gatospito
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

ΕΠΕΙΓΟΝΤΩΣ ΒΟΗΘΕΙΑ!!!! Εχει αδυνατήσει πολύ !!!

2 απαντήσεις

Πήγαινε κάτω

ΕΠΕΙΓΟΝΤΩΣ ΒΟΗΘΕΙΑ!!!! Εχει αδυνατήσει πολύ !!! Empty ΕΠΕΙΓΟΝΤΩΣ ΒΟΗΘΕΙΑ!!!! Εχει αδυνατήσει πολύ !!!

Δημοσίευση από δη_μητρα Δευ Ιουν 01, 2015 7:34 pm

Καλησπερα σας, η γατοοικογενεια μου αποτελειται απο μια θυλικη γατουλα την Μπέλα(2 ετων) και τους δυο γιους της τον Βίνσεντ και τον Φίν (11 μηνων). Προσφατα εκανα στειρωση την μαμα Μπέλλα και τωρα οι τρεις τους παιζουν μαζι χαρουμενοι.Το προβλημα ειναι οτι τον τελευταιο καιρο ο Φίν εχει αδυνατησει παρα πολυ , δεν εχει ορεξη για φαγητο και για παιχνιδια! Απο τοτε που γεννηθηκε ειχε καποια προβληματακια , το αριστερο του χερακι ηταν στραβο αλλα μεγαλωνοντας ισιωσε και γενικως φαινοταν οτι ειχε καποιο προβλημα <καθηστερησης >. Αλλα τον αγαπησαμε και τον δεχτηκαμε για αυτο που ειναι.....Ανησυχω ομως πολυ τελευταια γιατι εχει χασει πολλα κιλα.............τι να κανω??? ελεγα να απογυφω τον κτηνιατρο για οικονομικα θεματα. Σας ευχαριστω πολυ!!


Έχει επεξεργασθεί από τον/την dgriman στις Τρι Ιουν 02, 2015 5:31 pm, 1 φορά (Λόγος της επεξεργασίας : Διόρθωση τίτλου για να ειναι πιο κατανοητό το πρόβλημα.)
δη_μητρα
δη_μητρα
Kitten
Kitten

Θηλυκό
Τίγρης
Ηλικία : 25
Αριθμός γατουνίων : τρια γατούνια
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : summer!!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Το μέλλον σου εξαρτάται απο τα όνειρα σου.Μην χαζομεράς λοιπόν ,πήγαινε να κοιμηθείς
Ημερομηνία Εγγραφής : 03/07/2013
Mood : ΕΠΕΙΓΟΝΤΩΣ ΒΟΗΘΕΙΑ!!!! Εχει αδυνατήσει πολύ !!! M_summer

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΕΠΕΙΓΟΝΤΩΣ ΒΟΗΘΕΙΑ!!!! Εχει αδυνατήσει πολύ !!! Empty Απ: ΕΠΕΙΓΟΝΤΩΣ ΒΟΗΘΕΙΑ!!!! Εχει αδυνατήσει πολύ !!!

Δημοσίευση από nen Δευ Ιουν 01, 2015 8:16 pm

Γεια σου.

Πόσο γρήγορα τα έχει χάσει τα κιλά;

Πρέπει να τον πάτε στον κτηνίατρο, δυστυχώς δεν είναι κάτι που μπορείτε να αποφύγετε. Το ότι χάνει γρήγορα κιλά είναι από μόνο του πολύ επικίνδυνο για τον γάτο, ανεξαρτήτως της αιτίας. Όταν η γάτα μένει νηστικιά και χάνει γρήγορα κιλά κινδυνεύει να πάθει μια αρρώστια την ηπατική λιπίδωση που αρχίζει να δυσλειτουργεί το συκώτι της.

Οι λόγοι που μπορεί να χάνει απότομα κιλά είναι πολλοί. Μπορεί να φταίει κάποιο πρόβλημα στα δόντια, προβλήματα στο στομάχι, κάποια ίωση, ενδοπαράσητα, διαβήτης, ψυχολογικοί λόγοι και διάφορα άλλα. Μόνο ο κτηνίατρος μπορεί να βρει τι φταίει κάνοντας διάφορες εξετάσεις.

Αν έχει ήδη κάποιο πρόβλημα ο γατούλης εκ γενετής τότε έχετε έναν λόγο παραπάνω να τον πάτε στον κτηνίατρο. Μην το καθυστερείτε. Όσο πιο γρήγορα βρει ο γιατρός τι έχει, τόσο πιο πιθανό είναι να θεραπευτεί ο γατούλης και να μην χειροτερεύσει.
nen
nen
Kill Deal Cats
Kill Deal Cats

Θηλυκό
Άλογο
Ηλικία : 33
Τόπος : Πάτρα
Αριθμός γατουνίων : 3
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Φθινόπωρο.
Motto : Θα πεθάνουμε όλοι
Ημερομηνία Εγγραφής : 24/11/2014
Mood : ΕΠΕΙΓΟΝΤΩΣ ΒΟΗΘΕΙΑ!!!! Εχει αδυνατήσει πολύ !!! M_skat10

https://www.facebook.com/judopatras

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΕΠΕΙΓΟΝΤΩΣ ΒΟΗΘΕΙΑ!!!! Εχει αδυνατήσει πολύ !!! Empty Απ: ΕΠΕΙΓΟΝΤΩΣ ΒΟΗΘΕΙΑ!!!! Εχει αδυνατήσει πολύ !!!

Δημοσίευση από δη_μητρα Δευ Ιουν 01, 2015 9:38 pm

Παντα ηταν λεπτουλης γενικα αλλα τωρα τελευταια φαινεται πως εχασε καποια παραπανω κιλα......απλα εχω παρατηρησει οτι την ωρα που βαζω ολες τις γατες μου να φανε ο Φίν εμποδιζεται απο τα αλλα δυο!! σημερα τον ταισα εγω η ιδια στο χερι μονο του ξεχωριστα απο τους αλλους και το εφαγε ολο το φαγητο του.
δη_μητρα
δη_μητρα
Kitten
Kitten

Θηλυκό
Τίγρης
Ηλικία : 25
Αριθμός γατουνίων : τρια γατούνια
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : summer!!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Το μέλλον σου εξαρτάται απο τα όνειρα σου.Μην χαζομεράς λοιπόν ,πήγαινε να κοιμηθείς
Ημερομηνία Εγγραφής : 03/07/2013
Mood : ΕΠΕΙΓΟΝΤΩΣ ΒΟΗΘΕΙΑ!!!! Εχει αδυνατήσει πολύ !!! M_summer

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΕΠΕΙΓΟΝΤΩΣ ΒΟΗΘΕΙΑ!!!! Εχει αδυνατήσει πολύ !!! Empty Απ: ΕΠΕΙΓΟΝΤΩΣ ΒΟΗΘΕΙΑ!!!! Εχει αδυνατήσει πολύ !!!

Δημοσίευση από nen Δευ Ιουν 01, 2015 10:10 pm

δη_μητρα έγραψε:Παντα ηταν λεπτουλης γενικα αλλα τωρα τελευταια φαινεται πως εχασε καποια παραπανω κιλα......απλα εχω παρατηρησει οτι την ωρα που βαζω ολες τις γατες μου να φανε ο Φίν εμποδιζεται απο τα αλλα δυο!! σημερα τον ταισα εγω η ιδια στο χερι μονο του ξεχωριστα απο τους αλλους και το εφαγε ολο το φαγητο του.

Αφού έχετε πολλά γατιά στο σπίτι, καλό θα είναι να τα ταΐζεται σε ξεχωριστά πιάτα το καθένα και όχι όλα μαζί. Ακόμα καλύτερα από τη στιγμή που τα άλλα είναι πιο επίμονα για το φαί τους και εμποδίζουν τον μικρό, τότε την ώρα που τρώνε τα άλλα, κλείστε τον μικρό σε ξεχωριστό δωμάτιο και ταΐστε τον εκεί. Επίσης, δεν ξέρω τι και πως ταΐζεται τα γατάκια σας, αλλά κάθε ένα μπορεί να έχει διαφορετικές διατροφικές απαιτήσεις.

Αν είσαι 100% σίγουρη ότι μόνο αυτό φταίει που έχει χάσει κιλά τότε δεν χρειάζεται να πας στον κτηνίατρο άμεσα. Βεβαιώσου όμως ότι κάθε φορά που τα ταίζεις, καταφέρνει να φάει και δεν τρώνε το φαί του τα άλλα. Να μην μένει καμία μέρα νηστικός. Αν έχει αδυνατίσει πολύ βάλε του μεγαλύτερες μερίδες φαγητό ή περιόρισέ τον για λίγο καιρό από τα άλλα γατιά σε έναν χώρο του σπιτιού, και έχετε του διαθέσιμο φαγητό όλο το 24 ωρο, ώστε να τρώει μόνος του όποτε πεινάει, μέχρι να πάρει τα πάνω του.

Αν όμως βλέπεις ότι συνεχίζει να χάνει κιλά κι ας τρώει το φαί του ή αν του έχει κοπεί η όρεξη να φάει, τότε κάποιο άλλο πρόβλημα υγείας έχει ο γατούλης και πρέπει να τον δει κτηνίατρος άμεσα.  Μην το παραμελήσετε σε αυτήν την περίπτωση, γιατί μπορεί να κινδυνεύει η ζωή του μικρού αν έχει κάτι πιο σοβαρό.
nen
nen
Kill Deal Cats
Kill Deal Cats

Θηλυκό
Άλογο
Ηλικία : 33
Τόπος : Πάτρα
Αριθμός γατουνίων : 3
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Φθινόπωρο.
Motto : Θα πεθάνουμε όλοι
Ημερομηνία Εγγραφής : 24/11/2014
Mood : ΕΠΕΙΓΟΝΤΩΣ ΒΟΗΘΕΙΑ!!!! Εχει αδυνατήσει πολύ !!! M_skat10

https://www.facebook.com/judopatras

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επιστροφή στην κορυφή

- Παρόμοια θέματα

 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης