gatospito
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Γάτος-μπελάς

+2
psipsa
μύσταξ
6 απαντήσεις

Πήγαινε κάτω

Γάτος-μπελάς Empty Γάτος-μπελάς

Δημοσίευση από μύσταξ Τρι Σεπ 05, 2017 8:18 pm

Καλησπέρα και καλώς σας βρήκα!

Είναι κανένας χρόνος τώρα που έχουν εγκατασταθεί μερικές αδέσποτες γάτες στον κήπο του πατρικού μου. Περνάω μια φορά τη μέρα και τις ταϊζω, αλλά από στειρώσεις τίποτα ακόμα (δύσκολο να τις πιάσω μόνος μου και βοήθεια δεν έχω). Θα δω τι θα έχουμε τώρα από γέννες και θα ξαναπροσπαθήσω.

Στο μεταξύ όμως, έχει εμφανιστεί ένας επιθετικός αρσενικός και τα έχει κάνει γης μαδιάμ. Παραδόξως, οι τρεις προηγούμενοι αρσενικοί τα πήγαιναν μια χαρά  - δύο παιχνιδιάρηδες έφηβοι και ένας φιλικότατος ενήλικας.  Με τη νέα άφιξη, ο φουκαράς ο ενήλικας  αναγκάστηκε σε αποχώρηση, ενώ οι άλλοι δύο δέχονται επιθέσεις καθημερινά και δεν ξέρω πόσο θα αντέξουν. Ακόμη και το φαγητό τους το κατεβάζω με σπάγγο από τη μάντρα για να μην τους ριχτεί ο άλλος.

Ήθελα λοιπόν να ρωτήσω: Αν στειρωθεί ο καινούργιος γάτος θα σταματήσει τις επιθέσεις και θα μπορέσει να συνυπάρξει με τους άλλους (που τώρα τον τρέμουν);  Αν στειρωθούν οι άλλοι δύο, θα πάψουν να αποτελούν στόχο; Ιδανικά, για να είμαι ειλικρινής, θα προτιμούσα να απομακρυνθεί από τον κήπο ο τσαμπουκάς γάτος. Είναι δυνατόν να μεταφερθεί αλλού από καμία φιλοζωική, αν πληρώσω για τη στείρωση και ό,τι άλλο απαιτείται; Ευχαριστώ.

μύσταξ
Kitten
Kitten

Άντρας
Μαϊμου
Ηλικία : 44
Αριθμός γατουνίων : 1
Ημερομηνία Εγγραφής : 05/09/2017

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γάτος-μπελάς Empty Απ: Γάτος-μπελάς

Δημοσίευση από psipsa Τετ Σεπ 06, 2017 9:54 am

Αν στειρωθει ο γατος θα ηρεμησει κατα πολυ!!! Εγω θα ξεκινουσα με τη στειρωση και θα παρατηρουσατη συμπεριφορα του μετα απο λιγο καιρο αφου δηλαδη θα εχει ξεπερασει τη στειρωση και θά εχει εδραιωθει η νεα συμπεριφορα.. Και μετα αποφααιζετε αν θα πρεπει να ενταχθει καπου αλλου η να παραμεινει.
psipsa
psipsa
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Άλογο
Ηλικία : 57
Τόπος : δροσια
Αριθμός γατουνίων : 14
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : καλοκαιιρακι!!!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : θα τα ηθελα ολα!!! και επειδη το συμπαν ακουει, ερχονται ολοενα και περισσοτερα..
Motto : keep purring...
Ημερομηνία Εγγραφής : 01/06/2012
Mood : Γάτος-μπελάς Welcome

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γάτος-μπελάς Empty Απ: Γάτος-μπελάς

Δημοσίευση από μύσταξ Τετ Σεπ 06, 2017 1:07 pm

Ευχαριστώ για την απάντηση, psipsa. Απλώς ήθελα να ξέρω, σε περίπτωση που πιάσω τον ταραξία, αν υπάρχει κάποια διαδικασία από ζωοφιλικές ή κτηνιατρεία ένταξής του σε διαφορετική περιοχή. Να κάνει αυτός μια καινούργια αρχή ως στειρωμένος γάτος, να ηρεμήσουν και οι άλλοι γάτοι εδώ, που πλέον έχουν γίνει σκιά του εαυτού τους. Είναι τόσο χάλια η κατάσταση που αμφιβάλλω αν θα τα λύσει όλα η στείρωση.

μύσταξ
Kitten
Kitten

Άντρας
Μαϊμου
Ηλικία : 44
Αριθμός γατουνίων : 1
Ημερομηνία Εγγραφής : 05/09/2017

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γάτος-μπελάς Empty Απ: Γάτος-μπελάς

Δημοσίευση από Lina Τετ Σεπ 06, 2017 1:33 pm

Κι εγώ θα σου έλεγα ν'αρχίσεις σιγά σιγά να στειρώνεις και τα θηλυκά κυρίως γιατί δεν μπορείς να φανταστείς πόσο γρήγορα ανεβαίνει ο πληθυσμός και πόσο γρήγορα αρχίζεις να...τρελαίνεσαι. Βρέθηκα σε μια παρόμοια κατάσταση όταν πεθαίνοντας η γιαγιά μου άρχισαν να βρήσκουν καταφύγιο στον κήπο της γατούλες.Στην αρχή δεν πήγαινα γιατί δεν έμενε πλέον κανείς όμως οι γείτονες άρχισαν να πετούν φαγητά από τη μάντρα οπότε εκεί έγινε το στέκι τους. Και όταν ξαφνικά αντίκρισα το θέαμα όταν πήγα δεν ήταν καθόλου ευχάριστο Shocked .
Οι θηλυκές είχαν κάνει από 4 μωρά, μία και 7 και οι συνέχεια δεν περιγράφεται. Φιλοζωικές δύσκολο να αναλάβουν είναι ήδη υπερπλήρεις. Προσωπικά με βοήθησαν οι nine lives εφτάψυχες στο να μου δανείσουν γατοπαγίδα και να πιάσω τις άγριες γατούλες. Μια μια, όχι όλες μαζί.Και βασικά ένας οικονομικός γιατρός στις στειρώσεις που βοήθησε σημαντικά.Τα μικρά υιοθετήθηκαν τα περισσότερα(ήταν και πανέμορφα) και τώρα πλέον έχουν μείνει τρεις στειρωμένες γατούλες, ύστερα και από μια επιδρομή κλεφτών στο ακατοίκητο σπίτι που κάποια τρόμαξαν στο θέαμα της ανοικτής πόρτας και τό σκασαν.
Λοιπόν ξεκινάς αν θες από εδώ http://www.ninelivesgreece.com/el/ στέλνεις email ότι χρειάζεσαι γατοπαγίδα, το βασικό δεν ρώτησα αν είσαι Αθήνα, οι άνθρωποι εξυπηρετικότατοι και βέβαια ένας γιατρός που μπορεί να κάνει την καλύτερη τιμή για τα αδέσποτα.
Lina
Lina
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Γάτα
Ηλικία : 60
Τόπος : Πειραιάς
Αριθμός γατουνίων : 4
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : καλοκαίρι για πάντα
Ημερομηνία Εγγραφής : 29/10/2009
Mood : Γάτος-μπελάς M_peristeria

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γάτος-μπελάς Empty Απ: Γάτος-μπελάς

Δημοσίευση από μύσταξ Τετ Σεπ 06, 2017 3:05 pm

Ευχαριστώ, Λίνα. Έλεγα να γλιτώσω πρώτα τους γατούληδες από τον «μάγκα» που τους έχει φορτωθεί και μετά να προσπαθήσω να στειρώσω τις δύο θηλυκές. Λογικά, οι τωρινές τους γέννες θα είναι οι τελευταίες μέχρι την άνοιξη (αν κρίνω από πέρυσι). Μια χούφτα στειρωμένες γάτες στον κήπο θα ήταν το ιδανικό και για μένα.

Για τις υιοθεσίες που λες, υπάρχει κανένας φορέας ή απλώς ψάχνεις για ενδιαφερόμενους γατόφιλους στο facebook; Μου κάνει εντύπωση η απουσία επαγγελματιών σε αυτά τα θέματα – εγώ πάντως θα πλήρωνα κάποιον να αναλάβει τις συλλήψεις ή τις υιοθεσίες.

μύσταξ
Kitten
Kitten

Άντρας
Μαϊμου
Ηλικία : 44
Αριθμός γατουνίων : 1
Ημερομηνία Εγγραφής : 05/09/2017

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γάτος-μπελάς Empty Απ: Γάτος-μπελάς

Δημοσίευση από Lina Τετ Σεπ 06, 2017 3:34 pm

Δυστυχώς βρέχει γατάκια παντού ειδικά αυτό τον καιρό και είναι πολύ δύσκολες οι υιοθεσίες όχι όμως ακατόρθωτες.Βγάζεις καλές φωτογραφίες και προωθείς στα ανάλογα sites όπως i pet.gr, x.e,Aggeliopolis και fb αν υπάρχει. Όμως από κάπου πρέπει να ξεκινήσεις.Αν μετά τους δύο μήνες που έχουν γεννήσει μείνουν πάλι έγκυες τότε τρέχεις και δεν προλαβαίνεις. Οι γάτες γεννάνε τουλάχιστον 2 φορές το χρόνο.
Υπάρχει και η animal action μπορούν να σου πουν εδώ και άλλες φίλες σχετικά με τις δωρεάν στειρώσεις.
Lina
Lina
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Γάτα
Ηλικία : 60
Τόπος : Πειραιάς
Αριθμός γατουνίων : 4
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : καλοκαίρι για πάντα
Ημερομηνία Εγγραφής : 29/10/2009
Mood : Γάτος-μπελάς M_peristeria

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γάτος-μπελάς Empty Απ: Γάτος-μπελάς

Δημοσίευση από μύσταξ Τετ Σεπ 06, 2017 5:08 pm

Ευχαριστώ για όλες τις πληροφορίες, Λίνα. Σίγουρα θα φροντίσω οι τωρινές γέννες να είναι οι τελευταίες. Ο πληθυσμός μάλλον δεν έχει ξεφύγει για την ώρα λόγω του εκάστοτε κυρίαρχου αρσενικού που διώχνει ή σκοτώνει τα υπόλοιπα. Αλλά δεν θέλω να συνεχιστεί αυτό το βιολί - οι δύο γατούληδες που προσπαθώ να σώσω είναι πραγματικά αξιαγάπητοι.

μύσταξ
Kitten
Kitten

Άντρας
Μαϊμου
Ηλικία : 44
Αριθμός γατουνίων : 1
Ημερομηνία Εγγραφής : 05/09/2017

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γάτος-μπελάς Empty Απ: Γάτος-μπελάς

Δημοσίευση από Gatoplikti Τετ Σεπ 06, 2017 6:05 pm

Καλησπέρα θα συμφωνήσω με τα παραπάνω ποστ, η κατάσταση πραγματι έτσι ειναι, αν σε ενδιαφέρει καποιος να κανει αυτην την δουλεια για σένα με κάποια αμοιβή ισως θα μπορύσες να απευθυνθεις σε μια φιλοζωϊκη λεγωντας τους οτι εγω χρειάζομαι εξυπηρέτηση σε αυτο το θέμα, γιατι δεν μπορω πχ να πιάσω αυτο το γατι και εγω θα σας βοηθήσω οικονομικα για το έργο που κάνετε. Δεν μου ακουγεται καθολου άσχημο. Οσο για τον ταραξια σίγουρα η στειρωση θα αλλάξει την πολυ ασχημη κατάσταση. Βεβαια και στειρωμένα ζώα διεκδικουν την αρχηγια ειναι φυσιολογικο αυτο. Ομως η επανενταξη καπου αλλου ενος ζώου, δεν νομιζω οτι υπάρχει σαν πρακτική και δεν νομιζω να ειναι και σωστη για το ιδιο το ζώο, το οποιο θα σοκαριστει εντελώς αν μπει σε ένα εντελώς άγνωστο περιβάλλον. Χωρια του οτι θα του επιτιθενται οι άλλες γάτες που ειναι στην περιοχή.
Gatoplikti
Gatoplikti
Γατόπληκτη
Γατόπληκτη

Θηλυκό
Βουβάλι
Ηλικία : 50
Τόπος : Αθήνα
Αριθμός γατουνίων : 2
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : To Μαντολίνι!!
Motto : "THE STALKER"
Ημερομηνία Εγγραφής : 19/09/2012
Mood : Γάτος-μπελάς M_choco

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γάτος-μπελάς Empty Απ: Γάτος-μπελάς

Δημοσίευση από μύσταξ Τετ Σεπ 06, 2017 9:38 pm

Ευχαριστώ, γατόπληκτη. Είχα την εντύπωση ότι οι στειρωμένοι γάτοι δεν αποτελούν πια στόχο, οπότε ο συγκεκριμένος ίσως να μπορούσε να ενταχθεί ομαλά κάπου αλλού μετά τη στείρωση. Δεν ξέρω. Με εμένα δεν είναι επιθετικός, αλλά το γατο-παρεάκι που ήταν εδώ το έχει διαλύσει. Θα κοιτάξω να στειρωθεί καταρχάς και βλέπουμε.

μύσταξ
Kitten
Kitten

Άντρας
Μαϊμου
Ηλικία : 44
Αριθμός γατουνίων : 1
Ημερομηνία Εγγραφής : 05/09/2017

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γάτος-μπελάς Empty Απ: Γάτος-μπελάς

Δημοσίευση από Gatoplikti Τετ Σεπ 06, 2017 10:45 pm

Τα γατιά έχουν τις περιοχές τους  και όταν έρχονται αλλά τα διώχνουν. Μάλιστα πολλές φορές οι πιο επιθετικές γάτες είναι οι θηλυκές και μάλιστα και στειρωμένες. Τα αρσενικά στον αγώνα να ζευγαρώσουν. Ζούγκλα εκεί έξω αυτό είναι το θέμα. Αγώνας για επιβίωση χώρο φαγητό και αναπαραγωγή. Στο άλσος μας που είναι όλα στειρωμένα όλα κυλούν αρμονικά.
Gatoplikti
Gatoplikti
Γατόπληκτη
Γατόπληκτη

Θηλυκό
Βουβάλι
Ηλικία : 50
Τόπος : Αθήνα
Αριθμός γατουνίων : 2
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : To Μαντολίνι!!
Motto : "THE STALKER"
Ημερομηνία Εγγραφής : 19/09/2012
Mood : Γάτος-μπελάς M_choco

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γάτος-μπελάς Empty Απ: Γάτος-μπελάς

Δημοσίευση από Stella M. Πεμ Σεπ 07, 2017 2:14 pm

Είναι και στο χαρακτήρα του ζώου τελικά. Κάποια είναι πιο κυριαρχικά. Και στειρωμένα συνεχίζουν να διεκδικούν περιοχή, απλά δεν είναι τόσο έντονο ή δε μπλέκουν το ίδιο εύκολα σε σοβαρούς καυγάδες.
Αυτό με τις στειρωμένες θηλυκές κι εγώ το παρατήρησα. Οι δικές μας εδώ σούζα τα έχουν όλα, αρχηγίνες είναι. Αλλά το θεωρούσα τυχαίο. Άρα μάλλον τα θηλυκά είναι σε όλα τους πιο τσαούσικα.
Επίσης αστείρωτος γάτος, συνεχίζει να κυνηγάει στειρωμένη θηλυκιά..Τι να πω..
Σίγουρα όμως θα ηρεμήσουν λίγο τα πνεύματα με τη στείρωση. Εγώ κατάφερα να στειρώσω τον ένα υπερκαυγατζή τελευταία και οι καυγάδες μειώθηκαν σημαντικά. Θα ακολουθήσουν και οι υπόλοιποι!
Stella M.
Stella M.
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Δράκος
Ηλικία : 35
Τόπος : Θεσσαλονίκη
Αριθμός γατουνίων : 4
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Κάποτε μου άρεζε η βροχή, τώρα σκέφτομαι τα ζουζουνάκια που γυρνάνε έξω..
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Τον Αρουλίνη που βρήκα σκαρφαλωμένο σε ένα δέντρο στη βροχή και τον έδωσα για υιοθεσία..Οι νέοι γατογονείς όμως τον λατρεύουν!
Motto : Αύριο είναι μια καινούργια μέρα
Ημερομηνία Εγγραφής : 20/01/2017
Mood : Γάτος-μπελάς M_hug

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γάτος-μπελάς Empty Απ: Γάτος-μπελάς

Δημοσίευση από Gatoplikti Πεμ Σεπ 07, 2017 2:20 pm

Οι θυληκες ειναι οι αρχηγοι συνήθως , ισως αμα ειναι στειρωμένες ειναι και πιο καλοζωϊσμένες και δυνατες οποτε..
Gatoplikti
Gatoplikti
Γατόπληκτη
Γατόπληκτη

Θηλυκό
Βουβάλι
Ηλικία : 50
Τόπος : Αθήνα
Αριθμός γατουνίων : 2
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : To Μαντολίνι!!
Motto : "THE STALKER"
Ημερομηνία Εγγραφής : 19/09/2012
Mood : Γάτος-μπελάς M_choco

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γάτος-μπελάς Empty Απ: Γάτος-μπελάς

Δημοσίευση από Belatrix Orionis Δευ Σεπ 11, 2017 2:57 pm

Η στείρωση σίγουρα βοηθάει πολύ, όμως δεν σταματάει αμέσως το πανηγύρι. Μέχρι να ηρεμήσουν οι ορμόνες, περνάει κάποιο διάστημα. Ίσως αν ξεκινούσες να ταΐζεις αυτόν το γάτο το μπελαλή σε κάποιο άλλο μέρος, ώστε να μην έρχεται κοντά στις δικές σου, κάτι να γινόταν για αρχή μέχρι να ηρεμήσει μετά τη στείρωση.
Belatrix Orionis
Belatrix Orionis
Prime Cat
Prime Cat

Θηλυκό
Δράκος
Ηλικία : 59
Αριθμός γατουνίων : 2 κι ο Ματούκος, το τέρας της κολάσεως
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Προχωρημένη άνοιξη για να μην παγώνουν τ'αδεσποτάκια.
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Ρωτήστε καλύτερα ποια δεν θα βούταγα!
Motto : Όποιος δεν έχει μυαλό έχει πόδια.
Ημερομηνία Εγγραφής : 10/09/2014
Mood : Γάτος-μπελάς M_coffee

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επιστροφή στην κορυφή

- Παρόμοια θέματα

 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης