gatospito
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Νόσος του Κατώτερου Ουροποιητικού της Γάτας (ΝοΚΟΓ)

+51
yianclout
Smokys
Aigypti-cat
Constant1ne
belezza
CATfairy
marina289
Feline Queen
florans
tania g
Yuffie
Gatoplikti
nen
SoFiA11
Mpoumpourina
πατουσακια
Φανούλα
Coney-
Zaxy
marych
Μαυρογατος
irene_celecte
kouix
natalan
Karamela
stef
mauroula
Δ²
kostomanolis
Osi
ΜαύροςΓάτος
savillerow7
koneko
agni
natalouko
houlieta
minnielakecity_mickey
funambolo
Chouzouris
doremi
hardtrier
Γατέχων
marmanga
Elvenstar
vaso
M81
Anatoli
ismini
Φωτεινή
Fotoula
ladycat
55 απαντήσεις

Σελίδα 3 από 8 Επιστροφή  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Επόμενο

Πήγαινε κάτω

Νόσος του Κατώτερου Ουροποιητικού της Γάτας (ΝοΚΟΓ) - Σελίδα 3 Empty Απ: Νόσος του Κατώτερου Ουροποιητικού της Γάτας (ΝοΚΟΓ)

Δημοσίευση από Osi Πεμ Ιουν 06, 2013 11:36 pm

Πηγαμε παιδια! τον πηγα στην δικη του κτηνιατρο τελικα! ευτυχως μας πηγε ο καλος μου και κρατουσε εκεινος τον Οσι! Αν και ηταν πολυ συνεργασιμος! Δεν ειδε κατι παραξενο στα γεννητικα του οργανα, κρυσταλλους δηλαδη και απλα τον ψηλαφησε! μου ειπε οτι οι κυστες του ηταν γεματες ουρα! Ολα τα αλλα της φανηκαν φυσιολογικα! μονο εκει βασιστηκε οτι ισως κατι να τρεχει!
Ενταξει ειμαι κι εγω ολιγον τι παρανοικη αλλα φυλαγε τα ρουχα σου... geek
Του εκανε τρεις ενεσεις, μια σπασμολυτικη, μια αντιβιωση και μια με συμπλεγμα βιταμινων Β. Μου ειπε οτι θα τον βοηθησει.. Μου εδωσε την κλινικη κονσερβα της hills c/d την οποια ο Οσι ουτε να φτυσει... Αναγκαστηκα του εδωσα τις κροκετες του..! pro plan sterilized! Αυτο ομως που με ανησυχει ειναι οτι κοντευει δωδεκα τα μεσανυχτα και ο Οσι ακομα δεν εχει παει τουαλετα! υποτιθεται οτι η σπασμολυτικη ενεση ηταν για να χαλαρωσουν οι σφυγκτηρες και να παει! Τιποτα! κοιμαται του καλου καιρου! ουτε ηπιε νερο απ οταν ηρθαμε! μονο κροκετες εφαγε! Βασικα εχει να πιει νερο απο το μεσημερι! Η γιατρος περιμενει τηλεφωνο αποψε μεχρι τις 1! και θα ξαναπαμε αυριο το μεσημερι!
Osi
Osi
Senior Cat
Senior Cat

Θηλυκό
Βουβάλι
Ηλικία : 38
Αριθμός γατουνίων : 4 ζωη να 'χουν...!!
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Ηλιο και παλι ήλιο!!!!!!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Goldene, Συλβεστρος και Ματίλντα!!!!
Motto : Soft kitty, warm kitty, little ball of fur... Happy kitty, sleepy kitty, pur pur pur....
Ημερομηνία Εγγραφής : 06/11/2012
Mood : Νόσος του Κατώτερου Ουροποιητικού της Γάτας (ΝοΚΟΓ) - Σελίδα 3 M_icecream

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Νόσος του Κατώτερου Ουροποιητικού της Γάτας (ΝοΚΟΓ) - Σελίδα 3 Empty Απ: Νόσος του Κατώτερου Ουροποιητικού της Γάτας (ΝοΚΟΓ)

Δημοσίευση από koneko Παρ Ιουν 07, 2013 1:09 am

υπαρχει περιπτωση να φοβαται να παει στην λεκανη του ή να τον ενοχλει η περιοχη που ειναι η λεκανη; Ο δικος μου 2 φορες τα ειχε κρατησει απο 30+ ωρες την καθε φορα. Δεν επαθε τιποτα αυτος, αλλα εγω εχασα 10 χρονια απο την ζωη μου happy2

Να ρωτησω και το αυτοννοητο που τεινουμε να αγνοουμε; Ειναι καθαρη η λεκανη του; Οχι μονο να μην εχει σβωλους, αλλα να μη μυριζει σε ουρα;

Μπορει να μη κατουραει ακομα απο το στρες του κτηνιατρου. Οσο να 'ναι, δεν ηταν και τοσο ευχαριστη εμπειρια για αυτον.

Ευχομαι παντως να μην ειναι τιποτα!
koneko
koneko
Γατο-gourmeδιά
Γατο-gourmeδιά

Θηλυκό
Γάτα
Ηλικία : 36
Τόπος : Β. Αμερικη
Αριθμός γατουνίων : 2
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Όλες!!!
Ημερομηνία Εγγραφής : 26/03/2012
Mood : Νόσος του Κατώτερου Ουροποιητικού της Γάτας (ΝοΚΟΓ) - Σελίδα 3 M_tour10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Νόσος του Κατώτερου Ουροποιητικού της Γάτας (ΝοΚΟΓ) - Σελίδα 3 Empty Απ: Νόσος του Κατώτερου Ουροποιητικού της Γάτας (ΝοΚΟΓ)

Δημοσίευση από Osi Παρ Ιουν 07, 2013 11:10 am

koneko έγραψε:υπαρχει περιπτωση να φοβαται να παει στην λεκανη του ή να τον ενοχλει η περιοχη που ειναι η λεκανη; Ο δικος μου 2 φορες τα ειχε κρατησει απο 30+ ωρες την καθε φορα. Δεν επαθε τιποτα αυτος, αλλα εγω εχασα 10 χρονια απο την ζωη μου happy2

Να ρωτησω και το αυτοννοητο που τεινουμε να αγνοουμε; Ειναι καθαρη η λεκανη του; Οχι μονο να μην εχει σβωλους, αλλα να μη μυριζει σε ουρα;

Μπορει να μη κατουραει ακομα απο το στρες του κτηνιατρου. Οσο να 'ναι, δεν ηταν και τοσο ευχαριστη εμπειρια για αυτον.

Ευχομαι παντως να μην ειναι τιποτα!

Λες?? βασικα στη συγκεκριμενη αμμο δεν πηγε και πολλες φορες διοτι εβγαινε εξω και τα εκανε στον κηπο. εγω φοβαμαι μην τυχον και θελει να τον βγαλω στον κηπο για να τα κανει! αλλα αυτο δεν γινεται διοτι δεν θα ξερω τι και ποσο εκανε! εβαλα μια καινουρια στρωση εβερ απο πανω σε περιπτωση που του μυριζει! δεν αλλαξα θεση στην αμμολεκανη του και προχθες το βραδυ πηγε απο μονος του! Ουτε κακα εκανε χθες ουτε τσισα! Πινει ομως κανονικα νερο, τρωει και παιζει! απο ορεξη δηλαδη μου φαινεται οκ! ουτε γλυφεται πλεον! τι να πω δεν ξερω! tongueout
Osi
Osi
Senior Cat
Senior Cat

Θηλυκό
Βουβάλι
Ηλικία : 38
Αριθμός γατουνίων : 4 ζωη να 'χουν...!!
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Ηλιο και παλι ήλιο!!!!!!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Goldene, Συλβεστρος και Ματίλντα!!!!
Motto : Soft kitty, warm kitty, little ball of fur... Happy kitty, sleepy kitty, pur pur pur....
Ημερομηνία Εγγραφής : 06/11/2012
Mood : Νόσος του Κατώτερου Ουροποιητικού της Γάτας (ΝοΚΟΓ) - Σελίδα 3 M_icecream

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Νόσος του Κατώτερου Ουροποιητικού της Γάτας (ΝοΚΟΓ) - Σελίδα 3 Empty Απ: Νόσος του Κατώτερου Ουροποιητικού της Γάτας (ΝοΚΟΓ)

Δημοσίευση από ΜαύροςΓάτος Παρ Ιουν 07, 2013 2:57 pm

Οσι μου δεν ειναι καλο το οτι κραταει τα ουρα του.Δεν κανει γενικως να τα κρατανε. Μηπως πρεπει να τον βουτηξεις και να τον πας και αλλου? Ερχεται και Σαββ/κο..
ΜαύροςΓάτος
ΜαύροςΓάτος
Senior Cat
Senior Cat

Θηλυκό
Ποντικός
Ηλικία : 39
Αριθμός γατουνίων : δύο πανθηράκια!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Όσες ζουν στους αφιλόξενους δρόμους
Ημερομηνία Εγγραφής : 03/11/2012
Mood : Νόσος του Κατώτερου Ουροποιητικού της Γάτας (ΝοΚΟΓ) - Σελίδα 3 M_tour10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Νόσος του Κατώτερου Ουροποιητικού της Γάτας (ΝοΚΟΓ) - Σελίδα 3 Empty Απ: Νόσος του Κατώτερου Ουροποιητικού της Γάτας (ΝοΚΟΓ)

Δημοσίευση από ΜαύροςΓάτος Παρ Ιουν 07, 2013 3:00 pm

Επειδη σημερα κλεινουμε εβδομαδα που περασαμε ουρολιθιαση γι'αυτο στο λεω.Μην το αφησεις.
Εγω δεν τον ειχα παρει καν χαμπαρι οτι δεν πηγαινε τουαλετα.Εχω και αλλο γατο και ο ενας παει στου αλλου την αμμολεκανη οποτε που να καταλαβω?
Εκεινο το διαστημα χρησιμοποιουσα και πελλετ και δυστυχως δεν μπορεις να ελεγξεις ακριβως τι γινεται στην αμμολεκανη αν δεν υπαρχει αμμος.
ΜαύροςΓάτος
ΜαύροςΓάτος
Senior Cat
Senior Cat

Θηλυκό
Ποντικός
Ηλικία : 39
Αριθμός γατουνίων : δύο πανθηράκια!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Όσες ζουν στους αφιλόξενους δρόμους
Ημερομηνία Εγγραφής : 03/11/2012
Mood : Νόσος του Κατώτερου Ουροποιητικού της Γάτας (ΝοΚΟΓ) - Σελίδα 3 M_tour10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Νόσος του Κατώτερου Ουροποιητικού της Γάτας (ΝοΚΟΓ) - Σελίδα 3 Empty Απ: Νόσος του Κατώτερου Ουροποιητικού της Γάτας (ΝοΚΟΓ)

Δημοσίευση από Osi Παρ Ιουν 07, 2013 4:46 pm

Μαύρος Γάτος έγραψε:Οσι μου δεν ειναι καλο το οτι κραταει τα ουρα του.Δεν κανει γενικως να τα κρατανε. Μηπως πρεπει να τον βουτηξεις και να τον πας και αλλου? Ερχεται και Σαββ/κο..

Κατουρησε τελικα!! 2 ηταν να ξεκινησουμε για την κτηνιατρο 2 παρα 5 πηγε!!! Τον πηγα και σημερα και θα τον παω και αυριο! Δεν ειχε ουρα μεσα του, τα εβγαλε ολα ο καημενος! Του ξαναεκανε τις ενεσεις που εκανε χθες και αν ολα πανε καλα αυριο θα του κανει μονο την αντιβιωση. Επισης μου ειπε αν θελω να συνεχισω με αντιβιωση στο σπιτι για 3 ακομα ημερες. Η αντιβιωση ειναι γενικα για το ουροποιητικο του μου ειπε ωστε αν υπαρχει κατι να το διαλυσει. Η κτηνιατρος πιστευει οτι ισως ηταν πολυ αρχη και τωρα αρχισε να μαζευει αλλα επειδη ημουν παρατηρητικη το προλαβαμε πριν καν ξεκινησει. Χωρις να ειναι σιγουρη βεβαια αλλα δεν ειναι και φυσιολογικο να τα κραταει τοσες ωρες! παντως οταν πηγε τα εκανε κανονικα χωρις να δειχνει δηλαδη οτι ποναει ή δυσκολευεται!
Τωρα πρεπει να του βρω κονσερβα κλινικη urinary ωστε να του δινω, λογω του οτι ειναι και καλοκαιρι. Αν εχετε καποια υποψιν πειτε μου σας παρακαλω! στο γνωστο σαιτ βρηκα της purina και της RC. Την χιλλς δεν την τρωμε... και αλλες προσωπικα δεν γνωριζω...

Εσεις Μαυρε Γατε πως πατε? τι του δινεις τωρα?
Osi
Osi
Senior Cat
Senior Cat

Θηλυκό
Βουβάλι
Ηλικία : 38
Αριθμός γατουνίων : 4 ζωη να 'χουν...!!
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Ηλιο και παλι ήλιο!!!!!!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Goldene, Συλβεστρος και Ματίλντα!!!!
Motto : Soft kitty, warm kitty, little ball of fur... Happy kitty, sleepy kitty, pur pur pur....
Ημερομηνία Εγγραφής : 06/11/2012
Mood : Νόσος του Κατώτερου Ουροποιητικού της Γάτας (ΝοΚΟΓ) - Σελίδα 3 M_icecream

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Νόσος του Κατώτερου Ουροποιητικού της Γάτας (ΝοΚΟΓ) - Σελίδα 3 Empty Απ: Νόσος του Κατώτερου Ουροποιητικού της Γάτας (ΝοΚΟΓ)

Δημοσίευση από ΜαύροςΓάτος Παρ Ιουν 07, 2013 5:14 pm

Osi έγραψε:
Μαύρος Γάτος έγραψε:Οσι μου δεν ειναι καλο το οτι κραταει τα ουρα του.Δεν κανει γενικως να τα κρατανε. Μηπως πρεπει να τον βουτηξεις και να τον πας και αλλου? Ερχεται και Σαββ/κο..

Κατουρησε τελικα!! 2 ηταν να ξεκινησουμε για την κτηνιατρο 2 παρα 5 πηγε!!! Τον πηγα και σημερα και θα τον παω και αυριο! Δεν ειχε ουρα μεσα του, τα εβγαλε ολα ο καημενος! Του ξαναεκανε τις ενεσεις που εκανε χθες και αν ολα πανε καλα αυριο θα του κανει μονο την αντιβιωση. Επισης μου ειπε αν θελω να συνεχισω με αντιβιωση στο σπιτι για 3 ακομα ημερες. Η αντιβιωση ειναι γενικα για το ουροποιητικο του μου ειπε ωστε αν υπαρχει κατι να το διαλυσει. Η κτηνιατρος πιστευει οτι ισως ηταν πολυ αρχη και τωρα αρχισε να μαζευει αλλα επειδη ημουν παρατηρητικη το προλαβαμε πριν καν ξεκινησει. Χωρις να ειναι σιγουρη βεβαια αλλα δεν ειναι και φυσιολογικο να τα κραταει τοσες ωρες! παντως οταν πηγε τα εκανε κανονικα χωρις να δειχνει δηλαδη οτι ποναει ή δυσκολευεται!
Τωρα πρεπει να του βρω κονσερβα κλινικη urinary ωστε να του δινω, λογω του οτι ειναι και καλοκαιρι. Αν εχετε καποια υποψιν πειτε μου σας παρακαλω! στο γνωστο σαιτ βρηκα της purina και της RC. Την χιλλς δεν την τρωμε... και αλλες προσωπικα δεν γνωριζω...

Εσεις Μαυρε Γατε πως πατε? τι του δινεις τωρα?
Χαιρομαι πολυ που ολα πανε καλα!
Εμεις πονεμενη ιστορια.Ξεκινησαμε ρουαγιαλ για στειρωμενα μια μερα πριν το παθει.Μετα μας ειπαν οι γιατροι οτι θα μας δωσουν κλινικη της ρουαγιαλ.Πηγα χθες μετα κοπων και βασανων να την αγορασω(ζω σε χωριο και δεν υπαρχει ευκολη προσβαση σε πολη) και οταν γυρισα πισω και πηγα να τον ταισω καταλαβα οτι μου εδωσαν την ιδια παλι (για στειρωμενα δηλαδη).Επικοινωνησα ομως με αλλους κτηνιατρους και μου ειπαν οτι και αυτη που του δινω τωρα κανει για την ουρολιθιαση αλλα καλο ειναι μολις τελειωσει να τον βαλω για καποιο διαστημα σε κλινικη διαιτα. Τον καθετηρα δεν τον κρατησε πανω μερα.Αντιβιωση παιρνει ακομα(συνολο 10 μερες).Απο οτι καταλαβα ηταν ολικη αποφραξη και οχι μερικη.Απο φαγητο τους μαγειρευω και κρεατακι και τα δυο απο τα 4 γευματα τους μαζι με τις κροκετες περιεχουν κρεας με ζουμακι ωστε να παιρνουν και υγρασια.Καθε μερα του δινω να πινει επιπλεον νερο με συριγγα.Επισης του δινω και ειδικη παστα καθε μερα για την οξυτητα των ουρων και παρακολουθηση συνεχως!Μολις τον δω να μπαινει στην αμμολεκανη τσεκαρω και την καθαριζω επιτοπου για να δω ποσοτητα ουρων.Αυτα! Ευχομαι περαστικα!
ΜαύροςΓάτος
ΜαύροςΓάτος
Senior Cat
Senior Cat

Θηλυκό
Ποντικός
Ηλικία : 39
Αριθμός γατουνίων : δύο πανθηράκια!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Όσες ζουν στους αφιλόξενους δρόμους
Ημερομηνία Εγγραφής : 03/11/2012
Mood : Νόσος του Κατώτερου Ουροποιητικού της Γάτας (ΝοΚΟΓ) - Σελίδα 3 M_tour10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Νόσος του Κατώτερου Ουροποιητικού της Γάτας (ΝοΚΟΓ) - Σελίδα 3 Empty Απ: Νόσος του Κατώτερου Ουροποιητικού της Γάτας (ΝοΚΟΓ)

Δημοσίευση από Osi Παρ Ιουν 07, 2013 6:57 pm

Ευχαριστουμε, επισης!!Ασε αυτη η διαδρομη ειναι πολυ κουραστικη σε καταλαβαινω.. ποσο μαλλον να μην εχεις και δικο σου αμαξι! εμενα μου ειπε πως αν παθαινε ολικη αποφραξη η αντιβιωση θα ηταν για 20 μερες! συν τον καθετηρα.. εγω απο το ιντερνετ τα παραγγελνω ολα και τωρα θελω να βρω τις κονσερβες να παραγγειλω Δευτερα πρωι πρωι. Κροκετες της ειπα κι εγω οτι προς το παρον δεν αλλαζω, διοτι πρωτον προχθες ανοιξα 3κιλη συσκευασια και δευτερον αν και δεν ειναι κλινικη ειναι sterilized αρα κατι κανει...
Osi
Osi
Senior Cat
Senior Cat

Θηλυκό
Βουβάλι
Ηλικία : 38
Αριθμός γατουνίων : 4 ζωη να 'χουν...!!
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Ηλιο και παλι ήλιο!!!!!!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Goldene, Συλβεστρος και Ματίλντα!!!!
Motto : Soft kitty, warm kitty, little ball of fur... Happy kitty, sleepy kitty, pur pur pur....
Ημερομηνία Εγγραφής : 06/11/2012
Mood : Νόσος του Κατώτερου Ουροποιητικού της Γάτας (ΝοΚΟΓ) - Σελίδα 3 M_icecream

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Νόσος του Κατώτερου Ουροποιητικού της Γάτας (ΝοΚΟΓ) - Σελίδα 3 Empty Απ: Νόσος του Κατώτερου Ουροποιητικού της Γάτας (ΝοΚΟΓ)

Δημοσίευση από ΜαύροςΓάτος Σαβ Ιουν 08, 2013 1:48 pm

Osi έγραψε:Ευχαριστουμε, επισης!!Ασε αυτη η διαδρομη ειναι πολυ κουραστικη σε καταλαβαινω.. ποσο μαλλον να μην εχεις και δικο σου αμαξι! εμενα μου ειπε πως αν παθαινε ολικη αποφραξη η αντιβιωση θα ηταν για 20 μερες! συν τον καθετηρα.. εγω απο το ιντερνετ τα παραγγελνω ολα και τωρα θελω να βρω τις κονσερβες να παραγγειλω Δευτερα πρωι πρωι. Κροκετες της ειπα κι εγω οτι προς το παρον δεν αλλαζω, διοτι πρωτον προχθες ανοιξα 3κιλη συσκευασια και δευτερον αν και δεν ειναι κλινικη ειναι sterilized αρα κατι κανει...
Shocked 20 μερες αντιβιωση ειναι παρα πολλες!
Ελπιζω να εισαστε καλυτερα!
ΜαύροςΓάτος
ΜαύροςΓάτος
Senior Cat
Senior Cat

Θηλυκό
Ποντικός
Ηλικία : 39
Αριθμός γατουνίων : δύο πανθηράκια!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Όσες ζουν στους αφιλόξενους δρόμους
Ημερομηνία Εγγραφής : 03/11/2012
Mood : Νόσος του Κατώτερου Ουροποιητικού της Γάτας (ΝοΚΟΓ) - Σελίδα 3 M_tour10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Νόσος του Κατώτερου Ουροποιητικού της Γάτας (ΝοΚΟΓ) - Σελίδα 3 Empty Απ: Νόσος του Κατώτερου Ουροποιητικού της Γάτας (ΝοΚΟΓ)

Δημοσίευση από kostomanolis Σαβ Ιουν 08, 2013 8:24 pm

Καλησπέρα και από μένα! Εμείς έιχαμε μεγάλο θέμα με τον γατούλι μας (Μπου, Περσίας). Αρχικά τον προλάβαμε επειδή είχε φράξει η ουρήθρα του και του αφαίρεσε ο κτηνίατρος με συριγγά τα ούρα από την κύστη (100ευρω). Εν συνεχεία τον πήγα στο Νοσοκομείο ***************** του βάλαν καθετήρα και τον κράτησαν 3-4 μέρες (400 ευρώ) και εν τέλει χρειάστηκε να του κάνουν εγχείρηση στην ουρήθρα και να την μεγαλώσουν για να φέυγουν οι μικρές πέτρες (είχε 2 όταν τον πρωτοπήγα) (400 ευρώ). Προχθές εντόπισα αίμα στα ούρα του και πήγα ξανά για ακτινογραφίες (72 ευρώ)και βρήκαμε 6 πέτρες στα νεφρά, αλλά καμία στην ουροδόχο και ξεκινήσαμε φαρμακευτική αγωγή. Εννοείται ότι έχουμε αλλάξει τροφή αλλά έχουμε γονατίσει και οικονομικά. Ξέρει κανείς ανάλογο περιστατικό και τι ακολουθεί;


Έχει επεξεργασθεί από τον/την Δ² στις Κυρ Ιουν 09, 2013 9:39 pm, 1 φορά (Λόγος της επεξεργασίας : αφαίρεση επωνυμίας κλινικής)

kostomanolis
Kitten
Kitten

Άντρας
Άλογο
Ηλικία : 45
Τόπος : Αθήνα
Αριθμός γατουνίων : 2 αδερφάκια Περσίας, τον Μπού και την Λούνα
Ημερομηνία Εγγραφής : 09/03/2009

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Νόσος του Κατώτερου Ουροποιητικού της Γάτας (ΝοΚΟΓ) - Σελίδα 3 Empty Απ: Νόσος του Κατώτερου Ουροποιητικού της Γάτας (ΝοΚΟΓ)

Δημοσίευση από koneko Σαβ Ιουν 08, 2013 10:52 pm

kostomanolis έγραψε:Καλησπέρα και από μένα! Εμείς έιχαμε μεγάλο θέμα με τον γατούλι μας (Μπου, Περσίας). Αρχικά τον προλάβαμε επειδή είχε φράξει η ουρήθρα του και του αφαίρεσε ο κτηνίατρος με συριγγά τα ούρα από την κύστη (100ευρω). Εν συνεχεία τον πήγα στο Νοσοκομείο ********************** του βάλαν καθετήρα και τον κράτησαν 3-4 μέρες (400 ευρώ) και εν τέλει χρειάστηκε να του κάνουν εγχείρηση στην ουρήθρα και να την μεγαλώσουν για να φέυγουν οι μικρές πέτρες (είχε 2 όταν τον πρωτοπήγα) (400 ευρώ). Προχθές εντόπισα αίμα στα ούρα του και πήγα ξανά για ακτινογραφίες (72 ευρώ)και βρήκαμε 6 πέτρες στα νεφρά, αλλά καμία στην ουροδόχο και ξεκινήσαμε φαρμακευτική αγωγή. Εννοείται ότι έχουμε αλλάξει τροφή αλλά έχουμε γονατίσει και οικονομικά. Ξέρει κανείς ανάλογο περιστατικό και τι ακολουθεί;

Δεν ξερω τι ειδους τροφη του δινετε, αλλα θα προτεινα να τον γυρισετε αμεσα σε διατροφη αποκλειστικα με υγρες τροφες (πχ κονσερβες). Αν δεν εχουν κανει τεστ οι κτηνιατροι στο ειδος των λιθων που εχει ο γατουλη σας, θα προτεινα να ξεκινησετε απο εκει γιατι αν δινουν στα τυφλα τροφες και αγωγη που κανουν τα ουρα πιο οξινα και ο γατουλης εχει προβλημα με λιθους οξαλικου ασβεστιου, τοτε η κατασταση θα χειροτερεψει γιατι αυτες οι πετρες σχηματιζονται σε οξινα ουρα!

Σας εχουν αδειασει τις τσεπες με τοσες επισκεψεις και ειστε πραγματικα σε πολυ δυσκολη θεση. Το πιο σημαντικο απο ολα σε αυτη την παθηση ειναι να παιρνει το γατι οσο το δυνατον περισσοτερο ΝΕΡΟ γινεται. Βαζε και 2-3 κουταλιες της σουπας νερο στην κονσερβα του σε καθε γευμα.

Σας ειπε ο κτηνιατρος αν οι πετρες στα νεφρα μπορουν να φυγουν απο μονες τους ή αν χρειαζεται επεμβαση;

Ευχομαι να πανε ολα καλα με τον γατουλη σας. Καλη αναρρωση να εχετε και περαστικα! gatoula


Έχει επεξεργασθεί από τον/την Δ² στις Κυρ Ιουν 09, 2013 9:39 pm, 1 φορά (Λόγος της επεξεργασίας : αφαίρεση επωνυμίας κλινικής)
koneko
koneko
Γατο-gourmeδιά
Γατο-gourmeδιά

Θηλυκό
Γάτα
Ηλικία : 36
Τόπος : Β. Αμερικη
Αριθμός γατουνίων : 2
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Όλες!!!
Ημερομηνία Εγγραφής : 26/03/2012
Mood : Νόσος του Κατώτερου Ουροποιητικού της Γάτας (ΝοΚΟΓ) - Σελίδα 3 M_tour10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Νόσος του Κατώτερου Ουροποιητικού της Γάτας (ΝοΚΟΓ) - Σελίδα 3 Empty Απ: Νόσος του Κατώτερου Ουροποιητικού της Γάτας (ΝοΚΟΓ)

Δημοσίευση από ΜαύροςΓάτος Σαβ Ιουν 08, 2013 11:02 pm

kostomanolis έγραψε:Καλησπέρα και από μένα! Εμείς έιχαμε μεγάλο θέμα με τον γατούλι μας (Μπου, Περσίας). Αρχικά τον προλάβαμε επειδή είχε φράξει η ουρήθρα του και του αφαίρεσε ο κτηνίατρος με συριγγά τα ούρα από την κύστη (100ευρω). Εν συνεχεία τον πήγα στο Νοσοκομείο ********************* του βάλαν καθετήρα και τον κράτησαν 3-4 μέρες (400 ευρώ) και εν τέλει χρειάστηκε να του κάνουν εγχείρηση στην ουρήθρα και να την μεγαλώσουν για να φέυγουν οι μικρές πέτρες (είχε 2 όταν τον πρωτοπήγα) (400 ευρώ). Προχθές εντόπισα αίμα στα ούρα του και πήγα ξανά για ακτινογραφίες (72 ευρώ)και βρήκαμε 6 πέτρες στα νεφρά, αλλά καμία στην ουροδόχο και ξεκινήσαμε φαρμακευτική αγωγή. Εννοείται ότι έχουμε αλλάξει τροφή αλλά έχουμε γονατίσει και οικονομικά. Ξέρει κανείς ανάλογο περιστατικό και τι ακολουθεί;
Περαστικα στον γατουλη σας.Περα απο αυτα που προτεινει η φιλη απο πανω,μηπως πρεπει να αλλαξετε και κτηνιατρο? Ειναι αλητεια να ζητανε τοοοοοσα λεφτα και να μην γινεται και σωστη δουλεια.
Ουτε εμενα μου ειπαν τι κρυσταλλους εχει αλλα δεν μου πηραν 100 ευρω αλλα 40 μαζι με την αντιβιωση κτλ.


Έχει επεξεργασθεί από τον/την Δ² στις Κυρ Ιουν 09, 2013 9:41 pm, 1 φορά (Λόγος της επεξεργασίας : αφαίρεση επωνυμίας κλινικής)
ΜαύροςΓάτος
ΜαύροςΓάτος
Senior Cat
Senior Cat

Θηλυκό
Ποντικός
Ηλικία : 39
Αριθμός γατουνίων : δύο πανθηράκια!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Όσες ζουν στους αφιλόξενους δρόμους
Ημερομηνία Εγγραφής : 03/11/2012
Mood : Νόσος του Κατώτερου Ουροποιητικού της Γάτας (ΝοΚΟΓ) - Σελίδα 3 M_tour10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Νόσος του Κατώτερου Ουροποιητικού της Γάτας (ΝοΚΟΓ) - Σελίδα 3 Empty Απ: Νόσος του Κατώτερου Ουροποιητικού της Γάτας (ΝοΚΟΓ)

Δημοσίευση από kostomanolis Κυρ Ιουν 09, 2013 1:06 am

Αυτά τα πήραν στο Νοσοκομείο... Δεν ξέρω αν θα μπορούσα να τα κάνω στον ************ που μας παρακολουθεί, αλλά μου είχε συστήσει να πάω εκει΄. Όπως και να έχει θα ρωτήσω αυτό το θέμα των λίθων... Τροφή δίνουμε της Royal Canine High Dilution. ευχαριστώ για τις ευχές και τις συμβουλές! Και ο Θεός βοηθός!


Έχει επεξεργασθεί από τον/την Δ² στις Κυρ Ιουν 09, 2013 9:41 pm, 1 φορά (Λόγος της επεξεργασίας : αφαίρεση επωνυμίας κτηνιάτρου)

kostomanolis
Kitten
Kitten

Άντρας
Άλογο
Ηλικία : 45
Τόπος : Αθήνα
Αριθμός γατουνίων : 2 αδερφάκια Περσίας, τον Μπού και την Λούνα
Ημερομηνία Εγγραφής : 09/03/2009

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Νόσος του Κατώτερου Ουροποιητικού της Γάτας (ΝοΚΟΓ) - Σελίδα 3 Empty Απ: Νόσος του Κατώτερου Ουροποιητικού της Γάτας (ΝοΚΟΓ)

Δημοσίευση από koneko Κυρ Ιουν 09, 2013 3:52 am

kostomanolis έγραψε:Αυτά τα πήραν στο Νοσοκομείο... Δεν ξέρω αν θα μπορούσα να τα κάνω στον **************** που μας παρακολουθεί, αλλά μου είχε συστήσει να πάω εκει΄. Όπως και να έχει θα ρωτήσω αυτό το θέμα των λίθων... Τροφή δίνουμε της Royal Canine High Dilution. ευχαριστώ για τις ευχές και τις συμβουλές! Και ο Θεός βοηθός!

Αν η τροφη ειναι ξηρα καλο ειναι να κανετε αλλαγη σε κονσερβα. Η υγρασια στην τροφη βοηθαει στις περισσοτερες περιπτωσεις ουρολιθασης (ειτε ειναι κρυσταλλοι στρουβιτη ειτε οξαλικο ασβεστιο). Ευχομαι να λυθει το προβλημα σας και να ηρεμισει το καημενο luck gatoula .


Έχει επεξεργασθεί από τον/την Δ² στις Κυρ Ιουν 09, 2013 9:41 pm, 1 φορά (Λόγος της επεξεργασίας : αφαίρεση επωνυμίας κτηνιάτρου)
koneko
koneko
Γατο-gourmeδιά
Γατο-gourmeδιά

Θηλυκό
Γάτα
Ηλικία : 36
Τόπος : Β. Αμερικη
Αριθμός γατουνίων : 2
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Όλες!!!
Ημερομηνία Εγγραφής : 26/03/2012
Mood : Νόσος του Κατώτερου Ουροποιητικού της Γάτας (ΝοΚΟΓ) - Σελίδα 3 M_tour10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Νόσος του Κατώτερου Ουροποιητικού της Γάτας (ΝοΚΟΓ) - Σελίδα 3 Empty Απ: Νόσος του Κατώτερου Ουροποιητικού της Γάτας (ΝοΚΟΓ)

Δημοσίευση από kostomanolis Κυρ Ιουν 09, 2013 9:14 pm

Καμία πρόταση για κονσέρβα;

kostomanolis
Kitten
Kitten

Άντρας
Άλογο
Ηλικία : 45
Τόπος : Αθήνα
Αριθμός γατουνίων : 2 αδερφάκια Περσίας, τον Μπού και την Λούνα
Ημερομηνία Εγγραφής : 09/03/2009

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Νόσος του Κατώτερου Ουροποιητικού της Γάτας (ΝοΚΟΓ) - Σελίδα 3 Empty Απ: Νόσος του Κατώτερου Ουροποιητικού της Γάτας (ΝοΚΟΓ)

Δημοσίευση από Δ² Κυρ Ιουν 09, 2013 9:45 pm

Αν βεβαιωθείτε ότι έχει κρυστάλλους στρουβίτη, η c/d της Hill's ακούγεται πως κάνει θαύματα... Θα πρέπει να ταϊζετε μόνο αυτήν για κανα εξάμηνο, ώστε να δείτε αποτέλεσμα. Βγαίνει και σε κονσέρβα και σε ξηρά. Εγώ θα έδινα συνδυασμό για να μη βαριέται το γατί (δεν τους πολυαρέσει γευστικά)... Περαστικά όπως και να 'χει! Και μπράβο σας που κάνετε ό,τι μπορείτε για να θεραπευτεί ο μικρός σας!!

* Να ξέρετε πως η αναφορά επωνυμίας κλινικής και κτηνιάτρου απαγορεύεται βάσει νόμου, οπότε οι εν λόγω επωνυμίες που αναφέρθηκαν παραπάνω αφαιρέθηκαν από τις δημοσιεύσεις σας.
Δ²
Δ²
Εφτάψυχος-η M^o-o^derator
Εφτάψυχος-η M^o-o^derator

Θηλυκό
Ημερομηνία Εγγραφής : 02/04/2012
Mood : Νόσος του Κατώτερου Ουροποιητικού της Γάτας (ΝοΚΟΓ) - Σελίδα 3 M_yoohoo

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Νόσος του Κατώτερου Ουροποιητικού της Γάτας (ΝοΚΟΓ) - Σελίδα 3 Empty Απ: Νόσος του Κατώτερου Ουροποιητικού της Γάτας (ΝοΚΟΓ)

Δημοσίευση από koneko Κυρ Ιουν 09, 2013 11:14 pm

συμφωνω με την Δημητρα!
Αν εχει κρυσταλλους στρουβιτη θα εδινα και εγω κτηνιατρικη κονσερβα για καποιο διαστημα... μεχρι να διαλυθουν οι κρυσταλλοι δηλαδη. Αν οι κρυσταλλοι ειναι οξαλικου ασβεστιου, τοτε μπορεις να δινεις οτι κονσερβα θελεις (προτεινω carny και bozita). Και στις 2 περιπτωσεις καλο ειναι να προσθετεις μερικες κουταλιες νερο (οσο δεχεται ο γατος) στην τροφη του για να αυξανεται ο ογκος των ουρων του ωστε να μην ευννοειται ο σχηματισμος κρυσταλλων Smile
koneko
koneko
Γατο-gourmeδιά
Γατο-gourmeδιά

Θηλυκό
Γάτα
Ηλικία : 36
Τόπος : Β. Αμερικη
Αριθμός γατουνίων : 2
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Όλες!!!
Ημερομηνία Εγγραφής : 26/03/2012
Mood : Νόσος του Κατώτερου Ουροποιητικού της Γάτας (ΝοΚΟΓ) - Σελίδα 3 M_tour10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Νόσος του Κατώτερου Ουροποιητικού της Γάτας (ΝοΚΟΓ) - Σελίδα 3 Empty Απ: Νόσος του Κατώτερου Ουροποιητικού της Γάτας (ΝοΚΟΓ)

Δημοσίευση από Osi Κυρ Ιουν 09, 2013 11:36 pm

και αμα δεν ξερεις αν οφειλεται σε στρουβιτη ή οξαλικο ασβεστιο??? εγω αυριο πρωι πρωι εχω σκοπο να παραγγειλω οτι κλινικη κονσερβα εχει το γνωστο σαιτ! κατι θα φαμε.. δεν γινεται...
Επισης συνεχιζουμε 10 μερες προληπτικα αντιβιωση baytril νομιζω λεγεται.. και κατουραμε μια φορα στις 24 ωρες περιπου μεγαλη ποσοτητα ομως. Σχεδον σαν να πηγαινε 2 φορες. ειναι φυσιολογικο αυτο???
Osi
Osi
Senior Cat
Senior Cat

Θηλυκό
Βουβάλι
Ηλικία : 38
Αριθμός γατουνίων : 4 ζωη να 'χουν...!!
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Ηλιο και παλι ήλιο!!!!!!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Goldene, Συλβεστρος και Ματίλντα!!!!
Motto : Soft kitty, warm kitty, little ball of fur... Happy kitty, sleepy kitty, pur pur pur....
Ημερομηνία Εγγραφής : 06/11/2012
Mood : Νόσος του Κατώτερου Ουροποιητικού της Γάτας (ΝοΚΟΓ) - Σελίδα 3 M_icecream

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Νόσος του Κατώτερου Ουροποιητικού της Γάτας (ΝοΚΟΓ) - Σελίδα 3 Empty Απ: Νόσος του Κατώτερου Ουροποιητικού της Γάτας (ΝοΚΟΓ)

Δημοσίευση από koneko Δευ Ιουν 10, 2013 2:09 am

Osi έγραψε:και αμα δεν ξερεις αν οφειλεται σε στρουβιτη ή οξαλικο ασβεστιο??? εγω αυριο πρωι πρωι εχω σκοπο να παραγγειλω οτι κλινικη κονσερβα εχει το γνωστο σαιτ! κατι θα φαμε.. δεν γινεται...
Επισης συνεχιζουμε 10 μερες προληπτικα αντιβιωση baytril νομιζω λεγεται.. και κατουραμε μια φορα στις 24 ωρες περιπου μεγαλη ποσοτητα ομως. Σχεδον σαν να πηγαινε 2 φορες. ειναι φυσιολογικο αυτο???

αν δεν γνωριζεις εισαι τουλαχιστον πιο ασφαλης αν δωσεις κονσερβα (ειτε κτηνιατρικη ειτε οχι) απο οτι ξηρα. Αν δεν κανω λαθος οι κτηνιατρικες κονσερβες καλυπτουν και τα 2 ειδη ουρολιθιασης. Υποτιθεται οτι και η κτηνιατρικη ξηρα κανει το ιδιο, αλλα η απουσια και μονο του νερου, ειναι για μενα red flag.

Δεν ειναι φυσιολογικο να πηγαινει μια φορα. Γενικα δεν ειναι καλο να τα κρατανε τα ουρα τους. Ο δικος μου πηγαινει τουλαχιστον 3 φορες και αφηνει τεραστιες ποσοτητες ουρων. Μηπως τρομοκρατηθηκε με αυτο που επαθε και τα κραταει γιατι νομιζει οτι θα παθει κατι αν κατουρησει; Το λεω γιατι ο δικος μου εκανε το ιδιο με τα κακακια του.
koneko
koneko
Γατο-gourmeδιά
Γατο-gourmeδιά

Θηλυκό
Γάτα
Ηλικία : 36
Τόπος : Β. Αμερικη
Αριθμός γατουνίων : 2
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Όλες!!!
Ημερομηνία Εγγραφής : 26/03/2012
Mood : Νόσος του Κατώτερου Ουροποιητικού της Γάτας (ΝοΚΟΓ) - Σελίδα 3 M_tour10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Νόσος του Κατώτερου Ουροποιητικού της Γάτας (ΝοΚΟΓ) - Σελίδα 3 Empty Απ: Νόσος του Κατώτερου Ουροποιητικού της Γάτας (ΝοΚΟΓ)

Δημοσίευση από Osi Δευ Ιουν 10, 2013 10:34 am

koneko έγραψε:
Osi έγραψε:και αμα δεν ξερεις αν οφειλεται σε στρουβιτη ή οξαλικο ασβεστιο??? εγω αυριο πρωι πρωι εχω σκοπο να παραγγειλω οτι κλινικη κονσερβα εχει το γνωστο σαιτ! κατι θα φαμε.. δεν γινεται...
Επισης συνεχιζουμε 10 μερες προληπτικα αντιβιωση baytril νομιζω λεγεται.. και κατουραμε μια φορα στις 24 ωρες περιπου μεγαλη ποσοτητα ομως. Σχεδον σαν να πηγαινε 2 φορες. ειναι φυσιολογικο αυτο???

αν δεν γνωριζεις εισαι τουλαχιστον πιο ασφαλης αν δωσεις κονσερβα (ειτε κτηνιατρικη ειτε οχι) απο οτι ξηρα. Αν δεν κανω λαθος οι κτηνιατρικες κονσερβες καλυπτουν και τα 2 ειδη ουρολιθιασης. Υποτιθεται οτι και η κτηνιατρικη ξηρα κανει το ιδιο, αλλα η απουσια και μονο του νερου, ειναι για μενα red flag.

Δεν ειναι φυσιολογικο να πηγαινει μια φορα. Γενικα δεν ειναι καλο να τα κρατανε τα ουρα τους. Ο δικος μου πηγαινει τουλαχιστον 3 φορες και αφηνει τεραστιες ποσοτητες ουρων. Μηπως τρομοκρατηθηκε με αυτο που επαθε και τα κραταει γιατι νομιζει οτι θα παθει κατι αν κατουρησει; Το λεω γιατι ο δικος μου εκανε το ιδιο με τα κακακια του.

Το σκεφτηκα αυτο που λες, να εχει τρομοκρατηθει δηλαδη. Ειναι και οι μετακινησεις για 3 συνεχομενες ημερες στην κτηνιατρο, πιστευω ολα παιζουν ρολο! προς το παρον τον παρακολουθω. ελπιζω να μπει σε μια ρουτινα παλι. Δυστυχως κονσερβες θα εχω να του δωσω ή Τεταρτη ή Παρασκευη! Ευτυχως νερακι πινει!
Osi
Osi
Senior Cat
Senior Cat

Θηλυκό
Βουβάλι
Ηλικία : 38
Αριθμός γατουνίων : 4 ζωη να 'χουν...!!
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Ηλιο και παλι ήλιο!!!!!!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Goldene, Συλβεστρος και Ματίλντα!!!!
Motto : Soft kitty, warm kitty, little ball of fur... Happy kitty, sleepy kitty, pur pur pur....
Ημερομηνία Εγγραφής : 06/11/2012
Mood : Νόσος του Κατώτερου Ουροποιητικού της Γάτας (ΝοΚΟΓ) - Σελίδα 3 M_icecream

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Νόσος του Κατώτερου Ουροποιητικού της Γάτας (ΝοΚΟΓ) - Σελίδα 3 Empty Απ: Νόσος του Κατώτερου Ουροποιητικού της Γάτας (ΝοΚΟΓ)

Δημοσίευση από mauroula Παρ Ιουν 14, 2013 11:06 pm

καλησπέρα σας.. εχω νομίζω πρόβλημα με την μια γατούλα μου την χοντρούλα! μια φορα κατούρησε στο τραπέζι τησ κουζίνας πάνω και σήμερα δύο φορές την πρόλαβα να ετοιμάζεταινα κατουρήσει εκτος τησ άμμου!!! και την δεύτερη φορα κατούρησε μια στάλα και μετα πήγε στην αμμο της αφού της την άλλαξα για να δω μήπως έφταιγε αυτό και είχε κάτσει αλλά δεν έκανε τίποτα!!!! τι να κάνω? υπάρχει περίπτωση να έχει κάτι? να την πάω στον γιατρό η να την παρακολουθήσω και το σαββατοκύριακο?
23:05:1123:05:1214.06.2013:no:



mauroula
Kitten
Kitten

Θηλυκό
Άλογο
Ηλικία : 46
Αριθμός γατουνίων : 2
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : κρυο!!νιαου!!!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : οποια βρισκοταν στο δρομο μου!!!!!
Motto : να εισαι καλοσ ανθρωποσ και φιλοζωος!
Ημερομηνία Εγγραφής : 29/05/2013
Mood : Νόσος του Κατώτερου Ουροποιητικού της Γάτας (ΝοΚΟΓ) - Σελίδα 3 Welcome

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Νόσος του Κατώτερου Ουροποιητικού της Γάτας (ΝοΚΟΓ) - Σελίδα 3 Empty Απ: Νόσος του Κατώτερου Ουροποιητικού της Γάτας (ΝοΚΟΓ)

Δημοσίευση από koneko Παρ Ιουν 14, 2013 11:28 pm

αν βγαζει μονο σταγονες και δεν κατουραει κανονικη ποσοτητα πρεπει να την πας αμεσα στον κτηνιατρο. Αυτα τα περιστατικα δεν μπορουν να περιμενουν.

Αν δεν εχει κατουρησει σχεδον καθολου ολη μερα σημερα, φευγεις τρεχοντας για κτηνιατρο!
koneko
koneko
Γατο-gourmeδιά
Γατο-gourmeδιά

Θηλυκό
Γάτα
Ηλικία : 36
Τόπος : Β. Αμερικη
Αριθμός γατουνίων : 2
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Όλες!!!
Ημερομηνία Εγγραφής : 26/03/2012
Mood : Νόσος του Κατώτερου Ουροποιητικού της Γάτας (ΝοΚΟΓ) - Σελίδα 3 M_tour10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Νόσος του Κατώτερου Ουροποιητικού της Γάτας (ΝοΚΟΓ) - Σελίδα 3 Empty Απ: Νόσος του Κατώτερου Ουροποιητικού της Γάτας (ΝοΚΟΓ)

Δημοσίευση από mauroula Παρ Ιουν 14, 2013 11:51 pm

δεν ξερω αν εχει κατουρησει κανονικα σημερα γιατι αυτα τα συμπτωματα με την αμμο μου τα κανει τωρα το βραδυ και το απογευμα πηδηξε πανω στην βιβλιοθηκη και επεσε!!! Τρομαξε πολυ και χτυπησε λιγο και απο τοτε και μετα το κανει εντονα το κατουραω αλλα δεν κατουραω.. Μηπως ειναι ακομα απτο σοκ; Δεν μπορω ναπω πρι. Την δευτερα στον κτηνιατρο μου γιατι δεν εχω χρηματα και τοτε θα εχω μαζεψει.. Αν δω οτι υπαρχει μεγαλο προβλημα και τα κραταει θα τον παρω τηλ να ρωτησω..

mauroula
Kitten
Kitten

Θηλυκό
Άλογο
Ηλικία : 46
Αριθμός γατουνίων : 2
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : κρυο!!νιαου!!!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : οποια βρισκοταν στο δρομο μου!!!!!
Motto : να εισαι καλοσ ανθρωποσ και φιλοζωος!
Ημερομηνία Εγγραφής : 29/05/2013
Mood : Νόσος του Κατώτερου Ουροποιητικού της Γάτας (ΝοΚΟΓ) - Σελίδα 3 Welcome

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Νόσος του Κατώτερου Ουροποιητικού της Γάτας (ΝοΚΟΓ) - Σελίδα 3 Empty Απ: Νόσος του Κατώτερου Ουροποιητικού της Γάτας (ΝοΚΟΓ)

Δημοσίευση από koneko Σαβ Ιουν 15, 2013 12:04 am

αν δεις οτι μεσα σε 24 ωρες δεν εχει κατουρησει καθολου, τοτε πηγαινε την αμεσως. Ισως να ειναι λιγο τρομαγμενη αλλα ισως και να εχει τραυματιστει απο το χτυπημα. Απο ορεξη πως παει; Τρωει; Πινει; Απο διαθεση; Κρυβεται ή εχει διαθεση για παιχνιδι;
koneko
koneko
Γατο-gourmeδιά
Γατο-gourmeδιά

Θηλυκό
Γάτα
Ηλικία : 36
Τόπος : Β. Αμερικη
Αριθμός γατουνίων : 2
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Όλες!!!
Ημερομηνία Εγγραφής : 26/03/2012
Mood : Νόσος του Κατώτερου Ουροποιητικού της Γάτας (ΝοΚΟΓ) - Σελίδα 3 M_tour10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Νόσος του Κατώτερου Ουροποιητικού της Γάτας (ΝοΚΟΓ) - Σελίδα 3 Empty Απ: Νόσος του Κατώτερου Ουροποιητικού της Γάτας (ΝοΚΟΓ)

Δημοσίευση από ΜαύροςΓάτος Σαβ Ιουν 15, 2013 12:07 am

mauroula έγραψε:δεν ξερω αν εχει κατουρησει κανονικα σημερα γιατι αυτα τα συμπτωματα με την αμμο μου τα κανει τωρα το βραδυ και το απογευμα πηδηξε πανω στην βιβλιοθηκη και επεσε!!! Τρομαξε πολυ και χτυπησε λιγο και απο τοτε και μετα το κανει εντονα το κατουραω αλλα δεν κατουραω.. Μηπως ειναι ακομα απτο σοκ; Δεν μπορω ναπω πρι. Την δευτερα στον κτηνιατρο μου γιατι δεν εχω χρηματα και τοτε θα εχω μαζεψει.. Αν δω οτι υπαρχει μεγαλο προβλημα και τα κραταει θα τον παρω τηλ να ρωτησω..
Δυστυχως χωρις να θελω να σε τρομοκρατησω ,το ουροποιητικο ειναι περιπτωση που πρεπει αμεσα να την πας στο κτηνιατρειο αν παρατηρησεις καποιο προβλημα.Εχεις δεν εχεις χρηματα θα τα βρειτε με τον κτηνιατρο σου αυτα.Τωρα επειγει η υγεια της γατας σου και τιποτα αλλο.
ΜαύροςΓάτος
ΜαύροςΓάτος
Senior Cat
Senior Cat

Θηλυκό
Ποντικός
Ηλικία : 39
Αριθμός γατουνίων : δύο πανθηράκια!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Όσες ζουν στους αφιλόξενους δρόμους
Ημερομηνία Εγγραφής : 03/11/2012
Mood : Νόσος του Κατώτερου Ουροποιητικού της Γάτας (ΝοΚΟΓ) - Σελίδα 3 M_tour10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Νόσος του Κατώτερου Ουροποιητικού της Γάτας (ΝοΚΟΓ) - Σελίδα 3 Empty Απ: Νόσος του Κατώτερου Ουροποιητικού της Γάτας (ΝοΚΟΓ)

Δημοσίευση από mauroula Σαβ Ιουν 15, 2013 12:15 am

κατουράει σταγόνεσ καθε τρεις και λίγο! ειναι ρόζ!! απο διάθεση είναι το ίδιο οπως πάντα δεν έχει αλλάξει κάτι .. της έβαλα και έφαγε και το απόγευμα μετά το χτύπημα και τώρα και έφαγε κανονικά και ήπιε και νερό.. απλά εχουν αυξηθεί τα πηγαινε ελα στην άμμο..κανει συνεχώς απο λίγο... και τέτοια ωρα δεν μπορώ να πάρω τον κτηνίατρο.. πρέπει να περιμένω το πρωι.. λεσ να πάθει τιποτα?No

mauroula
Kitten
Kitten

Θηλυκό
Άλογο
Ηλικία : 46
Αριθμός γατουνίων : 2
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : κρυο!!νιαου!!!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : οποια βρισκοταν στο δρομο μου!!!!!
Motto : να εισαι καλοσ ανθρωποσ και φιλοζωος!
Ημερομηνία Εγγραφής : 29/05/2013
Mood : Νόσος του Κατώτερου Ουροποιητικού της Γάτας (ΝοΚΟΓ) - Σελίδα 3 Welcome

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Νόσος του Κατώτερου Ουροποιητικού της Γάτας (ΝοΚΟΓ) - Σελίδα 3 Empty Απ: Νόσος του Κατώτερου Ουροποιητικού της Γάτας (ΝοΚΟΓ)

Δημοσίευση από ΜαύροςΓάτος Σαβ Ιουν 15, 2013 12:22 am

mauroula έγραψε:κατουράει σταγόνεσ καθε τρεις και λίγο! ειναι ρόζ!! απο διάθεση είναι το ίδιο οπως πάντα δεν έχει αλλάξει κάτι .. της έβαλα και έφαγε και το απόγευμα μετά το χτύπημα και τώρα και έφαγε κανονικά και ήπιε και νερό.. απλά εχουν αυξηθεί τα πηγαινε ελα στην άμμο..κανει συνεχώς απο λίγο... και τέτοια ωρα δεν μπορώ να πάρω τον κτηνίατρο.. πρέπει να περιμένω το πρωι.. λεσ να πάθει τιποτα?No
Ροζ ουρα? Δηλαδη εχει και αιμα. Δεν νομιζω να οφειλεται στο χτυπημα.Το πρωι οπωσδηποτε πηγαινε την στον κτηνιατρο σας.Προσφατα το περασαμε και δεν ειναι για αναμονη. Sad Ολα να πανε καλα ευχομαι!
ΜαύροςΓάτος
ΜαύροςΓάτος
Senior Cat
Senior Cat

Θηλυκό
Ποντικός
Ηλικία : 39
Αριθμός γατουνίων : δύο πανθηράκια!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Όσες ζουν στους αφιλόξενους δρόμους
Ημερομηνία Εγγραφής : 03/11/2012
Mood : Νόσος του Κατώτερου Ουροποιητικού της Γάτας (ΝοΚΟΓ) - Σελίδα 3 M_tour10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Νόσος του Κατώτερου Ουροποιητικού της Γάτας (ΝοΚΟΓ) - Σελίδα 3 Empty Απ: Νόσος του Κατώτερου Ουροποιητικού της Γάτας (ΝοΚΟΓ)

Δημοσίευση από koneko Σαβ Ιουν 15, 2013 12:23 am

κατσε, αν ειναι ροζ, οχι απλα πρεπει να ανησυχεις, αλλα να πανικοβληθεις!!! ΦΕΥΓΕΙΣ ΑΜΕΣΑ ΓΙΑ ΚΤΗΝΙΑΤΡΟ. ΚΑΘΕ ΛΕΠΤΟ ΠΟΥ ΠΕΡΝΑΕΙ ΕΙΝΑΙ ΕΙΣ ΒΑΡΟΣ ΤΗΣ!!!

Να ξερεις οτι σε αυτη την παθηση ο χρονος δεν ειναι μαζι σας, αλλα εναντιον σας. Παρε τηλεφωνο τον κτηνιατρο σου να δεις αν μπορει να την δεχτει αμεσως, αλλιως πηγαινε την οπου εφημερευουν. Μπορει να μην ουρολιθιαση, αλλα το αιμα στα ουρα ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΟ. Πιθανοτατα να τραυματιστηκε απο την πτωση. Εγω παντως δεν θα περιμενα μεχρι το πρωι.
koneko
koneko
Γατο-gourmeδιά
Γατο-gourmeδιά

Θηλυκό
Γάτα
Ηλικία : 36
Τόπος : Β. Αμερικη
Αριθμός γατουνίων : 2
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Όλες!!!
Ημερομηνία Εγγραφής : 26/03/2012
Mood : Νόσος του Κατώτερου Ουροποιητικού της Γάτας (ΝοΚΟΓ) - Σελίδα 3 M_tour10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Νόσος του Κατώτερου Ουροποιητικού της Γάτας (ΝοΚΟΓ) - Σελίδα 3 Empty Απ: Νόσος του Κατώτερου Ουροποιητικού της Γάτας (ΝοΚΟΓ)

Δημοσίευση από mauroula Σαβ Ιουν 15, 2013 12:37 am

δεν μπορω να την παω σε εφημερευων αυτο σας λεω!!! με 25 ? δεν δεχεται κανεισ το χω ψαξει και για αδεσποτα που εχει τυχει βραδυ... ειναι πολυ ζωηρη και δεν εχει κοπει η ορεξη για φαι και απο οτι μου εχει ξαναπει ο κτηνιατρος αυτο ειναι το παν γι αυτο αναγκαστικα θα περιμενω μεχρι το πρωι .. τωρα που σας γραφω ειναι συνηθως οι ωρες που ξυπναει και κανει ανω κατω το σπιτι και αυτο ξεκινησε μολις τωρα!! ανησυχω αλλα εχει τυχει να μου την χτυπησει αμαξι και να εχει εσωτερικη αιμοραγια πολυ και δεν ηταν ετσι.. δεν αποκλειω τιποτα αλλα πραγματικα αυτη τη στιγμη βριζω την τυχη μου!!!αλλα αυριο θα τον παρω μολις ανοιξει να τον ρωτησω για τα χρηματα πρωτα πριν παω στον αλλο που παιρνει σιγουρα 25 αλλα δεν του χω πληρησ εμπιστοσυνη.. πραγματικα ειμαι σε δυσκολη θεσηSad

mauroula
Kitten
Kitten

Θηλυκό
Άλογο
Ηλικία : 46
Αριθμός γατουνίων : 2
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : κρυο!!νιαου!!!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : οποια βρισκοταν στο δρομο μου!!!!!
Motto : να εισαι καλοσ ανθρωποσ και φιλοζωος!
Ημερομηνία Εγγραφής : 29/05/2013
Mood : Νόσος του Κατώτερου Ουροποιητικού της Γάτας (ΝοΚΟΓ) - Σελίδα 3 Welcome

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Νόσος του Κατώτερου Ουροποιητικού της Γάτας (ΝοΚΟΓ) - Σελίδα 3 Empty Απ: Νόσος του Κατώτερου Ουροποιητικού της Γάτας (ΝοΚΟΓ)

Δημοσίευση από mauroula Σαβ Ιουν 15, 2013 12:39 am

αυτο το γατι το χουμε σωσει ηδη 2 φορές!! ολα σε αυτο τυχαινουνSad

mauroula
Kitten
Kitten

Θηλυκό
Άλογο
Ηλικία : 46
Αριθμός γατουνίων : 2
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : κρυο!!νιαου!!!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : οποια βρισκοταν στο δρομο μου!!!!!
Motto : να εισαι καλοσ ανθρωποσ και φιλοζωος!
Ημερομηνία Εγγραφής : 29/05/2013
Mood : Νόσος του Κατώτερου Ουροποιητικού της Γάτας (ΝοΚΟΓ) - Σελίδα 3 Welcome

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Νόσος του Κατώτερου Ουροποιητικού της Γάτας (ΝοΚΟΓ) - Σελίδα 3 Empty Απ: Νόσος του Κατώτερου Ουροποιητικού της Γάτας (ΝοΚΟΓ)

Δημοσίευση από koneko Σαβ Ιουν 15, 2013 4:16 am

το οικονομικο κομματι δυστυχως εχει παντα τον λογο angry2 Μακαρι να μην ειναι τιποτα!
koneko
koneko
Γατο-gourmeδιά
Γατο-gourmeδιά

Θηλυκό
Γάτα
Ηλικία : 36
Τόπος : Β. Αμερικη
Αριθμός γατουνίων : 2
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Όλες!!!
Ημερομηνία Εγγραφής : 26/03/2012
Mood : Νόσος του Κατώτερου Ουροποιητικού της Γάτας (ΝοΚΟΓ) - Σελίδα 3 M_tour10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Νόσος του Κατώτερου Ουροποιητικού της Γάτας (ΝοΚΟΓ) - Σελίδα 3 Empty Απ: Νόσος του Κατώτερου Ουροποιητικού της Γάτας (ΝοΚΟΓ)

Δημοσίευση από ΜαύροςΓάτος Σαβ Ιουν 15, 2013 9:24 am

Γραψε μας οταν θα εχεις νεα για την γατουλα σου.
Ευχομαι να μην ειναι τιποτα!
ΜαύροςΓάτος
ΜαύροςΓάτος
Senior Cat
Senior Cat

Θηλυκό
Ποντικός
Ηλικία : 39
Αριθμός γατουνίων : δύο πανθηράκια!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Όσες ζουν στους αφιλόξενους δρόμους
Ημερομηνία Εγγραφής : 03/11/2012
Mood : Νόσος του Κατώτερου Ουροποιητικού της Γάτας (ΝοΚΟΓ) - Σελίδα 3 M_tour10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Νόσος του Κατώτερου Ουροποιητικού της Γάτας (ΝοΚΟΓ) - Σελίδα 3 Empty Απ: Νόσος του Κατώτερου Ουροποιητικού της Γάτας (ΝοΚΟΓ)

Δημοσίευση από mauroula Σαβ Ιουν 15, 2013 12:14 pm

πηγαμε στο γιατρο.. του χρωσταω κιολας φαντασου... καναμε υπερηχο και ακτινογραφια αλλα επειδη δεν ειχε ουρα δεν μπορουσε να δει 100%.. τα συμπτωματ μου ειπε δειχνουν ουρολοιμωξη και στον υπερηχο χωρις να ειμαστε σιγουροι δειχνει πετρα... μου εδωσε θεραπεια για 10 μερεσ κι αν δεν περασει η αν ξαναεμφανιστει θα ξανακανουμε υπερηχο και θα παμε χειρουργειο!Sadεχω αλλο ενα γατι και ενα σκυλακι και ειναι το μοναδικο που απο την αρχη που το βρηκα το τρεχω στο γιατρο...!!! η χοντρουλα μουSad

mauroula
Kitten
Kitten

Θηλυκό
Άλογο
Ηλικία : 46
Αριθμός γατουνίων : 2
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : κρυο!!νιαου!!!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : οποια βρισκοταν στο δρομο μου!!!!!
Motto : να εισαι καλοσ ανθρωποσ και φιλοζωος!
Ημερομηνία Εγγραφής : 29/05/2013
Mood : Νόσος του Κατώτερου Ουροποιητικού της Γάτας (ΝοΚΟΓ) - Σελίδα 3 Welcome

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Νόσος του Κατώτερου Ουροποιητικού της Γάτας (ΝοΚΟΓ) - Σελίδα 3 Empty Απ: Νόσος του Κατώτερου Ουροποιητικού της Γάτας (ΝοΚΟΓ)

Δημοσίευση από ΜαύροςΓάτος Σαβ Ιουν 15, 2013 12:53 pm

Περαστικα να ειναι.Και εγω 2 γατους εχω και ενα σκυλο αλλα τα τρεχω ολα!Δεν εχει καποιος τα πρωτεια!Αρρωσταινουν οπως αρρωσταινουμε και εμεις.
ΜαύροςΓάτος
ΜαύροςΓάτος
Senior Cat
Senior Cat

Θηλυκό
Ποντικός
Ηλικία : 39
Αριθμός γατουνίων : δύο πανθηράκια!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Όσες ζουν στους αφιλόξενους δρόμους
Ημερομηνία Εγγραφής : 03/11/2012
Mood : Νόσος του Κατώτερου Ουροποιητικού της Γάτας (ΝοΚΟΓ) - Σελίδα 3 M_tour10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Νόσος του Κατώτερου Ουροποιητικού της Γάτας (ΝοΚΟΓ) - Σελίδα 3 Empty Απ: Νόσος του Κατώτερου Ουροποιητικού της Γάτας (ΝοΚΟΓ)

Δημοσίευση από mauroula Σαβ Ιουν 15, 2013 12:59 pm

Ευχαριστουμε!! Μακαρι να γλυτωσουμε το μαχαιρι... 7 μηνων ειχε παθει πυομητρα και την προλαβαμε για μερικες ωρες... Μακαρι να μην ξαναπερασει παλι μαχαιρι.. Δεν μου ειπε κατι για τροφη αλλα τις πηρα ξηρα για το ουρποιητικο οπως διαβασα παραπανω και την κονσερβα της για να την ανακατευω γιατι ειναι πολυ επιλεκτικη στο τι τρωει! Υπαρχει κατι αλλο που μπορω να κανω;

mauroula
Kitten
Kitten

Θηλυκό
Άλογο
Ηλικία : 46
Αριθμός γατουνίων : 2
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : κρυο!!νιαου!!!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : οποια βρισκοταν στο δρομο μου!!!!!
Motto : να εισαι καλοσ ανθρωποσ και φιλοζωος!
Ημερομηνία Εγγραφής : 29/05/2013
Mood : Νόσος του Κατώτερου Ουροποιητικού της Γάτας (ΝοΚΟΓ) - Σελίδα 3 Welcome

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Σελίδα 3 από 8 Επιστροφή  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Επόμενο

Επιστροφή στην κορυφή

- Παρόμοια θέματα

 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης