 44
Αριθμός γατουνίων : 1 γαταγγελουδακι ο Τιγρης μου
Ημερομηνία Εγγραφής : 20/01/2011
Mood : ΚΑΛΥΚΟΪΟΙ - Σελίδα 2 Collec11

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΚΑΛΥΚΟΪΟΙ - Σελίδα 2 Empty Ερώτηση !

Δημοσίευση από kleinekatze Πεμ Δεκ 19, 2013 11:01 pm

Καλησπέρα!Εχω δυο γατακια εκ των οποιων το ενα εχει κανει το πρωτο εμβολιο ΜΟΝΟ και το αλλο εχει σιγουρα καλυκοιο. Υπαρχει περιπτωση να κολλησει το εμβολιασμενο γατακι απο το αλλο?
kleinekatze
kleinekatze
Kitten
Kitten

Θηλυκό
Άλογο
Ηλικία : 33
Αριθμός γατουνίων : 2
Ημερομηνία Εγγραφής : 19/12/2013
Mood : ΚΑΛΥΚΟΪΟΙ - Σελίδα 2 66231010

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΚΑΛΥΚΟΪΟΙ - Σελίδα 2 Empty Απ: ΚΑΛΥΚΟΪΟΙ

Δημοσίευση από kouix Σαβ Δεκ 21, 2013 7:36 pm

kleinekatze έγραψε:Καλησπέρα!Εχω δυο γατακια εκ των οποιων το ενα εχει κανει το πρωτο εμβολιο ΜΟΝΟ και το αλλο εχει σιγουρα καλυκοιο. Υπαρχει περιπτωση να κολλησει το εμβολιασμενο γατακι απο το αλλο?

Από οσο γνωριζω μεχρι στιγμης, τα εμβολια ετσι κι αλλιως δεν καλυπτουν 100% ενα ζωακι, αρα μονο και μονο απο αυτο το γεγονος, μαλλον υπαρχει περιπτωση να εχει κολλησει.

(αλλα για πιο σιγουρα, θα σου πουν την γνωμη τους και αλλες πιο εμπειρες γατομαμαδες και πιο εμπειροι γατομπαμπαδες... εγω ειμαι στραβαδι ή αλλιως "ψαρακλας"  geek 
kouix
kouix
Εφτάψυχος-η M^o-o^derator
Εφτάψυχος-η M^o-o^derator

Θηλυκό
Χοίρος
Ηλικία : 52
Αριθμός γατουνίων : 5 νιάου, 2 γαβ, 1 τσίου
Ημερομηνία Εγγραφής : 28/04/2013
Mood : ΚΑΛΥΚΟΪΟΙ - Σελίδα 2 M_yoohoo

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΚΑΛΥΚΟΪΟΙ - Σελίδα 2 Empty Απ: ΚΑΛΥΚΟΪΟΙ

Δημοσίευση από tcop Τρι Αυγ 16, 2016 2:52 am

Καλησπέρα σε όλους,
έχουμε 4 γάτες, όλες πρώην αδέσποτες. Η γατούλα νούμερο 3 είναι μαζί μας 3.5 χρόνια και είναι το πιο προβληματικό γατί που έχω συναντήσει. Την βρήκαμε σε ηλικία 6 μηνών περίπου. Είναι σχεδόν αδύνατο να την πλησιάσεις και δεν ανταποκρίνεται σε χάδια. Αν καταφέρω και την αγγίξω, σφίγγει όλο το κορμί της από φόβο. Παρότι από τις πρώτες κιόλας μέρες φάνηκε πως είχε "ιδιαιτερότητες", ο αρσενικός της παρέας την ερωτεύτηκε παράφορα, σε σημείο που ήταν διαρκώς μαζί της και καθαρίζανε τις γούνες τους, κοιμόντουσαν αγγαλιασμένα κτλ.
Είπαμε να μην καταστέψουμε το ειδύλλιο και την κρατήσαμε....
Η γατούλα ήταν υποσυτισμένη, με κομμένη ουρά και έντονη επιπεφυκίτιδα ενώ ήταν χαρακτηριστικά μικρόσωμη. Μετά από λίγες εβδομάδες καλής διατροφής και του πρώτου εμβολιασμού (έκανε το τριπλό τότε) η γατούλα συνήλθε και το τρίτο βλέφαρο εξαφανίστηκε. Οπότε μάλλον αντέδρασε σε κάτι από το εμβόλιο όπως μας είπε και ο γιατρός και αυτό ήταν κ το πρώτο καμπανάκι....
Πριν από 4 μήνες παρατήρησα μια δυσοσμία προερχόμενη από το στόμα της η οποία προοδευτικά χειροτέρεψε σε σημείο που αντιλαμβανόσουνα την μυρωδιά από απόσταση. Συνέλαβα τη γατούλα και δια της βιας της καθάρισα τα δόντια τα οποία είχαν μια γερή στρώση πέτρας θεωρώντας πως αυτό έφταιγε. Ωστόσο τα συμπτώματα δεν υποχώρησαν και η γατούλα και σταμάτησε να τρώει δείχνοντας φανερά ότι πονούσε μόλις η τροφή ακουμπούσε το στόμα της. Μετά από διαδοχικές επισκέψεις στον κτηνίατρο η γατούλα έχει φάει baytril με το τσουβάλι και έχει πάρει κάθε λογής βιταμίνη και ομοιοπαθητικά σκευάσματα, ωστόσο με το που διακόπτουμε την φαρμακευτική αγωγή υποτροπιάζει σε μια μόλις εμδομάδα. Πλέον μιλάμε ξεκάθαρα για στοματίτιδα αυτοάνοση και θα ξεκινήσουμε αύριο και κορτιζόνη. Παρέλειψα να σας πω ότι τις τελευταίες 2 εβδομάδες δεν τρώει μόνη της και αναγκαζόμαστε να την ταίζουμε με το ζόρι. Την κρατάμε χειροπόδαρα και της βάζουμε την τροφή στο στόμα ενώ αν ακουμπήσουμε λάθος σημείο στο στόμα της αυτή ουρλιάζει. Ωστόσο αναγκαστήκαμε να το κάνουμε διότι αδυνάτισε πάρα πολύ.
Χωρίς να έχουμε κάνει εξετάσεις αίματος, υποθέτω από την συμπτωματολογία ότι πρόκειται για καλυκοϊό. Τις εξετάσεις δεν τις αποφύγαμε, απλά ο κτηνίατρος με το που του θύμισα το ιστορικό και είδε και την γατούλα για 2η  συναπτή φορά, κούνησε το κεφάλι σχεδόν με συγκατάβαση και μας είπε να μην πληρώσουμε άλλα χρήματα, διότι όποιο κι αν είναι το αποτέλεσμα δεν έχουμε και πολλά να κάνουμε.

Η ερώτηση που σας θέτω είναι: γνωρίζοντας ότι πιθανότατα η γατούλα δεν θα γιατρευτεί ποτέ και γνωρίζοντας πλέον ότι είναι επικίνδυνη για τα υπόλοιπα γατάκια, αν δε τα έχει ήδη μολύνει, τα οποία παρεπιπτόντως έχουν αντιληφθεί ότι είναι άρρωστη και δεν την πλησιάζουν, μήπως πρέπει να σταματήσουμε τις θεραπείες και τα έξοδα και να πάρουμε απόφαση ότι η γατούλα θα πεθάνει? Δεν μου αρέσει αυτή η λύση και γι' αυτό και θα ξεκινήσουμε από αύριο τις ενέσεις με Depomedrol αλλά αναρωτιέμαι μήπως απλά την ταλαιπωρούμε άδικα και κουραζόμαστε και 'μεις μαζί της. Υπάρχει σωτηρία?
Θα ήθελα την γνώμη σας...

tcop
Kitten
Kitten

Άντρας
Κατσίκα
Ηλικία : 44
Αριθμός γατουνίων : 4
Ημερομηνία Εγγραφής : 01/10/2011

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΚΑΛΥΚΟΪΟΙ - Σελίδα 2 Empty Απ: ΚΑΛΥΚΟΪΟΙ

Δημοσίευση από LAROGATA Τρι Αυγ 16, 2016 10:18 am

Δεν ξερω αλλα μου φαινεται λιγο τραβηγμενο να θεωρειτε καταδικασμενο ενα ζωο που πασχει απο καλυκοιο,ο οποιος ειναι το πιο συνηθισμενο στα αδεσποτα γατακια.Σιγουρα η στοματιτιδα μπορει να υποτροπιαζει ,αλλα με τη καταλληλη θεραπεια απ΄οτι ξερω το ζωο συνερχεται.Μηπως η γατουλα εχει καποιο λοιμωδη,το οποιο τωρα εκδηλωθηκε,την εχετε ελεγξει?Αν θελετε παντως παρτε τη γνωμη ενος δευτερου γιατρου .Εμενα η μεγαλυτερη μου γατα που ειχε πανω απο δυο χρονια προβλημα με τα ουλα της λογω περιοδοντιτιδας και καναμε συνεχεια θεραπεια με αντιβιωση και αντιφλεγμωνωδη,μολις της αφαιρεσαμε ολα τα πισω δοντια,συνηλθε και σταματησαν τα προβληματα.Σας ευχομαι περαστικα luck luck
LAROGATA
LAROGATA
Γατοκαβατζώστρα
Γατοκαβατζώστρα

Θηλυκό
Σκύλος
Ηλικία : 54
Τόπος : ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Αριθμός γατουνίων : Δώδεκα τη φτιάξαμε την ομάδα!!
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Παντός καιρού,φτάνει να μην ξεπερνά τους 32 βαθμούς
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Ότι μαύρο και λιλά κυκλοφορεί!
Motto : Πότε θα κάνει ξαστεριά?
Ημερομηνία Εγγραφής : 21/07/2010
Mood : ΚΑΛΥΚΟΪΟΙ - Σελίδα 2 M_thunder

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΚΑΛΥΚΟΪΟΙ - Σελίδα 2 Empty Απ: ΚΑΛΥΚΟΪΟΙ

Δημοσίευση από psipsa Τρι Αυγ 16, 2016 11:29 am

εγω θα επαιρνα και μια δευτερη γνωμη απο κτηνιατρο..
psipsa
psipsa
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Άλογο
Ηλικία : 57
Τόπος : δροσια
Αριθμός γατουνίων : 14
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : καλοκαιιρακι!!!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : θα τα ηθελα ολα!!! και επειδη το συμπαν ακουει, ερχονται ολοενα και περισσοτερα..
Motto : keep purring...
Ημερομηνία Εγγραφής : 01/06/2012
Mood : ΚΑΛΥΚΟΪΟΙ - Σελίδα 2 Welcome

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΚΑΛΥΚΟΪΟΙ - Σελίδα 2 Empty Απ: ΚΑΛΥΚΟΪΟΙ

Δημοσίευση από Aigypti-cat Τρι Αυγ 16, 2016 1:54 pm

Συμφωνώ, να πάρετε δεύτερη γνώμη, τώρα, όσο προλαβαίνετε. Έτσι έχασα τον πρώτο μου γατούλη, γιατί στην κλινική που τον πήγα (την "καλύτερη" της πόλης παρακαλώ) μου είπαν σίγουρα δεν θα ζούσε και όταν πηραμε τον κτηνίατρο τηλέφωνο άνοιξε άρων-αρων το ιατρείο (Κυριακή βράδυ) και μας είπε ότι άν εκείνος ο κτηνίατρος δρούσε εγκαίρως θα τον προλαβαίναμε...
Εφ' όσον αυτή τη στιγμή έχετε την δυνατότητα να πάτε και σε άλλο γιατρό κάν'τε το. Μπορεί τα πράγματα να μην είναι και τόσο τραγικά. Σ' αυτό το σημείο πρέπει να κάνετε και όσες εξετάσεις δεν έχετε κάνει ακόμα (πχ. αίματος, υπέρηχο) κι εκπλήσσομαι που δεν τις έχετε κάνει ακόμα, είπες ότι δύο εβδομάδες το γατί δεν τρώει, κάτι που είναι πολύ ανησυχητικό από μόνο του. Μπορεί να έχει κάτι με το στομάχι της, μπορούν να είναι πολλά άλλα εκτός απο καλυκοϊό που γιατρεύονται εύκολα.

Aigypti-cat
Prime Cat
Prime Cat

Θηλυκό
Κατσίκα
Ηλικία : 32
Αριθμός γατουνίων : 2,5 + 1 αγγελάκι
Ημερομηνία Εγγραφής : 08/05/2016
Mood : ΚΑΛΥΚΟΪΟΙ - Σελίδα 2 Spasti10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΚΑΛΥΚΟΪΟΙ - Σελίδα 2 Empty Απ: ΚΑΛΥΚΟΪΟΙ

Δημοσίευση από Smokys Τρι Αυγ 16, 2016 2:31 pm

Οι στοματίτιδες από καλυκοϊό είναι ότι πιο άσχημο μπορεί να πάθει το γατάκι σας. Δυστυχώς μόνιμη θεραπεία δεν υπάρχει από ότι γνωρίζω και αν υποτροπιάζει τόσο εύκολα, τότε τα πράγματα ίσως να είναι πραγματικά δύσκολα για αυτή και για εσάς.
Μια δεύτερη γνώμη δεν κάνει κακό, και από ότι ξέρω, η θεραπεία με αντιφλεγμονώδη και κορτιζόνη είναι τα πιο διαδεδομένα για τέτοια περίπτωση.
Καλή και ποιοτική διατροφή θα πρέπει να είναι δεδομένο, ώστε ο οργανισμός της να μπορέσει να ανταποκριθεί στις θεραπείες .
Από όσο ξέρω πάντως, η κατάληξη σπάνια είναι αναστρέψιμη. Φυσικά συνεχώς βγαίνουν νέα φάρμακα και νέες θεραπείες, για αυτό πρέπει να είσαστε σε εγρήγορση και εσείς και ο γιατρός σας προκειμένου να γίνει ότι το καλύτερο για σας και τη γατούλα σας.

Εύχομαι καλή τύχη luck


___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___
Σπόιλερ:

 
Διαβάσατε τους όρους χρήσης και συμπεριφοράς του ΓΑΤΟΣΠΙΤΟΥ ;.

Smokys
Moderator/Πρωτερ-γάτα
Moderator/Πρωτερ-γάτα

Άντρας
Δράκος
Ηλικία : 59
Τόπος : Αθήνα
Αριθμός γατουνίων : 4
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Φθινόπωρο - Άνοιξη
Ημερομηνία Εγγραφής : 03/06/2009
Mood : ΚΑΛΥΚΟΪΟΙ - Σελίδα 2 Welcome

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΚΑΛΥΚΟΪΟΙ - Σελίδα 2 Empty Απ: ΚΑΛΥΚΟΪΟΙ

Δημοσίευση από tcop Τετ Αυγ 24, 2016 6:33 pm

Γεια σας και πάλι,
η γατούλα μέσα σε 5 μέρες από την λήψη του depomedrol έδειξε σημάδια βελτίωσης. Η φλεγμονή στα ούλα της υποχώρησε και έχει ξεκινήσει πολύ δειλά να τρώει. Για να καταλάβετε, πονούσε τόσο πολύ όταν έτρωγε που πλέον φοβάται να μην επαναληφθεί ο πόνος και πλησιάζει την τροφή πολύ διστακτικά και κάνοντας ένα βήμα μπροστά και ένα πίσω μέχρι να αποφασίσει να την ακουμπήσει.
Η μόνη μου φοβία είναι πλέον να μην υποτροπιάσει και να μην "τσιμπήσει" οτιδήποτε άλλο τώρα που έχει κατασταλεί το ανοσοποιητικό της σύστημα.  
Ελπίζω να πάμε καλά.
Εννοείται ότι δεν πρόκειται να ξαναεμβολιάσω το γατάκι και έχω μια έντονη ανησυχία ότι μπορεί να τού προκάλεσα εγώ το πρόβλημα από τον υπερεμβολιασμό και αναφέρομαι ασφαλώς στο ετήσιο επαναληπτικό εμβόλιο που κατά πάσα πιθανότητα είναι άσκοπο να γίνεται ξανά και ξανά και ξανά. Σε 3 χρόνια έχει φάει 4 φορές το τριπλό! Πιστεύετε ότι τα γατιά δεν αναπτύσσουν ποτέ ανοσία? Είναι πράγματι απαραίτητο να τους βάζουμε αδρανοποιημένους ιούς και ερεθιστικούς παράγοντες στο αίμα τους με τόσο μεγάλη συχνότητα?
Δεν θέλω να παρεξηγηθώ, πιστεύω στον προληπτικό εμβολιασμό απλά κάνοντας μια εκτεταμένη έρευνα τελευταία για το ανοσ. σύστημα της γάτας, διαπίστωσα ότι δεν διαφέρει από το ανθρώπινο και σε καμμία περίπτωση δεν θα εμβολιάζαμε έναν άνθρωπο ετησίως και ισοβίως για τον ίδιο ιο, εκτός φαντάζομαι αν υπήρχαν εξαιρετικά ειδικές συνθήκες. Νομίζω επίσης ότι για μια οικόσιτη γάτα που περνά όλη  της ζωή εντός του διαμερίσματος άντε και του μπαλκονιού, επίσης δεν συντρέχουν ειδικες συνθήκες.
Τέλος πάντων...τροφή για σκέψη....

tcop
Kitten
Kitten

Άντρας
Κατσίκα
Ηλικία : 44
Αριθμός γατουνίων : 4
Ημερομηνία Εγγραφής : 01/10/2011

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΚΑΛΥΚΟΪΟΙ - Σελίδα 2 Empty Απ: ΚΑΛΥΚΟΪΟΙ

Δημοσίευση από kat-cats Τετ Αυγ 24, 2016 9:04 pm

Καλησπέρα! το ότι ανταποκρίνεται στη θεραπεία αυτό είναι πολύ καλό και εύχομαι να συνεχίσει έτσι και να πάνε όλα πολύ καλύτερα!

Οσο για τον εμβολιασμό συμφωνώ μαζί σου. Και εγώ τις γατούλες μου δεν τις εμβολιάζω κάθε χρόνο. Μετά από συμβουλή της γιατρού μας θα το κάνουμε κάθε 3 χρόνια. Και μετά από κάποια ηλικία δεν θα τις εμβολιάζω καθόλου. Δεν χρειάζεται να εμβολιάζονται τόσο συχνά, είναι υπερβολή και δυστυχώς ο νόμος πιστεύω στην προσπάθεια να ελεχθεί το θέμα και να εμβολιάζουν οι άνθρωποι τα ζώα τους έχει φτάσει στο αλλο άκρο και να απαιτείται κάθε χρόνο να εμβολιάζονται. Αν δεν συντρέχουν ιδιαίτερες συνθήκες θεωρώ πως δεν χρειάζεται, ειδικά για ζώα όπως τα δικά μας που μένουν συνέχεια εντός.
Καλή ανάρρωση και εύχομαι και πάλι το καλύτερο δυνατό! flower luck
kat-cats
kat-cats
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Κατσίκα
Ηλικία : 56
Τόπος : Αγ. Παρασκευή, Αθήνα
Αριθμός γατουνίων : 2 & 1 αγγελάκι
Ημερομηνία Εγγραφής : 27/03/2011

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΚΑΛΥΚΟΪΟΙ - Σελίδα 2 Empty Απ: ΚΑΛΥΚΟΪΟΙ

Δημοσίευση από Gatoplikti Πεμ Αυγ 25, 2016 11:44 am

Καλη και γρήγορη αναρρωση στην γατούλα και ευχομαι η κατάσταση αυτη να εξαλειφθει! mati mati mati
Σχετικα με τα εμβολια θα συμφωνήσω απολυτα, καθε 3 χρονια ειναι καλα.
Σχετικα με το ανοσοποιητικο της σύστημα θα σου προτεινα να ρωτήσεις τον γιατρο αν υπάρχει καποιο συμπλήρωμα διατροφής που μπορει να την βοηθήσει.
Η Λυσινη πχ που δινω εγω ξέρω οτι βοηθάει για τον ερπητοϊο δεν ξέρω αν κάνει και για τον καλυκοϊο.
Gatoplikti
Gatoplikti
Γατόπληκτη
Γατόπληκτη

Θηλυκό
Βουβάλι
Ηλικία : 50
Τόπος : Αθήνα
Αριθμός γατουνίων : 2
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : To Μαντολίνι!!
Motto : "THE STALKER"
Ημερομηνία Εγγραφής : 19/09/2012
Mood : ΚΑΛΥΚΟΪΟΙ - Σελίδα 2 M_choco

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΚΑΛΥΚΟΪΟΙ - Σελίδα 2 Empty Απ: ΚΑΛΥΚΟΪΟΙ

Δημοσίευση από tcop Παρ Σεπ 23, 2016 9:08 pm

Υποτροπιάσαμε...
ακριβώς 40 ημέρες μετά την πρώτη ισχυρή δόση Depomedrol τα προβλήματα επανήλθαν.
Η ίδια ακριβώς συμπτωματολογία απλά τώρα την διέκρινα αμέσως και δεν θέλω να περιμένω να αρχίσει να βρωμάει το στόμα της μικρής από την στοματίτιδα. Eίναι προφανές ότι το Depomedrol λειτουργεί προσωρινά αλλά δεν είναι η λύση. Επιπλέον τις πρώτες μέρες από την λήψη του η γατούλα έπινε νερό μανιωδώς οπότε άμα συνεχίσουμε την ίδια συνταγή προβλέπω να την κάνω και διαβητική. Έχετε καμία ιδέα?

tcop
Kitten
Kitten

Άντρας
Κατσίκα
Ηλικία : 44
Αριθμός γατουνίων : 4
Ημερομηνία Εγγραφής : 01/10/2011

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΚΑΛΥΚΟΪΟΙ - Σελίδα 2 Empty Απ: ΚΑΛΥΚΟΪΟΙ

Δημοσίευση από tcop Παρ Σεπ 23, 2016 9:52 pm

παρέλειψα να σας πω ότι η γατούλα παίρνει πολυβιταμινούχο συμπλήρωμα και αλόη οπότε διατροφικά δεν υπάρχουν και πολλά να κάνω...

tcop
Kitten
Kitten

Άντρας
Κατσίκα
Ηλικία : 44
Αριθμός γατουνίων : 4
Ημερομηνία Εγγραφής : 01/10/2011

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Σελίδα 2 από 2 Επιστροφή  1, 2

Επιστροφή στην κορυφή


 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης