gatospito
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Ανασφάλεια για το αν είναι εντάξει η φροντίδα και η υγεία των γατιών μου

2 απαντήσεις

Πήγαινε κάτω

Ανασφάλεια για το αν είναι εντάξει η φροντίδα και η υγεία των γατιών μου Empty Ανασφάλεια για το αν είναι εντάξει η φροντίδα και η υγεία των γατιών μου

Δημοσίευση από deppiekat Δευ Αυγ 04, 2014 6:21 pm

Γειά σας! Είμαι νέα στο φόρουμ! Αναζητούσα διάφορα θέματα που μπορούσαν να προκύψουν σχετικά με τις γατούλες μου και τις περισσότερες απαντήσεις μου τις έβγαζε το site σας! Έτσι αποφάσισα να γίνω μέλος! Συγχαρητήρια!!  Smile Έχω μία ερώτηση σχετικά με τις γατούλες μου (οι οποίες είναι αδέσποτες) και ανυσηχώ αν έχουν κάποιο πρόβλημα με την υγεία τους και αν είναι εντάξει έτσι όπως τις φροντίζω .. Κάθε μέρα τρώνε ξηρά τροφή με λίγη ποσότητα ανακατεμένων whiscas έτσι για νοστιμιά. Επίσης 2 φορές την βδομάδα τρώνε 1 ή 2 (αναλόγως) κονσερβούλες για γάτες ανακατεμένες με ξηρά τροφή για να νοστιμίσει λίγο την εβδομάδα τους και να φύγουν από το θέμα σκέτη ξηρά τροφή. Μερικές φορές πίνουν λίγο γάλα αραιωμένο με νερό (μισό ποτήρι γάλα, μισό νερό), γιατί έχω ακούσει πώς δεν κάνει καλό πολύ γάλα, έτσι δεν είναι? Εμβολιάκια δεν μπορούμε να τους κάνουμε επειδή είναι 5+ Sad  Sad  Μερικά βράδια τρώνε από αυτές τις λιχουδιές τους που κυνηγάνε (ποντίκια κτλπ) αλλά δεν τα παρακολουθώ για να ξέρω ακριβώς ..  Embarassed  Περιμένω απαντήσεις σας για να δώ μήπως μπορώ να κάνω κάτι καλύτερο αλλά και απλό για να είναι ευτυχισμένες έτσι όπως τις φροντίζω  Smile Ευχαριστώ προκαταβολικά!!  Smile 

deppiekat
Kitten
Kitten

Θηλυκό
Φίδι
Ηλικία : 22
Τόπος : Athens, Greece
Αριθμός γατουνίων : 5 αδεσποτάκια♥ (Doremi, Καφετούλα, Γκριζούλης, Τομ, Λουξ)
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Άνοιξη, Γατοκαλοκαίριι
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Τα γατάκια της Καφετούλας που μας τα κρύβει στο υπόγειοοο!
Ημερομηνία Εγγραφής : 04/08/2014
Mood : Ανασφάλεια για το αν είναι εντάξει η φροντίδα και η υγεία των γατιών μου Newher10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ανασφάλεια για το αν είναι εντάξει η φροντίδα και η υγεία των γατιών μου Empty Απ: Ανασφάλεια για το αν είναι εντάξει η φροντίδα και η υγεία των γατιών μου

Δημοσίευση από πατουσακια Παρ Αυγ 08, 2014 8:23 pm

Για σου deppiekat,
λοιπον κατ αρσας γαλα δεν κανει να δοσεις για τους κανει διαρροια οποτε αν θες να δοσεις πρεπει να παρεις γαλα για γατες απο πετ σοπ, αλλα αν ειναι μεγαλα δεν τους χρειαζεται...τη τροφη (μαρκα) δινεις απο μαρκετ η πετ σοπ; αυτα...
πατουσακια
πατουσακια
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Χοίρος
Ηλικία : 40
Τόπος : Βολος
Αριθμός γατουνίων : 4 στο σπιτι, 7 στο κτημα 1 στο γατοπαραδεισο και μερικα αδεσποτακια
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : γατανοιξη
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Ολλες της φουντοτες
Ημερομηνία Εγγραφής : 01/05/2014
Mood : Ανασφάλεια για το αν είναι εντάξει η φροντίδα και η υγεία των γατιών μου M_love

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ανασφάλεια για το αν είναι εντάξει η φροντίδα και η υγεία των γατιών μου Empty Απ: Ανασφάλεια για το αν είναι εντάξει η φροντίδα και η υγεία των γατιών μου

Δημοσίευση από deppiekat Σαβ Αυγ 16, 2014 9:45 pm

πατουσακια έγραψε:Για σου deppiekat,
λοιπον κατ αρσας γαλα δεν κανει να δοσεις για τους κανει διαρροια οποτε αν θες να δοσεις πρεπει να παρεις γαλα για γατες απο πετ σοπ, αλλα αν ειναι μεγαλα δεν τους χρειαζεται...τη τροφη (μαρκα) δινεις απο μαρκετ η πετ σοπ; αυτα...

Λοιπόν, τα γατάκια είναι από 1 χρονών και πάνω. Γάλα τους δίνω 2,3 φορές την εβδομάδα και μερικές φορές καθόλου. Όσο για την κονσέρβα κτλπ δίνω από σούπερ μάρκετ, την δικιά του. Πειράζει? =)

deppiekat
Kitten
Kitten

Θηλυκό
Φίδι
Ηλικία : 22
Τόπος : Athens, Greece
Αριθμός γατουνίων : 5 αδεσποτάκια♥ (Doremi, Καφετούλα, Γκριζούλης, Τομ, Λουξ)
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Άνοιξη, Γατοκαλοκαίριι
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Τα γατάκια της Καφετούλας που μας τα κρύβει στο υπόγειοοο!
Ημερομηνία Εγγραφής : 04/08/2014
Mood : Ανασφάλεια για το αν είναι εντάξει η φροντίδα και η υγεία των γατιών μου Newher10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ανασφάλεια για το αν είναι εντάξει η φροντίδα και η υγεία των γατιών μου Empty Απ: Ανασφάλεια για το αν είναι εντάξει η φροντίδα και η υγεία των γατιών μου

Δημοσίευση από πατουσακια Σαβ Αυγ 23, 2014 12:19 am

Τι γαλα δεινεις; Η κονσερβα δεν πειραζει αν ειναι απο το μαρκετ....αν και απο πετ σοπ βρησκεις καλητερα για την ιδια τιμη... Απο ξηρη τροφουλα τι τρωνε; Τι μαρκα εννοω Smile ; Οσο για το γαλα αν δινεις αγελαδινο, κατσικισιο καλητερα να το σταματησεις γιατι μπορει να τους κανει διαρροια, και επειδη ειναι γατια του εξω δεν μπορεις να το ξερεις αν τουσ κανει η οχι διαρροια. Αν θελεις οποσδηποτε να δωσεις και γαλα μερικες φορες παρε γατησιο απο το μαρκετ η απο το πετ σοπ (συμφερει περισσοτερο αν ειναι σε μορφη σκονης). αυτο που εχει περισσοτερη σημασια να τρωνε τουλ σχετικα καλη ξηρη τροφη....και αυτο το βρεισκεις πιο οικονομικα απο το πετ σοπ. Και κατι ακομα τις θυλυκες καλητερα να τις στειρωσεις γιατι συντομα θα εχεις 20 γατια αντι για 5....
πατουσακια
πατουσακια
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Χοίρος
Ηλικία : 40
Τόπος : Βολος
Αριθμός γατουνίων : 4 στο σπιτι, 7 στο κτημα 1 στο γατοπαραδεισο και μερικα αδεσποτακια
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : γατανοιξη
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Ολλες της φουντοτες
Ημερομηνία Εγγραφής : 01/05/2014
Mood : Ανασφάλεια για το αν είναι εντάξει η φροντίδα και η υγεία των γατιών μου M_love

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επιστροφή στην κορυφή

- Παρόμοια θέματα

 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης