gatospito
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Διατροφή γατάκια και αίμα στα κόπρανα

2 απαντήσεις

Πήγαινε κάτω

Διατροφή γατάκια και αίμα στα κόπρανα  Empty Διατροφή γατάκια και αίμα στα κόπρανα

Δημοσίευση από Iris Δευ Μάης 08, 2023 12:09 am

Χαίρετε σε ολ@ ! Όπως έχω πει και σε άλλη δημοσίευση, βρήκα 4 ορφανά γατάκια πριν 2 εβδομάδες. Τώρα λογικά πρέπει να είναι 4-5 εβδομάδων. Είναι πολύ έξυπνα, μαθαίνουν εύκολα, τρώνε τα πάντα... Όμως... Έχω θέμα με την τροφή στα κτηνιατρεια και το pet shop της περιοχής. Αρχικά, την 1η κιόλας μέρα που τα βρήκα, πήρα κατευθείαν μητρικό γάλα και τους είπα ότι θα χρειαστώ μέχρι να απογαλακτιστουν. Πέρασε μία εβδομάδα, μου τελείωσε και εκεί άρχισε ο Γολγοθάς μου. Δεν έβρισκα πουθενά μητρικό γάλα, ξεκίνησα να αυτοσχεδιάζω με συνταγές που έβρισκα σε ειδικά σάιτ για γατάκια σε τέτοια περίπτωση, περιμένοντας καρτερικά να μου το φέρουν. Μετα από 3 μέρες μου έδωσαν γάλα για αρνάκια προκειμένου να έχουν περισσότερο χρόνο. Ωστόσο, κατά την προσπάθεια μου να τα έχω ταισμενα, άρχισα να τα βάζω ξηρά τροφή ειδική για γατάκια μαζί με λίγο πατέ ή κονσέρβα για γατάκια (μιας κι απο αυτές πάλι δεν είχαν, 4-5 τμχ είχαν κι αυτά τα πήρα). Όταν έβαζα νερό να τα μουλιασω αυτά δεν έτρωγαν γιατί πνίγονταν (2μερες έχει που τα 3 γατάκια κατάλαβαν πώς να πίνουν απ'το μπουκάλι. Να τρώνε το κατάλαβαν σχετικά γρήγορα). * Σημειωτέον ότι αποπαρασιτωση τα έκανα 2,3 και 4 Μαϊου με την ειδική πάστα και θέλει κάθε 10μερες μέχρι να γίνουν 2μηνων.
5 Μαϊου είδα λίγο αιματακι στην πάνα που τα έχω μέσα. 6 Μαϊου κάθισα από πάνω και βρήκα ποιο μου κάνει κακα με αίμα. Τον άκουσα να ζοριζεται και να βγαίνουν κανονικά κόπρανα, τον παίρνω τον σκουπίζω και βλέπω αίμα. Έκανε κακά αλλες 3 φορές την ίδια μέρα, πολύ μαλακά -τύπου διάρροια- και πάλι είχαν αίμα στο τέλος. (Γενικά όλα μου κάνουν κακά 2-3 φορές τη μέρα) Οπότε μουλιασα για σίγουρα την τροφή σε νερό ή γάλα και έξτρα ειδική ενυδάτωση σε όλα. Σήμερα βρήκα μικρότερη ποσότητα αίμα αλλά πάλι είχε αίμα. Δεν χάνει γραμμάρια, τρώει κανονικοτατα, παίζει αλλά η κοιλίτσα είναι φουσκα. Προφανώς και αύριο θα πάρω τηλέφωνο την κτηνίατρο αλλά δεν τους εμπιστεύομαι συν ότι λειτουργούν με ραντεβού. Πιστεύετε ότι η απότομη αλλαγή στην τροφή του δημιούργησε τέτοιο θέμα ; δεν είχα μουλιασει καλά την τροφη και τραυματίστηκε εσωτερικά; Επίδραση από την πάστα αποπαρασιτωσης; Επίσης πόσα γραμμάρια ξηρά είναι καλό να τα δίνω στα 3 γεύματα που τα κάνω;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!
Iris
Iris
Kitten
Kitten

Θηλυκό
Σκύλος
Ηλικία : 29
Αριθμός γατουνίων : 3
Ημερομηνία Εγγραφής : 28/04/2023
Mood : Διατροφή γατάκια και αίμα στα κόπρανα  M_love

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Διατροφή γατάκια και αίμα στα κόπρανα  Empty Απ: Διατροφή γατάκια και αίμα στα κόπρανα

Δημοσίευση από belezza Τρι Μάης 09, 2023 7:14 pm

Καλησπερα σας.Επειδη εδω στο forum ,αρκετοι εχουμε μεγαλωσει μωρα γατακια ,εχουμε μια μικρη εμπειρια .Ετσι θα σας πω οτι σιγουρα τοσο μωρα ,εχουν παρασιτα γι αυτο η κοιλιτσα ειναι πρισμενη.Ο δικος μου κτηνιατρος δινει το vermox (και συμπτωματικα σημερα το αγορασα ,επειδη μαθητης στο σχολειο που διδασκω υιοθετησε πολυ μωρο γατακι που βρεθηκε στο σχολειο μας ,και του το εδωσα) Ειναι καταρχην εναιωρημα ,δηλ.διαλυεται σε νερο και ειναι για ανθρωπομωρα .Απλα στα γατακια θα δωσετε 2 ml για 5 ημερες και οχι παραπανω .Προστατευει απο ολα τα κοιλιακα παρασιτα που δημιουργουν διαρροια η γαστρεντερολογικα απ όπου και το αιμα .Ο κτηνιατρος μου συστηνει αυτο ,διοτι η παστα σπανια εχει αποτελεσμα ,ενω τα αναλογα χαπια σε τοσο μωρα μπορει να προκαλεσουν αλλα σημαντικα θεματα.Αν η διαρροια συνεχιζεται ,τοτε θα διαλυσετε το γαλα σε ριζονερο.Δηλ.βραζετε ρυζι και κρατατε μονο το νερο απο το ρυζι ,μεσα σ αυτο διαλυετε το γαλα και του το δινετε .Τωρα ,αν δειτε οτι ειναι υποτονικα (μπορει λογω της διαρροιας και του αιματος) ,βραζετε τσαι μαυρο , προσθετετε μια κουταλια μελι ,το ανακατευετε καλα και του δινεται 5 ml σε διαστημα περιπου 5 ωρων .Δηλαδη ενα ml την ωρα .Εγω το επαθα και ετσι εσωσα τη μικρη μου .Τωρα βεβαια μου κανει εντυπωση το οτι σας εδωσαν γαλα για αρνακια .Ειναι σιγουρα καταλληλο?
belezza
belezza
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Σκύλος
Ηλικία : 53
Τόπος : αθηνα
Αριθμός γατουνίων : 1
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : καταχειμωνο στην εξοχη
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : οποιο κανει τουμπιτσες και χαρουλες
Motto : οτι τελειωνει δινει τη θεση του σ αυτο που πρεπει να ερθει
Ημερομηνία Εγγραφής : 28/02/2016
Mood : Διατροφή γατάκια και αίμα στα κόπρανα  Newher10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Διατροφή γατάκια και αίμα στα κόπρανα  Empty Απ: Διατροφή γατάκια και αίμα στα κόπρανα

Δημοσίευση από Iris Τετ Μάης 10, 2023 10:27 am

Ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές! Έδωσα τα 3 γατάκια σε οικογένειες οπότε θα τους ενημερώσω για τα παραπάνω. Πριν τα δώσω έψαχνα έναν κτηνίατρο να με βοηθήσει και τελικά ένας με συμβούλευσε να τα δώσω μια ειδική κλινική δίαιτα (gastrointestinal) και σίγουρα να κάνω αποπαρασιτωση εσωτερική ξανά την ημέρα που είναι να γίνει (δηλαδή την Παρασκευή που έρχεται). Το γάλα για αρνάκια το έδωσα 2 μέρες μέχρι να μου έρθει το μητρικό αλλά καταφέραμε να φάμε ξηρά με υγρή τροφή μαζί οπότε και το σταμάτησα κατευθείαν. Η μικρούλα μου που κράτησα είχε λογικά δυσανεξία στη λακτόζη κι όσο χορηγούσα γάλα (μητρικό ή συνταγή ή και για αρνάκια) μου έκανε διάρροια, τώρα έστρωσε τελείως. Εντωμεταξύ έχω γυρίσει πραγματικά όλο το νομό και δεν βρίσκω πουθενά ποιοτικές υγρές τροφές (πολλοί κιόλας με κοιτανε λες και είμαι καμιά τρελή που ψάχνω για υγρή τροφή- θεωρούν ότι μόνο ξηρή πρέπει να δίνω). Ψάχνω ταυτόχρονα κι έναν καλό κτηνίατρο να είναι εκεί για ο,τι κι αν συμβεί.
Και κάτι άλλο: στη συσκευασία λέει να δίνω 10-15 gr ημερησίως σε κάτω από 2kg γατάκι αλλά η δική μου άμα της δώσω τόσο λίγο, λυσσαει της πείνας.
Επίσης δίνετε 2ml κάθε μέρα για 5 ημέρες ή σύνολο 2ml στις 5μερες;
Iris
Iris
Kitten
Kitten

Θηλυκό
Σκύλος
Ηλικία : 29
Αριθμός γατουνίων : 3
Ημερομηνία Εγγραφής : 28/04/2023
Mood : Διατροφή γατάκια και αίμα στα κόπρανα  M_love

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Διατροφή γατάκια και αίμα στα κόπρανα  Empty Απ: Διατροφή γατάκια και αίμα στα κόπρανα

Δημοσίευση από belezza Πεμ Μάης 11, 2023 1:08 am

Καλησπερα σας.Χαρηκα για τις υιοθεσιες.Βεβαια οπως και να ειναι η αποπαρασιτωση πρεπει να γινει.Τα 2ml αφορουν την ημερισια δοση .Δηλαδη 2 ml την ημερα για πεντε ημερες
belezza
belezza
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Σκύλος
Ηλικία : 53
Τόπος : αθηνα
Αριθμός γατουνίων : 1
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : καταχειμωνο στην εξοχη
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : οποιο κανει τουμπιτσες και χαρουλες
Motto : οτι τελειωνει δινει τη θεση του σ αυτο που πρεπει να ερθει
Ημερομηνία Εγγραφής : 28/02/2016
Mood : Διατροφή γατάκια και αίμα στα κόπρανα  Newher10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επιστροφή στην κορυφή

- Παρόμοια θέματα

 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης