gatospito
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Αρρωστος γατος ή τριχομπαλα;;;

+4
nosyparker
ZIZIKOS
Gatoplikti
nen
8 απαντήσεις

Πήγαινε κάτω

Αρρωστος γατος ή τριχομπαλα;;; Empty Αρρωστος γατος ή τριχομπαλα;;;

Δημοσίευση από nen Σαβ Σεπ 19, 2015 3:50 am

Ο Ασερ μου έκανε έναν ήχο σαν βήχα μια φορά χθες αργά το βράδυ και μια σήμερα πάλι αργά το βραδυ. Στο ενδιάμεσο δεν έκανε τίποτα. Σήμερα για λίγο και μια σταμάταγε μια έβγαζε κάτι ήχους. Τον τελευταίο καιρό μου έχουν κάνει και τα δυο κάτι πολύ περιστασιακά φτερνισματα, αλλα όχι σε ανησυχητική σσυχνότητα. Κατά τα αλλα δεν δείχνουν να έχουν τίποτα άλλο. Ουτε κοιμούνται παραπανω, παίζουν συνέχεια, ουτε μύξες έχουν ουτε βράχνιασμα ακούω.

Παιζει να είναι τριχομπαλα και να μην μπορεί να την βγάλει και να τον πνιγεί;;; δεν μου έχει ξανά βγάλει κανένα και δεν ξέρω πως κάνουν συνήθως.

Από την άλλη τι στο καλό. Αρχές Αυγούστου τα πήγα στον κτηνίατρο και είχαν πάρει 15 μερες αντιβιωση επειδή φτερνιζονταν, όμως πιο συχνα, ο ασερ έκανε σαν να έχει φλεματα περιστασιακά, είχαν βραχνιασει και η Κορέα ήταν πολύ υποτονική. Τι στο καλό παιζει να ξανά αρρώστησαν πάλι;;

Ρωτάω να μου πείτε την γνώμη σας, γιατί εχω φρικαρει λίγο, και είναι και σαββατοκυριακο, είναι και εκλογές θα πρέπει να φύγω την Κυριακή και δεν δουλεύουν οι κτηνίατροι. Απο την στιγμή που δεν τον κάνει συνέχεια και δεν έχουν κάποιο άλλο έντονο σύμπτωμα να τον παρακολουθώ και να τον αφήσω να τον πάω απο δευτέρα;;; Ή να αρχίσω να παίρνω κτηνιάτρους μπας και βρω κάποιον; Πόσο παιζει να είναι τριχομπαλα;;

(Το κάνει κυρίως στην αρχή και στο τέλος απο το βίντεο)
nen
nen
Kill Deal Cats
Kill Deal Cats

Θηλυκό
Άλογο
Ηλικία : 33
Τόπος : Πάτρα
Αριθμός γατουνίων : 3
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Φθινόπωρο.
Motto : Θα πεθάνουμε όλοι
Ημερομηνία Εγγραφής : 24/11/2014
Mood : Αρρωστος γατος ή τριχομπαλα;;; M_skat10

https://www.facebook.com/judopatras

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Αρρωστος γατος ή τριχομπαλα;;; Empty Απ: Αρρωστος γατος ή τριχομπαλα;;;

Δημοσίευση από nen Σαβ Σεπ 19, 2015 4:29 am



Εδώ είναι συνέχεια απο το πρώτο βίντεο που το ξανά έκανε.
Όταν του πέρασε πάντως είχαν ξαγρυπνησει και τα δυο και ξεκίνησαν για 20-30 λεπτά κυνηγητό και ο ασερ προσπαθούσε λίγο και να την καβαλήσει την μικρή. Δεν φαίνεται να πτοείται καθόλου.
nen
nen
Kill Deal Cats
Kill Deal Cats

Θηλυκό
Άλογο
Ηλικία : 33
Τόπος : Πάτρα
Αριθμός γατουνίων : 3
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Φθινόπωρο.
Motto : Θα πεθάνουμε όλοι
Ημερομηνία Εγγραφής : 24/11/2014
Mood : Αρρωστος γατος ή τριχομπαλα;;; M_skat10

https://www.facebook.com/judopatras

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Αρρωστος γατος ή τριχομπαλα;;; Empty Απ: Αρρωστος γατος ή τριχομπαλα;;;

Δημοσίευση από Gatoplikti Σαβ Σεπ 19, 2015 1:01 pm

Τριχομπαλα ειναι και μένα έτσι κάνει, ο φάτσας ακουγεται λιγο πιο βαρύς σαν αντρας Laughing . Παρε μια παστούλα ή χορταράκι αν το τρώνε. Καποια γατια βγάζουν καποια οχι. Εμένα συνέχεια κανει αυτο το πράγμα αντε να βγαλει υγρα και μετά τα ξανακαταπινει η χαζή. Δεν μπορει να την βγάλει. Μην περιμένεις να σου την κάνει εμετο δώσε πάστα να το βγάλει στα κακάκια.
Εμένα στουμπώνει κιολας και δεν κάνει κακάκια αμα έχει.
Gatoplikti
Gatoplikti
Γατόπληκτη
Γατόπληκτη

Θηλυκό
Βουβάλι
Ηλικία : 51
Τόπος : Αθήνα
Αριθμός γατουνίων : 2
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : To Μαντολίνι!!
Motto : "THE STALKER"
Ημερομηνία Εγγραφής : 19/09/2012
Mood : Αρρωστος γατος ή τριχομπαλα;;; M_choco

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Αρρωστος γατος ή τριχομπαλα;;; Empty Απ: Αρρωστος γατος ή τριχομπαλα;;;

Δημοσίευση από ZIZIKOS Σαβ Σεπ 19, 2015 8:07 pm

Μην ανησυχείς, τριχόμπαλα είναι.
Έτσι κάνει συχνά και το Αδαμάκι μου γιατί γλύφεται συνέχεια σα δαιμονισμένο.
Δεν τη βγάζει, αλλά όταν τον ακούω να κάνει έτσι του δίνω λίγη παστούλα και τη βγάζει στα κακάκια.
Εγω του δίνω πάστα συνήθως μια φορά την εβδομάδα (γιατί είναι και τριχωτός) δώστου λίγη και περίμενε να δείς μετά από πόσο καιρό θα το ξανακάνει. Μερικά δε μπορούν να τη βγάλουν απ το στόμα όπως έγραψε κι η γατοπληκοτύλα

Δυστυχώς εμάς το χόρτο θέλει να το τρώει μόνο απ τη γλάστρα και την έβγαλα στο μπαλκόνι γιατί τη τελευταία φορά τόχε κάνει το πάτωμα σκ@τ@. Η πάστα όμως μια χαρά δουλειά κάνει.

ZIZIKOS
ZIZIKOS
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Τίγρης
Ηλικία : 61
Τόπος : ΑΘΗΝΑ
Αριθμός γατουνίων : 1 ΓΑΤΟΑΓΓΕΛΟΥΔΙ, 2 γουργουρόνια και 4 αδεσποτάκια
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : ΧΕΙΜΩΝΑΣ ΓΙΑΤΙ ΘΕΛΟΥΜΕ ΑΓΚΑΛΙΕΣ
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : ΠΟΛΛΑ ΔΕΝ ΦΤΑΝΕΙ Ο ΧΩΡΟΣ ΝΑ ΤΑ ΑΝΑΦΕΡΩ ΟΛΑ
Motto : Η ΓΑΤΑ ΚΕΡΔΙΖΕΙ ΠΑΝΤΑ
Ημερομηνία Εγγραφής : 27/11/2013
Mood : Αρρωστος γατος ή τριχομπαλα;;; Welcome

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Αρρωστος γατος ή τριχομπαλα;;; Empty Απ: Αρρωστος γατος ή τριχομπαλα;;;

Δημοσίευση από nen Σαβ Σεπ 19, 2015 11:08 pm

Βρε κορίτσια τον πήγα το πρωί στον γιατρό τελικά, ήταν ανοιχτός και ενώ δεν είχε ακροαστικά μου είπε ότι είναι ακόμα στο λαιμό και μου έδωσε αντιβίωση 10 μέρες και για αυτόν και για την Κόρρα. Τους έδωσα μία δώση το πρωί, αλλά τώρα με αυτά που μου λέτε το σκέφτομαι για το αν θα τη συνεχίσω. Τι στο καλό αυτός δεν ανέφερε τίποτα για τριχόμπαλες..πφφφφ
nen
nen
Kill Deal Cats
Kill Deal Cats

Θηλυκό
Άλογο
Ηλικία : 33
Τόπος : Πάτρα
Αριθμός γατουνίων : 3
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Φθινόπωρο.
Motto : Θα πεθάνουμε όλοι
Ημερομηνία Εγγραφής : 24/11/2014
Mood : Αρρωστος γατος ή τριχομπαλα;;; M_skat10

https://www.facebook.com/judopatras

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Αρρωστος γατος ή τριχομπαλα;;; Empty Απ: Αρρωστος γατος ή τριχομπαλα;;;

Δημοσίευση από nen Σαβ Σεπ 19, 2015 11:46 pm

Μου έκανε κακάκια πάντως πριν λίγο και δεν είδα καθόλου τρίχες. Αν βγάλει τριχόμπαλα κανονική με κακάκια θα βγει ολόκληρη ή την βγάζει κομμάτι κομμάτι;
nen
nen
Kill Deal Cats
Kill Deal Cats

Θηλυκό
Άλογο
Ηλικία : 33
Τόπος : Πάτρα
Αριθμός γατουνίων : 3
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Φθινόπωρο.
Motto : Θα πεθάνουμε όλοι
Ημερομηνία Εγγραφής : 24/11/2014
Mood : Αρρωστος γατος ή τριχομπαλα;;; M_skat10

https://www.facebook.com/judopatras

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Αρρωστος γατος ή τριχομπαλα;;; Empty Απ: Αρρωστος γατος ή τριχομπαλα;;;

Δημοσίευση από nosyparker Κυρ Σεπ 20, 2015 12:45 am

Η παστούλα βοηθάει να διαλυθει η τριχόμπαλα και να βγει με τα κακάκια σταδιακά. Επίσης αν τη δίνεις προληπτικά, βοηθάει στο να μη δημιουργούνται οι τριχόμπαλες.
nosyparker
nosyparker
Εφτάψυχος-η M^o-o^derator
Εφτάψυχος-η M^o-o^derator

Θηλυκό
Σκύλος
Ηλικία : 53
Τόπος : Θεσσαλονίκη
Αριθμός γατουνίων : 2
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Λιακάδα
Ημερομηνία Εγγραφής : 29/01/2009
Mood : Αρρωστος γατος ή τριχομπαλα;;; M_flush

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Αρρωστος γατος ή τριχομπαλα;;; Empty Απ: Αρρωστος γατος ή τριχομπαλα;;;

Δημοσίευση από nen Κυρ Σεπ 20, 2015 1:35 am

Συγγνώμη που γίνομαι λίγο αηδιαστική αλλα αυτό είναι τριχομπαλα; το βρήκα πριν λίγο στο πάτωμα. Δεν κατάλαβα καν ποτέ το έκανε ή αν το έκανε το πρωί που έλειπα λίγο και τωρα το είδα. Δεν βρήκα τίποτα υγρά πάντως τριγύρω. Μου κάνει εντύπωση ότι είναι σχετικά σκληρό. Παστουλα του δίνω λίγη περίπου κάθε 10 μερες. Χορταράκια θα πάρω να ξανά βάλω. Είχα κάποια στιγμή αλλα ξεράθηκαν. Δεν τους πολύ έδινε σημασία γιατί δεν είχε και θέμα με τριχονπαλες και του έβαζα λίγα στο φαγητό του που και που.
Νομιζω δεν θα τους δώσω την αντιβιωση. Δεν θέλω να τα φορτώνω με φάρμακα. Ειδικά στην Κόρρα που είχε ταλαιπωρηθεί με τις εγχειρήσεις.

Αρρωστος γατος ή τριχομπαλα;;; Vsgkz7
nen
nen
Kill Deal Cats
Kill Deal Cats

Θηλυκό
Άλογο
Ηλικία : 33
Τόπος : Πάτρα
Αριθμός γατουνίων : 3
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Φθινόπωρο.
Motto : Θα πεθάνουμε όλοι
Ημερομηνία Εγγραφής : 24/11/2014
Mood : Αρρωστος γατος ή τριχομπαλα;;; M_skat10

https://www.facebook.com/judopatras

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Αρρωστος γατος ή τριχομπαλα;;; Empty Απ: Αρρωστος γατος ή τριχομπαλα;;;

Δημοσίευση από koneko Κυρ Σεπ 20, 2015 4:06 am

Για κομματι απο κακακια μου φαινεται και οχι για τριχομπαλα.

Οσον αφορα τον βηχα, εμενα (με βαση την εμπειρια που εχω απο τον δικο μου) δεν μου φαινεται για τριχομπαλα και θα εξηγησω το γιατι.

Η τριχομπαλα βρισκεται στο στομαχι ή στον οισοφαγο και οχι στην τραχεια, τους πνευμονες ή τον φαρυγγα, συνεπως οταν βηχει συχνα το γατι, η τριχομπαλα δεν ειναι η αιτια. Ο δικος μου απο τριχομπαλα εχει βηξει μονο 2 φορες ολα αυτα τα χρονια και εβηξε γιατι προσπαθησε να βγαλει την τριχομπαλα (εκανε συσπασεις στο στομαχι του για να ξερασει), εβγαλε υγρα και μαλλον στραβοκαταπιε ή πηγαν τριχες στον φαρυγγα και εβηξε 2 φορες και μετα ξαναεκανε εμετο και εβγαλε τριχομπαλα. Κατα τα αλλα δεν βηχει ποτε οταν προκειται για τριχομπαλα. Κανει μονο συσπασεις στο στομαχι και εναν περιεργο θορυβο που δεν τον λες βηχα. Σαν την παρακατω γατα στο βιντεο:


Τις 2 φορες που εβηξε λογω τριχομπαλας, δεν ηταν ξαπλωμενος. Μου φαινεται εντελως παρολο ενα γατι που θελει να ξεφορτωθει μια τριχομπαλα να ειναι ξαπλωμενο και να βηχει. Ασε που το γατι ειναι κοντοτριχο και δεν αλλαζει ακομα τριχωμα, οποτε ενας ακομα λογος να μην οφειλεται σε τριχομπαλα.

Προς το παρον, εφοσον τρωει και συμπεριφερεται κανονικα μην ανησυχεις ιδιαιτερα. Την αντιβιωση ισως ειναι καλο να την συνεχισεις και να εμπιστευτεις τον γιατρο σου και οχι εμας. Παστα για τριχομπαλα μη δωσεις χωρις να ρωτησεις τον κτηνιατρο γιατι παιρνει αντιβιωση και δεν ξερω πως αντιδρουν μεταξυ τους.

Τριχομπαλα σε κακακια δεν εχω δει, αλλα εχω δει κακακια ενωμενα με τουφιτσες απο τριχες.
koneko
koneko
Γατο-gourmeδιά
Γατο-gourmeδιά

Θηλυκό
Γάτα
Ηλικία : 36
Τόπος : Β. Αμερικη
Αριθμός γατουνίων : 2
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Όλες!!!
Ημερομηνία Εγγραφής : 26/03/2012
Mood : Αρρωστος γατος ή τριχομπαλα;;; M_tour10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Αρρωστος γατος ή τριχομπαλα;;; Empty Απ: Αρρωστος γατος ή τριχομπαλα;;;

Δημοσίευση από nosyparker Κυρ Σεπ 20, 2015 8:39 am

koneko έγραψε:Για κομματι απο κακακια μου φαινεται και οχι για τριχομπαλα.

happy2 Κακάκια είναι.
nosyparker
nosyparker
Εφτάψυχος-η M^o-o^derator
Εφτάψυχος-η M^o-o^derator

Θηλυκό
Σκύλος
Ηλικία : 53
Τόπος : Θεσσαλονίκη
Αριθμός γατουνίων : 2
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Λιακάδα
Ημερομηνία Εγγραφής : 29/01/2009
Mood : Αρρωστος γατος ή τριχομπαλα;;; M_flush

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Αρρωστος γατος ή τριχομπαλα;;; Empty Απ: Αρρωστος γατος ή τριχομπαλα;;;

Δημοσίευση από Ηρακλένια Κυρ Σεπ 20, 2015 11:13 am

Σε συμβουλεύω να ΜΗ σταματήσεις την αντιβίωση. Κάποια μικρόβια είναι πιο ανθεκτικά από άλλα στα αντιβιοτικά με συνέπεια ένας κύκλος αντιβίωσης να αφήσει ενδεχομένως μια εστία τους και να μην έχει θεραπευτεί πλήρως ο οργανισμός, ακόμα κι αν εσύ δε βλέπεις κάποιο έντονο σύμπτωμα. Τα φάρμακα και τα αντιβιοτικά καλό είναι να μην τα παίρνουμε για το παραμικρό. Όμως, από τη στιγμή που ο γιατρός έκρινε ότι πρέπει το γατί να ξανακάνει έναν κύκλο, αν εσύ δεν το κάνεις, θα του έχεις δώσει τσάμπα τον πρώτο κύκλο αντιβίωσης κι ίσως στο μέλλον η λοίμωξη γίνει χρόνια.

Σχετικά με την τριχομπαλα, θα συμφωνήσω με όσα λέει η Ηρώ.
Ηρακλένια
Ηρακλένια
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Άλογο
Ηλικία : 45
Τόπος : δώθε, κείθε, πέρα...
Αριθμός γατουνίων : 3: τον Ηρακλή τον άρχοντα το μοσχοαναθρεμένο, τη Μελίτα τη χαδιάρα την πρώην αλανιάρα και τη Ρίτα, το Ριτάκι - κανέναν δε φοβάσαι!
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : είμαστε γατός καιρού!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : οποιοδήποτε τετράποδο, γουνιστό, που κάνει μάου
Motto : Cats do care! For example they know instinctively what time we have to be at work in the morning and they wake us up twenty minutes before the alarm goes off...
Ημερομηνία Εγγραφής : 07/07/2012
Mood : Αρρωστος γατος ή τριχομπαλα;;; 66231010

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Αρρωστος γατος ή τριχομπαλα;;; Empty Απ: Αρρωστος γατος ή τριχομπαλα;;;

Δημοσίευση από Gatoplikti Κυρ Σεπ 20, 2015 3:58 pm

Καταρχας για την φωτο έιναι ένα κομμάτι κοπρανα μπλεγμένα με τριχες. Και μενα τα βγάζει σταδιακα στα κακα.

Ο γάτος της Ηρως απο οτι φαινεται κανει συσπάσεις στο στομάχι για να κάνει εμετο. Εμένα παντως η δικια μου κανει οπως και o asher οταν προκειται για τριχομπαλα και ο βήχας αυτος σταματάει επιτοπου με την πάστα. Το χει κάνει πάρα πολλες φορες και ταυτοχρονα πορει την ιδια μέρα να μην κανει και κακα. Το ιδιο έχω παρατηρήσει και στα αδεσποτάκια μου οσον αφορα τον βήχα. Επισης βγάζουν και υγρά.

Αυτο που λεει η Ηρακλενια έχει βάση πράγματι, νομιζω ομως οτι ο γιατρος θα μπρούσε να κάνει μια επανεξέταση στο τέλος της πρώτης θεραπειας σε αυτην την περιπτωση και να δει αν χρειάζεται περαιτέρω αντιβιωση . Τώρα μετα απο τοσο καιρο να οφειλεται στο ιδιο πράγμα και να κάνει τώρα άλλο κύκλο? Ακροαστικα ειχε την πρωτη φορα? και αφου δεν έχει τώρα ακροαστικα και μύξες δάκρυα και δυσκολια στην αναπνοη βασιζεται στον βηχα ή βλέπει και κατι αλλο?  Φταιρνιζεται ? Για την περιπτωση τριχομπαλας τον ρώτησες ? Την Κορα εν τω μεταξύ δεν την εξέτασε καν απο οτι κατάλαβα αλλα ουτε παρουσιάζει κατι. Γνωριζει ο γιατρος το ιστορικο που ειχε αυτο το γατι και τις θεραπειες που έχει παρει ?

Δεν θέλω να το παιξω γιατρος φυσικα , αλλα μου δημιουργούνται αποριες .. Εχω δει φυσικα και την δικια μου γάτα πως ήταν με αναπνευστικο προβλημα και πολλα αδεσποτάκια που παλεύουν το θέμα αυτο μονα τους σε μερικές ημέρες και άλλα που επιδεινώνεται και οταν φτάνουν στο σημειο του βήχα ειναι τελειως χάλια.  Η δικια μου πηγαινε για πνευμονια και πηρε 1,5 μήνα αντιβιωση.  Δεν θα έπρεπε να υπάρχει μια επιδεινωση τοσο καιρο ?

Εγω στη θέση σου θα έπαιρνα μια δεύτερη γνώμη πάντως εφοσον εχεις πάει στον γιατρο.
Δεν αποκλειω την πιθανοτητα να εχει μεινει μια ευαισθησια , απλα αναρωτιέμαι μήπως απλα ο γιατρος δινει αντιβιωση με ευκολια.
Gatoplikti
Gatoplikti
Γατόπληκτη
Γατόπληκτη

Θηλυκό
Βουβάλι
Ηλικία : 51
Τόπος : Αθήνα
Αριθμός γατουνίων : 2
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : To Μαντολίνι!!
Motto : "THE STALKER"
Ημερομηνία Εγγραφής : 19/09/2012
Mood : Αρρωστος γατος ή τριχομπαλα;;; M_choco

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Αρρωστος γατος ή τριχομπαλα;;; Empty Απ: Αρρωστος γατος ή τριχομπαλα;;;

Δημοσίευση από nen Κυρ Σεπ 20, 2015 6:39 pm

Κορίτσια σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.
Και εγώ είχα μία εντύπωση ότι ήταν κακάκια, αλλά δεν μύριζε κι όλας οπότε δεν ήμουν σίγουρη. Πώς στο καλό βρέθηκε στο πάτωμα μακρυά από την τουαλέτα μόνο του, ποτέ δεν θα μάθω. Για τον εμετό ξέρω πώς κάνει, μου έχει κάνει μία φορά παλιότερα για άλλο λόγο. Δεν έχει κάνει καθόλου έτσι πάντως τώρα.

Ηρώ και εμένα μου φαίνεται περίεργο για τριχόμπαλα. Είναι κοντότριχος και δεν έχει και όλο το τρίχωμα τώρα που κάνει ζέστη ακόμα. Συν ότι τον χτενίζω καθημερινά και του δίνω και παστούλα ανά 10 ήμερο. Δεν μου είχε κάνει πρόβλημα ποτέ με τριχόμπαλα μέχρι τώρα. Την αντιβίωση μου έχει πει να μην την δίνω με γαλακτοκομικά μόνο.
Ο βήχας πάντως δεν έχει σταματήσει κι ας του έχω δώσει δύο φορές μεγάλη δώση από την πάστα. Τον πιάνει 2-3 φορές το 24ωρο και κρατάει λίγο.

Τον κτηνίατρο δεν λέω ότι δεν τον εμπιστεύομαι, απλώς μου φαίνεται ότι παραδίνει εύκολα αντιβιώσεις συνήθως. Και δεν κάναμε κάποια καλλιέργεια για παράδειγμα να επιβεβαιώσουμε ότι είναι κάποιο βακτήριο. Τον άκουσε, είδε το στόμα και πήρε θερμοκρασία. Το ιστορικό και των δύο γατιών το ξέρει, σε αυτόν πάω πάντα.

Την προηγούμενη φορά, αρχές Αυγούστου, ο Asher είχε πάλι βήχα (όχι τόσο έντονο όμως), αλλά είχε βραχνιάσει κι όλας. Η κόρρα είχε και λίγο πυρετό. Δεν τα ξανά πήγα και τα δύο στον γιατρό όταν τελείωσε η πρώτη αντιβίωση επειδή δεν είχαν πια συμπτώματα. Πήγα λίγες μέρες μετά την Κόρρα να κάνει την επαναληπτική δόση του τριπλού εμβολίου, έκανε μία εξέταση ακροαστικά, θερμοκρασία κλπ, την βρήκε υγιή και έκανε τα εμβόλια.

Τον τελευταίο καιρό μου φτερνίζονταν περιστασιακά και τα δύο αλλά δεν είχα δώσει πολύ σημασία. Οπότε παίζει να ήταν ακόμα φορείς από κάτι και να εκδηλώθηκε τώρα για κάποιο λόγο στον Asher. Μπορεί να έχει ευαισθησία εκεί. Και πριν ένα χρόνο περίπου που είχε ξανά αρρωστήσει πάλι σχετικό βηχαλάκι έκανε.
Καμία από τις δύο φορές δεν είχαν ακροαστικά. Γατόπλικτη ήταν κάτι σαν φαρυγγίτιδα ας πούμε, το οποίο κατά τον κτηνίατρο το προλάβαμε νωρίς πριν προλάβει να κατέβει σε πνευμόνια. Και αυτό είναι που με ανησυχεί μην προχωρήσει παρακάτω.

Την Κόρρα δεν μπορούσα να την πάρω και αυτήν μαζί μου, οπότε δεν την εξέτασε αυτήν την φορά. Αλλά επειδή έρχονται και τα δύο σε επαφή και έκανε και τα περιστασιακά φτερνίσματα επίσης αν δώσω αντιβίωση πρέπει να πάρει και αυτή.

Θα δώσω κανονικά την αντιβίωση και τις 10 μέρες και στα δύο, αφού δεν υποχώρησε καθόλου με την πάστα. Δυστυχώς χρήματα για να πάω να πάρω γνώμη και από δεύτερο κτηνίατρο δεν έχω αυτήν την στιγμή. Μόλις τελειώσει η 10ήμερη αντιβίωση θα τα πάω και τα δύο να τα ξανά δει και να τον ρωτήσω αν μπορεί να γίνει κάποια πιο ειδική εξέταση να δούμε αν έχουν ακόμα κάτι ή τι βακτήριο είναι.
nen
nen
Kill Deal Cats
Kill Deal Cats

Θηλυκό
Άλογο
Ηλικία : 33
Τόπος : Πάτρα
Αριθμός γατουνίων : 3
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Φθινόπωρο.
Motto : Θα πεθάνουμε όλοι
Ημερομηνία Εγγραφής : 24/11/2014
Mood : Αρρωστος γατος ή τριχομπαλα;;; M_skat10

https://www.facebook.com/judopatras

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Αρρωστος γατος ή τριχομπαλα;;; Empty Απ: Αρρωστος γατος ή τριχομπαλα;;;

Δημοσίευση από ZIZIKOS Κυρ Σεπ 20, 2015 9:57 pm

Λοιπόν απότι κατάλαβα δεν βγάζουν όλα τα γατιά το ίδιο την τριχόμπαλα ούτε έχουν τις ίδιες αντιδράσεις.
Εμένα ο μικρός μου κάνει όπως κάνει ο Άσερ στο βίντεο χωρίς να μπορεί να βγάλει τίποτα αλλά καταλαβαίνω ότι είναι σα να του έχει καθήσει κάτι στο λαιμό (υποθέτω ότι είναι οι τρίχες που τον ενοχλούν) με την πάστα του περνάει.

Το Συλβεστράκι απ την άλλη όσες φορές έχει βγάλει, κάνει όπως κάνει η γάτα στο βίντεο που έβαλε η Ηρώ.

Βέβαια εμένα κανένα από τα δύο δεν βήχει γενικότερα ούτε φταρνίζεται κι όσες φορές έχω δεί υγρά με τρίχες καταλαβαίνω ότι είναι απ τον μεγάλο.
Θα συμφωνήσω μ αυτό που σου είπε η Ηρακλένια. Δώσε την αντιβίωση για 10 μέρες (γιατί όπως λές έχει λίγο βήχα 1-2 φορές μέσ το 24ωρο) να δείς πως θα είναι  και γνώμη μου είναι μετά τις 10 μέρες να τους πάς και του δύο να τους δεί
Αν έχει μείνει κάτι απ το παλιό τους κρύωμα επειδή είναι συνέχεια μαζί πολύ πιθανό να κολλήσει το ένα το άλλο.
Εκεί θα δείς τι θα σου πεί ο γιατρός και πράττεις ανάλογα.
Αν δείς ότι επιμένει και μετά τις 10 μέρες ίσως να ζητήσεις καλλιέργεια ή κάποια άλλη εξέταση.

Περαστικά εύχομαι γρήγορα.
ZIZIKOS
ZIZIKOS
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Τίγρης
Ηλικία : 61
Τόπος : ΑΘΗΝΑ
Αριθμός γατουνίων : 1 ΓΑΤΟΑΓΓΕΛΟΥΔΙ, 2 γουργουρόνια και 4 αδεσποτάκια
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : ΧΕΙΜΩΝΑΣ ΓΙΑΤΙ ΘΕΛΟΥΜΕ ΑΓΚΑΛΙΕΣ
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : ΠΟΛΛΑ ΔΕΝ ΦΤΑΝΕΙ Ο ΧΩΡΟΣ ΝΑ ΤΑ ΑΝΑΦΕΡΩ ΟΛΑ
Motto : Η ΓΑΤΑ ΚΕΡΔΙΖΕΙ ΠΑΝΤΑ
Ημερομηνία Εγγραφής : 27/11/2013
Mood : Αρρωστος γατος ή τριχομπαλα;;; Welcome

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Αρρωστος γατος ή τριχομπαλα;;; Empty Απ: Αρρωστος γατος ή τριχομπαλα;;;

Δημοσίευση από Gatoplikti Δευ Σεπ 21, 2015 1:45 pm

Ναι απο οτι καταλαβαινω και γω αντιδράνε διαφορετικα τα γατια.
Εμενα μαζι με το βήξιμο ξέχασα να αναφέρω , οτι σκύβει κατω και βήχει συνεχομενα.
Και μένα κανει σαν κατι να του έχει καθήσει στο λαιμο και σταματά με την πάστα.

Τωρα κοιταξε Ευγενια το να γινει μια επανεξεταση στο τέλος της θεραπειας θα έπρεπε να το πει ο γιατρος οχι να το σκεφτεις εσυ. Εμενα μου έλεγε επιτακτικα να πηγαινω καθε εβδομάδα να την βλέπει, οκ ειχαμε και θέμα αλλα ειναι και σχολαστικη.

Επισης εσυ πήγες το ένα γατι, γιατι το ένα γατι ειχε το θέμα. Προφανώς σου έδωσε αντιβιωση και στο άλλο για να μην κολλήσουν προληπτικα, αλλα οκ τώρα αυτο το γατι έχει και μια προϊστορια.

Οσο για το αν ειναι φορεις απαξ και έρθουν σε επαφη με το ιο τον έχουν και οταν καποια στιγμη ο οργανισμος πέφτει εκδηλώνουν συμπτώματα.
Να έχει καποιο ιδιαιτερο μικροβιο εκει στο λαιμο οπως συμβαινει και μας στις αμυγδαλες πχ? Δεν έχω ιδεα.

Εχε υποψη σου πάντως οτι ακομα και το 39 δεν μπορει να θεωρηθει πυρετος πυρετος στην γάτα. Δεν θυμάμαι ποσο ειχε η Κορρα.
Gatoplikti
Gatoplikti
Γατόπληκτη
Γατόπληκτη

Θηλυκό
Βουβάλι
Ηλικία : 51
Τόπος : Αθήνα
Αριθμός γατουνίων : 2
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : To Μαντολίνι!!
Motto : "THE STALKER"
Ημερομηνία Εγγραφής : 19/09/2012
Mood : Αρρωστος γατος ή τριχομπαλα;;; M_choco

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Αρρωστος γατος ή τριχομπαλα;;; Empty Απ: Αρρωστος γατος ή τριχομπαλα;;;

Δημοσίευση από πατουσακια Δευ Σεπ 21, 2015 6:56 pm

Δεν νομηζω να ειναι τρυχομπαλα, θα το ειχε βγαλει τωρα πια. Κατα καιρους εχουμε και εμεις αναπνευστηκα θεματακια (φτερνισμα, η βηχα στα γατια στο κτημα), οποτε αν ειναι καλικοιο (πιθανων ειναι αλλα μπορει να ειναι και κατι αλλο) θελει αντιβιωση για 3 εβδ συνεχως αλλιως υποτροπιαζει το γατι. Επησης οπως μου το ειπε η γιατρος μας, κατα καιρους (σε περιοδους στρεςς, η οταν το ανοσοπητηκο τους πεφτει για καποιο λογο) μπορει να εμφανιζουν συμπτωματα (αν παρεμειναν φορεις του ιου). Απο την εμπειρια μου εχουν και καποια αλλα συμπτωματα και ισως για αυτο κοιταξε το στομα του ο γιατρος σου (εμεις ειχαμε και ελκοι στο στομα). Προφανως αν ειναι σωστα εμβολιασμενο το μπορει να το ξεπερναει και μονο του (βεβαια ο γιατρος σου πρεπει να το κρηνει αυτο αν χρειαζεται να δωσει κατι η οχι).
πατουσακια
πατουσακια
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Χοίρος
Ηλικία : 40
Τόπος : Βολος
Αριθμός γατουνίων : 4 στο σπιτι, 7 στο κτημα 1 στο γατοπαραδεισο και μερικα αδεσποτακια
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : γατανοιξη
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Ολλες της φουντοτες
Ημερομηνία Εγγραφής : 01/05/2014
Mood : Αρρωστος γατος ή τριχομπαλα;;; M_love

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Αρρωστος γατος ή τριχομπαλα;;; Empty Απ: Αρρωστος γατος ή τριχομπαλα;;;

Δημοσίευση από nen Τρι Σεπ 22, 2015 8:31 pm

Κοριτσια την δινω κανονικα την αντιβιωση και ελπιζω να μην τα επιβαρυνω τζαμπα. Παντως αρχισε να μειωνεται. Μου το εχει κανει μια φορα απο χθες το βραδυ, οσο τον παρακολουθουσα τουλαχιστον.

Gatoplikti έγραψε:Ναι απο οτι καταλαβαινω και γω αντιδράνε διαφορετικα τα γατια.
Εμενα μαζι με το βήξιμο ξέχασα να αναφέρω , οτι σκύβει κατω και βήχει συνεχομενα.
Και μένα κανει σαν κατι να του έχει καθήσει στο λαιμο και σταματά με την πάστα.

Τωρα κοιταξε Ευγενια το να γινει μια επανεξεταση στο τέλος της θεραπειας θα έπρεπε να το πει ο γιατρος οχι να το σκεφτεις εσυ. Εμενα μου έλεγε επιτακτικα να πηγαινω καθε εβδομάδα να την βλέπει, οκ ειχαμε και θέμα αλλα ειναι και σχολαστικη.

Επισης εσυ πήγες το ένα γατι, γιατι το ένα γατι ειχε το θέμα. Προφανώς σου έδωσε αντιβιωση και στο άλλο για να μην κολλήσουν προληπτικα, αλλα οκ τώρα αυτο το γατι έχει και μια προϊστορια.

Οσο για το αν ειναι φορεις απαξ και έρθουν σε επαφη με το ιο τον έχουν και οταν καποια στιγμη ο οργανισμος πέφτει εκδηλώνουν συμπτώματα.
Να έχει καποιο ιδιαιτερο μικροβιο εκει στο λαιμο οπως συμβαινει και μας στις αμυγδαλες πχ? Δεν έχω ιδεα.

Εχε υποψη σου πάντως οτι ακομα και το 39 δεν μπορει να θεωρηθει πυρετος πυρετος στην γάτα. Δεν θυμάμαι ποσο ειχε η Κορρα.

Ο γιατρος που παω συνηθως μου λεει να τον παρω τηλεφωνο ή να του τα ξαναπαω αν δω να επιμενουν συμπτωματα αφου τελειωσει η αντιβιωση. Σε καθε περιπτωση μολις περασει το 10ημερο θα παρω τηλεφωνο να του πω πως πανε και να ρωτησω για καλλιεργεια.
Η κορρα ειχε μονο περιστασιακα φτερνισματα, οποτε ναι κυριως προληπτικα την πηρε. Παντως εχω παρατηρισει και τις δυο φορες οτι η κορρα ξεκιναει πρωτη με φτερνισματα και μετα αρχιζει ο ασερ τον βηχα. Ισως ειναι η κορρα ο φορεας και κολλαει τον ασερ που μπορει να εχει ευαισθησια εκει;; δεν ξερω.
Δεν θυμαμαι ποσο πυρετο ειχε η κορρα. Αλλα ηταν καποιες μερες που κοιμοταν πολυ παραπανω απο οτι συνηθως, αντι να παιζει ολη την μερα οπως συνηθως.

πατουσακια έγραψε:Δεν νομηζω να ειναι τρυχομπαλα, θα το ειχε βγαλει τωρα πια. Κατα καιρους εχουμε και εμεις αναπνευστηκα θεματακια (φτερνισμα, η βηχα στα γατια στο κτημα), οποτε αν ειναι καλικοιο (πιθανων ειναι αλλα μπορει να ειναι και κατι αλλο) θελει αντιβιωση για 3 εβδ συνεχως αλλιως υποτροπιαζει το γατι. Επησης οπως μου το ειπε η γιατρος μας, κατα καιρους (σε περιοδους στρεςς, η οταν το ανοσοπητηκο τους πεφτει για καποιο λογο) μπορει να εμφανιζουν συμπτωματα (αν παρεμειναν φορεις του ιου). Απο την εμπειρια μου εχουν και καποια αλλα συμπτωματα και ισως για αυτο κοιταξε το στομα του ο γιατρος σου (εμεις ειχαμε και ελκοι στο στομα). Προφανως αν ειναι σωστα εμβολιασμενο το μπορει να το ξεπερναει και μονο του (βεβαια ο γιατρος σου πρεπει να το κρηνει αυτο αν χρειαζεται να δωσει κατι η οχι).

Εισαι σιγουρη 3 εβδομαδες συνεχομενα;;; Μεχρι 15 μερες εχω δωσει αντιβιωση. Μου φαινεται παραπολυ 21 μερες.
Το στομα το κοιταξε για στοματιτηδα και ευτυχως δεν ειχε κατι. Μαλλον ειναι συμπωμα καποιων ιωσεων οπως παθατε και εσεις.
Για τα εμβολια μου ανεφερε οτι επειδη ειναι εμβολιασμενα γλυτωνουν τις πιο "βαριεσ" αρρωστιες και περνανε καποιες πθο ελαφρια. Ή καπως ετσι δεν θυμαμαι ακριβως την διατυπωση.
nen
nen
Kill Deal Cats
Kill Deal Cats

Θηλυκό
Άλογο
Ηλικία : 33
Τόπος : Πάτρα
Αριθμός γατουνίων : 3
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Φθινόπωρο.
Motto : Θα πεθάνουμε όλοι
Ημερομηνία Εγγραφής : 24/11/2014
Mood : Αρρωστος γατος ή τριχομπαλα;;; M_skat10

https://www.facebook.com/judopatras

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Αρρωστος γατος ή τριχομπαλα;;; Empty Απ: Αρρωστος γατος ή τριχομπαλα;;;

Δημοσίευση από πατουσακια Τρι Σεπ 22, 2015 8:55 pm

Σε γατουλια μου που ειχαν καλικοιο (βηχα η φτερνισμα, στοματητηδα / ουλητιδα / γλωσιτηδα η ακομα και τα 3 μαζι), επρεπε να δωσω την αντιβιωση για 3 εβδ συνεχωμενα. Μαζι με τις σταγονίτσες για τα ματακια αν χρειαζοταν. Ηταν όμως ανεμβολιαστα τοτε. Αντίθετα ο Συλβεστρος που ειχε κατι μυξουλες σε 2 ημερες του περασαν χωρις αντιβιωση (είναι πληρος εμβολιασμένος), παντως καταφερε να κολλησει τη Φουντουκακι που ηταν ανεμβολιαστο. Οποτε δεν ξερω ο Ασερ που πεφτει στο κλημακα αυτό και για ποσο πρεπει να παρει την αντιβιωση (Vibramicyn;).
πατουσακια
πατουσακια
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Χοίρος
Ηλικία : 40
Τόπος : Βολος
Αριθμός γατουνίων : 4 στο σπιτι, 7 στο κτημα 1 στο γατοπαραδεισο και μερικα αδεσποτακια
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : γατανοιξη
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Ολλες της φουντοτες
Ημερομηνία Εγγραφής : 01/05/2014
Mood : Αρρωστος γατος ή τριχομπαλα;;; M_love

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Αρρωστος γατος ή τριχομπαλα;;; Empty Απ: Αρρωστος γατος ή τριχομπαλα;;;

Δημοσίευση από nen Τρι Σεπ 22, 2015 8:56 pm

πατουσακια έγραψε:Σε γατουλια μου που ειχαν καλικοιο (βηχα η φτερνισμα, στοματητηδα / ουλητιδα / γλωσιτηδα η ακομα και τα 3 μαζι), επρεπε να δωσω την αντιβιωση για 3 εβδ συνεχωμενα. Μαζι με τις σταγονίτσες για τα ματακια αν χρειαζοταν. Ηταν όμως ανεμβολιαστα τοτε. Αντίθετα ο Συλβεστρος που ειχε κατι μυξουλες σε 2 ημερες του περασαν χωρις αντιβιωση (είναι πληρος εμβολιασμένος), παντως καταφερε να κολλησει τη Φουντουκακι που ηταν ανεμβολιαστο. Οποτε δεν ξερω ο Ασερ που πεφτει στο κλημακα αυτό και για ποσο πρεπει να παρει την αντιβιωση (Vibramicyn;).

oksmily3 oksmily3
Ναι vibramicyn χαπακι τους δινω. 1/4 το πρωι και 1/4 το βραδυ. Το συροπι πειραζει τον ασερ στο στομαχι.
nen
nen
Kill Deal Cats
Kill Deal Cats

Θηλυκό
Άλογο
Ηλικία : 33
Τόπος : Πάτρα
Αριθμός γατουνίων : 3
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Φθινόπωρο.
Motto : Θα πεθάνουμε όλοι
Ημερομηνία Εγγραφής : 24/11/2014
Mood : Αρρωστος γατος ή τριχομπαλα;;; M_skat10

https://www.facebook.com/judopatras

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Αρρωστος γατος ή τριχομπαλα;;; Empty Απ: Αρρωστος γατος ή τριχομπαλα;;;

Δημοσίευση από πατουσακια Τρι Σεπ 22, 2015 8:58 pm

Περιεργο νομηζα ότι το συροπακι είναι πιο ευκολο....μονο που δεν βρισκεται ευκολα...
πατουσακια
πατουσακια
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Χοίρος
Ηλικία : 40
Τόπος : Βολος
Αριθμός γατουνίων : 4 στο σπιτι, 7 στο κτημα 1 στο γατοπαραδεισο και μερικα αδεσποτακια
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : γατανοιξη
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Ολλες της φουντοτες
Ημερομηνία Εγγραφής : 01/05/2014
Mood : Αρρωστος γατος ή τριχομπαλα;;; M_love

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Αρρωστος γατος ή τριχομπαλα;;; Empty Απ: Αρρωστος γατος ή τριχομπαλα;;;

Δημοσίευση από nen Τρι Σεπ 22, 2015 9:14 pm

Ναι; Τον προηγουμενο νοεμβρη που το ειχε παρει το ειχα βρει και ειχα παρει και δευτερο μαλιστα που ειχε χρειαστει. Μηπως εχουν θεμα τωρα στις εισαγωγες με ολα αυτα που γινονται;
nen
nen
Kill Deal Cats
Kill Deal Cats

Θηλυκό
Άλογο
Ηλικία : 33
Τόπος : Πάτρα
Αριθμός γατουνίων : 3
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Φθινόπωρο.
Motto : Θα πεθάνουμε όλοι
Ημερομηνία Εγγραφής : 24/11/2014
Mood : Αρρωστος γατος ή τριχομπαλα;;; M_skat10

https://www.facebook.com/judopatras

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Αρρωστος γατος ή τριχομπαλα;;; Empty Απ: Αρρωστος γατος ή τριχομπαλα;;;

Δημοσίευση από πατουσακια Τρι Σεπ 22, 2015 9:29 pm

Τι να πω και εγω τυχαια βρηκα 2 μπουκαλια και εχω ρωτησει σε αμέτρητα φαρμακια. (ο Συλβεστρακος το τρωει επειδή ειχε χειλητηδα λογο αλλεργιας, και μια ασχημη ακμη, και αυτος θα το τρωει για 3 εβδ).
πατουσακια
πατουσακια
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Χοίρος
Ηλικία : 40
Τόπος : Βολος
Αριθμός γατουνίων : 4 στο σπιτι, 7 στο κτημα 1 στο γατοπαραδεισο και μερικα αδεσποτακια
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : γατανοιξη
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Ολλες της φουντοτες
Ημερομηνία Εγγραφής : 01/05/2014
Mood : Αρρωστος γατος ή τριχομπαλα;;; M_love

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Αρρωστος γατος ή τριχομπαλα;;; Empty Απ: Αρρωστος γατος ή τριχομπαλα;;;

Δημοσίευση από koneko Τρι Σεπ 22, 2015 10:42 pm

Δεν θυμαμαι τι αντιβιωση ειχα δωσει στον δικο μου οταν επαθε διαρροια, ξερω ομως σιγουρα οτι ηταν με γευση μοσχαρι. Μηπως να ρωτουσες τον κτηνιατρο αν εχει αντιβιωση με γευση; Θα σε διευκολυνε πολυ σιγουρα.
koneko
koneko
Γατο-gourmeδιά
Γατο-gourmeδιά

Θηλυκό
Γάτα
Ηλικία : 36
Τόπος : Β. Αμερικη
Αριθμός γατουνίων : 2
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Όλες!!!
Ημερομηνία Εγγραφής : 26/03/2012
Mood : Αρρωστος γατος ή τριχομπαλα;;; M_tour10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Αρρωστος γατος ή τριχομπαλα;;; Empty Απ: Αρρωστος γατος ή τριχομπαλα;;;

Δημοσίευση από ZIZIKOS Τρι Σεπ 22, 2015 10:43 pm

nen έγραψε:Κοριτσια την δινω κανονικα την αντιβιωση και ελπιζω να μην τα επιβαρυνω τζαμπα. Παντως αρχισε να μειωνεται. Μου το εχει κανει μια φορα απο χθες το βραδυ, οσο τον παρακολουθουσα τουλαχιστον.


Ο γιατρος που παω συνηθως μου λεει να τον παρω τηλεφωνο ή να του τα ξαναπαω αν δω να επιμενουν συμπτωματα αφου τελειωσει η αντιβιωση. Σε καθε περιπτωση μολις περασει το 10ημερο θα παρω τηλεφωνο να του πω πως πανε και να ρωτησω για καλλιεργεια.
Η κορρα ειχε μονο περιστασιακα φτερνισματα, οποτε ναι κυριως προληπτικα την πηρε. Παντως εχω παρατηρισει και τις δυο φορες οτι η κορρα ξεκιναει πρωτη με φτερνισματα και μετα αρχιζει ο ασερ τον βηχα. Ισως ειναι η κορρα ο φορεας και κολλαει τον ασερ που μπορει να εχει ευαισθησια εκει;; δεν ξερω.
Δεν θυμαμαι ποσο πυρετο ειχε η κορρα. Αλλα ηταν καποιες μερες που κοιμοταν πολυ παραπανω απο οτι συνηθως, αντι να παιζει ολη την μερα οπως συνηθως.



.

Η κάθε αντιβίωση δίνεται ανάλογα με τη διάγνωση που θα κάνει ο γιατρός και τη σοβαρότητα της ίωσης
ΣΥΝΗΘΩΣ δεν ξεπερνάει τις 10 μέρες, μετά επανεξέταση κι αν ο γιατρός κρίνει συνεχίζεται ή όχι.
Ίσως να είναι αυτό που γράφεις παραπάνω ότι ή Κόρα είναι φορέας και φυσικά κολλάει κι ο Ασερ. Επειδή πάντως και τα δύο είναι εμβολιασμένα πιστεύω το περνάνε σχετικά ελαφρά.
Εγω θα επιμείνω, γνώμη μου φυσικά, καλά κάνεις και τους τη δίνεις εφόσον ο γιατρός έκρινε έτσι, αλλά με το τέλος της αντιβίωσης νομίζω ότι πρέπει να τους πάς ΚΑΙ τους δυο να τους δεί και να τους εξετάσει.
Ίσως αν χρειαστεί να κάνεις κάτι παραπάνω ή όχι.
Η αλήθεια είναι ότι αν ένα μικρόβιο επιμένει τότε μπορει να επιμείνεις για κάποιες παραπάνω εξετάσεις.
Κι εμένα δε μου αρέσουν οι αντιβιώσεις και να τα φορτώνω φάρμακα αλλα ΄......
Όσο για το vibramycin αλήθεια είναι ότι κάποια στιγμή (πριν περίπου 2 χρόνια και αν θυμάμαι καλά) ΄τότε το έδινα στον άλλο γατούλη μου, είχε έλλειψη.
Καλού κακού ρώτα στο φαρμακείο για νάσαι σίγουρη και προμηθέψου ένα κουτί παραπάνω να βρίσκεται.
Συνήθως έχουν μακριά ημερομηνία λήξης .

Αχρείαστο να είναι και πάλι περαστικά σας
ZIZIKOS
ZIZIKOS
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Τίγρης
Ηλικία : 61
Τόπος : ΑΘΗΝΑ
Αριθμός γατουνίων : 1 ΓΑΤΟΑΓΓΕΛΟΥΔΙ, 2 γουργουρόνια και 4 αδεσποτάκια
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : ΧΕΙΜΩΝΑΣ ΓΙΑΤΙ ΘΕΛΟΥΜΕ ΑΓΚΑΛΙΕΣ
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : ΠΟΛΛΑ ΔΕΝ ΦΤΑΝΕΙ Ο ΧΩΡΟΣ ΝΑ ΤΑ ΑΝΑΦΕΡΩ ΟΛΑ
Motto : Η ΓΑΤΑ ΚΕΡΔΙΖΕΙ ΠΑΝΤΑ
Ημερομηνία Εγγραφής : 27/11/2013
Mood : Αρρωστος γατος ή τριχομπαλα;;; Welcome

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Αρρωστος γατος ή τριχομπαλα;;; Empty Απ: Αρρωστος γατος ή τριχομπαλα;;;

Δημοσίευση από nen Τρι Σεπ 22, 2015 11:02 pm

koneko έγραψε:Δεν θυμαμαι τι αντιβιωση ειχα δωσει στον δικο μου οταν επαθε διαρροια, ξερω ομως σιγουρα οτι ηταν με γευση μοσχαρι. Μηπως να ρωτουσες τον κτηνιατρο αν εχει αντιβιωση με γευση; Θα σε διευκολυνε πολυ σιγουρα.

Εγω ή η πατουσακια μπερδευτικα; Smile Με το χαπακι δεν εχω προβλημα, τους το βαζω πισω στο στομα τους και το καταπινουν. Δεν τα ενοχλει αυτο στα κακα τους.
nen
nen
Kill Deal Cats
Kill Deal Cats

Θηλυκό
Άλογο
Ηλικία : 33
Τόπος : Πάτρα
Αριθμός γατουνίων : 3
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Φθινόπωρο.
Motto : Θα πεθάνουμε όλοι
Ημερομηνία Εγγραφής : 24/11/2014
Mood : Αρρωστος γατος ή τριχομπαλα;;; M_skat10

https://www.facebook.com/judopatras

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Αρρωστος γατος ή τριχομπαλα;;; Empty Απ: Αρρωστος γατος ή τριχομπαλα;;;

Δημοσίευση από nen Τρι Σεπ 22, 2015 11:04 pm

ZIZIKOS έγραψε:
nen έγραψε:Κοριτσια την δινω κανονικα την αντιβιωση και ελπιζω να μην τα επιβαρυνω τζαμπα. Παντως αρχισε να μειωνεται. Μου το εχει κανει μια φορα απο χθες το βραδυ, οσο τον παρακολουθουσα τουλαχιστον.


Ο γιατρος που παω συνηθως μου λεει να τον παρω τηλεφωνο ή να του τα ξαναπαω αν δω να επιμενουν συμπτωματα αφου τελειωσει η αντιβιωση. Σε καθε περιπτωση μολις περασει το 10ημερο θα παρω τηλεφωνο να του πω πως πανε και να ρωτησω για καλλιεργεια.
Η κορρα ειχε μονο περιστασιακα φτερνισματα, οποτε ναι κυριως προληπτικα την πηρε. Παντως εχω παρατηρισει και τις δυο φορες οτι η κορρα ξεκιναει πρωτη με φτερνισματα και μετα αρχιζει ο ασερ τον βηχα. Ισως ειναι η κορρα ο φορεας και κολλαει τον ασερ που μπορει να εχει ευαισθησια εκει;; δεν ξερω.
Δεν θυμαμαι ποσο πυρετο ειχε η κορρα. Αλλα ηταν καποιες μερες που κοιμοταν πολυ παραπανω απο οτι συνηθως, αντι να παιζει ολη την μερα οπως συνηθως.



.

Η κάθε αντιβίωση δίνεται ανάλογα με τη διάγνωση που θα κάνει ο γιατρός και τη σοβαρότητα της ίωσης
ΣΥΝΗΘΩΣ δεν ξεπερνάει τις 10 μέρες, μετά επανεξέταση κι αν ο γιατρός κρίνει συνεχίζεται ή όχι.
Ίσως να είναι αυτό που γράφεις παραπάνω ότι ή Κόρα είναι φορέας και φυσικά κολλάει κι ο Ασερ. Επειδή πάντως και τα δύο είναι εμβολιασμένα πιστεύω το περνάνε σχετικά ελαφρά.
Εγω θα επιμείνω, γνώμη μου φυσικά, καλά κάνεις και τους τη δίνεις εφόσον ο γιατρός έκρινε έτσι, αλλά με το τέλος της αντιβίωσης νομίζω ότι πρέπει να τους πάς ΚΑΙ τους δυο να τους δεί και να τους εξετάσει.
Ίσως αν χρειαστεί να κάνεις κάτι παραπάνω ή όχι.
Η αλήθεια είναι ότι αν ένα μικρόβιο επιμένει τότε μπορει να επιμείνεις για κάποιες παραπάνω εξετάσεις.
Κι εμένα δε μου αρέσουν οι αντιβιώσεις και να τα φορτώνω φάρμακα αλλα ΄......
Όσο για το vibramycin αλήθεια είναι ότι κάποια στιγμή (πριν περίπου 2 χρόνια και αν θυμάμαι καλά) ΄τότε το έδινα στον άλλο γατούλη μου, είχε έλλειψη.
Καλού κακού ρώτα στο φαρμακείο για νάσαι σίγουρη και προμηθέψου ένα κουτί παραπάνω να βρίσκεται.
Συνήθως έχουν μακριά ημερομηνία λήξης .

Αχρείαστο να είναι και πάλι περαστικά σας

oksmily3 oksmily3
nen
nen
Kill Deal Cats
Kill Deal Cats

Θηλυκό
Άλογο
Ηλικία : 33
Τόπος : Πάτρα
Αριθμός γατουνίων : 3
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Φθινόπωρο.
Motto : Θα πεθάνουμε όλοι
Ημερομηνία Εγγραφής : 24/11/2014
Mood : Αρρωστος γατος ή τριχομπαλα;;; M_skat10

https://www.facebook.com/judopatras

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Αρρωστος γατος ή τριχομπαλα;;; Empty Απ: Αρρωστος γατος ή τριχομπαλα;;;

Δημοσίευση από dagger Τρι Σεπ 22, 2015 11:26 pm

Περαστικά σας .
Σαν τα μωρακια ειναι οι γατουλες τελικα , πότε το ένα πότε το άλλο ... ισα να μας πηγαινει η ψυχη στην κουλουρη .


Σχετικα με την αντιβιωση , στον Γκαλαξυ που καναμε θεραπεια για τους μυκητες που ειχε οταν μου τον φερανε εδωσα αντιβιωση 3 βδομάδες , οπότε αναλογα την περίπτωση πιστευω ότι δινουν και την αντιβιωση

Και μια ερωτηση ,,,.. τι ειναι αυτη η παστουλα που λετε για τις τριχομπαλες ?

Μου εβγαλαν μια τριχομπαλα , δεν ξέρω ποια απο όλες - μάλλον η ακάλι που εχει μακρυ τριχωμα (διασταυρωση μέη κουν το κορίτσι μου ) και δεν ξερω τιποτα για παστουλες κλπ . Πως λεγεται αυτη ? την αγοραζω απο το πετ σοπ ?
dagger
dagger
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Βουβάλι
Ηλικία : 62
Τόπος : Δάφνη - Αθήνα
Αριθμός γατουνίων : 16 και τέλος
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : όλες τις εποχές .... με μια αδυναμία στον χειμώνα
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : τώρα πια κανένα ...έκλεισα σαν γατομάνα
Motto : follow your dream
Ημερομηνία Εγγραφής : 28/04/2015
Mood : Αρρωστος γατος ή τριχομπαλα;;; Welcome

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Αρρωστος γατος ή τριχομπαλα;;; Empty Απ: Αρρωστος γατος ή τριχομπαλα;;;

Δημοσίευση από nen Τρι Σεπ 22, 2015 11:34 pm

Ευχαριστουμε.Υπαρχουν διαφορες μαρκες και τις πουλανε στα πετ σοπ ή μπορει και σε καποια κτηνιατρεια. Εγω εχω παρει της beaphar. Παραφινελαιο εχουν οι περισσοτερες αν οχι ολες και βοηθαει να γλυστρισουν πιο ευκολα οι τριχες μεσα απο τα κακακια τους.
Μπορεις να τους βαλεις και χορταρακι σε γλαστρουλα να μασανε οταν εχουν θεμα με τριχομπαλες.
nen
nen
Kill Deal Cats
Kill Deal Cats

Θηλυκό
Άλογο
Ηλικία : 33
Τόπος : Πάτρα
Αριθμός γατουνίων : 3
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Φθινόπωρο.
Motto : Θα πεθάνουμε όλοι
Ημερομηνία Εγγραφής : 24/11/2014
Mood : Αρρωστος γατος ή τριχομπαλα;;; M_skat10

https://www.facebook.com/judopatras

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Αρρωστος γατος ή τριχομπαλα;;; Empty Απ: Αρρωστος γατος ή τριχομπαλα;;;

Δημοσίευση από πατουσακια Τετ Σεπ 23, 2015 11:12 am

Προσοχη στο vibramicyn σε χαπια απαγορευεται να το δοσεις σαν χαπι επειδή υπαρχει πιθανοτητα να τους κανει ισοφαγητηδα (για το τι προκαλει δεν είμαι συγουρι αλλα κατι προκαλει), το δινουμε διαλυμενο μονο, το ιδιο υσχει και για το κτηνιατρικο (ronaxan) εκδοση. Εγω για αυτό προτημω το συροπακι....και σε μερικες γατες οντως κανει διαρροιες.
πατουσακια
πατουσακια
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Χοίρος
Ηλικία : 40
Τόπος : Βολος
Αριθμός γατουνίων : 4 στο σπιτι, 7 στο κτημα 1 στο γατοπαραδεισο και μερικα αδεσποτακια
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : γατανοιξη
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Ολλες της φουντοτες
Ημερομηνία Εγγραφής : 01/05/2014
Mood : Αρρωστος γατος ή τριχομπαλα;;; M_love

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Αρρωστος γατος ή τριχομπαλα;;; Empty Απ: Αρρωστος γατος ή τριχομπαλα;;;

Δημοσίευση από nen Τετ Σεπ 23, 2015 3:41 pm

Σοβαρα; δεν μου εχει κατι τετοιο ποτε ο γιατρος. Εισαι σιγουρη;
Θελει διαλυση μεσα στην κονσερβα ή πχ μπορω να δινω και μεσα σε κομματι γαλοπουκα χωρις να διαλυεται;
nen
nen
Kill Deal Cats
Kill Deal Cats

Θηλυκό
Άλογο
Ηλικία : 33
Τόπος : Πάτρα
Αριθμός γατουνίων : 3
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Φθινόπωρο.
Motto : Θα πεθάνουμε όλοι
Ημερομηνία Εγγραφής : 24/11/2014
Mood : Αρρωστος γατος ή τριχομπαλα;;; M_skat10

https://www.facebook.com/judopatras

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Αρρωστος γατος ή τριχομπαλα;;; Empty Απ: Αρρωστος γατος ή τριχομπαλα;;;

Δημοσίευση από πατουσακια Τετ Σεπ 23, 2015 4:05 pm

Νομηζω θελει διαληση σε νερο, και να δωσεις άλλο τοσο νερο μετα για ξεπληθει καλα από τον ισοφαγο... Καποιοι ιδιετερα επιφυλακτικοι γιατροι λενε να δωσουμε νερο ακομα και μετα από το συροπι...
πατουσακια
πατουσακια
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Χοίρος
Ηλικία : 40
Τόπος : Βολος
Αριθμός γατουνίων : 4 στο σπιτι, 7 στο κτημα 1 στο γατοπαραδεισο και μερικα αδεσποτακια
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : γατανοιξη
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Ολλες της φουντοτες
Ημερομηνία Εγγραφής : 01/05/2014
Mood : Αρρωστος γατος ή τριχομπαλα;;; M_love

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Αρρωστος γατος ή τριχομπαλα;;; Empty Απ: Αρρωστος γατος ή τριχομπαλα;;;

Δημοσίευση από Gatoplikti Τετ Σεπ 23, 2015 5:15 pm

Αυτο με το vibramycin δεν το χω ξανακούσει αν και μονο σιροπι εχω δώσει. Θα ρωτησω τον γιατρο μου να το επιβεβαιώσω και γω. Σχετικα με αυτο το φάρμακο καταρχας ειναι ανθρώπινο και το πιο ενδεδειγμένο για τα αναπνευστικα των γατιών. Οσο για την έλλειψη ειναι κατι που ακουγεται απο τα φαρμακεια εδω και χρονια. Επειδη το χω ψάξει δεν ειναι ακριβώς έτσι, απλα οι προμήθειες πρέπει να γινονται πιο αραια και μάλλον ξεμένουν. Βρηκα εγω φαρμακειο που μου ειπε εχω παντα γιατι φροντιζω να προμηθεύομαι.
Gatoplikti
Gatoplikti
Γατόπληκτη
Γατόπληκτη

Θηλυκό
Βουβάλι
Ηλικία : 51
Τόπος : Αθήνα
Αριθμός γατουνίων : 2
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : To Μαντολίνι!!
Motto : "THE STALKER"
Ημερομηνία Εγγραφής : 19/09/2012
Mood : Αρρωστος γατος ή τριχομπαλα;;; M_choco

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επιστροφή στην κορυφή

- Παρόμοια θέματα

 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης