gatospito
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Ο γατος μου κάνει διάρροιες

4 απαντήσεις

Πήγαινε κάτω

Ο γατος μου κάνει διάρροιες Empty Ο γατος μου κάνει διάρροιες

Δημοσίευση από g81gr Σαβ Νοε 26, 2016 10:40 am

Καλημέρα, έχω ένα γάτο 2 χρόνων, ο οποίος από τον οκτώβριο μέχρι τον απρήλιο κάθε χρόνο κάνει 2-3 διάροιες τη μέρα. Το καλοκαίρι τα κάνει κανονικά. του έχω αλλάξει πάνω από 5 διαφορετικές τροφές, αλλά τίποτα δεν έχει αλλάξει... κάνει μία πολύ μεγάλη κάθε φορά που αλλάζει και μετά επιστρέφει κανονικά στο "ρυθμό" του... Οι άλλες μου γάτες (2 θυληκές μεγαλύτερες) τα κάνουν κανονικά ό,τι και να φάνε. Ο κτηνίατρος λέει ότι επειδή είναι 3 γάτες, για κάποιο λόγο νιώθει ότι πρέπει να φάει όλο το φαί για να μην του το φάνε (κατοχικό σύνδρομο μάλλον...) και έτσι τρώει γρήγορα, πολύ και αμάσιτο το φαί και έτσι έχει αυτή τη δυσλειτουργία στο έντερό του... Σας έχει τύχει ποτέ κάτι αντίστοιχο??? τι έχετε να προτείνετε???

ιδού και ο γάτος... (6 κιλά, το μάζεψα από το δρόμο 1-2 μηνών και είναι 2 πλάσιος σε διαστάσεις από τις άλλες γάτες)


Ο γατος μου κάνει διάρροιες 2nngud

Τέλος να αναφέρω ότι είναι όλες οι γάτες στειρωμένες και έχουν κάνει τα εμβόλια μόνο του 1ου χρόνου.

g81gr
Kitten
Kitten

Άντρας
Κόκκορας
Ηλικία : 42
Αριθμός γατουνίων : 3
Ημερομηνία Εγγραφής : 26/11/2016

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ο γατος μου κάνει διάρροιες Empty Απ: Ο γατος μου κάνει διάρροιες

Δημοσίευση από Gatoplikti Δευ Νοε 28, 2016 11:18 am

Καλημέρα και καλως ήρθες στο φορουμ! welcome

Κατα αρχας το πρωτο πράγμα που κοιτας σε τετοιες περιπτώσεις ειναι να έχει γινει σωστή αποπαρασιτωση εξαρχής και να έχει απαλλαγει ο γατούλης και απο τα αυγά των παρασιτων.
Περιεργο μου ακουγεται αυτο που λες οτι δηλαδή κανει διάρροιες για καποιο συγκεκριμένο διάστημα μεσα στο χρονο.
Να εχεις υποψη σου οτι οταν αλλαζουμε τροφή το κανουμε σταδιακά με την παλιά.
Τι τροφες έχεις δοκιμάσει? Ο κτηνιατρος δεν σου χει δώσει καποια λύση για αυτο το θέμα? Μιλάμε για διάρροια διάρροια?  νερουλά ή απλώς μαλακα? Αν κάνει διαρροιες συνέχεια αυτο δεν ειναι φυσιολογικο και σιγουρα αφυδατώνεται συνέχεια . Θα σου έλεγα για αρχή να δοκιμάσεις φορτι φλορα απο το πετ σοπ ή εναλλακτικα να παρεις ένζυμα, ultra levure, απο το φαρμακειο, πολυ πιο οικονομικά  και να βάζεις μιση κάψουλα στο φαγητο του το πρωϊ και μισή το βράδυ. Δεν προκειται για φάρμακα αλλα για φυσικο τροπο που φτιάχνει την χλωριδα του εντέρου.
Gatoplikti
Gatoplikti
Γατόπληκτη
Γατόπληκτη

Θηλυκό
Βουβάλι
Ηλικία : 50
Τόπος : Αθήνα
Αριθμός γατουνίων : 2
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : To Μαντολίνι!!
Motto : "THE STALKER"
Ημερομηνία Εγγραφής : 19/09/2012
Mood : Ο γατος μου κάνει διάρροιες M_choco

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ο γατος μου κάνει διάρροιες Empty Απ: Ο γατος μου κάνει διάρροιες

Δημοσίευση από g81gr Δευ Νοε 28, 2016 2:08 pm

Ευχαριστώ πολύ για την απάντησή σου!!! έχω δοκιμάσει προβιοτικά, αλλά όχι αυτά που μου λες, θα τα δοκιμάσω και αυτά... Το διάστημα αυτό που κάνει τις διάροιες είναι γιατί δεν τρώει πολύ μέσα στο καλοκαίρι λόγω ζέστης... σέρνετε στα πατώματα, κοιμάται όλη μέρα, και μαδάει απίστευτα... από οκτώβρη μέχρι απρήλιο είναι πολύ ενεργητικός και τρέχει και παίζει και όλα καλά... Ο κτηνίατρος μου είπε να του δίνω συγκεκριμένη ποσοότητα φαγητού σε μπολάκι ανάλογα την τροφή 60-100 γρ ανάλογα την τροφή και να μην τρώει τίποτα όλη την υπόλοιπη μέρα. Το πρόβλημα είναι ότι λείπουμε όλη μέρα από το σπίτι και είναι 3 γάτες, και αυτό μας δυσκολεύει να ελέγξουμε την ποσότητα του φαγητού που τρώει γιατί είναι πιο φαγανός από τις άλλες... όσο το κάναμε αυτό η μία μας γάτα έχασε 1 κιλό, η άλλη έμεινε σταθερή και ο γάτος πήρε 2 κιλά!!! προφανώς έτρωγε το φαγητό και των άλλων 2... Θα δοκιμάσω και τα προβιοτικά, δεν ήξερα ότι μπορώ να του δώσω ανθρώπινα προβιοτικά... έχω δικά μου λόγω ευερέθιστου εντέρου, οπότε θα του δώσω από τα δικά μου αν είναι για σήμερα... Ευχαριστώ και πάλι!!!

Οι τροφές που έχουμε δοκιμάσει είναι κλασικά whiskas, frieskies tonus, από πετ σοπ frost, willow, happy cat και τώρα ο κτηνίατρος μου έδωσε μία gemon, αλλά δεν την έχω δοκιμάσει ακόμα. Να πω ότι όλες οι τροφές, του κάνουν διάρροιες, ακριβώς τις ίδιες αλλάζει μόνο το χρώμα και το άρωμα... είναι εντελώς υγρές με ένα "κερασάκι" στο κέντρο συνήθως...

g81gr
Kitten
Kitten

Άντρας
Κόκκορας
Ηλικία : 42
Αριθμός γατουνίων : 3
Ημερομηνία Εγγραφής : 26/11/2016

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ο γατος μου κάνει διάρροιες Empty Απ: Ο γατος μου κάνει διάρροιες

Δημοσίευση από Gatoplikti Δευ Νοε 28, 2016 3:21 pm

Λοιπον επειδη και συ έχεις ευερεθιστο και γω μια απο τα ιδια, μπορεις να καταλάβεις πολυ καλύτερα ορισμένα πράγματα. Κατα αρχας τα προβιοτικα ειναι τα ιδια πράγματα πανω κατω , τουλάχιστον ετσι μου πε η γιατρος μου και φυσικα χρειάζεται να τα παιρνεις για ένα διάστημα. Αν χρησιμοποιήσεις ultra levure θα παρεις το κλασσικο των 50mg. Ο γάτος σου καταρχάς ειναι χοντρος και σίγουρα το λιπος που πηγαινει στο έντερο επηρεάζει αυτην την κατάσταση. Καυτα αρχας οι τροφές που έχεις δωσει ειδικα των σουπερ μάρκετ ειναι άχυρα(τιγκα στα άχρηστα καλαμποκια χρωστικες κλπ, με εξαιρεση την huppy cat που ειναι σε σχέση με τις υπολοιπες καπως καλύτερη. Ουτε η gemon μου γεμιζει προσωπικα το μάτι. Κοιτα η πιο σωστή τροφή ειναι η τροφή που πλησιαζει την φυσικη διατροφή της γάτας , δηλαδή 0 σιτηρα και μεγάλη περιεκτήκοτητα σε κρέας. Λεγονται grain free. orijen acaca naturea apllaws arden και αλλες.  Στην περιπτωση σου τώρα, θα σου προτεινα να πας σε δυνατή τροφή, που να έχει μέσα και πατάτα ή ρύζι και οχι υδατάνθρακες με χαμηλο γλυκαιμικο γιατι δεν θα κάτσει καλα στο έντερο.

Σου προτεινω λοιπον aρχικα αυτην εδω ειναι grain free με πατάτα

http://www.petpanic.gr/gates/ksira-trofi/arden-grande-ksira-trofi-gata/arden-grange-cat-adult-grain-free-kotopoulo-detail.html

Η sensitive επισης , με φοβιζει λιγο το ψάρι στην περιπτωση το εντέρου , ειναι για ευαισθητο στομαχι
http://www.petpanic.gr/gates/ksira-trofi/arden-grande-ksira-trofi-gata/arden-grange-cat-adult-grain-free-sensitive-psari-detail.html

Θα μπορούσες να δοκιμάσεις και αυτήν

https://www.pet4u.gr/royal-canin-sensible-33.html
αν και δεν ειμαι καθολου fun της συγκεκριμένης εταιρειας έχει σιτηρα και ακριβη για την ποιοτητα της, έχω ακουσει οτι βοηθάει σε εντερικά θέματα.

Προσωπικα στην περιπτωση σου δεν θα άφηνα καθολου τροφή οταν έλειπα και θα εδινα συγκεκριμένα γεύματα σε καθε γατούλα οταν ήμουν στο σπιτι. Θα πηγαινα με την arden κοτοπουλο και θα έδινα 2 γεύματα βρασμένο κοτοπουλο με ρύζι χωρις πολλά ζουμια και το προβιοτικο για κάποιο διάστημα.

edit Aν εφαρμοσεις το κοτοπουλο με ρύζι σε καθημερινή βάση και το προβιοτικο προσεχε μην πάει στο άλλο ακρο με το ρύζι καποια στιγμη και σφιξει πολυ.
Gatoplikti
Gatoplikti
Γατόπληκτη
Γατόπληκτη

Θηλυκό
Βουβάλι
Ηλικία : 50
Τόπος : Αθήνα
Αριθμός γατουνίων : 2
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : To Μαντολίνι!!
Motto : "THE STALKER"
Ημερομηνία Εγγραφής : 19/09/2012
Mood : Ο γατος μου κάνει διάρροιες M_choco

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ο γατος μου κάνει διάρροιες Empty Απ: Ο γατος μου κάνει διάρροιες

Δημοσίευση από ΜαύροςΓάτος Δευ Νοε 28, 2016 8:47 pm

Δεν βλεπω να αναφερεις πουθενα αν του εχεις κανει προσφατα αποπαρασιτωση.

Αν δεν του εχεις κανει,το πρωτο πραγμα που πρεπει να κανεις ειναι αυτο.
Μετα παμε στο θεμα της τροφης το οποιο δυστυχως ειναι πολυπλοκο.

Αν εχει ευαισθητο εντερο ή οι τροφες που του δινεις του κανουν φλεγμονη,πρεπει να δοκιμασεις ειδικη τροφη απο πετ σοπ.

Γενικα φρισκις κτλ δεν τις εμπιστευομαι καθολου και δεν τις δινω στα γατια μου ουτε για αστειο.

Εγω στη θεση σου θα του εκοβα 2-3 μερες εντελως τις κροκετες και θα του εδινα βραστο κοτοπουλακι για να συνελθει.
ΜαύροςΓάτος
ΜαύροςΓάτος
Senior Cat
Senior Cat

Θηλυκό
Ποντικός
Ηλικία : 39
Αριθμός γατουνίων : δύο πανθηράκια!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Όσες ζουν στους αφιλόξενους δρόμους
Ημερομηνία Εγγραφής : 03/11/2012
Mood : Ο γατος μου κάνει διάρροιες M_tour10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ο γατος μου κάνει διάρροιες Empty Απ: Ο γατος μου κάνει διάρροιες

Δημοσίευση από g81gr Τρι Νοε 29, 2016 8:02 am

Καλημέρα... Πρώτ' απ ' όλα, να σας ευχαριστήσω και τους 2 για τις χρήσιμες πληροφορίες.

Κατ 'αρχάς, τι εννοείς αποπαρασίτωση??? πως το κάνω αυτό??? αν εννοείς από ψίλους, δεν έχει καμία γάτα ψίλους, εκτός αν εννοείς ενδοπαράσιτα. Η αλήθεια είναι ότι ενώ στις μεγάλες έβαζα μία αμπούλα advocate μία φορά κάθε 6 μήνες, όταν βρήκα το γάτο, λόγω capital control κρίσης κτλ, δεν ξαναβρήκα, οπότε δεν έκανα ποτέ αποπαρίστοση για ενδοπαράσιτα στο γάτο... Λες να είναι κάτι τέτοιο???

Όσων αφορά την τροφή τώρα... Κάθε φορά που άλλαζα τροφή την άλλαζα λόγω των σιτηρών που έχουν μέσα για να δω μήπως αυτό κάνει κάποια διαφορά... Αυτό που κατέληξα είναι ότι τα σιτηρά δεν του κάνουν καμία διαφορά... τροφές με διάφορα σητιρά, και τροφές με ρύζι του είναι το ίδιο... Θα δοκιμάσω και αυτό που λες με το κοτόπουλο, μήπως αλλάξει κάτι. Θα πάρω και την canin sensible, μήπως και αυτό αλλάξει τίποτα... Ευχαριστώ πολύ και πάλι, θα σας κρατάω ενήμερους. Καλημέρα!!!

g81gr
Kitten
Kitten

Άντρας
Κόκκορας
Ηλικία : 42
Αριθμός γατουνίων : 3
Ημερομηνία Εγγραφής : 26/11/2016

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ο γατος μου κάνει διάρροιες Empty Απ: Ο γατος μου κάνει διάρροιες

Δημοσίευση από Gatoplikti Τρι Νοε 29, 2016 10:07 am

Ενα λεπτο τώρα γιατι αλλάζει το πράγμα. Οπως σου ειπα και παραπάνω εγώ και η μαύρος γάτος το πρώτο πράγμα που κοιτάς σε τέτοιες περιπτώσεις ειναι η εσωτερική αποπαρασιτωση(ενδοπαράσιτα) και απορώ πως δεν στο ανέφερε ο γιατρος σου.

Oταν μαζεύουμε μια γάτα για πρώτη φορά κάνουμε 2-3 φορες εσωτερική αποπαρασιτωση σε διάστημα περιπου 20 ημερών για να απαλλαγει πληρως και απο τα αυγά. Στην συνέχεια κανουμε ανα τριμηνο αν το πάρουμε αυστηρα, μπορεις να κάνεις και ανα εξάμηνο ας πούμε βλέποντας και κάνοντας αν το γατι ειναι μέσα και τρώει ελεγμένα. Συνεπώς πρέπει να κάνεις εσωτερική αποπαρασιτωση κατα την αποψη μου πάνω απο μια φορά στην περιπτωση σου, εφοσον δεν έχεις κάνει. Η αμπουλα που αναφέρεις πιάνει κάποια ενδοπαράσιτα αλλα οχι ολα. Πρέπει να πάρεις ενα χαπάκι, milbemax θα προτεινα, ρώτα και τον γιατρο σου αν θές και αναλογα με τα κιλα του και να του δώσεις πριν κανεις το οτιδήποτε. Μπορει οι διάρροιες απλά να σταματήσουν απο αυτο και να έχει καποιο μικροβιο το ζώο που το ταλαιπωρει. Δωστου του και μετα θα δεις στην τουαλέτα του αν θα βγάλει καποιο σκουλήκι. Βγάλει δεν βγάλει καλο ειναι να το επαναλάβεις σε καμια 20αρια μέρες. Τον γατούλη που μάζεψα εγω του σταμάτησαν τα μαλακά μετα απο 3 αποπαρασιτώσεις. Επισης πρέπει να δώσεις και στις άλλες γατούλες διοτι κολλάνε το να το αλλο. Εχε υποψη πως η εσωτερική αποπαρασιτωση της γάτας ειναι ασφάλεια και για σένα, διοτι οι γάτες απαλλασονται απο τα παράσιτα με έχα χάπι που λεει ο λογος, ο άνθρωπος ομως μπορει να παθει και πολυ σοβαροτερα πράγματα απο παράσιτα, βλέπε εχινοκοκκο. Οι γάτες γλύφουν το τριχωμα τους και τον πωπο τους και με αυτον τον τροπο ειναι πολυ εύκολο να υπάρχει καποιο παράσιτο στο τριχωμα τους και να μεταφερθει.

Κατα δεύτερον, η πλειονοτητα των τροφών έχουν σιτηρά και πολλά μάλιστα, ως κύριο συστατικο ειδικα οι τροφές σουπερ μάρκετ. Να φαντάστεις οτι έχουν ποσοστο κρεάτος μολις 4 αντε 10 % και αυτο απο οτι χειροτερο μπορεις να φανταστεις. Ακομα και αν έχουν ρύζι δεν σημαινει οτι δεν έχουν σιτηρά, συνεπώς αυτο που λες οτι κατέληξες οτι τα σιτηρα δεν του κάνουν καμια διαφορα δεν έχει νοημα γιατι δεν πηγες ποτε σε καποια ποιοτική ποιοτικη τροφή ή σε κάποια τροφη που δεν έχει καθολου σιτηρα. Οι τροφές που σου αναφέρω παραπάνω, οι grain free έχουν ποσοστα κρέατος της τάξης του του 60-70% και παραπάνω.

Συνεπώς κανε αποπαρασιτωση οπωσδήποτε! Απο κει και πέρα μπορεις να παιξεις με την διατροφή.
Gatoplikti
Gatoplikti
Γατόπληκτη
Γατόπληκτη

Θηλυκό
Βουβάλι
Ηλικία : 50
Τόπος : Αθήνα
Αριθμός γατουνίων : 2
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : To Μαντολίνι!!
Motto : "THE STALKER"
Ημερομηνία Εγγραφής : 19/09/2012
Mood : Ο γατος μου κάνει διάρροιες M_choco

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ο γατος μου κάνει διάρροιες Empty Απ: Ο γατος μου κάνει διάρροιες

Δημοσίευση από g81gr Τρι Νοε 29, 2016 1:11 pm

Μάλιστα... Τροφή grain free δεν είχα πάρει, παρήγγειλα για αρχή μία royal canin sensible, μήπως... Κάποια στιγμή τους είχα πάρει ένα σαλαμι 100% κρέας παστεριωμένο, αλλά δεν άλλαξε κάτι... Θα δω στο μέλλον να πάρω grain free ξηρή, αλλά έχω μεγάλο απόθεμα τροφής ακόμα οπότε το πάω σταδιακά για την ώρα. Ο γάτος έχει εξεταστεί από το γιατρό, του έκανε και υπέρηχο στην κοιλιά, αλλά δεν βρήκε κάτι... Όταν τον πήραμε του κάναμε μία αποπαρασίτωση, αλλά δεν το θυμόμουν... αλλά δεν επαναλήφθηκε... Θα πάρω το χάπι που λες, και θα το επαναλάβω όσο χρειαστεί να μαστε σίγουροι. Σκουλίκια δεν έχω δει πάντως... Ευχαριστώ πολύ!!!

g81gr
Kitten
Kitten

Άντρας
Κόκκορας
Ηλικία : 42
Αριθμός γατουνίων : 3
Ημερομηνία Εγγραφής : 26/11/2016

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ο γατος μου κάνει διάρροιες Empty Απ: Ο γατος μου κάνει διάρροιες

Δημοσίευση από Gatoplikti Τρι Νοε 29, 2016 2:46 pm

Δεν ειναι ανάγκη να δεις σκουλήκια για να έχει. Μάλιστα αν δεις τοτε σημαινει οτι θα έχει γεμισει. Οπως σου ειπα παραπάνω αν παρεις grain free που ειναι χαμηλή και σε υδατάνθρακες μπορει να μην κάτσει καλά στο έντερο για αυτο σου προτεινα την arden. Η sensible οκ ειναι royal και η royal έχει σιτηρα και αυτή. Θα δεις πως θα παει.
Επειδη γράφεις για το σαλάμι, να σου πω οτι μεγάλη διαφορα στην συμπεριφορα του εντέρου δεν θα δεις άμεσα με την διατροφή, θέλει χρονο να ρυθμιστει.
Gatoplikti
Gatoplikti
Γατόπληκτη
Γατόπληκτη

Θηλυκό
Βουβάλι
Ηλικία : 50
Τόπος : Αθήνα
Αριθμός γατουνίων : 2
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : To Μαντολίνι!!
Motto : "THE STALKER"
Ημερομηνία Εγγραφής : 19/09/2012
Mood : Ο γατος μου κάνει διάρροιες M_choco

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ο γατος μου κάνει διάρροιες Empty Απ: Ο γατος μου κάνει διάρροιες

Δημοσίευση από g81gr Τετ Ιαν 11, 2017 12:56 pm

Καλησπέρα και πάλι στην παρέα. Τόσο καιρό είχα πολύ δουλειά, και δοκίμασα και διάφορα με το γάτο για να διορθωθεί το πρόβλημα, και κάπου βαδίζουμε!!!
Πρώτων, το έδωσα το αντιπαρασιτικό, αλλά δεν άλλαξε τίποτα τις πρώτες 15 μέρες.
μετά άρχισα να τους δίνω μετρημένη τροφή (gemon) όσο προβλεπόταν για τα κιλά τους για 7 μέρες, πάλι τίποτα οι διαροιες συνεχίστηκαν κανονικά.
μετά του έδωσα royal canin sensible,  και από τη δεύτερη μέρα άρχισαν να σχηματίζονται κόπρανα, φύγαμε από τις "λακούβες" και αρχίσαμε πιο σχηματισμένα αλλά πολύ μαλακά και υγρά. αυτό για 7 μέρες πάλι, μετά έπρεπε να φύγω για 3 μέρες, οπότε τους έβαλα τροφή στο μπολ (royal canin sensible)(1 κιλό) για να μην ξεμείνουν, και μόλις γύρησα 3 μέρες μετά, το είχαν γλύψει το μπολ, και ο γάτος είχε γεμίσει τον κόσμο ¨λακούβες"...
από εκεί και μετά του έδωσα για πρώτη φορά τροφή grain free http://www.zooplus.gr/shop/gates/trofi_gia_gates_ksira_trofi/xwris_dimitriaka_trofi_gia_gates/porta21_xwris_dimitriaka_ksira_trofi/512971) porta 21, και έπηξαν ακόμα περισσότερο, αλλά ακόμα δεν είναι εντελώς σχηματισμένα. Είμαστε πλέον στην 10η μέρα με την grain free, και πιστεύω ότι είμαστε σε σωστό δρόμο.

Το πρόβλημά μου με την porta 21, είναι ότι η συνιστώμενη δώση για μία γάτα 5 κιλά είναι 115 γρ τη μέρα...... Καθώς έχω 3 γάτες και θέλω όλες να τρώνε την ίδια τροφή, έχετε να μου προτίνετε μία οικονομική grain free??? στο zooplus (http://www.zooplus.gr/shop/gates/trofi_gia_gates_ksira_trofi/xwris_dimitriaka_trofi_gia_gates), βρίσκω από 3,80? το κιλό, τις έχετε δοκιμάσει όμως???

Ευχαριστώ πολύ!!!

g81gr
Kitten
Kitten

Άντρας
Κόκκορας
Ηλικία : 42
Αριθμός γατουνίων : 3
Ημερομηνία Εγγραφής : 26/11/2016

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ο γατος μου κάνει διάρροιες Empty Απ: Ο γατος μου κάνει διάρροιες

Δημοσίευση από LAROGATA Τετ Ιαν 11, 2017 1:02 pm

g81gr έγραψε:Καλησπέρα και πάλι στην παρέα. Τόσο καιρό είχα πολύ δουλειά, και δοκίμασα και διάφορα με το γάτο για να διορθωθεί το πρόβλημα, και κάπου βαδίζουμε!!!
Πρώτων, το έδωσα το αντιπαρασιτικό, αλλά δεν άλλαξε τίποτα τις πρώτες 15 μέρες.
μετά άρχισα να τους δίνω μετρημένη τροφή (gemon) όσο προβλεπόταν για τα κιλά τους για 7 μέρες, πάλι τίποτα οι διαροιες συνεχίστηκαν κανονικά.
μετά του έδωσα royal canin sensible,  και από τη δεύτερη μέρα άρχισαν να σχηματίζονται κόπρανα, φύγαμε από τις "λακούβες" και αρχίσαμε πιο σχηματισμένα αλλά πολύ μαλακά και υγρά. αυτό για 7 μέρες πάλι, μετά έπρεπε να φύγω για 3 μέρες, οπότε τους έβαλα τροφή στο μπολ (royal canin sensible)(1 κιλό) για να μην ξεμείνουν, και μόλις γύρησα 3 μέρες μετά, το είχαν γλύψει το μπολ, και ο γάτος είχε γεμίσει τον κόσμο ¨λακούβες"...
από εκεί και μετά του έδωσα για πρώτη φορά τροφή grain free http://www.zooplus.gr/shop/gates/trofi_gia_gates_ksira_trofi/xwris_dimitriaka_trofi_gia_gates/porta21_xwris_dimitriaka_ksira_trofi/512971) porta 21, και έπηξαν ακόμα περισσότερο, αλλά ακόμα δεν είναι εντελώς σχηματισμένα. Είμαστε πλέον στην 10η μέρα με την grain free, και πιστεύω ότι είμαστε σε σωστό δρόμο.

Το πρόβλημά μου με την porta 21, είναι ότι η συνιστώμενη δώση για μία γάτα 5 κιλά είναι 115 γρ τη μέρα...... Καθώς έχω 3 γάτες και θέλω όλες να τρώνε την ίδια τροφή, έχετε να μου προτίνετε μία οικονομική grain free??? στο zooplus (http://www.zooplus.gr/shop/gates/trofi_gia_gates_ksira_trofi/xwris_dimitriaka_trofi_gia_gates), βρίσκω από 3,80? το κιλό, τις έχετε δοκιμάσει όμως???

Ευχαριστώ πολύ!!!
εξεταση κοπρανων εχεις κανει στο γατουλη σου?γιατι υπαρχουν καποια παρασιτα που δεν τα πιανει η κλασικη αποπαρασιτωση και θελουν αλλη αγωγη.Αποτο δευτερο λινκ που εχεις βαλει σε ποια τροφη αναφερεσαι?
LAROGATA
LAROGATA
Γατοκαβατζώστρα
Γατοκαβατζώστρα

Θηλυκό
Σκύλος
Ηλικία : 54
Τόπος : ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Αριθμός γατουνίων : Δώδεκα τη φτιάξαμε την ομάδα!!
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Παντός καιρού,φτάνει να μην ξεπερνά τους 32 βαθμούς
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Ότι μαύρο και λιλά κυκλοφορεί!
Motto : Πότε θα κάνει ξαστεριά?
Ημερομηνία Εγγραφής : 21/07/2010
Mood : Ο γατος μου κάνει διάρροιες M_thunder

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ο γατος μου κάνει διάρροιες Empty Απ: Ο γατος μου κάνει διάρροιες

Δημοσίευση από g81gr Τετ Ιαν 11, 2017 1:03 pm

το δεύτερο λινκ έχει όλες τις grain free τροφές που έχει το zooplus, και ρωτάω αν έχετε άποψη για κάποια από αυτές.

Θα μιλήσω με τον κτηνίατρο για να δω τη διαδικασία της εξέτασης. Ευχαριστώ πολύ!!!

g81gr
Kitten
Kitten

Άντρας
Κόκκορας
Ηλικία : 42
Αριθμός γατουνίων : 3
Ημερομηνία Εγγραφής : 26/11/2016

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επιστροφή στην κορυφή

- Παρόμοια θέματα

 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης