gatospito
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Γατάκι sphynx 6 εβδομάδων δεν τρώει

3 απαντήσεις

Πήγαινε κάτω

Γατάκι sphynx 6 εβδομάδων δεν τρώει  Empty Γατάκι sphynx 6 εβδομάδων δεν τρώει

Δημοσίευση από Andrearafailia Κυρ Μαρ 26, 2023 6:40 pm

Αν υπάρχει κάποιος να μου δώσει μια συμβουλή εδώ. Έχω γεννημένη γατούλα 6 εβδομάδων πριν 4 μέρες ένα από τα γατάκια ενώ όλα ήταν μια χαρά από την μία ώρα στην άλλη ψήλωσε πυρετό 41 το πήραμε η ώρα 12 το βράδυ στο κτηνίατρο και του  έκανε ένεση να πέσει ο πυρετός και με βιταμίνες μέσα. Η αλήθεια ενώ ήταν μισοπεθαμένο όταν πήγα δεν ανοίγε ματιά ήταν σαν λιποθυμο στις 2 ώρες ήταν εμφανώς καλύτερα αλλά του έμεινε ο λήθαργος κοιμάται πολλές ώρες αν δεν το ξυπνήσω δεν ξυπνάει και το πρόβλημα είναι ότι από εκείνη την ημέρα σταματήσε μα τρώει και να πίνει. Κάναμε αναλύσεις αίματος και ακτινογραφία και οι αναλύσεις ήταν καθαρές μόνο τα ερυθρά αιμοσφερια λίγο χαμηλά μα μου είπαν είναι φυσιολογικό για την ηλικία του.
Η ακτινογραφία έδειξε ότι έχει κόπρανα στο έντερο τα οποία έχουν πετρωσει.
Μας έδωσαν ιδικό σιροπακι να της δίνω πρωί νύχτα να ενεργηθει και ξεκίνησε ήδη να κάνει κακάκια.
Το γατάκι ξεκίνησε να παίζει  λίγο τις τελευταίες 2 μέρες με τα αδερφάκια του αλλά είναι πολύ αδύνατο έχασε ήδη 100 γραμμάρια  γιατί δεν τρώει και σε αυτή την ηλικία παίζει ρόλο ακόμα και 5 να χάσει.  Προσπαθώ με την σύριγγα βάζω ειδικό πατε κονσερβουλα για μωρά γατάκια μέσα και του το πατάω στο στόμα με το ζόρι κάθε 3 ώρες και κάτι βιταμίνες μαζί και λίγο νεράκι. Τι να κάνω ρε παιδιά να αρχίσει να τρώει? Έχω πανικοβληθει δεν ξέρω τι να κάνω να μην χάσει άλλο βάρος και να αρχίσει να τρώει ξανά μόνη της.

Andrearafailia
Kitten
Kitten

Θηλυκό
Άλογο
Ηλικία : 34
Αριθμός γατουνίων : 6
Ημερομηνία Εγγραφής : 26/03/2023

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γατάκι sphynx 6 εβδομάδων δεν τρώει  Empty Απ: Γατάκι sphynx 6 εβδομάδων δεν τρώει

Δημοσίευση από lucylou Τετ Μαρ 29, 2023 3:18 am

Καλημέρα!Ειδα το μνμ σου και σκέφτηκα πως θα βοηθούσε πολύ ο ζωμός κοτόπουλου η ρυζάκι με κοτόπουλο αλεσμένο για να δυναμώσει και να ανοίξει η ορεξη του.Επίσης να προσεχεις να πίνει αρκετό νερό για να καθαρίσει το έντερο του φυσικά μαζί με ότι άλλο του δίνεις.Ο ζωμός από βραστό κοτόπουλο ειναι πολύ δυναμωτικός και ενυδατώνει.Ευχομαι όλα να πάνε καλά👍💕 ✌🫶

lucylou
Kitten
Kitten

Θηλυκό
Άλογο
Ηλικία : 45
Αριθμός γατουνίων : 4
Ημερομηνία Εγγραφής : 15/07/2013

Αρέσει στον χρήστη Andrearafailia

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γατάκι sphynx 6 εβδομάδων δεν τρώει  Empty Απ: Γατάκι sphynx 6 εβδομάδων δεν τρώει

Δημοσίευση από χαδιαρα Πεμ Μαρ 30, 2023 11:01 am

Να μου επιτρεψετε εκ πειρας ειχα μια γατουλλα και μου πεθανε στα 18.5 χρονια.Αυτο που θα σε συμβουλευα ειναι να τις δινεται τις βιταμινες.Η NUTRIC CAL για γατες και δινε του μια δοσολογια με συριγγουλα .Αυτο θα το τονωσει και και θα ενεργειταιΚαι κοτοπουλο λεσμενο πουρε με λιγο ρυζι(διοτι προκαλει και δυσκυλιοτητα.Περαστικα και ολα θα παν καλα,Κι αυτα μωρακια ειναι και θελουν την φρονιδα μας
χαδιαρα
χαδιαρα
Kitten
Kitten

Θηλυκό
Τίγρης
Ηλικία : 49
Τόπος : Αμμοχωστος Κυπρος
Αριθμός γατουνίων : 1
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Ηλιολουστος για βολτα στον κηπο
Motto : Those we have loved will leave on in our hearts and memories
Ημερομηνία Εγγραφής : 09/11/2010
Mood : Γατάκι sphynx 6 εβδομάδων δεν τρώει  M-aipnies

Αρέσει στον χρήστη Andrearafailia

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επιστροφή στην κορυφή

- Παρόμοια θέματα

 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης