gatospito
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Σγουρομαλλικος γατος που του φευγει το τριχωμα!

2 απαντήσεις

Πήγαινε κάτω

Σγουρομαλλικος γατος που του φευγει το τριχωμα! Empty Σγουρομαλλικος γατος που του φευγει το τριχωμα!

Δημοσίευση από Kassandra Konidari Σαβ Σεπ 05, 2015 2:57 pm

Καλησπερα σας,
Ειμαι καινουρια στο φορουμ και ζηταω τα φωτα σας. Πριν απο 10 μηνες πηρα ενα αδεσποτο γατακι 7 μηνων περιπου μαυρου χρωματος απο το PET CITY των αγιων αναργυρων. Το τριχωμα του ηταν πολυ σγουρο σαν να ηταν ξεμαλλισμενο,ακομη και τα μουστακια του ειναι σγουρα. Πανω απο τα ματια του και μεχρι τα αυτια του ειχε πολυ λιγο τριχωμα,ετσι ακριβως ηταν και αδελφη του ενα ολοιδιο ασπρο γατακι.
Πηγαμε λοιπον στο γιατρο καναμε εμβολια και μας ειπε ο γιατρος οτι πρεπει να αδυνατησουμε γιατι ηταν αρκετα παχυς. Ξεκινησα να του δινω happy cat junior,μετα απο 2 μηνες αρχισε να χανει αρκετο τριχωμα πανω στη ραχη του, νομιζα οτι φταει η τροφη,την αλλαξα και του εδωσα arden grange sensitive συνεχιζε να χανει ομως και στην πλατη και στη βαση της ουρας. Πηγαμε στο γιαττο και μας εδωσε 3 αμπουλες stronghold σε περιπτωση που ειναι αλλεργια σε παρασιτα. Του βαζω την πρωτη και σε διαστημα 1 εβδομαδας αρχισε να χανει στα αυτια και στο λαιμο το ειπα στο γιατρο αλλα μου ειπε να συνεχισω την αγωγη και να βαλω τη δευτερη. Το γατακι μαδησε ολοκληρο σχεδον απο το λαιμο μεχρι την ουρα σε διαστημα 1 μηνα. Μου ειπε ο γιατρος οτι μαλλον εχει καποια γενετικη αλλεργια στην τροφη ή και σε κατι αλλο. Μου ειπε να δοκιμασω την applaws. Η αληθεια ειναι οτι εφτιαξε κατα πολυ εδω και 3 μηνες και βγαζει σιγα σιγα κανονικο τριχωμα. Το μονο περιεργο ειναι οτι εκτος απο μαυρες τριχες εχει βγαλει παρα πολλες ασπρες σε σημειο που φαινεται γκρι πλεον. Πιστευω οτι οντως ηταν καποια αλλεργια στην τροφη αλλα γιατι βγαζει τοσες πολλες ασπρες τριχες?
Kassandra Konidari
Kassandra Konidari
Kitten
Kitten

Θηλυκό
Σκύλος
Ηλικία : 29
Αριθμός γατουνίων : 1
Ημερομηνία Εγγραφής : 05/09/2015

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Σγουρομαλλικος γατος που του φευγει το τριχωμα! Empty Απ: Σγουρομαλλικος γατος που του φευγει το τριχωμα!

Δημοσίευση από nen Σαβ Σεπ 05, 2015 5:42 pm

Kassandra Konidari έγραψε:Καλησπερα σας,
Ειμαι καινουρια στο φορουμ και ζηταω τα φωτα σας. Πριν απο 10 μηνες πηρα ενα αδεσποτο γατακι 7 μηνων περιπου μαυρου χρωματος απο το PET CITY των αγιων αναργυρων. Το τριχωμα του ηταν πολυ σγουρο σαν να ηταν ξεμαλλισμενο,ακομη και τα μουστακια του ειναι σγουρα. Πανω απο τα ματια του και μεχρι τα αυτια του ειχε πολυ λιγο τριχωμα,ετσι ακριβως ηταν και αδελφη του ενα ολοιδιο ασπρο γατακι.
Πηγαμε λοιπον στο γιατρο καναμε εμβολια και μας ειπε ο γιατρος οτι πρεπει να αδυνατησουμε γιατι ηταν αρκετα παχυς. Ξεκινησα να του δινω happy cat junior,μετα απο 2 μηνες αρχισε να χανει αρκετο τριχωμα πανω στη ραχη του, νομιζα οτι φταει η τροφη,την αλλαξα και του εδωσα arden grange sensitive συνεχιζε να χανει ομως και στην πλατη και στη βαση της ουρας. Πηγαμε στο γιαττο και μας εδωσε 3 αμπουλες stronghold σε περιπτωση που ειναι αλλεργια σε παρασιτα. Του βαζω την πρωτη και σε διαστημα 1 εβδομαδας αρχισε να χανει στα αυτια και στο λαιμο το ειπα στο γιατρο αλλα μου ειπε να συνεχισω την αγωγη και να βαλω τη δευτερη. Το γατακι μαδησε ολοκληρο σχεδον απο το λαιμο μεχρι την ουρα σε διαστημα 1 μηνα. Μου ειπε ο γιατρος οτι μαλλον εχει καποια γενετικη αλλεργια στην τροφη ή και σε κατι αλλο. Μου ειπε να δοκιμασω την applaws. Η αληθεια ειναι οτι εφτιαξε κατα πολυ εδω και 3 μηνες και βγαζει σιγα σιγα κανονικο τριχωμα. Το μονο περιεργο ειναι οτι εκτος απο μαυρες τριχες εχει βγαλει παρα πολλες ασπρες σε σημειο που φαινεται γκρι πλεον. Πιστευω οτι οντως ηταν καποια αλλεργια στην τροφη αλλα γιατι βγαζει τοσες πολλες ασπρες τριχες?

Πολύ πιθανό να ήταν αλλεργία σε τροφή. Συνήθως παθαίνουν στα σιτηρά ή στην πατάτα. Πιο σπάνια σε κάποιο κρέας. Η applaws δεν έχει σιτηρά και νομίζω έχει πολύ λίγη πατάτα, σε αντίθεση με την happy cat που είναι τίγκα στα σιτηρά και την arden που είναι καλή αλλά έχει μπόλικη πατάτα.
Η αλλαγή στο χρώμα του τριχώματος μπορεί να έχει σχέση με την ταλαιπωρία που πέρασε, πιο πιθανό να είναι και άσχετο όμως. Αρκετά μαύρα γατιά έχουν διάσπαρτες άσπρες τρίχες ή μαζεμένες στην κοιλιά ή στον θώρακα. Άλλα ενώ φαίνονται μαύρα η βάση του τριχώματός τους είναι πιο ανοιχτόχρωμο χρώμα. Επειδή δεν έχει χρονίσει ακόμα το τρίχωμά του μπορεί να μην είχε πάρει το κανονικό του χρώμα ακόμα και έτσι που δεν είχε τρίχες στα σημεία που είπες λόγο του προβλήματος, να φάνηκε περισσότερο η αλλαγή.

Με μια μικρή επιφύλαξη πάντως, δεν θα ανησυχούσα τόσο για το χρώμα του τριχώματος. Περισσότερο κοίταξε να ξεδιαλύνεις τι είναι αυτό που του προκαλεί την τροφική αλλεργία και να το βγάλεις τελείως από την διατροφή του. Αν είναι κάποια πηγή υδατάνθρακα που του το προκαλεί, είναι πιο εύκολο να το παραλήψεις από την τροφή του, καθώς υπάρχουν αρκετές grain free τροφές. Αν του έδινες και κονσέρβα χωρίς σιτηρά με καθαρό κρέας ή ειδική ωμή τροφή (με προσοχή) θα ήταν ακόμα καλύτερα. Αν η αλλεργία προέρχεται από κάποιο κρέας πρέπει να εντοπίσεις πιο είναι (αρκετά συχνά το κοτόπουλο). Σε αυτήν την περίπτωση κυκλοφορούν κονσέρβες και λίγες κροκέτες που χρησιμοποιούν μόνο ένα κρέας ως πηγή πρωτείνης για τέτοιες περιπτώσεις.
nen
nen
Kill Deal Cats
Kill Deal Cats

Θηλυκό
Άλογο
Ηλικία : 33
Τόπος : Πάτρα
Αριθμός γατουνίων : 3
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Φθινόπωρο.
Motto : Θα πεθάνουμε όλοι
Ημερομηνία Εγγραφής : 24/11/2014
Mood : Σγουρομαλλικος γατος που του φευγει το τριχωμα! M_skat10

https://www.facebook.com/judopatras

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Σγουρομαλλικος γατος που του φευγει το τριχωμα! Empty Απ: Σγουρομαλλικος γατος που του φευγει το τριχωμα!

Δημοσίευση από Kassandra Konidari Σαβ Σεπ 05, 2015 8:09 pm

Σε ευχαριστω πολυ για τις πληροφοριες...το γατακι εχει χρονισει,τωρα ειναι 17 μηνων. Οσο αναφορα τις κονσερβες επειδη φοβιθηκα με ολα αυτα δεν του δινω καθολου.Μερικες φορες παντως φτιαχνω για τα σκυλια βραστο κοτοπουλο ή ψητα ψαρια του δινω λιγακι,αν και δεν τα καταδεχεται τρωει 1-2 κομματια και το υπολοιπο το παραταει..Επισης ο γιατρος μου ειπε οτι τον πειραξε και η αμπουλα και καλο θα ειναι να του βαζω μονο φυτικα προιοντα ή και καθολου,εφοσον ειναι μονιμος μεσα στο σπιτι.Εχετε μηπως να μου προτεινεται σαμπουαν και αμπουλες που να ειναι φυτικα;
Kassandra Konidari
Kassandra Konidari
Kitten
Kitten

Θηλυκό
Σκύλος
Ηλικία : 29
Αριθμός γατουνίων : 1
Ημερομηνία Εγγραφής : 05/09/2015

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επιστροφή στην κορυφή

- Παρόμοια θέματα

 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης