gatospito
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Αδέσποτα γατάκια

5 απαντήσεις

Πήγαινε κάτω

Αδέσποτα γατάκια  Empty Αδέσποτα γατάκια

Δημοσίευση από Carrieross Πεμ Ιουλ 05, 2018 10:54 pm

Καλησπέρα, θα ήθελα την βοήθεια σας αν είναι δυνατόν.. βρήκε ο μπαμπάς μου αυτά τα γατάκια στην Τορώνη Χαλκιδικής, είναι περίπου 3μηνών και όπως φαίνεται στις φωτογραφίες το ένα τους ματάκι είναι κλειστό... δυστυχώς προς το παρόν δεν μπορούμε να τα πάμε σε κτηνίατρο, έχει κάποιος μήπως κάποια ιδέα του τι μπορούμε να κάνουμε μήπως βελτιωθεί η κατάσταση με τα ματάκια τους?? Αύριο θα πάω να ρωτήσω και κτηνίατρο βέβαια...
Μας είπαν (κάποιες κυρίες που ταιζουν την μαμά τους και τώρα αυτά)ότι πιο πριν είχαν και τα δύο ματάκια τους ανοιχτά...το πορτοκαλί το γατάκι φαίνεται να έχει μεγαλύτερο πρόβλημα από ότι μου είπε ο μπαμπάς μου, είναι σαν να έχει μια κρούστα στο μάτι του...
Όλες οι ιδέες/απόψεις είναι ευπρόσδεκτες...
Σας ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων
Αδέσποτα γατάκια  Img-2011
Αδέσποτα γατάκια  Img-2010

Carrieross
Kitten
Kitten

Θηλυκό
Κατσίκα
Ηλικία : 33
Αριθμός γατουνίων : 5
Ημερομηνία Εγγραφής : 05/07/2018

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Αδέσποτα γατάκια  Empty Απ: Αδέσποτα γατάκια

Δημοσίευση από Stella M. Παρ Ιουλ 06, 2018 12:11 am

Για αρχή καθάρισμα τα ματάκια με φυσιολογικό ορό. Κάνε ένα τηλέφωνο στο δικό σας γιατρό, θα σε καθοδηγήσει.

Σου έστειλα πμ. Smile
Stella M.
Stella M.
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Δράκος
Ηλικία : 35
Τόπος : Θεσσαλονίκη
Αριθμός γατουνίων : 4
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Κάποτε μου άρεζε η βροχή, τώρα σκέφτομαι τα ζουζουνάκια που γυρνάνε έξω..
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Τον Αρουλίνη που βρήκα σκαρφαλωμένο σε ένα δέντρο στη βροχή και τον έδωσα για υιοθεσία..Οι νέοι γατογονείς όμως τον λατρεύουν!
Motto : Αύριο είναι μια καινούργια μέρα
Ημερομηνία Εγγραφής : 20/01/2017
Mood : Αδέσποτα γατάκια  M_hug

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Αδέσποτα γατάκια  Empty Απ: Αδέσποτα γατάκια

Δημοσίευση από Carrieross Παρ Ιουλ 06, 2018 12:22 pm

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ!!!!

Carrieross
Kitten
Kitten

Θηλυκό
Κατσίκα
Ηλικία : 33
Αριθμός γατουνίων : 5
Ημερομηνία Εγγραφής : 05/07/2018

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Αδέσποτα γατάκια  Empty Απ: Αδέσποτα γατάκια

Δημοσίευση από Tajmichal Κυρ Ιουλ 15, 2018 12:13 pm

Καλησπέρα σας,
Την βοήθεια σας.
Βρήκα ένα αδέσποτο γατάκι πριν 3-4 μέρες σε κάτι καλαμιές να κλαίει.. Το πήρα και άρχισα την περιποίηση... Μάλλον πρέπει να είναι 2-3 εβδομάδων... Έχει ανοιχτά τα ματάκια του και νομίζω ότι έχει μικρά μικρά δοντάκια.. Όταν βάζω το δάχτυλο μου στο στόμα του μου το δαγκώνει.. Του πήρα γαλατακι από κτηνιατρείο και του δείνω... Το πήγα στον κτηνίατρο γιατί 2 μέρες δεν μου είχε κάνει κακάκια και ανησυχούσα... Του έβαλε λίγο λαδάκι στον ποπό και μου έδωσε και μια κρεμουλα να του δίνω για 3 μέρες για τα παράσιτα γιατί είχε πρισμενη κοιλίτσα και μάλλον έχει σκουλήκια μου είπε... Τελικά εκείνη την μέρα που το πήγα στο γιατρό το βράδυ με την βοήθεια ενός βρεγμένου μπαμπάκιου έκανε κακάκια... Και μπόλικα... Την επόμενη μέρα δεν έκανε.. Ο γιατρός μου είπε ότι έχει υποθερμια και έτσι μέσα στο κλουβάκι του του έχω ένα μπουκάλι ζεστό νερό το οποίο η αλήθεια είναι ότι πάει συνέχεια κοντά του.. Η ερώτηση μου και η ανυσηχια μου είναι η παρακάτω.. Κάθε πότε πρέπει να κάνει κακάκια? Μετά από κάθε γεύμα του κάνω μασάζ στο ποπό του και την κοιλιά του αλλά δεν κάνει... Φωναζει σαν να πονάει, κάνει πριτς, κάνει τσισακια αλλά όχι κακάκια... Άλλη απορία μου είναι πόσο γάλα πρέπει να του δίνω.. Ο γιατρός μου είπε 4-6 ml ανά γεύμα αλλά μου φαίνονται λίγα... Είναι 200gr και το ταΐζω ανα 5 ώρες... Επίσης ο γιατρός μου είπε να του δίνω λίγο κονσέρβα γιατί έχει λίπος που θα το βοηθήσει να κάνει κακάκια... Ισχύει αυτό? Ανησυχώ ρε γαμωτο γιατί το έχω αγαπήσει τόσο πολύ, είναι πρώτη φορά που μου συμβαίνει κάτι τέτοιο και δεν θέλω να μου πάθει κάτι...

Tajmichal
Kitten
Kitten

Άντρας
Κατσίκα
Ηλικία : 45
Αριθμός γατουνίων : 1
Ημερομηνία Εγγραφής : 15/07/2018

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Αδέσποτα γατάκια  Empty Απ: Αδέσποτα γατάκια

Δημοσίευση από belezza Κυρ Ιουλ 15, 2018 5:17 pm

καλο απογευμα. η αληθεια ειναι ,αν και εχω μεγαλωσει μωρακια οτι τα κακακια ειναι ενα θεμα. και τα δικα μου θυμαμαι οτι δεν εκαναν αρχικα χωρις βοηθεια.δηλαδη μασαζακι και τριψιμο στην κοιλιτσα κ.λ.π.ειναι αληθεια οτι λιγη τροφουλα baby πατε(αφου σου το ειπε και ο κτηνιατρος σου) βοηθαει .η κρεμουλα που γραφεις ,φανταζομαι ειναι παστα για τα ενδοπαρασιτα . ισως φταιει κι αυτο για τη δυσκοιλιοτητα(αν και το συνηθες που δημιουργουν τα παρασιτα ειναι ευκοιλιοτητα) .συνεχισε το μασαζακι. σχετικα με την ποσοτητα της τροφης ειναι ενταξει ,οπως το θυμαμαι με βαση την ηλικια του. τρωει κανονικα?
η υποθερμια ειναι παλι κατι που παρουσιαζεται στα μωρα και καλα κανεις και εχεις το μπουκαλι ,ισως και μια θερμοφορα να βοηθουσε .Καλη συνεχεια
belezza
belezza
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Σκύλος
Ηλικία : 53
Τόπος : αθηνα
Αριθμός γατουνίων : 1
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : καταχειμωνο στην εξοχη
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : οποιο κανει τουμπιτσες και χαρουλες
Motto : οτι τελειωνει δινει τη θεση του σ αυτο που πρεπει να ερθει
Ημερομηνία Εγγραφής : 28/02/2016
Mood : Αδέσποτα γατάκια  Newher10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Αδέσποτα γατάκια  Empty Απ: Αδέσποτα γατάκια

Δημοσίευση από Stella M. Κυρ Ιουλ 15, 2018 7:13 pm

Το ιδανικό είναι να κάνει μετά από κάθε γέυμα, αλλά πολλές φορές δυσκολεύονται, αυτό είναι αλήθεια.

Συνεχίζεις με το μασαζάκι και τις λοιπές οδηγίες του γιατρού.
Ανανέωνε το μπουκάλι με το ζεστό νερό, η θερμοκρασία του περιβάλλοντος που είναι υψηλή δεν έχει σημασία. Χρειάζονται πηγή ζέστης.
Βάζε του και κονσερβούλα, αλλά θα πρότεινα να κάνεις πιο τακτικά τα γεύματα.
Αν όντως είναι 2-3 εβδομάδων, οι 5 ώρες μεταξύ των γευμάτων μου φαίνονται αρκετές.
Ειδικά εφόσον έχει υποθερμία.
Όταν το βλέπεις πιο νωχελικό το βάζεις στο μπουκάλι και προσπαθείς να δώσεις έστω λίγες σταγονίτσες γαλατάκι.
Κατά τα άλλα, όσον αφορά τις ποσότητες, γενικά δίνουμε όσο θέλει το μικρό, εκτός αν γράφει κάτι διαφορετικό η συσκευασία του γάλατος.

Για παράδειγμα είχα κάποια στιγμή γάλα, που έλεγε "μέχρι τόσα ml την ημέρα.."δεν το προτιμώ και δεν το ξαναπήρα.
Αν δεν γράφει κάτι η συσκευασία, μπορείς να δίνεις όσο θέλει.

Καλή επιτυχία και μπράβο για την προσπάθεια!
Ότι χρειαστείς να γράφεις και μη διστάζεις να ζητήσεις επιπλέον καθοδήγηση από το γιατρό.
Ελπίζω να καμαρώσουμε σύντομα το μικράκι! Smile
Stella M.
Stella M.
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Δράκος
Ηλικία : 35
Τόπος : Θεσσαλονίκη
Αριθμός γατουνίων : 4
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Κάποτε μου άρεζε η βροχή, τώρα σκέφτομαι τα ζουζουνάκια που γυρνάνε έξω..
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Τον Αρουλίνη που βρήκα σκαρφαλωμένο σε ένα δέντρο στη βροχή και τον έδωσα για υιοθεσία..Οι νέοι γατογονείς όμως τον λατρεύουν!
Motto : Αύριο είναι μια καινούργια μέρα
Ημερομηνία Εγγραφής : 20/01/2017
Mood : Αδέσποτα γατάκια  M_hug

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Αδέσποτα γατάκια  Empty Απ: Αδέσποτα γατάκια

Δημοσίευση από Tajmichal Κυρ Ιουλ 15, 2018 7:46 pm

Lactopet του έχω πάρει για γαλατακι και πάνω γράφει να αφήνουμε το γατάκι να προσαρμόζει την μερίδα του...ετσι πριν πάω στο γιατρό είχε πιει γύρω στα 15ml και όταν το είπα στο γιατρό τρελάθηκε και μου είπε να μην του δίνω όσο θέλει γιατί δεν έχει αίσθηση μέχρι πόσο μπορεί να φάει... Για τα σκουλήκια μου έδωσε την πάστα panacur...εκανε τελικά λίγα κακάκια πάλι σήμερα... Σχεδόν ανά 2 μέρες κάνει δηλαδή...

Tajmichal
Kitten
Kitten

Άντρας
Κατσίκα
Ηλικία : 45
Αριθμός γατουνίων : 1
Ημερομηνία Εγγραφής : 15/07/2018

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Αδέσποτα γατάκια  Empty Απ: Αδέσποτα γατάκια

Δημοσίευση από Stella M. Κυρ Ιουλ 15, 2018 9:21 pm

confused Mου φαίνεται περίεργο αυτό με την ποσότητα, αλλά σε καμία περίπτωση δεν μπορώ να αμφισβητήσω οδηγία γιατρού.

Εγώ δυο γέννες μεγάλωσα, από 3 γατάκια η καθεμία. Σίγουρα υπάρχουν και πιο έμπειρα μέλη να προσθέσουν κάτι.
Το μόνο στο οποίο θα επέμενα θα ήταν τα πιο συχνά γεύματα, τουλάχιστον για αρχή μέχρι να δεις ότι το γατάκι έχει στραθεροποιηθεί, δεν κρυώνει, αρχίζει να ενεργείται καλύτερα κτλ.
Το κονσερβάκι το τρώει δηλαδή;
Όσο για τα κακάκια, καλό είναι να τα καταφέρνει τουλάχιστον καθημερινά, οπότε αφιέρωνε όσο μπορείς περισσότερο χρόνο στο μασαζάκι μετά το γεύμα.

Για να έχεις πάντως έστω μια εικόνα για το αν το μωράκι τα πάει καλά, μπορείς να το ζυγίζεις καθημερινά, ιδανικά ίδια ώρα. Ένα υγιές γατάκι παίρνει έστω λίγο βάρος κάθε μέρα.
Stella M.
Stella M.
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Δράκος
Ηλικία : 35
Τόπος : Θεσσαλονίκη
Αριθμός γατουνίων : 4
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Κάποτε μου άρεζε η βροχή, τώρα σκέφτομαι τα ζουζουνάκια που γυρνάνε έξω..
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Τον Αρουλίνη που βρήκα σκαρφαλωμένο σε ένα δέντρο στη βροχή και τον έδωσα για υιοθεσία..Οι νέοι γατογονείς όμως τον λατρεύουν!
Motto : Αύριο είναι μια καινούργια μέρα
Ημερομηνία Εγγραφής : 20/01/2017
Mood : Αδέσποτα γατάκια  M_hug

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Αδέσποτα γατάκια  Empty Απ: Αδέσποτα γατάκια

Δημοσίευση από Tajmichal Κυρ Ιουλ 15, 2018 10:09 pm

Κονσερβακι πήρα από το σούπερ μάρκετ ένα πατέ και έβαλα λίγο στο δάχτυλο μου και το έφαγε με όρεξη την επόμενη μέρα δεν το ήθελε και τόσο και την τρίτη μέρα πήγα να βάλω λίγο στο δάχτυλο μου και είδα ότι έχει μεγάλα κομματάκια αυτό που πήρα και φοβήθηκα να του δώσω... Τα γεύματα τα αύξησα ήδη.. Γενικά δεν γκρινιάζει και δεν νιαρουζει όπως την πρώτη μέρα που το βρήκα και νομίζω ότι του αρέσουν τα χαδακια μας... Γουργουριζει συνέχεια και νομίζω ότι όταν κάνουν έτσι οι γάτες είναι ευτυχισμένες... Χώνει και το κεφαλάκι του στην πάλαμη μου σαν να ζητάει το χάδι... Είναι κινητικό και περπαταει σαν δεινόσαυρος... Το μόνο που με παραξενεύει είναι ότι τρέμει λίγο όταν το έχω έξω από την φωλιτσα του και το πρόβλημα με τα κακάκια του... Κατά τ'αλλα φαίνεται υγιές και χαρούμενο

Tajmichal
Kitten
Kitten

Άντρας
Κατσίκα
Ηλικία : 45
Αριθμός γατουνίων : 1
Ημερομηνία Εγγραφής : 15/07/2018

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Αδέσποτα γατάκια  Empty Απ: Αδέσποτα γατάκια

Δημοσίευση από Tajmichal Κυρ Ιουλ 15, 2018 10:15 pm

Αδέσποτα γατάκια  Img_2011

Tajmichal
Kitten
Kitten

Άντρας
Κατσίκα
Ηλικία : 45
Αριθμός γατουνίων : 1
Ημερομηνία Εγγραφής : 15/07/2018

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Αδέσποτα γατάκια  Empty Απ: Αδέσποτα γατάκια

Δημοσίευση από Stella M. Κυρ Ιουλ 15, 2018 11:08 pm

Ιιι αστέρι μου!

Μωρέ μια χαρούλα φαίνεται το μικρό!

Στην αρχή γενικά τρέμουν όταν κάνουν τα πρώτα βήματα ή πεφτουν εκεί που περπατάνε. Αν δεν τρέμει όταν ξαπλώνει τότε μάλλον είναι φυσιολογικό.
Τρέμουν ακόμη κι όταν προσπαθούν να σταθούν. Είναι τα πρώτα βήματα.
Συνέχισε σταθερά ότι κάνεις μέχρι στιγμής.
Αν είναι δυνατόν πάρε μια καλύτερη κονσερβούλα από πετ σοπ, ειδική για γατάκια, θα το βοηθήσει πολύ πιστεύω.
Ειδικά για τόσο μικρούλια τα περισσότερα είναι σε μορφή μους.
Είναι πολύ ευαίσθητα σε αυτή την ηλικία γενικά, οπότε προτίμησε kitten προϊόντα.
Μπορείς να δοκιμάσεις να διαλύσεις κιόλας κονσέρβα σε γαλατάκι και να το δώσεις είτε με το μπιμπερό αν διαλύεται καλά είτε σε πιατάκι.
Stella M.
Stella M.
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Δράκος
Ηλικία : 35
Τόπος : Θεσσαλονίκη
Αριθμός γατουνίων : 4
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Κάποτε μου άρεζε η βροχή, τώρα σκέφτομαι τα ζουζουνάκια που γυρνάνε έξω..
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Τον Αρουλίνη που βρήκα σκαρφαλωμένο σε ένα δέντρο στη βροχή και τον έδωσα για υιοθεσία..Οι νέοι γατογονείς όμως τον λατρεύουν!
Motto : Αύριο είναι μια καινούργια μέρα
Ημερομηνία Εγγραφής : 20/01/2017
Mood : Αδέσποτα γατάκια  M_hug

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Αδέσποτα γατάκια  Empty Απ: Αδέσποτα γατάκια

Δημοσίευση από Tajmichal Τρι Ιουλ 17, 2018 12:22 pm

Καλησπέρα και πάλι...
Το γατάκι τα πάει μια χαρά... Το μόνο πρόβλημα που έχει είναι ότι μόλις ξυπνήσει το ένα του ματάκι το έχει κλειστό.. Μια φορά είχε και μια τσίμπλα την οποία απομάκρυνα με λίγο βρεγμένο μπαμπάκι... Μετά από 2-3 λεπτά το ανοίγει... Είναι κάτι συνηθισμένο η πρέπει να το πάω στο γιατρό να τον δει?

Tajmichal
Kitten
Kitten

Άντρας
Κατσίκα
Ηλικία : 45
Αριθμός γατουνίων : 1
Ημερομηνία Εγγραφής : 15/07/2018

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Αδέσποτα γατάκια  Empty Απ: Αδέσποτα γατάκια

Δημοσίευση από Stella M. Τρι Ιουλ 17, 2018 2:29 pm

Είναι πολύ συνηθισμένο ειδικά σε μωρά γατάκια. Συνήθως δίνουν αλοιφούλα για το μάτι ή/και αντιβίωση αν ο γιατρός κρίνει ότι χρειάζεται.

Η αλοιφούλα είναι το σίγουρο. Επικοινώνησε μαζί του να σου πει αν πρέπει να το δει ή όχι, πόσες φορές την ημέρα κτλ.

Με τα κακάκια, φαγητό κτλ πως πάει;
Πόσο τρώει τελικά;
Stella M.
Stella M.
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Δράκος
Ηλικία : 35
Τόπος : Θεσσαλονίκη
Αριθμός γατουνίων : 4
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Κάποτε μου άρεζε η βροχή, τώρα σκέφτομαι τα ζουζουνάκια που γυρνάνε έξω..
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Τον Αρουλίνη που βρήκα σκαρφαλωμένο σε ένα δέντρο στη βροχή και τον έδωσα για υιοθεσία..Οι νέοι γατογονείς όμως τον λατρεύουν!
Motto : Αύριο είναι μια καινούργια μέρα
Ημερομηνία Εγγραφής : 20/01/2017
Mood : Αδέσποτα γατάκια  M_hug

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Αδέσποτα γατάκια  Empty Απ: Αδέσποτα γατάκια

Δημοσίευση από Tajmichal Τετ Ιουλ 18, 2018 10:00 am

Κακάκια κάνουμε μετά από κάθε γεύμα σχεδόν πλέων... Άλλες φορές περισσότερα και άλλες λιγότερα... Ευτυχώς υπάρχουν και τα βίντεο στο YouTube που δείχνει πως πρέπει να κάνεις το μασαζακι.. Εγώ το έκανα λάθος θέλει λίγο πιο έντονο τρίψιμο... Απλά φωνάζει και χτυπιέται όταν το κάνουμε αλλά τα καταφέρνει... Φαγητό πίνει 7-10 ml σε κάθε γεύμα και του δίνω και λίγο κονσερβουλα πριν το γαλατακι... Πρέπει να του δίνω σε κάθε γεύμα λίγο κονσερβουλα?

Tajmichal
Kitten
Kitten

Άντρας
Κατσίκα
Ηλικία : 45
Αριθμός γατουνίων : 1
Ημερομηνία Εγγραφής : 15/07/2018

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Αδέσποτα γατάκια  Empty Απ: Αδέσποτα γατάκια

Δημοσίευση από Stella M. Τετ Ιουλ 18, 2018 10:33 am

Αυτό για την κονσέρβα δεν το ξέρω.Νομίζω πως όταν αρχίζουν να τρώνε κονσερβακι σταματουν από μόνα τους συνήθως το γάλα γιατί για να το τρώνε  ειναι ηλικιακά μεγαλύτερα.3 εβδομαδων μου κανει εντυπωση που τρώει κονσέρβα.Παντως εγω όταν ξεκίνησα απογαλακτισμό έδινα λίγο σε κάποια γεύματα,αυξησα σταδιακά την ποσότητα και σταδιακά κόψαμε το γάλα στα μωρουλια που μεγάλωσα τώρα.
Τα δικά μου κορίτσια πάλι,μόλις δοκίμασαν την κονσέρβα δεν ήπιαν ξανά γάλα από μόνες τους. tongueout
Stella M.
Stella M.
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Δράκος
Ηλικία : 35
Τόπος : Θεσσαλονίκη
Αριθμός γατουνίων : 4
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Κάποτε μου άρεζε η βροχή, τώρα σκέφτομαι τα ζουζουνάκια που γυρνάνε έξω..
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Τον Αρουλίνη που βρήκα σκαρφαλωμένο σε ένα δέντρο στη βροχή και τον έδωσα για υιοθεσία..Οι νέοι γατογονείς όμως τον λατρεύουν!
Motto : Αύριο είναι μια καινούργια μέρα
Ημερομηνία Εγγραφής : 20/01/2017
Mood : Αδέσποτα γατάκια  M_hug

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Αδέσποτα γατάκια  Empty Απ: Αδέσποτα γατάκια

Δημοσίευση από belezza Τετ Ιουλ 18, 2018 8:52 pm

Ειναι αναλογα το γατουνι ,τελικα .Ενα απο τα μωρα που μεγαλωσα ηταν μολις 3 εβδομαδων ,επινε απο τη Λευκοθεα μαμα γαλα και ταυτοχρονα της βουταγε τις κροκετες(ευτυχως της εδινα το baby and mum της royal) και το κονσερβακι και μετα συνεχιζε το menu με γαλα απο τη μαμα . Οποτε μην ανησυχεις μπορει να πινει και γαλα (αρκει το γαλα να ειναι αυστηρα για γατακια) και ταυτοχρονα να τρωει και πατε kitten
belezza
belezza
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Σκύλος
Ηλικία : 53
Τόπος : αθηνα
Αριθμός γατουνίων : 1
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : καταχειμωνο στην εξοχη
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : οποιο κανει τουμπιτσες και χαρουλες
Motto : οτι τελειωνει δινει τη θεση του σ αυτο που πρεπει να ερθει
Ημερομηνία Εγγραφής : 28/02/2016
Mood : Αδέσποτα γατάκια  Newher10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Αδέσποτα γατάκια  Empty Απ: Αδέσποτα γατάκια

Δημοσίευση από Tajmichal Δευ Ιουλ 23, 2018 7:31 pm

Τελικά δεν έχω καταφέρει να βγάλω άκρη... Το γατάκι πρέπει να είναι 3 εβδομάδων περίπου... Ζυγίζουμε γύρω στα 300γρ και τρώμε 6 γεύματα κάθε μέρα... Σχεδόν ανά 4 ώρες... Ο γιατρός μου έχει πει να το ταΐζω ανα 2-3 ώρες και μέχρι 5-6ml επίσης να του δίνω λίγο πατε τροφουλα.. Έχω ρωτήσει σε 2-3 κτηνιατρεία - pet shop και ο καθένας λέει διαφορετικο... Άλλος λέει να του δίνω γύρω στα 10ml γάλα ανά γεύμα, άλλος λέει 50-60ml την ημέρα είναι πολλά... Άλλος λέει να αντικαταστήσω κάποια γεύματα γάλακτος με την κονσερβουλα... Αλλος λέει να του δίνω όσο θέλει, άλλος λέει ότι δεν έχουν αίσθηση της πείνας και αν του δίνω όσο θέλει θα έχει πρόβλημα και θα πεθάνει... Τι να κάνω τελικά? Αν του δώσω όσο θέλει μπορεί να κατεβάσει τα 50 ml χαλαρά... Δεν το έχω δοκιμάσει γιατί τον κόβω... Αλλά έχουμε κατεβάσει μέχρι και 20 ml σε ένα γεύμα μια φορά... Πόσο πρέπει να το ταΐζω τελικά,? Πρέπει όντως να του αντικαταστήσω μερικά γεύματα με πατέ κονσερβουλα? Το ταΐζω πολύ ή λίγο? Βοήθεια!!!

Tajmichal
Kitten
Kitten

Άντρας
Κατσίκα
Ηλικία : 45
Αριθμός γατουνίων : 1
Ημερομηνία Εγγραφής : 15/07/2018

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Αδέσποτα γατάκια  Empty Απ: Αδέσποτα γατάκια

Δημοσίευση από Gatoplikti Δευ Ιουλ 23, 2018 11:10 pm

http://www.gatospito.com/InoaiU-aaoUeea-eae-ouo-ia-oa-iaaaeoaoa-h17.htm
Gatoplikti
Gatoplikti
Γατόπληκτη
Γατόπληκτη

Θηλυκό
Βουβάλι
Ηλικία : 50
Τόπος : Αθήνα
Αριθμός γατουνίων : 2
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : To Μαντολίνι!!
Motto : "THE STALKER"
Ημερομηνία Εγγραφής : 19/09/2012
Mood : Αδέσποτα γατάκια  M_choco

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Αδέσποτα γατάκια  Empty Απ: Αδέσποτα γατάκια

Δημοσίευση από Stella M. Τρι Ιουλ 24, 2018 1:44 pm

Για αρχή μην αγχώνεσαι, το ότι έχει μεγάλη όρεξη το μικράκι είναι πολύ θετικό!
Εγώ συμφωνώ στο τάισμα ανά τρίωρο αν είναι όντως 3 εβδομάδων.

Από εκεί και πέρα αυτό το "δεν έχει αίσθηση πόσο θα φάει" εγώ το έχω ακούσει μόνο για κουτάβι κι όχι τόσο μικρό που πίνει γάλα, αλλά πραγματικά δεν ξέρω κατά πόσο ισχύει ή πρόκειται για παραφιλολογία.
Όσον αφορά μωρό γατάκι, εμπειρικά μπορώ να πω, ότι αν πιεί πολύ γαλά από λαιμαργία, απλά θα κάνει εμετό και θα ησυχάσει. Πρόσφατα μου έτυχε ένα τόσο λαιμαργούλι, αλλά έτυχε στο γατάκι, ήταν σημαντικά πιο μεγάλο από τα αδέρφια του και πλέον παίρνοντας τον 4ο μήνα είναι ήδη 2,5 κιλά Shocked , υπάρχουν κι αυτά!
Μέχρι και 15-20 ml ανά γεύμα εγώ δεν θα ανησυχούσα. Αν όμως έχει αρχίσει να κατεβάζει ας πούμε 50ml στο γεύμα, ένα μπιμπερό δηλαδή, τότε μάλλον δεν το καλύπτει πλέον το γάλα, ίσως να είναι ηλικιακά πιο μεγάλο κι έτσι δεν χορταίνει, πεινάει.
Συνέχισε τα γεύματα του όπως τα κάνεις μέχρι στιγμής, μη το κόβεις κάτω από τα 10ml και σε κάθε γεύμα δίνε του και κονσερβούλα.
Θα ρυθμιστεί μόνο του και σιγά σιγά θα κόψει το γάλα.
Εξάλλου σε μια ή μιάμιση εβδομάδα θα μπορείς να σταματήσεις πια το γάλα, ακόμη κι αν πίνει όσο του δίνεις αφού θα είναι σε ηλικία που μπορεί να απογαλακτιστεί. Ή ίσως και να πρέπει να απογαλακτιστεί αφού το γάλα από μια ηλικία και μετά δεν είναι το βέλτιστο, μπορεί και να διαταράσσει το πεπτικό του.
Από εκεί και μετά του δίνεις όσο φαγητό θέλει για κάποιους μήνες.

Μην προβληματίζεσαι, έχεις στα χέρια σου ένα ζωηρό, γερό γατάκι! Smile
Stella M.
Stella M.
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Δράκος
Ηλικία : 35
Τόπος : Θεσσαλονίκη
Αριθμός γατουνίων : 4
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Κάποτε μου άρεζε η βροχή, τώρα σκέφτομαι τα ζουζουνάκια που γυρνάνε έξω..
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Τον Αρουλίνη που βρήκα σκαρφαλωμένο σε ένα δέντρο στη βροχή και τον έδωσα για υιοθεσία..Οι νέοι γατογονείς όμως τον λατρεύουν!
Motto : Αύριο είναι μια καινούργια μέρα
Ημερομηνία Εγγραφής : 20/01/2017
Mood : Αδέσποτα γατάκια  M_hug

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επιστροφή στην κορυφή

- Παρόμοια θέματα

 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης