gatospito
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

4 ορφανούλια - πως θα τα εκπαιδεύσω

3 απαντήσεις

Πήγαινε κάτω

4 ορφανούλια - πως θα τα εκπαιδεύσω Empty 4 ορφανούλια - πως θα τα εκπαιδεύσω

Δημοσίευση από Ourania Kon Σαβ Σεπ 26, 2015 11:59 am

Καλημέρα σας.

Πριν μια εβδομάδα βρήκα στα σκουπίδια 4 μικρά γατάκια. Σήμερα είναι περίπου 3 εβδομάδων. Δυστυχώς δεν είχα ποτέ γάτες (μόνο σκύλους) και ποτέ κάποιο ζωάκι τόσο μικρό.
Ευτυχώς, έχω δική μου δουλειά και έχω τη δυνατότητα να τα μεταφέρω μαζί μου μέσα στην κούτα τους και να τα ταΐζω όποτε χρειάζεται. Χρειάζομαι όμως την βοήθεια σας γιατί έχω πελαγώσει και έχω κουραστεί πολύ.
Τα απογεύματα που πηγαίνω σπίτι τα αφήνω να κυκλοφορούν σε ένα δωμάτιο και είμαι και εγώ μαζί τους, ώστε να εξερευνήσουν και να ξεπιαστούν. Όλη την υπόλοιπη μέρα είναι μέσα στην κούτα τους γιατί δε μπορώ να τα αφήσω ελεύθερα στη δουλειά. Πέραν από το ότι δεν υπάρχει αυτή η δυνατότητα, έχω και σκύλο. Αυτή την εβδομάδα αρχίζουν και κάνουν μόνα τους την ανάγκη τους αλλά πάντα λερώνουν εκεί που κοιμούνται. Προσπάθησα να διαφοροποιήσω τον χώρο στην κούτα (έτσι μου είπε και ο κτηνίατρος) ώστε να είναι από τη μία πλευρά η φωλιά και από την άλλη ο χώρος για τσίσα και κακά, αλλά μάταια. Γίνονται χάλια με πάρα πολύ μαλακά κακάκια (σαν πάστα ελιάς και μουσταρδί) και τα καθαρίζω συνεχώς! Καταλαβαίνετε πως 4 μικρά γατάκια δεν είναι και ότι πιο εύκολο. Μέχρι να καθαρίσω το ένα, έχει κάνει κακά του το άλλο και λερώνονται και τα 4 συνεχώς!
Δε ξέρω ποια είναι η ηλικία που μπορούν να μάθουν την άμμο, και η αλήθεια είναι ότι δε μπορώ να είμαι συνεχώς μέσα σε ένα δωμάτιο μαζί τους να τα κοιτάω. Από τι ηλικία μπορούν να έχουν αίσθηση του ότι θέλουν τσίσα ή κακά και πως μπορώ να μάθω σε τόσο μικρά γατάκια, που μεγάλωσαν χωρίς κάποια γάτα μαζί, να πηγαίνουν στην άμμο και ότι αυτός ο χώρος είναι για την ανάγκη τους?
Επίσης, προσπάθησα να τους μάθω να πίνουν γαλατάκι από μπολάκι. Μάταια. Κόντεψαν να πνίγουν. Συν ότι έριξαν το μπολάκι και έγινε ο χαμός! Ο κτηνίατρος μου είπε να τους δώσω λίγο κονσέρβα για γατάκια αλλά πάλι δε την καταδέχτηκαν. Ο ένας έγλυψε λίγο από το δάχτυλό μου αλλά σταμάτησε να χτυπιέται και να φωνάζει μόνο όταν βάλαμε στο στόμα το μπιμπερό. Καμιά ιδέα?
Και τρίτον, πως είμαι σίγουρη πως εάν τα αφήσω στο δωμάτιο μόνα τους, μόλις κουραστούν ή εάν τύχει να κρυώσουν λιγουλάκι, θα πάνε στη φωλιά τους και δε θα μείνουν μόνα τους μέσα στη μέση? Επίσης, σε αυτή την περίπτωση, σίγουρα αν θέλουν να κάνουν την ανάγκη τους, θα βγουν από τη φωλιά (και ας τα κάνουν και στο πάτωμα!!!! την φωλιά και τα γατάκια δεν αντέχω να καθαρίζω άλλο!) ή πάλι μάταια?
Δυστυχώς, πρέπει να μάθουν να μένουν μόνα τους γιατί δε θα μπορώ να τα μεταφέρω συνεχώς. Θα μεγαλώσουν σε λίγο και δε θα κάθονται σε κούτα. Και εγώ δε μπορώ να είμαι συνεχώς μαζί τους. Ξέρω ότι το να είναι συνεχώς σε μία κούτα, δεν είναι σωστό. Προς το παρόν το δέχονται γιατί κοιμούνται συνέχεια. Αλλά θέλω να αρχίζουν να ανεξαρτητοποιούνται σιγά σιγά και να μαθαίνουν κάποια βασικά πράγματα και εγώ δεν έχω ιδέα αν ότι κάνω είναι σωστό. Και βασικά πως θα τα μάθω να κάνουν τα παραπάνω!

Σας ευχαριστώ πάρα πολύ και συγνώμη αν σας ζάλισα, αλλά νιώθω πελαγωμένη και πααααααααρα πολύ κουρασμένη!

Φιλικά
Ουρανία
Ourania Kon
Ourania Kon
Kitten
Kitten

Θηλυκό
Ποντικός
Ηλικία : 39
Αριθμός γατουνίων : 4
Ημερομηνία Εγγραφής : 26/09/2015

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

4 ορφανούλια - πως θα τα εκπαιδεύσω Empty Απ: 4 ορφανούλια - πως θα τα εκπαιδεύσω

Δημοσίευση από kouix Σαβ Σεπ 26, 2015 1:03 pm

Καλημέρα και καλως ήρθες στο Γατόσπιτο Ουρανία welcome

Τα μωρα γατακια απο την ηλικια των 25 ημερων περιπου, ξεκινανε να νοιωθουν τι θα πει "παω στην αμμο μου για τσισα κακα". Οπότε είσαι πολυ κοντα. Αυτο που θα πρεπει να κανεις, ειναι να βαλεις αμμο στην αμμολεκανη και να πιανεις ενα ενα τα γατακια μετα τα γευματα να τα βαζεις στην αμμο και με το χερι τους , να τα κανεις να ξυνουν την αμμο. 5-10 φορες αν το κανεις αυτο, θα μαθουν μονα τους και σιγουρα προτιμάνε κι αυτα την αμμο απο το να λερωνονται απλα ακομη δεν το "γνωριζουν".

Οσο για το φαι, το μαλακο πατε για τα μωρογατακια ειναι η αρχη για την μεταβαση απο γαλα σε φαγητο, απλα θα πρεπει τις πρωτες μερες να εχεις ΠΟΛΥ υπομονη γιατι θα λερωνονται, θα βουτανε μεσα στο πιατακι με χερια και με ποδια. (καλο ειναι να βαλεις ενα πολυ μικρο πιατακι ελαχιστα βαθυ για να τους ειναι δυσκολοτερο να πατανε μεσα σ' αυτο...)

Δεν μαθαινουν να τρωνε στερεα τροφη οσο ευκολα μπορει να φανταστει κανείς ΟΛΑ τα γατακια.... θελει υπομονη.
Φυσικα οι ιδιαιτερες προτιμήσεις του καθε γατουνιου, καθιστουν και την εκμαθηση δυσκολοτερη ή ευκολοτερη καθε φορα.... (υπαρχουν γατακια που οπως λες ΕΠΙΜΟΝΑ αρνουνται να αποχωριστουν το μπιμπερο.... την μεγαλη την δικη μου , αν και ετρωγε μεχρι και κροκετουλες πια ουσα 2 μηνων και βάλε, αν δεν της εδινα γαλα με μπιμπερο ΚΑΘΕ βραδυ στις 9, απο τις 9 και ενα λεπτο και μετα, μετραγα απωλειες στο σπίτι αλλα και πάνω μου... (δαγκωνιες, νυχιες κτλ...) happy2

Οσο για την φωλίτσα και το δωματιο: Ολα τα γατακια οταν μεγαλουν μαζι ειναι πολυ συντροφικά το ενα με το αλλο... συνεπως μεσα στο δωματιο οταν κουραστουν θα πανε καπου να αραξουν ολα μαζι σαν μια μπαλίτσα, και παντα βρισκουν το πιο ωραιο και βολικο σημείο γι' αυτα. Μην σε απασχολει λοιπον αυτο. Αν υπαρχουν τα "απαραιτητα" μεσα στο δωματιο, να εισαι σιγουρη οτι θα την βρουν μονα τους την ακρη τους.

___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___

4 ορφανούλια - πως θα τα εκπαιδεύσω Ce308a9f-5be4-45ef-b5d8-38fa33e9b315

Η ιστορία μας ξεκινάει  απο  εδω: http://www.gatospito.com/t10095-topic
kouix
kouix
Εφτάψυχος-η M^o-o^derator
Εφτάψυχος-η M^o-o^derator

Θηλυκό
Χοίρος
Ηλικία : 52
Αριθμός γατουνίων : 5 νιάου, 2 γαβ, 1 τσίου
Ημερομηνία Εγγραφής : 28/04/2013
Mood : 4 ορφανούλια - πως θα τα εκπαιδεύσω M_yoohoo

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

4 ορφανούλια - πως θα τα εκπαιδεύσω Empty Απ: 4 ορφανούλια - πως θα τα εκπαιδεύσω

Δημοσίευση από Ourania Kon Σαβ Σεπ 26, 2015 6:52 pm

Σε ευχαριστω kouix για την απαντηση σου! Η αληθεια ειναι οτι ετσι ευχομουν να ειναι τα πραγματα και σε ευχαριστω πολυ. Εχω μαθει απο τα σκυλακια που ειναι πληρως εξαρτημενα απο εμας και δε μπορω να καταλαβω ακομα που αρχιζουν τα "αυτονοητα" με τα γατακια. Smile
Εχω περιορισει ενα χωρο μεσα στο δωματιο για να μην ειναι αχανης ο χωρος που περιφερονται και χανονται. Εφτιαξα στη γωνια μια φωλιτσα απο φλις κουβερτακι κ πετσετες και ειδα πως εκει τα πηρε ο υπνος. Οποτε μαλλον τους αρεσει! Ελπιζω να μη κρυωνουν μονο.
Εβαλα διπλα ενα δισκακι με αμμο και λιγες εφημεριδες απο επανω γιατι εκει συνηθιζαν να τα κανουν μεχρι τωρα. Μπας και το συνδιασουν! Λες να τις βγαλω?
Για το πιατακι, δε το παλευω ακομα. Ας λυσουμε το θεμα κακα αρχικα που με ταλαιπωρει και το δοκιμαζουμε παλι. Μη τους πεσουν και πολλα!!!!
Τι λες?

Ευχαριστω παρα πολυ!!!!

Υ.Γ. Καλως σας βρηκα! Smile
Ourania Kon
Ourania Kon
Kitten
Kitten

Θηλυκό
Ποντικός
Ηλικία : 39
Αριθμός γατουνίων : 4
Ημερομηνία Εγγραφής : 26/09/2015

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

4 ορφανούλια - πως θα τα εκπαιδεύσω Empty Απ: 4 ορφανούλια - πως θα τα εκπαιδεύσω

Δημοσίευση από dagger Σαβ Σεπ 26, 2015 7:10 pm

Καλως ηρθες

Γενικα τα γατακια μολις τα πας μια δυο φορες στην αμμο καταλαβαινουν αμεσως τι πρεπει να κανουν.
Για την εφημεριδα θα σου προτεινα να μην την ξαναβαλεις , δεν χρειάζεται και μαθαινουν οπότε μελλοντικά θα κατιυρανε οτι χαρτί βρουν και δεν θα βγαζεις ακρη.

Για την διατροφή τους , ότι σου ειπε η kouix και θα πανε όλα καλα
Ειδικά στο θεμα της διατροφής τους , ειδα τα αποτελεσματα των συμβουλων της και στα 3 μωρακια που ειχε μαζεψει η αδελφη μου και ειναι πια 2 μηνων και κάτι , υγιεστατα και ζουμπουρλουδικα

Να σου ζησουν oksmily3


dagger
dagger
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Βουβάλι
Ηλικία : 62
Τόπος : Δάφνη - Αθήνα
Αριθμός γατουνίων : 16 και τέλος
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : όλες τις εποχές .... με μια αδυναμία στον χειμώνα
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : τώρα πια κανένα ...έκλεισα σαν γατομάνα
Motto : follow your dream
Ημερομηνία Εγγραφής : 28/04/2015
Mood : 4 ορφανούλια - πως θα τα εκπαιδεύσω Welcome

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επιστροφή στην κορυφή


 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης