gatospito
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Νεο αδεσποτακι!

2 απαντήσεις

Πήγαινε κάτω

Νεο αδεσποτακι! Empty Νεο αδεσποτακι!

Δημοσίευση από Sonia Bhta Τρι Ιουν 06, 2023 12:57 pm

Καλησπερα σε ολους, μια γειτονισσα βρηκε στην αυλη της ενα αδεσποτακι που φαινεται να ειναι κοντα 1 μηνων.. Η κυρια που το βρηκε ειναι ηλικιωμενη και λογο οτι μας ξερει χρονια μας ζητησε βοηθεια και αποφασισα να το αναλαβω γιατι δειχνει να ειναι σε πολυ ασχημη κατασταση.

Αρχικα το γατακι δεν περπαταει ,το πηγε στον κτηνιατρο οταν το βρηκε και ο κτηνιατρος το ψεκασε καθως ειχε ψυλλους και του εβαλε ορο γιατι ηταν αφυδατωμενο. Δεν γνωριζω γιατι δεν περπαταει και ουτε ο κτηνιατρος της ειπε κατι σχετικα με αυτο. Εκλεισα ραντεβου σε δικο μου κτηνιατρο που πηγαινω τον σκυλο μου τα τελευταια χρονια για να εχω μια καλυτερη εικονα.

Το γατακι πινει μονο γαλα απο petshop και η δοσολογια ειναι οσο αναγραφεται για την ηλικια του. Θα εκτιμουσα παρα πολυ οποιος γνωριζει η ειχε παρομοια εμπειρια να με συμβουλεψει και να βοηθησει να το σωσουμε. Το γατακι ζυγιζει 400 γραμμαρια , απο οσο διαβασα δεν ειναι λιγο αλλα δεν ειμαι και σιγουρη.

Τα ερωτηματα μου κυριως ειναι αν το γαλα ειναι αρκετο για αυτην την ηλικια του, πως θα ηταν καλο να το καθαριζω , γιατι δεν περπαταει και μονο προσπαθει να μπουσουλισει αλλα και παλι δεν τα καταφερνει.

Ευχαριστω εκ των προτερων!

https://i.servimg.com/u/f33/20/50/41/99/photo_12.jpg

Sonia Bhta
Kitten
Kitten

Θηλυκό
Μαϊμου
Ηλικία : 20
Αριθμός γατουνίων : 1
Ημερομηνία Εγγραφής : 06/06/2023

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Νεο αδεσποτακι! Empty Απ: Νεο αδεσποτακι!

Δημοσίευση από belezza Τετ Ιουν 07, 2023 1:10 am

Καλησπερα σας.Αρχικα θα ελεγα οτι υπαρχει ειδικο γαλα για μωρα γατακια ,στο οποιο αναγραφεται η δοσολογια .Φανταζομαι οτι αυτο του δινετε.Αν ειναι ταλαιπωρημενο και υποσιτισμενο ,ισως ακομα δεν εχει ανακτησει δυναμεις.Αλλωστε τα μωρα αρχιζουν μετα το μηνα να περπατανε.Αρχικα προσπαθουν να μπουσουλησουν ,συχνα πεφτουν και μετα σιγα σιγα τα καταφερνουν .Εμενα ο μεγαλος μου γατος ,λογω ασθενειας περπατησε 3 μηνων και κατι . Βεβαια θα δειτε τι θα πει και ο δικος σας γιατρος.Προσεξτε την αποπαρασιτωση του .Ειναι βασικο για την ηλικια του
belezza
belezza
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Σκύλος
Ηλικία : 53
Τόπος : αθηνα
Αριθμός γατουνίων : 1
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : καταχειμωνο στην εξοχη
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : οποιο κανει τουμπιτσες και χαρουλες
Motto : οτι τελειωνει δινει τη θεση του σ αυτο που πρεπει να ερθει
Ημερομηνία Εγγραφής : 28/02/2016
Mood : Νεο αδεσποτακι! Newher10

Αρέσει στους χρήστες YNL και Sonia Bhta

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Νεο αδεσποτακι! Empty Απ: Νεο αδεσποτακι!

Δημοσίευση από Sonia Bhta Πεμ Ιουν 08, 2023 5:29 pm

Καλησπέρα, ευχαριστώ για τον χρόνο σας

Το πήγα στον κτηνίατρο μου είπε να του κόψω τα χάπια που του έδινα γιατί η δοσολογία αυτή ήταν για 5κιλα σκύλο και μου έδωσε βιταμίνες… συνεχίζω με το γαλατάκι το lactopet 50ml ανά γεύμα απλά τώρα σήμερα νου αναπνέει λίγο περίεργα σαν να έχει σκάσει από το φαγητό πέρνει ανάσα και όταν βγάζει αέρα κάνει ένα ‘κχα’ δεν ξέρω πως να το εξηγήσω… είναι και λίγο μπουκωμένη η μυτούλα του μάλλον αλλά ο γιατρός δεν παράτησε κάτι ενώ τον άκουσε και με το στηθοσκοπιο… χθες το έκανα μπανάκι με την άδεια του γιατρού και καθάρισε ήταν μέσα στην βρώμα… και προσπαθησε να περπατησει αλλά κουράστηκε και κοιμήθηκε μέσα σε 2 λεπτά δεν είπε κάτι για παράσιτα ακόμα, μονο για τους ψύλλους. 28 του μήνα θα τον ξανά πάω να τον δει και θα τον εμβολιάσω αν χρειαστεί από τώρα (καθώς δεν γνωρίζω την σωστή ηλικία εμβολιασμού). Επίσης όταν τον εχω πάνω μου αγκαλιά νομίζω ότι μειώνει λίγο τον ήχο που κάνει από το στόμα…
Είναι φυσιολογικό να βγάζει τριχωμπαλες χωρίς να γλύφετε; Γιατί ώρες ώρες κάνει αυτή την κίνηση σαν βγάζει τριχωμπαλα αλλά δεν βγάζει κάτι και μετά καπινει… Εχω αγχωθεί είναι η αλήθεια αν έχει κάτι σοβαρό.. δεν ξέρω…
Ευχαριστώ για τον χρόνο σας!!

Sonia Bhta
Kitten
Kitten

Θηλυκό
Μαϊμου
Ηλικία : 20
Αριθμός γατουνίων : 1
Ημερομηνία Εγγραφής : 06/06/2023

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Νεο αδεσποτακι! Empty Απ: Νεο αδεσποτακι!

Δημοσίευση από Sonia Bhta Πεμ Ιουν 08, 2023 5:45 pm

Επίσης ο κτηνίατρος μου είπε ότι έχει μείνει παρά πολύ πίσω για την ηλικία του επειδή δεν έχει ταϊστεί σωστά τόσο καιρός και μάλλον γιαυτο δεν έχει δύναμη να περπατήσει ακόμα, και ότι μπορεί να έχει και κάποια εγκεφαλική δυσλειτουργία από αυτό γιατί κάνει κάτι τινάγματα με το κεφάλι του που λέει τα κάνουν τα μωρά… τώρα θα δούμε.. σήμερα ήταν λίγο δύσκολη μέρα επειδή δεν είχε χωνέψει το φαγητό του και δεν έφαγε αρα δεν πήρες όσες θερμίδες χρειάζεται… αλλά αύριο θα τα αναπληρώσουμε ελπίζω… επίσης τρωει πολύ λεμαργα απο μπιμπερο και φοβάμαι μην πνιγεί γιατί σήμερα μου πέταξε κάτι σαν γουλιά και έβγαλε γαλατάκι

Sonia Bhta
Kitten
Kitten

Θηλυκό
Μαϊμου
Ηλικία : 20
Αριθμός γατουνίων : 1
Ημερομηνία Εγγραφής : 06/06/2023

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Νεο αδεσποτακι! Empty Απ: Νεο αδεσποτακι!

Δημοσίευση από belezza Τετ Ιουν 14, 2023 12:46 am

Καλησπερα σας και παλι.Λογω πολλαπλων υποχρεωσεων ,δεν εχω μπει καθολου στο site και δεν ειχα δει τις απαντησεις σας.Ελπιζω να ειναι ολα καλυτερα.Βεβαιως ακολουθειτε τις οδηγιες του γιατρου.Τωρα ,επειδη γραψατε για τη δοσολογια του γαλακτος 50ml μηπως κανετε λαθος?Δε θυμαμαι ακριβως βεβαια αλλα μου φαινεται πολυ .Πραγματικα θελει πολυ προσοχη το ταισμα για να μην πνιγεται.Η σωστη θεση ειναι μπρουμυτα ,επανω στο ποδι σας ,κρατωντας το απο το σβερκακι .Η τρυπα στο μπιμπερο να ειναι μικρη καλυτερα παρα να τρεχει .Ευχομαι το καλυτερο για το γατακι
belezza
belezza
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Σκύλος
Ηλικία : 53
Τόπος : αθηνα
Αριθμός γατουνίων : 1
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : καταχειμωνο στην εξοχη
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : οποιο κανει τουμπιτσες και χαρουλες
Motto : οτι τελειωνει δινει τη θεση του σ αυτο που πρεπει να ερθει
Ημερομηνία Εγγραφής : 28/02/2016
Mood : Νεο αδεσποτακι! Newher10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επιστροφή στην κορυφή

- Παρόμοια θέματα

 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης