gatospito
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

sos χτένισμα μακρύτριχης γάτας

+7
koneko
YNL
leni
Μπομπογατο
Chouzouris
Zbeebz
paris gatopalaviaris
11 απαντήσεις

Πήγαινε κάτω

sos χτένισμα  μακρύτριχης γάτας Empty sos χτένισμα μακρύτριχης γάτας

Δημοσίευση από paris gatopalaviaris Δευ Απρ 28, 2008 9:40 pm

Καλησπέρα σας και χρόνια πολλά σε όλες και όλους!!
Σας μεταφέρω ένα πρόβλημα μου μήπως μπορείτε να με βοηθήσετε.
Μεταξύ των 7 (καλά διαβάσατε 7) γάτων μου 3 μακρύτριχες, 3-4 χρόνων, ενώ μέχρι πριν από μερικούς μήνες τις χτένιζα (με πολύ δυσκολία) και απομάκρυνα τις πολλές τρίχες, τώρα τελευταία έχουν στο μέρος της πλάτης κοντά στην ουρά φτιάξει κάτι σγρόμπους από μαλλί που είναι αδύνατον να χτενίσω, γιατί ξεφωνίζουν και δαγκώνουν κλπ, και κυρίως γιατί πρέπει να υποφέρουν πολύ με το χτένισμα και τις λυπάμαι!! Έχετε συναντήσει παρόμοιο πρόβλημα? Γιατί το τρίχωμα τους πύκνωσε τόσο πολύ φέτος το χειμώνα? Γιατί δεν περιποιούνται οι ίδιες το σημείο εκείνο? Μήπως είναι κάποια πάθηση? Μήπως πρέπει να ζητήσω τη βοήθεια του γιατρού? Τις δυο τελευταίες μέρες αποφάσισα να λύσω το πρόβλημα και όλο τις πλησιάζω με την τσατσάρα με αποτέλεσμα να κρύβονται όταν με βλέπουν!!!!! sobing
paris gatopalaviaris
paris gatopalaviaris
Kitten
Kitten

Θηλυκό
Φίδι
Ηλικία : 70
Τόπος : Αγία Παρασκευή
Ημερομηνία Εγγραφής : 28/12/2007

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

sos χτένισμα  μακρύτριχης γάτας Empty Απ: sos χτένισμα μακρύτριχης γάτας

Δημοσίευση από Zbeebz Τρι Απρ 29, 2008 12:07 am

Όχι πως είμαι ειδική, γιατί εγώ ανέκαθεν είχα κοντότριχα, νομίζω όμως πως πρέπει να προσπαθήσεις να κόψεις τη μάζα των τριχών με ψαλιδάκι... Εγώ πάντως θα τις πήγαινα και καμιά βολτίτσα στον γιατρό, μπας και συμβαίνει κάτι άλλο. Ο γιατρός σίγουρα θα σε διαφωτίσει και για το χτένισμά τους.
Zbeebz
Zbeebz
Kitten
Kitten

Θηλυκό
Τίγρης
Ηλικία : 61
Ημερομηνία Εγγραφής : 28/04/2008

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

sos χτένισμα  μακρύτριχης γάτας Empty Απ: sos χτένισμα μακρύτριχης γάτας

Δημοσίευση από Chouzouris Τρι Απρ 29, 2008 12:14 am

Η Φιόγκω μου, η γάτα του πατρικού μου, το παθαίνει αυτό τα τελευταία χρόνια.... Έχουμε καταλήξει ότι λόγω γεραμάτων βαριέται να γλυφτεί και έτσι οι τρίχες μπλέκονται. Το σίγουρο είναι ότι αυτό πονάει μετά από κάποιες ημέρες. Η μητέρα μου 2 φορές έχει κάτσει προσεκτικά και τις έχει κόψει τους κόμπους. Ανακουφίστηκε πολύ...

___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___
Live long and pawspurr!...
sos χτένισμα  μακρύτριχης γάτας 02t480

I used to be schizophrenic, but WE are OK now.

sos χτένισμα  μακρύτριχης γάτας Gatota10

Chouzouris
Chouzouris
Owner of Administrator ^ο-ο^
Owner of Administrator ^ο-ο^

Θηλυκό
Ποντικός
Ηλικία : 51
Τόπος : Γάλημος
Αριθμός γατουνίων : 8 + τα αδεσποτάκια μου
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Γαταχείμωνο....
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Τον Μπάστακα, τον Ερμή & τον Σείριο
Motto : When I die I want someone fertilize my grave with catnip and every so often bring stray cat to my grave so that theyʼ ll be going all crazy and rubbing themselves all over my grave and everyone will think I was some kind of Cat God. Meow.
Ημερομηνία Εγγραφής : 07/11/2007
Mood : sos χτένισμα  μακρύτριχης γάτας Welcome

http://www.gatospito.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

sos χτένισμα  μακρύτριχης γάτας Empty Απ: sos χτένισμα μακρύτριχης γάτας

Δημοσίευση από Μπομπογατο Τρι Απρ 29, 2008 12:44 am

εδω λεει (στο τελειο βιβλιο της γατας..)οτι χρειαζεται καθημερηνη περιποιηση αλλιως κανει κομπους..(αρα το γατι ειναι υγειεστατο μην ανχωνεσε) λεει ακομα οτι αν γινουν κομποι, πρεπει να το πας σε κτηνιατρο για να τους ξεμπλεξει! ΠΟΤΕ ΜΗΝ ΚΟΒΕΤΑΙ ΜΕ ΨΑΛΙΔΙ!!! ειναι ευκολο καταλαθος να κοψετε το δερμα!

την πατησες... λεει οτι πρεπει να το φροντιζεις 2 φορες την ημερα απο 15 εως 30 λεπτα! skatovroxi skatovroxi

βημα 1 περιποιησης: βαζεις την καταλληλη πουδρα που δινει ογκο και ξεμπλεκει το τριχωμα.. και κανεις μασαζ για να παει παντου!(μια φορα την εβδομαδα!)

βημα 2:με βουρτσα απο γουρουνοτριχα, λεει εδω..βουρτσιζεις προς τα πανω ωστε να φυγουν οι νεκρες τριχες! μετα αλλαξτε φορα...(χτενιζεις και την ουρα!)

βημα 3: με λεπτη χτενα βουρτσιζεις τα ποδαρακια

βημα4:με τα χερακια σας ανοιγεται απαλα τις τριχες των αφτιων! και τελος... με μια οδοντοβουρτσα χτενιζεις τα μαγουλακια και γενικα τις τριχες στο πρόσωπο...

( αυτα! μπορει και να λεει βλακειες το βιβλιο, γιατι γενικα εχει κατι ανακριβιες.. αλλα καλο ειναι τουλαχιστον να μην επιχειρησεις να κοψεις τιποτα...)
Μπομπογατο
Μπομπογατο
Mature Cat
Mature Cat

Θηλυκό
Χοίρος
Ηλικία : 40
Τόπος : αθηνα / φλωρεντια
Αριθμός γατουνίων : Παρανα ενντ δι γκανγκ!
Motto : η γατα ξερει..
Ημερομηνία Εγγραφής : 12/04/2008
Mood : sos χτένισμα  μακρύτριχης γάτας M_sad

http://www.myspace.com/mmihmih

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

sos χτένισμα  μακρύτριχης γάτας Empty Απ: sos χτένισμα μακρύτριχης γάτας

Δημοσίευση από leni Δευ Απρ 09, 2012 2:07 pm

Η δικιά μου η Λένη είναι 3 χρονών τώρα, μέχρι 2 χρονών ήταν κοντότριχη και εδώ και 1 χρόνο περίπου το γύρισε σε μακρύτριχη!!! Την τελευταία φορά που την πήγα στον κτηνίατρο μου είπε ότι είχε πολλές νεκρές τρίχες κ με συμβούλεψε να την χτενίζω.... Βέβαια ....η δικιά μου δεν κάθεται με τίποτα να την χτενίσω και όσες φορές την κατάφερα να κάτσει κάπως ήρεμη (δηλαδή στον ύπνο) με την χτένα που της είχα παρει από pet-shop δεν έβγαινε καμία τρίχα!!! Πιο πολλές αφήνει στο χέρι μου όταν την χαϊδεύω παρά όταν πάω να την χτενίσω!!! Καμία επιπλέον συμβουλή????


leni
leni
Junior Cat
Junior Cat

Θηλυκό
Άλογο
Ηλικία : 45
Αριθμός γατουνίων : 1
Ημερομηνία Εγγραφής : 27/08/2009

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

sos χτένισμα  μακρύτριχης γάτας Empty Απ: sos χτένισμα μακρύτριχης γάτας

Δημοσίευση από YNL Δευ Απρ 09, 2012 2:59 pm

Το ίδιο πρόβλημα με την Χιονάτη μου. Δεν κάθεται με τίποτα να την χτενίσω. Είναι τόσο πεισματάρα και αντιδραστική σε αυτό που όταν προσπαθώ να την κτενίσω την ώρα που τρώει βάζει μια κροκέτα στο στόμα της και απομακρύνεται από κοντά μου πάει και την τρώει κάπου αλλού και ξανά πλησιάζει το πιάτο της. Σε άλλη περίπτωση αν με δει να την πλησιάζω με τη βούρτσα εξαφανίζεται κάτω από το τραπέζι η το κρεβάτι.
Εγώ έχω βρει μια σαν βούρτσα τετράγωνη με πολύ ψιλά δοντάκια από του Σκλαβενίτη. Βγάζει πολλές τρίχες αλλά δυστυχώς δεν μπορώ να κουμαντάρω την Χιονάτη στο χτένισμα.
YNL
YNL
Επίλεκτος Ομάδος Γ.Α.Τ.
Επίλεκτος Ομάδος Γ.Α.Τ.

Άντρας
Τίγρης
Ηλικία : 73
Τόπος : Αμφιάλη Κερατσίνι
Αριθμός γατουνίων : 1. Την Χιονάτη Κερατσινίου
Motto : ΦΟΠΛΟΧΟ ΟΝΑΡ LORD ΧΟΥΛΙΟ
Ημερομηνία Εγγραφής : 26/09/2011
Mood : sos χτένισμα  μακρύτριχης γάτας M-help

https://www.youtube.com/user/YNLAMP/videos

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

sos χτένισμα  μακρύτριχης γάτας Empty Απ: sos χτένισμα μακρύτριχης γάτας

Δημοσίευση από leni Τρι Απρ 10, 2012 8:38 am

Έτσι ακριβώς και η Λένη! κάτω από τα κρεβάτια και ούτε καν με κροκέτα στο στόμα... εντελώς ασυγκίνητη με το φαγητό στην όψη της χτένας!! Shocked Ευτυχώς βέβαια που στα σημεία που κανονικά το τρίχωμά της είναι μαύρη, οι νεκρές τρίχες είναι άσπρες και έτσι όταν την χαϊδεύω της μαδάω (ελαφρά φυσικά) τις άσπρες φουντίτσες της... Βέβαια όλο και ρίχνω μια ματιά στις βούρτσες κάθε φορά που πάω στα σούπερ μάρκετ... Μέχρι στιγμής έχω αγοράσει 4 αλλά καμία δεν κάνει...
leni
leni
Junior Cat
Junior Cat

Θηλυκό
Άλογο
Ηλικία : 45
Αριθμός γατουνίων : 1
Ημερομηνία Εγγραφής : 27/08/2009

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

sos χτένισμα  μακρύτριχης γάτας Empty Απ: sos χτένισμα μακρύτριχης γάτας

Δημοσίευση από koneko Τρι Απρ 10, 2012 8:56 am

o δικος μου "συγκινειται" στην θεα της χτενας και γρυλιζει, δινει φαπες, κανει κχχχχχ και δεν τολμας να πλησιασεις ουτε σε αποσταση 3 μετρων. Μερικες φορες τον πιανω στον υπνο και του βουρτσιζω λιγο την ραχη και το κεφαλι με βουρτσα με φυσικη χτενα. Παρολο που δεν θελει να τον χτενιζω, καθεται και του αρεσει το χτενισμα στο κεφαλι, και κυριως κατω απο το πηγουνι. Αν ακουμπησω ομως την ουρα του (γιατι εκει εχουμε εμεις προβλημα με κομπους), γινεται εξαλλος sos χτένισμα  μακρύτριχης γάτας 156338
koneko
koneko
Γατο-gourmeδιά
Γατο-gourmeδιά

Θηλυκό
Γάτα
Ηλικία : 36
Τόπος : Β. Αμερικη
Αριθμός γατουνίων : 2
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Όλες!!!
Ημερομηνία Εγγραφής : 26/03/2012
Mood : sos χτένισμα  μακρύτριχης γάτας M_tour10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

sos χτένισμα  μακρύτριχης γάτας Empty Απ: sos χτένισμα μακρύτριχης γάτας

Δημοσίευση από funambolo Τρι Απρ 10, 2012 9:45 am

Eμένα περιέργως κάθεται στο χτένισμα, αλλά ποτέ σε κάποια θέση που να βολεύει εμένα. Ή θα στρωθεί στο πάτωμα ή κάτω από τραπέζι ή σε κάποιο σημείο που να πρέπει να συρθώ, να σκύψω, να διπλωθώ, εν πάσει περιπτώσει να βασανιστώ. Άπαξ και βεβαιωθεί ότι έχω γίνει σίγμα και δυσκολεύομαι, θα κάτσει να τον χτενίσω tafos
funambolo
funambolo
Γαταμυθού
Γαταμυθού

Θηλυκό
Φίδι
Ηλικία : 58
Τόπος : Twilight Catzone
Αριθμός γατουνίων : τον Shaggy
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Τον Casanova. Τους απογόνους του Casanova. Τους προγόνους του Casanova. Μέχρι και την αμμολεκάνη του Casanova.
Motto : Garfield: I can.. but I won't
Ημερομηνία Εγγραφής : 22/01/2012
Mood : sos χτένισμα  μακρύτριχης γάτας M_flush

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

sos χτένισμα  μακρύτριχης γάτας Empty Απ: sos χτένισμα μακρύτριχης γάτας

Δημοσίευση από ralou Τρι Απρ 10, 2012 1:17 pm

Α! να και κάτι στο οποιο ειμαι τυχερη.
Η Φρεγια (ειναι ημιμακρυτριχη) όχι μονο κάθεται να την βουρτσισεις αλλά το απαιτει κιόλας.
Ερχεται κοντα μου όταν ακουσει τον ηχο ης βουρτσας της και ανεβαίνει με νιαουρίσματα στην αγκαλια μου μονη της. Παιρνει θεση και το απολαμβάνει. Οταν τελειωσουμε την μια πλευρα, την γυρίζω απο την άλλη, πάντα στην αγκαλιά μου και συνεχιζω.
Η Φρεγια μου δινει φιλάκια στο μπράτσο αι στο μάγουλο όσο γινεται αυτο. Ξέρετε, μικρα γλυψιματα με την αγκαθωτη της γλωσσα.
Την αγαπη της για το βουρτσισμα της εκδηλωσε απο την πρωτη στιγμη που ηρθε σπιτι μας.

Πάντως η Φρεγια δεν έχει το ειδος του τριχωματος που κομπιάζει, αλλά εχω ζησει με γατες που το πάθαιναν. Η μονη λυση ειναι τοτε το προσεκτικο κοψιμο. Τις τραβάει ο κομπος τις φουκαριάρες και υποφέρουν.
Με πολυ μεγάλη προσοχη όμως ετσι?!

Οσοι εχετε μικρά γατάκια, συνηθιστε τα στο βουρτσισμα απο μικρά και αν ειναι μικρα ατίθασα διαολια, γλυκάνετε τα με καμια λιχουδιτσα κάθε φορα που το κάνετε. Ετσι θα το συνδεσουν με κάτι καλο.
ralou
ralou
Γαταμυθού
Γαταμυθού

Θηλυκό
Κόκκορας
Ηλικία : 114
Τόπος : αθηνα
Αριθμός γατουνίων : Ενα και άλλο ένα που το περιμένω να γυρίσει...
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Χειμωνας, κρυο, υγρασία, βροχη
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : ΓΟΥΡΓΟΥ και ΜΙΚΥ και ΝΤΑΚΙΡΙ και ΤΣΙΛΙ βέβαια, γιατι ο ΜΑΓΙΟΥΛΗΣ είναι ΔΙΚΟΣ ΜΟΥ! Εκτορας, Τεζορινι και Λλλλόις
Motto : H καρδιά μας δεν είναι χωρος πεπερασμένος! Μπορεί να χωρέσει παλιές και νέες αγάπες χωρίς να κλέψει χωρο από καμιά τους!
Ημερομηνία Εγγραφής : 01/09/2008
Mood : sos χτένισμα  μακρύτριχης γάτας M_sad

http://www.rvoulgari.blogspot.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

sos χτένισμα  μακρύτριχης γάτας Empty Απ: sos χτένισμα μακρύτριχης γάτας

Δημοσίευση από ROZALIA78 Τρι Απρ 10, 2012 1:22 pm

Τυχερή Ralοu!!!!
ROZALIA78
ROZALIA78
Senior Cat
Senior Cat

Θηλυκό
Άλογο
Ηλικία : 45
Τόπος : Χανιά
Αριθμός γατουνίων : Τη Ροζαλία και τον Ορφέα , και ένα doggy τον Τόμμυ!!
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Γατοκαλόκαιρο
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Αιμιλιώνης, Pupa, Shaggy!!!
Motto : Η ζωή είναι μία
Ημερομηνία Εγγραφής : 14/03/2012
Mood : sos χτένισμα  μακρύτριχης γάτας M_summer

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

sos χτένισμα  μακρύτριχης γάτας Empty Απ: sos χτένισμα μακρύτριχης γάτας

Δημοσίευση από leni Τρι Απρ 10, 2012 1:37 pm

΄Αγγελος η Ραλού!! oksmily3
leni
leni
Junior Cat
Junior Cat

Θηλυκό
Άλογο
Ηλικία : 45
Αριθμός γατουνίων : 1
Ημερομηνία Εγγραφής : 27/08/2009

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

sos χτένισμα  μακρύτριχης γάτας Empty Απ: sos χτένισμα μακρύτριχης γάτας

Δημοσίευση από ralou Τρι Απρ 10, 2012 2:04 pm

Οχι! Οχι! Δεν ειμαι εγω η Ραλου αγγελος
Το κορίτσι μου η Φρεγια ειναι όμως.
Ενα μπαμπατσικο αγγελουδι, 6.300 γραμμαρια συμπαγους αγγελικης ομορφιάς, καλοσυνης, και γοητείας (αλλά δυστυχως ουχι και εξυπνάδας...) Smile Smile Smile Smile
ralou
ralou
Γαταμυθού
Γαταμυθού

Θηλυκό
Κόκκορας
Ηλικία : 114
Τόπος : αθηνα
Αριθμός γατουνίων : Ενα και άλλο ένα που το περιμένω να γυρίσει...
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Χειμωνας, κρυο, υγρασία, βροχη
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : ΓΟΥΡΓΟΥ και ΜΙΚΥ και ΝΤΑΚΙΡΙ και ΤΣΙΛΙ βέβαια, γιατι ο ΜΑΓΙΟΥΛΗΣ είναι ΔΙΚΟΣ ΜΟΥ! Εκτορας, Τεζορινι και Λλλλόις
Motto : H καρδιά μας δεν είναι χωρος πεπερασμένος! Μπορεί να χωρέσει παλιές και νέες αγάπες χωρίς να κλέψει χωρο από καμιά τους!
Ημερομηνία Εγγραφής : 01/09/2008
Mood : sos χτένισμα  μακρύτριχης γάτας M_sad

http://www.rvoulgari.blogspot.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

sos χτένισμα  μακρύτριχης γάτας Empty Απ: sos χτένισμα μακρύτριχης γάτας

Δημοσίευση από leni Τρι Απρ 10, 2012 2:13 pm

αα!! ναι σωστά!! η Φρέγια!! πάντως εγώ καθώς μεγαλώνω σιγά-σιγά μαζί με τη Λένη μου, μου φαίνεται αρχίζω και της μοιάζω σε χαρακτήρα χαχαχαχαα!!!
leni
leni
Junior Cat
Junior Cat

Θηλυκό
Άλογο
Ηλικία : 45
Αριθμός γατουνίων : 1
Ημερομηνία Εγγραφής : 27/08/2009

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

sos χτένισμα  μακρύτριχης γάτας Empty Απ: sos χτένισμα μακρύτριχης γάτας

Δημοσίευση από ralou Τρι Απρ 10, 2012 2:23 pm

Καταλαβαίνω... Ολοι το ίδιο παθαίνουμε.
Αν και το παλέυω ρε γμτ!
Το παλεβω να μην γινω ο παλιοχαραχτηρας που ειναι η γατα μου... tongueout
ralou
ralou
Γαταμυθού
Γαταμυθού

Θηλυκό
Κόκκορας
Ηλικία : 114
Τόπος : αθηνα
Αριθμός γατουνίων : Ενα και άλλο ένα που το περιμένω να γυρίσει...
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Χειμωνας, κρυο, υγρασία, βροχη
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : ΓΟΥΡΓΟΥ και ΜΙΚΥ και ΝΤΑΚΙΡΙ και ΤΣΙΛΙ βέβαια, γιατι ο ΜΑΓΙΟΥΛΗΣ είναι ΔΙΚΟΣ ΜΟΥ! Εκτορας, Τεζορινι και Λλλλόις
Motto : H καρδιά μας δεν είναι χωρος πεπερασμένος! Μπορεί να χωρέσει παλιές και νέες αγάπες χωρίς να κλέψει χωρο από καμιά τους!
Ημερομηνία Εγγραφής : 01/09/2008
Mood : sos χτένισμα  μακρύτριχης γάτας M_sad

http://www.rvoulgari.blogspot.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

sos χτένισμα  μακρύτριχης γάτας Empty Απ: sos χτένισμα μακρύτριχης γάτας

Δημοσίευση από marina289 Τρι Απρ 10, 2012 3:12 pm

ralou έγραψε:
Οσοι εχετε μικρά γατάκια, συνηθιστε τα στο βουρτσισμα απο μικρά και αν ειναι μικρα ατίθασα διαολια, γλυκάνετε τα με καμια λιχουδιτσα κάθε φορα που το κάνετε. Ετσι θα το συνδεσουν με κάτι καλο.
Πολύ σημαντικό αυτό!
Και μην υποχωρείτε αν τσινάνε και γκρινιάζουν για να σας ψαρώσουν!...
Είναι πολύ χειριστικά τα άτιμα!
Μπορεί να μην μάθουν να το απολαμβάνουν, αλλά θα πρέπει να μάθουν ότι είναι μια ρουτίνα που θα γίνεται...

marina289
Σχολιάστρια επί παντός γατηστιτού
Σχολιάστρια επί παντός γατηστιτού

Θηλυκό
Δράκος
Ηλικία : 47
Αριθμός γατουνίων : άστατος!
Motto : For every dark night,there's a brighter day
Ημερομηνία Εγγραφής : 14/03/2012
Mood : sos χτένισμα  μακρύτριχης γάτας M_violi

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επιστροφή στην κορυφή

- Παρόμοια θέματα

 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης