gatospito
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

SOS - Νεογέννητα...

+6
Ηρακλένια
ZIZIKOS
Karamela
kouix
LAROGATA
SofiaEve
10 απαντήσεις

Πήγαινε κάτω

SOS - Νεογέννητα... Empty SOS - Νεογέννητα...

Δημοσίευση από SofiaEve Πεμ Ιουν 26, 2014 4:00 pm

Παιδιά οποιαδήποτε συμβουλή - βοήθεια θα μου ήταν εξαιρετικά χρήσιμη - δεν έχω ξανααντιμετωπίσει παρόμοιο περιστατικό.
Βρήκα το πρωί μια γατομάνα νεκρή στο κήπο μου! Μάλλον είχε χωθεί να γεννήσει στην αποθήκη, δε ξέρω. Πάνω της ήταν ένα γατάκι που νιαούριζε σα διάολος, δίπλα άλλο ένα που με το ζόρι ανέπνεε...
Τα μάζεψα και τα δύο, και τα έχωσα σε μια κούτα με ένα ζεστό μπουκαλάκι νερό και πολλά υφάσματα... Δε ξέρω να εκτιμώ πόσο είναι, φαντάζομαι ημερών - έχουν κλειστά ματάκια και τον ομφάλιο λώρο ακόμα πάνω τους. Έφτιαξα γάλα έκτακτης ανάγκης από τη συνταγή που βρήκα εδώ: http://www.adespoto.gr/index.php?option=com_content&view=article&id=97:orfanagatakia&catid=141:ygeia-ton-zoon&Itemid=111
Το ζωηρό κάτι ψιλοέφαγε με το ζόρι (τα τάισα με σύριγγα), το άλλο ίσα-ίσα. Ησυχάσανε και κοιμηθήκανε μέχρι πριν από λίγο, που χαλάσε τον κόσμο το ζωηρό γατί... και τι να ακούσω... και άλλα νιαουρητά από την αυλή! Τρελάθηκα, βγήκα έξω και περιμάζεψα ακόμη ένα... Μαύρο, πολύ κρύο και βρώμικο... Τα ξανατάισα, αυτό τουλάχιστον τρώει, το καθάρισα με πετσέτα και χλιαρό νεράκι και σαν να έχει ζεσταθεί λίγο τώρα τουλάχιστον... Έψαξα την αυλή πάνω κάτω, αλλά είναι τόσο μικρά που δεν ξέρω...
Τα ζύγισα στο περίπου, δεν θα ναι πάνω από 100 γραμμάρια. Το ζωηρό ψιλοχαλάει το κόσμο, το άλλο το σουπερ ήσυχο έχει ένα αδύναμο νιαούρισμα λες κ έχει σιγαστήρα, μόνο όταν το κουνάω το ακούμε. Το τρίτο είναι κάτι ανάμεσα. Τώρα που ξαναφάγαν δε γκρινιάζουν πολύ - αλλά κοιμούνται. Δεν ξέρω και γω τι είναι καλύτερο, φοβάμαι όταν είναι πολύ ήσυχα... Όταν κάνουν σαματά όμως είναι λες και ψάχνουν τη μαμά τους να θηλάσουν, και φαντάζομαι, κουράζονται.
Ξέρω ότι πρέπει να πάρω γάλα για νεογέννητα και μία θηλή, θα προσπαθήσω να το κάνω το απόγευμα, αν και τα οικονομικά μας είναι... κλάφτα. Πόσο είναι καλό να τρώνε, τουλάχιστον από αυτό που τους έφτιαξα? Προς το παρόν, το 1,5 ml δεν το ξεπερνάνε... Ο ομφάλιος λώρος έχει ψιλοξεραθεί, ενώ όταν τα βρήκα ήταν μαλακός, είναι νορμάλ?
Δεν ξέρω τι άλλο να ρωτήσω, οποιαδήποτε συμβουλή θα μας σώσει. Σας ευχαριστώ.

SofiaEve
Kitten
Kitten

Θηλυκό
Δράκος
Ηλικία : 35
Αριθμός γατουνίων : 3?
Ημερομηνία Εγγραφής : 26/06/2014

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

SOS - Νεογέννητα... Empty Απ: SOS - Νεογέννητα...

Δημοσίευση από LAROGATA Πεμ Ιουν 26, 2014 6:21 pm

SofiaEve έγραψε:Παιδιά οποιαδήποτε συμβουλή - βοήθεια θα μου ήταν εξαιρετικά χρήσιμη - δεν έχω ξανααντιμετωπίσει παρόμοιο περιστατικό.
Βρήκα το πρωί μια γατομάνα νεκρή στο κήπο μου! Μάλλον είχε χωθεί να γεννήσει στην αποθήκη, δε ξέρω. Πάνω της ήταν ένα γατάκι που νιαούριζε σα διάολος, δίπλα άλλο ένα που με το ζόρι ανέπνεε...
Τα μάζεψα και τα δύο, και τα έχωσα σε μια κούτα με ένα ζεστό μπουκαλάκι νερό και πολλά υφάσματα... Δε ξέρω να εκτιμώ πόσο είναι, φαντάζομαι ημερών - έχουν κλειστά ματάκια και τον ομφάλιο λώρο ακόμα πάνω τους. Έφτιαξα γάλα έκτακτης ανάγκης από τη συνταγή που βρήκα εδώ: http://www.adespoto.gr/index.php?option=com_content&view=article&id=97:orfanagatakia&catid=141:ygeia-ton-zoon&Itemid=111
Το ζωηρό κάτι ψιλοέφαγε με το ζόρι (τα τάισα με σύριγγα), το άλλο ίσα-ίσα. Ησυχάσανε και κοιμηθήκανε μέχρι πριν από λίγο, που χαλάσε τον κόσμο το ζωηρό γατί... και τι να ακούσω... και άλλα νιαουρητά από την αυλή! Τρελάθηκα, βγήκα έξω και περιμάζεψα ακόμη ένα... Μαύρο, πολύ κρύο και βρώμικο... Τα ξανατάισα, αυτό τουλάχιστον τρώει, το καθάρισα με πετσέτα και χλιαρό νεράκι και σαν να έχει ζεσταθεί λίγο τώρα τουλάχιστον... Έψαξα την αυλή πάνω κάτω, αλλά είναι τόσο μικρά που δεν ξέρω...
Τα ζύγισα στο περίπου, δεν θα ναι πάνω από 100 γραμμάρια. Το ζωηρό ψιλοχαλάει το κόσμο, το άλλο το σουπερ ήσυχο έχει ένα αδύναμο νιαούρισμα λες κ έχει σιγαστήρα, μόνο όταν το κουνάω το ακούμε. Το τρίτο είναι κάτι ανάμεσα. Τώρα που ξαναφάγαν δε γκρινιάζουν πολύ - αλλά κοιμούνται. Δεν ξέρω και γω τι είναι καλύτερο, φοβάμαι όταν είναι πολύ ήσυχα... Όταν κάνουν σαματά όμως είναι λες και ψάχνουν τη μαμά τους να θηλάσουν, και φαντάζομαι, κουράζονται.
Ξέρω ότι πρέπει να πάρω γάλα για νεογέννητα και μία θηλή, θα προσπαθήσω να το κάνω το απόγευμα, αν και τα οικονομικά μας είναι... κλάφτα. Πόσο είναι καλό να τρώνε, τουλάχιστον από αυτό που τους έφτιαξα? Προς το παρόν, το 1,5 ml δεν το ξεπερνάνε... Ο ομφάλιος λώρος έχει ψιλοξεραθεί, ενώ όταν τα βρήκα ήταν μαλακός, είναι νορμάλ?
Δεν ξέρω τι άλλο να ρωτήσω, οποιαδήποτε συμβουλή θα μας σώσει. Σας ευχαριστώ.
πολυ δυσκολη κατασταση ,προς το παρον καλο ειναι και το γαλα που τους δινεις,αλλα αμεσα πρεπει να προμηθευτεις το ειδικο γαλα.Εκτος αυτου πρεπει να τα βοηθας ν'αδειαζουν τη κυστη τους και να ενεργουνται κανοντας κυκλικο μασαζ χαμηλα στη κοιλια ,κοντα στα γεννητικα τους οργανα.Αν μπορεσεις βαλε αγγελια στο φβ και εδω μηπως βρεθει καμμια γατομαμα να τα θηλασει ,ειναι το ιδανικο.Καλη δυναμη mati mati mati 
LAROGATA
LAROGATA
Γατοκαβατζώστρα
Γατοκαβατζώστρα

Θηλυκό
Σκύλος
Ηλικία : 54
Τόπος : ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Αριθμός γατουνίων : Δώδεκα τη φτιάξαμε την ομάδα!!
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Παντός καιρού,φτάνει να μην ξεπερνά τους 32 βαθμούς
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Ότι μαύρο και λιλά κυκλοφορεί!
Motto : Πότε θα κάνει ξαστεριά?
Ημερομηνία Εγγραφής : 21/07/2010
Mood : SOS - Νεογέννητα... M_thunder

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

SOS - Νεογέννητα... Empty Απ: SOS - Νεογέννητα...

Δημοσίευση από SofiaEve Πεμ Ιουν 26, 2014 10:10 pm

Ευχαριστώ για τις ευχές.
Κάναμε 2 γεύματα με εκείνο που φτιαξα για έκτακτη ανάγκη, πήραμε ένα κουτί Lactopet και είναι στο δεύτερο γεύμα. Τους άνοιξε η όρεξη με τη θηλή, το πιάσανε το νόημα γρήγορα. Ήπιανε γύρω στα 15 ml και τα τρία παρέα, λέτε είναι καλά? Μασαζάκι κάνουμε με σχετική επιτυχία, το ένα το φωνακλάδικο έχει μείνει λίγο δυσκοίλιο το δύστυχο.
Τι να πω, είναι πολύ μωρά γαμώτο, πάντως φαίνονται ψιλο-υγιή. Μου είπαν κάτι γνωστοί για μια γατομαμά που γέννησε τώρα πρόσφατα, αλλά είναι ημιαδέσποτη που τη φροντίζουνε σε ακάλυπτο. Δεν ξέρω αν θα είναι καλύτερα ή χειρότερα... Από αύριο θα κάνω καμια προσπάθεια από facebook.
Ευχηθήτε μας παιδιά, να πανε όλα καλά. Από ότι καταλαβαίνω, έχω ξενύχτι.

SofiaEve
Kitten
Kitten

Θηλυκό
Δράκος
Ηλικία : 35
Αριθμός γατουνίων : 3?
Ημερομηνία Εγγραφής : 26/06/2014

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

SOS - Νεογέννητα... Empty Απ: SOS - Νεογέννητα...

Δημοσίευση από kouix Πεμ Ιουν 26, 2014 10:44 pm

Καλη επιτυχια στο δυσκολο έργο σου!! Μέσα απο την καρδια μου!!!
 mati  mati  mati  mati 

ειμαστε μαζι σου!!!!

 gatoula  gatoula  gatoula 


___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___

SOS - Νεογέννητα... Ce308a9f-5be4-45ef-b5d8-38fa33e9b315

Η ιστορία μας ξεκινάει  απο  εδω: http://www.gatospito.com/t10095-topic
kouix
kouix
Εφτάψυχος-η M^o-o^derator
Εφτάψυχος-η M^o-o^derator

Θηλυκό
Χοίρος
Ηλικία : 52
Αριθμός γατουνίων : 5 νιάου, 2 γαβ, 1 τσίου
Ημερομηνία Εγγραφής : 28/04/2013
Mood : SOS - Νεογέννητα... M_yoohoo

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

SOS - Νεογέννητα... Empty Απ: SOS - Νεογέννητα...

Δημοσίευση από Karamela Παρ Ιουν 27, 2014 3:33 am

SofiaEve έγραψε:Ευχαριστώ για τις ευχές.
Κάναμε 2 γεύματα με εκείνο που φτιαξα για έκτακτη ανάγκη, πήραμε ένα κουτί Lactopet και είναι στο δεύτερο γεύμα. Τους άνοιξε η όρεξη με τη θηλή, το πιάσανε το νόημα γρήγορα. Ήπιανε γύρω στα 15 ml και τα τρία παρέα, λέτε είναι καλά? Μασαζάκι κάνουμε με σχετική επιτυχία, το ένα το φωνακλάδικο έχει μείνει λίγο δυσκοίλιο το δύστυχο.
Τι να πω, είναι πολύ μωρά γαμώτο, πάντως φαίνονται ψιλο-υγιή. Μου είπαν κάτι γνωστοί για μια γατομαμά που γέννησε τώρα πρόσφατα, αλλά είναι ημιαδέσποτη που τη φροντίζουνε σε ακάλυπτο. Δεν ξέρω αν θα είναι καλύτερα ή χειρότερα... Από αύριο θα κάνω καμια προσπάθεια από facebook.
Ευχηθήτε μας παιδιά, να πανε όλα καλά. Από ότι καταλαβαίνω, έχω ξενύχτι.

Σοφια καλησπερα κι απο δω  Smile  Μια χαρα ειναι τα 5μλ το καθενα, πολυ καλα θα ελεγα!!

Αν η γατουλα εχει πολλα μωρακια, αν της πας και αυτα ισως θα πρεπει να τη βοηθησετε με εξτρα ταισματα γιατι δεν θα τα καταφερει ολα μαζι.. αν εχει 1-2 φανταζομαι θα ειναι οκ, κατσε να σου πουν και πιο εμπειροι  Smile 
Karamela
Karamela
Mature Cat
Mature Cat

Θηλυκό
Κατσίκα
Ηλικία : 32
Αριθμός γατουνίων : 6
Ημερομηνία Εγγραφής : 29/06/2012
Mood : SOS - Νεογέννητα... M_summer

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

SOS - Νεογέννητα... Empty Απ: SOS - Νεογέννητα...

Δημοσίευση από SofiaEve Παρ Ιουν 27, 2014 8:07 am

Karamela έγραψε:
Σοφια καλησπερα κι απο δω  Smile  Μια χαρα ειναι τα 5μλ το καθενα, πολυ καλα θα ελεγα!!

Αν η γατουλα εχει πολλα μωρακια, αν της πας και αυτα ισως θα πρεπει να τη βοηθησετε με εξτρα ταισματα γιατι δεν θα τα καταφερει ολα μαζι.. αν εχει 1-2 φανταζομαι θα ειναι οκ, κατσε να σου πουν και πιο εμπειροι  Smile 

Είμαστε ακόμα εδώ, τη βγάλαμε τη νύχτα! Το τελευταίο τάισμα το βράδυ ήταν δύσκολο, δε πολυθέλαν τα σκασμένα... Εγώ φταίω γιατί τους έκανα το γνωστό μασαζάκι και κατουρήσανε πριν τα ταίσω, και μετά που ξαναπροσπάθησα μπας και κάνουνε κακάκια, κάνανε λες και τα σφάζαν. Μέχρι που το ένα άρχισε να βήχει και του βγήκε λίγο γαλατάκι από το στόμα το καημένο και πήγε η ψυχούλα μου στη κούλουρη ότι το πέθανα! Τα άφησα κ γω στην ησυχία τους και κοιμήθηκα κατα 4ωρο. Σήμερα το πρωί φάγαν σα ζώα, γύρω στα 20κάτι ml!
Τα ξυπνάω για να φάνε δε νιαουρίζουν, μήπως να ανησυχώ? Χθες όλη μέρα κάναμε 6 ταίσματα (στο 24ωρο)...
Το ήσυχο γατί έχει πάρει λίγο τα πάνω του, αυτό και το άλλο μαύρο σήμερα σπρωχνανε το ένα το άλλο για τη θηλή. Το ασπρόμαυρο το ζωηρό έχει ψιλοπέσει το καημένο, τρώει σα ζώο, μετά σχεδόν ψιλοκοιμάται όπως θηλάζει και μετά πέφτει σε λήθαργο.
Για τη γάτα θα μιλήσω το βράδυ αν γίνεται να της τα πάω... Γιατί είναι μακριά σα περιοχή και εγώ δε θα μπορώ να πηγαίνω να τα ταίζω, θα πρέπει να συννενοηθώ αν γίνεται να την προσέχουνε εξτρά. Αν τα δικά της είναι πιο μεγάλα γίνεται?
Πάω να κοιμηθώ καμια ωρίτσα ακόμη, σας ευχαριστώ όλους για τη βοήθεια και τις ευχές σας, θέλουμε και άλλες!

SofiaEve
Kitten
Kitten

Θηλυκό
Δράκος
Ηλικία : 35
Αριθμός γατουνίων : 3?
Ημερομηνία Εγγραφής : 26/06/2014

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

SOS - Νεογέννητα... Empty Απ: SOS - Νεογέννητα...

Δημοσίευση από SofiaEve Τετ Ιουλ 30, 2014 11:58 am

Φαίνεται ότι οι ευχές σας ψιλοπιάσαν τόπο – έιμαστε ακόμα εδώ! Τα γατούνια, που πριν από ένα μήνα με βρήκαν, εμένα, την κυριολεκτικά αρχάρια από γάτες, ζουν και βασιλεύουν και κλείσαν τον ένα μήνα! Πλέον μπορώ να ελπίζω ότι έχουν διαφύγει από τον κίνδυνο...
Δεν έχω γράψει καθόλου νέα, γιατί είχα κυριολεκτικά μηδέν χρόνο όλο αυτό τον καιρό, τρέχοντας σε δυό δουλειές, με δυο σκυλιά και τρία νεογέννητα γατάκια... Τώρα αρχίζω και ανασαίνω, που πλέον αραιώσαμε λίγο τα ταίσματα.
Το μεγάλωμα των νεογέννητων ήταν πολύ δύσκολη διαδικασία, η άγνοια μου και οι αφραγκιές μου δε μου το κάναν και εύκολο, τα μεγάλωσα κυριολεκτικά με δανεικά... Κυριολεκτικά δε θέλω να θυμάμαι ένα βράδυ, μεσάνυχτα σχεδόν, που η ασπρόμαυρη κοπελίτσα μας δεν μπορούσε να σηκώσει ούτε το κεφαλάκι της και μόνο καθόταν και έτρεμε σε μια γωνιά... Της έδωσα ζαχαρόνερο και θερμιδική πάστα, και σχεδόν προσευχήθηκα για να τη βγάλει. Στη δεύτερη βδομάδα μου αρρωστήσαν κιόλας και τα τρέχαμε στους γιατρούς για αντιβίωση, συνεχίσαμε με κάτι διάρροιες... Αλλά σε σχέση με άλλα περιστατικά που διάβασα μάλλον την βγάλαμε καθαρή εύκολα, γιατί με μια βδομάδα ρυζονεράκι είχαν επανέλθει. Τώρα που αρχίσαμε τη ξηρά φαίνονται όλο και πιο υγιή.
Τα τρία λοιπόν κουτσούβελα είναι θεικά, αλλάζουν μέρα με τη μέρα αυτό το καιρό, μέσα σε τρείς μέρες ζουμπουρλουδέψανε, φουσκώσανε, αρχίζουν να παίζουν σα χαζά χοροπηδώντας γύρω γύρω και εξερευνώντας όσο πάει και πιο πολύ. Ετοιμαζόμαστε να τα μετακομίσουμε στο crate του σκυλιού, να έχουνε λίγο παραπάνω χώρο, και να τους βάλω και την άμμο τους.
Η συμβίωση τώρα γίνεται όλο και πιο δύκολη, στο σπίτι υπάρχουν άλλα δυο σκυλιά, ένα εκ των οποίων είναι ορκισμένος εχθρός τους... Προσπάθησα να τα φέρω σε επαφή όσο ήταν μωρά, μήπως αλλάξει γνώμη, αλλά δεν έδειξε κανένα σημάδι συμφιλίωσης. Είναι τώρα βέβαια και 10 χρονών, οπότε που να αλλάξει γνώμη... Οπότε έχουμε χωριστεί σε δυο στρατόπεδα στο σπίτι, με το σκύλο να ακούει νιαουρίσματα και να τρελαίνεται... Τουλάχιστον ο άλλος σκύλος, ο αρσενικός, έχει γίνει ο καλύτερος φίλος τους. Δεν μπορώ να περιγράψω πόσο με έχει βοηθήσει, τους έκανε την καμαριέρα όλο αυτό το καιρό, γλύφοντάς τα για να κάνουν τη τουαλέτα τους, και προσέχοντας τα να μην απομακρυνθούν όταν τα άφηνα να ξεμουδιάσουν. Ειδικά τώρα έχει πολύ γέλιο, που έχουν αρχίσει να παίζουν, γιατί αυτός είναι ένα χαζοτέρας 35 κιλών, που κάνει “κοιλίτσες” στα γατομωρά για να παίξουν (εγώ αγχώνομαι και τον ψιλομαζεύω μην τα ποδοπατήσει)
Τώρα είμαστε στο στάδιο που τρώνε μουλιασμένη ξηρά τροφή από το χέρι μου, και θα τους φέρω και άμμο σήμερα να δοκιμάσουμε, εννοείται πως ότι συμβουλή έχετε ευπρόσδεκτη, γιατί όλα αυτά είναι καινούργια για εμένα.

Τους έφτιαξα και αγγελία, αν και είναι λιγάκι νωρίς, γιατί δεν έχω όλη την άνεση χρόνου να τα κρατήσω... Αν μπορείτε να προωθήσετε, έστω, θα ήταν για εμένα μια μεγάλη βοήθεια.
https://www.facebook.com/eve.tsakali/media_set?set=a.1528839130669215&type=1

Θα ήθελα, βεβαίως, να χιλιοευχαριστήσω μέσα από την καρδιά μου το μέλος Karamela, που με τις πολύτιμες γνώσεις της και την αμέριστη συμπαράστασή της κατάφερα να μεγαλώσω αυτά τα μικρά.

Ακολουθούν φωτό (ελπίζω να τα καταφέρα με το upload), οι οποίες τραβήχτηκαν πριν από μια βδομάδα (με φωτογραφική της πλάκας), τώρα έχουν αρχίσει και φέρνουν πιο πολύ σε γάτες, οπότε να είσαστε σε αναμονή για καινούργιες!

SOS - Νεογέννητα... Dd24f6c9-56ab-49d8-b716-cdd93c01e786_zpsafdb29b2

SOS - Νεογέννητα... Bb1dfe4a-3875-4067-9068-d8be0cc8a2f7_zpsa9e51532

SOS - Νεογέννητα... Merc_zps52dbaeb9

SOS - Νεογέννητα... Merc2_zpsd5e1c00a

SOS - Νεογέννητα... DSCN0594_zps1efca2ec

SOS - Νεογέννητα... DSCN0547_zps913b2f50

SOS - Νεογέννητα... Jup_zps1f548875

SOS - Νεογέννητα... Mars_zps85589d2b

SOS - Νεογέννητα... DSCN0445_zps920bc9db
χνουδομπαλίτσα!

SOS - Νεογέννητα... DSCN0614_zps619d4d08
πατούσι (δεν άντεξα)

SOS - Νεογέννητα... DSCN0409-Copy_zps5a0db94f
Η νταντά τους

SOS - Νεογέννητα... DSCN0556_zps3434e5f6
Στη σειρά για φιλάκι

SOS - Νεογέννητα... DSCN0450_zpsec9c90d6
Από τα πρώτα ταίσματά μας σε μπωλ... με όχι μεγάλη επιτυχία

SOS - Νεογέννητα... DSCN0452_zpsb77c94b7
Αλλά δε βαριέσαι!

SOS - Νεογέννητα... DSCN0468_zps4b65bf6b
Αφού είχαμε γίνει χάλια με το μπόλ, μας έγλυψε η νταντά (στο μπακράουντ επί το έργο). Λουκ τραβόλτα!

SOS - Νεογέννητα... DSCN0570_zps419a9b2d
Η καμαριέρα μας!

SofiaEve
Kitten
Kitten

Θηλυκό
Δράκος
Ηλικία : 35
Αριθμός γατουνίων : 3?
Ημερομηνία Εγγραφής : 26/06/2014

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

SOS - Νεογέννητα... Empty Απ: SOS - Νεογέννητα...

Δημοσίευση από ZIZIKOS Τετ Ιουλ 30, 2014 12:10 pm

Μα τι γλυκά μπεμπάκια που είναι όλα τους .......

Αλλά και το σκυλούδι σου υπέροχο πλάσμα  flower  flower  flower 

Καλή τύχη να έχουν να βρουν γρήγορα σπιτάκι  luck luck luck luck luck luck luck luck luck
Μπράβο σου που τα έσωσες...
ZIZIKOS
ZIZIKOS
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Τίγρης
Ηλικία : 61
Τόπος : ΑΘΗΝΑ
Αριθμός γατουνίων : 1 ΓΑΤΟΑΓΓΕΛΟΥΔΙ, 2 γουργουρόνια και 4 αδεσποτάκια
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : ΧΕΙΜΩΝΑΣ ΓΙΑΤΙ ΘΕΛΟΥΜΕ ΑΓΚΑΛΙΕΣ
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : ΠΟΛΛΑ ΔΕΝ ΦΤΑΝΕΙ Ο ΧΩΡΟΣ ΝΑ ΤΑ ΑΝΑΦΕΡΩ ΟΛΑ
Motto : Η ΓΑΤΑ ΚΕΡΔΙΖΕΙ ΠΑΝΤΑ
Ημερομηνία Εγγραφής : 27/11/2013
Mood : SOS - Νεογέννητα... Welcome

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

SOS - Νεογέννητα... Empty Απ: SOS - Νεογέννητα...

Δημοσίευση από Ηρακλένια Τετ Ιουλ 30, 2014 12:11 pm

Πάρα πολύ ευχάριστα τα νέα, μπράβο σου, μπράβο στο σκυλάκο, μπράβο και στα μικράκια που τα κατάφεραν! Τώρα που ξεπετάχτηκαν πιστεύω ότι είναι εντάξει, τα δύσκολα είναι στην αρχή. Μπορείς να ανοίξεις κι εδώ μια αγγελία, αν θέλεις, στην κατηγορία "Αναζητούνται γατογονείς" βάζοντας μερικές φωτογραφίες, πληροφορίες για τα γατάκια και τα στοιχεία επικοινωνίας σου.
Καλή επιτυχία, ευχομαι σύντομα να τακτοποιηθούν!
 luck  luck  luck  luck  luck  luck
Ηρακλένια
Ηρακλένια
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Άλογο
Ηλικία : 45
Τόπος : δώθε, κείθε, πέρα...
Αριθμός γατουνίων : 3: τον Ηρακλή τον άρχοντα το μοσχοαναθρεμένο, τη Μελίτα τη χαδιάρα την πρώην αλανιάρα και τη Ρίτα, το Ριτάκι - κανέναν δε φοβάσαι!
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : είμαστε γατός καιρού!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : οποιοδήποτε τετράποδο, γουνιστό, που κάνει μάου
Motto : Cats do care! For example they know instinctively what time we have to be at work in the morning and they wake us up twenty minutes before the alarm goes off...
Ημερομηνία Εγγραφής : 07/07/2012
Mood : SOS - Νεογέννητα... 66231010

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

SOS - Νεογέννητα... Empty Απ: SOS - Νεογέννητα...

Δημοσίευση από kat-cats Τετ Ιουλ 30, 2014 1:20 pm

Μα είναι τόσο όμορφα...έχεις κάνει τόσο καλή δουλειά!!! μπράβο και σε σένα και στην καμαριέρα!!! υπέροχο το υπερετετικό (υπηρετικό αλλά στην ελληνική ταινία έτσι το έλεγε χαχαχα) προσωπικό!!! Smile 
kat-cats
kat-cats
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Κατσίκα
Ηλικία : 56
Τόπος : Αγ. Παρασκευή, Αθήνα
Αριθμός γατουνίων : 2 & 1 αγγελάκι
Ημερομηνία Εγγραφής : 27/03/2011

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

SOS - Νεογέννητα... Empty Απ: SOS - Νεογέννητα...

Δημοσίευση από SofiaEve Τετ Ιουλ 30, 2014 2:06 pm

Χαχαχα, σας ευχαριστώ, όλους! Θα έλεγα ψέμματα αν δεν παραδεχόμουνα πως είμαι πολύ υπερήφανη... Ειδικά το ασπρόμαυρο, πολύ καμάρι τό 'χω, ξεκίνησε ως το πιο αδύνατο της παρέας, και τώρα έχει γίνει μια πρώτης τάξεως φακλάνα. Αλλά τα πολλά συγχαρητήρια πάνε φυσικά στη καμαριέρα! Έπρεπε να μας βλέπατε από μια μεριά, στο μεταμεσονύχτιο τάισμα, να ξυπνάω σκουντουφλώντας, να ξυπνάω και τον Ποκ, για να πιάσουμε δουλειά Smile
Τουλάχιστον τα μικρά μου το ανταποδίδουν τώρα, κάνοντας πολλά γουρ γουρ και τρώγοντας την ξηρά τους γρήγορα-γρήγορα...

SofiaEve
Kitten
Kitten

Θηλυκό
Δράκος
Ηλικία : 35
Αριθμός γατουνίων : 3?
Ημερομηνία Εγγραφής : 26/06/2014

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

SOS - Νεογέννητα... Empty Απ: SOS - Νεογέννητα...

Δημοσίευση από kat-cats Τετ Ιουλ 30, 2014 2:16 pm

happy2 happy2 happy2 απίθανη η υπηρέτρια....έτσι και ο Ιντεφίξ μου είναι!!! μπράβο σας!!!
kat-cats
kat-cats
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Κατσίκα
Ηλικία : 56
Τόπος : Αγ. Παρασκευή, Αθήνα
Αριθμός γατουνίων : 2 & 1 αγγελάκι
Ημερομηνία Εγγραφής : 27/03/2011

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

SOS - Νεογέννητα... Empty Απ: SOS - Νεογέννητα...

Δημοσίευση από Karamela Σαβ Αυγ 02, 2014 9:34 pm

Bλαμμενε Ποκ!!!  dog 

Μπραβο Σοφακι για την προσπαθεια  kissss kissss 

(Γυρισαμε κι ολας και θα ερθουμε να σας φωτογραφισουμε! Θα μιλησουμε στο τηλ  Laughing  )
Karamela
Karamela
Mature Cat
Mature Cat

Θηλυκό
Κατσίκα
Ηλικία : 32
Αριθμός γατουνίων : 6
Ημερομηνία Εγγραφής : 29/06/2012
Mood : SOS - Νεογέννητα... M_summer

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

SOS - Νεογέννητα... Empty Απ: SOS - Νεογέννητα...

Δημοσίευση από psipsa Κυρ Αυγ 03, 2014 11:28 am

πανεμορφα τα μωρα συγχαρητηρια και σε σενα και στον πολυτιμο βοηθο.. ευχομαι να βρεθουν οι οικογενειες που θα τα λατρεψουν. το κακο ειναι πως ο σκυλος σας θα παθει καταθλιψη αν του τα παρετε γιατι τα εχει υιοθετησει...
psipsa
psipsa
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Άλογο
Ηλικία : 57
Τόπος : δροσια
Αριθμός γατουνίων : 14
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : καλοκαιιρακι!!!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : θα τα ηθελα ολα!!! και επειδη το συμπαν ακουει, ερχονται ολοενα και περισσοτερα..
Motto : keep purring...
Ημερομηνία Εγγραφής : 01/06/2012
Mood : SOS - Νεογέννητα... Welcome

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

SOS - Νεογέννητα... Empty Απ: SOS - Νεογέννητα...

Δημοσίευση από tsili Κυρ Αυγ 03, 2014 11:44 am

Μπράβο σου! Πολύ δύσκολο έργο και τα κατάφερες με όλα
Άντε μπράβο και στην νταντά! Veryhappy Veryhappy Veryhappy Veryhappy 
tsili
tsili
Γατοκαβατζώστρα
Γατοκαβατζώστρα

Θηλυκό
Κόκκορας
Ηλικία : 54
Τόπος : Γατογλυφάδα
Αριθμός γατουνίων : 3 σπίτι, 2 αγαπημένα στον ουρανό και πολλά αδεσποτάκι
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Καλοκαίρι
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : ZENTA, ZENTA, ZENTA
Motto : keep walking
Ημερομηνία Εγγραφής : 09/03/2009
Mood : SOS - Νεογέννητα... M_bye

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

SOS - Νεογέννητα... Empty Απ: SOS - Νεογέννητα...

Δημοσίευση από calliope g. Κυρ Αυγ 03, 2014 12:47 pm

Μπράβο σου κοριτσάκι μου! Τα κατάφερες μια χαρά κι εσύ και ο απίθανος σκυλάκος σου. Μακάρι να βρεθούν και οικογένειες για τα γατουνάκια γρήγορα!
 grinning4
calliope g.
calliope g.
Γατ-εθελόντρια
Γατ-εθελόντρια

Θηλυκό
Γάτα
Ηλικία : 60
Τόπος : Νίκαια Αττική
Αριθμός γατουνίων : 5 + 1 αγγελούδι και 1 σκυλάκι
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : 'Ανοιξη-Φθινόπωρο
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : 'Ολα όσα έχουν γούνα!
Motto : Αύριο όλα θα είναι καλύτερα...
Ημερομηνία Εγγραφής : 13/10/2012
Mood : SOS - Νεογέννητα... M_hug

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

SOS - Νεογέννητα... Empty Απ: SOS - Νεογέννητα...

Δημοσίευση από SofiaEve Κυρ Αυγ 03, 2014 4:52 pm

Ευχαριστώ παιδιά, με συγκινείτε!!!  pale 

psipsa έγραψε:πανεμορφα τα μωρα συγχαρητηρια και σε σενα και στον πολυτιμο βοηθο.. ευχομαι να βρεθουν οι οικογενειες που θα τα λατρεψουν. το κακο ειναι πως ο σκυλος σας θα παθει καταθλιψη αν του τα παρετε γιατι τα εχει υιοθετησει...

Αχ, δεν το ξέρω, μας βγήκε και ευαισθητούλης ο μπουνταλάκος μου... Τι να κάνω η καψερή, ή θα 'χω αυτόν με κατάθλιψη, ή την άλλην με νευρικό κλονισμό! Ήδη περιφέρεται πέρα δώθε με ένα υφάκι Μεγάλης Παρασκευής, και εγώ προσπαθώ να την αγνοώ. Δε βαριέσαι, ας βρουν αυτά καλά και υπεύθυνα σπιτάκια, και θα τον δωροδοκήσω σούπερ-έξτρα, να ξεχαστεί.

Σας βάζω και κανα δυο φωτογραφίες, να μην ξεχνιόμαστε, εδώ είναι 5 εβδομάδων! Για περισσότερες φωτογραφίες, εκβιάστε το μέλος Karamela (έχω μάρτυρες!!)

SOS - Νεογέννητα... DSC01661_zps4ec2ba8f

SOS - Νεογέννητα... DSC01700_zps1f404ee2

SofiaEve
Kitten
Kitten

Θηλυκό
Δράκος
Ηλικία : 35
Αριθμός γατουνίων : 3?
Ημερομηνία Εγγραφής : 26/06/2014

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

SOS - Νεογέννητα... Empty Απ: SOS - Νεογέννητα...

Δημοσίευση από SofiaEve Κυρ Αυγ 24, 2014 8:50 am

Τα γατόνια έχουν γενέθλια σήμερα, τα καψερά! 2 Ολάκερων μηνών φτάσανε, πλέον είναι υγιή σα βόδια, χοροπηδάνε σα κατσίκια, και κάνουν πολλές κοιλίτσες σα τους σκύλους μου. Φυσικά γουργουράνε ακόμα σα γατόνια που 'ναι. Αγαπάνε τις κουρτίνες, τα ρούχα στο πάτωμα, τα σημεία που χει απ'ευθείας φως. Δεν αντιπαθούνε σχεδόν τίποτα, σα μαχητές που είναι, τα αντιμετωπίζουν όλα ατρόμητα. Αποφεύγουν λιγουλάκι το σκύλο τώρα, μιας και είναι ένας άμπαλος μπούλης που τα ποδοπατάει προσπαθώντας να παίξει.

Το ασπρόμαυρο θηλυκό έχει αποχωρήσει ήδη, σε πολύ καλό σπιτάκι με πολύ αγάπη. Το μαύρο θηλυκό είναι "ρεζερβέ", περιμένει τους γονείς του να πάνε τις λίγες διακοπές που τους μένουν για να αναχωρήσει και αυτό. Μου μένει το μαύρο αρσενικό που δεν έχω βρει σπιτάκι ακόμα. Είναι ένας αγαπούλης μολλών μεγατόνων, μόλις με βλέπει ρίχνει τρεχάλα και κάνει τούμπα για να καταλήξει με κοιλίτσα δίπλα μου για χάδια. Εννοείται πως όλη η ιεροτελεστία γίνεται με κρεσέντο γουργουρίσματος σε ματζόρε σκάλα.

Δυστυχώς περνάνε το μεγαλύτερο μέρος της ημέρας τους σε κρέιτ σκύλου, αρκετά ευρύχωρο. Τα αφήνω όσω μπορώ στο δωμάτιο να αλωνίσουν λίγο, με πόρτες ερμητικά κλειστές, λόγω του άλλου σκύλου, αλλά και πάλι... Η αγγελία για να κοινοποιήσετε αν θέλετε είναι εδώ https://www.facebook.com/eve.tsakali/media_set?set=a.1528839130669215&type=1

Αναμένετε φωτό πολύ σύντομα, μιας και, ειδικά αυτός, έχει ομορφύνει πολύ.

SofiaEve
Kitten
Kitten

Θηλυκό
Δράκος
Ηλικία : 35
Αριθμός γατουνίων : 3?
Ημερομηνία Εγγραφής : 26/06/2014

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

SOS - Νεογέννητα... Empty Απ: SOS - Νεογέννητα...

Δημοσίευση από SofiaEve Κυρ Αυγ 31, 2014 6:04 pm

Καινούργιο photoshoot του κούκλου... Τα ματάκια του, που είναι ελαφρώς διαφορετικά, τον κάνουν πολύ ξεχωριστό!

SOS - Νεογέννητα... 445d8521-2f2a-45cb-9e62-8694b7355c6e_zps1cef2040

SOS - Νεογέννητα... M7_zps4181fd0c

SOS - Νεογέννητα... M6_zps7c2034f5

SOS - Νεογέννητα... M5_zpsdee0e3d0

SOS - Νεογέννητα... M4_zps0887507c

SOS - Νεογέννητα... M3_zpsa082d07f

SOS - Νεογέννητα... M2_zps2f52b51e

Δυστυχώς, λόγω της εποχής, το τηλέφωνο δεν έχει χτυπήσει καθόλου για το μικρό. Στο facebook έχω κοινοποιήσει παντού, εχω τυπώσει και αφισάκια να τα κολλήσω από Δευτέρα σε pet shop, κτηνιατρεία κλπ. Όποιος έχει κάποια άλλη ιδέα, ευπρόσδεκτη.

SofiaEve
Kitten
Kitten

Θηλυκό
Δράκος
Ηλικία : 35
Αριθμός γατουνίων : 3?
Ημερομηνία Εγγραφής : 26/06/2014

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

SOS - Νεογέννητα... Empty Απ: SOS - Νεογέννητα...

Δημοσίευση από SofiaEve Πεμ Σεπ 18, 2014 1:18 pm

Τα γατούνια υιοθετήθηκαν!!
Το τελευταίο μας αποχώρησε αρχές του μήνα, αλλά έλειψα για δουλειά για 10 μέρες, χωρίς πρόσβαση στο ιντερνετ, για να ενημερώσω το θέμα.
Θα ήθελα να σας ευχαριστήσω όλους για το φόρουμ σας, μιας και χάρη σε αυτό υιοθετήθηκε ο μικρός αρσενικούλης. Κάπου είχα διαβάσει εδώ σε ένα θέμα ότι δοθήκαν αρκετά γατάκια από τη χρυσή ευκαιρία, και ενώ στην αρχή είχα αμφιβολίες, είπα να το δοκιμάσω ως τελευταίο μέσο, καθώς είχα αρχίσει να αγχώνομαι για τη τύχη του μικρού (είχε πατήσει σιγα σιγα και τους 2,5 μήνες) Δυο μέρες αφ'ότου έβαλα την αγγελία, και μία πριν φύγω για δουλειά, χτύπησε το τηλέφωνο... And the rest is history, που λένε και στο χωριό μου Smile
Το μεγάλωμα των γατιών ήταν μια αποκαλυπτική εμπειρία, τουλάχιστον για εμένα, που ποτέ μου δεν είχα ιδιαίτερη επαφή με τις γάτες (καθ'ότι σκυλομάνα πολλά χρόνια). Τελικά είναι πολύ συμπαθητικά ζώα, τα άτιμα oksmily3

SofiaEve
Kitten
Kitten

Θηλυκό
Δράκος
Ηλικία : 35
Αριθμός γατουνίων : 3?
Ημερομηνία Εγγραφής : 26/06/2014

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επιστροφή στην κορυφή

- Παρόμοια θέματα

 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης