gatospito
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

θηλασμο και αντιβιωση

2 απαντήσεις

Πήγαινε κάτω

θηλασμο και αντιβιωση Empty θηλασμο και αντιβιωση

Δημοσίευση από πατουσακια Τρι Μάης 20, 2014 7:54 am

Καλημερα σε ολλους,
εζω ενα προβλημα μα τη γατουλη μου, λοιπον πριν 3 ημερες της εχω παρει τα γατακια (4) της (θα δοθουν για υοθεσια) τα οποια θηλαζαν ακομα (6 εβδομαδων), σαν συνεπεια η μαμα κηνδηνευη απο μαστητηδα, τη πηγα στο γιατρο μας εδωσε αντιβιωση, αντιφλεγμωνοδη χαπια, και καποια χαπακια για να της κοπει το γαλα. Και επησης πρεπει να την αρμεγω και να της βαλω ζεστες κομπρεσσες. Η γατουλα εχει μαζαψει πολυ γαλα στα στηθακια και δεν συνεργαζεται στο αρμεγμα (την ποναει). Αν της κοψω την αντιβιωση (προληπτηκα την παιρνει) μπορω να της ξαναδοσω τα μωρα της (που θα μεινουν μαζη μασ) μηπως και δεχεται το αρμεγμα απο αυτα πιο ευκολα...και παραληλα να συναχειζω με τα χαπακια για να της κοπει το γαλα...τα μωρα τρωνε κανονικα κροκετουλες. και το αντιφλεγμονοδη χαπια μπορω να τα δωσω αν θηλαζει τελικα...
οποιος εχει σχετηκη επειρια ας με βοηθησει γιατι δεν ξερω τη να κανω, στενοχωριεμαι να τη βλεπω να ποναει στο αρμεγμα....
πατουσακια
πατουσακια
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Χοίρος
Ηλικία : 40
Τόπος : Βολος
Αριθμός γατουνίων : 4 στο σπιτι, 7 στο κτημα 1 στο γατοπαραδεισο και μερικα αδεσποτακια
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : γατανοιξη
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Ολλες της φουντοτες
Ημερομηνία Εγγραφής : 01/05/2014
Mood : θηλασμο και αντιβιωση M_love

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

θηλασμο και αντιβιωση Empty Απ: θηλασμο και αντιβιωση

Δημοσίευση από kat-cats Τετ Μάης 21, 2014 12:14 pm

Καλημέρα! επειδή μας έτυχε πρόσφατα με γατούλα που φροντίζουμε θα έλεγα να μην της δώσει χάπια παρά να την αφήσεις να θηλάζει. Αφού όπως λες θα κρατήσετε και τα μωρά μαζί της καλό είναι να απογαλακτιστούν εντελώς και να αφήσεις τη φύση να δράσει. Οταν πια θα είναι έτοιμα η ίδια η μανούλα σταματά να τα ταίζει οπότε κόβεται το γάλα. Εγώ τουλάχιστον αυτό θα έκανα σε περίπτωση που θα κρατούσα όλα τα μωρά.
Οι ζεστές κομπρέσσες νομίζω ότι βοηθούν να κατεβαίνει το γάλα αλλά και εγώ όταν προσπάθησα να βγάλω γάλα από τη θηλή της δεν ήταν εύκολο....
Και εμείς δώσαμε χάπια για να φύγει το γάλα στις 45 ημέρες και είχε λίγο πρηστεί. Αλλά ευτυχώς σιγά σιγά επανέρχεται.
kat-cats
kat-cats
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Κατσίκα
Ηλικία : 56
Τόπος : Αγ. Παρασκευή, Αθήνα
Αριθμός γατουνίων : 2 & 1 αγγελάκι
Ημερομηνία Εγγραφής : 27/03/2011

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

θηλασμο και αντιβιωση Empty Απ: θηλασμο και αντιβιωση

Δημοσίευση από πατουσακια Τετ Μάης 21, 2014 8:12 pm

Καλησπερα,
τελικα τησ εδωσα τα χαπια και παραληλα με την αδεια του γιατρου την αφησα να θηλαζει και τωρα ειναι καταχαρουμενη που εχει πισω τα 2 μωρα της, το γαλα της εχει μειωθει κατα πολυ λογο χαπιων, το πρηξημο καθαρησε τα μωρα θηλαζουν λιγο....ολα καλα μονο που το γατι δεν κρατιεται θελει να εχει την ελευθερια της (την εχω κλεισμενη λογο θεραπειας). Σημερα που πηγα και ρωτησα παλι το γιατρο πως να σηνεχειζω τωρα που τελειωνουν τα χαπια και μου ειπε να της παρω τα μωρα, τη λειπαμε ομως να τα χασει παλι... αν ομως της τα αφσω και την παω πισω στο κτημα θα τα κρηψει για τα καλα και δεν θα εχω κανενα ελενγχω στο τη τρωνε, οποτε δεν ξερω....και στο σπιτι δεν θα αντεξει για εβδομεδες μεχρι να απογαλακτηστουν φυσικα τα μωρα (ουτε ο συζυγος μου δηστηχως  Sad ) Ευχαρηστω παντως για την απαντηση kat-cats.
πατουσακια
πατουσακια
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Χοίρος
Ηλικία : 40
Τόπος : Βολος
Αριθμός γατουνίων : 4 στο σπιτι, 7 στο κτημα 1 στο γατοπαραδεισο και μερικα αδεσποτακια
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : γατανοιξη
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Ολλες της φουντοτες
Ημερομηνία Εγγραφής : 01/05/2014
Mood : θηλασμο και αντιβιωση M_love

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επιστροφή στην κορυφή

- Παρόμοια θέματα

 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης