gatospito
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Απορίες και δυσάρεστες πληροφορίες σχετικά με τα εμβόλια... Τελικά τι πρέπει να κάνουμε?

+3
Karamela
koneko
Μαριάννα
7 απαντήσεις

Πήγαινε κάτω

Απορίες και δυσάρεστες πληροφορίες σχετικά με τα εμβόλια... Τελικά τι πρέπει να κάνουμε? Empty Απορίες και δυσάρεστες πληροφορίες σχετικά με τα εμβόλια... Τελικά τι πρέπει να κάνουμε?

Δημοσίευση από Μαριάννα Πεμ Μαρ 13, 2014 12:03 pm

Γεία σας γατογονείς , χτές πήγα για στείρωση το Μαρτζοράκι και ενώ μίλαγα με τη κτηνίατρό μου για τα εμβόλια ,μου είπε κάποια πράγματα που δε μ άρεσαν...
1.Το εμβόλιο της περιτονίτιδας βγήκε άχρηστο σύμφωνα με έρευνες στην Αμερική και το σταματήσανε εντελώς.
2.Το εμβόλιο της λευχαιμίας προκαλεί σάρκωμα(?!) στις γάτες.
3.Τα εμβόλια στις γάτες τελικά ισχύουν από 3-7 χρόνια.
Γνωρίζει κάποιος από σας κάτι σχετικό??? Εγώ στο Pier έκανα κάθε χρόνο όλα τα εμβόλια γιατί είναι ο μόνος απ τις 3 γάτες μου που βγαίνει έξω και δεν έρχεται σε επαφή με τα άλλα 2... Στη Μάρτζορι έχω κάνει τις 2 δόσεις του τριπλού και λύσσα περσι πρώτη φορά και στο μπέμπη δεν έχω κάνει κανένα ακόμα... Εσείς τι κάνετε σχετικά με τα εμβόλια???
Μαριάννα
Μαριάννα
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Μαϊμου
Ηλικία : 31
Τόπος : Αθήνα, Ελλάδα.
Αριθμός γατουνίων : Περισσότερα.
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Γάνοιξη, Γατοκαίρι, Γατόπωρο, Γειτώνας...
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Κάθε γατεργάρης στον γάτο του..
Motto : Το σύμπαν συνουσιάζεται.
Ημερομηνία Εγγραφής : 12/06/2011
Mood : Απορίες και δυσάρεστες πληροφορίες σχετικά με τα εμβόλια... Τελικά τι πρέπει να κάνουμε? M_smoke

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Απορίες και δυσάρεστες πληροφορίες σχετικά με τα εμβόλια... Τελικά τι πρέπει να κάνουμε? Empty Απ: Απορίες και δυσάρεστες πληροφορίες σχετικά με τα εμβόλια... Τελικά τι πρέπει να κάνουμε?

Δημοσίευση από koneko Πεμ Μαρ 13, 2014 12:48 pm

σαρκωμα δεν προκαλει μονο της λευχαιμιας, αλλα ΟΛΑ. Της περιτονιτιδα ειναι οντως αχρηστο.

Αναλογα με τον τροπο ζωης της γατας θα επιλεξεις προγραμμα εμβολιασμου. Εγω στον δικο μου τα σταματησα απο τον 1ο χρονο και μετα και του κανω μονο το αντιλυσσικο καθε 3 χρονια επειδη ταξιδευω. Μενει ομως μονιμα μεσα και δεν ερχεται σε επαφη με τυγχον αδεσποτα που θα μπορουσα να φιλοξενησω, ουτε τον αφηνω σε πανσιον με αλλες γατες. Αν μια γατα ζει εξω, εχει περισσοτερους κινδυνους, αλλα προσωπικα πιστευω οτι ακομα και σε αυτη την περιπτωση, καθε 3 χρονια αρκουν.
koneko
koneko
Γατο-gourmeδιά
Γατο-gourmeδιά

Θηλυκό
Γάτα
Ηλικία : 36
Τόπος : Β. Αμερικη
Αριθμός γατουνίων : 2
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Όλες!!!
Ημερομηνία Εγγραφής : 26/03/2012
Mood : Απορίες και δυσάρεστες πληροφορίες σχετικά με τα εμβόλια... Τελικά τι πρέπει να κάνουμε? M_tour10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Απορίες και δυσάρεστες πληροφορίες σχετικά με τα εμβόλια... Τελικά τι πρέπει να κάνουμε? Empty Απ: Απορίες και δυσάρεστες πληροφορίες σχετικά με τα εμβόλια... Τελικά τι πρέπει να κάνουμε?

Δημοσίευση από Karamela Πεμ Μαρ 13, 2014 1:02 pm

Eγω, στα δικα μου γατια, κανω τα πρωτα και μετα δεν ξανακανω  Smile  Δεν βγαινουν εξω.
Karamela
Karamela
Mature Cat
Mature Cat

Θηλυκό
Κατσίκα
Ηλικία : 32
Αριθμός γατουνίων : 6
Ημερομηνία Εγγραφής : 29/06/2012
Mood : Απορίες και δυσάρεστες πληροφορίες σχετικά με τα εμβόλια... Τελικά τι πρέπει να κάνουμε? M_summer

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Απορίες και δυσάρεστες πληροφορίες σχετικά με τα εμβόλια... Τελικά τι πρέπει να κάνουμε? Empty Απ: Απορίες και δυσάρεστες πληροφορίες σχετικά με τα εμβόλια... Τελικά τι πρέπει να κάνουμε?

Δημοσίευση από nosyparker Πεμ Μαρ 13, 2014 2:37 pm

Πριν πολλά χρόνια έκανα μαθήματα αγγλικών στο γιο ενός κτηνιάτρου. Τότε είχα μόνο τη Ζήνα. Τον είχα ρωτήσει λοιπόν αν είναι απαραίτητα τα εμβόλια στις γάτες, εφόσον ζουν εντός σπιτιού και μου είπε κατηγορηματικά ΟΧΙ. Οπότε κι εγώ τον εμπιστεύτηκα και δεν την εμβολίασα. Μετά από αρκετά χρόνια, που έγινα και μέλος στο Γατόσπιτο, διάβαζα πως τα εμβόλια είναι απαραίτητα κι άρχισα να τα κάνω κι εγώ. Μέχρι τότε είχα αποκτήσει και τον Ράμσυ. Όταν πήρα και τη Μάγια, της τα έκανα όλα τα εμβόλια ανελλιπώς. Στη συνέχεια, ήρθε το μωρό και μαζί με το φόρτο εργασίας, τις μειώσεις μισθών και τις έξτρα υποχρεώσεις, τα τελευταία 2 χρόνια έχω αμελήσει και δεν τους έχω κάνει το ετήσιο εμβόλιο. Δεν ξέρω τι είναι σωστό και τι όχι, πάντως θεωρώ ότι είναι αρκετά προστατευμένες με όσα έχουν κάνει ως τώρα και δε σκοπεύω να συνεχίσω να τις εμβολιάζω (για οικονομικούς κυρίως λόγους). 30Χ3=100 ευρώ. Προτιμώ να ψωνίσω κάτι στο παιδί.
nosyparker
nosyparker
Εφτάψυχος-η M^o-o^derator
Εφτάψυχος-η M^o-o^derator

Θηλυκό
Σκύλος
Ηλικία : 53
Τόπος : Θεσσαλονίκη
Αριθμός γατουνίων : 2
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Λιακάδα
Ημερομηνία Εγγραφής : 29/01/2009
Mood : Απορίες και δυσάρεστες πληροφορίες σχετικά με τα εμβόλια... Τελικά τι πρέπει να κάνουμε? M_flush

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Απορίες και δυσάρεστες πληροφορίες σχετικά με τα εμβόλια... Τελικά τι πρέπει να κάνουμε? Empty Απ: Απορίες και δυσάρεστες πληροφορίες σχετικά με τα εμβόλια... Τελικά τι πρέπει να κάνουμε?

Δημοσίευση από tia Πεμ Μαρ 13, 2014 2:54 pm

ξέρει κανείς απο που μπορώ να μάθω για το αντιλυσσικό..εαν μπορώ να το κάνω κ εγώ κάθε 3 χρόνια μιας και ταξιδεύω??
γιατί απ όσο ξέρω πρέπει να γίνεται κάθε χρόνο....και δεν θέλω...
tia
tia
Gatus Xenitemenus
Gatus Xenitemenus

Θηλυκό
Ποντικός
Ηλικία : 39
Τόπος : Ιταλία
Αριθμός γατουνίων : 4 ζουζούνια σπίτι: τον Othello την Luna τον καρπό του έρωτα τους τον Liu και την Brighitta + 2 τσουτσουκάκια τον Luther και την Goldene που ζούνε με τους γονείς μου!
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : χειμώνας κρύοο παγωνιαααά
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Freddochino amore mio ti voglio solo mio!!
Motto : La felicita' puo' essere misurata in gatti...piu' gatti hai,piu' felice sei!!
Ημερομηνία Εγγραφής : 03/01/2012
Mood : Απορίες και δυσάρεστες πληροφορίες σχετικά με τα εμβόλια... Τελικά τι πρέπει να κάνουμε? M_tour10

http://www.walkurepersians.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Απορίες και δυσάρεστες πληροφορίες σχετικά με τα εμβόλια... Τελικά τι πρέπει να κάνουμε? Empty Απ: Απορίες και δυσάρεστες πληροφορίες σχετικά με τα εμβόλια... Τελικά τι πρέπει να κάνουμε?

Δημοσίευση από moukelis Πεμ Μαρ 13, 2014 3:00 pm

Στην Ελλαδα δυστυχως ο νομος λεει καθε χρονο Τια μου...
moukelis
moukelis
Κάκιστη Εκτροφεύς
Κάκιστη Εκτροφεύς

Θηλυκό
Χοίρος
Ηλικία : 40
Τόπος : Βόλος
Αριθμός γατουνίων : 7 λατρεμένα και δύο αγγελάκια
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Την Πατούσα,τον Μίκυ,τον Shaggy και την Pupa
Motto : Cats are miracles with paws! :-)
Ημερομηνία Εγγραφής : 16/03/2008
Mood : Απορίες και δυσάρεστες πληροφορίες σχετικά με τα εμβόλια... Τελικά τι πρέπει να κάνουμε? M_bubbles

http://www.elvenstar.gr

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Απορίες και δυσάρεστες πληροφορίες σχετικά με τα εμβόλια... Τελικά τι πρέπει να κάνουμε? Empty Απ: Απορίες και δυσάρεστες πληροφορίες σχετικά με τα εμβόλια... Τελικά τι πρέπει να κάνουμε?

Δημοσίευση από tia Πεμ Μαρ 13, 2014 3:06 pm

αυτο ήξερα κι εγώ...είπα μήπως άλλαξε κάτι..αλλα δυστυχώς..
ευχαριστώ Δώρα μου!!
tia
tia
Gatus Xenitemenus
Gatus Xenitemenus

Θηλυκό
Ποντικός
Ηλικία : 39
Τόπος : Ιταλία
Αριθμός γατουνίων : 4 ζουζούνια σπίτι: τον Othello την Luna τον καρπό του έρωτα τους τον Liu και την Brighitta + 2 τσουτσουκάκια τον Luther και την Goldene που ζούνε με τους γονείς μου!
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : χειμώνας κρύοο παγωνιαααά
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Freddochino amore mio ti voglio solo mio!!
Motto : La felicita' puo' essere misurata in gatti...piu' gatti hai,piu' felice sei!!
Ημερομηνία Εγγραφής : 03/01/2012
Mood : Απορίες και δυσάρεστες πληροφορίες σχετικά με τα εμβόλια... Τελικά τι πρέπει να κάνουμε? M_tour10

http://www.walkurepersians.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Απορίες και δυσάρεστες πληροφορίες σχετικά με τα εμβόλια... Τελικά τι πρέπει να κάνουμε? Empty Απ: Απορίες και δυσάρεστες πληροφορίες σχετικά με τα εμβόλια... Τελικά τι πρέπει να κάνουμε?

Δημοσίευση από koneko Πεμ Μαρ 13, 2014 4:02 pm

tia έγραψε:ξέρει κανείς απο που μπορώ να μάθω για το αντιλυσσικό..εαν μπορώ να το κάνω κ εγώ κάθε 3 χρόνια μιας και ταξιδεύω??
γιατί απ όσο ξέρω πρέπει να γίνεται κάθε χρόνο....και δεν θέλω...

Ρωτα στην Ιταλια να δεις τι γινεται. Αν και πιστευω οτι ακομα και ο νομος λεει καθε χρονο, δεν θα εχεις προβλημα με την ευρωπαικη νομοθεσια εφοσον το εμβολιο ειναι τριετες απο την φαρμακευτικη εταιρια. Αυτο που σε ενδιαφερει ειναι στο βιβλιαριο να γραφει οτι εχει ισχυ 3 χρονια. Εφοσον μπορω να μπω σε ελληνικο εδαφος με τριετες εμβολιο, γιατι να μη μπορεις και εσυ; Εχω διαβασει και εχω ρωτησει 352315235 φορες τι ισχυει στην ΕΕ, οποτε απο την στιγμη που ο κοινοτικος κανονισμος λεει το εμβολιο πρεπει να ακολουθει τις προδιαγραφες της εταιριας, τοτε εισαι απολυτα καλυμενη αν αυτο το εμβολιο ειναι σχεδιασμενο για 3 χρονια.

Στην χειροτερη πηγαινε σε εναν κτηνιατρο πολυ γνωστο σου στην Ελλαδα και πληρωσε το εμβολιο, πες να του κολλησει την ετικετα και απλα να μη κανει ποτε την ενεση στο ζωο  whistle

Btw, στο βιβλιαριο που εβγαλα στον δικο μου περυσι, εγραψε οτι το αντιλυσσικο του εχει ισχυ 3 χρονια, παρολο που δεν του το εκανε αυτος το εμβολιο και παρολο που ο νομος λεει ετησιο εμβολιασμο. Βεβαια δεν ξερω αν εκανε μλκια... θα παω να ρωτησω το γερμανικο προξενειο πριν ταξιδεψω για να μη τυχει τιποτα απροοπτο στα μεσα της διαδρομης  happy2 
koneko
koneko
Γατο-gourmeδιά
Γατο-gourmeδιά

Θηλυκό
Γάτα
Ηλικία : 36
Τόπος : Β. Αμερικη
Αριθμός γατουνίων : 2
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Όλες!!!
Ημερομηνία Εγγραφής : 26/03/2012
Mood : Απορίες και δυσάρεστες πληροφορίες σχετικά με τα εμβόλια... Τελικά τι πρέπει να κάνουμε? M_tour10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Απορίες και δυσάρεστες πληροφορίες σχετικά με τα εμβόλια... Τελικά τι πρέπει να κάνουμε? Empty Απ: Απορίες και δυσάρεστες πληροφορίες σχετικά με τα εμβόλια... Τελικά τι πρέπει να κάνουμε?

Δημοσίευση από tia Πεμ Μαρ 13, 2014 6:08 pm

Κ εγω αυτο με την ετικέτα σκέφτηκα...χαχα! Θα ρωτήσω ξανά κ την κτηνίατρο μας σχετικά με τις προδιαγραφές της εταιρίας...κτλ ! Tnx ηρω!
tia
tia
Gatus Xenitemenus
Gatus Xenitemenus

Θηλυκό
Ποντικός
Ηλικία : 39
Τόπος : Ιταλία
Αριθμός γατουνίων : 4 ζουζούνια σπίτι: τον Othello την Luna τον καρπό του έρωτα τους τον Liu και την Brighitta + 2 τσουτσουκάκια τον Luther και την Goldene που ζούνε με τους γονείς μου!
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : χειμώνας κρύοο παγωνιαααά
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Freddochino amore mio ti voglio solo mio!!
Motto : La felicita' puo' essere misurata in gatti...piu' gatti hai,piu' felice sei!!
Ημερομηνία Εγγραφής : 03/01/2012
Mood : Απορίες και δυσάρεστες πληροφορίες σχετικά με τα εμβόλια... Τελικά τι πρέπει να κάνουμε? M_tour10

http://www.walkurepersians.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Απορίες και δυσάρεστες πληροφορίες σχετικά με τα εμβόλια... Τελικά τι πρέπει να κάνουμε? Empty Απ: Απορίες και δυσάρεστες πληροφορίες σχετικά με τα εμβόλια... Τελικά τι πρέπει να κάνουμε?

Δημοσίευση από Μαριάννα Πεμ Μαρ 13, 2014 7:49 pm

Παιδιά δε ξέρω τι να κάνω είμαι πολύ μπερδεμένη... Έχω 3 γάτες ο μεγάλος ο Pier είναι 5 χρονών του κάνω το τριπλό τη λύσσα τη περιτονίτιδα και τη λευχαιμία κάθε χρόνο εδώ και 5 χρόνια αλλά ο συγκεκριμένος βγαίνει και έξω και μένει πάνω με τους γονείς μου... Κάτω έχω τη Μάρτζορι που της έχω κάνει μόνο τριπλό και λύσσα στο πρώτο έτος και είναι 3 χρονών και το μπέμπη μου ο οποίος πέρασε ερπητοιό κι έχασε την όραση του και σκέφτομαι να μη του κάνω ΚΑΝΕΝΑ εμβόλιο επειδή έχει ήδη περάσει πολλά και είναι μόνο 10 μηνών... Τα 2 που έχω κάτω δε βγαίνουν έξω αλλά το θέμα μου είναι οτι τα βγάζω στο κήπω με την επίβλεψή μου βέβαια ο οποίος είναι οχυρό και δε μπορούν να βγούν έξω ΑΛΛΑ στο κήπο μπορεί να έρθουν σε επαφή με το Pier o οποίος βγαίνει... ΟΥΦ... Δε ξέρω τι να κάνω...
Μαριάννα
Μαριάννα
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Μαϊμου
Ηλικία : 31
Τόπος : Αθήνα, Ελλάδα.
Αριθμός γατουνίων : Περισσότερα.
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Γάνοιξη, Γατοκαίρι, Γατόπωρο, Γειτώνας...
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Κάθε γατεργάρης στον γάτο του..
Motto : Το σύμπαν συνουσιάζεται.
Ημερομηνία Εγγραφής : 12/06/2011
Mood : Απορίες και δυσάρεστες πληροφορίες σχετικά με τα εμβόλια... Τελικά τι πρέπει να κάνουμε? M_smoke

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Απορίες και δυσάρεστες πληροφορίες σχετικά με τα εμβόλια... Τελικά τι πρέπει να κάνουμε? Empty Απ: Απορίες και δυσάρεστες πληροφορίες σχετικά με τα εμβόλια... Τελικά τι πρέπει να κάνουμε?

Δημοσίευση από houlieta Πεμ Μαρ 13, 2014 9:09 pm

Ειδικά το αντιλυσσικό, το θεωρώ εντελώς περιττό για κάποια γατα, εφόσον δεν βγαίνει έξω και δεν ταξιδεύει...
Η Τία και η Ηρω είναι ειδικές περιπτώσεις (και η Δωρα, εφόσον οι γάτες της μετακινούνται για εκθέσεις και έρχονται σε επαφη με άλλες) αλλά για τους περισσότερους από εμάς δεν είναι αναγκαίο πιστεύω...
Σχετικά είναι όλα.
Μια γάτα που ζει μέσα στο σπίτι δεν μπορεί να πάθει και πολλά πράγματα.
Εκείνες που ζουν εξω κινδυνεύουν και έχουν αναγκη κάποια εμβόλια.
Και φυσικά, αν ταξιδεύεις με γατούλα, δεν έχεις περιθώρια...
houlieta
houlieta
Εφτάψυχος-η M^o-o^derator
Εφτάψυχος-η M^o-o^derator

Θηλυκό
Μαϊμου
Ηλικία : 43
Τόπος : Crazy Waters
Αριθμός γατουνίων : 3 (Ο.ο)
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Χειμώνας
Motto : ...and I whispered to the horse: Trust no man in whose eyes you don't see yourself reflected as an equal...
Ημερομηνία Εγγραφής : 15/03/2012
Mood : Απορίες και δυσάρεστες πληροφορίες σχετικά με τα εμβόλια... Τελικά τι πρέπει να κάνουμε? M_skat10

http://www.dpgr.gr/usergalleries/index.php?cat=15102

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Απορίες και δυσάρεστες πληροφορίες σχετικά με τα εμβόλια... Τελικά τι πρέπει να κάνουμε? Empty Απ: Απορίες και δυσάρεστες πληροφορίες σχετικά με τα εμβόλια... Τελικά τι πρέπει να κάνουμε?

Δημοσίευση από koneko Πεμ Μαρ 13, 2014 10:37 pm

Το αν θα κολλησει περιτονιτιδα πιστευω οτι ειναι περισσοτερο θεμα τυχης. Ο ιος αυτος σε μια γατα μπορει να προκαλεσει μια απλη διαρροια και σε μια αλλη να μεταλλαχθει μεσα στον οργανισμο της και να την σκοτωσει. Γι' αυτο και το εμβολιο που κυκλοφορει ειναι αχρηστο. Αυτη που βγαινει εξω, και συνεπως ερχεται σε επαφη με αλλες γατες, πιστευω οτι ειναι καλα να την εμβολιαζεις καπου καπου (πχ καθε 3-5 χρονια ή και πιο αραια), με το τριπλο/τετραπλο, λευχαιμιας και αντιλυσσικο. Δεν ειναι ολες οι περιπτωσεις ιδιες και ο κινδυνος αυξανεται οταν το γατι ερχεται σε επαφη με αδεσποτες. Οι πιθανοτητες για παραδειγμα να παθει μια γατα, που συναναστρεφεται με αδεσποτες, σαρκωμα ειναι κατ' εμε πολυ μικροτερες απο το να κολλησει λευχαιμια.
koneko
koneko
Γατο-gourmeδιά
Γατο-gourmeδιά

Θηλυκό
Γάτα
Ηλικία : 36
Τόπος : Β. Αμερικη
Αριθμός γατουνίων : 2
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Όλες!!!
Ημερομηνία Εγγραφής : 26/03/2012
Mood : Απορίες και δυσάρεστες πληροφορίες σχετικά με τα εμβόλια... Τελικά τι πρέπει να κάνουμε? M_tour10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επιστροφή στην κορυφή

- Παρόμοια θέματα

 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης