gatospito
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Αδέσποτα γατάκια και πως μπορούμε να κάνουμε στείρωση.

3 απαντήσεις

Πήγαινε κάτω

Αδέσποτα γατάκια και πως μπορούμε να κάνουμε στείρωση. Empty Αδέσποτα γατάκια και πως μπορούμε να κάνουμε στείρωση.

Δημοσίευση από anella Τετ Ιουλ 23, 2014 10:25 am

Καλημέρα σας, είμαι καινούργια στο site και μου αρέσει πολύ η ιδέα ότι θα μπορούμε να κουβεντιάζουμε για τα ζωάκια μας. Ζούμε στο Ηράκλειο Κρήτης. Έχουμε μια τρελούτσικη γατούλα στο σπίτι μας την οποία βρήκαμε σε κακή κατάσταση στον δρόμο. Τότε ήταν 1 μηνό. Τώρα είναι 5 και τολμώ να πω ότι περνάει πολύ ωραία μαζί με τις δύο κορούλες μου. Έχουμε και ένα σκύλο με τον οποίο τα πάει υπέροχα αν και είναι λύκος με ροντβάιλερ. Επίσης 8 καναρίνια και δύο παραδεισάκια (σπινάκια). Ο λόγος όμως που ήθελα να μιλήσω μαζί σας μήπως μπορέσετε να με βοηθήσετε είναι ότι εδώ και μια εβδομάδα φέραμε στο σπίτι 8 μικρά γατάκια τα οποία κάποιος πέταξε στο δρόμο μετά που τα γέννησε η μαμά τους. Τα ταϊζουμε και τα προσέχουμε όσο μπορούμε σε μια μικρή αυλή που έχουμε στο πίσω μέρος του σπιτιού. Το ερώτημα είναι το εξής. Υπάρχει κάποιος σύλλογος ή ομάδα που να βοηθάει στις περιπτώσεις αυτές ώστε να γίνεται στείρωση στα γατάκια και επίσης για την ιατροφαρμακευτική τους περίθαλψη; Δύο από αυτά είναι αρκετά άρρωστα. Το να μένουν μαζί μας και να τα ταϊζουμε είναι χαρά μας, αλλά δεν μπορούμε να ανταπεξέρψουμε οικονομικά στα υπόλοιπα έξοδά τους. Ούτε λόγος βέβαια για να τα βγάλουμε πάλι στον δρόμο όπου μέσα στην εβδομάδα βρήκαμε 2 πατημένα (όχι από τα δικά μας)

Παρακαλώ πολύ για το ενδιαφέρον σας και θα περιμένω κάποια πληροφορία που θα μπορέσει να μας βοηθήσει.

anella
Kitten
Kitten

Θηλυκό
Βουβάλι
Ηλικία : 50
Αριθμός γατουνίων : 8
Ημερομηνία Εγγραφής : 23/07/2014

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Αδέσποτα γατάκια και πως μπορούμε να κάνουμε στείρωση. Empty Απ: Αδέσποτα γατάκια και πως μπορούμε να κάνουμε στείρωση.

Δημοσίευση από zeledaki Τετ Ιουλ 23, 2014 9:32 pm

Καλησπερα και καλως ηρθατε, ναστε καλα που σωσατε ολα αυτα τα πλασματα  oksmily3  oksmily3  δυστυχως εγω ειμαι απο Αθηνα και δεν γνωριζω ποιος θα μπορουσε να σας βοηθησει εκει παντως σιγουρα θα πρεπει να στειρωθουν διοτι θα γινουν πολλα!!ελπιζω να βρειτε την ακρη ισως καποιο αλλο μελος εδω μεσα να ξερει κατι για Κρητη!
zeledaki
zeledaki
Prime Cat
Prime Cat

Θηλυκό
Μαϊμου
Ηλικία : 43
Αριθμός γατουνίων : 3
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Άνοιξη θα έλεγα είναι η καλύτερη εποχή
Motto : Keep Walking!!!
Ημερομηνία Εγγραφής : 09/08/2011
Mood : Αδέσποτα γατάκια και πως μπορούμε να κάνουμε στείρωση. M_choco

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Αδέσποτα γατάκια και πως μπορούμε να κάνουμε στείρωση. Empty Απ: Αδέσποτα γατάκια και πως μπορούμε να κάνουμε στείρωση.

Δημοσίευση από Alcione Κυρ Ιουλ 27, 2014 6:14 pm

Γεια σας! Ούτε εγώ ξέρω κάτι για Κρήτη.. Νομίζω ότι κι εκεί, όπως και παντού, δύσκολα θα βρείτε βοήθεια από Δήμο, φιλοζωικές κλπ... Δυστυχώς... Μπορείτε βέβαια να κάνετε μια ερώτηση στο Δήμο σας (αφού εξάλλου νομικά είναι δική τους ευθύνη τα αδέσποτα, μήπως έστω σας παραπέμψουν σε κάποιον συνεργαζόμενο κτηνίατρο, αλλά κρατάτε καλύτερα μικρό καλάθι...)
Εγώ μιας και με καμιά φιλοζωική δεν έβγαλα ποτέ άκρη, κατέληξα να στειρώνω τα διάφορα αδέσποτα που φροντίζω μέσω της Animal Action. Μπαίνεις στο site τους και είτε τηλεφωνάς για πληροφορίες, είτε ακολουθείς τις οδηγίες για το Πρόγραμμα Φιλίας (αν θυμάμαι καλά έτσι το λένε..). Οπότε, στειρώνεις την κάθε γάτα με 30 ευρώ (είτε είναι θηλυκή είτε αρσενική). Κατά καιρούς στειρώνουν και τελείως δωρεάν γατούλες, ειδικά θηλυκές και σε περιπτώσεις που υπάρχει πραγματική ανάγκη (π.χ. άτομα που φροντίζουν μεγάλο αριθμό γατιών κλπ), αλλά πρέπει να πέσεις στην περίπτωση.. Πάντως, αυτοί σου λένε με ποιον κτηνίατρο συνεργάζονται στην περιοχή σου (αν υπάρχει κάποιος..) κι εκεί πας και στειρώνεις..
Μια άλλη λύση είναι να ψάξετε για κτηνίατρο ευαισθητοποιημένο που να κάνει πιο καλές τιμές και διευκολύνσεις για αδέσποτα...
Μπράβο σας που θέλετε να βοηθήσετε!!! Δώστε προτεραιότητα στα άρρωστα κι έπειτα όταν φτάσουν στην ηλικία για στείρωση (6 μηνών περίπου), πρώτα στα θηλυκά και σιγά σιγά τα στειρώνετε όλα.. Η στείρωση επιβάλλεται και για την καλοζωία και μακροζωία τους, αλλά κυρίως για να μην γεμίσετε με γατιά...
Ελπίζω να βοήθησα έστω και λίγο...
Να'στε καλά και καλή τύχη!!!

Alcione
Prime Cat
Prime Cat

Θηλυκό
Μαϊμου
Ηλικία : 43
Αριθμός γατουνίων : 6
Ημερομηνία Εγγραφής : 04/11/2013

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Αδέσποτα γατάκια και πως μπορούμε να κάνουμε στείρωση. Empty Απ: Αδέσποτα γατάκια και πως μπορούμε να κάνουμε στείρωση.

Δημοσίευση από anella Δευ Αυγ 18, 2014 9:22 pm

Ευχαριστώ πολύ!!!

anella
Kitten
Kitten

Θηλυκό
Βουβάλι
Ηλικία : 50
Αριθμός γατουνίων : 8
Ημερομηνία Εγγραφής : 23/07/2014

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επιστροφή στην κορυφή

- Παρόμοια θέματα

 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης