gatospito
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Λίγη βοήθεια! Γατούλι χωρίς δυνάμεις

2 απαντήσεις

Πήγαινε κάτω

Λίγη βοήθεια! Γατούλι χωρίς δυνάμεις Empty Λίγη βοήθεια! Γατούλι χωρίς δυνάμεις

Δημοσίευση από berlioz Παρ Οκτ 31, 2014 8:35 pm

Καλησπέρα!
Χθες το μεσημέρι βρήκα ένα μικρό, αδύναμο γατάκι στην άκρη του δρόμου. Έμαθα ότι είναι περίπου ενός μήνα και ζυγίζει 500 γραμμάρια. Το πήγα στον κτηνίατρο που το βρήκε γεμάτο με ψύλλους. Του έβαλε αμπούλα και το ψέκασε και μου είπε να το κρατήσω μέσα τουλάχιστον για το πρώτο βράδυ. Οι ψύλλοι όντως φαίνονται να ψοφάνε. Αυτό που με ανησυχεί είναι ότι από όταν γυρίσαμε σπίτι χθες το βράδυ το γατί όλη την ώρα κοιμάται. Σήμερα έφαγε λίγο, αλλά δεν έχει πιει καθόλου νερό, ούτε βέβαια έχει ενεργηθεί. Σίγουρα είναι φοβισμένο, αλλά νομίζω ότι με ψιλο συνήθισε, αφού τις λίγες φορές που έχει κινηθεί έρχεται κοντά μου για να το πάρω αγκαλιά, οπότε δεν ξέρω αν φταίει αυτό. Επίσης, το άκουσα να φτερνίζεται μια δυο φορές και μου φάνηκε ότι κρύωνε. Ο γιατρός πάντως του έβαλε και θερμόμετρο χτες και το βρήκε εντάξει.  
Συγγνώμη αν δεν είναι και πολύ κατατοπιστικό το ποστ. Έχετε καμιά ιδέα τι μπορεί να συμβαίνει στο γατούλι;

ΥΓ. Μόλις έγινα μέλος στην ωραία σας ομάδα (που ωστόσο με έχει βοηθήσει στο παρελθόν) ελπίζω να μην ανεβάζω σε λάθος ενότητα  Laughing

Ευχαριστώ!

berlioz
Kitten
Kitten

Θηλυκό
Χοίρος
Ηλικία : 28
Αριθμός γατουνίων : 1
Ημερομηνία Εγγραφής : 31/10/2014

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Λίγη βοήθεια! Γατούλι χωρίς δυνάμεις Empty Απ: Λίγη βοήθεια! Γατούλι χωρίς δυνάμεις

Δημοσίευση από Zaxy Παρ Οκτ 31, 2014 11:42 pm

Το γατάκι είναι μικρό και είναι λογικό να κοιμάται. Οι γάτες έτσι κι αλλιώς είναι υπναρούδες, πόσο μάλλον όταν είναι μικρές και ταλαιπωρημένες. Μην αγχώνεσαι προς το παρόν για το νερό, μπορεί να πίνει σε στιγμές που δεν το παίρνεις χαμπάρι. Θέλει χρόνο να προσαρμοστεί και να σε μάθει. Υπομονη και μπράβο που το φροντίζεις!
Zaxy
Zaxy
Senior Cat
Senior Cat

Θηλυκό
Χοίρος
Ηλικία : 40
Τόπος : Κοντά στο νεράκι...
Αριθμός γατουνίων : 2 νιάου + 1 γαβ
Ημερομηνία Εγγραφής : 20/06/2014
Mood : Λίγη βοήθεια! Γατούλι χωρίς δυνάμεις Lick

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επιστροφή στην κορυφή

- Παρόμοια θέματα

 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης