gatospito
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Ωμοφαγια-μια βοηθεια

+6
Soufle Sokolatas
fotini123
kouix
koneko
houlieta
Deadendx
10 απαντήσεις

Σελίδα 1 από 2 1, 2  Επόμενο

Πήγαινε κάτω

Ωμοφαγια-μια βοηθεια Empty Ωμοφαγια-μια βοηθεια

Δημοσίευση από Deadendx Τετ Ιουλ 23, 2014 1:43 pm

Καλησπερα,
Εχω μια γατα 7 χρονων και θελω να της ξεκινησω ωμοφαγια. Πιστευω πως ειναι το καλυτερο πραγμα που μπορω να κανω για αυτην αλλα με προβληματιζει η ποιοτητα του κρεατος. Οποτε μαζεψα ολες μου τις αποριες και τις γραφω εδω! Αν υπαρχει ηδη post παρακαλω καντε μου λινκ. Θα ηθελα στις απαντησεις σας να μου πειτε και εαν εσεις οι ιδιοι δινετε ωμο κρεας στη γατουλα σας.

1)Μια ζωη περνω συσκευασμενα κρεατα απο σουπερ μαρκετ-δεν γνωριζω καποιον κρεοπωλη που να εμπιστευομαι. Με ποια κριτηρια εμπιστευεστε εσεις τους κρεοπωληδες σας?Πως ξερω ποιο κρεας ειναι ασφαλες και ποιο οχι?Και αν κανω λαθος?
2)Το τοξοπλασμα και ολα αυτα τα βλαβερα για τη γατα βακτηρια πως δημιουργουνται στο κρεας?Ενα ζωντανο ζωο ειτε τα εχει ειτε οχι?Δημιουργειται μονο στο κρεας νεκρου ζωου?Μετα απο ποσο καιρο?
3)Διαβασα οτι η ψυξη σκοτωνει πολλα βακτηρια.Αυτα που δεν σκοτωνονται ομως παλι δεν ειναι επικυνδινα για την γατα?
4)Διαβασα εδω οτι μεσα σε διαιτα με ωμα συμπεριλαμβανεται και το ψαρι. Ο κτηνιατρος μου, μου ειπε οτι το ωμο ψαρι συγκεκριμενα περιεχει μια ουσια (θυροξινη νομιζω) που καταστρεφει την βιταμινη D (νομιζω) που χρειαζεται η γατα και αυτο εχει σαν αποτελεσμα πολλα νευρολογικα (?) προβληματα αν καταναλωνεται τακτικα.Τελικα τι ισχυει με το ωμο ψαρι?
5)Με βαση την κοινη λογικη, δεν ειναι καλυτερο να επιλεξω κρεατα που θα κυνηγαγε και θα μπορουσε να σκοτωσει μια γατα στη φυση? Πχ ωραιο το μοσχαρι αλλα δε μπορω να φανταστω μια γατα να κυνηγαει και να σκοτωνει μοσχαρι για να το φαει!! Smile 
6)Υπαρχουν εξετασεις που μπορω να κανω τακτικα στη γατα μου ωστε αν εχει κολησει οτιδηποτε να μπορεσω να το δω εγκαιρως?

Deadendx
Junior Cat
Junior Cat

Θηλυκό
Τίγρης
Ηλικία : 37
Αριθμός γατουνίων : 3
Ημερομηνία Εγγραφής : 23/07/2014

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ωμοφαγια-μια βοηθεια Empty Απ: Ωμοφαγια-μια βοηθεια

Δημοσίευση από houlieta Τετ Ιουλ 23, 2014 1:57 pm

Υπάρχει ΑΥΤΟ το θέμα για την ωμή διατροφή και αν υπάρχει κάποιος εδώ μέσα κατάλληλος να σε βοηθήσει με την επιλογή σου αυτή, αυτή είναι η Ηρώ - koneko...
Θα βρεις αρκετά θέματα για την ωμή γενικότερα!...
Καλώς μας ήρθες!..
Smile
houlieta
houlieta
Εφτάψυχος-η M^o-o^derator
Εφτάψυχος-η M^o-o^derator

Θηλυκό
Μαϊμου
Ηλικία : 43
Τόπος : Crazy Waters
Αριθμός γατουνίων : 3 (Ο.ο)
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Χειμώνας
Motto : ...and I whispered to the horse: Trust no man in whose eyes you don't see yourself reflected as an equal...
Ημερομηνία Εγγραφής : 15/03/2012
Mood : Ωμοφαγια-μια βοηθεια M_skat10

http://www.dpgr.gr/usergalleries/index.php?cat=15102

Αρέσει στον χρήστη Flouda

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ωμοφαγια-μια βοηθεια Empty Απ: Ωμοφαγια-μια βοηθεια

Δημοσίευση από koneko Τετ Ιουλ 23, 2014 2:52 pm

Deadendx έγραψε:Καλησπερα,
Εχω μια γατα 7 χρονων και θελω να της ξεκινησω ωμοφαγια. Πιστευω πως ειναι το καλυτερο πραγμα που μπορω να κανω για αυτην  αλλα με προβληματιζει η ποιοτητα του κρεατος. Οποτε μαζεψα ολες μου τις αποριες και τις γραφω εδω! Αν υπαρχει ηδη post παρακαλω καντε μου λινκ. Θα ηθελα στις απαντησεις σας να μου πειτε και εαν εσεις οι ιδιοι δινετε ωμο κρεας στη γατουλα σας.

Καλωσηρθες!!! Ποσο χαιρομαι που αποφασισες να ξεκινησεις την ωμη διατροφη! Καταρχην αν η γατα σου εχει επιβαρυμενο ανοσοποιητικο συστημα, θα σου προτεινα να επικοινωνησεις πρωτα με τον κτηνιατρο σου. Αν δεν εχει προβληματα υγειας, τοτε δεν υπαρχει κανενα προβλημα! Ο γατος μου τρεφεται με ωμα (τα φτιαχνω μονη μου) εδω και 4 χρονια και το μικρο γατακι που βρηκα στα σκουπιδια τρεφεται απο την ηλικια των 4 εβδομαδων χωρις κανενα απολυτως προβλημα (τωρα ειναι περιπου 2.5 μηνων).

1)Μια ζωη περνω συσκευασμενα κρεατα απο σουπερ μαρκετ-δεν γνωριζω καποιον κρεοπωλη που να εμπιστευομαι. Με ποια κριτηρια εμπιστευεστε εσεις τους κρεοπωληδες σας?Πως ξερω ποιο κρεας ειναι ασφαλες και ποιο οχι?Και αν κανω λαθος?

Στον δικο μου εχω δωσει αρκετη ποικιλια. Επειδη η μονιμη μου κατοικια ειναι στην αμερικη και δεν με συνεφερε να αγοραζω απο κρεοπωλειο (διπλασια και τριπλασια η τιμη του κρεατος), του εδινα παντα συσκευασμενα απο το σουπερμαρκετ. Απο ορτυκια και κοτοπουλα, μεχρι μοσχαρι, μπαφαλο, χηνα, κουνελι, περιστερι, χοιρινο και περδικες. Εδω και ενα χρονο ομως ηρθα στην ΕΕ για μεταπτυχιακο και τον αφησα στους γονεις μου στην ελλαδα, οποτε τρωει και απο σουπερμαρκετ και απο κρεοπωλειο. Τα περισσοτερα κοτοπουλα που εφαγε ηταν απο το lidl, αλλα το μοσχαρι απο κρεοπωλειο. Κιμα δεν παιρνω συσκευασμενο γιατι μπορει να περιεχει συντηρητικα. Τον κρεοπωλη τον διαλλεξα με βαση την πελατεια του. Αν δηλαδη εχει συνεχεια πελατες σημαινει οτι τα κρεατα του δεν καθονται καιρο στο ψυγειο και πιθανοτατα ειναι πιο φρεσκα. Σωκωτακια και οργανα κοτας παιρνω επισης απο κρεοπωλειο και οχι συσκευασμενα, οχι γιατι δεν θελω συσκευασμενα, αλλα επειδη δεν βρισκω. Α, επισης μοσχαρι δεν παιρνω απο σουπερμαρκετ γιατι ολα τα βοδινα τους ειναι γερμανιας ή γαλλιας. Εχω παρει ομως ορτυκια και κουνελια ιταλιας.

Τα κρεατα ειναι ελεγμενα στα σφαγεια σχετικα με την ασφαλεια τους. Οποτε δεν χρειαζεται να ανησυχεις ιδιαιτερα. Απλα αν σου μυριζει το κρεας (πχ σε ψοφιμι ή περιεργα) τοτε σημαινει οτι δεν ειναι καλο. Το ιδιο ισχυει και με το χρωμα του. Τα κοτοπουλα εγω παντα τα πλενω καλα πριν του τα δωσω. Γενικα παντως, εφοσον δεν δινεις εντερα, δεν κινδυνευει η γατα σου να κολλησει κατι.

2)Το τοξοπλασμα και ολα αυτα τα βλαβερα για τη γατα βακτηρια πως δημιουργουνται στο κρεας?Ενα ζωντανο ζωο ειτε τα εχει ειτε οχι?Δημιουργειται μονο στο κρεας νεκρου ζωου?Μετα απο ποσο καιρο?

Το τοξοπλασμα ειναι παρασιτο που ουσιαστικα τρωει το ζωο. Αυτο μπορει να μεταφερθει και στο κρεας οπου σχηματιζει κυστες. Τα πιο ευαλωτα ζωα ειναι συνηθως τα χοιρινα και σε μικροτερο ποσοστο τα αρνια. Ακομα και αν το κολλησει η γατα σου δεν θα παθει τιποτα. Εσυ κινδυνευεις μονο αν εισαι εγκυος στο 1ο τριμηνο και φυσικα αν δεν καθαριζεις τακτικα την αμμο και αν δεν πλενεις τα χερια σου. Κατα τα αλλα αν το κολλησεις θα το περασεις σαν κρυωμα και θα αποκτησεις αντισωματα. Το 1/3 του πληθυσμου του πλανητη το εχει κολλησει. Ειναι παντως πιο πιθανο να το κολλησεις απο απλυτο μαρουλι, παρα απο γατα. Παρολα αυτα αν τα κρεατα τα βαζεις στην καταψυξη για 48 ωρες τουλαχιστον, το παρασιτο πεθαινει. Τα βακτηρια, πχ σαλμονελλα, υπαρχουν στο εντερο του ζωου αλλα με το σφαξιμο πανε και αλλου. Γενικα δεν υπαρχει τροφη που να μην εχει βακτηρια. Υπαρχουν παντου. Απλα τα παθογονα ειναι πιο πιθανο να υπαρχουν στο ωμο κρεας και ειδικα σε αυτο που βρισκεται εκτος ψυγειου για ωρες (τους δινεται η ευκαιρια να πολλαπλασιαστουν). Γι' αυτο ξεπαγωνουμε παντα το κρεας στην συντηρηση και δεν αφηνουμε τροφη πανω απο 1 ωρα εξω. Προσωπικα πιστευω οτι οι γατες δεν εχουν αναγκη απο το φορτιο των βακτηριων γιατι ειναι σχεδιασμενες να τρωνε ακομα και κρεας σε αποσυνθεση. Ο δικος μου εχει φαει πολλες φορες τροφη που εχει μεινει στο πιατο του ολο το βραδυ και δεν εχει παθει τιποτα. Αλλα ενταξει, δεν παιζω και με την φωτια και προσπαθω να αποφευγω τετοια περιστατικα.

3)Διαβασα οτι η ψυξη σκοτωνει πολλα βακτηρια.Αυτα που δεν σκοτωνονται ομως παλι δεν ειναι επικυνδινα για την γατα?

Αν η γατα ειναι υγιης, δεν της προκαλουν προβληματα γιατι το γαστρεντερικο της συστημα ειναι σχεδιασμενο να τρεφεται με ωμα. Εχει πιο οξινο στομαχι και πιο κοντο εντερο με αποτελεσμα η τροφη να μη καθεται για πολλες μερες στο εντερο και συνεπως να μην εχουν ευκαιρια τα βακτηρια να πολλαπλασιαστουν και να προκαλεσουν προβλημα.

4)Διαβασα εδω οτι μεσα σε διαιτα με ωμα συμπεριλαμβανεται και το ψαρι. Ο κτηνιατρος μου, μου ειπε οτι το ωμο ψαρι συγκεκριμενα περιεχει μια ουσια (θυροξινη νομιζω) που καταστρεφει την βιταμινη D (νομιζω) που χρειαζεται η γατα και αυτο εχει σαν αποτελεσμα πολλα νευρολογικα (?) προβληματα αν καταναλωνεται τακτικα.Τελικα τι ισχυει με το ωμο ψαρι?

Τα ψαρια (οχι ολα) περιεχουν το ενζυμο θιαμιναση το οποιο διασπαει την θιαμινη (βιταμινη Β1 αν θυμαμαι καλα). Τα ψαρια ομως περιεχουν πολλα ακορεστα λιπαρα ζωτικης σημασιας για τις γατες οπως επισης και βιταμινη D για υγιη οστα. Εγω του δινω το πολυ 2 γευματα την εβδομαδα. Καποιες φορες του δινω μαγειρεμενη πεστροφα (καταστρεφεται η θιαμιναση) και αλλες φορες ωμη σαρδελλα χωρις τα εντοσθια. Αν θυμαμαι καλα η σαρδελλα ειναι απο τα ψαρια τα οποια δεν περιεχουν θιαμιναση. Αλλα επειδη δεν θυμαμαι κιολας ποια εχουν και ποια οχι, τα περιοριζω σε 2 γευματα την εβδομαδα. Προσωπικα πιστευω οτι πρεπει να τρωνε ψαρι, ειδικα αν δεν προσθετεις συμπληρωματα στην διατροφη του γατιου. Με μετρο ομως το ωμο. Μαγειρεμενο μπορεις να δινεις πιο συχνα, αλλα οχι καθημερινα γιατι η αναλογια φωσφορου-ασβεστιου δεν ειναι σωστη και επισης περιεχει πολυ μαγνησιο και πιθανοτατα θα μπορουσε να το κανει πιο επιρρεπη στην ουρολιθιαση (με καθε επιφυλαξη αυτο).

5)Με βαση την κοινη λογικη, δεν ειναι καλυτερο να επιλεξω κρεατα που θα κυνηγαγε και θα μπορουσε να σκοτωσει μια γατα στη φυση? Πχ ωραιο το μοσχαρι αλλα δε μπορω να φανταστω μια γατα να κυνηγαει και να σκοτωνει μοσχαρι για να το φαει!! Smile 

ναι! Τους αρεσουν και πιο πολυ! Πχ ο δικος μου κανει σαν τρελος για ορτυκια! Αλλα δυστυχως εδω δεν τα βρισκω ευκολα  No Αν μπορεις να βρεις ορτυκια ή περδικες ή αλλα τετοια μικρα πτηνα, θα ηταν το ιδανικοτερο. Αλλα μπορεις να δινεις κοτοπουλο, παπια και μεγαλα ζωα οπως βοδινο και αρνι χωρις προβλημα. Εγω σκεφτομαι να παιρνω κατεψυγμενα ποντικια για φιδια και να του τα δινω ως συμπληρωμα και λιχουδια  happy2 Το τρωνε παντως και το βοδινο αλλα στον δικο μου του αρεσει λιγοτερο σε σχεση πχ με το αρνι.

6)Υπαρχουν εξετασεις που μπορω να κανω τακτικα στη γατα μου ωστε αν εχει κολησει οτιδηποτε να μπορεσω να το δω εγκαιρως?

ιδεα δεν εχω. Ισως θα μπορουσες να κανεις μια φορα τον χρονο εξεταση κοπρανων για ενδοπαρασιτα και καθε 1-2 χρονια γενικες εξετασεις αιματος για να βλεπεις πως ειναι η κατασταση της (στην ηλικια της ειναι καλο ειναι να της ξεκινησεις τις εξετασεις χρονο παρα χρονο, εφοσον φυσικα η γατουλα δεν αγχωνεται τρελα με τις μετακινησεις στον κτηνιατρο, για να εχετε ιστορικο για συγκριση στο μελλον).


koneko
koneko
Γατο-gourmeδιά
Γατο-gourmeδιά

Θηλυκό
Γάτα
Ηλικία : 36
Τόπος : Β. Αμερικη
Αριθμός γατουνίων : 2
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Όλες!!!
Ημερομηνία Εγγραφής : 26/03/2012
Mood : Ωμοφαγια-μια βοηθεια M_tour10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ωμοφαγια-μια βοηθεια Empty Απ: Ωμοφαγια-μια βοηθεια

Δημοσίευση από koneko Τετ Ιουλ 23, 2014 2:55 pm

ξεχασα να σου πω οτι αν βλεπεις καποιο συκωτι περιεργο, πετα το. Μου ειχε τυχει μια φορα εδω στην ελλαδα να βρω ενα συκωτακι κοτας το οποιο ειχε ασπρα στιγματα πανω του. Δεν ξερω τι ηταν και αν ηταν καποιο παρασιτο. Το πεταξα παντως.
koneko
koneko
Γατο-gourmeδιά
Γατο-gourmeδιά

Θηλυκό
Γάτα
Ηλικία : 36
Τόπος : Β. Αμερικη
Αριθμός γατουνίων : 2
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Όλες!!!
Ημερομηνία Εγγραφής : 26/03/2012
Mood : Ωμοφαγια-μια βοηθεια M_tour10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ωμοφαγια-μια βοηθεια Empty Απ: Ωμοφαγια-μια βοηθεια

Δημοσίευση από Deadendx Σαβ Ιουλ 26, 2014 1:20 pm

Καταρχας ευχαριστω για την θερμη υποδοχη! Συνεχιζω να προσπαθω να βγαλω ακρη σχετικα με την ομοφαγια..Απο την μια εχω ολα τα υπερ απο την αλλη υπαρχουν πραγματα που συνεχιζουν να με προβληματιζουν. Μιλησα με τον κτηνιατρο μας και η γνωμη του ηταν οτι ενω η ομοφαγια ειναι το καλυτερο δυνατο για την γατα,στην ελλαδα ειναι ακατορθωτο καθως τα κρεατα-παρολο που περναν τις προδιαγραφες παραδοξως- το 40% εχουν τοξοπλασμα και το 60% σαλμονελα, για το τοξοπλασμα μου ειπε οτι αν η γατα ειναι μεγαλη δεν κινδυνευει αλλα ειναι πολλα ακομα βακτηρια/αρρωστιες(εχινοκοκος/φυματιωση και η λιστα ειναι μεγαλη αποτι καταλαβα) που παρολο που τα οξεα της γατας ειναι δυνατα, δεν μπορουν να τα καταστρεψουν και οτι μονο οι υψηλες θερμοκρασιες το κανουν αυτο. ΚΑι κατι τετοιες στιγμες θα ηθελα να ημουν μικροβιολογος!!!!
Ευχαριστω για ολες τις πληροφοριες που μου δωσατε και οταν με το καλο ενημερωθω πληρως για το τι πραγματικα συμβαινει και αποφασισω την ομωφαγια θα προτιμησω τις συνταγες σου Smile Smile Smile

Deadendx
Junior Cat
Junior Cat

Θηλυκό
Τίγρης
Ηλικία : 37
Αριθμός γατουνίων : 3
Ημερομηνία Εγγραφής : 23/07/2014

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ωμοφαγια-μια βοηθεια Empty Απ: Ωμοφαγια-μια βοηθεια

Δημοσίευση από Deadendx Δευ Ιουλ 28, 2014 10:41 pm

Ακομα ψαχνομαι και ακρη δεν βγαζω...Ρε παιδια υπαρχει καπου καποιο λινκ που να λεει ΑΚΡΙΒΩΣ τι συστατικα και σε τι περιεκτικοτητα χρειαζεται η γατα?

Επισης ποια ειναι η γνωμη σας για την BARF? http://www.voldogfood.com/?gclid=Cj0KEQjw6deeBRCswoauquC8haUBEiQAdq5zh6grDPyE60I7KehGQtdQWo4S8pyRArXJBza_boCFHjcaAu3u8P8HAQ


Deadendx
Junior Cat
Junior Cat

Θηλυκό
Τίγρης
Ηλικία : 37
Αριθμός γατουνίων : 3
Ημερομηνία Εγγραφής : 23/07/2014

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ωμοφαγια-μια βοηθεια Empty Απ: Ωμοφαγια-μια βοηθεια

Δημοσίευση από kouix Δευ Ιουλ 28, 2014 11:06 pm


αυτο το εχεις διαβασει...? Το εχει αναρτησει η Ηρω (koneko) που σου απαντησε παραπανω.  blinking 

http://www.gatospito.com/t10062-topic

___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___

Ωμοφαγια-μια βοηθεια Ce308a9f-5be4-45ef-b5d8-38fa33e9b315

Η ιστορία μας ξεκινάει  απο  εδω: http://www.gatospito.com/t10095-topic
kouix
kouix
Εφτάψυχος-η M^o-o^derator
Εφτάψυχος-η M^o-o^derator

Θηλυκό
Χοίρος
Ηλικία : 52
Αριθμός γατουνίων : 5 νιάου, 2 γαβ, 1 τσίου
Ημερομηνία Εγγραφής : 28/04/2013
Mood : Ωμοφαγια-μια βοηθεια M_yoohoo

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ωμοφαγια-μια βοηθεια Empty Απ: Ωμοφαγια-μια βοηθεια

Δημοσίευση από koneko Τρι Ιουλ 29, 2014 12:30 am

Υπαρχει ενα βιβλιο αλλα κοστιζει γυρω στα $200. Λεγεται "nutrient requirements of dogs and cats" και ειναι απο το National Research Council. Εδω μπορεις να δεις αποσπασματα: http://books.google.ca/books?id=aqeCwxbRWvsC&printsec=frontcover&dq=nutrient+requirements+of+dogs+and+cats&source=bl&ots=LAd4uVFxoU&sig=qXjS-zC0FaYhH5neXW1O3Xf417E&hl=en&sa=X&ei=vzh1UKT7Jc2vygHK_oGoAQ&ved=0CDYQ6AEwAA#v=onepage&q&f=false

Μπορω να σου βρω τις minimum ποσοτητες απο τα πιο απαραιτητα συστατικα που χρειαζεται μια γατα, αλλα δεν αξιζει γιατι στις περισσοτερες περιπτωσεις δεν χρειαζεσαι συμπληρωματα. Προχειρο εχω το ασβεστιο, τα αλλα πρεπει να τα ψαξω και θα μου παρει λιγο χρονο.

Το ασβεστιο το εχω σε μορφη πινακα, αλλα δεν μπορω να το βαλω ετσι, οποτε βαζω πρωτα το βαρος της γατας και απο κατω την ποσοτητα ασβεστιου που αντιστοιχει στα κιλα της γατας:

Βαρος γατας (kg):
2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12
Ημερησια ποσοτητα ασβεστιου (mg):
130 195 260 325 390 455 520 585 650 715 780


Επισης εψαξα δημοσιευμενες μελετες για τον εχινοκοκκο στην Ελλαδα και βρηκα οτι αποτελει προβλημα στα αιγοπροβατα. Οποτε μη δινεις αρνι ή κατσικι. Αν ποτε δεις κυστες ή φουσκες σε συκωτι πετα το (κατα προτιμηση μαγειρεψε το πριν το πεταξεις για να μη το φανε αδεσποτα και μεταδοθει το παρασιτο) και απολυμανε καλα οτι ηρθε σε επαφη μαζι του με χλωρινη. Εδω ειναι και η ερευνα που εγινε: http://www.parasite-journal.org/articles/parasite/abs/2010/03/parasite2010173p205/parasite2010173p205.html

Θελω να πιστευω οτι τα κρεατα μολυσμενα με εχινοκοκκο δεν φτανουν στο πιατο μας, αλλα παρολα αυτα απεφευγε τα αιγοπροβατα (μπορεις να δινεις μαγειρεμενα) και ειδικα τα εντοσθια τους. Προτιμησε πουλερικα, κουνελια και μοσχαρι.
koneko
koneko
Γατο-gourmeδιά
Γατο-gourmeδιά

Θηλυκό
Γάτα
Ηλικία : 36
Τόπος : Β. Αμερικη
Αριθμός γατουνίων : 2
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Όλες!!!
Ημερομηνία Εγγραφής : 26/03/2012
Mood : Ωμοφαγια-μια βοηθεια M_tour10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ωμοφαγια-μια βοηθεια Empty Απ: Ωμοφαγια-μια βοηθεια

Δημοσίευση από koneko Τρι Ιουλ 29, 2014 12:38 am

Βρηκα ενα φανταστικο αρθρο μολις τωρα! Ειναι σε pdf απο την waltham, http://www.google.gr/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=5&ved=0CDgQFjAE&url=http%3A%2F%2Fwww.waltham.com%2Fdyn%2F_assets%2F_pdfs%2Fwaltham-booklets%2FEssentialcatanddognutritionbookletelectronicversion.pdf&ei=psHWU7umAYa20QXyvIDwCA&usg=AFQjCNE-TMc825WuGJjxt-S00YlCnUUipQ&bvm=bv.71778758,d.d2k&cad=rja
koneko
koneko
Γατο-gourmeδιά
Γατο-gourmeδιά

Θηλυκό
Γάτα
Ηλικία : 36
Τόπος : Β. Αμερικη
Αριθμός γατουνίων : 2
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Όλες!!!
Ημερομηνία Εγγραφής : 26/03/2012
Mood : Ωμοφαγια-μια βοηθεια M_tour10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ωμοφαγια-μια βοηθεια Empty Απ: Ωμοφαγια-μια βοηθεια

Δημοσίευση από Deadendx Τρι Ιουλ 29, 2014 11:26 am

Ευχαριστω πολυ θα τα κοιταξω ολα αυτα και θα επανελθω με αποριες ^^

Deadendx
Junior Cat
Junior Cat

Θηλυκό
Τίγρης
Ηλικία : 37
Αριθμός γατουνίων : 3
Ημερομηνία Εγγραφής : 23/07/2014

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ωμοφαγια-μια βοηθεια Empty Απ: Ωμοφαγια-μια βοηθεια

Δημοσίευση από fotini123 Τρι Ιουλ 29, 2014 3:17 pm

Koneko, έλα.. πες το.... Αυτό το topic το άνοιξες εσύ με άλλο nick... happy2 happy2 happy2 
Σκέφτομαι να εντάξω στη διατροφή της μικρής το ωμό κρέας.   Η διατροφή της σήμερα έχει ως εξής: Τρώει κροκετούλες, οι οποίες είναι διαθέσιμες καθ'όλη τη διάρκεια της ημέρας, και κάθε μεσημέρι της δίνω λίγη κονσέρβα. Σκέφτομαι να διατηρήσω τις κροκέτες ως βάση της διατροφής της και να αντικαταστήσω το μεσημεριανό γεύμα με ωμό κρέας.
Πως σου φαίνεται ως πρακτική? Υπάρχει περίπτωση να είναι επιβλαβής ο συνδυασμός κροκέτα+ωμή (διαφορετικός χρόνος πέψης κλπ)? Μήπως θα ήταν καλύτερα να ορίσω ημέρες ωμής διατροφής κατά τη διάρκεια των οποίων δεν θα της δίνω καθόλου κροκέτες?
fotini123
fotini123
Junior Cat
Junior Cat

Θηλυκό
Βουβάλι
Ηλικία : 50
Αριθμός γατουνίων : 1
Motto : say no to speciesism
Ημερομηνία Εγγραφής : 12/08/2013
Mood : Ωμοφαγια-μια βοηθεια M_playtrain

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ωμοφαγια-μια βοηθεια Empty Απ: Ωμοφαγια-μια βοηθεια

Δημοσίευση από koneko Τρι Ιουλ 29, 2014 5:52 pm

 happy2  happy2  happy2  happy2  happy2  happy2 

καλυτερα να τρωει ωμο την μια μερα και κροκετες την αλλη, γιατι αν η κροκετα καθεται περισσοτερες ωρες/μερες στο εντερο, τοτε δινεται η ευκαιρια στα βακτηρια απο το ωμο να πολλαπλασιαστουν και να προκαλεσουν προβλημα. Δεν πιστευω οτι θα υπαρξει προβλημα αν δινεις το ωμο την ιδια μερα με την ξηρα, αλλα καλυτερα φυλαγε τα ρουχα σου.
koneko
koneko
Γατο-gourmeδιά
Γατο-gourmeδιά

Θηλυκό
Γάτα
Ηλικία : 36
Τόπος : Β. Αμερικη
Αριθμός γατουνίων : 2
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Όλες!!!
Ημερομηνία Εγγραφής : 26/03/2012
Mood : Ωμοφαγια-μια βοηθεια M_tour10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ωμοφαγια-μια βοηθεια Empty Απ: Ωμοφαγια-μια βοηθεια

Δημοσίευση από fotini123 Πεμ Ιουλ 31, 2014 7:54 am

thanks 
Είμαστε σε αναζήτηση ασφαλούς ωμού κρέατος. Μόλις το βρούμε...
fotini123
fotini123
Junior Cat
Junior Cat

Θηλυκό
Βουβάλι
Ηλικία : 50
Αριθμός γατουνίων : 1
Motto : say no to speciesism
Ημερομηνία Εγγραφής : 12/08/2013
Mood : Ωμοφαγια-μια βοηθεια M_playtrain

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ωμοφαγια-μια βοηθεια Empty Απ: Ωμοφαγια-μια βοηθεια

Δημοσίευση από Soufle Sokolatas Δευ Σεπ 29, 2014 2:15 pm

Καλησπέρα!!! Είμαι πολύ καινούρια εδώ! Γενικά εχω βρει πολύ ενδιαφέρουσες πληροφορίες εδώ! έχω ξεκινήσει ωμή διατροφή στη γάτα μου και γω και χρειάζομαι επίσης μια βοήθεια . Εκτός από τις συνταγές της έχω αγοράσει και από εταιρία που φτιάχνει ετοιμες barf. Κάνει όμως πολλούς εμετούς ειδικά το κοτόπουλο και ψάχνω να βρω εναν κτηνίατρο στην Αθήνα που να είναι ενημερωμένος ώστε να μπορέσει να με κατευθύνει (υποθέτω ότι είναι κάποια αλλεργία) . Γνωρίζετε κάποιον που δεν θα μου πει αμέσως ότι είναι λαθος διατροφή κλπ κλπ ;
Soufle Sokolatas
Soufle Sokolatas
Kitten
Kitten

Θηλυκό
Ποντικός
Ηλικία : 39
Αριθμός γατουνίων : 1
Ημερομηνία Εγγραφής : 29/09/2014

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ωμοφαγια-μια βοηθεια Empty Απ: Ωμοφαγια-μια βοηθεια

Δημοσίευση από Karamela Δευ Σεπ 29, 2014 2:26 pm

Απο διαθεση και ορεξη πως παει?
Και στα δυο σκυλια που εχω, οταν αλλαξαν διατροφη μου εκαναν εμετους μεχρι να συνηθισουν. Το ενηλικο μου εκανε για 1 μηνα συνεχομενα 2-3 φορες τη μερα και το κουταβι μου εκανε καθε πρωι και τωρα μου κανει αραια και που.
Απο τη στιγμη ομως που και τα δυο ειχαν φουλ ορεξη, τα κακα τους ηταν οκ και ειχαν διαθεση δεν ανησυχουσα ιδιαιτερα.

Η κτηνιατρος μας ειναι υπερ της ωμης διατροφης, η αληθεια ειναι οτι αν δεν ειχα αυτη να με καθησυχαζει με τους εμετους θα τα ειχα παρατησει. Σου στελνω π.μ.
Karamela
Karamela
Mature Cat
Mature Cat

Θηλυκό
Κατσίκα
Ηλικία : 32
Αριθμός γατουνίων : 6
Ημερομηνία Εγγραφής : 29/06/2012
Mood : Ωμοφαγια-μια βοηθεια M_summer

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ωμοφαγια-μια βοηθεια Empty Απ: Ωμοφαγια-μια βοηθεια

Δημοσίευση από Soufle Sokolatas Δευ Σεπ 29, 2014 2:39 pm

Ευχαριστώ!! Από διάθεση είναι καλύτερα από ποτέ! Απλά γκρινιάζει Γτ πεινάει. Και η αλήθεια είναι ότι τα έφαγε πολύ εύκολα αλλά μου ξεκίνησε τους εμετούς μετά τις πρώτες δύο εβδομάδες που τα πήγαινε μία χαρά. Πήρα για την ώρα μια ξηρά Γτ κάτι πρέπει και να τρώει και δεν κάνει συνέχεια ψάρι, και κουνέλι δεν είναι εύκολο να βρίσκω. Πήρα acana που διάβασα πολύ καλά λόγια.
Soufle Sokolatas
Soufle Sokolatas
Kitten
Kitten

Θηλυκό
Ποντικός
Ηλικία : 39
Αριθμός γατουνίων : 1
Ημερομηνία Εγγραφής : 29/09/2014

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ωμοφαγια-μια βοηθεια Empty Απ: Ωμοφαγια-μια βοηθεια

Δημοσίευση από Karamela Δευ Σεπ 29, 2014 2:41 pm

Στους εμετους βγαζει το φαι της ή μονο σαλια? Αν σου βγαζει μονο σαλια ειναι πολυ πιθανο να το κανει λογω πεινας και να πρεπει να αυξησεις τη ποσοτητα.
Karamela
Karamela
Mature Cat
Mature Cat

Θηλυκό
Κατσίκα
Ηλικία : 32
Αριθμός γατουνίων : 6
Ημερομηνία Εγγραφής : 29/06/2012
Mood : Ωμοφαγια-μια βοηθεια M_summer

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ωμοφαγια-μια βοηθεια Empty Απ: Ωμοφαγια-μια βοηθεια

Δημοσίευση από Soufle Sokolatas Δευ Σεπ 29, 2014 4:46 pm

Το φαγητό και μάλιστα ολόκληρο... Νομίζω το τρώει και πιο γρήγορα από όσο θα έπρεπε.
Soufle Sokolatas
Soufle Sokolatas
Kitten
Kitten

Θηλυκό
Ποντικός
Ηλικία : 39
Αριθμός γατουνίων : 1
Ημερομηνία Εγγραφής : 29/09/2014

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ωμοφαγια-μια βοηθεια Empty Απ: Ωμοφαγια-μια βοηθεια

Δημοσίευση από Karamela Δευ Σεπ 29, 2014 6:02 pm

Δεν ξερω να σε βοηθησω μιας και στα γατακια μου δεν δινω ακομα.

Ισως οταν μπει η Ηρω που εχει περισσοτερη εμπειρια απο εμενα να σε βοθησει Smile
Karamela
Karamela
Mature Cat
Mature Cat

Θηλυκό
Κατσίκα
Ηλικία : 32
Αριθμός γατουνίων : 6
Ημερομηνία Εγγραφής : 29/06/2012
Mood : Ωμοφαγια-μια βοηθεια M_summer

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ωμοφαγια-μια βοηθεια Empty Απ: Ωμοφαγια-μια βοηθεια

Δημοσίευση από koneko Παρ Οκτ 03, 2014 2:10 am

ισως να της αρεσει τοσο πολυ σε σημειο να το τρωει γρηγορα και να το βγαζει. Δοκιμασε να της δωσεις για αρχη μεγαλα κομματια κρεατος ωστε να χρειαζεται να τα μασαει για ωρα πριν τα καταπιει. Αν δεις οτι δεν βελτιωνεται η κατασταση, αλλαξε πρωτεινη. Πχ αντι για κουνελι δωσε κοτοπουλο ή γαλοπουλα. Επισης μην ανακατευεις τα ωμα με ξηρα τροφη και για αρχη μη δινεις καθολου λαχανικα.
koneko
koneko
Γατο-gourmeδιά
Γατο-gourmeδιά

Θηλυκό
Γάτα
Ηλικία : 36
Τόπος : Β. Αμερικη
Αριθμός γατουνίων : 2
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Όλες!!!
Ημερομηνία Εγγραφής : 26/03/2012
Mood : Ωμοφαγια-μια βοηθεια M_tour10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ωμοφαγια-μια βοηθεια Empty Απ: Ωμοφαγια-μια βοηθεια

Δημοσίευση από Soufle Sokolatas Τρι Απρ 28, 2015 1:37 pm

Καλησπέρα! Επανήλθα! Ακολούθησα τις συμβουλές σας την προηγούμενη φορά και τα πηγαίναμε πολύ καλά! Μόνο που ξαφνικά μετά από τόσο καιρό ξανάρχισε να κάνει εμετούς και κυρίως με τα λευκά κρέατα! Πουλερικά δεν τα κρατάει με τπτ και τελευταία άρχισε να μου κάνει εμετό και το κουνέλι για το οποίο τρελαινόταν και ήταν και το μόνο που έτρωγε και λίγο κόκκαλο . Πιστεύετε πως αρκει να της δίνω αρνί μοσχάρι ψάρι ? επίσης ποιος είναι ο σωστός τρόπος να φάει λαχανικά και πόσο χρειάζεται ?
Soufle Sokolatas
Soufle Sokolatas
Kitten
Kitten

Θηλυκό
Ποντικός
Ηλικία : 39
Αριθμός γατουνίων : 1
Ημερομηνία Εγγραφής : 29/09/2014

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ωμοφαγια-μια βοηθεια Empty Απ: Ωμοφαγια-μια βοηθεια

Δημοσίευση από koneko Τρι Απρ 28, 2015 8:02 pm

Εφοσον δεν της καθονται τα πουλερικα, καλυτερα να τα σταματησεις. Μηπως τα βγαζει επειδη τα τρωει γρηγορα; Της δινεις κατι αλλο εκτος απο τα παραπανω κρεατα; Λαχανικα δεν χρειαζεται να τρωει. Αν θελεις να της δινεις ομως, επελεξε βραστο κολοκυθι το οποιο θα το εχεις κανει πουρε και γατοχορτο. Μπορεις να δινεις 5-10% λαχανικα ημερησιως. Επειδη ο γατος μου δεν τρωει λαχανικα, εκτος απο το γατοχορτο, του δινω πολλες φορες λιγες κροκετες (10-20 κροκετες acana ημερησιως) οταν παιζει για να παιρνει οτι του λειπει απο τα λαχανικα που δεν τρωει.

Αρνι, μοσχαρι, ψαρι (max. 2 φορες την εβδομαδα) αρκουν, αρκει φυσικα να τα συμπληρωνεις με ασβεστιο. Δοκιμασε και αλλα κρεατα αν μπορεις να βρεις ευκολα. Καποτε εβρισκα ορτυκια στον μασουτη. Ειναι ακριβα σχετικα, αλλα δεν χρειαζεται να τρωει μονο ορτυκια. Μπορεις να του δινεις 1-2 ορτυκια την εβδομαδα. Τρωγονται ευκολα μαλιστα και θα καθαριζει παραλληλα τα δοντια του.
koneko
koneko
Γατο-gourmeδιά
Γατο-gourmeδιά

Θηλυκό
Γάτα
Ηλικία : 36
Τόπος : Β. Αμερικη
Αριθμός γατουνίων : 2
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Όλες!!!
Ημερομηνία Εγγραφής : 26/03/2012
Mood : Ωμοφαγια-μια βοηθεια M_tour10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ωμοφαγια-μια βοηθεια Empty Απ: Ωμοφαγια-μια βοηθεια

Δημοσίευση από Soufle Sokolatas Πεμ Απρ 30, 2015 11:05 am

ΚΑλημέρα ! Ευχαριστώ για την βοήθεια ! Εχει μια τάση να τρώει γρήγορα αλλά το είχαμε στρώσει της δίνω μεγάλα κομμάτια για να τα δουλεύει. Απλά τώρα ξαφνικά άρχισε πάλι να μου τα βγάζει. Παρατήρησα ότι αν της κάνω mix κρεάτων δεν την πειράζει (της βάζω κ μικρή ποσότητα κοτόπουλο. Μου είχαν προτείνει για ασβέστιο να δίνω chia seeds αλλά λέω να κάνω και σκόνη από τσόφλια να της ρίχνω λίγο στο φαγητό, συμφωνείτε με αυτό ? Με το κουνέλι προβληματίζομαι που το έτρωγε σαν τρελή και τα κόκαλα και όλα και τώρα το βγάζει ... και κυρίως για τα δόντια και εγώ ανησυχώ. Το ψάρι δυσκολεύομαι λίγο να το φάει της ανακατεύω σαρδέλα με πρόβατο ή μοσχάρι για να το φάει . Τον σολομό παρατήρησα ότι τον τρώει με όρεξη και μόνο του. Αν βρω ορτύκια θα τα δοκιμάσω! Από συμπληρώματα τι άλλο μπορεί να χρειάζεται ? Της ρίχνω σολομέλαιο καμιά φορά επειδή ζοριζόμαστε με το ψάρι .
Soufle Sokolatas
Soufle Sokolatas
Kitten
Kitten

Θηλυκό
Ποντικός
Ηλικία : 39
Αριθμός γατουνίων : 1
Ημερομηνία Εγγραφής : 29/09/2014

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ωμοφαγια-μια βοηθεια Empty Απ: Ωμοφαγια-μια βοηθεια

Δημοσίευση από Soufle Sokolatas Πεμ Απρ 30, 2015 11:41 am

A! Απορία μόλις μου ήρθε ... Το κόκκαλο του σολομού που είναι και χοντρό κάνει να της το δώσω ?
Soufle Sokolatas
Soufle Sokolatas
Kitten
Kitten

Θηλυκό
Ποντικός
Ηλικία : 39
Αριθμός γατουνίων : 1
Ημερομηνία Εγγραφής : 29/09/2014

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ωμοφαγια-μια βοηθεια Empty Απ: Ωμοφαγια-μια βοηθεια

Δημοσίευση από ECLAIR Πεμ Σεπ 06, 2018 2:21 pm

Καλησπέρα στο team! Μετά από πολλή σκέψη και μια ταλαιπωρία με τις διάρροιες αποφάσισα να καταφύγω στην ωμοφαγία: Έχω ξεκινήσει εδώ και 2 μήνες, τα αποτελέσματα για την ώρα άψογα. Κακάκια καλύτερα από ποτέ (δεν τον καταλαβαίνω πότε πάει γιατί δεν μυρίζουν ενώ κάποτε δεν τολμούσαμε να μπούμε στη τουαλέτα). Καλό τρίχωμα, άψογα ούλα γιατί εμφανίσαμε ουλίτιδα με τη ξηρή τροφή. Θα του κάνω εξετάσεις μετά τα Χριστούγεννα για να δω που βρίσκεται μιας και αισίως κλείνουμε τα 2. Το μόνο αρνητικό: Δεν αφήνεις τη τροφή και φεύγεις γιατί ως ωμό θα αναπτύξει βακτήρια άρα μετά από μισή ώρα μαζεύεις και πλένεις σχολαστικά και δεύτερο ο δικός μου είχε μάθει πεινάει δεν πεινάει να έχει τον μεζέ στο πιάτο ιδίως το βράδυ που το παίζει φάντασμα. Οπότε κατά τη μετάβαση έδινα όλη την μέρα ωμή και το βράδυ μια κουταλιά ξηρή τροφή όπου δεν πλησιάζει πια (αλλά θέλει να τη βλέπει στο πιάτο του) Cool Cool Cool

ECLAIR
Junior Cat
Junior Cat

Θηλυκό
Βουβάλι
Ηλικία : 50
Τόπος : NIKAIA
Αριθμός γατουνίων : 1
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : ΑΝΟΙΞΗ
Ημερομηνία Εγγραφής : 22/02/2017
Mood : Ωμοφαγια-μια βοηθεια Welcome

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ωμοφαγια-μια βοηθεια Empty Απ: Ωμοφαγια-μια βοηθεια

Δημοσίευση από koneko Παρ Σεπ 07, 2018 9:27 am

Εγω αφηνω και φευγω. Τωρα την τρωει σε κλασματα δευτερολεπτου, αλλα παλαιοτερα αφηνε και ετυχε να αφηνει αρκετη ποσοτητα ολο το βραδυ και την ετρωγε το πρωι. Δεν ειχε προβλημα και δεν αρρωστησε ουτε εγω επαθα κατι. Τις περισσοτερες φορες βεβαια οταν μενει εξω ωρα η τροφη δεν την τρωει καν. Ουτε καθαριζω σχολαστικα. Βαζω τα πιατα στο πλυντηριο και το πατωμα το καθαριζω οταν καθαριζω και ολο το σπιτι. Δεν θα κατσω να σπαταλαω τον πολυτιμο και περιορισμενο χρονο μου να καθαριζω με τις ωρες.
koneko
koneko
Γατο-gourmeδιά
Γατο-gourmeδιά

Θηλυκό
Γάτα
Ηλικία : 36
Τόπος : Β. Αμερικη
Αριθμός γατουνίων : 2
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Όλες!!!
Ημερομηνία Εγγραφής : 26/03/2012
Mood : Ωμοφαγια-μια βοηθεια M_tour10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ωμοφαγια-μια βοηθεια Empty Απ: Ωμοφαγια-μια βοηθεια

Δημοσίευση από ECLAIR Παρ Σεπ 07, 2018 12:34 pm

Σοβαρά τόσο πολύ? Εγώ είμαι αρχάρια σε αυτό και φοβάμαι. Αλλά λειτουργούμε με βάρδιες το πρωί εγώ το μεσημέρι τα παιδιά μου και το βράδυ όποιος λάχει. Εν τω μεταξύ δεν πεινάει γρήγορα όπως πριν

ECLAIR
Junior Cat
Junior Cat

Θηλυκό
Βουβάλι
Ηλικία : 50
Τόπος : NIKAIA
Αριθμός γατουνίων : 1
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : ΑΝΟΙΞΗ
Ημερομηνία Εγγραφής : 22/02/2017
Mood : Ωμοφαγια-μια βοηθεια Welcome

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ωμοφαγια-μια βοηθεια Empty Απ: Ωμοφαγια-μια βοηθεια

Δημοσίευση από Stella M. Παρ Σεπ 07, 2018 12:57 pm

Χμμ έχω κι εγώ τις απορίες μου με τα ωμά.

Να πω για αρχή ότι μου φαίνεται πολύ λογική η όλη ιστορία της ωμοφαγίας, αλλά το διάβασμά μου δε το έκανα ακόμη Laughing

Για τις δικές μου..this ship has sailed, δυσκολεύομαι να τους δώσω κονσέρβα.
Τα μικρούλια όμως που μεγαλώσαμε και τώρα φιλοξενεί ο αδερφός μου σκέφτομαι ότι μπορεί να είναι πιο δεκτικά.
Αρχικά, σύμφωνα με όσα διάβασα πιο πάνω για εμετούς κτλ και καθότι μιλάμε για δύο πολύ διαφορετικά διατροφικά μοντέλα, μπορούν τρώγοντας συμβατικά να έχουν ωμό σαν λιχουδιά; Ή θα φέρει άλλες διαταραχές;
Και δεύτερον το κομμάτι γάτα και μικροοργανισμοί δεν με προβληματίζει, έχοντας υπόψη όλα όσα αναφέρονται και πιο πάνω.
Με προβληματίζει το άνθρωπος και δυνητικά παθογόνα.
Πιο συγκεκριμένα, σκέφτομαι ότι κάθε γατούλα μόλις τρώει καθαρίζεται, άρα σίγουρα διασπείρει κάποιο μικροβιακό φορτίο στο τρίχωμά της.
Τη χαιδεύουμε, τρίβεται παντού, καταλαβαίνετε που το πάω.
Όταν υποτίθεται πρέπει να καθαρίζουμε καλά τον πάγκο ας πούμε όταν μαγειρεύουμε κρεατικά...δεν συμβαίνει πρακτικά το ίδιο πράγμα με τη γάτα μας;
Απλοϊκή σκέψη, αλλά..
Πέρα από τις προσωπικές εμπειρίες για τα οφέλη της ωμοφαγίας, όσοι το δοκιμάσατε έχετε κάποια συγκεκριμένη "γραμμή" ή οδηγία από τους κτηνιάτρους σας;
Stella M.
Stella M.
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Δράκος
Ηλικία : 35
Τόπος : Θεσσαλονίκη
Αριθμός γατουνίων : 4
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Κάποτε μου άρεζε η βροχή, τώρα σκέφτομαι τα ζουζουνάκια που γυρνάνε έξω..
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Τον Αρουλίνη που βρήκα σκαρφαλωμένο σε ένα δέντρο στη βροχή και τον έδωσα για υιοθεσία..Οι νέοι γατογονείς όμως τον λατρεύουν!
Motto : Αύριο είναι μια καινούργια μέρα
Ημερομηνία Εγγραφής : 20/01/2017
Mood : Ωμοφαγια-μια βοηθεια M_hug

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ωμοφαγια-μια βοηθεια Empty Απ: Ωμοφαγια-μια βοηθεια

Δημοσίευση από ECLAIR Παρ Σεπ 07, 2018 2:47 pm

Άλλοι κτηνίατροι τη παραδέχονται και άλλοι όχι.... Εγώ έχω εντολή να είμαι προσεκτική στο τάισμα του και τίποτα άλλο. Δηλαδή ξέρω πια πότε πεινάει και πόσο, άρα βάζουμε τη ποσότητα που νομίζουμε ότι χρειάζεται (όχι με χέρια αλλά με κουτάλι ή πιρούνι) και του δίνουμε το περιθώριο της μισής ώρας. Αυτό άμα πεινάει θα το "ξεπαστρέψει" σε χρόνο ρεκόρ. Αν αφήσει ή και ακόμη να μην αφήσει θα πρέπει να απομακρύνουμε το περίσσευμα και να πλείνουμε το σκεύος. Δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα. Ο δικός μου έχει μάθει και τρώει μέσα στο πιάτο (που παρεπιπτόντως είναι κανονικό και όχι πλαστικό), δεν το βγάζει εκτός πιάτου. Μόλις τελειώνει ρίχνω πρώτα καυτό νερό και με σαπούνι για τα πιάτα πλένω. Δεν υπάρχει πρόβλημα μετάδοσης οποιουδήποτε μικροβίου...είτε στη τρίχα ή οπουδήποτε. Τα προϊόντα είνα βαθειάς κατάψυξης και εγώ τα ξεπαγώνω στη συντήρηση. Τα πακέτα της γάτας βγαίνουν ακριβώς σύμφωνα με το πόσο καταναλώνει σε μια μέρα.

ECLAIR
Junior Cat
Junior Cat

Θηλυκό
Βουβάλι
Ηλικία : 50
Τόπος : NIKAIA
Αριθμός γατουνίων : 1
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : ΑΝΟΙΞΗ
Ημερομηνία Εγγραφής : 22/02/2017
Mood : Ωμοφαγια-μια βοηθεια Welcome

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ωμοφαγια-μια βοηθεια Empty Απ: Ωμοφαγια-μια βοηθεια

Δημοσίευση από Stella M. Σαβ Σεπ 08, 2018 12:01 am

ECLAIR έγραψε: Τα προϊόντα είνα βαθειάς κατάψυξης και εγώ τα ξεπαγώνω στη συντήρηση. Τα πακέτα της γάτας βγαίνουν ακριβώς σύμφωνα με το πόσο καταναλώνει σε μια μέρα.

Αυτό να μου πεις, αν προηγηθεί κατάψυξη λογικά δεν είναι θέμα..

Το σκέφτομαι πολύ τελευταία, ειδικά βλέποντας και τα "κακά" της κροκέτας, δεν ξέρω. Θα το ψάξω περισσότερο.
Θα ρωτήσω και τον καινούργιο κτηνίατρο να μας πει μια γνώμη.
Ο παλιός είμαι βέβαιη ότι θα έλεγε να ακολουθήσω την πεπατημένη, αλλά εντάξει, σε διατροφικά θέματα έχω πειστεί από καιρό και το αναγνωρίζει και ο ίδιος πως δεν το'χει.

Αν το τολμήσουμε τελικά, έστω σαν λιχουδιά, θα γράψω κι εγώ εντυπώσεις.
Stella M.
Stella M.
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Δράκος
Ηλικία : 35
Τόπος : Θεσσαλονίκη
Αριθμός γατουνίων : 4
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Κάποτε μου άρεζε η βροχή, τώρα σκέφτομαι τα ζουζουνάκια που γυρνάνε έξω..
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Τον Αρουλίνη που βρήκα σκαρφαλωμένο σε ένα δέντρο στη βροχή και τον έδωσα για υιοθεσία..Οι νέοι γατογονείς όμως τον λατρεύουν!
Motto : Αύριο είναι μια καινούργια μέρα
Ημερομηνία Εγγραφής : 20/01/2017
Mood : Ωμοφαγια-μια βοηθεια M_hug

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ωμοφαγια-μια βοηθεια Empty Απ: Ωμοφαγια-μια βοηθεια

Δημοσίευση από ECLAIR Σαβ Σεπ 08, 2018 8:59 am

Κι εγώ σε "φάση" λιχουδιας ξεκίνησα, είχα μια ταλαιπωρία με τις διάρροιες, άκουσα μέσα στο καλοκαίρι 3 περιστατικά με καρκίνο σε γατουνια όλα περίπου 7, 8 ετων., Κι έτσι το αποφάσισα. Στην αρχή λίγη δυσκολία ειδικά όταν λείπεις από το σπίτι αλλά στη πορεία συνηθίσαμε όλοι. Ελπίζω να βγει σε καλό.

ECLAIR
Junior Cat
Junior Cat

Θηλυκό
Βουβάλι
Ηλικία : 50
Τόπος : NIKAIA
Αριθμός γατουνίων : 1
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : ΑΝΟΙΞΗ
Ημερομηνία Εγγραφής : 22/02/2017
Mood : Ωμοφαγια-μια βοηθεια Welcome

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ωμοφαγια-μια βοηθεια Empty Απ: Ωμοφαγια-μια βοηθεια

Δημοσίευση από Stella M. Σαβ Σεπ 08, 2018 1:23 pm

Εμένα μου μπήκε η ιδέα παρατηρώντας την κατάσταση των ούλων των αδεσπότων, καθώς αυτά που είναι από γατάκια στη γειτονιά είναι όλα σε χειρότερη κατάσταση από αυτά που ήταν ενήλικα όταν ξεκίνησα να τα ταϊζω.
Άρχισα να παρατηρώ τέτοια πράγματα, αφού εμφάνισαν οι δικές μου τα πρώτα θεματάκια, που τις είχα και φροντισμένες, βούρτσισμα δοντιών κτλ.

Μετά είναι αυτό με τα μαλακά κόπρανα, τις σταδιακές μεταβάσεις μεταξύ των τροφών που εκεί καταλαβαίνεις ότι αυτό δεν θα έπρεπε να συμβαίνει σε μια γάτα με καθόλα υγιή χλωρίδα εντέρου.

Στις δικές μου προσπάθησα και παλιότερα. Αδύνατο, αλλά οι δικές μου δεν τρώνε ούτε καν μαγειρεμένο και τρώνε ελάχιστη κονσέρβα ότι κι αν δοκίμασα. Από διαφορετικές κονσέρβες μέχρι βεβαίως να πεινάσουν, σε φάση αυτό είναι κι αν το θέλετε, αλλά δεν..Με προβληματίζει λίγο αυτό, αλλά το παλεύουμε. Συνήθως καταλήγουν να πεινάσουν για να φάνε λίγο, εκτός ίσως από το ένα κορίτσι μου που είναι πιο βολικό.
Ελπίζω τα μικρά να είναι πιο δεκτικά, έστω και σαν λιχουδιά.
Πόσο χρονών είναι το δικό σου;
Το δέχτηκε εξαρχής το ωμό;
Stella M.
Stella M.
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Δράκος
Ηλικία : 35
Τόπος : Θεσσαλονίκη
Αριθμός γατουνίων : 4
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Κάποτε μου άρεζε η βροχή, τώρα σκέφτομαι τα ζουζουνάκια που γυρνάνε έξω..
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Τον Αρουλίνη που βρήκα σκαρφαλωμένο σε ένα δέντρο στη βροχή και τον έδωσα για υιοθεσία..Οι νέοι γατογονείς όμως τον λατρεύουν!
Motto : Αύριο είναι μια καινούργια μέρα
Ημερομηνία Εγγραφής : 20/01/2017
Mood : Ωμοφαγια-μια βοηθεια M_hug

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ωμοφαγια-μια βοηθεια Empty Απ: Ωμοφαγια-μια βοηθεια

Δημοσίευση από ECLAIR Σαβ Σεπ 08, 2018 3:50 pm

Ο δικός μου είναι 20 μηνών. Η αλήθεια είναι ότι είναι φαγανας. Τα μόνα φαγητά που δεν δέχεται είναι αυτά που περιέχουν λαχανικά. Να φανταστείς όταν παραγγέλνω να μου φτιάξουν τα γεύματα τους λέω να μην φαίνεται το λαχανικό, να είναι καλά αλεσμένο. Στην αρχή σαν να ξαφνιάστηκε ήθελε δίπλα να βλέπει τις κροκέτες, και πάντα το βράδυ έχει ελάχιστη ξηρή για μεζέ . Τώρα δεν δίνει καμία σημασία στην ξηρή. Για ένα χρόνο τρεφόταν μόνο με κλινική τροφή η οποία από ότι έμαθα δεν είχε ίχνος πρωτεϊνών. Εκεί είπα φτάνει.. πως θα μεγαλώσει έτσι. Ενώ όταν έτρωγε κοτόπουλο που του έφτιαχνα ή μοσχάρι τα καταβρόχθιζε και δεν πάθαινε τίποτα. Πως γίνεται οι ξηρές τροφές να του δημιουργούν διάρροια και τα μαγειρευτά καθόλου? Άρα κάτι δεν πάει καλά. Τώρα έχουμε τρεις μήνες που αρχίσαμε τα ωμά και η λεκάνη του έχει τρομερή αλλαγή. Επίσης δεν έκανε καθόλου εμετό.

ECLAIR
Junior Cat
Junior Cat

Θηλυκό
Βουβάλι
Ηλικία : 50
Τόπος : NIKAIA
Αριθμός γατουνίων : 1
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : ΑΝΟΙΞΗ
Ημερομηνία Εγγραφής : 22/02/2017
Mood : Ωμοφαγια-μια βοηθεια Welcome

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ωμοφαγια-μια βοηθεια Empty Απ: Ωμοφαγια-μια βοηθεια

Δημοσίευση από f.m123 Σαβ Σεπ 08, 2018 11:10 pm

Stella M. έγραψε:Αρχικά, σύμφωνα με όσα διάβασα πιο πάνω για εμετούς κτλ και καθότι μιλάμε για δύο πολύ διαφορετικά διατροφικά μοντέλα, μπορούν τρώγοντας συμβατικά να έχουν ωμό σαν λιχουδιά; Ή θα φέρει άλλες διαταραχές;

Ναι!


Stella M. έγραψε:Και δεύτερον το κομμάτι γάτα και μικροοργανισμοί δεν με προβληματίζει, έχοντας υπόψη όλα όσα αναφέρονται και πιο πάνω.
Με προβληματίζει το άνθρωπος και δυνητικά παθογόνα.

Δε μένουν τα βακτήρια στο στόμα της γάτας για τόση ώρα ώστε να δημιουργηθεί θέμα στον άνθρωπο. 

Stella M. έγραψε:
Πέρα από τις προσωπικές εμπειρίες για τα οφέλη της ωμοφαγίας, όσοι το δοκιμάσατε έχετε κάποια συγκεκριμένη "γραμμή" ή οδηγία από τους κτηνιάτρους σας;
Όχι, με όσους κτηνιάτρους έχω μιλήσει είτε τσακώνομαι γιατί λένε ανακρίβειες είτε εγώ ξέρω περισσότερα από αυτούς για την ωμοφαγία και το αφήνουν πάνω μου.



Stella M. έγραψε:
ECLAIR έγραψε:Τα προϊόντα είνα βαθειάς κατάψυξης και εγώ τα ξεπαγώνω στη συντήρηση. Τα πακέτα της γάτας βγαίνουν ακριβώς σύμφωνα με το πόσο καταναλώνει σε μια μέρα.

Αυτό να μου πεις, αν προηγηθεί κατάψυξη λογικά δεν είναι θέμα..

Δε σκοτώνονται όλα τα βακτήρια με την κατάψυξη. Αλλά ο κίνδυνος για τον άνθρωπο είναι μεγαλύτερος αν φάει ωμή σαλάτα πχ από το αν τρώει η γάτα ωμά. Ο κίνδυνος είναι για τη γάτα που μπορεί να νοσήσει, κίνδυνος που υπάρχει ακόμα και όταν τρώει τροφές του εμπορίου. Και φυσικά ο οργανισμός της γάτας έχει πολύ διαφορετική ανοχή στα παθογόνα βακτήρια, οπότε οι πιθανότητες να νοσήσει αν δεν τρώει χαλασμένο φαγητό και καλής ποιότητας φαί είναι πολύ μικρές.

ECLAIR έγραψε:Κι εγώ σε "φάση" λιχουδιας ξεκίνησα, είχα μια ταλαιπωρία με τις διάρροιες, άκουσα μέσα στο καλοκαίρι 3 περιστατικά με καρκίνο σε γατουνια όλα περίπου 7, 8 ετων., Κι έτσι το αποφάσισα. Στην αρχή λίγη δυσκολία ειδικά όταν λείπεις από το σπίτι αλλά στη πορεία συνηθίσαμε όλοι. Ελπίζω να βγει σε καλό.

Το καλύτερο με την ωμή είναι ότι τα κακάκια ΔΕ ΜΥΡΙΖΟΥΝ!!! Αλλά θέλει λίγο παιχνίδι με τις ποσότητες και τα συστατικά μέχρι να βρεις ισορροπία. 



Καλή επιτυχία! Εγώ είμαι 1 στα 2 ως προς τη μετάβαση στα ωμά Veryhappy
f.m123
f.m123
Catastro(f)ika Catλογού
Catastro(f)ika Catλογού

Θηλυκό
Κατσίκα
Ηλικία : 32
Αριθμός γατουνίων : 2
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : γατοκατακαλόκαιρο
Ημερομηνία Εγγραφής : 03/04/2012
Mood : Ωμοφαγια-μια βοηθεια M_coffee

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ωμοφαγια-μια βοηθεια Empty Απ: Ωμοφαγια-μια βοηθεια

Δημοσίευση από Stella M. Σαβ Σεπ 08, 2018 11:20 pm

oksmily3 Κατατοπιστικότατη!

Υπάρχει μήπως και σχετικό ποστ για τη μετάβαση;

Μόνο στην αρχή δεν κατάλαβα, ναι μπορούν να το έχουν σαν λιχουδιά ή ναι θα φέρει διαταραχές; confused

Γενικά δύσκολα κτηνίατρος δέχεται ιδιοκτήτη που σε κάποια θέματα ίσως γνωρίζει περισσότερα, αυτό είναι μια αλήθεια tafos
Εγώ έχω μια ελπίδα για τον καινούργιο μας γιατρό, αφού φαίνεται αρκετά ενημερωμένος και για θέματα διατροφής. Θα το κουβεντιάσω.
Stella M.
Stella M.
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Δράκος
Ηλικία : 35
Τόπος : Θεσσαλονίκη
Αριθμός γατουνίων : 4
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Κάποτε μου άρεζε η βροχή, τώρα σκέφτομαι τα ζουζουνάκια που γυρνάνε έξω..
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Τον Αρουλίνη που βρήκα σκαρφαλωμένο σε ένα δέντρο στη βροχή και τον έδωσα για υιοθεσία..Οι νέοι γατογονείς όμως τον λατρεύουν!
Motto : Αύριο είναι μια καινούργια μέρα
Ημερομηνία Εγγραφής : 20/01/2017
Mood : Ωμοφαγια-μια βοηθεια M_hug

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Σελίδα 1 από 2 1, 2  Επόμενο

Επιστροφή στην κορυφή

- Παρόμοια θέματα

 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης