gatospito
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Γιατί εξαφανίστηκε;

2 απαντήσεις

Πήγαινε κάτω

Γιατί εξαφανίστηκε; Empty Γιατί εξαφανίστηκε;

Δημοσίευση από Kallie Παρ Δεκ 16, 2022 1:36 am

Αδέσποτη γάτα στειρώθηκε πριν 5 μήνες. Την επισκεπτόμουν σχεδόν κάθε μέρα στη γειτονιά της και πάντα με άκουγε και ερχόταν αμέσως. Της έβαζα και φαγητό κάθε φορά και έτρωγε. Τελευταία και με την αλλαγή του καιρού, υπήρχαν μέρες (1-2 το πολύ) που μπορεί να πήγαινα και να μην εμφανιζόταν. Ποτέ δεν ανησύχησα. Άλλες μέρες, πάλι τώρα τελευταία, αργούσε να έρθει.  Πάνε όμως 7-8 μέρες που είναι άφαντη. Πηγαίνω κάθε βράδυ αλλά δεν έρχεται. Πάω και νωρίτερα πλέον μήπως και έρθει αλλά τίποτα.  Τελευταία είχε παχύνει αρκετά, τρώει καλά από διάφορους εκεί οπότε δεν της λείπει πλέον το φαγητό. Το μυαλό μου πάει στο κακό αλλά μου είπαν εκεί στην αυλή που σύχναζε πως τη βλέπουν και είναι καλά αλλά δεν με καθησύχασε αυτό για κάποιο λόγο. Μόνο αν τη δω θα ηρεμήσω. Αν είναι καλά γιατί με αγνοεί; Τόσες φορές δεν την έχω πετύχει έστω τυχαία κάπου.

Kallie
Kitten
Kitten

Θηλυκό
Γάτα
Ηλικία : 37
Τόπος : Κάπου
Αριθμός γατουνίων : 8
Ημερομηνία Εγγραφής : 03/07/2018
Mood : Γιατί εξαφανίστηκε; M_smoke

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γιατί εξαφανίστηκε; Empty Απ: Γιατί εξαφανίστηκε;

Δημοσίευση από Kallie Παρ Δεκ 16, 2022 2:01 am

Να συμπληρώσω με μια ιστορία από παλιά. Το 2017 μια γάτα είχε φέρει τα γατάκια της στην αυλή μου. 8 μήνες έμενε εδώ μαζί τους. Στειρώθηκε η μάνα, στειρώθηκαν και τα παιδιά της όταν ήρθε η ώρα. Η γάτα εκεί στους 8 μήνες άρχισε να φεύγει συνέχεια. Έλειψε για 2 μέρες συνεχόμενες κάποια στιγμή. Ήρθε, έφυγε, ξαναήρθε... μέχρι που εξαφανίστηκε εντελώς. Σκεφτόμουν τα χειρότερα αλλά 1 μήνα αργότερα την είδα τυχαία σε άλλη αυλή πολύ κοντά στο σπίτι μου. Ακόμα εκεί βρίσκεται εδώ και 4 χρόνια. Όταν περνάω μου χαϊδεύεται και ζητάει και φαγητό αλλά σπίτι μου δεν ήρθε ξανά. Απ' ότι κατάλαβα δεν ήθελε επαφές με τα παιδιά της πια και πήγε αλλού να βρει την ησυχία της. Αυτή η ιστορία με καθησυχάζει λίγο, πολύ λίγο.

Ίσως η άλλη γάτα που αγνοείται να έχει τρομάξει λόγω της επιθετικής συμπεριφοράς κάποιων αρσενικών εκεί στη γειτονιά της. Ή μήπως επειδή την τελευταία φορά την έδιωξα χτυπώντας παλαμάκια και της είπα "έλα σπίτι σου τώρα, μη με ακολουθείς" μου κρατάει μούτρα; Της έριξα και μια χαιδευτή στον ποπό. Καταλαβαίνετε τι εννοώ, μην παρεξηγηθώ ότι χτύπησα τη γατούλα. Δε θέλω να με ακολουθούν και να απομακρύνονται από τη γειτονιά τους. Προσπαθώ να σκεφτώ την παραμικρή λεπτομέρεια για να δικαιολογήσω την ''εξαφάνιση".

Kallie
Kitten
Kitten

Θηλυκό
Γάτα
Ηλικία : 37
Τόπος : Κάπου
Αριθμός γατουνίων : 8
Ημερομηνία Εγγραφής : 03/07/2018
Mood : Γιατί εξαφανίστηκε; M_smoke

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γιατί εξαφανίστηκε; Empty Απ: Γιατί εξαφανίστηκε;

Δημοσίευση από psipsa Παρ Δεκ 16, 2022 7:35 am

κι εγω το ιδιο σκεφτηκα, οτι την κυνηγησαν αλλα αδεσποτα και αποφευγει αυτο το μερος.. δοκιμασατε να πατε εκει οπου σας ειπαν πως τη βλεπουν;
psipsa
psipsa
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Άλογο
Ηλικία : 57
Τόπος : δροσια
Αριθμός γατουνίων : 14
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : καλοκαιιρακι!!!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : θα τα ηθελα ολα!!! και επειδη το συμπαν ακουει, ερχονται ολοενα και περισσοτερα..
Motto : keep purring...
Ημερομηνία Εγγραφής : 01/06/2012
Mood : Γιατί εξαφανίστηκε; Welcome

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γιατί εξαφανίστηκε; Empty Απ: Γιατί εξαφανίστηκε;

Δημοσίευση από Kallie Παρ Δεκ 16, 2022 4:24 pm

Εκεί πάω συνέχεια γιατί εκεί βρισκόταν μόνιμα όλο το καλοκαίρι μέχρι τον Οκτώβρη. Μετά που άρχισε να πέφτει η θερμοκρασία τα βράδια πρέπει να κοιμόταν αλλού. Πήγαινα νωρίτερα γιατί τις ώρες που πήγαινα το καλοκαίρι συνήθως δεν ήταν εκεί. Τώρα, ότι ώρα και να πάω δεν εμφανίζεται. Πριν λίγες μέρες είχε έρθει από λίγο παραδίπλα μια άλλη γάτα εκεί. Στα 100 μέτρα απόσταση από το σημείο ζει αυτή. Βρήκε μπολ με φαγητό και πήγε να φάει. Ήρθε ένας γάτος και της έκανε άγρια επίθεση. Βέβαια αυτή η γάτα δεν ήταν και στειρωμένη ούτε ζούσε εκεί ενώ η άλλη είναι στειρωμένη και βρισκόταν στον χώρο της. Γυρνάω σαν την τρελή όλη νύχτα.. αφού δεν έχει καλέσει κανένας αστυνομία ως τώρα καλά είμαστε.

Kallie
Kitten
Kitten

Θηλυκό
Γάτα
Ηλικία : 37
Τόπος : Κάπου
Αριθμός γατουνίων : 8
Ημερομηνία Εγγραφής : 03/07/2018
Mood : Γιατί εξαφανίστηκε; M_smoke

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γιατί εξαφανίστηκε; Empty Απ: Γιατί εξαφανίστηκε;

Δημοσίευση από psipsa Πεμ Δεκ 29, 2022 1:04 pm

εχετε νεοτερα απ τη γατουλα; ελπιζω να τη βρηκατε !!
psipsa
psipsa
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Άλογο
Ηλικία : 57
Τόπος : δροσια
Αριθμός γατουνίων : 14
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : καλοκαιιρακι!!!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : θα τα ηθελα ολα!!! και επειδη το συμπαν ακουει, ερχονται ολοενα και περισσοτερα..
Motto : keep purring...
Ημερομηνία Εγγραφής : 01/06/2012
Mood : Γιατί εξαφανίστηκε; Welcome

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επιστροφή στην κορυφή

- Παρόμοια θέματα

 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης