gatospito
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Η γάτα μου ματώνει τα αυτιά της

+3
psipsa
belezza
Sila
7 απαντήσεις

Πήγαινε κάτω

Η γάτα μου ματώνει τα αυτιά της  Empty Η γάτα μου ματώνει τα αυτιά της

Δημοσίευση από Sila Τρι Φεβ 08, 2022 3:34 pm

Καλημέρα σας
Χάρηκα που σας βρήκα και εύχομαι μέσα από το φόρουμ σας να λάβω χρήσιμα πράγματα για την γατούλα μου
Θα σας ταλαιπωρήσω λίγο λέγοντας την ιστορία της μήπως και κάποιος άλλος έχει περάσει κάτι παρόμοιο και με βοηθήσει
Τον Αύγουστο βρήκα έξω από το σπίτι μου ένα ταλαιπωρημένο γατάκι , ήταν πολύ αδύνατο αλλά με μάγεψε το βλέμμα του και επίσης το λυπήθηκα γιατί τα αυτιά του ήτα σαν να τα έχει δαγκώσει κάτι
Η αλήθεια ήταν πολύ χαλιά αλλά και εγώ δεν είχα καμία εμπειρία γιατί ποτέ δεν είχα ζωάκια σπίτι μου
Αφού της έβαζα τροφή ερχόταν όλο και πιο συχνά στη βεράντα μας και παρατήρησα ότι τα αυτιά της ήταν πληγή από το ξύσιμο που έκανε η ιδιά στα αυτιά της .
Την πήγα σε κτηνίατρο και μου είπε έχει ακάρια και αφού της καθάρισε τα αυτιά της μου έδωσε και θεραπεία και της κάναμε όλα τα εμβόλια .
Σε 10 μέρες η γάτα μου έγινε καλά αλλά τα αυτιά της ήταν ροζ και σε ένα μηνά κατά τις αρχές Οκτωβρίου άρχισε να ξύνετε ξανά , στο εντωμεταξύ την έχω βάλει τελείως μέσα στο σπίτι μας
Συνέχεια από τότε  τα αυτιά της είναι  με αίμα
Άλλαξα πολλούς κτηνίατρους και άλλοι μου δίναν κορτιζόνη ,θεραπεία για ψώρα , αλοιφές με κορτιζόνη  άλλοι μου είπαν είναι τροφική αλλεργία , όταν κάνουμε την κορτιζόνη δεν ξύνετε και σε αυτό το χρόνο αρχίζουν και επουλώνονται τα αυτιά της λίγο , μόλις σταματήσει η κορτιζόνη αρχίζει ξανά να ξύνετε και να ματώνει τα αυτιά της
Επίσης βγάζει και κάτι σαν σπυράκια κάτω στην κοιλιά και στην περιοχή αναμεσά στα ματιά και αυτιά
Αυτό μπορεί να είναι αλλεργική διατροφή γιατί όταν της αλλά τροφή αυτά φύγαν αλλά το ξύσιμο στα αυτιά παραμένει και δεν ξέρω πώς να τη βοηθήσω
Έχω φτάσει στο σημείο να μην μου απαντούν ούτε οι κτηνίατροι γιατί δεν ξέρουν τι να μου πουν , μπορεί όμως κάποιος από εσάς να έχει πέσει σε κάποιον κτηνίατρο που είχε αντιμετωπίσει τέτοιες καταστάσεις και με βοηθήσετε  να βρω γιατρειά  της όμορφης γατούλας μου

Sila
Kitten
Kitten

Θηλυκό
Ποντικός
Ηλικία : 51
Αριθμός γατουνίων : 1
Ημερομηνία Εγγραφής : 08/02/2022

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Η γάτα μου ματώνει τα αυτιά της  Empty Απ: Η γάτα μου ματώνει τα αυτιά της

Δημοσίευση από Sila Τρι Φεβ 08, 2022 3:57 pm

Η γάτα μου ματώνει τα αυτιά της  20220213

Sila
Kitten
Kitten

Θηλυκό
Ποντικός
Ηλικία : 51
Αριθμός γατουνίων : 1
Ημερομηνία Εγγραφής : 08/02/2022

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Η γάτα μου ματώνει τα αυτιά της  Empty Απ: Η γάτα μου ματώνει τα αυτιά της

Δημοσίευση από belezza Τετ Φεβ 09, 2022 12:50 am

Καλησπερα σας .Βεβαια ,θα ελεγα απο οση εμπειρια εχω για ωτοδεικτικη ψωρα.Εκτος απο το δικο μου γατο που οταν τον βρηκα ,μωρο σε ηλικια ,ειχε αλλα μονο στο ενα αυτακι και θεραπευτηκε ,παρομοια περιπτωση ,αντιμετωπισα με μια αδεσποτουλα που φροντιζουμε.Ειχε κι αυτη τα ιδια συμπτωματα με τη δικη σας για πολυ μεγαλο διαστημα και οταν εδειξα στον κτηνιατρο μου φωτογραφια ,μας εδωσε αμπουλα με την οποια τελικα θεραπευτηκε.Απλα θελει τακτικη επαναληψη .Ομως ,επειδη γραψατε οτι την πηγατε σε ολλους κτηνιατρους ,μου κανει εντυπωση που δεν βρισκουν λυση .Σε ποια περιοχη βρισκεστε?
belezza
belezza
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Σκύλος
Ηλικία : 53
Τόπος : αθηνα
Αριθμός γατουνίων : 1
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : καταχειμωνο στην εξοχη
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : οποιο κανει τουμπιτσες και χαρουλες
Motto : οτι τελειωνει δινει τη θεση του σ αυτο που πρεπει να ερθει
Ημερομηνία Εγγραφής : 28/02/2016
Mood : Η γάτα μου ματώνει τα αυτιά της  Newher10

Αρέσει στον χρήστη ΠΡΙΓΚΗΠΑΣ

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Η γάτα μου ματώνει τα αυτιά της  Empty Απ: Η γάτα μου ματώνει τα αυτιά της

Δημοσίευση από Sila Τετ Φεβ 09, 2022 8:09 pm

Σας ευχαριστώ πολύ για την απάντηση
Αν ειναι εύκολο μου γράφετε το όνομα της αμπούλα;;
Εγω βρίσκομαι στη Β.Ηπειρο και αυτό είναι ένα θέμα γιατί δεν έχω πρόσβαση σε κατάλληλους Κτηνίατρος και μόνο διαδικτυακά ψάχνω να βρω άκρη 🥰🥰
Δείτε και κάποιες φωτογραφίες με τα σπυριά που σας έγραφα πιο πάνω
Η γάτα μου ματώνει τα αυτιά της  0-02-015
Η γάτα μου ματώνει τα αυτιά της  0-02-016

Sila
Kitten
Kitten

Θηλυκό
Ποντικός
Ηλικία : 51
Αριθμός γατουνίων : 1
Ημερομηνία Εγγραφής : 08/02/2022

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Η γάτα μου ματώνει τα αυτιά της  Empty Απ: Η γάτα μου ματώνει τα αυτιά της

Δημοσίευση από belezza Πεμ Φεβ 10, 2022 12:58 am

Γεια σας και παλι .Ευχαριστως σας γραφω την ονομασια της αμπουλας .Ομως ρωτηστε και οποιον κτηνιατρο εμπιστευεσθε περισσοτερο , για να σιγουρευτειτε .Εδω σε μας πληροφοριες δινουν σχετικα με τις αμπουλες και τα pet shop αλλα παντα ενημερωνουμε και τον κτηνιατρο ,πριν την παρουμε .ADVOCAΤΕ λέγεται και τη βαζουμε ενδιαμεσα στο σβερκο και στην αρχη της πλατουλας (να μην μπορει να τη γλυψει) .Προυποθεση τα κιλα της γατουλας .Αν θυμαμαι ειναι μεχρι 4 kg και απο 4 και πανω .Ελπιζω να βοηθησα ( σχετικα με τα αυτακια η εικονα ειναι ιδια με της γατουλας που ανεφερα ,για την κοιλιτσα ομως δεν το ξερω) .Βεβαια η συγκεκριμενη αμπουλα εχει ευρυ φασμα θεραπειας
belezza
belezza
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Σκύλος
Ηλικία : 53
Τόπος : αθηνα
Αριθμός γατουνίων : 1
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : καταχειμωνο στην εξοχη
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : οποιο κανει τουμπιτσες και χαρουλες
Motto : οτι τελειωνει δινει τη θεση του σ αυτο που πρεπει να ερθει
Ημερομηνία Εγγραφής : 28/02/2016
Mood : Η γάτα μου ματώνει τα αυτιά της  Newher10

Αρέσει στον χρήστη Sila

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Η γάτα μου ματώνει τα αυτιά της  Empty Απ: Η γάτα μου ματώνει τα αυτιά της

Δημοσίευση από psipsa Τρι Μαρ 29, 2022 10:02 am

καλημερα σας θα προτεινα να αναζητησετε και ομοιοπαθητικη βοηθεια η εναλλακτικη. εχω χρησιμοποιησει ομοιοπαθητικη μεθοδο στις γατες μου με μεγαλη επιτυχια. σας στελνω προσωπικο μηνυμα..
psipsa
psipsa
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Άλογο
Ηλικία : 57
Τόπος : δροσια
Αριθμός γατουνίων : 14
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : καλοκαιιρακι!!!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : θα τα ηθελα ολα!!! και επειδη το συμπαν ακουει, ερχονται ολοενα και περισσοτερα..
Motto : keep purring...
Ημερομηνία Εγγραφής : 01/06/2012
Mood : Η γάτα μου ματώνει τα αυτιά της  Welcome

Αρέσει στους χρήστες kalicat και Sila

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Η γάτα μου ματώνει τα αυτιά της  Empty Απ: Η γάτα μου ματώνει τα αυτιά της

Δημοσίευση από rozouzoun Τρι Μαρ 29, 2022 10:32 am

Είχαν κολλήσει και τα δικά μου γατάκια όταν τα βρήκα και άργησε πάρα πολύ να τους περάσει . Έκανε πάνω από μήνα σίγουρα. Τα αυτιά τους ήταν σαν της δικής σου. Κάποια αμπούλα για την ψώρα τους είχα βάλει κι εγώ που την είχα βρει σε pet shop. Αν δεις να χάνει και το τρίχωμα γύρω από τα αφτιά ή σε άλλα σημεία τότε ίσος να είναι και τριχοφάγος και θέλει άλλου είδους αντιμετοπιση. Γενικά καλό θα ήταν να βρεις κάποιον κτηνίατρο που έχει εμπειρία από γάτες και τις αγαπάει. Κι εγώ στην αρχή λόγο του ότι είχα γατάκι με πάρα πολύ σοβαρά προβλήματα υγείας δυσκολεύτηκα πολύ να βρω έναν καλό γιατρό. Θέλει ψάξιμο. Να βλέπεις και τις κρητικές στο google μήπως σε βοηθήσουν.

rozouzoun
Kitten
Kitten

Θηλυκό
Φίδι
Ηλικία : 46
Αριθμός γατουνίων : 1
Ημερομηνία Εγγραφής : 02/10/2017

Αρέσει στον χρήστη Sila

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Η γάτα μου ματώνει τα αυτιά της  Empty Απ: Η γάτα μου ματώνει τα αυτιά της

Δημοσίευση από rozouzoun Τρι Μαρ 29, 2022 10:41 am

Για την περίπτωση που είναι τροφική αλεργία έχεις δοκιμάσει κάποια ιδική τροφή ίσος για αλλεργικές γατούλες; μήπως δεις διαφορά.

rozouzoun
Kitten
Kitten

Θηλυκό
Φίδι
Ηλικία : 46
Αριθμός γατουνίων : 1
Ημερομηνία Εγγραφής : 02/10/2017

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Η γάτα μου ματώνει τα αυτιά της  Empty Απ: Η γάτα μου ματώνει τα αυτιά της

Δημοσίευση από kalicat Τρι Μαρ 29, 2022 5:42 pm

Ψωρα και ακαρεα φαίνονται στο μικροσκόπιο, ελπίζω να πήραν δείγμα και η διάγνωση να ήταν σωστή. Γιατί αλλιώς τσάμπα το παιδεύεται με αγωγές. Και αυτό γιατί όταν έχουμε να κάνουμε με πληγές πρέπει να γίνεται και καλλιέργεια έτσι ώστε να αποκλείσουμε το ενδεχόμενο μικροβιου. Επειδή μιλάμε για γατακι που ήταν έξω, όλα είναι πιθανά.  Και επειδή ξυνόταν κιόλας το πιο πιθανό να το έκανε επιμολυνση. Η οποία με την αγωγή μπορεί να καταλαγιασε και μετά απλά να επανήλθε δριμύτερα. Πρώτα κάντε μια καλλιέργεια και μετά ελέγξτε το ενδεχόμενο αλλεργίας.
Επειδή δεν ξέρω κατά πόσο οι κτηνιατροι ξέρουν να λαμβάνουν δείγματα και επειδή δεν τους εμπιστεύομαι και πολυ,  η διαδικασία έχει ως εξής, με έναν βαμβακοφοφορο στυλεο παίρνουμε όσο περισσότερο δειγμα μπορούμε φροντίζοντας να είναι από όλη την πληγή και όχι από ένα σημείο(φροντίστε να πάρει δείγμα και από τα δύο αυτια). Έπειτα τοποθετείται μέσα σε υλικό μεταφοράς Στιούαρτ και αποστέλλεται στο εργαστήριο. Μπορούν να αποσταλεί και χωρίς το υλικό μεταφοράς απλά μετά καθυστερεί η καλλιέργεια. Γιατί θα πρέπει να μπει θειογλυκολικος ζωμός να μπει στο κλιβανο για 24 ώρες και μέρα να καλλιεργηθεί ενώ με το υλικό μεταφοράς γίνεται απευθείας. Αααα και κάτι ακόμα, κανονικά το τραύμα καλλιέργειται σε τρία τρυβλια, μακ κονκευ, αιματουχο και σεντλερ, όμως θα έλεγα να τους πείτε να προσθέσουν και saburo(σαμπουρό),  στο σαμπουρο θα δούμε αν θα αναπτυχθούν μύκητες.
kalicat
kalicat
Junior Cat
Junior Cat

Θηλυκό
Σκύλος
Ηλικία : 30
Τόπος : Θεσσαλονικη
Αριθμός γατουνίων : 1
Ημερομηνία Εγγραφής : 18/07/2016
Mood : Η γάτα μου ματώνει τα αυτιά της  M_bye

Αρέσει στους χρήστες ΠΡΙΓΚΗΠΑΣ και Sila

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Η γάτα μου ματώνει τα αυτιά της  Empty Απ: Η γάτα μου ματώνει τα αυτιά της

Δημοσίευση από kalicat Τρι Μαρ 29, 2022 6:05 pm

psipsa έγραψε:καλημερα σας θα προτεινα να αναζητησετε και ομοιοπαθητικη βοηθεια η εναλλακτικη. εχω χρησιμοποιησει ομοιοπαθητικη μεθοδο στις γατες μου με μεγαλη επιτυχια.   σας στελνω προσωπικο μηνυμα..

Είμαι φανατικά υπέρ της ομοιοπαθητικης και μάλιστα την χρησιμοποιώ σε πολυ μεγάλο βαθμό. Όμως θεωρώ οτι πρέπει αρχικά να βρεθεί που οφείλεται το πρόβλημα και ύστερα να εφαρμοστεί η οποιαδήποτε θεραπεία αλλιώς το πρόβλημα θα επανέρχεται ξανά και ξανά. Άλλωστε η σωστή διάγνωση μας δίνει και τη σωστή θεραπεία Laughing
kalicat
kalicat
Junior Cat
Junior Cat

Θηλυκό
Σκύλος
Ηλικία : 30
Τόπος : Θεσσαλονικη
Αριθμός γατουνίων : 1
Ημερομηνία Εγγραφής : 18/07/2016
Mood : Η γάτα μου ματώνει τα αυτιά της  M_bye

Αρέσει στον χρήστη ΠΡΙΓΚΗΠΑΣ

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Η γάτα μου ματώνει τα αυτιά της  Empty Απ: Η γάτα μου ματώνει τα αυτιά της

Δημοσίευση από GKapa131 Τρι Μαρ 29, 2022 7:48 pm

Αγαπητές φίλες, αγαπητοί φίλοι. Θερμότατη παράκληση:σεβαστείτε την ελληνική γλώσσα! Τα ζωάκια μας τα έχουμε μαζί μας 5-10-15-20 χρόνια, τα αγαπάμε, τα φροντίζουμε, τα τρέχουμε στους γιατρούς και μπράβο μας. Η γλώσσα μας έχει ιστορία 4.000 χρόνων και είναι μαζί μας για δεκαετίες (μαζί μου είναι 75 χρόνια). Δεν πρέπει να την αγαπάμε, να τη φροντίζουμε, να την τρέχουμε στους γιατρούς (=λεξικά, φιλόλογους κλπ); Συγγνώμη άν ενόχλησα.
Γιώργος Κότης

GKapa131
Kitten
Kitten

Άντρας
Κατσίκα
Ηλικία : 56
Αριθμός γατουνίων : Ένα στο σπίτι και πολλά αδέσποτα
Ημερομηνία Εγγραφής : 26/10/2019

Αρέσει στον χρήστη Sila

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Η γάτα μου ματώνει τα αυτιά της  Empty Απ: Η γάτα μου ματώνει τα αυτιά της

Δημοσίευση από belezza Τρι Μαρ 29, 2022 10:36 pm

Για οσους δεν το καταλαβαν η αρχικη θεματοθετρια (sila) ,στην οποια απαντησα ,δεν εχει τη δυνατοτητα να προστρεξει τη γατουλα της σε εξειδικευμενους κτηνιατρους ή να κανει εξειδικευμενες θεραπειες διοτι ζει σε χωρα που δεν ειναι τοσο ενημερωμενη .Δειτε το αρχικο post
belezza
belezza
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Σκύλος
Ηλικία : 53
Τόπος : αθηνα
Αριθμός γατουνίων : 1
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : καταχειμωνο στην εξοχη
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : οποιο κανει τουμπιτσες και χαρουλες
Motto : οτι τελειωνει δινει τη θεση του σ αυτο που πρεπει να ερθει
Ημερομηνία Εγγραφής : 28/02/2016
Mood : Η γάτα μου ματώνει τα αυτιά της  Newher10

Αρέσει στους χρήστες YNL και Sila

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Η γάτα μου ματώνει τα αυτιά της  Empty Απ: Η γάτα μου ματώνει τα αυτιά της

Δημοσίευση από Sila Τετ Μαρ 30, 2022 8:46 am

Σας ευχαριστώ πολύ belezza που από την πρώτη στιγμή απαντήσατε στο ποστ μου
Αυτή την στιγμή ήμαστε σε θεραπεία με κορτιζόνη που της έδωσε μια γιατρός στα Γιάννενα
Ευτυχώς χαλάρωσαν τα μέτρα και την πήγα Γιάννενα ❤

Sila
Kitten
Kitten

Θηλυκό
Ποντικός
Ηλικία : 51
Αριθμός γατουνίων : 1
Ημερομηνία Εγγραφής : 08/02/2022

Αρέσει στον χρήστη belezza

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Η γάτα μου ματώνει τα αυτιά της  Empty Απ: Η γάτα μου ματώνει τα αυτιά της

Δημοσίευση από Sila Τετ Μαρ 30, 2022 8:54 am

Σας ευχαριστώ πολύ
Να δούμε πως θα εξελιχθεί η κατάσταση της γιατί την πήγα σε κτηνίατρο στα Γιάννενα και μου είπε μπορεί να είναι και τροφική αλλεργία μαζί με κάποια δερματήτιδα που μπορεί να έχει προκληθεί όταν ήταν παρατημένη και είχε τα αυτιά της πληγή
Μου ειπε και για την καλλιέργεια αλλά θα δοκιμάσουμε κάποιες εναλλακτικές να δούμε την πρόοδο της μετά απ αυτες τις θεραπείες και αλλαγή τροφής και κορτιζόνης για 10 μέρες

Sila
Kitten
Kitten

Θηλυκό
Ποντικός
Ηλικία : 51
Αριθμός γατουνίων : 1
Ημερομηνία Εγγραφής : 08/02/2022

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Η γάτα μου ματώνει τα αυτιά της  Empty Απ: Η γάτα μου ματώνει τα αυτιά της

Δημοσίευση από kalicat Τετ Μαρ 30, 2022 4:59 pm

Η κορτιζονη όσο βοηθητική είναι άλλο τόσο καταστροφική γίνεται. Δυστυχώς όταν χρησιμοποιηται παρατεταμένα μπορεί να δημιουργήσει σοβαρότερα και περισσότερα προβλήματα. Ελπίζω να βρεθεί γρήγορα τι προκαλεί το πρόβλημα και σταματήσει η χρήση της κορτιζόνης γιατί πραγματικά είναι κρίμα να πάθει ζημιά. Δυστυχώς έχω πολύ άσχημη εμπειρία απο την χρηση κορτιζόνης.
Το γατάκι τι ηλικία είχε όταν το βρήκατε; ρωτάω γιατί ένας σκύλος ή μια γατα που ζούνε έξω πολύ δύσκολα τρώνε καθημερινά την ίδια τροφη ώστε να τους προκαλέσει αλλεργία, εκτός και αν τα ταΐζει κάποιος. Και εφόσον το πρόβλημα προϋπήρχε ήδη, δηλαδή πριν την απόκτηση του, η τροφική αλλεργία μου φαίνεται κάπως απίθανη. Θα μπορούσε όμως να είναι αλλεργία στη σκόνη, στο χώμα, χόρτα, γύρη κλπ. Αν οφείλεται πράγματι σε αλλεργία.
kalicat
kalicat
Junior Cat
Junior Cat

Θηλυκό
Σκύλος
Ηλικία : 30
Τόπος : Θεσσαλονικη
Αριθμός γατουνίων : 1
Ημερομηνία Εγγραφής : 18/07/2016
Mood : Η γάτα μου ματώνει τα αυτιά της  M_bye

Αρέσει στους χρήστες ΠΡΙΓΚΗΠΑΣ και Sila

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Η γάτα μου ματώνει τα αυτιά της  Empty Απ: Η γάτα μου ματώνει τα αυτιά της

Δημοσίευση από Sila Τετ Μαρ 30, 2022 7:15 pm

Όταν τη βρήκα πρέπει να ήταν γύρω στους 2 μήνες
Τη βρήκα τον Αύγουστο και μέχρι τώρα ήμαστε συνέχεια σε γιατρούς

Sila
Kitten
Kitten

Θηλυκό
Ποντικός
Ηλικία : 51
Αριθμός γατουνίων : 1
Ημερομηνία Εγγραφής : 08/02/2022

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Η γάτα μου ματώνει τα αυτιά της  Empty Απ: Η γάτα μου ματώνει τα αυτιά της

Δημοσίευση από kalicat Πεμ Μαρ 31, 2022 7:15 pm

2 μηνών μωρο αδεσποτακι, που μόλις είχε απογαλακτιστει και είχε τροφική αλλεργία;;;;;;;;; ποτέ πρόλαβε;;;  ποιο πιθανό είναι να έχει αλλεργία σε κάποιο εξωτερικό ερέθισμα πάρα στη τροφη του, δηλαδή ότι έγραψα παραπάνω.
kalicat
kalicat
Junior Cat
Junior Cat

Θηλυκό
Σκύλος
Ηλικία : 30
Τόπος : Θεσσαλονικη
Αριθμός γατουνίων : 1
Ημερομηνία Εγγραφής : 18/07/2016
Mood : Η γάτα μου ματώνει τα αυτιά της  M_bye

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Η γάτα μου ματώνει τα αυτιά της  Empty Απ: Η γάτα μου ματώνει τα αυτιά της

Δημοσίευση από ΠΡΙΓΚΗΠΑΣ Πεμ Μαρ 31, 2022 9:04 pm

Γνώμη μου είναι να βρείτε μέσω διαδικτύου κάποιους κτηνιατπυς Αθήνα ή Θεσσαλονίκη και να στείλετε όλο το ιστορικό και τις εξετάσεις του πλάσματος.
Δεν είναι εύκολο το ξέρω η ακόμη καλύτερα αν μπορούσατε να έρθετε Αθήνα να δει το πλάσμα.καποιος αξιόπιστος κτηνιατρος.
Γενικά η χρήση της κορτιζόνης πρέπει να γίνεται με μεγάλη προσοχή και αναλόγως των ευρημάτων.
Είναι το καλύτερο παράλληλα και το χειρότερο φάρμακο, φτιάχνει κάτι χαλάει κάτι άλλο.
Με εκτίμηση
ΠΡΙΓΚΗΠΑΣ
ΠΡΙΓΚΗΠΑΣ
Γατού Fan Park
Γατού Fan Park

Θηλυκό
Κατσίκα
Ηλικία : 56
Τόπος : Μυτιλήνη - Αθήνα
Αριθμός γατουνίων : ένα λατρεμένο αγόρι , το μπεμπέ μου , το αγγελούδι,ο Μέρλυν,η Άνθια και η Αγγελίδα
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Βροχή και μόνο βροχή
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : την Μάγια τον Ντακίρι και τον Χιόνη
Motto : Δεν ύπάρχει κανείς που να γεννήθηκε με άσχημο αστέρι.Είναι που δεν ξέρει να διαβάσει τον ουρανό!
Ημερομηνία Εγγραφής : 17/04/2008
Mood : Η γάτα μου ματώνει τα αυτιά της  M_hug

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επιστροφή στην κορυφή

- Παρόμοια θέματα

 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης