gatospito
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Αντίο μπουμπούκο μου...

+3
psipsa
vaso
IrenePeace2
7 απαντήσεις

Πήγαινε κάτω

Αντίο μπουμπούκο μου... Empty Αντίο μπουμπούκο μου...

Δημοσίευση από IrenePeace2 Σαβ Μαρ 06, 2021 11:10 am

Τον Κορβάκο μου τον βρήκα στις 08/05/2017 κάτω από ένα δεντράκι να περιμένει τον γατοπαράδεισο. Ούτε ένα μήνα δεν είχε συμπληρώσει σε αυτή τη ζωή, όμως εκείνη ήθελε να τον πάρει μακριά μας. Εγώ όμως είχα άλλα σχέδια για εκείνον τον μικρό αδύνατο γατούλι που είχε υπέροχα ματάκια, σαν κουκουβάγια όπως τον έλεγαν οι δικοί μου. Τον έφερα σπίτι, ξενύχτησα μαζί του, τον έτρεξα παντού και τα καταφέραμε.

Δημιουργήσαμε υπέροχες αναμνήσεις....οι ύπνοι του σαν αγγελούδι με τα ροχαλητά, οι βόλτες που με έκανε μέσα στο σπίτι, τα σημαδάκια από τις γρατζουνιές, οι μυτούλες μας, η λαιμαργία του και πόσα άλλα. Χρειάζεσαι μια ζωή για να τα πεις όλα. Όλες τις όμορφες στιγμές που μας χάρισε.

Η μεγαλύτερη χαρά της ζωής μου εκείνος....και η μεγαλύτερη λύπη μου. Η ζωή ήταν σκληρή μαζί του, δεν του χαρίστηκε. Βασανισμένος από γατάκι από την επιληψία, μετά τις κρίσεις έρχονταν στην αγκαλιά μου και με κοίταζε με βλέμμα που μαρτυρούσε φόβο "Βοήθησε με μαμά, τι έχω;". Όμως δεν κατάφερα ποτέ να το σταματήσω...
Όσα τα χρόνια περνούσαν, τόσο θέματα έκαναν την εμφάνιση τους. Δερματικά, κοπρόσταση, νεφρά.
Κάναμε αγωγές, εξετάσεις, πήραμε φάρμακα και σχεδιάζαμε μαζί το μέλλον.
Ωστόσο όλα αυτά δεν ήταν αρκετά..... Από τις 22/02 άρχισε να πέφτει, Πάλι κοπρόσταση. Κλείσαμε ραντεβού με την κτηνίατρο, όμως ήταν σοβαρά. Τον έβλεπα να κρύβεται κάτω από κρεβάτια, να τρέχει σε σκοτεινά σημεία να αφεθεί.
Πέμπτη 25/02 ξεκίνησε η νοσηλεία μας στο νοσοκομείο. Όλα πήγαιναν στραβά...ζάχαρο, πίεση, υποθερμία, νεφρά, συκώτι. Όλα άρχισαν να καταρρέουν. Οι εξετάσεις μας έδειχναν περίεργες τιμές και εμείς ψάχναμε σαν τους τρελούς να βρούμε τι φταίει, πριν προλάβει να φύγει. Οι γιατροί με έπαιρναν τηλέφωνο να με προετοιμάσουν. Πως μπορείς όμως να το δεχτείς πως το παιδί σου, ο γιος σου θα φύγει; Πήγα να τον επισκεφτώ. Ήταν μια σκιά του εαυτού του. Ωστόσο κλοτσούσε τις κουβέρτες, έβαζε το πατουσάκι στο χέρι μου, προσπαθούσε να γυρίσει ανάποδα, τα ματάκια του τα πράσινα με κοιτούσαν και είχα ελπίδα. Θα τα καταφέρει είπα. Πραγματικά το πίστεψα. Αυτή ήταν η τελευταία φορά που είδα τα μάτια του να λάμπουν.
Τρίτη 02/03 με πήραν τηλέφωνο από το νοσοκομείο για να μας πουν ότι έφυγε. Η είδηση με γονάτισε, μου έσκισε τα καρδιά στα δύο. Πως έφυγε ο χοντρούλης μου; Δεν άντεξε όλη αυτή τη ταλαιπωρία. Το βράδυ τον είχα δει στον ύπνο μου να περπατάει. Με κοίταξε ήρεμος και έφυγε. Ήταν το αντίο του.

Δεν πρέπει να κάνεις σχέδια σε αυτή τη ζωή. Ενώ σκεφτόμουν τι να κάνω για τα γενέθλια του, ύστερα για την μέρα που τον βρήκα πλέον πρέπει να κανονίσω τα διαδικαστικά. Να βρω το μνήμα του, να φτιάξω τα πράγματα του. Το φαγάκι του είναι ακόμα στο μπολ και τον περιμένει. Η άμμος του είναι στο ίδιο μέρος για να τη πετάξει έξω. Το κλουβάκι του πια δεν έχει βάρος....

Παρόλη τη πίκρα και τη δυσκολία, σε κάθε πιθανή εκδοχή θα τον διάλεγα να ζήσουμε αυτή τη μικρή ζωή μαζί. Δεν φτάσαμε ούτε στα 4...όμως του χαρίσαμε μια ζωή με αγάπη, φροντίδα και ένα τέλος με αξιοπρέπεια. Εκείνος μου έδωσε πολλά περισσότερα. Γέμισε τη καρδιά μου με αγάπη, μου άλλαξε ολόκληρη τη ζωή και πάντα θα είναι μέρος της.

Μπουμπουκέλ μου εις το επανιδείν...
IrenePeace2
IrenePeace2
Junior Cat
Junior Cat

Θηλυκό
Βουβάλι
Ηλικία : 27
Τόπος : Γαλάτσι
Αριθμός γατουνίων : 1
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Χειμώνας
Ημερομηνία Εγγραφής : 28/06/2017

Αρέσει στους χρήστες spuros33 και Τουνομαμά

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Αντίο μπουμπούκο μου... Empty Απ: Αντίο μπουμπούκο μου...

Δημοσίευση από IrenePeace2 Σαβ Μαρ 06, 2021 11:37 am

Αντίο μπουμπούκο μου... Receiv10

Αντίο μπουμπούκο μου... Img_0110

Αντίο μπουμπούκο μου... Img_2013

Αντίο μπουμπούκο μου... Img_2012

Αντίο μπουμπούκο μου... Img_2014
IrenePeace2
IrenePeace2
Junior Cat
Junior Cat

Θηλυκό
Βουβάλι
Ηλικία : 27
Τόπος : Γαλάτσι
Αριθμός γατουνίων : 1
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Χειμώνας
Ημερομηνία Εγγραφής : 28/06/2017

Αρέσει στους χρήστες vaso και Τουνομαμά

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Αντίο μπουμπούκο μου... Empty Απ: Αντίο μπουμπούκο μου...

Δημοσίευση από vaso Κυρ Μαρ 07, 2021 1:01 am

Λυπάμαι πολύ για την απώλειά σας....
Είναι δύσκολο. Κουράγιο....
Καλό του ταξίδι....
rainbow rainbow rainbow

___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___
Αντίο μπουμπούκο μου... 2feaa010
vaso
vaso
Εφτάψυχος-η M^o-o^derator
Εφτάψυχος-η M^o-o^derator

Θηλυκό
Κατσίκα
Ηλικία : 44
Αριθμός γατουνίων : 1 και ο Joey γαταγγελουδάκι πια
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Χειμώνας
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Barilla, Μόιρα,Πατούσα,Φοίβος......
Motto : Real is just a matter of perception
Ημερομηνία Εγγραφής : 02/10/2008
Mood : Αντίο μπουμπούκο μου... 66231010

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Αντίο μπουμπούκο μου... Empty Απ: Αντίο μπουμπούκο μου...

Δημοσίευση από psipsa Δευ Μαρ 08, 2021 1:25 am

καλο του ταξιδι,.. οταν περασει η πρωτη περιοδος του πενθους σας μη το αφησετε να σας συμπαρασυρει και να μη ξαναυιοθετησετε γατακι. ειναι το καλυτερο δωρο για την ψυχουλα που εφυγε το να δωσετε την ευκαιρια σε ενα αλλο πλασμα ταλαιπωρημενο χωρις ελπιδα εκει εξω στους αφιλοξενους δρομους να βρει κι αυτο μια αγκαλια και να κουρνιασει. Δεν αντικαθιστα την απωλεια σας, απλα τη μετουσιωνει σε λαμπερη αχτιδα ελπιδας και αγαπης.. και η αγαπη δεν πεθαινει ποτε..
psipsa
psipsa
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Άλογο
Ηλικία : 57
Τόπος : δροσια
Αριθμός γατουνίων : 14
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : καλοκαιιρακι!!!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : θα τα ηθελα ολα!!! και επειδη το συμπαν ακουει, ερχονται ολοενα και περισσοτερα..
Motto : keep purring...
Ημερομηνία Εγγραφής : 01/06/2012
Mood : Αντίο μπουμπούκο μου... Welcome

Αρέσει στον χρήστη Τουνομαμά

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Αντίο μπουμπούκο μου... Empty Απ: Αντίο μπουμπούκο μου...

Δημοσίευση από LAROGATA Δευ Μαρ 08, 2021 10:44 am

Καλό παράδεισο στο αγόρι σας. Η απώλεια πονάει πολύ, όταν χάνουμε αγαπημένα πλάσματα. Ταλαιπωρηθηκε η ψυχούλα. Ήταν τυχερός και άτυχος μαζί, αλλά πήρε πολύ αγάπη και αυτό είναι πολύ σημαντικό. Κουράγιο σε όλους σας Sad rainbow
LAROGATA
LAROGATA
Γατοκαβατζώστρα
Γατοκαβατζώστρα

Θηλυκό
Σκύλος
Ηλικία : 54
Τόπος : ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Αριθμός γατουνίων : Δώδεκα τη φτιάξαμε την ομάδα!!
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Παντός καιρού,φτάνει να μην ξεπερνά τους 32 βαθμούς
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Ότι μαύρο και λιλά κυκλοφορεί!
Motto : Πότε θα κάνει ξαστεριά?
Ημερομηνία Εγγραφής : 21/07/2010
Mood : Αντίο μπουμπούκο μου... M_thunder

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Αντίο μπουμπούκο μου... Empty Απ: Αντίο μπουμπούκο μου...

Δημοσίευση από IrenePeace2 Τετ Μαρ 10, 2021 10:20 am

Σας ευχαριστούμε πάρα πολύ για τα καλά σας λόγια. Ευχόμαστε ο μπουμπούκος μας να είναι σε ένα μέρος δίχως προβλήματα, γεμάτο λιχουδιές. Σε εμάς είναι πάντα στη καρδιά μας.

Η αλήθεια είναι πως μου φαίνεται πολύ δύσκολο να το περάσω πάλι αυτό, όμως είναι η θλίψη που έχεις στην αρχή. Ωστόσο υπάρχουν πολλά αδεσποτουλια που θέλουν μια αγκαλιά, μια ευκαιρία. Με το καιρό, να δούμε πως θα είμαστε...
IrenePeace2
IrenePeace2
Junior Cat
Junior Cat

Θηλυκό
Βουβάλι
Ηλικία : 27
Τόπος : Γαλάτσι
Αριθμός γατουνίων : 1
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Χειμώνας
Ημερομηνία Εγγραφής : 28/06/2017

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Αντίο μπουμπούκο μου... Empty Απ: Αντίο μπουμπούκο μου...

Δημοσίευση από belezza Πεμ Μαρ 11, 2021 12:18 am

Λυπαμαι πολυ για το αγορακι σας.Καθε ενας απο εμας που τα εχουμε μεγαλωσει με αγωνια ,μας ποναει η απωλεια καθε πλασματος.Ομως πηρε πολυ αγαπη,δεν εφυγε στο δρομο χωρις κανενα να τον νοιαζεται και αυτη η προσφορα σας ,ειναι το πιο σημαντικο.Καλο σου ταξιδι μικρουλη
belezza
belezza
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Σκύλος
Ηλικία : 53
Τόπος : αθηνα
Αριθμός γατουνίων : 1
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : καταχειμωνο στην εξοχη
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : οποιο κανει τουμπιτσες και χαρουλες
Motto : οτι τελειωνει δινει τη θεση του σ αυτο που πρεπει να ερθει
Ημερομηνία Εγγραφής : 28/02/2016
Mood : Αντίο μπουμπούκο μου... Newher10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Αντίο μπουμπούκο μου... Empty Απ: Αντίο μπουμπούκο μου...

Δημοσίευση από ZIZIKOS Τρι Μαρ 16, 2021 11:04 am

Λυπάμαι πάρα πολύ για το γατάκι σου Sad Sad


Υπήρξε τυχερός και άτυχος μαζί. Που σε γνώρισε και που έφυγε τόσο μικρούλης.
Καλό ταξίδι Κορβάκο rainbow rainbow rainbow Θα συναντηθεί με όλα τα αγαπημένα μας, εκεί όπου δεν υπάρχει πόνος και κακία.


Το πιο δύσκολο, το πιο εφιασλτικό κομμάτι της συμβίωσής μας με τα φιλαράκια μας και πονάει τόσο πολύ.
Μόνο ο χρόνος απαλύνει τον πόνο.

σου εύχομαι κουράγιο και να σκέφτεσαι μόνο ότι έφυγε με όλη την αγάπη ως το τέλος.
ZIZIKOS
ZIZIKOS
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Τίγρης
Ηλικία : 61
Τόπος : ΑΘΗΝΑ
Αριθμός γατουνίων : 1 ΓΑΤΟΑΓΓΕΛΟΥΔΙ, 2 γουργουρόνια και 4 αδεσποτάκια
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : ΧΕΙΜΩΝΑΣ ΓΙΑΤΙ ΘΕΛΟΥΜΕ ΑΓΚΑΛΙΕΣ
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : ΠΟΛΛΑ ΔΕΝ ΦΤΑΝΕΙ Ο ΧΩΡΟΣ ΝΑ ΤΑ ΑΝΑΦΕΡΩ ΟΛΑ
Motto : Η ΓΑΤΑ ΚΕΡΔΙΖΕΙ ΠΑΝΤΑ
Ημερομηνία Εγγραφής : 27/11/2013
Mood : Αντίο μπουμπούκο μου... Welcome

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Αντίο μπουμπούκο μου... Empty Απ: Αντίο μπουμπούκο μου...

Δημοσίευση από Gatoplikti Τρι Μαρ 16, 2021 4:40 pm

Λυπάμαι πολυ!! Εδώσες οτι ομορφοτερο και σημαντικο μπορουσες σε αυτο το πλασματάκι και ζησατε μαζι μια ευτυχισμένη δεμένη ζωή και ας ήταν συντομη. Το ξερεις οτι το αισθανοταν αυτο ο μικρούλης σου και τον βοηθούσε να αντιμετωπισει ολα αυτα τα προβλήματα. Αυτο σκέφτομαι και γω με την δικια επισης επιληπτικη και με τα διαφορα προβληματα που βγάζει. Ξέρω οτι θα φύγει καποια στιγμή ισως και νωρις ,αλλα ειναι τρισευτυχισμενη. Αυτο να κρατήσεις μέσα σου και να μην νιώθεις στεναχώρια! Οτα ο καιρος επουλώσει λιγο τον πονο θα εισαι γεμάτη να δώσεις και πάλι την αγάπη σου σε ένα πλάσμα που το χει αναγκη. Για τον κορβάκο!
Καλο παράδεισο rainbow rainbow rainbow
Gatoplikti
Gatoplikti
Γατόπληκτη
Γατόπληκτη

Θηλυκό
Βουβάλι
Ηλικία : 50
Τόπος : Αθήνα
Αριθμός γατουνίων : 2
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : To Μαντολίνι!!
Motto : "THE STALKER"
Ημερομηνία Εγγραφής : 19/09/2012
Mood : Αντίο μπουμπούκο μου... M_choco

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επιστροφή στην κορυφή

- Παρόμοια θέματα

 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης