gatospito
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Τι να ταϊσω τα αδεσποτάκια ?

+10
ροζιτα
YNL
μελινάκι
gkioulbakses
koneko
maomoi
Μαυρογατος
πατουσακια
Gatoplikti
kouix
14 απαντήσεις

Σελίδα 2 από 2 Επιστροφή  1, 2

Πήγαινε κάτω

Τι να  ταϊσω τα  αδεσποτάκια ? - Σελίδα 2 Empty Απ: Τι να ταϊσω τα αδεσποτάκια ?

Δημοσίευση από Gatoplikti Δευ Αυγ 28, 2017 12:00 pm

Πιο σπάμ βρε Μαρια?
Οσο διαβάζεις τα θέματα διατροφής τοσο περισσοτερο μπερδεύεσαι και χάνεσαι και η αληθεια ειναι οτι δεν ειμαστε διατροφολογοι να ξέρουμε ολες αυτες τις πληροφοριες.
Το μονο που μπορουμε ισως να κανουμε ειναι να ενημερωνομαστε οσο γινεται και να λειτουργούμε με την λογικη. dizzy
Gatoplikti
Gatoplikti
Γατόπληκτη
Γατόπληκτη

Θηλυκό
Βουβάλι
Ηλικία : 50
Τόπος : Αθήνα
Αριθμός γατουνίων : 2
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : To Μαντολίνι!!
Motto : "THE STALKER"
Ημερομηνία Εγγραφής : 19/09/2012
Mood : Τι να  ταϊσω τα  αδεσποτάκια ? - Σελίδα 2 M_choco

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Τι να  ταϊσω τα  αδεσποτάκια ? - Σελίδα 2 Empty Απ: Τι να ταϊσω τα αδεσποτάκια ?

Δημοσίευση από Spiros82 Δευ Αυγ 28, 2017 5:14 pm

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ για τις απαντήσεις σου. Η αλήθεια είναι ότι συμφωνώ απόλυτα σε όλα όσα λες. Προσωπικά θεωρώ την Applaws από τις πολύ καλές εταιρείες και συνάμα προσιτή σε σχέση με Acana-Orijen κτλπ . Εγώ τους κάνω 3 γεύμα στην ημέρα. Πρωινό μεσημεριανό και βραδυνό. Πρωί και βράδυ με ξηρά τροφή και το μεσημεριανό κονσέρβες της bozita.Επισης και τα δύο γατάκια μου πίνουν πολύ νερό . Θα διαβάσω διεξοδικά και το άλλο θέμα που πόσταρες αν και τόσο καιρό μόνο διαβάζω tiletheatis
Spiros82
Spiros82
Junior Cat
Junior Cat

Άντρας
Σκύλος
Ηλικία : 41
Τόπος : Αμφιάλη Κερατσινίου
Αριθμός γατουνίων : 2
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Γατοχείμωνο
Ημερομηνία Εγγραφής : 28/05/2017
Mood : Τι να  ταϊσω τα  αδεσποτάκια ? - Σελίδα 2 M_icecream

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Τι να  ταϊσω τα  αδεσποτάκια ? - Σελίδα 2 Empty Απ: Τι να ταϊσω τα αδεσποτάκια ?

Δημοσίευση από Gatoplikti Τρι Αυγ 29, 2017 10:08 am

Εμένα τα σκασμένα μου χουν βγάλει την πιστη με τις κονσέρβες angry2
Gatoplikti
Gatoplikti
Γατόπληκτη
Γατόπληκτη

Θηλυκό
Βουβάλι
Ηλικία : 50
Τόπος : Αθήνα
Αριθμός γατουνίων : 2
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : To Μαντολίνι!!
Motto : "THE STALKER"
Ημερομηνία Εγγραφής : 19/09/2012
Mood : Τι να  ταϊσω τα  αδεσποτάκια ? - Σελίδα 2 M_choco

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Τι να  ταϊσω τα  αδεσποτάκια ? - Σελίδα 2 Empty Απ: Τι να ταϊσω τα αδεσποτάκια ?

Δημοσίευση από Spiros82 Τρι Αυγ 29, 2017 11:07 pm

Gatoplikti έγραψε:Εμένα τα σκασμένα μου χουν βγάλει την πιστη με τις κονσέρβες angry2
happy2 happy2
Θα σου δανείσω καμία εβδομάδα τα δικά μου να τους κάνουν μαθήματα καλής συμπεριφοράς και σαβουαρ βιβρ στο φαγητό oksmily3
Spiros82
Spiros82
Junior Cat
Junior Cat

Άντρας
Σκύλος
Ηλικία : 41
Τόπος : Αμφιάλη Κερατσινίου
Αριθμός γατουνίων : 2
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Γατοχείμωνο
Ημερομηνία Εγγραφής : 28/05/2017
Mood : Τι να  ταϊσω τα  αδεσποτάκια ? - Σελίδα 2 M_icecream

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Τι να  ταϊσω τα  αδεσποτάκια ? - Σελίδα 2 Empty Απ: Τι να ταϊσω τα αδεσποτάκια ?

Δημοσίευση από Stella M. Τετ Αυγ 30, 2017 3:46 am

Spiros82 έγραψε:
Gatoplikti έγραψε:Εμένα τα σκασμένα μου χουν βγάλει την πιστη με τις κονσέρβες angry2
happy2 happy2
Θα σου δανείσω καμία εβδομάδα τα δικά μου να τους κάνουν μαθήματα καλής συμπεριφοράς και σαβουαρ βιβρ στο φαγητό oksmily3

Μετά ας περάσουν κι από εμάς μια βόλτα!! Laughing Κι εμένα με έχουν σκάσει οι δικές μου! Μα να θες να τις ταίσεις καλά και να μην τρώνε κονσερβούλες;;; Να είναι καλά το αδέσποτο γατοκοπάδι μου που εκτιμάει και τη μαγειρική μου! Smile Φιλέτο κοτόπουλο με κολοκύθα και λίιιγο γλυκοπατάτα απέρριψαν παιδιά! Μοσχοβολούσε!
Stella M.
Stella M.
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Δράκος
Ηλικία : 35
Τόπος : Θεσσαλονίκη
Αριθμός γατουνίων : 4
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Κάποτε μου άρεζε η βροχή, τώρα σκέφτομαι τα ζουζουνάκια που γυρνάνε έξω..
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Τον Αρουλίνη που βρήκα σκαρφαλωμένο σε ένα δέντρο στη βροχή και τον έδωσα για υιοθεσία..Οι νέοι γατογονείς όμως τον λατρεύουν!
Motto : Αύριο είναι μια καινούργια μέρα
Ημερομηνία Εγγραφής : 20/01/2017
Mood : Τι να  ταϊσω τα  αδεσποτάκια ? - Σελίδα 2 M_hug

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Τι να  ταϊσω τα  αδεσποτάκια ? - Σελίδα 2 Empty Απ: Τι να ταϊσω τα αδεσποτάκια ?

Δημοσίευση από dagger Τετ Αυγ 30, 2017 9:59 am

Μια ερωτηση βρε παιδια
Δεν φοβοσαστε τις φολες με τα μαγειρευτα και τις κονσερβες ?
Δεν ξερω απο φολες ουτε τι μορφη εχουν , αλλά θυμάμαι ενα περιστατικό στο οποίο ήμουν παρούσα .
Εργαζόμουν στον Δημο Π Φαλήρου και σε μια πλατεία που σκουπιζα μαζευόντουσαν γατια και σκυλιά και τα τα'ί'ζαμε , είχαν ρίξει φόλες μεσα σε μαγειρευτο φαγητό. Στην αρχή δεν έδωσα σημασία , ίσα ίσα που χάρηκα γιατί ήταν μια μεγάλη ποσότητα κρεατικών , μπιφτέκια κλπ και σκεφτηκα ότι θα την κάνουν ταράτσα τα ζωάκια .
Το καταλάβα όταν κατέβηκαν τα περιστέρια και τρώγανε και ξαφνικά πέφτανε κατω και πεθαιναν μεσα σε σπασμους.
Φρικτό θέαμα , ειδοποίησα και ηρθαν και μαζεψαμε τις τροφες και πανω από 20 νεκρά περιστέρια .
Ευτυχώς δεν πρόλαβαν να φανε οι γατες και τα σκυλιά . Αλλα και τα περιστέρια κρίμα ήταν , πλασματα του Θεου είναι κι αυτά.
Και εδώ στην γειτονιά ένας σκατόψυχος γέρος - πεθανε και ησυχασαν οι γατες - μέσα σε φαγητό μαγειρεμένο τους εριχνε φολες και πεθαιναν οι γατες .
Τωρα που τους δινουμε κροκέτες και μάλιστα σε ελεγχόμενο περιβάλλον , στο γκαραζ μιας πολυκατοικίας , δεν εχουμε πλεον κρουσματα δηλητηριάσεων.
dagger
dagger
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Βουβάλι
Ηλικία : 62
Τόπος : Δάφνη - Αθήνα
Αριθμός γατουνίων : 16 και τέλος
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : όλες τις εποχές .... με μια αδυναμία στον χειμώνα
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : τώρα πια κανένα ...έκλεισα σαν γατομάνα
Motto : follow your dream
Ημερομηνία Εγγραφής : 28/04/2015
Mood : Τι να  ταϊσω τα  αδεσποτάκια ? - Σελίδα 2 Welcome

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Τι να  ταϊσω τα  αδεσποτάκια ? - Σελίδα 2 Empty Απ: Τι να ταϊσω τα αδεσποτάκια ?

Δημοσίευση από Gatoplikti Τετ Αυγ 30, 2017 2:04 pm

Spiros82 έγραψε:
Gatoplikti έγραψε:Εμένα τα σκασμένα μου χουν βγάλει την πιστη με τις κονσέρβες angry2
happy2 happy2
Θα σου δανείσω καμία εβδομάδα τα δικά μου να τους κάνουν μαθήματα καλής συμπεριφοράς και σαβουαρ βιβρ στο φαγητό oksmily3

Α δεν κατάλαβες, τρώμε κονσέρβες μεγιστης περιεκτηκοτητας 100γρ απο 50 έως 100 φρεσκοανοιγμένες οι οποιες περιέχουν γκουρμε γεύματα, βλέπε  ψαρικά με παπάγια ανανά. Η μανδάμ ειναι τούντρρα γάτα και τρώει ακάνα απο τις καναδικές φάρμες καθως και freeze dried λιχουδιες  happy2  Ο δε μεσιε ειναι περισσοτερο vegie και τρωει ποικιλια σαλατικών ενω ειναι το εντελώς αντιθετο απο την τούντρα γάτα happy2 Η δε τούντρα γάτα δεν τρώει πλέον οταν το πιάτο ειναι χαμηλά αλλα στο ύψος του κεφαλιού της λες και ειναι άνθρωπος το σκασμένο.
Πέραν την πλάκας ανοιγεις μια κονσερβα μπορει να φανε λιγο και μετα να μην την αγγιξουν αν δεν την αγγιξουν εντελώς. tafos  Γινονται εκλεκτικα οσο μεγαλώνουν και οταν ειναι μικρά και έξω κανουν σαν τρελα΄για κονσερβες.... tongueout
Gatoplikti
Gatoplikti
Γατόπληκτη
Γατόπληκτη

Θηλυκό
Βουβάλι
Ηλικία : 50
Τόπος : Αθήνα
Αριθμός γατουνίων : 2
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : To Μαντολίνι!!
Motto : "THE STALKER"
Ημερομηνία Εγγραφής : 19/09/2012
Mood : Τι να  ταϊσω τα  αδεσποτάκια ? - Σελίδα 2 M_choco

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Τι να  ταϊσω τα  αδεσποτάκια ? - Σελίδα 2 Empty Απ: Τι να ταϊσω τα αδεσποτάκια ?

Δημοσίευση από Gatoplikti Τετ Αυγ 30, 2017 2:09 pm

dagger έγραψε:Μια ερωτηση βρε παιδια
Δεν φοβοσαστε τις φολες με τα μαγειρευτα και τις κονσερβες  ?
Δεν ξερω απο φολες ουτε τι μορφη εχουν , αλλά θυμάμαι ενα περιστατικό στο οποίο ήμουν παρούσα .
Εργαζόμουν στον Δημο Π Φαλήρου και  σε μια πλατεία που σκουπιζα    μαζευόντουσαν γατια και σκυλιά και τα τα'ί'ζαμε , είχαν ρίξει φόλες μεσα σε μαγειρευτο φαγητό. Στην αρχή δεν έδωσα σημασία , ίσα ίσα που χάρηκα γιατί ήταν μια μεγάλη ποσότητα κρεατικών , μπιφτέκια κλπ και σκεφτηκα ότι θα την κάνουν ταράτσα τα ζωάκια .
Το καταλάβα όταν κατέβηκαν τα περιστέρια και τρώγανε και ξαφνικά πέφτανε κατω και πεθαιναν μεσα σε σπασμους.
Φρικτό θέαμα , ειδοποίησα και ηρθαν και μαζεψαμε τις τροφες και πανω από 20 νεκρά  περιστέρια .
Ευτυχώς δεν πρόλαβαν να φανε οι γατες και τα σκυλιά . Αλλα και τα περιστέρια κρίμα ήταν , πλασματα του Θεου είναι κι αυτά.
Και εδώ στην γειτονιά ένας σκατόψυχος γέρος - πεθανε και ησυχασαν οι γατες - μέσα σε φαγητό μαγειρεμένο τους εριχνε φολες και πεθαιναν οι γατες .
Τωρα που τους δινουμε κροκέτες και μάλιστα σε ελεγχόμενο περιβάλλον , στο γκαραζ μιας πολυκατοικίας , δεν εχουμε πλεον κρουσματα δηλητηριάσεων.

Ποτε δεν ξέρεις , φυσικα και ειναι να φοβάσαι , βέβαια οταν καποιο έρχοντια και πετάνε φαγητα και βρωμιζουν τον τοπο καποιοι αλλοι ενοχλούνται. Εγω οταν δινω κονσέρβες βαζω παντα αλουμινοχαρτο περιμενω να φάνε και τα πετάω μετά τα σκουπιδια. Οταν παει ο άλλος ο βλάκας με το πιατο στο χέρι και πετάει σάλτσες κα διαφορα στα πήλινα που έχω για την ξηρά τι να πεις? Δεν τους κοβει οτι βρωμιζουν? Να κατεβάζω ζεστά νερα και να τα πλένω στον δρομο και δώστου, ουτε λογος για να καθαρισουν κατι.
Gatoplikti
Gatoplikti
Γατόπληκτη
Γατόπληκτη

Θηλυκό
Βουβάλι
Ηλικία : 50
Τόπος : Αθήνα
Αριθμός γατουνίων : 2
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : To Μαντολίνι!!
Motto : "THE STALKER"
Ημερομηνία Εγγραφής : 19/09/2012
Mood : Τι να  ταϊσω τα  αδεσποτάκια ? - Σελίδα 2 M_choco

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Τι να  ταϊσω τα  αδεσποτάκια ? - Σελίδα 2 Empty Απ: Τι να ταϊσω τα αδεσποτάκια ?

Δημοσίευση από Stella M. Τετ Αυγ 30, 2017 5:20 pm

Τρίτη απόπειρα να σας γράψω σήμερα! Τη μία πέρασε τυφώνας Φούσκα από τον υπολογιστή και μετά έκανα εγώ χαζαμάρα!

Το θέμα της φόλας..αχ..κι εγώ το τρέμω καθημερινά Μαρία μου! Προς αποφυγή παρεξηγήσεων και λοιπών φρικτών προεκτάσεων προσέχω όσο περισσότερο μπορώ στο θέμα του ταϊσματος.
Για αρχή κατεβαίνω αργά το βράδυ και το έχουν μάθει οπότε την υπόλοιπη μέρα δεν πολυκυκλοφορούν και δεν τραβάω κακιασμένη προσοχή γειτόνων.
Τα πιατάκια τους είναι φελιζολένια και τα αλλάζω τακτικά. Παλιότερα μου τα πετούσαν, τώρα τα κρύβω μέσα σε χόρτα και σημεία δύσκολα προσβάσιμα και αλλάζω τα σημεία ταϊσματος. Κονσερβούλα βάζω τόση ώστε να φαγωθεί εκείνη την ώρα και το μαγειρευτό τους το κάνω λίγο πηχτούλι και βάζω στο καθένα από μια μπαλίτσα ή στα πιατάκια που έχουμε μπροστά στην αυλή του ισογείου μιας γειτόνισας που επίσης τα φροντίζει πολύ. Κροκετούλα βάζω ώστε να έχουν την υπόλοιπη μέρα. Αναβαθμίστηκα τελικά σε Happy Cat Minkas, όπως προτάθηκε σε αυτό το post, και την τρώνε πολύ καλά!
Επίσης καθαρίζω πολύ! Έχω σκουπάκι και γενικότερα μαζεύω σκουπίδια που αφήνουν κάποιοι άλλοι από αποφάγια κτλ. Έχω γίνει λίγο η βραδινή καθαριότητα της γειτονιάς, αλλά για να μπορώ να τα ταϊζω όπως θέλω και με τις λιγότερες δυνατές παρεξηγήσεις δε με νοιάζει. Είχαν αφήσει τις προάλλες κεφαλάκια από καθαρισμένα ψάρια. Με καλές προθέσεις, δε λέω, αλλά προφανώς και βρώμισαν έξω από τον κάδο...ε τα μάζεψα κι αυτά!
Ένας ακόμη λόγος, εκτός από τα καλά που τους κάνει, που θέλω να δίνω κονσερβάκια κτλ είναι ότι έχουμε και ζητήματα εκπαίδευσης! Smile Να μη χτυπάμε τους γατοφίλους (Όχι Σποράκο-Κάθε βράδυ), να μη δαγκωνουμε (Γλύκα για σένα τα λέω αυτά Laughing ), να περιμένουμε όσο γίνεται τη σειρά μας στο φαγητό και τέλος να περνάμε το δρόμο! Δεν ξεχνώ το Λουκανικάκι μου που έφυγε νωρίς μαζί με τα αγέννητα μωρά της..
Έχω λοιπόν το Μαϊμουδάκο, το Μαξ και τον Κλωνάκο που πολλές φορές με ακολουθούν μέχρι το περίπτερο. Δεν κατάφερα να τους το κόψω, οπότε προσπαθώ να τους δείξω πότε περνάμε το δρόμο..Με το Μαϊμουδάκο νομίζω κάτι κάνουμε. Εννοείται πως σε τέτοια "τελετουργικά" η μπουκίτσα πατεδάκι πάει σύννεφο.

Καταλήγω τελικά να σκέφτομαι ότι αν βρεθεί ο παλιάνθρωπος που θα τους ρίξει κάτι..δυστυχώς τα αδεσποτάκια θα πάνε, γιατί τις φόλες τις πασάρουν τα ανθρωποειδή με πολύ δελεαστική μορφή. Είναι κι αυτό ένας από τους πολλούς κινδύνους που έχει η ζωή έξω. Αποφάσισα οπότε, πως θα ζούμε εδώ χαρούμενα με την ελπίδα να είμαστε καλά για πολλά γατοχρόνια, προσέχω όσα μπορώ, αλλά δεν μου πάει η καρδιά να τους στερήσω τα μεζεδάκια τους. (Να δείτε τρίχωμα ωραίο που έχουν κάνει! Και χαρούμενες ουρίτσες! Και τώρα που βρήκα και φθηνές αμπουλίτσες, γιατί στο σπρέυ δεν πολυκάθονται..Θα λάμπψουμε! oksmily3 )
Αν τουλάχιστον τα έχω εγώ χορτασμένα ίσως να ελαχιστοποιώ κάπως τις πιθανότητες. Βλέπω για παράδειγμα, ένα παληκάρι που τους αφήνει τακτικά φαγητό και είναι πάντα γεμιστά (δε θα του πολυαρέσουν φαίνεται happy2 ). Τα γατούδια δεν πολυπάνε παρόλο που έχει κιμά μέσα. Πάνε αν έχει τελειώσει η κροκέτα που τους βάζω εγώ.
Μόνιμα στο κοπάδι μου είναι 15 γατούδια πολλά εκ των οποίων τα μεγάλωσα εγώ από μικρά..η σκέψη και μόνο να πάθουν κάτι..δε χωράνε σχόλια. Τα συναισθήματα σας είναι γνώριμα.

Gatoplikti στα παράξενα σπιτόγατα τώρα..εμείς πάλι είμαστε του ψαριού! Πφφφ! Για να τους δώσω κοτόπουλο, άλλο κρέας πλην του ψαριού γενικότερα και τι δε δοκίμασα! Αυτή την περίοδο από κοτόπουλο η Φόρεστ τρώει κοτόπουλο Schesir, η Γκρίνια Applaws και η Φούσκα Canagan με λαχανικά και κανένα άλλο κοτόπουλο! Αλλά και πάλι τρώνε; Μου τρώνε μια παρτίδα, παίρνω δεύτερη καταλήγει κάτω! Και εμείς παίρναμε μια γκουρμεδιά με τόνο και παπάγια, την έτρωγαν σαν τρελά, τη βαρέθηκαν κι αυτή και εγώ μαζί τους να ψάχνω νέες κονσέρβες και να μη τις τρώνε! Κάθε φορά με τον ενθουσιασμό μένω!"Α τι ωραία φαγητάκια ψώνισα!" Μιιιιχ οι δικές μου! Και όλα αυτά την ώρα που δε μπορώ να γλιτώσω τα ψωμιά από τη Γκρίνια! Της δίνω κοτόπουλο, το παρατάει και ξετρυπώνει το ψωμί κα τα τυροπιτάκια! Μεγάλο κόλλημα.
Αχ, αυτά τα γατουλάκια, τι μας κάνουν! Αλλά και τι έρωτας! love
Stella M.
Stella M.
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Δράκος
Ηλικία : 35
Τόπος : Θεσσαλονίκη
Αριθμός γατουνίων : 4
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Κάποτε μου άρεζε η βροχή, τώρα σκέφτομαι τα ζουζουνάκια που γυρνάνε έξω..
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Τον Αρουλίνη που βρήκα σκαρφαλωμένο σε ένα δέντρο στη βροχή και τον έδωσα για υιοθεσία..Οι νέοι γατογονείς όμως τον λατρεύουν!
Motto : Αύριο είναι μια καινούργια μέρα
Ημερομηνία Εγγραφής : 20/01/2017
Mood : Τι να  ταϊσω τα  αδεσποτάκια ? - Σελίδα 2 M_hug

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Τι να  ταϊσω τα  αδεσποτάκια ? - Σελίδα 2 Empty Απ: Τι να ταϊσω τα αδεσποτάκια ?

Δημοσίευση από Gatoplikti Πεμ Αυγ 31, 2017 3:18 pm

Λοιπον εγω εφαρμοζω το εξής και μάλλον πιάνει τελικά. Αν μου έτρωγαν καποιες κονσέρβες που τώρα δεν τρώνε, τις κρατάω για κανένα μήνα μετά και κανω εναλλαγές. Πηρα πολυ πράγμα απέξω και ετσι παιζω.. Εδω μου τυχε μάρκα καινούργια που έφαγε ο μικρος και η μανδάμ δεν πλησιάζε και τώρα δεν πλησιάζει ο μικρος και τρώει η μπουμπού. Παει και τρώει το ένα στο πιάτου του αλλουνου. Άβυσσος.... tafos
Gatoplikti
Gatoplikti
Γατόπληκτη
Γατόπληκτη

Θηλυκό
Βουβάλι
Ηλικία : 50
Τόπος : Αθήνα
Αριθμός γατουνίων : 2
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : To Μαντολίνι!!
Motto : "THE STALKER"
Ημερομηνία Εγγραφής : 19/09/2012
Mood : Τι να  ταϊσω τα  αδεσποτάκια ? - Σελίδα 2 M_choco

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Τι να  ταϊσω τα  αδεσποτάκια ? - Σελίδα 2 Empty Απ: Τι να ταϊσω τα αδεσποτάκια ?

Δημοσίευση από Stella M. Σαβ Σεπ 23, 2017 4:34 pm

Επανέρχομαι στο θέμα διατροφής των αδεσπότων.
Όπως γράφω και πιο πάνω νομίζω από κροκετούλα αυτό το διάστημα δίνω τη Happy Cat Minkas για στειρωμένα και σε κονσερβούλες κατέληξα στις Vio Cat, οικονομικές και φαίνονται καλούλες, τα δε γατούλια ενθουσιάστηκαν όταν τις ξεκίνησα και μετά δίνω περιστασιακά από τις σειρές σουπερ μάρκετ Mr. Grand και Family Friends (οι αντίστοιχες μάρκες του Μασούτη και του Βασιλόπουλου), με τη Family Friends να υπερτερεί λίγο σε ποιότητα. Βέβαια αυτές δεν είναι η πιο οικονομική επιλογή.

Πολύ καλό μου φαίνεται το αντίστοιχο πατέ Family Friends, ειδικά το "Σολωμός, γαρίδες", αλλά ακριβό και μετά Lara's πατεδάκι, όχι ότι καλύτερο, αλλά από τα οικονομικά και το παίρνω γιατί το πατέ φεύγει πολύ και με βολεύει.

Η καλύτερη προσθήκη που έκανα τελευταία στο φαγητό τους ήταν η Naturel, η οποία φαίνεται πολύ καλή κονσερβούλα, αλλά και πάλι ασύμφορη αφού βρίσκω μόνο μικρούλα συσκευασία, οπότε παίρνω μερικές και είτε τις μοιράζω, είτε τρώει μία ένα διαφορετικό γατί κάθε μέρα! Ενδεικτικά αναφέρω για τη Naturel την ετικέτα της: Συμπληρωματική τροφή για γάτες-Σύσταση: Κοτόπουλο 41%, γαρίδες 4%, ρύζι 1%. Αναλυτικά συστατικά: Πρωτεϊνη 9%, ακατεργαστες ίνες 0,1%, λιπαρά 3% κτλ. Πως σας φαίνεται;

Έννοείται σε όλα τα παραπάνω έχουμε ανα τακτά χρονικά διαστήματα κοτόπουλο ρυζάκι μαγειρεμένο, τουλάχιστον να ξέρω ότι τρώνε πραγματικά και λίγο κρεας.

Και οι τελευταίες παρατηρήσεις μου...
1. Χθες ξέμεινα από Minkas και πήρα μια One της Purina και τρελάθηκαν. Πρώτη φορά ξεκίνησαν να τρώνε πριν βάλω κονσέρβα. Βέβαια και για τη Friskies τρελαίνονται...δεν είναι ότι μας λένε και πολλά για την ποιότητα της τροφής τα γούστα τους...Τη συσκευασία την πέταξα η έξυπνη δε διάβασα σύσταση
2. Αν έχετε αφήσει ποτέ στα σκουπίδια κουτί από κονσέρβα δεν ξέρω αν έχετε προσέξει ποτέ πόσο μα πόσο άσχημα μυρίζουν αυτές του Lidl την αμέσως επόμενη ημέρα. Εγώ εκεί προβληματίστηκα σοβαρά και άρχισα να ψάχνω εναλλακτικές..Εντάξει τελείως εμπειρικό, αλλά δεν θα έπρεπε κάτι να μας λέει; Καμία άλλη κονσέρβα δε μυρίζει έτσι αν μείνει.
Stella M.
Stella M.
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Δράκος
Ηλικία : 35
Τόπος : Θεσσαλονίκη
Αριθμός γατουνίων : 4
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Κάποτε μου άρεζε η βροχή, τώρα σκέφτομαι τα ζουζουνάκια που γυρνάνε έξω..
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Τον Αρουλίνη που βρήκα σκαρφαλωμένο σε ένα δέντρο στη βροχή και τον έδωσα για υιοθεσία..Οι νέοι γατογονείς όμως τον λατρεύουν!
Motto : Αύριο είναι μια καινούργια μέρα
Ημερομηνία Εγγραφής : 20/01/2017
Mood : Τι να  ταϊσω τα  αδεσποτάκια ? - Σελίδα 2 M_hug

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Τι να  ταϊσω τα  αδεσποτάκια ? - Σελίδα 2 Empty Απ: Τι να ταϊσω τα αδεσποτάκια ?

Δημοσίευση από Gatoplikti Δευ Σεπ 25, 2017 12:00 pm

Μωρε εμένα μου μυριζουν πολλες σαν σκ@@@ ακομα και μολις την ανοιξεις. Απο τα λιντλ μπορεις να παρεις οχι τις coshida εχει κατι αλλες καλυτερες. Τι να συγκρινουμε τωρα απο κονσέρβες ποιοτητας σουπερ μαρκετ. Εγω θα σου προτεινα rokus σαν μια οικονομικη λυση για τα αδεσποτάκια, του μασούτη δεν τις ξέρω , δεν έχω παει ποτε σε μασούτη. Η natourel τώρα που λες δεν εχει καμια σχέση με ολες αυτές. Ειναι και ακριβή. Aν ειναι πληρώνεις 1 ευρώ τα 80γρ τοτε παρε αντιμοντα καρνυ ή μποζιτα που ειναι καλες.  Το θέμα ειναι ποσα χρήματα θελεις να διαθέσεις βασικά. Η πουρινα οne δεν ειναι ακριβή? Γιατι δεν παιρνεις καποιο σακι απο πετ σοπ μεγαλο? Εννοειται οτι θα τους αρέσουν τροφές οι οποιες θα έχουν ενισχυιτκα γεύσης και αλατι.  tafos  
Σημειση σε περιπτωση που δεν το ξέρεις , αν αφήνεις κατω μεγάλες κονσέρβες ή ακομα πετάς στον καδο των σκουπιδιών τις πατάμε και τις τσαλακώνουμε μην τυχον και  κολλησει κανενα αδεσποτάκι την μουριτσα του.
Gatoplikti
Gatoplikti
Γατόπληκτη
Γατόπληκτη

Θηλυκό
Βουβάλι
Ηλικία : 50
Τόπος : Αθήνα
Αριθμός γατουνίων : 2
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : To Μαντολίνι!!
Motto : "THE STALKER"
Ημερομηνία Εγγραφής : 19/09/2012
Mood : Τι να  ταϊσω τα  αδεσποτάκια ? - Σελίδα 2 M_choco

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Τι να  ταϊσω τα  αδεσποτάκια ? - Σελίδα 2 Empty Απ: Τι να ταϊσω τα αδεσποτάκια ?

Δημοσίευση από Stella M. Δευ Σεπ 25, 2017 4:00 pm

Στο Lidl δεν έχω δει άλλη μάρκα εκτός της Coshida. Σε κροκέτα είχαν και άλλη μάρκα αλλά πλέον δε τη φέρνουν.
Τη Rokus την έχω υπόψη από εδώ μέσα που διάβασα, αλλά δε τη βρίσκω εύκολα, πρέπει να παραγγείλω και μου ανεβαίνει πολύ το κόστος σε μεταφορικά λόγω βάρους.
Τη Naturel την παίρνω 0,70 ευρώ και ναι δεν έχει καμία σχέση με τις άλλες, είναι απλά η μικρή ποιοτική προσθήκη σε αυτά που τρώνε, γι ' αυτό και πάει ένα γατί τη φορά ή τη μοιράζω στο τέλος σαν λιχουδιά από ένα μικρό κομματάκι. Αλήθεια κυκλοφορεί σε μεγαλύτερη συσκευασία;
Η One είναι ακριβή, απλά έτυχε και δεν πρόλαβα να περάσω από το pet shop και έτσι την πήρα.
Τη Minkas την παίρνω μέχρι στιγμής χύμα, 5 kg τη φορά, αλλά μάλλον πρέπει να αλλάξω σύστημα τώρα που το κοπάδι ξεπετάχτηκε και φεύγει μπόλικη κροκέτα
Κονσέρβα σειράς που τη βρίσκω εύκολα είναι η Vio Cat που αναφέρω. Γράφει:Κρέας και υποπροϊόντα κρέατος (κοτόπουλο 8% min) και την παίρνω 0,60 ευρώ τα 410 g. Άλλες οικονομικές, που δοκίμασα γράφουν 4% και αν. Η Rokus αλήθεια τι γράφει; Γιατί δεν εντόπισα τη σύστασή της κάπου.

Τώρα για το τι μπορώ να διαθέσω τους τελευταίους μήνες όλο ξεφεύγω λίγο από αυτά που λέω εξαρχής ότι θα δώσω, αλλά είμαι και στο ψάξιμο. Προσπαθώ να επενδύσω σε πιο καλή κροκέτα και δευτερευόντως στην κονσέρβα, αλλά να μην είναι και σκουπίδι τελείως. Εμένα το πρόβλημά μου είναι τα πατέ, εκεί ξεφεύγω. Πατέ μικρά δίνω σε δυο τρία καλομαθημένα και μετά στα πιο φοβισμένα, που δεν θα προλάβουν αλλιώς να φάνε συν κανά δυο που ανόιγω στο τέλος και τα δίνω για λιχουδιά ξεχωριστά στο καθένα, όταν κάνουμε αγάπες..(Οι γατολατρείες με τρώνε)

Κατά τα άλλα νόμιζω ότι το τρίπτυχο: Minkas-Vio Cat-μαγειρευτό που και που, τα καλύπτει.

Σπόιλερ:
Stella M.
Stella M.
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Δράκος
Ηλικία : 35
Τόπος : Θεσσαλονίκη
Αριθμός γατουνίων : 4
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Κάποτε μου άρεζε η βροχή, τώρα σκέφτομαι τα ζουζουνάκια που γυρνάνε έξω..
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Τον Αρουλίνη που βρήκα σκαρφαλωμένο σε ένα δέντρο στη βροχή και τον έδωσα για υιοθεσία..Οι νέοι γατογονείς όμως τον λατρεύουν!
Motto : Αύριο είναι μια καινούργια μέρα
Ημερομηνία Εγγραφής : 20/01/2017
Mood : Τι να  ταϊσω τα  αδεσποτάκια ? - Σελίδα 2 M_hug

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Τι να  ταϊσω τα  αδεσποτάκια ? - Σελίδα 2 Empty Απ: Τι να ταϊσω τα αδεσποτάκια ?

Δημοσίευση από Gatoplikti Τρι Σεπ 26, 2017 10:55 am

opticat ειναι η μαρκα στα lidl. Καλα και η ροκους τωρα να χει κανα 10% απο οτι θυμαμαι? δεν ειμαι και σιγουρη. Το σακι θα σου ρθει φθηνοτερα θαρρώ.
Gatoplikti
Gatoplikti
Γατόπληκτη
Γατόπληκτη

Θηλυκό
Βουβάλι
Ηλικία : 50
Τόπος : Αθήνα
Αριθμός γατουνίων : 2
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : To Μαντολίνι!!
Motto : "THE STALKER"
Ημερομηνία Εγγραφής : 19/09/2012
Mood : Τι να  ταϊσω τα  αδεσποτάκια ? - Σελίδα 2 M_choco

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Σελίδα 2 από 2 Επιστροφή  1, 2

Επιστροφή στην κορυφή

- Παρόμοια θέματα

 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης