gatospito
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Λίθος σε κύστη & αιματουρία

5 απαντήσεις

Πήγαινε κάτω

Λίθος σε κύστη & αιματουρία Empty Λίθος σε κύστη & αιματουρία

Δημοσίευση από Galateia Παρ Δεκ 15, 2017 6:13 pm

Γατο-ομάδα γειά σας!

Έχω έναν ημίαιμο όμορφο αγοράκο 12 χρονών! Γενικά από πιτσιρίκος είχε πρόβλημα με ουρολιθιάσεις, έχει πάθει 2 φορές ως τώρα.
Πριν κανένα μήνα, παρατήρησα περίεργη συμπεριφορά. Ξύπναγε συνέχεια τα βράδια και πήγαινε στην άμμο του, έκλαιγε πριν και μετά και γενικά μετά το φαγητό του (που συνήθως πάει τουαλέτα μετά) διαμαρτυρόταν έντονα.
Μια μέρα όταν γύρισα στο σπίτι, υπήρχε μια έντονη μυρωδιά ούρων στο υπνοδωμάτιό μας. Θεωρώντας ότι έρχεται από το μπαλκόνι (είναι κλειστό με τζαμαρία οπότε έχουμε την αμμοδόχο εκεί). Άλλαξα την άμμο αλλά το ίδιο βράδυ είδα κάτι που 12 χρόνια συμβίωσης, δεν είχα δει: Χωρίς κανένα δισταγμό, έκανε τσίσα στο χαλάκι μπροστά από το κρεβάτι... Από τη μεριά μου suicide
Όταν τα μάζεψα, παρατήρησα ότι το χρώμα ήταν σαν πορτοκαλί προς κόκκινο.
Πήγαμε λοιπόν στο γιατρό, κάναμε εξετάσεις αίματος, ούρων και υπέρηχο. Τα νεφρά του και τα λοιπά όργανα φαίνονται μια χαρά, επίσης και οι εξετάσεις αίματος βγήκαν πολύ καλές, ακόμα και οι εξετάσεις ούρων. Αλλά στον υπέρηχο φάνηκε ένας λίθος 2εκ. στην κύστη του Sad Ο γιατρός λέει ότι ισοδυναμεί με τη μισή του κύστη prosefxi

Θα πάμε στην αρχή της επόμενης εβδομάδας για εγχείρηση. Θα παρακαλούσα αν κάποιοι είχατε ανάλογα περιστατικά με τα μικρά σας, να μοιραστείτε μαζί μου εμπειρίες και κυρίως το μετά! Θα τον παραλάβω το πρωί της επόμενης της εγχείρησης και θα μείνει μόνος του όσο θα μαι δουλειά και θα χει χωνί και καθετήρα, ανησυχώ κάπως αν και ο γιατρός είπε ότι μπορεί να μείνει μόνος του Sad
Galateia
Galateia
Kitten
Kitten

Θηλυκό
Άλογο
Ηλικία : 34
Τόπος : Πειραιάς
Αριθμός γατουνίων : 2
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Βροχή & χουχούλιασμα & γουργουρητά
Motto : Δεν είναι σπίτι αν δεν είναι ο Ρίκο και η Πίξι εκεί
Ημερομηνία Εγγραφής : 10/04/2014

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Λίθος σε κύστη & αιματουρία Empty Απ: Λίθος σε κύστη & αιματουρία

Δημοσίευση από Anastasia Piretzi Κυρ Δεκ 17, 2017 8:00 am

Δεν έχω τέτοια εμπειρία, όμως σας εύχομαι περαστικά και να πάνε όλα καλά.
luck
Anastasia Piretzi
Anastasia Piretzi
Mature Cat
Mature Cat

Θηλυκό
Ποντικός
Ηλικία : 51
Τόπος : Χαλάνδρι
Αριθμός γατουνίων : 2
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Άνοιξη
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Την Χρυσούλα της Σαλαμίνας.
Ημερομηνία Εγγραφής : 23/10/2016
Mood : Λίθος σε κύστη & αιματουρία Welcome

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Λίθος σε κύστη & αιματουρία Empty Απ: Λίθος σε κύστη & αιματουρία

Δημοσίευση από Stella M. Κυρ Δεκ 17, 2017 2:26 pm

Προσωπική εμπειρία ούτε εγώ έχω, αλλά συζήτούσα πρόσφατα ένα περιστατικό με τον κτηνιάτρό μας που χειρούργησε γατούλα με 3 πέτρες.
Μια χαρά λέει πήγε και μια χαρά θα αναρρώσει. Συνήθως τα δύσκολα περιστατικά μου τα αναλύει παραπάνω, γιατί μ'αρέσει κι εμένα να μαθαίνω, οπότε νομίζω ότι και στη δική σας περίπτωση θα πάνε όλα καλά.
Σίγουρα θα θέλει λίγο προσοχή η μετεγχειρητική περίοδος, αλλά θα σας δόσει κατευθύνσεις ο γιατρός σας.
Εύχομαι περαστικά και ταχεία ανάρρωση στο γατούλη!
Stella M.
Stella M.
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Δράκος
Ηλικία : 35
Τόπος : Θεσσαλονίκη
Αριθμός γατουνίων : 4
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Κάποτε μου άρεζε η βροχή, τώρα σκέφτομαι τα ζουζουνάκια που γυρνάνε έξω..
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Τον Αρουλίνη που βρήκα σκαρφαλωμένο σε ένα δέντρο στη βροχή και τον έδωσα για υιοθεσία..Οι νέοι γατογονείς όμως τον λατρεύουν!
Motto : Αύριο είναι μια καινούργια μέρα
Ημερομηνία Εγγραφής : 20/01/2017
Mood : Λίθος σε κύστη & αιματουρία M_hug

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Λίθος σε κύστη & αιματουρία Empty Απ: Λίθος σε κύστη & αιματουρία

Δημοσίευση από marina289 Δευ Δεκ 18, 2017 3:17 pm

ο Αιμίλιος μου είχε κάνει σε ένα χρονο 3 επεμβάσεις σε ουρήθρα, κύστη...
ταλαιπωρήθηκε πολύ αλλά για να μην σε πανικοβάλω να πω ότι είχε και μία πολύ ιδιάζουσα μορφή ουρολιθίασης με λίθο στην ουρήθρα που δεν την έπιανε ούτε ο υπέρηχος...ούτε οι ένα σωρό κτηνίατροι που έσκιζαν ο ένας μετά τον άλλο τα πτυχία τους..
εύχομαι να πάνε ολα καλά!

marina289
Σχολιάστρια επί παντός γατηστιτού
Σχολιάστρια επί παντός γατηστιτού

Θηλυκό
Δράκος
Ηλικία : 47
Αριθμός γατουνίων : άστατος!
Motto : For every dark night,there's a brighter day
Ημερομηνία Εγγραφής : 14/03/2012
Mood : Λίθος σε κύστη & αιματουρία M_violi

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Λίθος σε κύστη & αιματουρία Empty Απ: Λίθος σε κύστη & αιματουρία

Δημοσίευση από Gatoplikti Τρι Δεκ 19, 2017 11:17 am

Ουτε εγω έχω εμπερια με τέτοιο θέμα παρολα αυτα έχω διαβάσει περιπτώσεις που το θέμα λύνεται και λιγοτερες που το θέμα ήταν δύσκολο.

Το μονο που θα ήθελα να επισημάνω ειναι  οτι αν βλέπεις το γατι και φωνάζει και δεν μπορει να ουρήσει ή έχει περιέργη συμπεριφορα με την τουαλετα να το πηγαινεις άμεσα στον γιατρο διοτι μπορει να παθει ζημιά ακομα και να κινδυνεύει η ζωή του.
Gatoplikti
Gatoplikti
Γατόπληκτη
Γατόπληκτη

Θηλυκό
Βουβάλι
Ηλικία : 50
Τόπος : Αθήνα
Αριθμός γατουνίων : 2
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : To Μαντολίνι!!
Motto : "THE STALKER"
Ημερομηνία Εγγραφής : 19/09/2012
Mood : Λίθος σε κύστη & αιματουρία M_choco

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επιστροφή στην κορυφή

- Παρόμοια θέματα

 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης