gatospito
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Αρρωστησαμε; Βοηθεια

+3
Smokys
ZIZIKOS
charis520
7 απαντήσεις

Πήγαινε κάτω

Αρρωστησαμε; Βοηθεια Empty Αρρωστησαμε; Βοηθεια

Δημοσίευση από charis520 Κυρ Φεβ 07, 2016 11:43 pm

Λοιπον παιδιά είμαι νεος στο φόρουμ και καλώς σας βρήκα. Λοιπον πριν 10 μηνες βρήκα ενα θυληκο γκρι γατάκι νεογέννητο στο δρόμο και το πήρα. Πριν δυο εβδομαδες αρχισε να φωνάζει για να ζευγαρώσει. Επειδη έχω αυλή και δεν μπορω να την κραταω συνέχεια μέσα δεν ξέρω αν ζευγάρωσε ή όχι αλλά εδώ και μια εβδομαδα έχω πρόβλημα.... Βγάζει απο τα γεννητικά της οργανα ενα κίτρινο υγρό σαν πειον. Είναι λογικό; αύριο θα την πάω στο γιατρό αλλά η μαμά της (γυναικα μου) έχει ψηλό φρικαρη. Για αυτό λίγη βοήθεια παρακαλω

charis520
Kitten
Kitten

Άντρας
Δράκος
Ηλικία : 35
Αριθμός γατουνίων : 1
Ημερομηνία Εγγραφής : 07/02/2016

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Αρρωστησαμε; Βοηθεια Empty Απ: Αρρωστησαμε; Βοηθεια

Δημοσίευση από ZIZIKOS Κυρ Φεβ 07, 2016 11:59 pm

Χάρη καλησπέρα και καλωσόρισες στο φόρουμ.

Πως είναι η γατούλα γενικά. Δείχνει να πονάει, φαίνεται άρρωστη σας αφήνει να την πλησιάσετε ???
Αυτό που λές ότι είναι πείον βγαίνει απ το πωπό της ? Το λέω μήπως είναι καμμιά διάρροια οπότε ίσως γι απόψει να της δίνατε λίγο ζουμί απο κοτόπουλο με λίγο κρεατάκι μέσα.

Κανείς δε μπορεί να σου πεί τι μπορεί να είναι και δε θάταν και σωστό εφόσον δεν είμαστε γιατροί. Μόνο εκείνος μπορεί να κάνει γνωμάτευση
Πιστεύω ότι  η επίσκεψη στον κτηνίατρο επιβάλλεται ΑΜΕΣΑ.
Μη το καθυστερείτε καθόλου.

Εύχομαι να μην είναι τίποτα σοβαρό.
ZIZIKOS
ZIZIKOS
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Τίγρης
Ηλικία : 61
Τόπος : ΑΘΗΝΑ
Αριθμός γατουνίων : 1 ΓΑΤΟΑΓΓΕΛΟΥΔΙ, 2 γουργουρόνια και 4 αδεσποτάκια
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : ΧΕΙΜΩΝΑΣ ΓΙΑΤΙ ΘΕΛΟΥΜΕ ΑΓΚΑΛΙΕΣ
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : ΠΟΛΛΑ ΔΕΝ ΦΤΑΝΕΙ Ο ΧΩΡΟΣ ΝΑ ΤΑ ΑΝΑΦΕΡΩ ΟΛΑ
Motto : Η ΓΑΤΑ ΚΕΡΔΙΖΕΙ ΠΑΝΤΑ
Ημερομηνία Εγγραφής : 27/11/2013
Mood : Αρρωστησαμε; Βοηθεια Welcome

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Αρρωστησαμε; Βοηθεια Empty Απ: Αρρωστησαμε; Βοηθεια

Δημοσίευση από Smokys Δευ Φεβ 08, 2016 12:00 am

charis520 έγραψε:Λοιπον παιδιά είμαι νεος στο φόρουμ και καλώς σας βρήκα. Λοιπον πριν 10 μηνες βρήκα ενα θυληκο γκρι γατάκι νεογέννητο στο δρόμο και το πήρα. Πριν δυο εβδομαδες αρχισε να φωνάζει για να ζευγαρώσει. Επειδη έχω αυλή και δεν μπορω να την κραταω συνέχεια μέσα δεν ξέρω αν ζευγάρωσε ή όχι αλλά εδώ και μια εβδομαδα έχω πρόβλημα.... Βγάζει απο τα γεννητικά της οργανα ενα κίτρινο υγρό σαν πειον. Είναι λογικό; αύριο θα την πάω στο γιατρό αλλά η μαμά της (γυναικα μου) έχει ψηλό φρικαρη. Για αυτό λίγη βοήθεια παρακαλω

Καλώς μας ήρθατε,

θα σου πρότεινα να μην το αμελήσεις και να τη πας οπωσδήποτε στο γιατρό αύριο !!!

Και η "μαμά" της ίσως σωστά έχει φρικάρει.

Πόσες μέρες έχετε προσέξει ότι βγάζει το υγρό ? πως είναι απο διάθεση η γατούλα ? Καλό είναι εφόσον την έχεις στο σπίτι, να την είχατε ήδη στειρώσει.

Εύχομαι το καλύτερο για τη γατούλα σας luck

___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___
Σπόιλερ:

 
Διαβάσατε τους όρους χρήσης και συμπεριφοράς του ΓΑΤΟΣΠΙΤΟΥ ;.

Smokys
Moderator/Πρωτερ-γάτα
Moderator/Πρωτερ-γάτα

Άντρας
Δράκος
Ηλικία : 59
Τόπος : Αθήνα
Αριθμός γατουνίων : 4
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Φθινόπωρο - Άνοιξη
Ημερομηνία Εγγραφής : 03/06/2009
Mood : Αρρωστησαμε; Βοηθεια Welcome

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Αρρωστησαμε; Βοηθεια Empty Απ: Αρρωστησαμε; Βοηθεια

Δημοσίευση από charis520 Δευ Φεβ 08, 2016 12:44 am

Η γάτα είναι οπως ηταν. Έχει κέφι και παιζει συνέχεια. Δεν έχουμε καμια διάφορα. Όσο για την στείρωση είμαι κατα για ζώα που έχουμε σπίτι. Και να γεννήσει θα τα κρατήσουμε έτσι και αλλιως απλα πηστευω οτι δεν είναι καλό για το ζώο. Έχει και αυτό ορμόνες κλπ.

charis520
Kitten
Kitten

Άντρας
Δράκος
Ηλικία : 35
Αριθμός γατουνίων : 1
Ημερομηνία Εγγραφής : 07/02/2016

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Αρρωστησαμε; Βοηθεια Empty Απ: Αρρωστησαμε; Βοηθεια

Δημοσίευση από psipsa Δευ Φεβ 08, 2016 1:05 am

τι να πω, ποσα σκοπευετε να κρατησετε στο σπιτι αν λαβετε υποψη σας το γεγονος οτι οι γατες μπορει να γεννησουν και δυο φορες το χρονο απο 4 η περισσοτερα γατια τα οποια προφανως και αυτα δεν θα θελετε να στειρωσετε εφοσον θα μενουν κι αυτα στο σπιτι... μια απλη μαθηματικη πραξη θα σας δειξει πως μεσα σε ελαχιστο χρονο ποσα γατια θα εχει το σπιτι σας!!!
psipsa
psipsa
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Άλογο
Ηλικία : 57
Τόπος : δροσια
Αριθμός γατουνίων : 14
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : καλοκαιιρακι!!!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : θα τα ηθελα ολα!!! και επειδη το συμπαν ακουει, ερχονται ολοενα και περισσοτερα..
Motto : keep purring...
Ημερομηνία Εγγραφής : 01/06/2012
Mood : Αρρωστησαμε; Βοηθεια Welcome

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Αρρωστησαμε; Βοηθεια Empty Απ: Αρρωστησαμε; Βοηθεια

Δημοσίευση από nen Δευ Φεβ 08, 2016 1:58 am

Οπως ειπαν παραπανω δεν ειμαστε γιατροι και μπορει να εχει το οτιδηποτε η γατουλα σας, αλλα αν βγαζει πυον απο τα γεννητικά οργανα μια καλη πιθανοτητα ειναι να εχει παθει πυομητρα, η οποια ειναι εσωτερικη μολυνση των γεννητικων οργανων της και αρκετα επικίνδυνη κατασταση. Ειναι δεν ειναι αυτο , καλο θα ηταν να την πατε το συντομοτερο δυνατο στον κτηνιατρο.
nen
nen
Kill Deal Cats
Kill Deal Cats

Θηλυκό
Άλογο
Ηλικία : 33
Τόπος : Πάτρα
Αριθμός γατουνίων : 3
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Φθινόπωρο.
Motto : Θα πεθάνουμε όλοι
Ημερομηνία Εγγραφής : 24/11/2014
Mood : Αρρωστησαμε; Βοηθεια M_skat10

https://www.facebook.com/judopatras

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Αρρωστησαμε; Βοηθεια Empty Απ: Αρρωστησαμε; Βοηθεια

Δημοσίευση από Smokys Δευ Φεβ 08, 2016 10:57 am

charis520 έγραψε:Η γάτα είναι οπως ηταν. Έχει κέφι και παιζει συνέχεια. Δεν έχουμε καμια διάφορα. Όσο για την στείρωση είμαι κατα για ζώα που έχουμε σπίτι. Και να γεννήσει θα τα κρατήσουμε έτσι και αλλιως απλα πηστευω οτι δεν είναι καλό για το ζώο. Έχει και αυτό ορμόνες κλπ.

Θα σου πρότεινα να το κουβεντιάσεις με το γιατρό σας, το θέμα της στείρωσης, να ακούσεις και από εκείνον/η την ιατρική του γνώμη. Εμείς απλώς, ως παλαιοί γατογονείς, προτείνουμε πάντα για τα γατάκια που μένουν σε σπίτι, να στειρώνονται, για πολλούς λόγους, καλή ώρα το πρόβλημα που αντιμετωπίζεται ήδη με τη γατούλα σας. Όσο για το αν έχει ζευγαρώσει, ενώ ήταν σε οίστρο και την αφήσατε έξω, θεωρώ 99% ότι έχει ζευγαρώσει και ίσως να της γίνει υποχρεωτική στείρωση τώρα, λόγο του προβλήματος που ίσως της δημιουργήθηκε από το ζευγάρωμα.

Καλή τύχη στη γατούλα σας.
luck

___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___
Σπόιλερ:

 
Διαβάσατε τους όρους χρήσης και συμπεριφοράς του ΓΑΤΟΣΠΙΤΟΥ ;.

Smokys
Moderator/Πρωτερ-γάτα
Moderator/Πρωτερ-γάτα

Άντρας
Δράκος
Ηλικία : 59
Τόπος : Αθήνα
Αριθμός γατουνίων : 4
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Φθινόπωρο - Άνοιξη
Ημερομηνία Εγγραφής : 03/06/2009
Mood : Αρρωστησαμε; Βοηθεια Welcome

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Αρρωστησαμε; Βοηθεια Empty Απ: Αρρωστησαμε; Βοηθεια

Δημοσίευση από Gatoplikti Τρι Φεβ 09, 2016 11:44 am

Με κάλυψαν οι προλαλήσαντες, επειγόντως στον γιατρο και περαστικα σας !! mati mati mati
Gatoplikti
Gatoplikti
Γατόπληκτη
Γατόπληκτη

Θηλυκό
Βουβάλι
Ηλικία : 50
Τόπος : Αθήνα
Αριθμός γατουνίων : 2
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : To Μαντολίνι!!
Motto : "THE STALKER"
Ημερομηνία Εγγραφής : 19/09/2012
Mood : Αρρωστησαμε; Βοηθεια M_choco

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Αρρωστησαμε; Βοηθεια Empty Απ: Αρρωστησαμε; Βοηθεια

Δημοσίευση από charis520 Παρ Φεβ 12, 2016 4:39 pm

Λοιπον να σας πω τι παθαμε.... Τελικά τα υγρά που έβγαζε ηταν απο κολπιτιδα.. Αλλά μας ήρθαν ολλα μαζενα. Το κακομοιρο έπαθε οτιτιδα και στα δυο αφτακια του και έχει σκουλικακια. Μου κανει εντιπωση γιατί πριν 3 4 μηνες του δώσαμε χάπι. Δεν τρωι ουτε πίνει απο προχθες. Το πήγα στο γιατρό της έκανε καποιες ενέσεις και επειδή σήμερα είναι η τριτη μέρα του είπα να την βαλει σε ορο αλλά μου είπε οτι δεν χρειαζετε. Μου είπε οτι μπορεί να αντέξει μέχρι δεύτερα χωρίς να φαει και να πιει. Να πω οτι εμετό δεν κανει αλλά είναι λογικό να αντέξει 5 μέρες χωρίς νερό;

charis520
Kitten
Kitten

Άντρας
Δράκος
Ηλικία : 35
Αριθμός γατουνίων : 1
Ημερομηνία Εγγραφής : 07/02/2016

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Αρρωστησαμε; Βοηθεια Empty Απ: Αρρωστησαμε; Βοηθεια

Δημοσίευση από Smokys Παρ Φεβ 12, 2016 4:47 pm

Οχι φυσικά, θα πάθουν τα νεφρά του ζώου !!!!

___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___
Σπόιλερ:

 
Διαβάσατε τους όρους χρήσης και συμπεριφοράς του ΓΑΤΟΣΠΙΤΟΥ ;.

Smokys
Moderator/Πρωτερ-γάτα
Moderator/Πρωτερ-γάτα

Άντρας
Δράκος
Ηλικία : 59
Τόπος : Αθήνα
Αριθμός γατουνίων : 4
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Φθινόπωρο - Άνοιξη
Ημερομηνία Εγγραφής : 03/06/2009
Mood : Αρρωστησαμε; Βοηθεια Welcome

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Αρρωστησαμε; Βοηθεια Empty Απ: Αρρωστησαμε; Βοηθεια

Δημοσίευση από charis520 Παρ Φεβ 12, 2016 5:00 pm

Ε και εγώ αυτό σκέφτηκα ΑΣΕ και την αφιδατωση. Οποτε αν δεν πιει και σήμερα αύριο το πρωι παει για ορο.

charis520
Kitten
Kitten

Άντρας
Δράκος
Ηλικία : 35
Αριθμός γατουνίων : 1
Ημερομηνία Εγγραφής : 07/02/2016

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Αρρωστησαμε; Βοηθεια Empty Απ: Αρρωστησαμε; Βοηθεια

Δημοσίευση από charis520 Σαβ Φεβ 13, 2016 10:22 am

Καλημέρα. Κακά νέα για την μικρή μας.... Σήμερα το πρωι έκανε εμετό μαζί με λίγο αίμα και τα κακά της ηταν νερουλα ενα καφεμπορντο χρωμα δηλαδή με αίμα. Εβγαζε και λιγα σαλια. Την πήγαμε στο γιατρό και την έβαλε σε ορο. Μετα απο 5 λεπτα ρε παιδιά αρχισε να κλαιει . δεν ξέρω αν ηταν απο τον ορο. Μετα είδαμε στην πάνα που την ειχαμε οτι έκανε κακά της σκέτο νερό καφέ με παραπανω αίμα. Πριν την αφήσουμε ειχε ηρεμισει. Τη να πω δεν ξέρω.... Ολλα μαζεμένα μας ήρθανε. Έχει τύχει σε κάποιον το ίδιο;

charis520
Kitten
Kitten

Άντρας
Δράκος
Ηλικία : 35
Αριθμός γατουνίων : 1
Ημερομηνία Εγγραφής : 07/02/2016

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Αρρωστησαμε; Βοηθεια Empty Απ: Αρρωστησαμε; Βοηθεια

Δημοσίευση από Smokys Σαβ Φεβ 13, 2016 11:00 am

η γατούλα σου παίρνει αντιβίωση ? Πήρες δεύτερη γνώμη ?

___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___
Σπόιλερ:

 
Διαβάσατε τους όρους χρήσης και συμπεριφοράς του ΓΑΤΟΣΠΙΤΟΥ ;.

Smokys
Moderator/Πρωτερ-γάτα
Moderator/Πρωτερ-γάτα

Άντρας
Δράκος
Ηλικία : 59
Τόπος : Αθήνα
Αριθμός γατουνίων : 4
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Φθινόπωρο - Άνοιξη
Ημερομηνία Εγγραφής : 03/06/2009
Mood : Αρρωστησαμε; Βοηθεια Welcome

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Αρρωστησαμε; Βοηθεια Empty Απ: Αρρωστησαμε; Βοηθεια

Δημοσίευση από charis520 Σαβ Φεβ 13, 2016 2:54 pm

Την βαλαμε στον ορο. Ο γιατρο ς λέει γαστρεντεριτιδα

charis520
Kitten
Kitten

Άντρας
Δράκος
Ηλικία : 35
Αριθμός γατουνίων : 1
Ημερομηνία Εγγραφής : 07/02/2016

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Αρρωστησαμε; Βοηθεια Empty Απ: Αρρωστησαμε; Βοηθεια

Δημοσίευση από Smokys Σαβ Φεβ 13, 2016 3:46 pm

Εγώ επιμένω αν μπορείς να πάρεις και δεύτερη γνώμη, και άμεσα μάλιστα !!!

___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___
Σπόιλερ:

 
Διαβάσατε τους όρους χρήσης και συμπεριφοράς του ΓΑΤΟΣΠΙΤΟΥ ;.

Smokys
Moderator/Πρωτερ-γάτα
Moderator/Πρωτερ-γάτα

Άντρας
Δράκος
Ηλικία : 59
Τόπος : Αθήνα
Αριθμός γατουνίων : 4
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Φθινόπωρο - Άνοιξη
Ημερομηνία Εγγραφής : 03/06/2009
Mood : Αρρωστησαμε; Βοηθεια Welcome

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Αρρωστησαμε; Βοηθεια Empty Απ: Αρρωστησαμε; Βοηθεια

Δημοσίευση από Μαριάννα Σαβ Φεβ 13, 2016 5:10 pm

Την εκθέσατε σε άμεσο κίνδυνο, όντας αστείρωτη και με πρόσβαση έξω, στα λοιμώδη νοσήματα όπως λευχαιμία και aids της γάτας. Έχοντας γάτο με λοιμώδη κι έχοντας ψάξει αρκετά για αυτά μου φαίνονται ανησυχητικά τα συμπτώματα που περιγράφεις. Θα σου πρότεινα να ρωτήσεις το γιατρό σου για το ενδεχόμενο αυτό. Εύχομαι να κάνω λάθος. Τις γάτες μας τις στειρώνουμε για πολλούς λόγους. Το ότι υπάρχουν ήδη αρκετά αδέσποτα είναι ένας, το ότι με το ζευγάρωμα εκτίθενται στα λοιμώδη νοσήματα ένας άλλος, ή πυομήτρα ένας τρίτος ο κίνδυνος να χαθούν ένας τέταρτος και πάει λέγοντας... Έχουμε ήδη στερήσει τη φύση τους για δικό μας ώφελος, οπότε το να την επικαλούμαστε ως δικαιολογία μου φαίνεται υποκριτικό... Περαστικά στη μικρή σου..
Μαριάννα
Μαριάννα
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Μαϊμου
Ηλικία : 31
Τόπος : Αθήνα, Ελλάδα.
Αριθμός γατουνίων : Περισσότερα.
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Γάνοιξη, Γατοκαίρι, Γατόπωρο, Γειτώνας...
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Κάθε γατεργάρης στον γάτο του..
Motto : Το σύμπαν συνουσιάζεται.
Ημερομηνία Εγγραφής : 12/06/2011
Mood : Αρρωστησαμε; Βοηθεια M_smoke

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Αρρωστησαμε; Βοηθεια Empty Απ: Αρρωστησαμε; Βοηθεια

Δημοσίευση από charis520 Σαβ Φεβ 13, 2016 5:15 pm

Είμαι απο Φλώρινα και εδώ ξέρεις είμαστε μικρή κοινωνία.. Απο την αρχή την πάμε σε αυτον τον κτηνίατρος και είναι μπορω να πω ο καλύτερος εδώ πέρα (είναι ... κτηνίατρος). Τώρα είναι ήσυχη σταμάτησε τους εμετους απλα όταν πάω να την δω επειδή φοβατε το καιμενο κλαίει. Προς το παρών ολλα καλά και βλέπουμε. Της έδωσε και αντίδοτο για ποντικοφάρμακο καλού κακού δεν ξέρεις καμια φορά. Πάντως με καθησύχασε λίγο.


Έχει επεξεργασθεί από τον/την dgriman στις Σαβ Φεβ 13, 2016 7:18 pm, 1 φορά (Λόγος της επεξεργασίας : "φωτογραφίζεται" επαγγελματιας !!!)

charis520
Kitten
Kitten

Άντρας
Δράκος
Ηλικία : 35
Αριθμός γατουνίων : 1
Ημερομηνία Εγγραφής : 07/02/2016

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Αρρωστησαμε; Βοηθεια Empty Απ: Αρρωστησαμε; Βοηθεια

Δημοσίευση από charis520 Σαβ Φεβ 13, 2016 5:19 pm

Κοιτά η γάτα είναι κοντά ενος έτους και όταν λέω βγαίνει εξω εννοώ οτι βγαίνει στην αυλή και μέχρι εκεί. Δεν φεύγει ποιο μακρια. Τώρα να σου πω τόσες γάτες υπαρχουν εκεί εξω ολλες aids έχουν; σε λίγο καιρό θα πάμε σε διαμέρισμα οποτε εγώ στείρωση δεν της κάνω. Δεν θέλω να την βάλω σε τέτοια ταλεπωρια.

charis520
Kitten
Kitten

Άντρας
Δράκος
Ηλικία : 35
Αριθμός γατουνίων : 1
Ημερομηνία Εγγραφής : 07/02/2016

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Αρρωστησαμε; Βοηθεια Empty Απ: Αρρωστησαμε; Βοηθεια

Δημοσίευση από charis520 Σαβ Φεβ 13, 2016 5:20 pm

Α! Και ξέχασα να πω οτι βγαίνει για 1-2 ώρες και μετα ξανά μέσα.

charis520
Kitten
Kitten

Άντρας
Δράκος
Ηλικία : 35
Αριθμός γατουνίων : 1
Ημερομηνία Εγγραφής : 07/02/2016

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Αρρωστησαμε; Βοηθεια Empty Απ: Αρρωστησαμε; Βοηθεια

Δημοσίευση από Smokys Σαβ Φεβ 13, 2016 6:11 pm

charis520 έγραψε:Είμαι απο Φλώρινα και εδώ ξέρεις είμαστε μικρή κοινωνία.. Απο την αρχή την πάμε σε αυτον τον κτηνίατρος και είναι μπορω να πω ο καλύτερος εδώ πέρα (είναι ... κτηνίατρος). Τώρα είναι ήσυχη σταμάτησε τους εμετους απλα όταν πάω να την δω επειδή φοβατε το καιμενο κλαίει. Προς το παρών ολλα καλά και βλέπουμε. Της έδωσε και αντίδοτο για ποντικοφάρμακο καλού κακού δεν ξέρεις καμια φορά. Πάντως με καθησύχασε λίγο.

Μόνος σου αναφέρεις και το κίνδυνο της φόλας !!!

charis520 έγραψε:Κοιτά η γάτα είναι κοντά ενος έτους και όταν λέω βγαίνει εξω εννοώ οτι βγαίνει στην αυλή και μέχρι εκεί. Δεν φεύγει ποιο μακρια. Τώρα να σου πω τόσες γάτες υπαρχουν εκεί εξω ολλες aids έχουν; σε λίγο καιρό θα πάμε σε διαμέρισμα οποτε εγώ στείρωση δεν της κάνω. Δεν θέλω να την βάλω σε τέτοια ταλεπωρια.

Δηλαδή όλα όσα τραβάει τώρα τι είναι, ασε  που κινδυνεύει και η ζωή της ???? Η στείρωση για τη γατούλα σου θα ήταν μόλις μια ήμερα χωρίς όλα αυτά που τραβάει το κακόμοιρο, και που σίγουρα δεν γνωρίζεις αν θα τη βγάλει καθαρή, θα σου έλεγα να το ξανασκεφτείς, εφόσον την αγαπάς !!! και Θα σου πρότεινα να διαβάσεις ένα μικρό κειμενάκι εδώ -->  http://www.gatospito.com/Aeaos-ia-ooaenou-oc-aUoa-iio-h13.htm




charis520 έγραψε:Α! Και ξέχασα να πω οτι βγαίνει για 1-2 ώρες και μετα ξανά μέσα.

και όμως είδες τη τραβάει το κακόμοιρο τώρα για βολτούλα 1-2 ώρες με άφθονο σεξ, που δεν το απολαμβάνει όπως οι άνθρωποι, απλά οι ορμόνες της λένε ότι πρέπει να "κάτσει" σε όσους αρσενικούς προλάβουν να τη πετύχουν στη βόλτα της, και εσύ φαντάζομαι την ανησυχία που μάλλον έχεις αυτή τη στιγμή για το μέλλον της !!!! tafos  ασε τη περίπτωση να είναι και έγκυος, και να σου γεννήσει μερικά μικρά, και να μην ξέρεις αν έχει μείνει και κανένα μέσα της, και σαπίσει μέσα της, με αποτέλεσμα να τη χάσεις από μόλυνση εσωτερική !!!!   εμένα όλα αυτά δεν μου ακούγονται και πολύ καλά, τι λες και εσύ Χάρη ????  τίποτα από όσα σου λέω δεν είναι υπερβολή, είναι απλές καθημερινές ιστορίες που απλά συμβαίνουν, και λένε "δεν ήξερα", εσύ όμως τώρα ξέρεις, και φυσικά εσύ αποφασίζεις !!!!


Μην ξεχάσεις το άρθρο, θα σου λύσει κάθε απορία και λανθασμένη εικόνα που μπορεί να έχεις για τη στείρωση της σπιτικής σου γατούλας !!!

http://www.gatospito.com/Aeaos-ia-ooaenou-oc-aUoa-iio-h13.htm

Εύχομαι τα καλύτερα για τη γατούλα σου, και σύντομα να την έχεις κοντά σου και πάλι !!!!   luck και πάρε και δεύτερη γνώμη, ασχέτως το ποιος είναι και που μένεις.


Έχει επεξεργασθεί από τον/την dgriman στις Σαβ Φεβ 13, 2016 7:17 pm, 1 φορά

___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___
Σπόιλερ:

 
Διαβάσατε τους όρους χρήσης και συμπεριφοράς του ΓΑΤΟΣΠΙΤΟΥ ;.

Smokys
Moderator/Πρωτερ-γάτα
Moderator/Πρωτερ-γάτα

Άντρας
Δράκος
Ηλικία : 59
Τόπος : Αθήνα
Αριθμός γατουνίων : 4
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Φθινόπωρο - Άνοιξη
Ημερομηνία Εγγραφής : 03/06/2009
Mood : Αρρωστησαμε; Βοηθεια Welcome

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Αρρωστησαμε; Βοηθεια Empty Απ: Αρρωστησαμε; Βοηθεια

Δημοσίευση από charis520 Σαβ Φεβ 13, 2016 6:53 pm

Ώπα ρε φιλαρακι χαλάρωσε λίγο. Γαστρεντερίτιδα έχει το ζώο. Τι είναι αυτά που λες;

charis520
Kitten
Kitten

Άντρας
Δράκος
Ηλικία : 35
Αριθμός γατουνίων : 1
Ημερομηνία Εγγραφής : 07/02/2016

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Αρρωστησαμε; Βοηθεια Empty Απ: Αρρωστησαμε; Βοηθεια

Δημοσίευση από Μαριάννα Σαβ Φεβ 13, 2016 6:59 pm

Οι γάτες υποφέρουν από τους οίστρους αν δεν ζευγαρώνουν και σε διαβεβαιώ δε θα περάσετε ωραία αν την έχετε μέσα σε διαμέρισμα και αστείρωτη. Άσε που αν έχει οίστρους θα κάνει οτιδήποτε προκειμένου να ζευγαρώσει. Αν ας πούμε μένετε σε όροφο και ψεκάσει από κάτω κάνας αρσενικός, στη πρώτη ευκαιρία θα δώσει σάλτο μορτάλε το γατί σου.. Επίσης αν την αφήσεις αστείρωτη το πιθανότερο είναι κάποια στιγμή να προσβληθεί από πυομήτρα, αργά ή γρήγορα.
Όσο για το aids και τα λοιμώδη γενικότερα, οι τελευταίες έρευνες δείχνουν ότι περίπου το 74% (αν θυμάμαι καλά) των ενήλικων αδέσποτων γατιών όλου του κόσμου έχουν προσβληθεί από κάποιο λοιμώδες, με απλά λόγια τα 3 στα 4.
Τέλος να σου θυμίσω ότι αν η γατούλα σου ζευγάρωσε και είναι έγκυος, αν δεν είστε τόσο τυχεροί ώστε να είναι όλα θηλυκά πολύ σύντομα (μέσα σε ένα χρόνο το πολύ) θα έχετε καταλήξει με καμία 20αρια γατιά μέσα στο διαμέρισμα και σε 2 χρόνια με καμιά 50αρια. Πως το κόβεις εσύ αυτό?
Μαριάννα
Μαριάννα
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Μαϊμου
Ηλικία : 31
Τόπος : Αθήνα, Ελλάδα.
Αριθμός γατουνίων : Περισσότερα.
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Γάνοιξη, Γατοκαίρι, Γατόπωρο, Γειτώνας...
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Κάθε γατεργάρης στον γάτο του..
Motto : Το σύμπαν συνουσιάζεται.
Ημερομηνία Εγγραφής : 12/06/2011
Mood : Αρρωστησαμε; Βοηθεια M_smoke

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Αρρωστησαμε; Βοηθεια Empty Απ: Αρρωστησαμε; Βοηθεια

Δημοσίευση από Μαριάννα Σαβ Φεβ 13, 2016 7:00 pm

charis520 έγραψε:Ώπα ρε φιλαρακι χαλάρωσε λίγο. Γαστρεντερίτιδα έχει το ζώο. Τι είναι αυτά που λες;

Και ο δικός μου πριν ένα μήνα με γαστρεντερίτιδα διαγνώστηκε και σήμερα δεν είναι πια μαζί μας. Ούτε η βιοψία δε προλάβαμε να βγει.
Μαριάννα
Μαριάννα
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Μαϊμου
Ηλικία : 31
Τόπος : Αθήνα, Ελλάδα.
Αριθμός γατουνίων : Περισσότερα.
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Γάνοιξη, Γατοκαίρι, Γατόπωρο, Γειτώνας...
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Κάθε γατεργάρης στον γάτο του..
Motto : Το σύμπαν συνουσιάζεται.
Ημερομηνία Εγγραφής : 12/06/2011
Mood : Αρρωστησαμε; Βοηθεια M_smoke

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Αρρωστησαμε; Βοηθεια Empty Απ: Αρρωστησαμε; Βοηθεια

Δημοσίευση από charis520 Σαβ Φεβ 13, 2016 7:05 pm

Ένταξη να σου πω εδώ άνθρωποι χανοντε. Αν είναι αυτή η τύχη ας είναι.

charis520
Kitten
Kitten

Άντρας
Δράκος
Ηλικία : 35
Αριθμός γατουνίων : 1
Ημερομηνία Εγγραφής : 07/02/2016

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Αρρωστησαμε; Βοηθεια Empty Απ: Αρρωστησαμε; Βοηθεια

Δημοσίευση από charis520 Σαβ Φεβ 13, 2016 7:09 pm

Μαριάννα κοπελα μου αυτό είναι δικο μου πρόβλημα και όχι δικο σας. Για άλλο ξεκηνησα και άλλο Ρώτησα και αλλου το πήγαμε. Παρακαλώ αν βλέπει κάποιος διαχειριστής ας κλειδώσει το θέμα. Σας ευχαριστώ ολους.

charis520
Kitten
Kitten

Άντρας
Δράκος
Ηλικία : 35
Αριθμός γατουνίων : 1
Ημερομηνία Εγγραφής : 07/02/2016

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Αρρωστησαμε; Βοηθεια Empty Απ: Αρρωστησαμε; Βοηθεια

Δημοσίευση από Μαριάννα Σαβ Φεβ 13, 2016 7:12 pm

charis520 έγραψε:Ένταξη να σου πω εδώ άνθρωποι χανοντε. Αν είναι αυτή η τύχη ας είναι.


Με λίγα λόγια στο έγραψα για να καταλάβεις ότι τίποτα δεν είναι σίγουρο. Ο δικός μου δεν είχε γαστρεντερίτιδα τελικά, αλλά φαντάσου ότι κάναμε πόσες εξετάσεις, υπέρηχο, αίματος, ακτινογραφία μέχρι και λαμπαροσκόπηση κι ακόμα με σιγουριά δεν ξέραμε τι είχε... Οι γιατροί είναι γιατροί όχι θεοί. Επίσης υπάρχουν προβλήματα υγείας που μπορεί να είναι δύσκολο να διαγνωστούν και να χρειάζονται χρόνο και ειδικές εξετάσεις. Γι αυτό ακούς και συμβουλές τύπου "πάρε δεύτερη γνώμη" στην οποία είμαι υπέρ.

Ελπίζω αυτό που έγραψες να μην το εννοείς. Τα κατοικίδια μας είναι οικογένεια και είμαστε υπεύθυνοι για αυτά όπως θα ήμασταν και για τα παιδιά μας ή ένα άρρωστο μέλος της οικογένειας. Αν σκέφτεσαι έτσι κακώς υιοθέτησες ζωάκι σε πρώτη φάση.

Μαριάννα
Μαριάννα
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Μαϊμου
Ηλικία : 31
Τόπος : Αθήνα, Ελλάδα.
Αριθμός γατουνίων : Περισσότερα.
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Γάνοιξη, Γατοκαίρι, Γατόπωρο, Γειτώνας...
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Κάθε γατεργάρης στον γάτο του..
Motto : Το σύμπαν συνουσιάζεται.
Ημερομηνία Εγγραφής : 12/06/2011
Mood : Αρρωστησαμε; Βοηθεια M_smoke

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Αρρωστησαμε; Βοηθεια Empty Απ: Αρρωστησαμε; Βοηθεια

Δημοσίευση από Smokys Σαβ Φεβ 13, 2016 7:25 pm

charis520 έγραψε:Μαριάννα κοπελα μου αυτό είναι δικο μου πρόβλημα και όχι δικο σας. Για άλλο ξεκηνησα και άλλο Ρώτησα και αλλου το πήγαμε. Παρακαλώ αν βλέπει κάποιος διαχειριστής ας κλειδώσει το θέμα. Σας ευχαριστώ ολους.

prosoxi

"Σε όποιον διαβάσει το θέμα, να μην θεωρήσει δεδομένα τα συμπτώματα που αναφέρονται οτι συνδέονται, με κάποια από τις παθήσεις που έχουν αναφερθεί. Οι μόνοι που μπορούν να κρίνουν για ένα κατοικίδιο ζωάκι, είναι οι ανάλογοι κτηνίατροι, εδώ γίνεται απλός μια ανοιχτή συζήτηση, η οποία δεν είναι σε καμία περίπτωση ενδεικτική κάποιας πάθησης."

___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___
Σπόιλερ:

 
Διαβάσατε τους όρους χρήσης και συμπεριφοράς του ΓΑΤΟΣΠΙΤΟΥ ;.

Smokys
Moderator/Πρωτερ-γάτα
Moderator/Πρωτερ-γάτα

Άντρας
Δράκος
Ηλικία : 59
Τόπος : Αθήνα
Αριθμός γατουνίων : 4
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Φθινόπωρο - Άνοιξη
Ημερομηνία Εγγραφής : 03/06/2009
Mood : Αρρωστησαμε; Βοηθεια Welcome

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επιστροφή στην κορυφή

- Παρόμοια θέματα

 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης