gatospito
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

ΡΟΥΝΥ

5 απαντήσεις

Πήγαινε κάτω

ΡΟΥΝΥ Empty ΡΟΥΝΥ

Δημοσίευση από belezza Πεμ Ιουν 11, 2020 11:54 pm

Τον   Ρουνυ ,δεν προλαβα να τον γνωρισω  .Ουτε καν να  τον  δω   καλα  -καλα 
Τον πετυχα   απο περιεργη συμπτωση    . Γυριζα απο  ψωνια  μεσημερι Δευτερας με ζεστη  που με αναγκαζε να κυτταζω συνεχεια κατω  για να αποφυγω τον ηλιο που ηταν κοντρα  σε μενα   .Αυτο το   αναγκαστικο κυτταγμα κατω στο δρομο ηταν που  εβαλε το Ρουνυ   στην ευθεια των ματιων μου . Στην αρχη νομιζα πως ηταν μια πεταμενη λουτρινη κουκλα κατω απο  ενα γκριζο αυτοκινητο ,μετα   ειδα 2 πρασινα ματια να με καρφωνουν.Με καρφωναν με ικεσια και απελπισια .Σταθηκα και ακουμπωντας τα ψωνια στα  χορτα που φυτρωναν γυρω απο ενα δεντρο  πλησιασα και χαμηλωσα  για να δω καλυτερα .Η θλιβερη του κατασταση   δεν αφηνε περιθωρια για σκεψεις .Χτυπημενος?  αρρωστος? .Σκελετωμενος   ,με μυτη γεματη αιματα   και  τριχωμα    σε αθλια κατασταση  
Του   ειπα  να με περιμενει   να γυρισω και με περιμενε .Δεν ξερω αν  και   τι ακριβως περιμενε .Το φαγητο που πια δεν εδειχνε να εχει καμια σημασια  ή εμενα   αυτη την αγνωστη παρουσια  στη μοναξια και την απελπισια του . 
Με περιμενε   3 ημερες στο ιδιο σημειο ,την ιδια ωρα   χωρις να εχει χασει  τη γατισια ικανοτητα να  υπολογιζει το χρονο.
Εγω    πηγαινα    και αλλες ωρες μεσα στη μερα   αλλα ο   Ρουνυ   με περιμενε 3 ημερες 3.30   το μεσημερι .
Ματαιες ηταν οι προσπαθειες    ,το ηξερα .Ομως μου εκανε το χατηρι τη δευτερη ημερα   .Σηκωθηκε ,εκανε πως ετρωγε  με αυτη τη  μοναδικη ικανοτητα   που   εχουν οι γατες   να  υποκρινονται για να σε ευχαριστησουν .
Τον εβγαλα Ρουνυ   απο το  ruin    αλλα και απο τους κελτικους Ρουνους   ,ελπιζοντας  στο   να γυρισει η τυχη του
Προσπαθησε πολλες φορες να μου μιλησει   ,να μου πει την ιστορια του .Να μη μεινει  ανωνυμος  ,αναλωσιμος ,γιατι δεν ταιριαζε στην υπερηφανεια του η ανωνυμια .Τον εβγαλα   Ρουνυ για να μη μεινει ανωνυμος  και οταν προσπαθουσε να μου μιλησει   αλλα η φωνη δεν εβγαινε ,  του ελεγα συνεχεια πως την ιστορια του την  ξερω      και  να μην κουραζεται  αλλο .Εξουθενωμενος   εκανε τις υστατες προσπαθειες   γιατι πηγαινα   3 ημερες   καθε μερα στις 3   η ωρα και  σαν κυριος   ηθελε να τον βλεπω ορθιο
Χθες   ηταν η τελευταια μας μερα  .Το ηξερα    αλλα δεν τον χαιρετησα .Απλα    εδειξα οτι του εκανα το χατηρι  και αφου δεν ηθελε να τον κυτταζω   εφυγα με την υποσχεση να παω ξανα σημερα .
Την υποσχεση μου την κρατησα    αλλα ο Ρουνυ με ειχε χαιρετησει απο   χθες.
Αδειο το αυτοκινητο   .Στη θεση του Ρουνυ  ξερη ασφαλτος  .
Αντιο  Ρουνυ   .Δεν προλαβα να κανω τιποτα για σενα  .Χωρις αλλο πονο πια ,χωρις   μοναξια ,πεινα και αδιαφορια  στην αγκαλια της πιο ζεστης παρεας να μεινεις για παντα ,ΡΟΥΝΥ Cam00912ΡΟΥΝΥ Cam00911ΡΟΥΝΥ Cam00911ΡΟΥΝΥ Cam00910ΡΟΥΝΥ Cam00913ΡΟΥΝΥ Cam00914ΡΟΥΝΥ Cam00915στην αγκαλια του Ουρανιου τοξου .Εκει σου αξιζε  να ζεις ,εκει θα ζεις τωρα .Να εισαι ευτυχισμενος Ρουνυ  και να μη  κακολογας αυτον εδω τον κοσμο  που  ειναι τοσο λιγος    μπροστα στο μεγαλειο σου   ΑΝΤΙΟ ΦΙΛΕ  .Και  μην  κυττας   τα δακρυα μου , ειναι γιατι  ο ηλιος   του μεσημεριου ειναι εκθαμβωτικος   σαν το πορτοκαλι σου τριχωμα  .Αντιο Ρουνυ     Sad Sad rainbow rainbow
belezza
belezza
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Σκύλος
Ηλικία : 53
Τόπος : αθηνα
Αριθμός γατουνίων : 1
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : καταχειμωνο στην εξοχη
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : οποιο κανει τουμπιτσες και χαρουλες
Motto : οτι τελειωνει δινει τη θεση του σ αυτο που πρεπει να ερθει
Ημερομηνία Εγγραφής : 28/02/2016
Mood : ΡΟΥΝΥ Newher10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΡΟΥΝΥ Empty Απ: ΡΟΥΝΥ

Δημοσίευση από dagger Παρ Ιουν 12, 2020 12:08 pm

οπως διαβαζα οσα εγραψες μου ηρθε στο μυαλο ενας στιχος , και μετα ολόκληρο το τραγουδι.

Εσύ μου 'πες πως μ’ αγαπάς πως είμαι για 'σένα ο παράδεισος
στις άδειες σου νύχτες το φως ο φίλος σου και ο αδελφός
Εσύ μου 'πες πως μ’ αγαπάς μα πριν ξημερώσει μ’ αρνήθηκες
και εγώ που σε πίστεψα πώς θα ζήσω ξανά μοναχός
Τώρα σιωπή τώρα φεύγεις και αφήνεις ρυτίδες χτύπα και συ η καρδιά μου ν’ αντέξει μπορεί
Εσύ μου 'πες πως μ’ αγαπάς πως είμαι για σένα ο παράδεισος
στα μαύρα σου μάτια το φως στο στήθος σου ασήμι, χρυσός
Εσύ μου 'πες πως μ’ αγαπάς μα πριν ξημερώσει μ’ αρνήθηκες
μικρό μου αστέρι πού πας
Εσύ μου 'πες πως μ’ αγαπάς
Τώρα σιωπή τώρα φεύγεις και αφήνεις ρυτίδες χτύπα και συ η καρδιά μου ν’ αντέξει μπορεί



Αφιερωμενο στον Ρουνυ και σε ολα οσα εφυγαν νωρις και αδικα

dagger
dagger
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Βουβάλι
Ηλικία : 62
Τόπος : Δάφνη - Αθήνα
Αριθμός γατουνίων : 16 και τέλος
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : όλες τις εποχές .... με μια αδυναμία στον χειμώνα
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : τώρα πια κανένα ...έκλεισα σαν γατομάνα
Motto : follow your dream
Ημερομηνία Εγγραφής : 28/04/2015
Mood : ΡΟΥΝΥ Welcome

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΡΟΥΝΥ Empty Απ: ΡΟΥΝΥ

Δημοσίευση από belezza Παρ Ιουν 12, 2020 10:34 pm

Κυτταζω παλι τη φωτογραφια σου Ρουνυ   ,μια φωτογραφια μονο να   θυμιζει  οτι δεν τα καταφερα  Sad Sad Sad
belezza
belezza
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Σκύλος
Ηλικία : 53
Τόπος : αθηνα
Αριθμός γατουνίων : 1
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : καταχειμωνο στην εξοχη
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : οποιο κανει τουμπιτσες και χαρουλες
Motto : οτι τελειωνει δινει τη θεση του σ αυτο που πρεπει να ερθει
Ημερομηνία Εγγραφής : 28/02/2016
Mood : ΡΟΥΝΥ Newher10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΡΟΥΝΥ Empty Απ: ΡΟΥΝΥ

Δημοσίευση από belezza Σαβ Ιουν 13, 2020 2:03 pm

dagger έγραψε:οπως διαβαζα οσα εγραψες μου ηρθε στο μυαλο ενας στιχος , και μετα ολόκληρο το τραγουδι.

Εσύ μου 'πες πως μ’ αγαπάς πως είμαι για 'σένα ο παράδεισος
στις άδειες σου νύχτες το φως ο φίλος σου και ο αδελφός
Εσύ μου 'πες πως μ’ αγαπάς μα πριν ξημερώσει μ’ αρνήθηκες
και εγώ που σε πίστεψα πώς θα ζήσω ξανά μοναχός
Τώρα σιωπή τώρα φεύγεις και αφήνεις ρυτίδες χτύπα και συ η καρδιά μου ν’ αντέξει μπορεί
Εσύ μου 'πες πως μ’ αγαπάς πως είμαι για σένα ο παράδεισος
στα μαύρα σου μάτια το φως στο στήθος σου ασήμι, χρυσός
Εσύ μου 'πες πως μ’ αγαπάς μα πριν ξημερώσει μ’ αρνήθηκες
μικρό μου αστέρι πού πας
Εσύ μου 'πες πως μ’ αγαπάς
Τώρα σιωπή τώρα φεύγεις και αφήνεις ρυτίδες χτύπα και συ η καρδιά μου ν’ αντέξει μπορεί



Αφιερωμενο στον Ρουνυ και σε ολα οσα εφυγαν νωρις και αδικα

 Μαρια μου ευχαριστω για το τραγουδι πυ σκεφτηκες και αφιερωσες στον Ρουνυ και σε ολα οσα φευγουν μονα ,μεσα στον πονο ,και την εγκαταλειψη   .Απο   την ανθρωπινη αδιαφορια  και την παντελη    ελλειψη μεριμνας απο την Πολιτεια .Ο Ρουνυ σιγουρα σε βλεπει και  χαιρεται  που τον θυμηθηκες . Χθες   κυτταζα μονο τη φωτογραφια του   και με πονουσε βαθια  που τιποτα δεν του προσφερα  .Θα ηταν ενας υπεροχος γατος
belezza
belezza
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Σκύλος
Ηλικία : 53
Τόπος : αθηνα
Αριθμός γατουνίων : 1
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : καταχειμωνο στην εξοχη
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : οποιο κανει τουμπιτσες και χαρουλες
Motto : οτι τελειωνει δινει τη θεση του σ αυτο που πρεπει να ερθει
Ημερομηνία Εγγραφής : 28/02/2016
Mood : ΡΟΥΝΥ Newher10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΡΟΥΝΥ Empty Απ: ΡΟΥΝΥ

Δημοσίευση από Lina Σαβ Ιουν 13, 2020 2:05 pm

Κι όμως έδωσες τόοοσα πολλά σε τόσες λίγο χρόνο Πέπη μου!
Καλό του ταξίδι!
rainbow rainbow rainbow
Lina
Lina
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Γάτα
Ηλικία : 60
Τόπος : Πειραιάς
Αριθμός γατουνίων : 4
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : καλοκαίρι για πάντα
Ημερομηνία Εγγραφής : 29/10/2009
Mood : ΡΟΥΝΥ M_peristeria

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΡΟΥΝΥ Empty Απ: ΡΟΥΝΥ

Δημοσίευση από belezza Δευ Ιουν 15, 2020 11:15 pm

Lina έγραψε:Κι όμως έδωσες τόοοσα πολλά σε τόσες λίγο χρόνο Πέπη μου!
Καλό του ταξίδι!
rainbow  rainbow  rainbow
Sad Sad Sad
belezza
belezza
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Σκύλος
Ηλικία : 53
Τόπος : αθηνα
Αριθμός γατουνίων : 1
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : καταχειμωνο στην εξοχη
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : οποιο κανει τουμπιτσες και χαρουλες
Motto : οτι τελειωνει δινει τη θεση του σ αυτο που πρεπει να ερθει
Ημερομηνία Εγγραφής : 28/02/2016
Mood : ΡΟΥΝΥ Newher10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΡΟΥΝΥ Empty Απ: ΡΟΥΝΥ

Δημοσίευση από Stella M. Τετ Ιουν 17, 2020 12:46 pm

Τα δυσάρεστα πάντα εκεί, ε;

Κάθε φορά που διαβάζω, σε κάθε πλάσμα που συναντώ προσπαθώ να σκέφτομαι θετικά..κι εγώ και όλοι μας, όμως να που υπάρχει ένας Ρούνυ και τόσες άλλες ψυχούλες σαν κι αυτόν να μας θυμίζουν πόσο δύσκολη είναι η ζωή στο δρόμο.
Βούρκωσα πάλι Πέπη μου. Αν αναλογιστεί κανείς..αχ..πόσα..πως..

Όμως όπως ακριβώς το είπες, δεν έμεινε ανώνυμος ο Ρούνυ, δεν έφυγε δίχως ένα χάδι, μόνος, δίπλα σε βιαστικούς περαστικούς. Βρέθηκε έστω ένα χέρι, το δικό σου κι αυτό εγώ το βρίσκω πάντα παρήγορο.

Κουράγιο σε όλους όσους φροντίζουν καθημερινά αδεσποτάκια, σε όλους εκείνους που δεν μπορούν απλά να στρέψουν αλλού το βλέμμα, να κάνουν πως δεν άκουσαν την ικεσία.

Και κυρίως..Καλό ταξίδι Ρούνυ μας! Θα είσαι σίγουρα κάπου καλύτερα πια rainbow
Λυπάμαι πολύ..
Stella M.
Stella M.
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Δράκος
Ηλικία : 35
Τόπος : Θεσσαλονίκη
Αριθμός γατουνίων : 4
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Κάποτε μου άρεζε η βροχή, τώρα σκέφτομαι τα ζουζουνάκια που γυρνάνε έξω..
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Τον Αρουλίνη που βρήκα σκαρφαλωμένο σε ένα δέντρο στη βροχή και τον έδωσα για υιοθεσία..Οι νέοι γατογονείς όμως τον λατρεύουν!
Motto : Αύριο είναι μια καινούργια μέρα
Ημερομηνία Εγγραφής : 20/01/2017
Mood : ΡΟΥΝΥ M_hug

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΡΟΥΝΥ Empty Απ: ΡΟΥΝΥ

Δημοσίευση από belezza Πεμ Ιουν 18, 2020 11:49 pm

Stella M. έγραψε:Τα δυσάρεστα πάντα εκεί, ε;

Κάθε φορά που διαβάζω, σε κάθε πλάσμα που συναντώ προσπαθώ να σκέφτομαι θετικά..κι εγώ και όλοι μας, όμως να που υπάρχει ένας Ρούνυ και τόσες άλλες ψυχούλες σαν κι αυτόν να μας θυμίζουν πόσο δύσκολη είναι η ζωή στο δρόμο.
Βούρκωσα πάλι Πέπη μου. Αν αναλογιστεί κανείς..αχ..πόσα..πως..

Όμως όπως ακριβώς το είπες, δεν έμεινε ανώνυμος ο Ρούνυ, δεν έφυγε δίχως ένα χάδι, μόνος, δίπλα σε βιαστικούς περαστικούς. Βρέθηκε έστω ένα χέρι, το δικό σου κι αυτό εγώ το βρίσκω πάντα παρήγορο.

Κουράγιο σε όλους όσους φροντίζουν καθημερινά αδεσποτάκια, σε όλους εκείνους που δεν μπορούν απλά να στρέψουν αλλού το βλέμμα, να κάνουν πως δεν άκουσαν την ικεσία.

Και κυρίως..Καλό ταξίδι Ρούνυ μας! Θα είσαι σίγουρα κάπου καλύτερα πια rainbow
Λυπάμαι πολύ..
Sad Sad Sad Sad
belezza
belezza
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Σκύλος
Ηλικία : 53
Τόπος : αθηνα
Αριθμός γατουνίων : 1
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : καταχειμωνο στην εξοχη
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : οποιο κανει τουμπιτσες και χαρουλες
Motto : οτι τελειωνει δινει τη θεση του σ αυτο που πρεπει να ερθει
Ημερομηνία Εγγραφής : 28/02/2016
Mood : ΡΟΥΝΥ Newher10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΡΟΥΝΥ Empty Απ: ΡΟΥΝΥ

Δημοσίευση από belezza Σαβ Δεκ 05, 2020 10:07 pm

Και κυττα οι συμπτωσεις τι σου κανουν.
Περασαν κιολας σχεδον 6 μηνες απο τοτε που ο Ρουνυ χαθηκε για παντα ,αφηνοντας ομως ενα αγκαθι στην καρδια .
Και ηρθε αυτη η τυχαια κουβεντα στο πεζοδρομιο ,την ωρα που ταιζα τη Λευκοθεα , για να μαθω πως ο Ρουνυ ειχε καποτε σπιτι αλλα τον εγκατελειψαν .Ισως να ειναι αληθεια .Ισως και να μην ειναι
Δεν ειναι αυτη η θλιψη μου .Η θλιψη μου ειναι γιατι ο Ρουνυ ηταν σ' αυτο το πεζοδρομιο για τρια ολοκληρα χρονια αρρωστος Τον ηξεραν και τον ταιζαν τρια γεματα χρονια και για τρια ολοκληρα χρονια τον εβλεπαν να παλευει αλλα κανεις σάυτα τα τρια χρονια δεν ειχε την ψυχη να τον μεταφερει σε ενα γιατρο.Κανεις δεν ειπε να μαζεψουν απο 5-10 ευρω να τον δει ενας κτηνιατρος .Κανεις δε σκεφτηκε να καλεσουν εστω και το Δημο.Τον ταιζαν ομως και ποτε -ποτε του εδιναν και λιγη αντιβιωση .Εκαναν το καθηκον τους οι φιλοζωοι και μετα ξεπλυναν την ενοχη ,οσοι την αισθανθηκαν λεγοντας πως ετσι κι αλλιως δε θα ζουσε.Τρια χρονια για καποιους ισουται μαλλον με τρια δευτερολεπτα και πως να προλαβεις ?
Το νουμερο 3 αγορινα μου που σκεφτομαι ποσο γλυκος γατουλης θα ησουν ,δε σταθηκε τυχερο για σενα .Δε σε προλαβα Ρουνυ μου και η αισθηση της αποτυχιας το κανει βαρυ αλλα και η γνωση της αδιαφοριας τοσων τριγυρω το κανει ασηκωτο. Τρια χρονια βαριας αδιαφοριας Ρουνυ που ησουν στο πεζοδρομιο ,Εξι μηνες αγορακι μου που εισαι στην αγκαλια του ουρανιου τοξου .Και ευχομαι αυτοι οι εξι μηνες να μοιζουν με χρονια και να σε γεμισουν με την αγαπη που δε βρηκες εδω αναμεσα σε εμας τους λιγους ,τους μικρους
(Τον Ρουνυ βρηκε νεκρο και εθαψε ο φιλοζωος που τον ταιζε).
belezza
belezza
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Σκύλος
Ηλικία : 53
Τόπος : αθηνα
Αριθμός γατουνίων : 1
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : καταχειμωνο στην εξοχη
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : οποιο κανει τουμπιτσες και χαρουλες
Motto : οτι τελειωνει δινει τη θεση του σ αυτο που πρεπει να ερθει
Ημερομηνία Εγγραφής : 28/02/2016
Mood : ΡΟΥΝΥ Newher10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΡΟΥΝΥ Empty Απ: ΡΟΥΝΥ

Δημοσίευση από YNL Σαβ Δεκ 05, 2020 10:10 pm

Sad Sad Sad
YNL
YNL
Επίλεκτος Ομάδος Γ.Α.Τ.
Επίλεκτος Ομάδος Γ.Α.Τ.

Άντρας
Τίγρης
Ηλικία : 73
Τόπος : Αμφιάλη Κερατσίνι
Αριθμός γατουνίων : 1. Την Χιονάτη Κερατσινίου
Motto : ΦΟΠΛΟΧΟ ΟΝΑΡ LORD ΧΟΥΛΙΟ
Ημερομηνία Εγγραφής : 26/09/2011
Mood : ΡΟΥΝΥ M-help

https://www.youtube.com/user/YNLAMP/videos

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επιστροφή στην κορυφή


 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης