gatospito
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Ψάχνει σπιτι

+4
Lina
Gatoplikti
Stella M.
gmarg43
8 απαντήσεις

Σελίδα 2 από 2 Επιστροφή  1, 2

Πήγαινε κάτω

Ψάχνει σπιτι - Σελίδα 2 Empty Απ: Ψάχνει σπιτι

Δημοσίευση από psipsa Πεμ Νοε 02, 2017 8:56 am

καλημερα αν δειτε αντιδραση της Ρεας πηγαινετε πιο σιγα την διαδικασια εξοικειωσης. Τα γατια θελουν το χρονο τους για να προσαρμοστουν σε νεα δεδομενα ειτε ειναι αυτα αλλαγη περιβαλλοντος ειτε γνωριμια με αλλα ζωακια.. εμεις συνηθως ανυπομονουμε και βιαζομαστε αυτα εχουν αλλους χρονους. Συνηθως ενα μηνα κρατα η σταδιακη προσεγγιση, μεσα απο μισοκλειστες πορτες κλπ... και μη ξεχασετε φερομονες (τυπου feliway)και βανιλια... Βοηθανε!!!
Οσο για τον Αλεκο τωρα που διαισθανθηκε πως σωθηκε και αρχισε να αισθανεται ασφαλης στο χωρο σας ειπε να δοκιμασει να σας εκπαιδευσει!!!
Προσφατα που εδωσα την Καλι σε ενα παλικαρι μου ειπε την πρωτη κιολας μερα πως, ολα καλα με τη γατουλα αλλα δε μπορουσε να κοιμηθει πουθενα αλλου εκτος απ το κρεβατι του!!!!!
Λες και ολες τις προηγουμενες ημερες κοιμοταν εκει... Πολυ λογικα λοιπον η γατουλα αφου διαλεξε το χωρο που θα ηθελε να κοιμηθει(που αλλου εκει οπου υπαρχει η αγκαλια..) ειπε να εκπαιδευσει το νεο της μπαμπα για να της κανει τα χατιρια!!!
Και γιατι παρακαλω να διαφερει ο Αλεκος;;; εξυπνος γατος ειναι διεκδικει τα θελω του!!!
psipsa
psipsa
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Άλογο
Ηλικία : 57
Τόπος : δροσια
Αριθμός γατουνίων : 14
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : καλοκαιιρακι!!!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : θα τα ηθελα ολα!!! και επειδη το συμπαν ακουει, ερχονται ολοενα και περισσοτερα..
Motto : keep purring...
Ημερομηνία Εγγραφής : 01/06/2012
Mood : Ψάχνει σπιτι - Σελίδα 2 Welcome

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ψάχνει σπιτι - Σελίδα 2 Empty Απ: Ψάχνει σπιτι

Δημοσίευση από Gatoplikti Πεμ Νοε 02, 2017 12:54 pm

Η Ψιψούλα σας έχει μια ανησυχια!! Εγω πάλι καθολου! Laughing Laughing
Εεελα Αλεεεκο!!

Laughing Laughing Laughing Laughing
Gatoplikti
Gatoplikti
Γατόπληκτη
Γατόπληκτη

Θηλυκό
Βουβάλι
Ηλικία : 50
Τόπος : Αθήνα
Αριθμός γατουνίων : 2
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : To Μαντολίνι!!
Motto : "THE STALKER"
Ημερομηνία Εγγραφής : 19/09/2012
Mood : Ψάχνει σπιτι - Σελίδα 2 M_choco

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ψάχνει σπιτι - Σελίδα 2 Empty Απ: Ψάχνει σπιτι

Δημοσίευση από gmarg43 Πεμ Νοε 02, 2017 1:57 pm

Gatoplikti έγραψε:Η Ψιψούλα σας έχει μια ανησυχια!! Εγω πάλι καθολου! Laughing Laughing
Εεελα Αλεεεκο!!

Laughing Laughing Laughing Laughing

Απ ότι φαίνεται η Ρέα μάλλον το χει πάρει απόφαση και μένουν τα επίσημα, αλλά θα αργήσει ακόμα η πρώτη επαφή από κοντά! Το πρωί μπήκε στο δωμάτιο της μετά το μικρό και δεν έδωσε καμία σημασία, ούτε αντέδρασε! Και μετά έγινε κατά λάθος η πρώτη οπτική επαφή, ο μικρός στο δωμάτιο μπροστά στο τζάμι στη μπαλκονόπορτα κι η Ρέα απ έξω στο μπαλκόνι... το μοναδικό που έκανε ήταν να κάθεται να τον παρατηρεί... ούτε κχχχχ, ούτε τρίχωμα φούντωσε, ούτε τίποτα... απλά το παρατηρούσε!!!
gmarg43
gmarg43
Junior Cat
Junior Cat

Άντρας
Βουβάλι
Ηλικία : 50
Τόπος : Θεσσαλονίκη
Αριθμός γατουνίων : 2
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Μόλις βούτηξα τον Αλέκο!
Ημερομηνία Εγγραφής : 23/02/2016
Mood : Ψάχνει σπιτι - Σελίδα 2 M_moonwalk-1

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ψάχνει σπιτι - Σελίδα 2 Empty Απ: Ψάχνει σπιτι

Δημοσίευση από Stella M. Πεμ Νοε 02, 2017 2:03 pm

Α! Μπράβο της! Κυρία η Ρέα! Ούτε ένα χιιι grinning4
Stella M.
Stella M.
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Δράκος
Ηλικία : 35
Τόπος : Θεσσαλονίκη
Αριθμός γατουνίων : 4
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Κάποτε μου άρεζε η βροχή, τώρα σκέφτομαι τα ζουζουνάκια που γυρνάνε έξω..
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Τον Αρουλίνη που βρήκα σκαρφαλωμένο σε ένα δέντρο στη βροχή και τον έδωσα για υιοθεσία..Οι νέοι γατογονείς όμως τον λατρεύουν!
Motto : Αύριο είναι μια καινούργια μέρα
Ημερομηνία Εγγραφής : 20/01/2017
Mood : Ψάχνει σπιτι - Σελίδα 2 M_hug

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ψάχνει σπιτι - Σελίδα 2 Empty Απ: Ψάχνει σπιτι

Δημοσίευση από Gatoplikti Πεμ Νοε 02, 2017 2:08 pm

A εντάξει κατάλαβα μια απο τα ιδια με την δικια μου!! Κανένα προβλημα απολυτως στα παπάκια της πέτα της γατι μέσα στο σπιτι απο το πρώτο λεπτο και δεν προκειται να γινει τιποτα. Οι καυγάδες μας γινονται με τα ματιά κυριως... happy2 happy2 Μονο που ποτε δεν τον θέλει κοντα της παρα σπανιες φορες που παιζουν και οποτε θέλει εκεινη, αλλιώς ξεφυσάει απαξιωτικα και φεύγει. Νομιζω οτι ειστε σε καλο δρομο!! Laughing

Gatoplikti
Gatoplikti
Γατόπληκτη
Γατόπληκτη

Θηλυκό
Βουβάλι
Ηλικία : 50
Τόπος : Αθήνα
Αριθμός γατουνίων : 2
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : To Μαντολίνι!!
Motto : "THE STALKER"
Ημερομηνία Εγγραφής : 19/09/2012
Mood : Ψάχνει σπιτι - Σελίδα 2 M_choco

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ψάχνει σπιτι - Σελίδα 2 Empty Απ: Ψάχνει σπιτι

Δημοσίευση από gmarg43 Πεμ Νοε 02, 2017 2:18 pm

Stella M. έγραψε:Α! Μπράβο της! Κυρία η  Ρέα! Ούτε ένα χιιι grinning4

Τα έκανε μαζεμένα την πρώτη φορά που τον είδε!!! Τώρα την έχει φάει η περιέργεια να μπει στο δωμάτιο...αλλά δεν υπάρχει περίπτωση!
gmarg43
gmarg43
Junior Cat
Junior Cat

Άντρας
Βουβάλι
Ηλικία : 50
Τόπος : Θεσσαλονίκη
Αριθμός γατουνίων : 2
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Μόλις βούτηξα τον Αλέκο!
Ημερομηνία Εγγραφής : 23/02/2016
Mood : Ψάχνει σπιτι - Σελίδα 2 M_moonwalk-1

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ψάχνει σπιτι - Σελίδα 2 Empty Απ: Ψάχνει σπιτι

Δημοσίευση από Gatoplikti Πεμ Νοε 02, 2017 2:31 pm

Καλά καλά για τα μάτια του κοσμου! happy2 Εγω στην θέση σου θα τα άφηνα κανουν μια μικρή επαφη αφου θέλει η μεγάλη
Gatoplikti
Gatoplikti
Γατόπληκτη
Γατόπληκτη

Θηλυκό
Βουβάλι
Ηλικία : 50
Τόπος : Αθήνα
Αριθμός γατουνίων : 2
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : To Μαντολίνι!!
Motto : "THE STALKER"
Ημερομηνία Εγγραφής : 19/09/2012
Mood : Ψάχνει σπιτι - Σελίδα 2 M_choco

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ψάχνει σπιτι - Σελίδα 2 Empty Απ: Ψάχνει σπιτι

Δημοσίευση από gmarg43 Πεμ Νοε 02, 2017 2:49 pm

Gatoplikti έγραψε:Καλά καλά για τα μάτια του κοσμου! happy2 Εγω στην θέση σου θα τα άφηνα κανουν μια μικρή επαφη αφου θέλει η μεγάλη
Έγινε και δεύτερη συνάντηση απ το τζαμί η Ρέα απλά κοιτάει, τώρα την ώρα που το κοίταζε τη χαϊδεύω κιόλας οπότε ηρέμησε παραπάνω νομίζω... Μετά βέβαια ήθελε να μπει στο δωμάτιο... Η πρώτη επαφή για να γίνει πρέπει να φύγουν οι μύκητες απ το μικρό!!!
gmarg43
gmarg43
Junior Cat
Junior Cat

Άντρας
Βουβάλι
Ηλικία : 50
Τόπος : Θεσσαλονίκη
Αριθμός γατουνίων : 2
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Μόλις βούτηξα τον Αλέκο!
Ημερομηνία Εγγραφής : 23/02/2016
Mood : Ψάχνει σπιτι - Σελίδα 2 M_moonwalk-1

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ψάχνει σπιτι - Σελίδα 2 Empty Απ: Ψάχνει σπιτι

Δημοσίευση από Gatoplikti Πεμ Νοε 02, 2017 3:22 pm

Σωστο και αυτο το ειχα ξεχασει και συ προσεχε με τους μυκητες!
Gatoplikti
Gatoplikti
Γατόπληκτη
Γατόπληκτη

Θηλυκό
Βουβάλι
Ηλικία : 50
Τόπος : Αθήνα
Αριθμός γατουνίων : 2
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : To Μαντολίνι!!
Motto : "THE STALKER"
Ημερομηνία Εγγραφής : 19/09/2012
Mood : Ψάχνει σπιτι - Σελίδα 2 M_choco

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ψάχνει σπιτι - Σελίδα 2 Empty Απ: Ψάχνει σπιτι

Δημοσίευση από LIZA_T Πεμ Νοε 02, 2017 3:26 pm

Νομίζω πάντως πως τους μύκητες είναι δύσκολο να τους γλιτώσεις. Εμένα κόλλησε η δεύτερη μου γάτα από την πρώτη χωρίς να έρθουν σε επαφή (ίσως από κάποιο αντικείμενο στο χώρο). Όταν έκανα θεραπεία και στη δεύτερη γάτα, μετά δεν ξαναεμφανίστηκαν ευτυχώς!

LIZA_T
Junior Cat
Junior Cat

Θηλυκό
Άλογο
Ηλικία : 45
Αριθμός γατουνίων : 2
Ημερομηνία Εγγραφής : 21/09/2016

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ψάχνει σπιτι - Σελίδα 2 Empty Απ: Ψάχνει σπιτι

Δημοσίευση από dagger Πεμ Νοε 02, 2017 3:55 pm

Να θυμασαι να πλενεις τα χερια σου οταν πας στην Ρεα .
Οι μυκητες ειναι ατιμο πραγμα και θελει πολυ προσοχη να μην κολησει η μια την αλλη
Καλο θα ειναι να μην αφηνεις να ερχονται σε επαφη οσο κανει την θεραπεια
Για λογους ασφαλειας και μονο
dagger
dagger
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Βουβάλι
Ηλικία : 62
Τόπος : Δάφνη - Αθήνα
Αριθμός γατουνίων : 16 και τέλος
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : όλες τις εποχές .... με μια αδυναμία στον χειμώνα
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : τώρα πια κανένα ...έκλεισα σαν γατομάνα
Motto : follow your dream
Ημερομηνία Εγγραφής : 28/04/2015
Mood : Ψάχνει σπιτι - Σελίδα 2 Welcome

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ψάχνει σπιτι - Σελίδα 2 Empty Απ: Ψάχνει σπιτι

Δημοσίευση από gmarg43 Πεμ Νοε 02, 2017 8:02 pm

Η θεραπεία που μου δώσε είναι να του κάνω μπάνιο κάθε μέρα με fungoral σαμπουάν για μια βδομάδα... βλέπω βέβαια ότι έχει βελτιωθεί πάρα πολύ, αλλά δεν μου χουν ξανατυχει μύκητες... το κεφαλάκι του έχει γεμίσει τρίχες σχεδόν σε 3 μέρες, αλλά έχει 4-5 σημεία που είναι λίγο πιο σκληρά όταν τα πιάνεις.... με αγχωσατε με βλέπω να το ξαναπηγαινω αύριο κτηνίατρο!!
gmarg43
gmarg43
Junior Cat
Junior Cat

Άντρας
Βουβάλι
Ηλικία : 50
Τόπος : Θεσσαλονίκη
Αριθμός γατουνίων : 2
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Μόλις βούτηξα τον Αλέκο!
Ημερομηνία Εγγραφής : 23/02/2016
Mood : Ψάχνει σπιτι - Σελίδα 2 M_moonwalk-1

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ψάχνει σπιτι - Σελίδα 2 Empty Απ: Ψάχνει σπιτι

Δημοσίευση από gmarg43 Πεμ Νοε 02, 2017 8:12 pm

Μόλις επικοινώνησα με τον κτηνίατρο, χθες ήταν ο βοηθός του... Ένα μήνα να μην έρθει σε επαφή με τη Ρέα, δεν του έδωσε χάπια γιατί είναι πολύ μικρό και δεν κάνει, λούσιμο με fungoral 3- 4 φορές τη βδομάδα για ένα μήνα... Αυτό που με αγωσεσαι ότι μεταδίδονται στον άνθρωπο κι αυτό κοιμάται όλη την ώρα στα μαξιλάρια μου!! Καμία λύση?
gmarg43
gmarg43
Junior Cat
Junior Cat

Άντρας
Βουβάλι
Ηλικία : 50
Τόπος : Θεσσαλονίκη
Αριθμός γατουνίων : 2
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Μόλις βούτηξα τον Αλέκο!
Ημερομηνία Εγγραφής : 23/02/2016
Mood : Ψάχνει σπιτι - Σελίδα 2 M_moonwalk-1

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ψάχνει σπιτι - Σελίδα 2 Empty Απ: Ψάχνει σπιτι

Δημοσίευση από dagger Πεμ Νοε 02, 2017 9:36 pm

Κοιτα , εμενα και ο γκαλαξυ ηρθε με μυκητες και η Κουην
Η δεν Κουήν ήταν γεματη , και όταν λεμε γεματη κυριολεκτώ.
Μεχρι και στα πατουσια της ειχε
Θεωρητικα ήταν κολητικο για τους ανθρωπους , την είχε η κορη μου στο δωματιο της και κοιμόταν μαζι της , δεν επαθε τιποτα. Εγω την εβαζα στην γατοφόρο όταν ελειπε η θυγατέρα μου αλλά εκείνη την είχε αγκαλιά
Να πω οτι ηταν απλα τυχερη ?
Μπορεί ναι , μπορεί και όχι.
Τον γκαλαξυ παντως , εκλαιγε δεν εκλαιγε τον ειχα στο μικρο μπανιο ενα μήνα , τον εβγαζα 3-4 φορες την ημερα παιζαμε και ξανα πίσω στο μπάνιο
Προσπαθησε να τον χωσεις στην γατοφόρο που λογικά θα έχεις .
Να τον εχεις αγκαλιτσα μεν αλλα να τον αφηνεις και στην γατοφορο
Αν υπαρχει δευτερο μπανιο στο σπιτι θα σου πρότεινα να τον βαλεις εκει ή ίσως σε καποιο αλλο χωρο του σπιτιου οπου θα είναι κλεισμένος
Θα κλαψει ισως αλλα είναι μια λυση.
Αλλιως , μαζευεις τα μαξιλαρια όταν δεν κοιμάσαι , αλλαζεις καθημερινα σεντονια και μαξιλαροθηκες και τα πλενεις σε 70 βαθμους και πανω .
δεν τον αφηνεις να τρίβεται στο κεφάλι σου , αν είναι όντως κολλητικό πίστεψε με δεν θελεις να αρπαξεις μύκητα απο γατα και ειδικά στο κεφάλι.
Φορεσε σκουφακι , βαλε κρανος αλλα μην τον αφηνεις να παιζει με τα μαλλια σου.
Και γινε μεχρι και υστερικός με οτι αφορα την καθαριότητα
Ενας μηνας είναι θα περάσει , δεν είναι ουτε το πρωτο ουτε το τελευταιο γατακι που εχει μύκητες .
Πανε χρονια που κολησε ο μικρος μου γιος μύκητα απο γατα στο κεφαλι , για πανω απο 6 μηνες επαιρνε φαρμακα και τρεχαμε στο Συγγρου , το ασχημο ηταν οτι ο συγκεκριμενος μύκητας δεν θεραπευόταν με τα συγχρονα φαρμακα και τελικα μας εδωσαν ενα φαρμακο του 1940 το οποιο το φτιαχνανε στο φαρμακείο απεναντι απο το νοσοκομείο. Κανενα συγχρονο φαρμακο δεν μπορουσε να καταπολεμησει τον μύκητα, μιλάμε για 2 τεραστια κακαδια στο κεφαλι του παιδιου , τι να σου λεω για το τι περασε και το παιδι κι εγω .
Ουτε στον μεγαλυτερο εχθρο μου τετοια πλάκα .
dagger
dagger
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Βουβάλι
Ηλικία : 62
Τόπος : Δάφνη - Αθήνα
Αριθμός γατουνίων : 16 και τέλος
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : όλες τις εποχές .... με μια αδυναμία στον χειμώνα
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : τώρα πια κανένα ...έκλεισα σαν γατομάνα
Motto : follow your dream
Ημερομηνία Εγγραφής : 28/04/2015
Mood : Ψάχνει σπιτι - Σελίδα 2 Welcome

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ψάχνει σπιτι - Σελίδα 2 Empty Απ: Ψάχνει σπιτι

Δημοσίευση από Stella M. Πεμ Νοε 02, 2017 11:41 pm

Οι μυκητιάσεις είναι γενικά λίγο μπελάς και θεωρούνται επίμονες.
Περιστατικά έχω ακούσει διάφορα. Εγώ που φρόντιζα ένα αδεσποτάκο δυο μήνες με μυκητίαση σοβαρή δεν είχα θέμα, ούτε άλλο γατί που τρώγανε μαζί, κάνανε αγάπες και κυλιόντουσαν μαζί και μιλάμε για μια ομάδα 5 γατιών περίπου που συναναστρέφονται όλη τη μέρα μαζί κι άλλα 10 που τρώνε μαζί το βράδυ.

Παίζουν δηλαδή πολύ παράγοντες ρόλο για το αν θα κολλήσει κανείς μύκητες, άνθρωπος ή γάτα, το ανοσοποιητικό του καθενός για αρχή, μπορεί να εμποδίσει απευθείας την ανάπτυξη των μυκήτων ή να δημιουργηθεί ένα μικρό σημαδάκι και να περάσει μόνο του, είναι πολλά τα ενδεχόμενα.

Σε κάθε περίπτωση καλό είναι να τηρούμε κάποιους κανόνες υγιεινής, αν ας πούμε θέλεις να κοιμάται στο κρεβάτι, βάλε κι ένα κουβερτάκι, να κοιμάται πάνω, τακτική αλλαγή στα σεντόνια, όπως είπε και η dagger και πάει λέγοντας..

Ίσως επειδή δεν μου έτυχε, εμένα δε με ανησυχούν τόσο, γιατί στο κάτω κάτω μια αγωγή για μύκητες στον άνθρωπο μπορεί να γίνει με πολύ μεγαλύτερη συνέπεια και ευκολία και τις περισσότερες φορές είναι τοπική.

Ένα μέχρι πρότινως αδεσποτάκι, ντάξει μάλλον δε θα το έπαιρνα στο κρεβάτι, ε οι δικές μου που μου κάνανε κανά δυο φορές από ένα σημαδάκι πάλι έρχονται..Ποια η διαφορά, μύκητας το ένα μύκητας το άλλο, αλλά να που όλα είναι σχετικά ακόμη και στις επιλογές περί υγιεινής που κάνουμε.

Να ρωτήσω κάτι άλλο, σου είπε αν μπορείς να βάζεις μπεταντίν τοπικά; Το fungoral και λοιπές αγωγές επεμβαίνουν ουσιαστικά στον κύκλο ζωής του μύκητα, εμποδίζοντας την διαίρεση και την αύξηση των κυττάρων, περιορίζοντας και τελικά εξαλείφοντάς τους. Το bedatine σκοτώνει και άμεσα μέρος των μηκύτων, οπότε υποθέτω ότι μπορεί να περιορίζει τη μετάδοσή τους. Αυτό περί μετάδοσης είναι δική μου υπόθεση, μη το μετρήσεις αν δε συμβουλευτείς γιατρό, απλά το υποθέτω από τη δράση του κάθε σκευάσματος.
Stella M.
Stella M.
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Δράκος
Ηλικία : 35
Τόπος : Θεσσαλονίκη
Αριθμός γατουνίων : 4
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Κάποτε μου άρεζε η βροχή, τώρα σκέφτομαι τα ζουζουνάκια που γυρνάνε έξω..
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Τον Αρουλίνη που βρήκα σκαρφαλωμένο σε ένα δέντρο στη βροχή και τον έδωσα για υιοθεσία..Οι νέοι γατογονείς όμως τον λατρεύουν!
Motto : Αύριο είναι μια καινούργια μέρα
Ημερομηνία Εγγραφής : 20/01/2017
Mood : Ψάχνει σπιτι - Σελίδα 2 M_hug

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ψάχνει σπιτι - Σελίδα 2 Empty Απ: Ψάχνει σπιτι

Δημοσίευση από gmarg43 Παρ Νοε 03, 2017 6:24 am

Καλημέρα σας απο χθές του έφτιαξα δικό του κρεβατάκι το οποίο και εκτίμησε δεόντος... του αρκεί που είναι πάνω στο κρεβάτι μου κι όλο το βράδυ την έβγαλε εκεί... τώρα για τους μύκητες, από την αρχή δεν είχε πολλούς 2 μικρά δίπλα από τα αυτιά του και 2-3 σημάδια πάνω στο κεφάλι...μετά από 3 μπάνια με fungoral, το μοναδικό που φαίνεται είναι το ένα δίπλα από το αυτί του που δεν έχει τρίχες... δεν είχε δηλαδή σε όλο το σώμα του και πιστεύω με το fungoral το ψιλοπρόλαβα, λούζομαι και εγώ προληπτικά με fungoral (το έλεγε στις οδηγίες ότι μπορείς να λουζεσαι προληπτικά)... τώρα για το bedatine θα του βάλω σημερα αφού είναι σε σημείο που δεν πολυγλείφεται!
όσο για τη Ρέα από χθες που το είδε, ο νους της είναι να μπει στο δωμάτιο... κάθεται συνεχώς έξω από την πόρτα και περιμένει μήπως τη βάλω μέσα... αλλά πολύ ήρεμη...
gmarg43
gmarg43
Junior Cat
Junior Cat

Άντρας
Βουβάλι
Ηλικία : 50
Τόπος : Θεσσαλονίκη
Αριθμός γατουνίων : 2
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Μόλις βούτηξα τον Αλέκο!
Ημερομηνία Εγγραφής : 23/02/2016
Mood : Ψάχνει σπιτι - Σελίδα 2 M_moonwalk-1

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ψάχνει σπιτι - Σελίδα 2 Empty Απ: Ψάχνει σπιτι

Δημοσίευση από LIZA_T Παρ Νοε 03, 2017 8:38 am

Στη δική μου περίπτωση εγώ δεν κόλλησα μύκητες, αλλά κόλλησε ο μικρός (10 χρονών). Ο γιατρός είπε ότι τα παιδιά είναι πιο ευαίσθητα.Οι γάτες πήραν χάπι και κρέμα (μόλις είχαν έρθει στο σπίτι από το δρόμο). Ο μικρός μόνο κρέμα. Στις γάτες η καταπολέμηση κράτησε λίγο περισσότερο καιρό, αλλά έκτοτε (πάει 1 χρόνος) δεν ξαναπαρουσιάστηκε τίποτα (σε ανθρώπους και ζώα)

LIZA_T
Junior Cat
Junior Cat

Θηλυκό
Άλογο
Ηλικία : 45
Αριθμός γατουνίων : 2
Ημερομηνία Εγγραφής : 21/09/2016

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ψάχνει σπιτι - Σελίδα 2 Empty Απ: Ψάχνει σπιτι

Δημοσίευση από psipsa Παρ Νοε 03, 2017 9:14 am

καλημερα σας κι εγω σε γατακια με μυκητες απλα προσεχα λιγο παραπανω. Δε μας ετυχε ευτυχως να κολλησουμε εμεις αλλα καλο ειναι να προσεχουμε για το διαστημα της θεραπειας του γατιου.
Η Ρεα σας ανυπομονει και αυτο το διαστημα του ενος μηνος που θα περασουν χωριστα θα βοηθησει πιστευω την ομαλη προσεγγιση!!
να σας πουμε να σας ζησει;;;
psipsa
psipsa
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Άλογο
Ηλικία : 57
Τόπος : δροσια
Αριθμός γατουνίων : 14
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : καλοκαιιρακι!!!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : θα τα ηθελα ολα!!! και επειδη το συμπαν ακουει, ερχονται ολοενα και περισσοτερα..
Motto : keep purring...
Ημερομηνία Εγγραφής : 01/06/2012
Mood : Ψάχνει σπιτι - Σελίδα 2 Welcome

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ψάχνει σπιτι - Σελίδα 2 Empty Απ: Ψάχνει σπιτι

Δημοσίευση από gmarg43 Παρ Νοε 03, 2017 1:11 pm

psipsa έγραψε:καλημερα σας κι εγω σε γατακια με μυκητες απλα προσεχα λιγο παραπανω. Δε μας ετυχε ευτυχως να κολλησουμε εμεις αλλα καλο ειναι να προσεχουμε για το διαστημα της θεραπειας του γατιου.
Η Ρεα σας ανυπομονει και αυτο το διαστημα του ενος μηνος που θα περασουν χωριστα θα βοηθησει πιστευω την ομαλη προσεγγιση!!
να σας πουμε να σας ζησει;;;


Εγώ το χω πάρει απόφαση... αναμένουμε την τελική απόφαση της Ρέας, έτσι όπως συμπεριφέρεται θέλω να πιστεύω θα το δεχτεί!!!
gmarg43
gmarg43
Junior Cat
Junior Cat

Άντρας
Βουβάλι
Ηλικία : 50
Τόπος : Θεσσαλονίκη
Αριθμός γατουνίων : 2
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Μόλις βούτηξα τον Αλέκο!
Ημερομηνία Εγγραφής : 23/02/2016
Mood : Ψάχνει σπιτι - Σελίδα 2 M_moonwalk-1

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ψάχνει σπιτι - Σελίδα 2 Empty Απ: Ψάχνει σπιτι

Δημοσίευση από LIZA_T Παρ Νοε 03, 2017 1:14 pm

Θέλει λίγη υπομονή από τη Ρέα και από εσένα! Μην απογοητευτείς πολύ εύκολα! παρεπιπτόντως, η Ρέα είναι στειρωμένη??

LIZA_T
Junior Cat
Junior Cat

Θηλυκό
Άλογο
Ηλικία : 45
Αριθμός γατουνίων : 2
Ημερομηνία Εγγραφής : 21/09/2016

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ψάχνει σπιτι - Σελίδα 2 Empty Απ: Ψάχνει σπιτι

Δημοσίευση από gmarg43 Παρ Νοε 03, 2017 1:18 pm

Λίζα έγραψε:Θέλει λίγη υπομονή από τη Ρέα και από εσένα! Μην απογοητευτείς πολύ εύκολα! παρεπιπτόντως, η Ρέα είναι στειρωμένη??

Στειρωμένη και μόλις μπήκε στα 3! Αλλά μονοχνωτη... Δεν θέλει ούτε αγκαλιές ούτε χάδια! Από μακρυά κι αγαπημένοι, τώρα με τον Αλέκο θα δείξει!!!
gmarg43
gmarg43
Junior Cat
Junior Cat

Άντρας
Βουβάλι
Ηλικία : 50
Τόπος : Θεσσαλονίκη
Αριθμός γατουνίων : 2
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Μόλις βούτηξα τον Αλέκο!
Ημερομηνία Εγγραφής : 23/02/2016
Mood : Ψάχνει σπιτι - Σελίδα 2 M_moonwalk-1

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ψάχνει σπιτι - Σελίδα 2 Empty Απ: Ψάχνει σπιτι

Δημοσίευση από LIZA_T Παρ Νοε 03, 2017 1:34 pm

Πάντως η πρώτη μου γάτα έγινε πιο τρυφερή όταν ήρθε η δεύτερη (νομίζω ζηλεύει, γιατί η δεύτερη είναι χαδιάρα). Πέρασε πρώτα βέβαια ένα 5μηνο στο οποίο δεν ήθελε ούτε να με βλέπει (νομίζω από τα νεύρα της που της έφερα συγκάτοικο). Τώρα εξομαλύνθηκαν τα πράγματα και κοιμούνται και οι 2 επάνω μου. Νομίζω τώρα ο ανταγωνισμός είναι ποια θα κοιμηθεί πιο κοντά στο κεφάλι μου!

LIZA_T
Junior Cat
Junior Cat

Θηλυκό
Άλογο
Ηλικία : 45
Αριθμός γατουνίων : 2
Ημερομηνία Εγγραφής : 21/09/2016

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ψάχνει σπιτι - Σελίδα 2 Empty Απ: Ψάχνει σπιτι

Δημοσίευση από LIZA_T Παρ Νοε 03, 2017 1:36 pm

Εννοείται βέβαια πως συχνά έχουμε κυνηγητά μεταξύ τους, αλλά είναι αναίμακτα, χωρίς πολλά νύχια, δόντια και χωρίς καθόλου γρυλίσματα και έχω συμπεράνει ότι απλώς παίζουν!

LIZA_T
Junior Cat
Junior Cat

Θηλυκό
Άλογο
Ηλικία : 45
Αριθμός γατουνίων : 2
Ημερομηνία Εγγραφής : 21/09/2016

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ψάχνει σπιτι - Σελίδα 2 Empty Απ: Ψάχνει σπιτι

Δημοσίευση από gmarg43 Παρ Νοε 03, 2017 2:13 pm

Ο βασιλιάς της ζούγκλας... όποιος μπορέσει κα καταλάβει τι χρώμα είναι τα μάτια του Ας μου εξηγήσει κι εμένα γιατί δεν μπορώ να καταλάβω!!! Εδώ φαίνεται και το ένα σημείο που έχει τους μύκητες κι άλλο ένα πίσω στο λαιμό, αλλά σε σχέση με την πρώτη μέρα είναι πολύ καλύτερα!!!
Ψάχνει σπιτι - Σελίδα 2 20171110

Ψάχνει σπιτι - Σελίδα 2 20171111
gmarg43
gmarg43
Junior Cat
Junior Cat

Άντρας
Βουβάλι
Ηλικία : 50
Τόπος : Θεσσαλονίκη
Αριθμός γατουνίων : 2
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Μόλις βούτηξα τον Αλέκο!
Ημερομηνία Εγγραφής : 23/02/2016
Mood : Ψάχνει σπιτι - Σελίδα 2 M_moonwalk-1

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ψάχνει σπιτι - Σελίδα 2 Empty Απ: Ψάχνει σπιτι

Δημοσίευση από Stella M. Παρ Νοε 03, 2017 2:18 pm

Τα ματάκια μπλεδίζουν ακόμη, γιατί είναι μωρουλάκι νομίζω..
Κουκλί απλά! love
Stella M.
Stella M.
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Δράκος
Ηλικία : 35
Τόπος : Θεσσαλονίκη
Αριθμός γατουνίων : 4
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Κάποτε μου άρεζε η βροχή, τώρα σκέφτομαι τα ζουζουνάκια που γυρνάνε έξω..
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Τον Αρουλίνη που βρήκα σκαρφαλωμένο σε ένα δέντρο στη βροχή και τον έδωσα για υιοθεσία..Οι νέοι γατογονείς όμως τον λατρεύουν!
Motto : Αύριο είναι μια καινούργια μέρα
Ημερομηνία Εγγραφής : 20/01/2017
Mood : Ψάχνει σπιτι - Σελίδα 2 M_hug

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ψάχνει σπιτι - Σελίδα 2 Empty Απ: Ψάχνει σπιτι

Δημοσίευση από Gatoplikti Παρ Νοε 03, 2017 2:19 pm

Kαλα αυτος θα γινει κούκλαρος !! Το αχτύπητο μπλακ δίδυμο θα ναι! Τα μάτια οτι και να ναι θα δεις που θα καταλήξουν Smile
Gatoplikti
Gatoplikti
Γατόπληκτη
Γατόπληκτη

Θηλυκό
Βουβάλι
Ηλικία : 50
Τόπος : Αθήνα
Αριθμός γατουνίων : 2
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : To Μαντολίνι!!
Motto : "THE STALKER"
Ημερομηνία Εγγραφής : 19/09/2012
Mood : Ψάχνει σπιτι - Σελίδα 2 M_choco

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ψάχνει σπιτι - Σελίδα 2 Empty Απ: Ψάχνει σπιτι

Δημοσίευση από Stella M. Παρ Νοε 03, 2017 2:20 pm

Gatoplikti έγραψε:Τα μάτια οτι και να ναι θα δεις που θα καταλήξουν Smile

Laughing Η χαρά της ανακάλυψης όταν μεγαλώνεις μωρογατάκια! oksmily3
Stella M.
Stella M.
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Δράκος
Ηλικία : 35
Τόπος : Θεσσαλονίκη
Αριθμός γατουνίων : 4
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Κάποτε μου άρεζε η βροχή, τώρα σκέφτομαι τα ζουζουνάκια που γυρνάνε έξω..
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Τον Αρουλίνη που βρήκα σκαρφαλωμένο σε ένα δέντρο στη βροχή και τον έδωσα για υιοθεσία..Οι νέοι γατογονείς όμως τον λατρεύουν!
Motto : Αύριο είναι μια καινούργια μέρα
Ημερομηνία Εγγραφής : 20/01/2017
Mood : Ψάχνει σπιτι - Σελίδα 2 M_hug

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ψάχνει σπιτι - Σελίδα 2 Empty Απ: Ψάχνει σπιτι

Δημοσίευση από gmarg43 Παρ Νοε 03, 2017 6:31 pm

Gatoplikti έγραψε:Kαλα αυτος θα γινει κούκλαρος !! Το αχτύπητο μπλακ δίδυμο θα ναι! Τα μάτια οτι και να ναι θα δεις που θα καταλήξουν Smile
Νομίζω ήδη σε 4 μέρες έχει γίνει ήδη ακόμα πιο κούκλος και χοντρός!!!
gmarg43
gmarg43
Junior Cat
Junior Cat

Άντρας
Βουβάλι
Ηλικία : 50
Τόπος : Θεσσαλονίκη
Αριθμός γατουνίων : 2
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Μόλις βούτηξα τον Αλέκο!
Ημερομηνία Εγγραφής : 23/02/2016
Mood : Ψάχνει σπιτι - Σελίδα 2 M_moonwalk-1

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ψάχνει σπιτι - Σελίδα 2 Empty Απ: Ψάχνει σπιτι

Δημοσίευση από gmarg43 Σαβ Νοε 04, 2017 7:57 pm

Λοιπόν σήμερα πήγα στον κτηνίατρο γι ν αγοράσω το Κτηνιατρικό σαμπουάν που είναι ειδικό για γατες και σκύλους (26 ? παρακαλω)... Σήμερα ήταν ο κτηνίατρος και όχι η βοηθός και συνεννοηθήκαμε!!! Το σαμπουάν θέλει μέρα παρά μέρα και να το αφήνω να δράσει 5 με 10 λεπτά!!! Πριν για να μην το ζορίζω το κάνα στα γρήγορα!!! Ο Αλέκος κύριος στο μπάνιο!!! Γουργουρίζει κιόλας!!! Betadine κάνει να του βάζω κανει καλο.... με ξεαγχωσε και για τους μύκητες... σε 10 μέρες θα τον πάω να τον ξαναδεί... εντωμεταξύ ο Αλέκος σε μια βδομάδα εγινε διπλός κι απ τα τόσα μπάνια του η γούνα γυαλίζει!!!! Όσο για τη Ρέα χαλαρά...
gmarg43
gmarg43
Junior Cat
Junior Cat

Άντρας
Βουβάλι
Ηλικία : 50
Τόπος : Θεσσαλονίκη
Αριθμός γατουνίων : 2
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Μόλις βούτηξα τον Αλέκο!
Ημερομηνία Εγγραφής : 23/02/2016
Mood : Ψάχνει σπιτι - Σελίδα 2 M_moonwalk-1

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Σελίδα 2 από 2 Επιστροφή  1, 2

Επιστροφή στην κορυφή

- Παρόμοια θέματα

 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης