gatospito
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Γατούλες και μαγειρευτό

+7
florans
koneko
nen
Aigypti-cat
Gatoplikti
Ηρακλένια
4&2cats
11 απαντήσεις

Σελίδα 3 από 5 Επιστροφή  1, 2, 3, 4, 5  Επόμενο

Πήγαινε κάτω

Γατούλες και μαγειρευτό - Σελίδα 3 Empty Απ: Γατούλες και μαγειρευτό

Δημοσίευση από florans Τετ Ιουν 08, 2016 3:04 pm

bosch sanabelle ειναι γερμανικη
florans
florans
Mature Cat
Mature Cat

Θηλυκό
Γάτα
Ηλικία : 60
Τόπος : Βυρωνας
Αριθμός γατουνίων : 5 Μινι,Γκεραλτ,Μικυ ( Τερεζα και Νταιζη μας κοιταζουν απο ψηλα!)
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Χειμωνας γιατι χουρχουριζουμε πιο πολυ!!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Ολα ειναι πολυ γλυκουτσικα! τα θελω ολα!!
Motto : Αγαπη και ανθρωπια!
Ημερομηνία Εγγραφής : 12/02/2012
Mood : Γατούλες και μαγειρευτό - Σελίδα 3 M_hug

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γατούλες και μαγειρευτό - Σελίδα 3 Empty Απ: Γατούλες και μαγειρευτό

Δημοσίευση από Gatoplikti Τετ Ιουν 08, 2016 3:27 pm

http://www.bosch-tiernahrung.de/en/cats/catfood.html
Gatoplikti
Gatoplikti
Γατόπληκτη
Γατόπληκτη

Θηλυκό
Βουβάλι
Ηλικία : 50
Τόπος : Αθήνα
Αριθμός γατουνίων : 2
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : To Μαντολίνι!!
Motto : "THE STALKER"
Ημερομηνία Εγγραφής : 19/09/2012
Mood : Γατούλες και μαγειρευτό - Σελίδα 3 M_choco

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γατούλες και μαγειρευτό - Σελίδα 3 Empty Απ: Γατούλες και μαγειρευτό

Δημοσίευση από florans Τετ Ιουν 08, 2016 4:28 pm

Ο γιατρος μου ειπε οτι απο την στιγμη που τους δινω ξηρη τροφη ειναι πληρης τροφη και δεν χρειαζεται συμπληρωματα για να μην παθουν υπερβιταμινωση.Καλυτερα τις βιταμινες να τις παιρνουν απο τη διατροφη τους.Το κοτοπουλο εχει ασβεστιο ως πρωτεινη και τα ψαρια φωσφορο.Μπορω να τους δινω μου ειπε αντι για κοτοπουλο ,γαλοπουλα που εχει βιταμινη Α,φωσφορο ,μαγνησιο,Β6,Β12,Β3,Β2.Μου ειπε οτι μπορω να τα ψηνω καλυτερα σε χαμηλη θερμοκρασια μεσα σε σακκουλα ψησιματος η αλουμινοχαρτο για να διατηρει ττην υγρασια της και τους φυσικους χυμους της και να μην χανονται πολυ οι βιταμινες της.
florans
florans
Mature Cat
Mature Cat

Θηλυκό
Γάτα
Ηλικία : 60
Τόπος : Βυρωνας
Αριθμός γατουνίων : 5 Μινι,Γκεραλτ,Μικυ ( Τερεζα και Νταιζη μας κοιταζουν απο ψηλα!)
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Χειμωνας γιατι χουρχουριζουμε πιο πολυ!!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Ολα ειναι πολυ γλυκουτσικα! τα θελω ολα!!
Motto : Αγαπη και ανθρωπια!
Ημερομηνία Εγγραφής : 12/02/2012
Mood : Γατούλες και μαγειρευτό - Σελίδα 3 M_hug

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γατούλες και μαγειρευτό - Σελίδα 3 Empty Απ: Γατούλες και μαγειρευτό

Δημοσίευση από Ηρακλένια Τετ Ιουν 08, 2016 5:07 pm

Αχ βρε φλορανς, πόσο μπερδεμένα τα έχεις στο μυαλό σου....βλέπω συνέχεια ειδικά αυτό το..."το κοτοπουλο εχει ασβεστιο ως πρωτεινη" που γράφεις...οι γάτες στην άγρια φύση το ασβέστιο το παίρνουν από τα κόκκαλα των θηραμάτων τους. Οι οικόσιτες γάτες το παίρνουν σαν συμπλήρωμα που τους δίνουμε εμείς είτε με τις τροφές του εμπορίου είτε με κατάλληλα συμπληρώματα που βάζουμε στο φαγητό που ετοιμάζουμε.
Επίσης οι βιταμίνες είναι πολύ ευαίσθητες στο μαγείρεμα. Με βράσιμο πάνω από 10 λεπτά αρχίζουν και χάνονται/καταστρέφονται.
Επίσης το κοτόπουλο δεν περιέχει όλες όσες χρειάζονται.
Ομοίως και η ταυρίνη (που είναι απαραίτητο αμινοξύ που παίρνει μέρος στη δομή των πρωτεϊνών, αλλά δεν είναι το ίδιο πρωτεΐνη) καταστρέφεται με τη θερμότητα. Η μαγειρευτή διατροφή χρειάζεται οπωσδήποτε συμπλήρωμα ταυρίνης!
Τέλος ο φώσφορος υπάρχει στο ψάρι και άλλο τόσο υπάρχει και στο κρέας. Είναι μύθος ότι το ψάρι περιέχει "πολύ" φώσφορο.
Το θέμα διατροφή είναι πολύ περισσότερο πολύπλοκο από όσο νομίζεις. Δεν είναι τυχαίο που μιλάμε για ΙΣΟΡΡΟΠΗΜΕΝΗ διατροφή.



Στη γαλοπούλα βιτ.Α??? Στο συκώτι της ίσως!
Ηρακλένια
Ηρακλένια
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Άλογο
Ηλικία : 45
Τόπος : δώθε, κείθε, πέρα...
Αριθμός γατουνίων : 3: τον Ηρακλή τον άρχοντα το μοσχοαναθρεμένο, τη Μελίτα τη χαδιάρα την πρώην αλανιάρα και τη Ρίτα, το Ριτάκι - κανέναν δε φοβάσαι!
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : είμαστε γατός καιρού!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : οποιοδήποτε τετράποδο, γουνιστό, που κάνει μάου
Motto : Cats do care! For example they know instinctively what time we have to be at work in the morning and they wake us up twenty minutes before the alarm goes off...
Ημερομηνία Εγγραφής : 07/07/2012
Mood : Γατούλες και μαγειρευτό - Σελίδα 3 66231010

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γατούλες και μαγειρευτό - Σελίδα 3 Empty Απ: Γατούλες και μαγειρευτό

Δημοσίευση από kouix Τετ Ιουν 08, 2016 6:38 pm

Φλωρανς, κοιταξα την τροφη που τους δινεις και δυστυχως δεν αναγραφει πουθενα (δεν το βρηκα εγω τουλαχιστον) ποιες θα πρεπει να ειναι οι ημερισιες ποσοτητες ΑΝ οι γατουλες ταϊζονται και με υγρη τροφη παραλληλα ημερησιως.

Ομως θα σου πω ενα παραδειγμα, για να καταλαβεις ίσως τι λεμε:

παιρνουμε ως δεδομενο οτι οι γατουλες σου τρωνε 15 γρ ξηρας τροφης την ημερα. (δηλαδη βαση της συνιστώμενης δοσολογιας αυτο ειναι το 1/4 περιπου.

ΑΥΤΟ το 1/4 μπορει να περιεχει ΧΑΛΙΑ κρεας (υποθετουμε) αλλα, σαν συνολο τροφης, ειναι ΣΥΜΠΛΗΡΩΜΕΝΟ με ολα οσα θα πρεπει να περιεχει η τροφη μιας γατας.

Τα υπολοιπα 3/4 της τροφης τους οι γατες σου, τρεφονται με ΑΡΙΣΤΟ ΚΡΕΑΣ αλλα, με ΜΗ ΣΩΣΤΑ ΣΥΜΠΛΗΡΩΜΕΝΗ τροφη. (ταυρινη ασβεστιο, βιταμινες κτλ...)

δηλαδη κατα τα 3/4 ημερισιως η τροφη τους ΥΣΤΕΡΕΙ στα στοιχεια που η μαγειρευτη τροφη δεν μπορει να σου δωσει ΧΩΡΙΣ ΣΥΜΠΛΗΡΩΜΑΤΑ.
και ΑΝ υποθεσουμε οτι η μαγειρευτη τροφη δεν χανει το 100% των θρεπτικων ουσιων που ανεφερα παραπανω αλλα χανει το 50-60% των παραπανω στοιχειων, και ΠΑΛΙ ταϊζοντας τους κατα τα 3/4 με μαγειρευτο ΜΗ ΣΥΜΠΛΗΡΩΜΕΝΟ φαγητο, προσλαβανουν στο ΣΥΝΟΛΟ (μαζι με τις κροκετες που ειναι πληρως συμπληρωμενες) περιπου το 1/2 των ουσιων που θα επρεπε απο ταυρινη ασβεστιο βιταμινες κτλ...

ΣΥΜΦΩΝΩ 100% μαζι οτι η ξηρα ή/και οι κονσερβες δεν εχουν να ζηλεψουν ΤΙΠΟΤΑ ΩΣ ΠΟΙΟΤΗΤΑ απο αυτο το κοτοπουλακι ή το καθαρο ψαρακι που θα τους φτιαξεις εσυ. ΟΜΩΣ, ειναι ΣΩΣΤΑ (με χημικό τροπο) ΣΥΜΠΛΗΡΩΜΕΝΕΣ ΤΡΟΦΕΣ.

άλλο ΠΟΙΟΤΙΚΗ τροφη, άλλο ΣΩΣΤΗ (σωστα συμπληρωμενη)

για να γινει η δικη σου ΠΟΙΟΤΙΚΗ τροφη ΚΑΙ σωστα συμπληρωμενη θα πρεπει να προσθετεις ΚΑΙ ΣΥΜΠΛΗΡΩΜΑΤΑ, αλλιως θα πρεπει να την περιορίσεις στο ελαχιστο (τύπου "λιχουδίτσα", να φάνε μια στο τοσο κι απο αυτο, ή απο το αλλο......)



Αυτο το καταλαβαινεις?

___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___

Γατούλες και μαγειρευτό - Σελίδα 3 Ce308a9f-5be4-45ef-b5d8-38fa33e9b315

Η ιστορία μας ξεκινάει  απο  εδω: http://www.gatospito.com/t10095-topic
kouix
kouix
Εφτάψυχος-η M^o-o^derator
Εφτάψυχος-η M^o-o^derator

Θηλυκό
Χοίρος
Ηλικία : 52
Αριθμός γατουνίων : 5 νιάου, 2 γαβ, 1 τσίου
Ημερομηνία Εγγραφής : 28/04/2013
Mood : Γατούλες και μαγειρευτό - Σελίδα 3 M_yoohoo

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γατούλες και μαγειρευτό - Σελίδα 3 Empty Απ: Γατούλες και μαγειρευτό

Δημοσίευση από florans Τετ Ιουν 08, 2016 8:43 pm

Τα καταλαβαινω ολα αυτα που λετε,αλλα ακουστε και τι λεει ο γιατρος για να καταλαβαιτε και εσεις"Η ξηρη τροφη απο μονη της ειναι πληρης τροφη και οι κονσερβες αυτες που αναγραφουν πληρης τροφη απο μονες τους ειναι πληρης τροφη για γατες.Οσοι ταιζουν τα γατια τους ειτε μονο με ξηρη τροφη,ειτε μονο με κονσερβες δεν χρειαζεται να δινουν συμπληρωματα βιταμινων γιατι τα γατια τους θα παθουν υπερβιταμινωση.Θα εδινε καποιος συμπληρωματα βιταμινων εαν ταιζε το γατι του μονο με μαγειρευτη τροφη."
Παμε σε μενα τωρα εγω εχω επιλεξει να ταιζω τα γατια μου με ξηρη τροφη.Δινω δηλ.μια πληρης τροφηΗ μαγειρευτη που δινω(κοτοπουλο ,ψαρια) δυο γευματα ειναι για να τρωνε και κατι φρεσκο.  Απο οτι ειδα χρειαζονται 65 γρ την ημερα  ξηρη τροφη, εμενα τρωνε λιγο λιγοτερο επειδη ισως  χορταινουν και με το μαγειρευτο.
" Δεν πειραζει ειπε ο γιατρος αρκει που τρωνε,καλυτερα που ειναι ολιγοφαγα ,τι θελεις μου λεει  να τρωνε και να μην σταματανε.Οσο πιο λιγο τρωνε τοσο πιο καλα θα κρατησουν σταθερο το βαρος τους και δεν θα εχουν προβληματα υγειας.Και 20 γρ. να φανε την μερα ξηρη τροφη αφου ειναι πληρης ,μην φοβασαι ,δεν παθαινουν τιποτα!!"Τις βιταμινες τους τις παιρνουν!! Αυτα ,πιστευω να λυσουμε επιτελους το γριφο!!


* Ναι, το δερμα της γαλοπουλας περιεχει μεγαλη ποσοτητα βιταμινης Α!! Ουτε εγω το ηξερα,τωρα που το εμαθα αντι για κοτοπουλο θα δινω γαλοπουλα!!
Οι λιποδιαλυτες βιταμινες Α,D,E,K ελαχιστα επηρεαζονται οταν οι τροφες ψηνονται στο νερο. Αντίθετά σημαντικές απώλειες προκαλούν :
Tο λιπαρό υγρό στο οποίο ψήνονται οι τροφές, το οξυγόνο, το φως, οι ψηλές θερμοκρασίες και το όξινο περιβάλλον. (χαμηλό πεχα) Oι λιποδιαλυτες βιταμίνες ,οι οποίες θεωρούνται πιο σταθερές από τις υδροδιαλυτεs,καταστρέφονται από τους παράγοντες αυτούς μέχρι 55%.

florans
florans
Mature Cat
Mature Cat

Θηλυκό
Γάτα
Ηλικία : 60
Τόπος : Βυρωνας
Αριθμός γατουνίων : 5 Μινι,Γκεραλτ,Μικυ ( Τερεζα και Νταιζη μας κοιταζουν απο ψηλα!)
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Χειμωνας γιατι χουρχουριζουμε πιο πολυ!!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Ολα ειναι πολυ γλυκουτσικα! τα θελω ολα!!
Motto : Αγαπη και ανθρωπια!
Ημερομηνία Εγγραφής : 12/02/2012
Mood : Γατούλες και μαγειρευτό - Σελίδα 3 M_hug

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γατούλες και μαγειρευτό - Σελίδα 3 Empty Απ: Γατούλες και μαγειρευτό

Δημοσίευση από kouix Τετ Ιουν 08, 2016 11:57 pm

florans έγραψε:Τα καταλαβαινω ολα αυτα που λετε,αλλα ακουστε και τι λεει ο γιατρος για να καταλαβαιτε και εσεις"Η ξηρη τροφη απο μονη της ειναι πληρης τροφη και οι κονσερβες αυτες που αναγραφουν πληρης τροφη απο μονες τους ειναι πληρης τροφη για γατες.Οσοι ταιζουν τα γατια τους ειτε μονο με ξηρη τροφη,ειτε μονο με κονσερβες δεν χρειαζεται να δινουν συμπληρωματα βιταμινων γιατι τα γατια τους θα παθουν υπερβιταμινωση.Θα εδινε καποιος συμπληρωματα βιταμινων εαν ταιζε το γατι του μονο με μαγειρευτη τροφη."
Παμε σε μενα τωρα εγω εχω επιλεξει να ταιζω τα γατια μου με ξηρη τροφη.Δινω δηλ.μια πληρης τροφηΗ μαγειρευτη που δινω(κοτοπουλο ,ψαρια) δυο γευματα ειναι για να τρωνε και κατι φρεσκο.  Απο οτι ειδα χρειαζονται 65 γρ την ημερα  ξηρη τροφη, εμενα τρωνε λιγο λιγοτερο επειδη ισως  χορταινουν και με το μαγειρευτο.
" Δεν πειραζει ειπε ο γιατρος αρκει που τρωνε,καλυτερα που ειναι ολιγοφαγα ,τι θελεις μου λεει  να τρωνε και να μην σταματανε.Οσο πιο λιγο τρωνε τοσο πιο καλα θα κρατησουν σταθερο το βαρος τους και δεν θα εχουν προβληματα υγειας.Και 20 γρ. να φανε την μερα ξηρη τροφη αφου ειναι πληρης ,μην φοβασαι ,δεν παθαινουν τιποτα!!"Τις βιταμινες τους τις παιρνουν!! Αυτα ,πιστευω να λυσουμε επιτελους το γριφο!!



Εμενα ενας πολυ σοβαρος κτηνιατρος (απο τους καλυτερους χειρουργούς της Αθηνας) μου ειχε πει να μη δινω ΚΑΘΟΛΟΥ "ΜΠΑΛΑΚΙΑ" στα ζωα μου, και να τους μαγειρευω κοτοπουλο με ρυζι και λαχανικα ή αρνι με ρυζι και λαχανικα, ή ψαρια με ρύζι/ζυμαρικα(σπανιοτερα) και λαχανικα, ή συκωτακια πουλιων (μια φορα την εβδομαδα) με ρυζι και λαχανικα.
Οταν τον ρωτησα για την ταυρίνη, μου ειπε: "παιρνουν ταυρινη μ' αυτα που σου ειπα". Οταν τον ρωτησα για ΟΛΑ τα αλλα συστατικα που χανονται με το μαγειρεμα, μου ειπε: "γιατι τα μπαλακια ειναι καλύτερα"...? (ειρωνευομενος)

....... Ε λοιπον, οταν ενας ΚΤΗΝΙΑΤΡΟΣ (εκεινος που αναφερομαι, οχι ο δικος σου) δεν εχει να σου απαντησει "εμπεριστατωμενα" να σου πει: "ασβεστιο θελουν τοσο, θα τους το δινεις με την ΤΑΔΕ μορφη, βιταμινη "Ψ" θελουν τοσο την ημερα θα το παιρνουν απο το ΤΑΔΕ που θα τα ταϊζεις μια φορα τον μηνα... κτλ κτλ κτλ, ΟΤΑΝ δεν μπορει να ΣΤΙΡΙΞΕΙ την θεση του και ειρωνευται απαντωντας, ΔΕΝ ΜΕ ΚΑΛΥΠΤΕΙ.

Αντιθετως με καλύπτει η απλη λογική οπως σου ειπα:
οταν μεσα στην ημερα τα γατουλια τρεφονται με 1/4 ξηρας και ολο το υπολοιπο με ΜΗ ΣΥΜΠΛΗΡΩΜΕΝΗ ΜΑΓΕΥΡΕΤΗ ΤΡΟΦΗ, τοτε σίγουρα κατα το 1/2 η ημερισια διατροφη τους ΔΕΝ ειναι σωστα συμπληρωμενη.

Συνεπως οταν λες πως τα γατακια σου τρεφονται κυριως με ξηρα, χωρις να το συνειδητοποιεις, αυτο ειναι κατι που ΝΟΜΙΖΕΙΣ οτι συμβαινει γιατι τα 15 γραμμαρια μπρος στα 65 γραμμαρια που θα επρεπε να τρωνε (αν ετρωγαν μονο ξηρα) δεν αντιπροσωπευουν το ΚΥΡΙΟ "ΜΕΝΟΥ" της ημερες, αλλα ενα "τσιμπολογημα" για να περνάει η ώρα. Η κύρια τροφη των γατιων σου, ειναι ΤΟ ΚΟΤΟΠΟΥΛΑΚΙ που τους μαγειρεψες. Που ομως, δεν εχει μεσα "ΤΑ ΠΑΝΤΑ" που χρειαζονται τα γατακια σου. Αν νομιζεις οτι με το να προσλαμβανουν κατα το 1/2 ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ επι μηνες/χρόνια αυτα που πρεπει σε "θρεπτικα συστατικα/βιταμινες" ειναι σωστο, συνεχισε ετσι. ΑΝ ΚΡΙΝΕΙΣ ΚΙ ΕΣΥ ΟΠΩΣ ΚΙ ΕΜΕΙΣ οτι αυτο ειναι λαθος, τοτε "ελα απο την απο δω μερια" να δουμε πως μπορουμε να το φτιαξουμε το ολο θεμα, και μην καθεσαι "απεναντι" λεγοντας και ξαναλεγοντας πως ΕΠΕΙΔΗ τρεφονται κατα το 1/4 με ξηρα ειναι ολα "ροδινα".


___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___

Γατούλες και μαγειρευτό - Σελίδα 3 Ce308a9f-5be4-45ef-b5d8-38fa33e9b315

Η ιστορία μας ξεκινάει  απο  εδω: http://www.gatospito.com/t10095-topic
kouix
kouix
Εφτάψυχος-η M^o-o^derator
Εφτάψυχος-η M^o-o^derator

Θηλυκό
Χοίρος
Ηλικία : 52
Αριθμός γατουνίων : 5 νιάου, 2 γαβ, 1 τσίου
Ημερομηνία Εγγραφής : 28/04/2013
Mood : Γατούλες και μαγειρευτό - Σελίδα 3 M_yoohoo

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γατούλες και μαγειρευτό - Σελίδα 3 Empty Απ: Γατούλες και μαγειρευτό

Δημοσίευση από Constant1ne Πεμ Ιουν 09, 2016 12:25 am

Σορρυ που επεμβαινω αλλα θελω να δωσω μια πληροφορια σε περιπτωση που δεν το γνωριζετε. Οι κτηνιατροι δεν εχουν ιδεα απο διατροφη. Στο πανεπιστημιο δεν μαθαινουν τπτ σε σχεση με τη σωστη διατροφη του ζωου. Αυτο μου το χουν πει αρκετοι φοιτητες κ αποφοιτοι κτηνιατρικης. Οποτε το να συμβουλευτεις κτηνιατρο για τη διατροφη της γατας σου εμενα μου φαινεται τελειως ακυρο. Ακομα και η εμπειρια τους με τα χρονια δε τους μαθαινει τη σωστη διατροφη αλλα τους κωδικους των royal κ hills που πουλανε.
Φλωρανς αυτο που πρεπει να καταλαβεις ειναι οτι ναι μεν η ξηρα ειναι πληρης τροφη αλλα τα 15γρ τη μερα δεν επαρκουν για να καλυψουν τις αναγκες τους τα γατια. Αυτο θα το καταλαβεις αυριο μεθαυριο αν δεν αλλαξεις τακτικη.
Το οτι δεν τρωνε πανω απο 15γρ δε σημαινει οτι καλυπτουν τις αναγκες τους κ τρωνε μονο τοσο αλλα οτι τρωνε μαγειρευτο το οποιο και προτιμουν. Αφου χορταινουν με το μαγειρευτο γτ να φανε την ξηρα;
Constant1ne
Constant1ne
Kill Deal Cats
Kill Deal Cats

Άντρας
Γάτα
Ηλικία : 36
Τόπος : Θεσσαλονίκη
Αριθμός γατουνίων : 2
Ημερομηνία Εγγραφής : 08/09/2014
Mood : Γατούλες και μαγειρευτό - Σελίδα 3 Parta10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γατούλες και μαγειρευτό - Σελίδα 3 Empty Απ: Γατούλες και μαγειρευτό

Δημοσίευση από florans Πεμ Ιουν 09, 2016 12:33 am

Το καλυτερο ειναι αυτο που σου ειπε ο δικος σου γιατρος να τρωνε τα ζωα μαγειρευτο φαγητο με τα λαχανικα τους και αυτο που εδινε ο δικος μου στον γατο του,μαγειρευτη τροφη.Το καλυτερο ειναι να τρωνε μονο υγρη τροφη και οχι κροκετες.Και οταν λεω υγρη εννοω μαγειρευτη.Ιδιως τα στειρωμενα αρσενικα.
Ολα τα γατια δεν τρωνε το ιδιο.Αλλα τρωνε πολυ,αλλα φυσιολογικα.Καλυτερα να τρωνε μια ποσοτητα ξηρης τροφης και αντι για κονσερβα που ειναι τινγκα στο αλατι το οποιο ειναι θανατος για τα στειρωμενα αρσενικα να τρωνε μαγειρευτο φαγακι αγνο και υγειινο.Ειπαμε τις βιταμινες τις παιρνουν απο την ξηρη τροφη.
Εμας εαν μας ελεγαν οτι για το ψι λογο πρεπει να παιρνουμε βιταμινες τι θα καναμε;θα παιρναμε μια φορα την ημερα 1 βιταμινη ,δεν θα παιρναμε σε καθε γευμα και απο μια ,θα παθαιναμε υπερβιταμινωση!!Ετσι και μενα τα γατια μου καθε φορα που τρωνε την ξηρη τροφουλα τους παιρνουν πληρη την τροφη τους,απλα εγω συμπληρωνω τα γευματα τους με φρεσκια τροφουλα αντι για κονσερβες.
Αν τα δικα μου σου λεω εγω τρωνε 20γρ την ημερα ξηρη τροφη τον μηνα τρωνε 600 γρ.φαντασου την περιεκτικοτητα της ταυρινης σε αυτα τα γρ.Εγω πιστευω οτι ειναι αρκετα .Δηλ,ποσο επρεπε να τρωνε το μηνα 2 κιλα θα γινοντουσαν βουβαλια.Δεν θελω να κανω υπερβαρα τα γατια μου,γιατι θεωρω οτι κανω εγκλημα και οτι προσπαθω να τα σκοτωσω με το παχος!!

Κωνσταντινε μου εχεις δικιο για τους κτηνιατρους,οτι δεν ξερουν.Ο δικος μου ομως ειχε γατο και δεν τονειχε ταισει ποτε με τροφη του εμποριου ,του μαγειρευε και εζησε υγιεστατος μεχρι τα 19 του!!
Εαν πεινουσαν θα ετρωγαν ξηρη τροφη γιατι εγω τους εχω μονιμα στα μπωλακια.βραστο κοτοπουλακι τους δινω ενα κομματακι στον καθενα ξεψαχνισμενο με λιγο νερακι μεσα.Δεν τους δινω μισο κιλο στο καθενα!! Αυτο δεν το τρωνε μονομιας,μπορει να το βαλω το μεσημερι και να το τρωνε μεχρι το απογευμα.Πανε εξω στη βεραντα και ξεχνιουνται,δεν εχουν το νου τους στο φαι!!


Έχει επεξεργασθεί από τον/την florans στις Πεμ Ιουν 09, 2016 12:43 am, 1 φορά
florans
florans
Mature Cat
Mature Cat

Θηλυκό
Γάτα
Ηλικία : 60
Τόπος : Βυρωνας
Αριθμός γατουνίων : 5 Μινι,Γκεραλτ,Μικυ ( Τερεζα και Νταιζη μας κοιταζουν απο ψηλα!)
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Χειμωνας γιατι χουρχουριζουμε πιο πολυ!!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Ολα ειναι πολυ γλυκουτσικα! τα θελω ολα!!
Motto : Αγαπη και ανθρωπια!
Ημερομηνία Εγγραφής : 12/02/2012
Mood : Γατούλες και μαγειρευτό - Σελίδα 3 M_hug

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γατούλες και μαγειρευτό - Σελίδα 3 Empty Απ: Γατούλες και μαγειρευτό

Δημοσίευση από kouix Πεμ Ιουν 09, 2016 12:38 am

Προφανως δεν θελεις να καταλαβεις, γιατι στα εχουμε εξηγησει με ΟΛΟΥΣ τους δυνατους τροπους.

Ας δουμε λοιπον τι μπορει να παθουν 3 γατακια οταν επι χρόνια, τρεφονται με συμπληρωμενη τροφη κατα το 1/2 ημερησιως.......
Θα εχει ενδιαφερον για όλους μας.

(μην ξαναπεις ομως οτι τα γατια σου τρεφονται με ξηρα...! τα γατια σου τρωνε το 1/4 της ξηρας που θα επρεπε να τρωνε ημερησιως.! τα άλλα 3/4 της ημερισιας τροφης τους, ειναι ΜΗ ΣΥΜΠΛΗΡΩΜΕΝΟ ΜΑΓΕΙΡΕΥΤΟ)

ΑΥΤΟ, μαθε το να το λες ΣΩΣΤΑ.


___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___

Γατούλες και μαγειρευτό - Σελίδα 3 Ce308a9f-5be4-45ef-b5d8-38fa33e9b315

Η ιστορία μας ξεκινάει  απο  εδω: http://www.gatospito.com/t10095-topic
kouix
kouix
Εφτάψυχος-η M^o-o^derator
Εφτάψυχος-η M^o-o^derator

Θηλυκό
Χοίρος
Ηλικία : 52
Αριθμός γατουνίων : 5 νιάου, 2 γαβ, 1 τσίου
Ημερομηνία Εγγραφής : 28/04/2013
Mood : Γατούλες και μαγειρευτό - Σελίδα 3 M_yoohoo

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γατούλες και μαγειρευτό - Σελίδα 3 Empty Απ: Γατούλες και μαγειρευτό

Δημοσίευση από Constant1ne Πεμ Ιουν 09, 2016 12:41 am

Τα γατια σου πρεπει να τρωνε τουλαχιστον 40γρ ξηρας τη μερα και το υπολοιπο μαγειρευτο. Αν θες να δινεις περισσοτερο μαγειρευτο πρεπει να βαζεις συμπληρωματα γτ τα 15γρ ξηρας ΔΕΝ ΑΡΚΟΥΝ. Στην τελικη αμα θες να δινεις μονο υγρη τροφη παρε μποζιτα που ειναι και πληρης και πολυ καλης ποιοτητας.
Τα γατια σου σε λιγα χρονια ισως και πιο συντομα θα παρουσιασουν προβληματα υγειας και θα τρεχεις κ δε θα φτανεις. Αυτο ειναι σιγουρο, δεν ειναι υποθεση.
Constant1ne
Constant1ne
Kill Deal Cats
Kill Deal Cats

Άντρας
Γάτα
Ηλικία : 36
Τόπος : Θεσσαλονίκη
Αριθμός γατουνίων : 2
Ημερομηνία Εγγραφής : 08/09/2014
Mood : Γατούλες και μαγειρευτό - Σελίδα 3 Parta10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γατούλες και μαγειρευτό - Σελίδα 3 Empty Απ: Γατούλες και μαγειρευτό

Δημοσίευση από florans Πεμ Ιουν 09, 2016 12:53 am

Παιδια οσο πιο λεπτα ειναι τα γατια τοσο πιο υγιεστατα ειναι!! Σκοπος μου ειναι να διατηρηθουν αναλογα με το σωματοτυπο τους στο σωστο για την ηλικια τους βαρος.Δεν μπορειτε να καταλαβετε,τα μπωλ ειναι γεματα με ξηρη τροφη και τα τρια.Αυτα τρωνε οσο θελουν και φευγουν ,τρωνε με συστημα πως αλλιως να το πω, τρωνε απο λιγο τρεις φορες την ημερα ξηρη και δυο κοτοπουλο η ψαρι  βραστο. Εαν πεινουσαν θα ετρωγαν,δεν τους κρυβω την τροφη εκει ειναι και τα περιμενει. 600 γρ.ξηρη τροφη τον μηνα που τρωει ο καθενας μια χαρα ειναι!!!Εμενα παντως ο γιατρος μου δεν μου λεει οτι κανω κατι κακο.
Κωνσταντινε δεν τρωνε πατε,μικρα μονο οταν ηταν τα αγορια ετρωγαν Lily's kitchen,οσο μεγαλωναν δεν την ηθελαν.Η Μινι ουτε πλησιαζει.


Έχει επεξεργασθεί από τον/την florans στις Πεμ Ιουν 09, 2016 12:58 am, 1 φορά
florans
florans
Mature Cat
Mature Cat

Θηλυκό
Γάτα
Ηλικία : 60
Τόπος : Βυρωνας
Αριθμός γατουνίων : 5 Μινι,Γκεραλτ,Μικυ ( Τερεζα και Νταιζη μας κοιταζουν απο ψηλα!)
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Χειμωνας γιατι χουρχουριζουμε πιο πολυ!!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Ολα ειναι πολυ γλυκουτσικα! τα θελω ολα!!
Motto : Αγαπη και ανθρωπια!
Ημερομηνία Εγγραφής : 12/02/2012
Mood : Γατούλες και μαγειρευτό - Σελίδα 3 M_hug

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γατούλες και μαγειρευτό - Σελίδα 3 Empty Απ: Γατούλες και μαγειρευτό

Δημοσίευση από Constant1ne Πεμ Ιουν 09, 2016 12:58 am

Ας μη πω το ιδιο πραγμα τριτη φορα δεν εχει νοημα. Η μποζιτα ειναι κομματακια, οχι πατε. Αρα ολα τα αδεσποτα σφυζουν απο υγεια ετσι αδυνατα που ειναι. Μακαρι να εχεις εσυ δικιο και ολοι οι υπολοιποι να χουμε λαθος. Επισης μακαρι να καταφερουν να επιβιωσουν τα γατια σου με τετοια διατροφη.
Constant1ne
Constant1ne
Kill Deal Cats
Kill Deal Cats

Άντρας
Γάτα
Ηλικία : 36
Τόπος : Θεσσαλονίκη
Αριθμός γατουνίων : 2
Ημερομηνία Εγγραφής : 08/09/2014
Mood : Γατούλες και μαγειρευτό - Σελίδα 3 Parta10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γατούλες και μαγειρευτό - Σελίδα 3 Empty Απ: Γατούλες και μαγειρευτό

Δημοσίευση από florans Πεμ Ιουν 09, 2016 1:03 am

Εγω δεν λεω οτι εχετε αδικο.Εχετε επιλεξει να τα ταιζεται με κονσερβες και ξηρη τροφη,αλλοι εχουν επιλεξει να τα ταιζουν με ωμη τροφη.Εγω εχω επιλεξει να τα ταιζω με ξηρη τροφη και μαγειρευτο φαγητο.Και τωρα που εμαθα οτι η γαλοπουλα εχει βιταμινες πολλες ,θα τους δινω γαλοπουλα και ψαρια.Το μαγειρευτο σε καθημερινη βαση δεν κανει κακο,οι κροκετες κανουν κακο στα αρσενικα που ειναι στειρωμενα!! Μια χαρα επιβιωνουν την ταυρινη που χρειαζονται την παιρνουν απο την ξηρη τροφη.Για να καταλαβετε εχουν παντα στη διαθεση τους ξηρη τροφη αυτα δεν τρωνε απο μονα τους.Ισως τα χορταινει και η ξηρη και δεν πεινανε.Μπορει καποιος να επιβαλλει στα γατια του ποσο θα φανε;Τους βαζω στο μπωλ και το αφηνω,οταν πεινανε τρωνε!!Εγω φταιω που ειναι ολιγοφαγα,ειναι η κραση τους τετοια.


Έχει επεξεργασθεί από τον/την florans στις Πεμ Ιουν 09, 2016 1:13 am, 1 φορά
florans
florans
Mature Cat
Mature Cat

Θηλυκό
Γάτα
Ηλικία : 60
Τόπος : Βυρωνας
Αριθμός γατουνίων : 5 Μινι,Γκεραλτ,Μικυ ( Τερεζα και Νταιζη μας κοιταζουν απο ψηλα!)
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Χειμωνας γιατι χουρχουριζουμε πιο πολυ!!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Ολα ειναι πολυ γλυκουτσικα! τα θελω ολα!!
Motto : Αγαπη και ανθρωπια!
Ημερομηνία Εγγραφής : 12/02/2012
Mood : Γατούλες και μαγειρευτό - Σελίδα 3 M_hug

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γατούλες και μαγειρευτό - Σελίδα 3 Empty Απ: Γατούλες και μαγειρευτό

Δημοσίευση από Constant1ne Πεμ Ιουν 09, 2016 1:11 am

Εχουμε επιλεξει να ταιζουμε τα γατια μας σωστα. Εσυ εχεις επιλεξει να τα ταιζεις λαθος με αποτελεσμα σε λιγα χρονια να αντιμετωπισουν ενα σωρο προβληματα υγειας κ συ να χτυπας το κεφαλι σου.
Constant1ne
Constant1ne
Kill Deal Cats
Kill Deal Cats

Άντρας
Γάτα
Ηλικία : 36
Τόπος : Θεσσαλονίκη
Αριθμός γατουνίων : 2
Ημερομηνία Εγγραφής : 08/09/2014
Mood : Γατούλες και μαγειρευτό - Σελίδα 3 Parta10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γατούλες και μαγειρευτό - Σελίδα 3 Empty Απ: Γατούλες και μαγειρευτό

Δημοσίευση από kouix Πεμ Ιουν 09, 2016 1:12 am

florans έγραψε:Εγω δεν λεω οτι εχετε αδικο.Εχετε επιλεξει να τα ταιζεται με κονσερβες και ξηρη τροφη,αλλοι εχουν επιλεξει να τα ταιζουν με ωμη τροφη.Εγω εχω επιλεξει να τα ταιζω με ξηρη τροφη και μαγειρευτο φαγητο.Και τωρα που εμαθα οτι η γαλοπουλα εχει βιταμινες πολλες ,θα τους δινω γαλοπουλα και ψαρια.Το μαγειρευτο σε καθημερινη βαση δεν κανει κακο,οι κροκετες κανουν κακο στα αρσενικα που ειναι στειρωμενα!!

μην λεμε "ανακρίβειες" στο φορουμ.

το μαγειρευτο οταν αποτελει το 75% της καθημερινης διατροφης χωρις να συμπληρωνεται καταλληλα (το υπολοιπο 25% που ειναι η ξηρα ΔΕΝ συμπληρωνει το μαγειρευτο αλλα ΜΟΝΟ ΤΟΝ ΙΔΙΟ ΤΟΥ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ που εξακολουθει και αποτελει το 25% της ημερισιας διατροφης) ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΟ.

ΕΙΝΑΙ ΚΑΚΙΣΤΟ


Απο την αλλη το "καλο" με το κακο, επειδη ειναι συγκρίσημα, αν το μαγειρευτο το συγκρινουμε με την ΠΛΗΡΗ ΑΣΙΤΕΙΑ, τοτε ειναι "Θεϊκο" ή "θεοσταλτο"

Το ποσο θα κρατησει ζωντανο τον οργανισμο μιας γατας βεβαια, εξαρταται απο την ΕΠΙΜΟΝΗ ΑΥΤΟΥ που δεν λεει να καταλαβει πως το ΜΑΓΕΙΡΕΥΤΟ ΧΩΡΙΣ ΣΥΜΠΛΗΡΩΜΑΤΑ κατα 75% ημερησιως, ΕΠΙ ΧΡΟΝΙΑ, ειναι εγκληματικό.



___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___

Γατούλες και μαγειρευτό - Σελίδα 3 Ce308a9f-5be4-45ef-b5d8-38fa33e9b315

Η ιστορία μας ξεκινάει  απο  εδω: http://www.gatospito.com/t10095-topic
kouix
kouix
Εφτάψυχος-η M^o-o^derator
Εφτάψυχος-η M^o-o^derator

Θηλυκό
Χοίρος
Ηλικία : 52
Αριθμός γατουνίων : 5 νιάου, 2 γαβ, 1 τσίου
Ημερομηνία Εγγραφής : 28/04/2013
Mood : Γατούλες και μαγειρευτό - Σελίδα 3 M_yoohoo

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γατούλες και μαγειρευτό - Σελίδα 3 Empty Απ: Γατούλες και μαγειρευτό

Δημοσίευση από florans Πεμ Ιουν 09, 2016 1:19 am

Μα δεν τους βαζω ολοκληρο κοτοπουλο να φανε για να ειναι το 75% της καθημερινης τροφης.Τους βαζω οπως ειπα ενα κομματακι στον καθενα ξεψαχνισμενο το μεσημερι και αυτα το τρωνε μεχρι το απογευμα λιγο,λιγο.Παραλληλα τους εχω και την ξηρη.Οτι θελουν τρωνε!! Αυτα ξαναλεω ειναι ολιγαρκη,πως αλλιως να το πω να το καταλαβετε!! Τι να κανω να τους ανοιγω το στομα και να τους βαζω την τροφη με το ζορι μεσα!!Ο γιατρος μου λεει δεν χρειαζονται συμπληρωματα εφοσον τρωνε ξηρη τροφη,δεν μας νοιαζει η ποσοτητα,μαςνοιαζει που τρωνε πληρη ξηρη τροφη!!


Έχει επεξεργασθεί από τον/την florans στις Πεμ Ιουν 09, 2016 1:21 am, 1 φορά
florans
florans
Mature Cat
Mature Cat

Θηλυκό
Γάτα
Ηλικία : 60
Τόπος : Βυρωνας
Αριθμός γατουνίων : 5 Μινι,Γκεραλτ,Μικυ ( Τερεζα και Νταιζη μας κοιταζουν απο ψηλα!)
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Χειμωνας γιατι χουρχουριζουμε πιο πολυ!!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Ολα ειναι πολυ γλυκουτσικα! τα θελω ολα!!
Motto : Αγαπη και ανθρωπια!
Ημερομηνία Εγγραφής : 12/02/2012
Mood : Γατούλες και μαγειρευτό - Σελίδα 3 M_hug

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γατούλες και μαγειρευτό - Σελίδα 3 Empty Απ: Γατούλες και μαγειρευτό

Δημοσίευση από Constant1ne Πεμ Ιουν 09, 2016 1:21 am

Φλωρανς δεν εχεις καταλαβει λεξη απο ολα αυτα που εχουν ειπωθει αυτες τις μερες. Δεν εχει κανενα νοημα αυτη η κουβεντα.
Constant1ne
Constant1ne
Kill Deal Cats
Kill Deal Cats

Άντρας
Γάτα
Ηλικία : 36
Τόπος : Θεσσαλονίκη
Αριθμός γατουνίων : 2
Ημερομηνία Εγγραφής : 08/09/2014
Mood : Γατούλες και μαγειρευτό - Σελίδα 3 Parta10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γατούλες και μαγειρευτό - Σελίδα 3 Empty Απ: Γατούλες και μαγειρευτό

Δημοσίευση από florans Πεμ Ιουν 09, 2016 1:24 am

Εγω εχω καταλαβει,εσεις δεν καταλαβαινετε τι λεω!! Αν εκανα κατι κακο θα μου το ελεγε ο γιατρος τρεις φορες τον πηρα με αυτη τη συζητηση που εχουμε εδω!! Μου τα εξηγησε ολα πολυ καλα!! 600γρ.ο καθενας πληρης ξηρη τροφη τον μηνα και μαγειρευτο μια χαρα ειναι!!
florans
florans
Mature Cat
Mature Cat

Θηλυκό
Γάτα
Ηλικία : 60
Τόπος : Βυρωνας
Αριθμός γατουνίων : 5 Μινι,Γκεραλτ,Μικυ ( Τερεζα και Νταιζη μας κοιταζουν απο ψηλα!)
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Χειμωνας γιατι χουρχουριζουμε πιο πολυ!!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Ολα ειναι πολυ γλυκουτσικα! τα θελω ολα!!
Motto : Αγαπη και ανθρωπια!
Ημερομηνία Εγγραφής : 12/02/2012
Mood : Γατούλες και μαγειρευτό - Σελίδα 3 M_hug

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γατούλες και μαγειρευτό - Σελίδα 3 Empty Απ: Γατούλες και μαγειρευτό

Δημοσίευση από kouix Πεμ Ιουν 09, 2016 1:31 am


Οταν  σε πρωτορωτησαμε ποση ξηρα  τρωνε  τα γατακια σου ανα ημερα,  ειπες  15  κροκετες.  (αυτο ειναι περιπου  10  γραμμαρια)

Μετα  απο  μερικα ποστσ,  ανεφερες ποσο  τρωνε  τον μηνα ολα μαζι,  με αναγωγη  στην  μερα,  βγηκε να  τρωνε  15  γραμμαρια.

πριν λιγο  ειπες,  οτι  τρωνε  600 γρ ξηρα  το μηνα  το καθε  ενα,  δηλαδη  με αναγωγη  στην μερα  αυτο ειναι  20 γραμμαρια.


Εγω, απλα  αποχωρω  απο την συζητηση.
Οτι ειχα να πω, το ειπα και με το παραπανω.
Αν καποιος  άλλος  θελει να κατσει  να  κοροϊδευοσαστε  μεταξυ  σας,  μπορει να  το κανει.

Δεν  εχω  κατι με  'σενα προσωπικα  φλωρανς,  καταλαβαινω οτι  κατα  βαθος  θελεις να κανεις  το καλύτερο  για τα γατακια σου.
ΑΠΛΑ  εγω  δεν θελω  να κατσω  να  ακουσω κατα πόσο  θα  εχει ανεβει αυριο η  ποσοτητα  ξηρας που  ΤΕΛΙΚΑ  καταναλωνουν  οι  γατουλες  σου ημερησιως.

Ευχομαι  τα καλυτερα,  μεσα  απο την καρδια  μου για σενα και τις  γατουλες σου.

___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___

Γατούλες και μαγειρευτό - Σελίδα 3 Ce308a9f-5be4-45ef-b5d8-38fa33e9b315

Η ιστορία μας ξεκινάει  απο  εδω: http://www.gatospito.com/t10095-topic
kouix
kouix
Εφτάψυχος-η M^o-o^derator
Εφτάψυχος-η M^o-o^derator

Θηλυκό
Χοίρος
Ηλικία : 52
Αριθμός γατουνίων : 5 νιάου, 2 γαβ, 1 τσίου
Ημερομηνία Εγγραφής : 28/04/2013
Mood : Γατούλες και μαγειρευτό - Σελίδα 3 M_yoohoo

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γατούλες και μαγειρευτό - Σελίδα 3 Empty Απ: Γατούλες και μαγειρευτό

Δημοσίευση από Ηρακλένια Πεμ Ιουν 09, 2016 1:31 am

Florans, εθελοτυφλείς.

Τίποτε άλλο δεν έχω να πω, ούτε για τις γαλοπούλες ούτε για τις βιταμίνες ούτε για τις ξηρές...
Δεν ξέρεις καν για τι πράγμα μιλάς.

Επειδή η ενότητα αυτή είναι προσβάσιμη και χωρίς εγγραφή στο φόρουμ, ελπίζω μόνο όσοι τη διαβάζουν να αντιλαμβάνονται το σωστό και το λάθος.
Ηρακλένια
Ηρακλένια
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Άλογο
Ηλικία : 45
Τόπος : δώθε, κείθε, πέρα...
Αριθμός γατουνίων : 3: τον Ηρακλή τον άρχοντα το μοσχοαναθρεμένο, τη Μελίτα τη χαδιάρα την πρώην αλανιάρα και τη Ρίτα, το Ριτάκι - κανέναν δε φοβάσαι!
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : είμαστε γατός καιρού!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : οποιοδήποτε τετράποδο, γουνιστό, που κάνει μάου
Motto : Cats do care! For example they know instinctively what time we have to be at work in the morning and they wake us up twenty minutes before the alarm goes off...
Ημερομηνία Εγγραφής : 07/07/2012
Mood : Γατούλες και μαγειρευτό - Σελίδα 3 66231010

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γατούλες και μαγειρευτό - Σελίδα 3 Empty Απ: Γατούλες και μαγειρευτό

Δημοσίευση από florans Πεμ Ιουν 09, 2016 1:48 am

Μα δεν εχω μετρησει σε γραμμαρια ποσο τρωνε χοντρικα ειπαμε 15-20σπορακια ο καθενας την ημερα.Απλα σας ειπα σε ποσο καιρο τελειωνει το σακουλακι τους .Ειπαμε τα αγορια τρωνε και τα μεσανυχτα ξηρη τροφουλα ,αρα 20 γρ χοντρικα,αρα 600 γρ τον μηνα για αυτο το ειπα.Δεν κοροιδευω κανεναν,δεν εχω κανενα λογο να καθομαι να απολογουμαι για το ποσο τρωνε τα γατια μου!! Οπως ειπε και ο γιατρος μας ''κουμαντο στα στομαχια τους θα κανεις,οταν πεινανε τρωνε".


Έχει επεξεργασθεί από τον/την florans στις Πεμ Ιουν 09, 2016 2:01 am, 2 φορές συνολικά
florans
florans
Mature Cat
Mature Cat

Θηλυκό
Γάτα
Ηλικία : 60
Τόπος : Βυρωνας
Αριθμός γατουνίων : 5 Μινι,Γκεραλτ,Μικυ ( Τερεζα και Νταιζη μας κοιταζουν απο ψηλα!)
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Χειμωνας γιατι χουρχουριζουμε πιο πολυ!!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Ολα ειναι πολυ γλυκουτσικα! τα θελω ολα!!
Motto : Αγαπη και ανθρωπια!
Ημερομηνία Εγγραφής : 12/02/2012
Mood : Γατούλες και μαγειρευτό - Σελίδα 3 M_hug

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γατούλες και μαγειρευτό - Σελίδα 3 Empty Απ: Γατούλες και μαγειρευτό

Δημοσίευση από florans Πεμ Ιουν 09, 2016 1:53 am

Ηρακλένια έγραψε:Florans, εθελοτυφλείς.

Τίποτε άλλο δεν έχω να πω, ούτε για τις γαλοπούλες ούτε για τις βιταμίνες ούτε για τις ξηρές...
Δεν ξέρεις καν για τι πράγμα μιλάς.

Επειδή η ενότητα αυτή είναι προσβάσιμη και χωρίς εγγραφή στο φόρουμ, ελπίζω μόνο όσοι τη διαβάζουν να αντιλαμβάνονται το σωστό και το λάθος.


Αυτο λεω και γω ενας νοημων ανθρωπος καταλαβαινει ποιο ειναι το λαθος και ποιο ειναι το σωστο!! Δεν περιμενει να το ακουσει απο εμενα!! Εγω οτι κανω το κανω για τα γατια μου ,δεν λεω να το κανουν οι αλλοι.Καθενας εχει την λογικη να πραξει το σωστο κατα την κριση του!! Και προπαντως διαβαζοντας ερευνες!!

Και γω να ειστε σιγουροι οτι δεν εχω τιποτα προσωπικο μαζι σας ουτε καταλαβα πως ξεκινησε ολη αυτη η συζητηση,ευχομαι το καλυτερο για ολους και τα γατακια σας ! Smile
florans
florans
Mature Cat
Mature Cat

Θηλυκό
Γάτα
Ηλικία : 60
Τόπος : Βυρωνας
Αριθμός γατουνίων : 5 Μινι,Γκεραλτ,Μικυ ( Τερεζα και Νταιζη μας κοιταζουν απο ψηλα!)
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Χειμωνας γιατι χουρχουριζουμε πιο πολυ!!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Ολα ειναι πολυ γλυκουτσικα! τα θελω ολα!!
Motto : Αγαπη και ανθρωπια!
Ημερομηνία Εγγραφής : 12/02/2012
Mood : Γατούλες και μαγειρευτό - Σελίδα 3 M_hug

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γατούλες και μαγειρευτό - Σελίδα 3 Empty Απ: Γατούλες και μαγειρευτό

Δημοσίευση από koneko Πεμ Ιουν 09, 2016 3:30 am

Η ξηρη ειναι πληρης τροφη οπως ειπες. Μια γατα 4 κιλων πρεπει να τρωει 60γρ ξηρα τορφη ημερησιως για να προσλαμβανει το 100% των βιταμινων και ιχνοστοιχειων απο την τροφη της. Εσυ εχεις μειωσει την ποσοτητα της ξηρας κατα 3/4. Αρα η γατα σου παιρνει μολις το 1/4 των βιταμινων και ιχνοστοιχειων που χρειαζεται. Το υπολοιπο δεν μπορει να το καλυψει απο το μαγειρευτο.

Ειναι σαν να παιρνεις συμπληρωμα ασβεστιου, πχ 1000mg ημερησιως και μια μερα αποφασιζεις να το μειωσεις στο 1/4 (=250mg) και να λες οτι το υπολοιπο θα το παρεις απο το 1 ποτηρι γαλα που πινεις καθημερινα (περιεχει 300mg). Δηλαδη θα προσλαμβανεις συνολικα 550mg και οχι 1000mg οπως εκανες αρχικα. Κατι αναλογο κανεις τωρα με την τροφη των γατιων σου. Αν θελεις να τους δινεις μαγειρευτο, περιορισε το τουλαχιστον σε 1 γευμα την ημερα (αν τους δινεις 3).
koneko
koneko
Γατο-gourmeδιά
Γατο-gourmeδιά

Θηλυκό
Γάτα
Ηλικία : 36
Τόπος : Β. Αμερικη
Αριθμός γατουνίων : 2
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Όλες!!!
Ημερομηνία Εγγραφής : 26/03/2012
Mood : Γατούλες και μαγειρευτό - Σελίδα 3 M_tour10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γατούλες και μαγειρευτό - Σελίδα 3 Empty Απ: Γατούλες και μαγειρευτό

Δημοσίευση από Ηρακλένια Πεμ Ιουν 09, 2016 9:15 am

florans έγραψε:
Ηρακλένια έγραψε:Florans, εθελοτυφλείς.

Τίποτε άλλο δεν έχω να πω, ούτε για τις γαλοπούλες ούτε για τις βιταμίνες ούτε για τις ξηρές...
Δεν ξέρεις καν για τι πράγμα μιλάς.

Επειδή η ενότητα αυτή είναι προσβάσιμη και χωρίς εγγραφή στο φόρουμ, ελπίζω μόνο όσοι τη διαβάζουν να αντιλαμβάνονται το σωστό και το λάθος.


Αυτο λεω και γω ενας νοημων ανθρωπος καταλαβαινει ποιο ειναι το λαθος και ποιο ειναι το σωστο!! Δεν περιμενει να το ακουσει απο εμενα!! Εγω οτι κανω το κανω για τα γατια μου ,δεν λεω να το κανουν οι αλλοι.Καθενας εχει την λογικη να πραξει το σωστο κατα την κριση του!! Και προπαντως διαβαζοντας ερευνες!!

Και γω να ειστε σιγουροι οτι δεν εχω τιποτα προσωπικο μαζι σας ουτε καταλαβα πως ξεκινησε ολη αυτη η συζητηση,ευχομαι το καλυτερο για ολους και τα γατακια σας ! Smile

για βάλε μας βρε φλορανς σε παρακαλώ πολύ τις έρευνες που διαβάζεις εσύ και λένε αυτα που λες....γιατί μάλλον ζούμε σε παράλληλα σύμπαντα.
Ηρακλένια
Ηρακλένια
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Άλογο
Ηλικία : 45
Τόπος : δώθε, κείθε, πέρα...
Αριθμός γατουνίων : 3: τον Ηρακλή τον άρχοντα το μοσχοαναθρεμένο, τη Μελίτα τη χαδιάρα την πρώην αλανιάρα και τη Ρίτα, το Ριτάκι - κανέναν δε φοβάσαι!
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : είμαστε γατός καιρού!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : οποιοδήποτε τετράποδο, γουνιστό, που κάνει μάου
Motto : Cats do care! For example they know instinctively what time we have to be at work in the morning and they wake us up twenty minutes before the alarm goes off...
Ημερομηνία Εγγραφής : 07/07/2012
Mood : Γατούλες και μαγειρευτό - Σελίδα 3 66231010

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γατούλες και μαγειρευτό - Σελίδα 3 Empty Απ: Γατούλες και μαγειρευτό

Δημοσίευση από florans Πεμ Ιουν 09, 2016 11:51 am

koneko έγραψε:Η ξηρη ειναι πληρης τροφη οπως ειπες. Μια γατα 4 κιλων πρεπει να τρωει 60γρ ξηρα τορφη ημερησιως για να προσλαμβανει το 100% των βιταμινων και ιχνοστοιχειων απο την τροφη της. Εσυ εχεις μειωσει την ποσοτητα της ξηρας κατα 3/4. Αρα η γατα σου παιρνει μολις το 1/4 των βιταμινων και ιχνοστοιχειων που χρειαζεται. Το υπολοιπο δεν μπορει να το καλυψει απο το μαγειρευτο.

Ειναι σαν να παιρνεις συμπληρωμα ασβεστιου, πχ 1000mg ημερησιως και μια μερα αποφασιζεις να το μειωσεις στο 1/4 (=250mg) και να λες οτι το υπολοιπο θα το παρεις απο το 1 ποτηρι γαλα που πινεις καθημερινα (περιεχει 300mg). Δηλαδη θα προσλαμβανεις συνολικα 550mg και οχι 1000mg οπως εκανες αρχικα. Κατι αναλογο κανεις τωρα με την τροφη των γατιων σου. Αν θελεις να τους δινεις μαγειρευτο, περιορισε το τουλαχιστον σε 1 γευμα την ημερα (αν τους δινεις 3).


Αυτο που δεν καταλαβαινετε και επιμενετε ειναι οτι εγω εχω μειωσει την ξηρη τροφη.Εγω λεω για πολλοστη φορα γεμιζω τα μπωλ τους οχι ενα,τρια,ενα για τον καθενα με ξηρη τροφη.Αυτα εχουν προγραμμα τρωνε απο λιγο πρωι- μεσημερι- βραδυ η Μινι και τα αγορια σηκωνονται και τα μεσανυχτα.
Απλα δεν τρωνε ποσοτητα,σε αυτο δεν μπορω να κανω κατι εγω,εαν πεινασουν τρωνε.Ειδατε πουθενα γραμμενο να λεω οτι δινω 3 γευματα κοτοπουλο;Αρα δεν διαβαζετε αυτα που γραφω ειπα δινω ενα κομματακι στον καθενα ξεψαχνισμενο μεσα στο νερακι του καθε μεσημερι,αλλα αυτα δεν το τρωνε μονομιας μπορει να το τελειωσουν μεχρι το απογευμα.
Απλα τα γατια μου ειναι ολιγοφαγα ειναι ετσι το σκαρι τους,ισως επειδη ειναι παρεα μαζι και εχουν ενδιαφεροντα,παιζουν,τρεχουν δεν εχουν το νου τους στο φαι!!
florans
florans
Mature Cat
Mature Cat

Θηλυκό
Γάτα
Ηλικία : 60
Τόπος : Βυρωνας
Αριθμός γατουνίων : 5 Μινι,Γκεραλτ,Μικυ ( Τερεζα και Νταιζη μας κοιταζουν απο ψηλα!)
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Χειμωνας γιατι χουρχουριζουμε πιο πολυ!!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Ολα ειναι πολυ γλυκουτσικα! τα θελω ολα!!
Motto : Αγαπη και ανθρωπια!
Ημερομηνία Εγγραφής : 12/02/2012
Mood : Γατούλες και μαγειρευτό - Σελίδα 3 M_hug

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γατούλες και μαγειρευτό - Σελίδα 3 Empty Απ: Γατούλες και μαγειρευτό

Δημοσίευση από florans Πεμ Ιουν 09, 2016 12:01 pm

Ηρακλένια έγραψε:
florans έγραψε:
Ηρακλένια έγραψε:Florans, εθελοτυφλείς.

Τίποτε άλλο δεν έχω να πω, ούτε για τις γαλοπούλες ούτε για τις βιταμίνες ούτε για τις ξηρές...
Δεν ξέρεις καν για τι πράγμα μιλάς.

Επειδή η ενότητα αυτή είναι προσβάσιμη και χωρίς εγγραφή στο φόρουμ, ελπίζω μόνο όσοι τη διαβάζουν να αντιλαμβάνονται το σωστό και το λάθος.


Αυτο λεω και γω ενας νοημων ανθρωπος καταλαβαινει ποιο ειναι το λαθος και ποιο ειναι το σωστο!! Δεν περιμενει να το ακουσει απο εμενα!! Εγω οτι κανω το κανω για τα γατια μου ,δεν λεω να το κανουν οι αλλοι.Καθενας εχει την λογικη να πραξει το σωστο κατα την κριση του!! Και προπαντως διαβαζοντας ερευνες!!

Και γω να ειστε σιγουροι οτι δεν εχω τιποτα προσωπικο μαζι σας ουτε καταλαβα πως ξεκινησε ολη αυτη η συζητηση,ευχομαι το καλυτερο για ολους και τα γατακια σας ! Smile

για βάλε μας βρε φλορανς σε παρακαλώ πολύ τις έρευνες που διαβάζεις εσύ και λένε αυτα που λες....γιατί μάλλον ζούμε σε παράλληλα σύμπαντα.


Εαν ψαξετε στο ιντερνετ και διαβασετε ερευνες που κατα καιρους εχουν γινει για το πως θα ζησουν περισσοτερα χρονια τα γατια μας υγιειεστατα,θα τα βρειτε!!
florans
florans
Mature Cat
Mature Cat

Θηλυκό
Γάτα
Ηλικία : 60
Τόπος : Βυρωνας
Αριθμός γατουνίων : 5 Μινι,Γκεραλτ,Μικυ ( Τερεζα και Νταιζη μας κοιταζουν απο ψηλα!)
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Χειμωνας γιατι χουρχουριζουμε πιο πολυ!!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Ολα ειναι πολυ γλυκουτσικα! τα θελω ολα!!
Motto : Αγαπη και ανθρωπια!
Ημερομηνία Εγγραφής : 12/02/2012
Mood : Γατούλες και μαγειρευτό - Σελίδα 3 M_hug

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γατούλες και μαγειρευτό - Σελίδα 3 Empty Απ: Γατούλες και μαγειρευτό

Δημοσίευση από Ηρακλένια Πεμ Ιουν 09, 2016 12:12 pm

Δε ρώτησα αυτό. Ζήτησα τις έρευνες που διάβασες ΕΣΥ και δικαιολογούν τα γραφόμενά σου.
Άμα θέλω να ψάξω, έχω και βιβλία στο σπίτι, έχω και ιντερνετ.
Ηρακλένια
Ηρακλένια
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Άλογο
Ηλικία : 45
Τόπος : δώθε, κείθε, πέρα...
Αριθμός γατουνίων : 3: τον Ηρακλή τον άρχοντα το μοσχοαναθρεμένο, τη Μελίτα τη χαδιάρα την πρώην αλανιάρα και τη Ρίτα, το Ριτάκι - κανέναν δε φοβάσαι!
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : είμαστε γατός καιρού!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : οποιοδήποτε τετράποδο, γουνιστό, που κάνει μάου
Motto : Cats do care! For example they know instinctively what time we have to be at work in the morning and they wake us up twenty minutes before the alarm goes off...
Ημερομηνία Εγγραφής : 07/07/2012
Mood : Γατούλες και μαγειρευτό - Σελίδα 3 66231010

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γατούλες και μαγειρευτό - Σελίδα 3 Empty Απ: Γατούλες και μαγειρευτό

Δημοσίευση από florans Πεμ Ιουν 09, 2016 12:52 pm

Τα γραφομενα μου οσο αφορουν τις γατες μου δεν ειναι τιποτα σοβαρο,οι περισσοτεροι απο αυτους που εχουν ζωα αυτο κανουν!!
Οι ερευνες που εχω διαβασει αφορουν την μακριοβιοτητα των ζωων σε σχεση με την διατροφη τους.
Μου την ειχε δωσει ο κτηνιατρος μου και την διαβασα οταν πηγα και στειρωσα τα αγορια μου και κατοπιν εψαξα στο ιντερνετ και διαβασα και αλλες μελετες απο διατροφολογους που ειδικευονται στο εξωτερικο πανω στη διατροφη των οικοσιτων ζωων.
florans
florans
Mature Cat
Mature Cat

Θηλυκό
Γάτα
Ηλικία : 60
Τόπος : Βυρωνας
Αριθμός γατουνίων : 5 Μινι,Γκεραλτ,Μικυ ( Τερεζα και Νταιζη μας κοιταζουν απο ψηλα!)
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Χειμωνας γιατι χουρχουριζουμε πιο πολυ!!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Ολα ειναι πολυ γλυκουτσικα! τα θελω ολα!!
Motto : Αγαπη και ανθρωπια!
Ημερομηνία Εγγραφής : 12/02/2012
Mood : Γατούλες και μαγειρευτό - Σελίδα 3 M_hug

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γατούλες και μαγειρευτό - Σελίδα 3 Empty Απ: Γατούλες και μαγειρευτό

Δημοσίευση από Ηρακλένια Πεμ Ιουν 09, 2016 1:04 pm

Λυπάμαι. Αλήθεια λυπάμαι. Σε αυτό το σημείο δε μπορώ παρά να σου ευχηθώ καλά μυαλά και να αποχωρήσω οριστικά και εγώ από αυτή την ατέρμονη συζήτηση.
Ηρακλένια
Ηρακλένια
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Άλογο
Ηλικία : 45
Τόπος : δώθε, κείθε, πέρα...
Αριθμός γατουνίων : 3: τον Ηρακλή τον άρχοντα το μοσχοαναθρεμένο, τη Μελίτα τη χαδιάρα την πρώην αλανιάρα και τη Ρίτα, το Ριτάκι - κανέναν δε φοβάσαι!
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : είμαστε γατός καιρού!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : οποιοδήποτε τετράποδο, γουνιστό, που κάνει μάου
Motto : Cats do care! For example they know instinctively what time we have to be at work in the morning and they wake us up twenty minutes before the alarm goes off...
Ημερομηνία Εγγραφής : 07/07/2012
Mood : Γατούλες και μαγειρευτό - Σελίδα 3 66231010

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γατούλες και μαγειρευτό - Σελίδα 3 Empty Απ: Γατούλες και μαγειρευτό

Δημοσίευση από florans Πεμ Ιουν 09, 2016 2:51 pm

Ευτυχως που τα μυαλα μου ειναι μια χαρα,οταν καταλαβαιτε ποσο λαθος κανετε με το να ταιζετε τα ζωα σας με σαβουρες εμποριου για να μην πεσουν εξω οι επιχειρησεις των ζωωτροφων με το προσχημα οτι εχουν βιταμινες,τοτε θα ΘΥΜΗΘΕΙΤΕ τα λογια μου!! Βαζουμε τελος στη συζητηση και σταματαω εδω!!
florans
florans
Mature Cat
Mature Cat

Θηλυκό
Γάτα
Ηλικία : 60
Τόπος : Βυρωνας
Αριθμός γατουνίων : 5 Μινι,Γκεραλτ,Μικυ ( Τερεζα και Νταιζη μας κοιταζουν απο ψηλα!)
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Χειμωνας γιατι χουρχουριζουμε πιο πολυ!!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Ολα ειναι πολυ γλυκουτσικα! τα θελω ολα!!
Motto : Αγαπη και ανθρωπια!
Ημερομηνία Εγγραφής : 12/02/2012
Mood : Γατούλες και μαγειρευτό - Σελίδα 3 M_hug

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γατούλες και μαγειρευτό - Σελίδα 3 Empty Απ: Γατούλες και μαγειρευτό

Δημοσίευση από kat-cats Πεμ Ιουν 09, 2016 2:58 pm

Το θέμα είναι πολύ ενδιαφέρον...και δεν κοροιδεύω...βέβαια εξελίχθηκε σε αντιπαράθεση ίσως γιατί η florans δεν αντιλαμβάνεται ότι τους οριοθετεί συγκεκριμένη διατροφή - συνδυασμό ξηράς τροφής και μαγειρευτού.
Το τέλειο θα έλεγε κανείς....ΟΜΩΣ...οι γατούλες δεν είναι χαζές....εδώ είναι η διαφορά, γιατί οι γατούλες θα προτιμήσουν το μαγειρευτό.... πιο νόστιμο, μυρίζει όμορφα, βλέπω και τις δικές μου πως κάνουν όταν τους δίνω μεζέ απ' ότι κρεατικό μαγειρεύω... και φυσικά χορταίνουν με το μαγειρευτό και απλά συμπληρώνουν την όρεξή τους/κοιλιά τους με λίγη ξηρά τροφή.

Η ισορροπία λοιπόν αυτών όπως καταλαβαίνω δεν είναι σωστή. Και μου ακούγεται και πολύ λογικό. Απλά η florans θα πρέπει να αντιληφθεί ότι οι κτηνίατροι δεν γνωρίζουν πολλά από διατροφή. Δυστυχώς. Και να καταλάβει ότι το θέμα της διατροφής των ζώων της δεν είναι στο αν έχει επιλέξει το συνδυασμό ξηράς - μαγειρευτού αλλά στην αναλογία - στο % δηλαδή. Αν μπορέσει να το καταλάβει και αλλάξει αυτή την αναλογία όλα θα είναι πιο ισορροπημένα.
Από εκεί και πέρα ο καθένας είναι υπεύθυνος για την όποια κατεύθυνση επιλέγει.

Λοιπόν να ρωτήσω και εγώ... μιας και η απορία των πολλών θα είναι κάτι π.χ. σαν αυτό που σας ρωτώ.... οι χοντρέλες μου τρώνε περίπου 2 κιλά ξηρά τροφή η κάθε μια.....συν κονσέρβες. Ενα κουταλάκι από κονσέρβα στην κάθε μια το πρωί ένα το απόγευμα. Τους το έμαθα και το ζητάνε διακαώς....
Αυτό που κάνω είναι σωστό...;;; Suspect
ή θα έπρεπε να δίνω λιγότερη ξηρά τροφή και να ενισχύσω με άλλο γεύμα...; π.χ. τύπου μαγειρευτό; ή απλά περισσότερη ποσότητα από κονσέρβες...;;; Suspect
Και ρωτάω γιατί όταν μιλάμε για κονσέρβες τουλάχιστον για εμάς τους ανθρώπους πάντα το έχω στο νου μου σαν μειωμένης θρεπτικότητας λογω των συντηρητικών. Έχω διαβάσει ότι στις κονσέρβες επειδή κλείνουν αεροστεγώς - άρα έλλειψη του αέρα - δεν δημιουργείται πρόβλημα στα συστατικά.... είναι σωστό αυτό;;;
kat-cats
kat-cats
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Κατσίκα
Ηλικία : 56
Τόπος : Αγ. Παρασκευή, Αθήνα
Αριθμός γατουνίων : 2 & 1 αγγελάκι
Ημερομηνία Εγγραφής : 27/03/2011

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γατούλες και μαγειρευτό - Σελίδα 3 Empty Απ: Γατούλες και μαγειρευτό

Δημοσίευση από f.m123 Πεμ Ιουν 09, 2016 3:43 pm

Κατερίνα μου μια χαρά κάνεις, μια χαρά είναι οι κονσέρβες, δεν είναι χαμηλότερης ποιότητας σε σχέση με τη ξηρά, και η ξηρά έχει συντηρητικά και μάλιστα είναι 'χειρότερη' για τα ζώα από την κονσέρβα. Καμία σχέση με τις κονσέρβες του ανθρώπου. Εγώ θα έδινα στη θεση σου μισο μισο, ενα γευμα ξηρας, ενα κονσερβα. Ή μια μερα μονο ξηρα, αλλη μερα μονο κονσερβα αν το τρωνε.

Εφόσον επιλέγουμε να καθορίζουμε εμείς τη διατροφή των γατιών μας είμαστε ΑΠΟΛΥΤΩΣ υπεύθυνοι για ο,τι τρώνε. Και ναι, οι γάτες είναι ΧΑΖΕΣ, είναι ΖΩΑ, τρώνε ο,τι τους αρέσει διότι τους το δίνουμε εμείς και ΔΕ θα το έβρισκαν στη φύση, ούτε το μαγειρευτό, ούτε τη ξηρά, ούτε τη κονσέρβα, ούτε καν το ωμό κοτόπουλο. Τρώνε ο,τι θέλουμε ΕΜΕΙΣ, κινούντε στο ΔΙΚΟ ΜΑΣ χώρο, όντας στειρωένες από ΕΜΑΣ, και έχοντας ΕΜΑΣ να κανουμε κουμαντο στο βάρος τους, την υγεία τους και τα πάντα τους.
f.m123
f.m123
Catastro(f)ika Catλογού
Catastro(f)ika Catλογού

Θηλυκό
Κατσίκα
Ηλικία : 32
Αριθμός γατουνίων : 2
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : γατοκατακαλόκαιρο
Ημερομηνία Εγγραφής : 03/04/2012
Mood : Γατούλες και μαγειρευτό - Σελίδα 3 M_coffee

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γατούλες και μαγειρευτό - Σελίδα 3 Empty Απ: Γατούλες και μαγειρευτό

Δημοσίευση από kat-cats Πεμ Ιουν 09, 2016 4:03 pm

f.m123 έγραψε:Κατερίνα μου μια χαρά κάνεις, μια χαρά είναι οι κονσέρβες, δεν είναι χαμηλότερης ποιότητας σε σχέση με τη ξηρά, και η ξηρά έχει συντηρητικά και μάλιστα είναι 'χειρότερη' για τα ζώα από την κονσέρβα. Καμία σχέση με τις κονσέρβες του ανθρώπου. Εγώ θα έδινα στη θεση σου μισο μισο, ενα γευμα ξηρας, ενα κονσερβα. Ή μια μερα μονο ξηρα, αλλη μερα μονο κονσερβα αν το τρωνε.

Εφόσον επιλέγουμε να καθορίζουμε εμείς τη διατροφή των γατιών μας είμαστε ΑΠΟΛΥΤΩΣ υπεύθυνοι για ο,τι τρώνε. Και ναι, οι γάτες είναι ΧΑΖΕΣ, είναι ΖΩΑ, τρώνε ο,τι τους αρέσει διότι τους το δίνουμε εμείς και ΔΕ θα το έβρισκαν στη φύση, ούτε το μαγειρευτό, ούτε τη ξηρά, ούτε τη κονσέρβα, ούτε καν το ωμό κοτόπουλο. Τρώνε ο,τι θέλουμε ΕΜΕΙΣ, κινούντε στο ΔΙΚΟ ΜΑΣ χώρο, όντας στειρωένες από ΕΜΑΣ, και έχοντας ΕΜΑΣ να κανουμε κουμαντο στο βάρος τους, την υγεία τους και τα πάντα τους.

Ναι συμφωνώ έτσι είναι και έτσι γίνεται επί της ουσίας! αφού εμείς αποφασίζουμε για το πως θα ζήσουν και μια χαρά δηλαδή γιατί απ' ότι βλέπω όλοι λίγο πολύ αγχωνόμαστε για το πως θα τα προσέξουμε περισσότερο και αυτό είναι το ουσιαστικό.

Αχά! δηλαδή να μην τους το δίνω σαν λιχουδιά την κονσέρβα....;;; να τους δίνω ένα γεύμα έτσι;;; και πως θα ξέρω πόση ποσότητα κονσέρβας για την κάθε μία....;;; απ' ότι βλέπω τώρα που τους έχω και συμπλήρωμα την ξηρά τροφή τρώνε μέχρι 1 γεμάτο κουταλάκι του γλυκού - αν βάλω παραπάνω το αφήνουν - στη Μιλού της δίνω μετρημένη ποσότητα ξηράς τροφής/ανά ημέρα καθ'ότι υπέρβαρη - η Κίρα που δεν βάζει τον ω της κάτω όπως λέει η Ηρακλένια είναι μονδέλα οπότε όσο θέλει. Αλλά όπως βλέπω δεν τρώνε πολύ ξηρά τροφή.... δηλαδή ακόμη και η Μιλού δεν την τρώει όλη την ποσότητα της ξηράς τροφής που της αναλογεί....

Οπότε να βάζω δύο κουταλάκια του γλυκού κονσέρβα και μετά ξηρά τροφή το απόγευμα που γυρνάω; τους αρκεί;;
kat-cats
kat-cats
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Κατσίκα
Ηλικία : 56
Τόπος : Αγ. Παρασκευή, Αθήνα
Αριθμός γατουνίων : 2 & 1 αγγελάκι
Ημερομηνία Εγγραφής : 27/03/2011

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γατούλες και μαγειρευτό - Σελίδα 3 Empty Απ: Γατούλες και μαγειρευτό

Δημοσίευση από f.m123 Πεμ Ιουν 09, 2016 4:35 pm

kat-cats έγραψε:
Ναι συμφωνώ έτσι είναι και έτσι γίνεται επί της ουσίας! αφού εμείς αποφασίζουμε για το πως θα ζήσουν και μια χαρά δηλαδή γιατί απ' ότι βλέπω όλοι λίγο πολύ αγχωνόμαστε για το πως θα τα προσέξουμε περισσότερο και αυτό είναι το ουσιαστικό.

Αχά! δηλαδή να μην τους το δίνω σαν λιχουδιά την κονσέρβα....;;; να τους δίνω ένα γεύμα έτσι;;; και πως θα ξέρω πόση ποσότητα κονσέρβας για την κάθε μία....;;; απ' ότι βλέπω τώρα που τους έχω και συμπλήρωμα την ξηρά τροφή τρώνε μέχρι 1 γεμάτο κουταλάκι του γλυκού - αν βάλω παραπάνω το αφήνουν - στη Μιλού της δίνω μετρημένη ποσότητα ξηράς τροφής/ανά ημέρα καθ'ότι υπέρβαρη - η Κίρα που δεν βάζει τον ω της κάτω όπως λέει η Ηρακλένια είναι μονδέλα οπότε όσο θέλει. Αλλά όπως βλέπω δεν τρώνε πολύ ξηρά τροφή.... δηλαδή ακόμη και η Μιλού δεν την τρώει όλη την ποσότητα της ξηράς τροφής που της αναλογεί....

Οπότε να βάζω δύο κουταλάκια του γλυκού κονσέρβα και μετά ξηρά τροφή το απόγευμα που γυρνάω; τους αρκεί;;

Στις κονσέρβες γράφει πόση ποσότητα αναλογεί σε Χ κιλά γάτας. Στα 5.5 κιλά πχ Kitkat η γατα πρεπει να τρώει περίπου (μπορεί να κάω και λάθος) 200-240 γρ την ημέρα. Οπότε όταν εγώ θέλω να δώσω μόνο το βράδυ κάτι άλλο, βάζω ένα φακελάκι των 80-100γρ κονσέρβα το πρωί και μετά τη μισή ποσότητα ξηράς, δηλαδή αντί για 60γρ βάζω 25 -30 γρ. Μπορείς να παίρνεις φακελάκια και να βάζεις μισό-μισό στην καθεμιά και μετά το απόγευμα γύρω στα 35 γραμμάρια στη Μιλού και όση θέλεις στην Κίρα. Βασικά πρέπει να δεις αν την τρώνε πρώτα και να ελέγξεις λίγο το βάρος τους πριν κ μετά για να υπολογίσεις τις ποσότητες. Μερικές φορές με Χ ποσότητα κονσέρβας παχαίνουν, οπότε πρέπει να δίνεις λιγότερη από κάποιες μάρκες.
f.m123
f.m123
Catastro(f)ika Catλογού
Catastro(f)ika Catλογού

Θηλυκό
Κατσίκα
Ηλικία : 32
Αριθμός γατουνίων : 2
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : γατοκατακαλόκαιρο
Ημερομηνία Εγγραφής : 03/04/2012
Mood : Γατούλες και μαγειρευτό - Σελίδα 3 M_coffee

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Σελίδα 3 από 5 Επιστροφή  1, 2, 3, 4, 5  Επόμενο

Επιστροφή στην κορυφή

- Παρόμοια θέματα

 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης