gatospito
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Επιβιωση νεογεννητων

4 απαντήσεις

Πήγαινε κάτω

Επιβιωση νεογεννητων Empty Επιβιωση νεογεννητων

Δημοσίευση από berryblue Πεμ Ιουλ 02, 2020 4:28 pm

Κλασσικη ιστορια, γατακια πεταμενα σε σακουλα που τα μαζεψα την Κυριακη, ηταν ακομα με τον ομφαλιο λωρο.
Τις πρωτες 2 μερες ενεργηθηκαν, μετα το συστημα φαινεται να μη λειτουργει, κανω μασαζ συνεχως. Σημερα το ενα εχει καταπεσει κ το πηγα κτηνιατρο αλλα το μονο που εκανε ηταν μια αντιβιωση για πιθανη λοιμωξη. Μου ειπε να μην το ταισω αν δεν ενεργηθει, να του κανω τοπικο βρεξιμο με χλιαρο νερο και μαλαξεις.
Μεχρι στιγμης δεν εχει υπαρξει καποια εξεληξη κ δεν ξερω τι να κανω. Υπαρχει καποιο κλυσμα για νεογνα? Αν ναι απο ποου το παιρνω? Επισης, στο ενδιαμεσο ταιζω το γατι? Ειναι ημερων κ απο οσο εχω διαβασει πρεπει να μη μενει νηστικο... Πφφφ, τι να κανω;

berryblue
Kitten
Kitten

Θηλυκό
Μαϊμου
Ηλικία : 43
Αριθμός γατουνίων : 3
Ημερομηνία Εγγραφής : 02/07/2020

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επιβιωση νεογεννητων Empty Απ: Επιβιωση νεογεννητων

Δημοσίευση από Lina Πεμ Ιουλ 02, 2020 8:58 pm

Κατ'αρχάς οπλίσου με δύναμη και υπομονή.Δύσκολη η φροντίδα των μωρών αλλά κάνουμε ότι μπορούμε.Τάισμα κάθε 3 ώρες περίπου ακόμη και την νύχτα.Δεν πρέπει να μένουν νηστικά για πιο πολύ.Γάλα σκόνη για μωρά?Αραίωσε το με λίγο περισσότερο νερό ή χαμομήλι αυτό μου είχε πει ο δικός μου γιατρός.Δοκίμασε στο ποπουδάκι μια σταγονίτσα λάδι που μπορεί να βοηθήσει στο μασάζ.Καμιά φορά απότομα μπορεί να φτάσουν στο άλλο άκρο τη διάρροια που είναι το ίδιο επικίνδυνη.Επίσης το ζαχαρόνερο βοηθάει στα αδύναμα μωρά.
Τώρα το καλοκαίρι μακριά από ανεμιστήρες.Ότι άλλο θυμηθούν και τα άλλα μέλη θα σου πουν.Εύχομαι όλα να πάνε καλά gatoula
Lina
Lina
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Γάτα
Ηλικία : 60
Τόπος : Πειραιάς
Αριθμός γατουνίων : 4
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : καλοκαίρι για πάντα
Ημερομηνία Εγγραφής : 29/10/2009
Mood : Επιβιωση νεογεννητων M_peristeria

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επιβιωση νεογεννητων Empty Απ: Επιβιωση νεογεννητων

Δημοσίευση από Lina Παρ Ιουλ 03, 2020 2:31 pm

Πως είναι τα μικρά?
Lina
Lina
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Γάτα
Ηλικία : 60
Τόπος : Πειραιάς
Αριθμός γατουνίων : 4
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : καλοκαίρι για πάντα
Ημερομηνία Εγγραφής : 29/10/2009
Mood : Επιβιωση νεογεννητων M_peristeria

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επιβιωση νεογεννητων Empty Απ: Επιβιωση νεογεννητων

Δημοσίευση από belezza Παρ Ιουλ 03, 2020 8:47 pm

Καλησπερα σας ,μολις τωρα ειδα την αναρτηση . Το  μελος Ψιψα  ,δε σας  εχει δει .Περασε την ιδια    κατασταση με νεογεννητο.Ξερω οτι ο γιατρος της ειχε δωσει μια αγωγη  και εκανε και κλυσμα στην κλινικη Αγ.Μοδεστος   αν δεν κανω λαθος  που βρισκεται στην Ν.Ερυθραια - Εκαλη .
belezza
belezza
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Σκύλος
Ηλικία : 53
Τόπος : αθηνα
Αριθμός γατουνίων : 1
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : καταχειμωνο στην εξοχη
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : οποιο κανει τουμπιτσες και χαρουλες
Motto : οτι τελειωνει δινει τη θεση του σ αυτο που πρεπει να ερθει
Ημερομηνία Εγγραφής : 28/02/2016
Mood : Επιβιωση νεογεννητων Newher10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επιβιωση νεογεννητων Empty Απ: Επιβιωση νεογεννητων

Δημοσίευση από psipsa Σαβ Ιουλ 04, 2020 2:39 am

καλησπερα και απο εμας, στη δικη μας περιπτωση με γατουλη που δεν ειχε ενεργηθει για μια δυο μερες ο γιατρος μας συνεστησε κλυσμα το οποιο ειναι το ιδιο με των μωρων (ανθρωπου) ειναι κλυσμα γλυκερινης που πηρα απο κανονικο φαρμακειο και το εκανα εγω στο μωρο γατουλι.. ομως τον ταιζα κανονικα δεν μου ειπε ο γιατρος να σταματησω να ταιζω. επειδη οπως καταλαβα παρα πολυ λιγοι ειναι οι κτηνιατροι που γνωριζουν καλα για τα μωρα γατια και αυτο το εχω επιβεβαιωσει πολλες πια φορες, αν θελετε και ειστε στην Αθηνα ο γιατρος που εμπιστευομαι τοσο εγω οσο και αλλα μελη εδω ειναι στη Ν.Ιωνια αν θελετε σας στελνω το ονομα του με πμ. οι συμβουλες του εχουν σωσει ως τωρα καμποσα μωρα γατια που ετυχε να φροντισω, το μικροτερο ειναι τωρα δυο μηνων... και συμφωνα με τις συμβουλες του εδινα καθε μερα μια σταγονα μελι για να τονωσω τον οργανισμο του..
psipsa
psipsa
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Άλογο
Ηλικία : 57
Τόπος : δροσια
Αριθμός γατουνίων : 14
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : καλοκαιιρακι!!!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : θα τα ηθελα ολα!!! και επειδη το συμπαν ακουει, ερχονται ολοενα και περισσοτερα..
Motto : keep purring...
Ημερομηνία Εγγραφής : 01/06/2012
Mood : Επιβιωση νεογεννητων Welcome

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επιστροφή στην κορυφή

- Παρόμοια θέματα

 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης