gatospito
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Αλλεργία της γατούλας και τις εμπειρίες σας παρακαλώ...

5 απαντήσεις

Πήγαινε κάτω

Αλλεργία της γατούλας και τις εμπειρίες σας παρακαλώ... Empty Αλλεργία της γατούλας και τις εμπειρίες σας παρακαλώ...

Δημοσίευση από Lina Πεμ Φεβ 26, 2015 5:00 pm

Σίγουρα λίγο πολύ ίσως οι περισσότεροι-ες από σας έχετε περάσει και από αυτό το στάδιο με το γατούνι σας και ήθελα την δικιά σας εμπειρία-συμβουλή. Πριν κάτι εβδομάδες η μία μου πορτοκαλούλα, η Βάνα εμφάνισε στο πίσω ποδαράκι κάτι σαν πληγούλα που είχε επουλωθεί, στην ουσία ένα κομματάκι του ποδιού που δεν υπήρχαν τρίχες, κάπως ροζοπό. Είπα να μην πανικοβληθώ, μήπως τρίφτηκε κάπου με το ατελείωτο παιχνίδι όλη μέρα, μήπως, μήπως...Τελικά με τα πολλά μήπως πήγαμε εχθές στο γιατρό αφού ξεσηκώσαμε από τις φωνές στο δρόμο όλο τον Πειραιά και την Αθήνα μαζί. Η διάγνωση αλλεργία αγνώστου αιτιολογίας. Φύγαμε με prezolon, κρεμούλα και αντιβίωση. Τώρα έχω αγχωθεί, από που να ξεκινήσω, τι φταίει, τροφή παίρναμε την tonus, τώρα r/c,η άμμος που είναι χονδρόκοκκη η sanicat(για μένα καλή). Είναι και τέσσερα ζωή νάχουν grouphug
Lina
Lina
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Γάτα
Ηλικία : 60
Τόπος : Πειραιάς
Αριθμός γατουνίων : 4
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : καλοκαίρι για πάντα
Ημερομηνία Εγγραφής : 29/10/2009
Mood : Αλλεργία της γατούλας και τις εμπειρίες σας παρακαλώ... M_peristeria

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Αλλεργία της γατούλας και τις εμπειρίες σας παρακαλώ... Empty Απ: Αλλεργία της γατούλας και τις εμπειρίες σας παρακαλώ...

Δημοσίευση από Ηρακλένια Πεμ Φεβ 26, 2015 6:43 pm

Εμείς είχαμε το ίδιο πριν ένα χρόνο με τη Μελιτούλα μας, είχε τις πληγούλες που περιγράφεις στην περιοχή των φρυδιών και μάλιστα ξυνόταν μανιωδώς και τις είχε κάνει χάλια. Η γιατρός μας μας είπε ότι είναι αλλεργία, κατα πάσα πιθανότητα διατροφική. Μετά απο δοκιμές καταλήξαμε στην Orijen ξηρά γιατί σχεδόν όλες οι άλλες την ενοχλούσαν.
Με τις κονσέρβες δεν έχουμε θέμα (δίνουμε Bozita).
Ηρακλένια
Ηρακλένια
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Άλογο
Ηλικία : 45
Τόπος : δώθε, κείθε, πέρα...
Αριθμός γατουνίων : 3: τον Ηρακλή τον άρχοντα το μοσχοαναθρεμένο, τη Μελίτα τη χαδιάρα την πρώην αλανιάρα και τη Ρίτα, το Ριτάκι - κανέναν δε φοβάσαι!
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : είμαστε γατός καιρού!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : οποιοδήποτε τετράποδο, γουνιστό, που κάνει μάου
Motto : Cats do care! For example they know instinctively what time we have to be at work in the morning and they wake us up twenty minutes before the alarm goes off...
Ημερομηνία Εγγραφής : 07/07/2012
Mood : Αλλεργία της γατούλας και τις εμπειρίες σας παρακαλώ... 66231010

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Αλλεργία της γατούλας και τις εμπειρίες σας παρακαλώ... Empty Απ: Αλλεργία της γατούλας και τις εμπειρίες σας παρακαλώ...

Δημοσίευση από Lina Πεμ Φεβ 26, 2015 7:49 pm

Ηρακλής grr έγραψε:Εμείς είχαμε το ίδιο πριν ένα χρόνο με τη Μελιτούλα μας, είχε τις πληγούλες που περιγράφεις στην περιοχή των φρυδιών και μάλιστα ξυνόταν μανιωδώς και τις είχε κάνει χάλια. Η γιατρός μας μας είπε ότι είναι αλλεργία, κατα πάσα πιθανότητα διατροφική. Μετά απο δοκιμές καταλήξαμε στην Orijen ξηρά γιατί σχεδόν όλες οι άλλες την ενοχλούσαν.
Με τις κονσέρβες δεν έχουμε θέμα (δίνουμε Bozita).
Ναι κι εγώ το ψάχνω ακόμα με τις τροφές, οπωσδήποτε θάθελα το καλύτερο, απ'ότι διαβάζω εδώ για την Orijen ότι είναι κορυφή αλλά τα οικονομικά... Sad και όλη την ώρα στο πιάτο τους βρίσκω να περιμένουν σαν ζητιανάκια.
Lina
Lina
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Γάτα
Ηλικία : 60
Τόπος : Πειραιάς
Αριθμός γατουνίων : 4
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : καλοκαίρι για πάντα
Ημερομηνία Εγγραφής : 29/10/2009
Mood : Αλλεργία της γατούλας και τις εμπειρίες σας παρακαλώ... M_peristeria

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Αλλεργία της γατούλας και τις εμπειρίες σας παρακαλώ... Empty Απ: Αλλεργία της γατούλας και τις εμπειρίες σας παρακαλώ...

Δημοσίευση από Ηρακλένια Πεμ Φεβ 26, 2015 7:56 pm

Είναι μεν πιο ακριβή, αλλά αυτό που βλέπω εγώ στα δικά μου είναι ότι χορταίνουν με αρκετά μικρότερη ποσότητα που θα έπρεπε να φάνε από μια άλλη μάρκα για να χορτάσουν. Επίσης τους δίνω ένα μόλις γεύμα την ημέρα και τα άλλα δύο είναι κονσέρβα, οπότε έτσι μου κρατάει ακόμα πιο πολύ καιρό.
Ηρακλένια
Ηρακλένια
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Άλογο
Ηλικία : 45
Τόπος : δώθε, κείθε, πέρα...
Αριθμός γατουνίων : 3: τον Ηρακλή τον άρχοντα το μοσχοαναθρεμένο, τη Μελίτα τη χαδιάρα την πρώην αλανιάρα και τη Ρίτα, το Ριτάκι - κανέναν δε φοβάσαι!
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : είμαστε γατός καιρού!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : οποιοδήποτε τετράποδο, γουνιστό, που κάνει μάου
Motto : Cats do care! For example they know instinctively what time we have to be at work in the morning and they wake us up twenty minutes before the alarm goes off...
Ημερομηνία Εγγραφής : 07/07/2012
Mood : Αλλεργία της γατούλας και τις εμπειρίες σας παρακαλώ... 66231010

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Αλλεργία της γατούλας και τις εμπειρίες σας παρακαλώ... Empty Απ: Αλλεργία της γατούλας και τις εμπειρίες σας παρακαλώ...

Δημοσίευση από koneko Πεμ Φεβ 26, 2015 7:57 pm

Να σου πω την γνωμη μου, δεν θα εβγαζα τοσο γρηγορα συμπερασμα αλλεργιας απο μια και μονο πληγουλα. Αν παρολα αυτα εισαι σιγουρη οτι προκειται για αλλεργια, ξεκινα να ψαχνεις τι αλλαγες εκανες προσφατα στο περιβαλλον του (πχ αρωματικα χωρου, νεα καλυμματα, καθαριστικα, κοκ), στην διατροφη του και στην αμμο του. Ειναι αρκετα δυσκολο να εντοπισεις την αιτια, ειδικα αν προκειται για κατι που βρισκεται στον αερα. Εμενα μου πηρε αρκετο καιρο για να βρω οτι ειναι αλλεργικος στην πατατα και προσφατα αρχισα να υποψιαζομαι οτι ειναι αλλεργικος και σε κατι αλλο, μαλλον στις γαριδες. Κρατα ημερολογιο με τις τροφες που του δινεις (σημειωνε και τα συστατικα), με την αμμο, τις αλλαγες και τα συμπτωματα. Θα σε διευκολυνει πολυ για να εντοπισεις το προβλημα. Ευχομαι να βρεις ακρη συντομα γιατι και εγω περασα απο αυτη τη φαση με τον γατο μου και σε νιωθω απολυτα (τροφικη αλλεργια, πληγες στα μαγουλα, μεταξυ αυτιων και ματιων, εξανθηματα στην εσωτερικη πλευρα των αυτιων και αργοτερα εμφανισε πρηξιμο στα μαγουλα, κνησμο και απωλεια τριχωματος).

Α, να προσθεσω και κατι ακομα. Αν οφειλεται στην τροφη, το πιο πιθανο ειναι να οφειλεται σε τροφη την οποια ετρωγε για μεγαλο χρονικο διαστημα. Οποτε σημειωνεις ολα τα συστατικα των τροφων που ετρωγε συχνοτερα. Ο δικος μου ηταν αλλεργικος στην orijen, τα χρονια εκεινα που περιειχε πατατα.
koneko
koneko
Γατο-gourmeδιά
Γατο-gourmeδιά

Θηλυκό
Γάτα
Ηλικία : 36
Τόπος : Β. Αμερικη
Αριθμός γατουνίων : 2
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Όλες!!!
Ημερομηνία Εγγραφής : 26/03/2012
Mood : Αλλεργία της γατούλας και τις εμπειρίες σας παρακαλώ... M_tour10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Αλλεργία της γατούλας και τις εμπειρίες σας παρακαλώ... Empty Απ: Αλλεργία της γατούλας και τις εμπειρίες σας παρακαλώ...

Δημοσίευση από Lina Πεμ Φεβ 26, 2015 8:19 pm

Ηρακλής grr έγραψε:Είναι μεν πιο ακριβή, αλλά αυτό που βλέπω εγώ στα δικά μου είναι ότι χορταίνουν με αρκετά μικρότερη ποσότητα που θα έπρεπε να φάνε από μια άλλη μάρκα για να χορτάσουν. Επίσης τους δίνω ένα μόλις γεύμα την ημέρα και τα άλλα δύο είναι κονσέρβα, οπότε έτσι μου κρατάει ακόμα πιο πολύ καιρό.
Το ότι χορταίνουν με μικρότερη  ποσότητα με παρηγορεί, φυσικά κι εδώ ισχύει το ότι πληρώνεις παίρνεις. Κονσέρβες άρχισα να τους δίνω μετά τη στείρωση το Γενάρη κι εγώ ένα γεύμα την ημέρα και από τότε ήχο αλουμινίου ακούνε και τρέχουν σαν τρελά.
Lina
Lina
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Γάτα
Ηλικία : 60
Τόπος : Πειραιάς
Αριθμός γατουνίων : 4
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : καλοκαίρι για πάντα
Ημερομηνία Εγγραφής : 29/10/2009
Mood : Αλλεργία της γατούλας και τις εμπειρίες σας παρακαλώ... M_peristeria

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Αλλεργία της γατούλας και τις εμπειρίες σας παρακαλώ... Empty Απ: Αλλεργία της γατούλας και τις εμπειρίες σας παρακαλώ...

Δημοσίευση από Lina Πεμ Φεβ 26, 2015 8:37 pm

koneko έγραψε:Να σου πω την γνωμη μου, δεν θα εβγαζα τοσο γρηγορα συμπερασμα αλλεργιας απο μια και μονο πληγουλα. Αν παρολα αυτα εισαι σιγουρη οτι προκειται για αλλεργια, ξεκινα να ψαχνεις τι αλλαγες εκανες προσφατα στο περιβαλλον του (πχ αρωματικα χωρου, νεα καλυμματα, καθαριστικα, κοκ), στην διατροφη του και στην αμμο του. Ειναι αρκετα δυσκολο να εντοπισεις την αιτια, ειδικα αν προκειται για κατι που βρισκεται στον αερα. Εμενα μου πηρε αρκετο καιρο για να βρω οτι ειναι αλλεργικος στην πατατα και προσφατα αρχισα να υποψιαζομαι οτι ειναι αλλεργικος και σε κατι αλλο, μαλλον στις γαριδες. Κρατα ημερολογιο με τις τροφες που του δινεις (σημειωνε και τα συστατικα), με την αμμο, τις αλλαγες και τα συμπτωματα. Θα σε διευκολυνει πολυ για να εντοπισεις το προβλημα. Ευχομαι να βρεις ακρη συντομα γιατι και εγω περασα απο αυτη τη φαση με τον γατο μου και σε νιωθω απολυτα (τροφικη αλλεργια, πληγες στα μαγουλα, μεταξυ αυτιων και ματιων, εξανθηματα στην εσωτερικη πλευρα των αυτιων και αργοτερα εμφανισε πρηξιμο στα μαγουλα, κνησμο και απωλεια τριχωματος).

Α, να προσθεσω και κατι ακομα. Αν οφειλεται στην τροφη, το πιο πιθανο ειναι να οφειλεται σε τροφη την οποια ετρωγε για μεγαλο χρονικο διαστημα. Οποτε σημειωνεις ολα τα συστατικα των τροφων που ετρωγε συχνοτερα. Ο δικος μου ηταν αλλεργικος στην orijen, τα χρονια εκεινα που περιειχε πατατα.
Ναι σ'ευχαριστώ koneko (Ηρώ?) Θα προσπαθήσω να κρατάω σημειώσεις με τις αλλαγές που κάνω. Ειδικά με την άμμο παιδεύτηκα πολύ και νόμιζα ότι βρήκα και την καλύτερη, αλλά ίσως και αυτή η χονδρόκοκη που εμένα με διευκολύνει στο καθάρισμα από την λεπτή που γεμίζαμε παντού και γινόταν μια λάσπη να μην ήταν και η καλύτερη γι αυτά η για τα ποδαράκια τους υποθέτω. Όντως οι αλλεργίες είναι ένα δύσκολο κομμάτι και θέλει πολύ ψάξιμο.
Lina
Lina
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Γάτα
Ηλικία : 60
Τόπος : Πειραιάς
Αριθμός γατουνίων : 4
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : καλοκαίρι για πάντα
Ημερομηνία Εγγραφής : 29/10/2009
Mood : Αλλεργία της γατούλας και τις εμπειρίες σας παρακαλώ... M_peristeria

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Αλλεργία της γατούλας και τις εμπειρίες σας παρακαλώ... Empty Απ: Αλλεργία της γατούλας και τις εμπειρίες σας παρακαλώ...

Δημοσίευση από Ηρακλένια Πεμ Φεβ 26, 2015 9:07 pm

Για να είμαι ειλικρινής κι εγώ είχα παραξενευτεί όταν την είδα τόσο σίγουρη να λέει ότι είναι συγκεκριμένα διατροφική, και όχι γενικά, αλλεργία...από την άλλη την εμπιστεύομαι και με κάποια προσοχή στα συστατικά κάθε τροφής αρχίσαμε να αποκλείουμε σιγά σιγά διάφορα.
Ηρακλένια
Ηρακλένια
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Άλογο
Ηλικία : 45
Τόπος : δώθε, κείθε, πέρα...
Αριθμός γατουνίων : 3: τον Ηρακλή τον άρχοντα το μοσχοαναθρεμένο, τη Μελίτα τη χαδιάρα την πρώην αλανιάρα και τη Ρίτα, το Ριτάκι - κανέναν δε φοβάσαι!
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : είμαστε γατός καιρού!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : οποιοδήποτε τετράποδο, γουνιστό, που κάνει μάου
Motto : Cats do care! For example they know instinctively what time we have to be at work in the morning and they wake us up twenty minutes before the alarm goes off...
Ημερομηνία Εγγραφής : 07/07/2012
Mood : Αλλεργία της γατούλας και τις εμπειρίες σας παρακαλώ... 66231010

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Αλλεργία της γατούλας και τις εμπειρίες σας παρακαλώ... Empty Απ: Αλλεργία της γατούλας και τις εμπειρίες σας παρακαλώ...

Δημοσίευση από koneko Παρ Φεβ 27, 2015 1:52 am

Ηρακλής grr έγραψε:Για να είμαι ειλικρινής κι εγώ είχα παραξενευτεί όταν την είδα τόσο σίγουρη να λέει ότι είναι συγκεκριμένα διατροφική, και όχι γενικά, αλλεργία...από την άλλη την εμπιστεύομαι και με κάποια προσοχή στα συστατικά κάθε τροφής αρχίσαμε να αποκλείουμε σιγά σιγά διάφορα.

και με τον δικο μου την ιδια σιγουρια ειχαν οι κτηνιατροι που τον ειδαν. Η τροφικη αλλεργια προκαλει συμπτωματα στο κεφαλι γι' αυτο μαλλον ηταν τοσο βεβαιοι (ασε που ηταν πρησμενος και εκανε μπαμ η περιπτωση του... μεχρι και εγω ημουν σιγουρη οτι ηταν αλλεργια αυτο που επαθε).

Λιγο χλωμο το βρισκω παντως το συγκεκριμενο περιστατικο να οφειλεται σε τροφικη αλλεργια γιατι η πληγη ειναι στο πισω ποδι. Συνηθως τα συμπτωματα στην τροφικη αλλεργια εμφανιζονται στο κεφαλι και στον λαιμο και στα μπροστινα ποδια. Υπαρχει περιπτωση να τσιμπησε το γατι καποιο εντομο στο ποδι; Αν οχι, τοτε ξεκινα να ψαχνεις μηπως τα συμπτωματα του οφειλονται σε καποιο συστατικο της αμμου ή σε καθαριστικων/αρωματικων χωρου που χρησιμοποιεις. Απεκλεισε εντελως ο κτηνιατρος το ενδεχομενο να χτυπησε;
koneko
koneko
Γατο-gourmeδιά
Γατο-gourmeδιά

Θηλυκό
Γάτα
Ηλικία : 36
Τόπος : Β. Αμερικη
Αριθμός γατουνίων : 2
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Όλες!!!
Ημερομηνία Εγγραφής : 26/03/2012
Mood : Αλλεργία της γατούλας και τις εμπειρίες σας παρακαλώ... M_tour10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Αλλεργία της γατούλας και τις εμπειρίες σας παρακαλώ... Empty Απ: Αλλεργία της γατούλας και τις εμπειρίες σας παρακαλώ...

Δημοσίευση από Lina Παρ Φεβ 27, 2015 12:17 pm

koneko έγραψε:
Ηρακλής grr έγραψε:Για να είμαι ειλικρινής κι εγώ είχα παραξενευτεί όταν την είδα τόσο σίγουρη να λέει ότι είναι συγκεκριμένα διατροφική, και όχι γενικά, αλλεργία...από την άλλη την εμπιστεύομαι και με κάποια προσοχή στα συστατικά κάθε τροφής αρχίσαμε να αποκλείουμε σιγά σιγά διάφορα.

και με τον δικο μου την ιδια σιγουρια ειχαν οι κτηνιατροι που τον ειδαν. Η τροφικη αλλεργια προκαλει συμπτωματα στο κεφαλι γι' αυτο μαλλον ηταν τοσο βεβαιοι (ασε που ηταν πρησμενος και εκανε μπαμ η περιπτωση του... μεχρι και εγω ημουν σιγουρη οτι ηταν αλλεργια αυτο που επαθε).

Λιγο χλωμο το βρισκω παντως το συγκεκριμενο περιστατικο να οφειλεται σε τροφικη αλλεργια γιατι η πληγη ειναι στο πισω ποδι. Συνηθως τα συμπτωματα στην τροφικη αλλεργια εμφανιζονται στο κεφαλι και στον λαιμο και στα μπροστινα ποδια. Υπαρχει περιπτωση να τσιμπησε το γατι καποιο εντομο στο ποδι; Αν οχι, τοτε ξεκινα να ψαχνεις μηπως τα συμπτωματα του οφειλονται σε καποιο συστατικο της αμμου ή σε καθαριστικων/αρωματικων χωρου που χρησιμοποιεις. Απεκλεισε εντελως ο κτηνιατρος το ενδεχομενο να χτυπησε;
Ναι η κτηνίατρος με πολλή σιγουριά μου είπε ότι είναι αλλεργία και όχι χτύπημα.Περισότερο μου μοιάζει σαν να έχει κάπου τριφτεί το ποδαράκι,κάτι σαν έκζεμα, έχουμε το κλασικό ονυχοδρόμιο Αλλεργία της γατούλας και τις εμπειρίες σας παρακαλώ... 5743και με τα ακροβατικά που κάνουν, τι να πω, δεν έχει κάπου αλλού σημάδι στο σώμα, αν μπορέσω θα το βγάλω φωτογραφία. Πάντως με την αλοιφή που της έβαζα εχθές καθόταν λες και το απολάμβανε.Προφανώς έχει φαγούρα και είναι το σημείο τέτοιο που δεν μπορεί να ξυστεί.
Lina
Lina
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Γάτα
Ηλικία : 60
Τόπος : Πειραιάς
Αριθμός γατουνίων : 4
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : καλοκαίρι για πάντα
Ημερομηνία Εγγραφής : 29/10/2009
Mood : Αλλεργία της γατούλας και τις εμπειρίες σας παρακαλώ... M_peristeria

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Αλλεργία της γατούλας και τις εμπειρίες σας παρακαλώ... Empty Απ: Αλλεργία της γατούλας και τις εμπειρίες σας παρακαλώ...

Δημοσίευση από koneko Παρ Φεβ 27, 2015 7:20 pm

ισως το προβλημα να ειναι στην αμμο γιατι ειναι το μονο μερος οπου το πισω ποδι ερχεται σε επαφη τοσο συχνα. Τι αμμος χρησιμοποιεις; Προτιμησε αμμο χωρις αρωμα και οσο πιο φυσικη γινεται. Μπορεις να την αλλαξεις με οικολογικη ή κρυσταλλικη για να δεις αν υπαρξει διαφορα. Θα σου παρει χρονο ομως μεχρι να δεις βελτιωση. Δεν ξερω τι παιζει με τις μη τροφικες αλλεργιες, αλλα στις τροφικες επρεπε να περιμενω τουλαχιστον 4 εβδομαδες πριν αρχισω να βλεπω βελτιωση.
koneko
koneko
Γατο-gourmeδιά
Γατο-gourmeδιά

Θηλυκό
Γάτα
Ηλικία : 36
Τόπος : Β. Αμερικη
Αριθμός γατουνίων : 2
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Όλες!!!
Ημερομηνία Εγγραφής : 26/03/2012
Mood : Αλλεργία της γατούλας και τις εμπειρίες σας παρακαλώ... M_tour10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Αλλεργία της γατούλας και τις εμπειρίες σας παρακαλώ... Empty Απ: Αλλεργία της γατούλας και τις εμπειρίες σας παρακαλώ...

Δημοσίευση από Lina Παρ Φεβ 27, 2015 8:00 pm

koneko έγραψε:ισως το προβλημα να ειναι στην αμμο γιατι ειναι το μονο μερος οπου το πισω ποδι ερχεται σε επαφη τοσο συχνα. Τι αμμος χρησιμοποιεις; Προτιμησε αμμο χωρις αρωμα και οσο πιο φυσικη γινεται. Μπορεις να την αλλαξεις με οικολογικη ή κρυσταλλικη για να δεις αν υπαρξει διαφορα. Θα σου παρει χρονο ομως μεχρι να δεις βελτιωση. Δεν ξερω τι παιζει με τις μη τροφικες αλλεργιες, αλλα στις τροφικες επρεπε να περιμενω τουλαχιστον 4 εβδομαδες πριν αρχισω να βλεπω βελτιωση. 
Κι εγώ πιο πολύ ψάχνω στην άμμο την αιτία.Παίρνω την Sanicat professional classic (χονδρόκοκκη είναι) χωρίς άρωμα και πραγματικά δοκίμασα διάφορες μεθόδους μπας και ο μεγάλος (μεγάλη ιδιοτροπία)μάθει επιτέλους να τα σκεπάζει. Άδικος κόπος. Έβαζα και βάζω στην αμμολεκάνη όχι γεμάτη άμμο αλλά κατά κάποιο τρόπο σ'ένα σημείο περισσότερη άμμο σαν βουναλάκι κάπως και στο υπόλοιπο μέρος καθόλου ή ελάχιστη άμμο. Σ'εκείνο το σημείο πάνε, στο πιο καθαρό να τα κάνουν και μετά τα σκεπάζουν. Ο νεαρός τ'αφήνει για μένα happy2 να τα σκεπάσω. Κάθε μέρα βέβαια την αλλάζω όλη.Στο πετ σοπ μου σύστησαν την κρυσταλλική έχει μεγάλη ζήτηση λέει και φυσικά θα είναι η επόμενη κίνηση μου να την δοκιμάσω.
Lina
Lina
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Γάτα
Ηλικία : 60
Τόπος : Πειραιάς
Αριθμός γατουνίων : 4
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : καλοκαίρι για πάντα
Ημερομηνία Εγγραφής : 29/10/2009
Mood : Αλλεργία της γατούλας και τις εμπειρίες σας παρακαλώ... M_peristeria

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Αλλεργία της γατούλας και τις εμπειρίες σας παρακαλώ... Empty Απ: Αλλεργία της γατούλας και τις εμπειρίες σας παρακαλώ...

Δημοσίευση από ZIZIKOS Τετ Μαρ 04, 2015 11:43 pm

Λινα τι έγινε με την αλλεργία στο ποδαράκι ?
Βρήκες άκρη είναι λίγο καλύτερα ?


ZIZIKOS
ZIZIKOS
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Τίγρης
Ηλικία : 61
Τόπος : ΑΘΗΝΑ
Αριθμός γατουνίων : 1 ΓΑΤΟΑΓΓΕΛΟΥΔΙ, 2 γουργουρόνια και 4 αδεσποτάκια
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : ΧΕΙΜΩΝΑΣ ΓΙΑΤΙ ΘΕΛΟΥΜΕ ΑΓΚΑΛΙΕΣ
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : ΠΟΛΛΑ ΔΕΝ ΦΤΑΝΕΙ Ο ΧΩΡΟΣ ΝΑ ΤΑ ΑΝΑΦΕΡΩ ΟΛΑ
Motto : Η ΓΑΤΑ ΚΕΡΔΙΖΕΙ ΠΑΝΤΑ
Ημερομηνία Εγγραφής : 27/11/2013
Mood : Αλλεργία της γατούλας και τις εμπειρίες σας παρακαλώ... Welcome

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Αλλεργία της γατούλας και τις εμπειρίες σας παρακαλώ... Empty Απ: Αλλεργία της γατούλας και τις εμπειρίες σας παρακαλώ...

Δημοσίευση από Lina Πεμ Μαρ 05, 2015 9:24 am

ZIZIKOS έγραψε:Λινα τι έγινε με την αλλεργία στο ποδαράκι ?
Βρήκες άκρη είναι λίγο καλύτερα ?


Ναι Χαρά, είναι καλύτερα αφού ιδρώνουμε να πάρει τα φάρμακα, ουφ άλλες δύο μέρες. Το ροζοπό χρώμα στο ποδαράκι έχει εξασθενίσει και έχω την εντύπωση ότι έχουν αρχίσει να βγαίνουν τριχούλες. Πήραμε την κρυσταλλική άμμο, δεν συμφέρει βέβαια οικονομικά όσο καλή και αν είναι άσε που δεν τους αρέσει ιδιαίτερα και ο μεγάλος κάνει ολόκληρη...ιεροτελεστία για να τα κάνει εκεί, σκάβει βέβαια στον αέρα όπως πάντα για να τα σκεπάσει. Τι γατί κι αυτό! happy2 Πετάξαμε και το συγκεκριμένο ονυχοδρόμιο, γιατί πραγματικά κάνανε σαν μουρλά μ'αυτό,θα κοιτάξουμε σε κάτι επίπεδο να μην περιστρέφονται με το παιχνίδι γύρω του και τρίβεται το ποδαράκι. Και ...είδομεν.
Lina
Lina
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Γάτα
Ηλικία : 60
Τόπος : Πειραιάς
Αριθμός γατουνίων : 4
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : καλοκαίρι για πάντα
Ημερομηνία Εγγραφής : 29/10/2009
Mood : Αλλεργία της γατούλας και τις εμπειρίες σας παρακαλώ... M_peristeria

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Αλλεργία της γατούλας και τις εμπειρίες σας παρακαλώ... Empty Απ: Αλλεργία της γατούλας και τις εμπειρίες σας παρακαλώ...

Δημοσίευση από ZIZIKOS Πεμ Μαρ 05, 2015 10:50 am

Lina έγραψε:
Ναι Χαρά, είναι καλύτερα αφού ιδρώνουμε να πάρει τα φάρμακα, ουφ άλλες δύο μέρες. Το ροζοπό χρώμα στο ποδαράκι έχει εξασθενίσει και έχω την εντύπωση ότι έχουν αρχίσει να βγαίνουν τριχούλες. Πήραμε την κρυσταλλική άμμο, δεν συμφέρει βέβαια οικονομικά όσο καλή και αν είναι άσε που δεν τους αρέσει ιδιαίτερα και ο μεγάλος κάνει ολόκληρη...ιεροτελεστία για να τα κάνει εκεί, σκάβει βέβαια στον αέρα όπως πάντα για να τα σκεπάσει. Τι γατί κι αυτό! happy2 Πετάξαμε και το συγκεκριμένο ονυχοδρόμιο, γιατί πραγματικά κάνανε σαν μουρλά μ'αυτό,θα κοιτάξουμε σε κάτι επίπεδο να μην περιστρέφονται με το παιχνίδι γύρω του και τρίβεται το ποδαράκι. Και ...είδομεν.

Άντε υπομονή δυο μερούλες ακόμα και θα δείς πως θα πάει.
Για το θέμα της άμμου τα είπαμε και τη Κυριακή, τελικά δεν είναι μόνο το πόσο καλή είναι αλλά ΠΟΣΟ αρέσει στα γατιά.

Το κεφτεδάκι σου είναι σαν το Συλβεστρούλη μου γραψ@ρ@@@@@. κο happy2 happy2 happy2 happy2 happy2 happy2 happy2 happy2

Όσο για το ονυχοδρόμιο που πετάξατε δες μήπως αυτά τα χαλάκια εισόδου που πουλάνε (αυτά που είναι σαν βουρτσάκια) τους αρέσουν να ξύνουν τα νύχια τους.
Εμείς όταν πήραμε ένα για την είσοδο μόλις το βάλαμε στο σπίτι κάναν σαν τρελλά να ξύνουν .... κι είναι και πολύ οικονομικότερα ..
ZIZIKOS
ZIZIKOS
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Τίγρης
Ηλικία : 61
Τόπος : ΑΘΗΝΑ
Αριθμός γατουνίων : 1 ΓΑΤΟΑΓΓΕΛΟΥΔΙ, 2 γουργουρόνια και 4 αδεσποτάκια
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : ΧΕΙΜΩΝΑΣ ΓΙΑΤΙ ΘΕΛΟΥΜΕ ΑΓΚΑΛΙΕΣ
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : ΠΟΛΛΑ ΔΕΝ ΦΤΑΝΕΙ Ο ΧΩΡΟΣ ΝΑ ΤΑ ΑΝΑΦΕΡΩ ΟΛΑ
Motto : Η ΓΑΤΑ ΚΕΡΔΙΖΕΙ ΠΑΝΤΑ
Ημερομηνία Εγγραφής : 27/11/2013
Mood : Αλλεργία της γατούλας και τις εμπειρίες σας παρακαλώ... Welcome

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Αλλεργία της γατούλας και τις εμπειρίες σας παρακαλώ... Empty Απ: Αλλεργία της γατούλας και τις εμπειρίες σας παρακαλώ...

Δημοσίευση από Lina Πεμ Μαρ 05, 2015 11:17 am

ZIZIKOS έγραψε:
Lina έγραψε:
Ναι Χαρά, είναι καλύτερα αφού ιδρώνουμε να πάρει τα φάρμακα, ουφ άλλες δύο μέρες. Το ροζοπό χρώμα στο ποδαράκι έχει εξασθενίσει και έχω την εντύπωση ότι έχουν αρχίσει να βγαίνουν τριχούλες. Πήραμε την κρυσταλλική άμμο, δεν συμφέρει βέβαια οικονομικά όσο καλή και αν είναι άσε που δεν τους αρέσει ιδιαίτερα και ο μεγάλος κάνει ολόκληρη...ιεροτελεστία για να τα κάνει εκεί, σκάβει βέβαια στον αέρα όπως πάντα για να τα σκεπάσει. Τι γατί κι αυτό! happy2 Πετάξαμε και το συγκεκριμένο ονυχοδρόμιο, γιατί πραγματικά κάνανε σαν μουρλά μ'αυτό,θα κοιτάξουμε σε κάτι επίπεδο να μην περιστρέφονται με το παιχνίδι γύρω του και τρίβεται το ποδαράκι. Και ...είδομεν.

Άντε υπομονή δυο μερούλες ακόμα και θα δείς πως θα πάει.
Για το θέμα της άμμου τα είπαμε και τη Κυριακή, τελικά δεν είναι μόνο το πόσο καλή είναι αλλά ΠΟΣΟ αρέσει στα γατιά.

Το κεφτεδάκι σου είναι σαν το Συλβεστρούλη μου γραψ@ρ@@@@@. κο happy2 happy2 happy2 happy2 happy2 happy2 happy2 happy2

Όσο για το ονυχοδρόμιο που πετάξατε δες μήπως αυτά τα χαλάκια εισόδου που πουλάνε (αυτά που είναι σαν βουρτσάκια) τους αρέσουν να ξύνουν τα νύχια τους.
Εμείς όταν πήραμε ένα για την είσοδο μόλις το βάλαμε στο σπίτι κάναν σαν τρελλά να ξύνουν .... κι είναι και πολύ οικονομικότερα ..
Ναι αυτά τα χαλάκια της εισόδου είναι ότι πρέπει. Ξεχνιόμαστε καμμιά φορά και ακονίζουμε τα νύχια και στο καλό χαλί και στους καναπέδες οι οποίοι έχουν λιώσει Sad Αλήθεια αυτό το απωθητικό κάνει κάτι?Έστω και τώρα ποτέ δεν είναι αργά.Πόση υπομονή και αγάπη πρέπει να έχεις για να ...ανέχεσαι τις γάτες happy2 Τουλάχιστον όλο το γατόσπιτο την έχει!Δεν ξέρουν τι χάνουν όσοι μισούν τις γάτες....
Lina
Lina
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Γάτα
Ηλικία : 60
Τόπος : Πειραιάς
Αριθμός γατουνίων : 4
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : καλοκαίρι για πάντα
Ημερομηνία Εγγραφής : 29/10/2009
Mood : Αλλεργία της γατούλας και τις εμπειρίες σας παρακαλώ... M_peristeria

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Αλλεργία της γατούλας και τις εμπειρίες σας παρακαλώ... Empty Απ: Αλλεργία της γατούλας και τις εμπειρίες σας παρακαλώ...

Δημοσίευση από nen Πεμ Μαρ 05, 2015 11:33 am

Lina έγραψε:
Δεν ξέρουν τι χάνουν όσοι μισούν τις γάτες....

Τουλάχιστον ξέρουν ότι δεν χάνουν τους καναπέδες τους Razz Razz Razz violi
(κρύο χιουμοράκι)
nen
nen
Kill Deal Cats
Kill Deal Cats

Θηλυκό
Άλογο
Ηλικία : 33
Τόπος : Πάτρα
Αριθμός γατουνίων : 3
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Φθινόπωρο.
Motto : Θα πεθάνουμε όλοι
Ημερομηνία Εγγραφής : 24/11/2014
Mood : Αλλεργία της γατούλας και τις εμπειρίες σας παρακαλώ... M_skat10

https://www.facebook.com/judopatras

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Αλλεργία της γατούλας και τις εμπειρίες σας παρακαλώ... Empty Απ: Αλλεργία της γατούλας και τις εμπειρίες σας παρακαλώ...

Δημοσίευση από ZIZIKOS Πεμ Μαρ 05, 2015 12:02 pm

Lina έγραψε:

Ναι αυτά τα χαλάκια της εισόδου είναι ότι πρέπει. Ξεχνιόμαστε καμμιά φορά και ακονίζουμε τα νύχια και στο καλό χαλί και στους καναπέδες οι οποίοι έχουν λιώσει Sad Αλήθεια αυτό το απωθητικό κάνει κάτι?Έστω και τώρα ποτέ δεν είναι αργά.Πόση υπομονή και αγάπη πρέπει να έχεις για να ...ανέχεσαι τις γάτες happy2 Τουλάχιστον όλο το γατόσπιτο την έχει!Δεν ξέρουν τι χάνουν όσοι μισούν τις γάτες....

Άσε αυτό δεν θα το σχολιάσω Shocked Shocked

Βρε Λίνα γιατί δεν μούλεγες την Κυριακή να σου δώσω σ' ένα μπουκαλάκι ? (το δικό μου τόχω σχεδόν γεμάτο)
Εγω από μ@λ@κι@ μου το πήρα γύρω στα 14 ευρώ αλλά στο ιντερνετ μπορείς να βρείς και μικρότερο μέγεθος και οικονομικότερο πολύ.

Εναλλακτικά μπορείς να ψεκάσεις με αραιωμένο ξύδι (που δεν κάνει κακό στα χαλιά) και είναι αποτρεπτικό στο να ξύνουν τα νύχια τους.
Αν φυσικα ανέχεσαι τη μυρωδιά.

Προσωπικά δεν την αντέχω αλλά ήταν ο μόνος τρόπος να κρατήσω το μικρό μακριά απ το νεροχύτη happy2 happy2 happy2 happy2 happy2

Με τη κατανάλωση πουχουμε κάνει τους τελευταίους μήνες αυξήσαμε κατακόρυφα τις πωλήσεις happy2 happy2 happy2 happy2 happy2 happy2 happy2 happy2 happy2 happy2 happy2 happy2 happy2 happy2
ZIZIKOS
ZIZIKOS
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Τίγρης
Ηλικία : 61
Τόπος : ΑΘΗΝΑ
Αριθμός γατουνίων : 1 ΓΑΤΟΑΓΓΕΛΟΥΔΙ, 2 γουργουρόνια και 4 αδεσποτάκια
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : ΧΕΙΜΩΝΑΣ ΓΙΑΤΙ ΘΕΛΟΥΜΕ ΑΓΚΑΛΙΕΣ
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : ΠΟΛΛΑ ΔΕΝ ΦΤΑΝΕΙ Ο ΧΩΡΟΣ ΝΑ ΤΑ ΑΝΑΦΕΡΩ ΟΛΑ
Motto : Η ΓΑΤΑ ΚΕΡΔΙΖΕΙ ΠΑΝΤΑ
Ημερομηνία Εγγραφής : 27/11/2013
Mood : Αλλεργία της γατούλας και τις εμπειρίες σας παρακαλώ... Welcome

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Αλλεργία της γατούλας και τις εμπειρίες σας παρακαλώ... Empty Απ: Αλλεργία της γατούλας και τις εμπειρίες σας παρακαλώ...

Δημοσίευση από Lina Πεμ Μαρ 05, 2015 12:33 pm

nen έγραψε:
Lina έγραψε:
Δεν ξέρουν τι χάνουν όσοι μισούν τις γάτες....

Τουλάχιστον ξέρουν ότι δεν χάνουν τους καναπέδες τους Razz Razz Razz violi
Το μόνο σίγουρο! Laughing
Lina
Lina
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Γάτα
Ηλικία : 60
Τόπος : Πειραιάς
Αριθμός γατουνίων : 4
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : καλοκαίρι για πάντα
Ημερομηνία Εγγραφής : 29/10/2009
Mood : Αλλεργία της γατούλας και τις εμπειρίες σας παρακαλώ... M_peristeria

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Αλλεργία της γατούλας και τις εμπειρίες σας παρακαλώ... Empty Απ: Αλλεργία της γατούλας και τις εμπειρίες σας παρακαλώ...

Δημοσίευση από Lina Πεμ Μαρ 05, 2015 12:44 pm

ZIZIKOS έγραψε:
Lina έγραψε:

Ναι αυτά τα χαλάκια της εισόδου είναι ότι πρέπει. Ξεχνιόμαστε καμμιά φορά και ακονίζουμε τα νύχια και στο καλό χαλί και στους καναπέδες οι οποίοι έχουν λιώσει Sad Αλήθεια αυτό το απωθητικό κάνει κάτι?Έστω και τώρα ποτέ δεν είναι αργά.Πόση υπομονή και αγάπη πρέπει να έχεις για να ...ανέχεσαι τις γάτες happy2 Τουλάχιστον όλο το γατόσπιτο την έχει!Δεν ξέρουν τι χάνουν όσοι μισούν τις γάτες....

Άσε αυτό δεν θα το σχολιάσω Shocked Shocked

Βρε Λίνα γιατί δεν μούλεγες την Κυριακή να σου δώσω σ' ένα μπουκαλάκι ? (το δικό μου τόχω σχεδόν γεμάτο)
Εγω από μ@λ@κι@ μου το πήρα γύρω στα 14 ευρώ αλλά στο ιντερνετ μπορείς να βρείς και μικρότερο μέγεθος και οικονομικότερο πολύ.

Εναλλακτικά μπορείς να ψεκάσεις με αραιωμένο ξύδι (που δεν κάνει κακό στα χαλιά) και είναι αποτρεπτικό στο να ξύνουν τα νύχια τους.
Αν φυσικα ανέχεσαι τη μυρωδιά.

Προσωπικά δεν την αντέχω αλλά ήταν ο μόνος τρόπος να κρατήσω το μικρό μακριά απ το νεροχύτη happy2 happy2 happy2 happy2 happy2

Με τη κατανάλωση πουχουμε κάνει τους τελευταίους μήνες αυξήσαμε κατακόρυφα τις πωλήσεις happy2 happy2 happy2 happy2 happy2 happy2 happy2 happy2 happy2 happy2 happy2 happy2 happy2 happy2
Κάποια στιγμή είπα να σε ρωτήσω για την ονομασία, μετά το ξέχασα. Κι εμείς με το ξύδι έχουμε μια ...υπερκατανάλωση στον νεροχύτη κυρίως κι εκεί σίγουρα έχει αποτελέσματα.Τώρα για τα χαλιά δεν ξέρω κι εγώ αν αντέχω την μυρωδιά. Όσο είμαστε σπίτι κυκλοφορούν παντού και αν τους προλάβω μπήγω τη φωνή. Αν λείπουμε και το θυμηθώ τους κλείνω στα άλλα δωμάτια και ευτυχώς υπάρχει και η μικρή αυλή που την απολαμβάνουν και μπορούν ελεύθερα να ταλιμπανίσουν. Ούτως ή άλλως τα λουλουδάκια μου έχουν ισοπεδωθεί Sad
Lina
Lina
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Γάτα
Ηλικία : 60
Τόπος : Πειραιάς
Αριθμός γατουνίων : 4
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : καλοκαίρι για πάντα
Ημερομηνία Εγγραφής : 29/10/2009
Mood : Αλλεργία της γατούλας και τις εμπειρίες σας παρακαλώ... M_peristeria

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Αλλεργία της γατούλας και τις εμπειρίες σας παρακαλώ... Empty Απ: Αλλεργία της γατούλας και τις εμπειρίες σας παρακαλώ...

Δημοσίευση από ZIZIKOS Πεμ Μαρ 05, 2015 1:26 pm

Αυτό που έχω πάρει εγώ λέγεται apothol spray για γατούλες και είναι με αιθέρια έλαια (που υποτίθεται τις απωθεί )

Θα το βρείς και στο ιντερνετ και μπορεί και στο πετσοπ.

ZIZIKOS
ZIZIKOS
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Τίγρης
Ηλικία : 61
Τόπος : ΑΘΗΝΑ
Αριθμός γατουνίων : 1 ΓΑΤΟΑΓΓΕΛΟΥΔΙ, 2 γουργουρόνια και 4 αδεσποτάκια
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : ΧΕΙΜΩΝΑΣ ΓΙΑΤΙ ΘΕΛΟΥΜΕ ΑΓΚΑΛΙΕΣ
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : ΠΟΛΛΑ ΔΕΝ ΦΤΑΝΕΙ Ο ΧΩΡΟΣ ΝΑ ΤΑ ΑΝΑΦΕΡΩ ΟΛΑ
Motto : Η ΓΑΤΑ ΚΕΡΔΙΖΕΙ ΠΑΝΤΑ
Ημερομηνία Εγγραφής : 27/11/2013
Mood : Αλλεργία της γατούλας και τις εμπειρίες σας παρακαλώ... Welcome

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Αλλεργία της γατούλας και τις εμπειρίες σας παρακαλώ... Empty Απ: Αλλεργία της γατούλας και τις εμπειρίες σας παρακαλώ...

Δημοσίευση από Lina Πεμ Μαρ 05, 2015 2:29 pm

ZIZIKOS έγραψε:Αυτό που έχω πάρει εγώ λέγεται apothol spray για γατούλες και είναι με αιθέρια έλαια (που υποτίθεται τις απωθεί )

Θα το βρείς και στο ιντερνετ και μπορεί και στο πετσοπ.

thanks thanks thanks
Θα το ψάξω αφού φτιάξω τις....πολυθρόνες  Laughing
Lina
Lina
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Γάτα
Ηλικία : 60
Τόπος : Πειραιάς
Αριθμός γατουνίων : 4
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : καλοκαίρι για πάντα
Ημερομηνία Εγγραφής : 29/10/2009
Mood : Αλλεργία της γατούλας και τις εμπειρίες σας παρακαλώ... M_peristeria

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Αλλεργία της γατούλας και τις εμπειρίες σας παρακαλώ... Empty Απ: Αλλεργία της γατούλας και τις εμπειρίες σας παρακαλώ...

Δημοσίευση από koneko Πεμ Μαρ 05, 2015 6:46 pm

απωθητικο σπρευ εχω δοκιμασει, αλλα για να μη μαρκαρει, και δεν εκανε τιποτα. Ελπιζω να κανει δουλεια σε εσενα με το προβλημα των νυχιων. Εναλλακτικα μπορεις να κοψεις μερικες φετες λεμονι ή να παρεις ξυσμα λεμονιου ή φλουδες και τα βαλεις σε ενα μπουκαλι με οινοπνευμα. Αφησε τα μερικες μερες για να πανε τα αιθερια ελαια εκει και οταν μυριζει αρκετα σε λεμονι, στραγγισε το οινοπνευμα σε ενα μπουκαλι με σπρευ και ψεκαζε στα σημεια που θελεις. Το ειχα κανει παλαιοτερα και απεφευγε να μαρκαρει, αλλα επρεπε να ψεκαζω 2 φορες την ημερα.
koneko
koneko
Γατο-gourmeδιά
Γατο-gourmeδιά

Θηλυκό
Γάτα
Ηλικία : 36
Τόπος : Β. Αμερικη
Αριθμός γατουνίων : 2
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Όλες!!!
Ημερομηνία Εγγραφής : 26/03/2012
Mood : Αλλεργία της γατούλας και τις εμπειρίες σας παρακαλώ... M_tour10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Αλλεργία της γατούλας και τις εμπειρίες σας παρακαλώ... Empty Απ: Αλλεργία της γατούλας και τις εμπειρίες σας παρακαλώ...

Δημοσίευση από Lina Πεμ Μαρ 05, 2015 7:26 pm

koneko έγραψε:απωθητικο σπρευ εχω δοκιμασει, αλλα για να μη μαρκαρει, και δεν εκανε τιποτα. Ελπιζω να κανει δουλεια σε εσενα με το προβλημα των νυχιων. Εναλλακτικα μπορεις να κοψεις μερικες φετες λεμονι ή να παρεις ξυσμα λεμονιου ή φλουδες και τα βαλεις σε ενα μπουκαλι με οινοπνευμα. Αφησε τα μερικες μερες για να πανε τα αιθερια ελαια εκει και οταν μυριζει αρκετα σε λεμονι, στραγγισε το οινοπνευμα σε ενα μπουκαλι με σπρευ και ψεκαζε στα σημεια που θελεις. Το ειχα κανει παλαιοτερα και απεφευγε να μαρκαρει, αλλα επρεπε να ψεκαζω 2 φορες την ημερα.
thanks thanks thanks
Δεν χάνω τίποτα να δοκιμάσω.
Lina
Lina
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Γάτα
Ηλικία : 60
Τόπος : Πειραιάς
Αριθμός γατουνίων : 4
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : καλοκαίρι για πάντα
Ημερομηνία Εγγραφής : 29/10/2009
Mood : Αλλεργία της γατούλας και τις εμπειρίες σας παρακαλώ... M_peristeria

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επιστροφή στην κορυφή

- Παρόμοια θέματα

 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης