gatospito
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Η νέα μας συγκάτοικος.

4 απαντήσεις

Πήγαινε κάτω

Η νέα μας συγκάτοικος. Empty Η νέα μας συγκάτοικος.

Δημοσίευση από Η κυρία Ριρικα Μιαου Κυρ Φεβ 11, 2018 6:08 pm

Γεια σας.
Το όνομα μου είναι Τζίνα και πρώτη φορά έρχομαι σε τόσο προσωπική επαφή με ένα γατάκι.
Η ιστορία ξεκίνησε όταν ένα βράδυ γύριζα σπίτι και σε ένα δρομάκι άκουγα νιαου νιαου πολύ έντονα κοίταξα να δω αν θα ανακάλυπτα από που ακουγόταν ο ήχος αλλά δεν τα κατάφερα και έτσι συνέχισα στο δρόμο μου ώσπου άκουγα το νιαου να έρχεται όλο και πιο κοντά μου, μέχρι που γυρνάω και βλέπω ένα μικρό γατάκι να έρχεται τρέχοντας κατά πάνω μου, από εκείνη την στιγμή δεν το ξανα έχασα από τα μάτια μου καθώς με ακολούθησε στο σπίτι μόλις. Ανοιξα την πορτα Και μπήκα μέσα εκείνο είχε σταθεί έξω από την πόρτα και νιαουρίζει (να σημειώσω ότι διαθετουμε αυλή οπότε ουσιαστικά ήταν μέσα στο σπίτι) βγήκα λοιπόν έξω του έβαλα σε ένα μπολάκι λίγο νερό και σε μια χαρτοπετσέτα λίγο γύρο και πατάτες που είχα μείνει περιττό να σας πω ότι έπεσε με τα μούτρα. Από εκείνη την μέρα λοιπόν βρίσκεται στην αυλή μας του βάλαμε ένα κοφινακι με ένα παλιό ρούχο μέσα όπου πάει και κοιμάται έχει μπολάκι με το φαΐ και το νερό του. Είναι μια αξιαγάπητη κυρία, μπλέκεται συνέχεια στα ποδια μου, ειναι πολυ παιχνιδιάρα, μου νιαουρίζει με αφήνει να την χαϊδεύω, στην κοιλίτσα και με ανταμείβει με ένα υπέροχο γουργουρισμα. Νιώθω πως είναι χαρούμενη αλλά επειδή δεν ξέρω καθόλου από γατούλες θα ήθελα να με συμβουλευσετε και εσείς.
Η κυρία Ριρικα Μιαου
Η κυρία Ριρικα Μιαου
Kitten
Kitten

Θηλυκό
Χοίρος
Ηλικία : 29
Αριθμός γατουνίων : 1
Ημερομηνία Εγγραφής : 11/02/2018

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Η νέα μας συγκάτοικος. Empty Απ: Η νέα μας συγκάτοικος.

Δημοσίευση από psipsa Δευ Φεβ 12, 2018 9:51 am

καλωσορισατε στο γατοσπιτο και στο μαγικο κοσμο των γατων. Οτι θελετε να μαθετε για τις γατες ειναι εδω μεσα στα αρθρα που με τοση αγαπη και κοπο συγκεντρωσαν τα μελη του φορουμ. τωρα για αρχη προμηθευτειτε μια γατοτροφη απο πετ σοπ και εφοσον το γατακι ειναι εξω στην αυλη δε χρειαζεται παρα μονο μια φωλιτσα να παραμενει στεγνο και ζεστο το χειμωνα. Αν τωρα αποφασισετε να το βαλετε στο σπιτι για να γλιτωσει απο τους κινδυνους του δρομου θα χρειαστειτε και μια αμμολεκανη να πηγαινει στην τουαλετα εκτος αν το αφηνετε να βγαινει εξω για την αναγκη του. ειναι επισης πολυ καλο να του κανετε τα εμβολια του και αποπαρασιτωση αρα μπορειτε να προγραμματισετε μια επισκεψη σε κτηνιατρο .
psipsa
psipsa
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Άλογο
Ηλικία : 57
Τόπος : δροσια
Αριθμός γατουνίων : 14
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : καλοκαιιρακι!!!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : θα τα ηθελα ολα!!! και επειδη το συμπαν ακουει, ερχονται ολοενα και περισσοτερα..
Motto : keep purring...
Ημερομηνία Εγγραφής : 01/06/2012
Mood : Η νέα μας συγκάτοικος. Welcome

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Η νέα μας συγκάτοικος. Empty Απ: Η νέα μας συγκάτοικος.

Δημοσίευση από Stella M. Δευ Φεβ 12, 2018 4:29 pm

Πολύ ωραία τα συνόψισε η psipsa. Αυτά είναι τα πρώτα βήματα που πρέπει να γίνουν. Σε διάλεξε το μικράκι, κι αυτό είναι πάντα συγκινητικό.
Απλά για την αποπαρασίτωση θα πω ότι είναι πολύ σημαντική, ειδικά στα μικρά, οπότε είναι από τα πρώτα που κάνουμε ακόμη και πριν το γιατρό.
Στην περίπτωση που πάρεις χάπι από πετ σοπ προσεξέ να είναι κατάλληλο και για γατάκια γιατί τελευταία έχουμε δει πολλά.
Stella M.
Stella M.
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Δράκος
Ηλικία : 35
Τόπος : Θεσσαλονίκη
Αριθμός γατουνίων : 4
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Κάποτε μου άρεζε η βροχή, τώρα σκέφτομαι τα ζουζουνάκια που γυρνάνε έξω..
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Τον Αρουλίνη που βρήκα σκαρφαλωμένο σε ένα δέντρο στη βροχή και τον έδωσα για υιοθεσία..Οι νέοι γατογονείς όμως τον λατρεύουν!
Motto : Αύριο είναι μια καινούργια μέρα
Ημερομηνία Εγγραφής : 20/01/2017
Mood : Η νέα μας συγκάτοικος. M_hug

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Η νέα μας συγκάτοικος. Empty Απ: Η νέα μας συγκάτοικος.

Δημοσίευση από Η κυρία Ριρικα Μιαου Δευ Φεβ 12, 2018 5:24 pm

Σας ευχαριστώ πολύ για τις οδηγίες Smile θα προσέξω ιδιαίτερα για το χάπι.
Επίσης άλλη μια ερώτηση που έχω είναι σχετικά με το φαγητό, πόσα πρέπει να είναι τα γεύματα? Εμείς την βάζουμε πρωί μεσημέρι βράδυ και κάποιες φορές και απόγευμα. Και κάθε φορά οπότε βλέπει το φαγητό πέφτει με τα μούτρα οποτε υποθέτουμε ότι πεινάει αρκετές φορές την μέρα.
Η κυρία Ριρικα Μιαου
Η κυρία Ριρικα Μιαου
Kitten
Kitten

Θηλυκό
Χοίρος
Ηλικία : 29
Αριθμός γατουνίων : 1
Ημερομηνία Εγγραφής : 11/02/2018

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Η νέα μας συγκάτοικος. Empty Απ: Η νέα μας συγκάτοικος.

Δημοσίευση από psipsa Τρι Φεβ 13, 2018 7:32 pm

τα μικρα γατακια μπορει να θελουν να σερβιρονται αρκετες φορες τη μερα φαγητο και τα ενηλικα μια με δυο φορες τη μερα ειναι αρκετες. Τωρα για ενα γατακι που ειναι εξω απ το σπιτι στην αυλη δεν ειναι δυνατο να εχετε ενα μπωλ με τροφη και να τρωει κατα βουληση γιατι φανταζομαι μπορει να του τρωνε την τροφη αλλα αδεσποτακια. Οποτε αν θελετε και μπορειτε του δινετε και τριτη μεσα στη μερα.
psipsa
psipsa
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Άλογο
Ηλικία : 57
Τόπος : δροσια
Αριθμός γατουνίων : 14
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : καλοκαιιρακι!!!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : θα τα ηθελα ολα!!! και επειδη το συμπαν ακουει, ερχονται ολοενα και περισσοτερα..
Motto : keep purring...
Ημερομηνία Εγγραφής : 01/06/2012
Mood : Η νέα μας συγκάτοικος. Welcome

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Η νέα μας συγκάτοικος. Empty Απ: Η νέα μας συγκάτοικος.

Δημοσίευση από Η κυρία Ριρικα Μιαου Τρι Φεβ 13, 2018 7:41 pm

Τέλεια, Ευχαριστώ τοσο πολύ για τις οδηγίες Smile
Η κυρία Ριρικα Μιαου
Η κυρία Ριρικα Μιαου
Kitten
Kitten

Θηλυκό
Χοίρος
Ηλικία : 29
Αριθμός γατουνίων : 1
Ημερομηνία Εγγραφής : 11/02/2018

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Η νέα μας συγκάτοικος. Empty ΧΕΛΠ!

Δημοσίευση από Η κυρία Ριρικα Μιαου Τετ Ιουν 06, 2018 1:26 am

Καλησπερα εχουμε ενα μικρο  η και μεγαλο προβληματακι. πριν λιγο καιρο τοποθετησα στην γατουλα ενα κουδουνακι με οχι καταλληλο υλικο δηλαδη με ενα κορδελακι που βρισκουμε στα τζαμπο. με αποτελεσμα η γατα να ξυνεται αρκετα και να βγαζει αρκετες τριχες λογω αυτου. Της εβγαλα το κορδελακι μολις το παρατηρησα ωστοσο στα σημεια που ξυνοταν το τριχωμα ειχε σχεδον φυγει και συνεχιζε να ξυνεται με αποτελεσμα να πληγωνει την περιοχη, να σημειωθει οτι η γατουλα ειναι ελευθερη στην αυλη και πηγαινει τις νυχτερινες της βολτες και ειναι και αποπαρασιτωμενη.
τις παρακατω φωτο εχω επισημανει με βελακι τις περιοχες που εχει μειωθει το τριχωμα αλλα οπως παρατηρω εχουν ξεκινησει να βγαινουν νεες τριχουλες. Μηπως τελικα ειναι καποιος μυκητας?
Η νέα μας συγκάτοικος. 34466910
Η νέα μας συγκάτοικος. 34495410
Η νέα μας συγκάτοικος. 34583310
Η κυρία Ριρικα Μιαου
Η κυρία Ριρικα Μιαου
Kitten
Kitten

Θηλυκό
Χοίρος
Ηλικία : 29
Αριθμός γατουνίων : 1
Ημερομηνία Εγγραφής : 11/02/2018

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Η νέα μας συγκάτοικος. Empty Απ: Η νέα μας συγκάτοικος.

Δημοσίευση από LIZA_T Τετ Ιουν 06, 2018 10:31 am

Καλημέρα! Δε μπορεί να καταλάβει κανείς εύκολα από τις φωτογραφίες. Εδώ που να λέμε δε μπορεί να καταλάβει και κανείς από κοντά αν δεν είναι γιατρός!! Απλώς προσοχή με τις κορδέλες/λουράκια κτλ σε γατάκια που βγαίνουν έξω. Μπορεί να πιαστεί κάπου (πχ σε ένα κλαδί) και να πνιγεί η γατούλα. Υπάρχουν κατάλληλα λουράκια με ειδικό κούμπωμα που ανοίγει αν τραβηχτεί πολύ το λουρί.
Δεν πας για καμία επίσκεψη σε ένα κτηνίατρο? Να δει το τρίχωμα και να σου πει μήπως έχει έρθει και η ώρα για να τη στειρώσεις, να γλιτώσει από τις αρρώστιες που μπορεί να κολλήσει από τα ζευγαρώματα και την ταλαιπωρία της γέννας.

LIZA_T
Junior Cat
Junior Cat

Θηλυκό
Άλογο
Ηλικία : 45
Αριθμός γατουνίων : 2
Ημερομηνία Εγγραφής : 21/09/2016

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Η νέα μας συγκάτοικος. Empty Απ: Η νέα μας συγκάτοικος.

Δημοσίευση από Stella M. Τετ Ιουν 06, 2018 3:14 pm

Κι οι δικές μου στις διακοπές που φοράνε μόνιμα λουράκι αρχίζουν μετά από κάποιες μέρες και ξύνονται και έχουν λουράκι trixie, οπότε φαντάζομαι δεν είναι απίθανο να τα ενοχλεί.

Δεν κάνουν όμως σημάδι, το βγάζουμε και περνά η φαγούρα.

Από το λουράκι ή όχι καλό είναι να το δει γιατρός, ώστε να πει ακριβώς περί τίνος πρόκειται και αν χρειάζεται κάποια αγωγή. Συμφωνώ με όσα γράφτηκαν πιο πάνω.
Stella M.
Stella M.
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Δράκος
Ηλικία : 35
Τόπος : Θεσσαλονίκη
Αριθμός γατουνίων : 4
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Κάποτε μου άρεζε η βροχή, τώρα σκέφτομαι τα ζουζουνάκια που γυρνάνε έξω..
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Τον Αρουλίνη που βρήκα σκαρφαλωμένο σε ένα δέντρο στη βροχή και τον έδωσα για υιοθεσία..Οι νέοι γατογονείς όμως τον λατρεύουν!
Motto : Αύριο είναι μια καινούργια μέρα
Ημερομηνία Εγγραφής : 20/01/2017
Mood : Η νέα μας συγκάτοικος. M_hug

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Η νέα μας συγκάτοικος. Empty Απ: Η νέα μας συγκάτοικος.

Δημοσίευση από Η κυρία Ριρικα Μιαου Πεμ Ιουν 07, 2018 11:19 pm

Σας ευχαριστώ πολύ κορίτσια. θα προσπαθησω να βρω καποιο συμβαλομενο με τον δημο κτηνιατρο γιατι ειναι λιγο δυσκολο να την παω σε ιδιωτικο (προβληματα οταν μενεις με γονεις) ώστε να είμαστε καλυμμένοι και εμείς και η γατούλα..
Η κυρία Ριρικα Μιαου
Η κυρία Ριρικα Μιαου
Kitten
Kitten

Θηλυκό
Χοίρος
Ηλικία : 29
Αριθμός γατουνίων : 1
Ημερομηνία Εγγραφής : 11/02/2018

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Η νέα μας συγκάτοικος. Empty Απ: Η νέα μας συγκάτοικος.

Δημοσίευση από Stella M. Παρ Ιουν 08, 2018 12:00 am

Πάντως και σε κάποιον άλλο γιατρό να πας, μια απλή επίσκεψη δεν κοστίζει πια πολύ. Ψάξε τις επιλογές σου, θα βρεις κάτι.
Εκτός αν δεις επιδείνωση ή κάποια ραγδαία αλλαγή, τότε χρειάζεται να πάτε κάπου άμεσα.
Σκέψου ότι εκτός από την υγεία της γατούλας που είναι το πιο σημαντικό, όσο πιο γρήγορα το αντιμετωπίσεις το οτιδήποτε, τόσο πιο οικονομικά εν τέλει.

Περαστικά σας! Smile
Stella M.
Stella M.
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Δράκος
Ηλικία : 35
Τόπος : Θεσσαλονίκη
Αριθμός γατουνίων : 4
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Κάποτε μου άρεζε η βροχή, τώρα σκέφτομαι τα ζουζουνάκια που γυρνάνε έξω..
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Τον Αρουλίνη που βρήκα σκαρφαλωμένο σε ένα δέντρο στη βροχή και τον έδωσα για υιοθεσία..Οι νέοι γατογονείς όμως τον λατρεύουν!
Motto : Αύριο είναι μια καινούργια μέρα
Ημερομηνία Εγγραφής : 20/01/2017
Mood : Η νέα μας συγκάτοικος. M_hug

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Η νέα μας συγκάτοικος. Empty Απ: Η νέα μας συγκάτοικος.

Δημοσίευση από Η κυρία Ριρικα Μιαου Παρ Ιουν 08, 2018 12:39 am

ναι ναι καταλαβαίνω, θα την βρω την λύση όπως και να χει!!Σας ευχαριστώ πολυ Στελλα Smile
Η κυρία Ριρικα Μιαου
Η κυρία Ριρικα Μιαου
Kitten
Kitten

Θηλυκό
Χοίρος
Ηλικία : 29
Αριθμός γατουνίων : 1
Ημερομηνία Εγγραφής : 11/02/2018

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επιστροφή στην κορυφή


 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης