gatospito
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

πιθανος άρρωστο αδεσποτο

3 απαντήσεις

Πήγαινε κάτω

πιθανος άρρωστο αδεσποτο Empty πιθανος άρρωστο αδεσποτο

Δημοσίευση από gas Τρι Δεκ 17, 2013 12:21 am

Από το καλοκαίρι έχω κάτι γατάκια στην αυλη μου αδέσποτα που ταιζω.Εκανα απόπειρες να τα πλησιάσω αλλά μάταια
μόνο ένα από αυτά και μόνο του χωρίς να κάνω κάτι εγώ δηλαδή, τρίβεται στα ποδια μου και γουργουρίζει μου άλλα αν παω η κανω κινηση να το χαϊδέψω γρατσουναει

σήμερα παρατήρησα συμπεριφορά σαν άρρωστο να ειναι.Θελω να το πάω σε ένα κτηνίατρο άλλα όπως είπα αν και είναι όλη μέρα στην βεράντα παίζει τρώει κοιμάται εκεί και κάνει χάδια αν πας να το χαϊδέψεις γίνεται επιθετικό

καμια συμβουλη?

gas
Kitten
Kitten

Άντρας
Γάτα
Ηλικία : 36
Αριθμός γατουνίων : 1
Ημερομηνία Εγγραφής : 16/12/2013

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

πιθανος άρρωστο αδεσποτο Empty Απ: πιθανος άρρωστο αδεσποτο

Δημοσίευση από YNL Τρι Δεκ 17, 2013 12:45 am

Καλησπέρα.
Αν στο γατάκι που σχετικά είναι ήρεμο  παρατηρήσατε την ώρα που του βάζετε να φάει δεν σας φοβάται και τρώει όταν είστε κοντά του κάντε αυτό που κάνω εγώ με τα αδέσποτα που έχω στην Σαλαμίνα. Την ώρα που τρώνε καθώς είναι σκυμμένα στο φαΐ τα γραπώνω από τον σβέρκο κι έχω έτοιμη δίπλα μου την γατοφόρο σε όρθια θέση με την πορτούλα ανοικτή να κοιτά στον ουρανό.
Το γατάκι όταν το γραπώνεις από το σβέρκο συνήθως μένει ακίνητο. Τον βάζεις στην γατοφόρο και κατ ευθείαν στον γιατρό.

Με αυτό τον τρόπο 2 γατούλες αδέσποτες τις έπιασα πριν από ένα μήνα και τις πήγα για στείρωση Τη τρίτη δεν μπόρεσα να την πιάσω γιατί αυτή δεν πλησιάζει να φάει από το πιατάκι αν δεν απομακρυνθώ από κοντά της

Δεν μας λέτε τι νομίζετε πως έχει και ψυλλιάζεστε πως είναι άρρωστο, γιατί συνήθως τα άρρωστα γατάκια δεν παίζουν αλλά μένουν συνέχεια ακίνητα.
YNL
YNL
Επίλεκτος Ομάδος Γ.Α.Τ.
Επίλεκτος Ομάδος Γ.Α.Τ.

Άντρας
Τίγρης
Ηλικία : 73
Τόπος : Αμφιάλη Κερατσίνι
Αριθμός γατουνίων : 1. Την Χιονάτη Κερατσινίου
Motto : ΦΟΠΛΟΧΟ ΟΝΑΡ LORD ΧΟΥΛΙΟ
Ημερομηνία Εγγραφής : 26/09/2011
Mood : πιθανος άρρωστο αδεσποτο M-help

https://www.youtube.com/user/YNLAMP/videos

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

πιθανος άρρωστο αδεσποτο Empty Απ: πιθανος άρρωστο αδεσποτο

Δημοσίευση από gas Τρι Δεκ 17, 2013 1:16 am

ναι κάθεται και εμπιστεύεται και τρώει.Τώρα να το σηκώσω από το σβέρκο δε νομίζω (άσε που δεν ξέρω αν θα το πιάσω και σωστά μην κάνουμε και καμιά ζημιά) γιατί το έχω καλοθρεμμένο και ζυγίζει.Όχι ένταξη παίζει και τρώει αρκετά

μένει με το ένα πόδι και τα δυο όρθια (όχι για να επιτεθεί όμως) και δείχνει να πονάει αν τα πατάει.Ειχε βάλει φρεσκο τσιμέντο μια διπλανή πολυκατοικία όπου και πάτησε και σκέφτομαι μάλλον φταιει αυτό και χρειάζεται ίσως κάποιον να το καθαρίσει

πέρα από αυτό όμως
παρατήρησα ότι βαριανάσαινε πριν καποιο διαστημα και έχει μαυρίλα μέσα στο ρουθούνι του μηνες καθώς και τσιμπλες


επισεις ειναι λευκο μονοχρωμο σαν αυτο στην φωτογραφια.ειναι καμια ρατσα? Smile

gas
Kitten
Kitten

Άντρας
Γάτα
Ηλικία : 36
Αριθμός γατουνίων : 1
Ημερομηνία Εγγραφής : 16/12/2013

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

πιθανος άρρωστο αδεσποτο Empty Απ: πιθανος άρρωστο αδεσποτο

Δημοσίευση από YNL Τρι Δεκ 17, 2013 1:35 am

Μη το φοβάστε, αν το πιάσετε από την γούνα του σβέρκου. Δεν πονάει καθόλου. Άλλωστε οι μαμάδες τους έτσι τα μεταφέρουν πιάνοντας τα με το στόμα τους όταν είναι μικρούλικα
Μάλλον χρειάζεται γιατρό έτσι που το περιγράφεται για κανένα εμβόλιο και εσωτερική αποπαρασίτωση ή καμιά αντιβίωση.
Αν εννοείτε για το λευκό το δικό μου, είναι γάτα Αιγαίου και είναι μια κουφή γατούλα που υπεραγαπώ. Το χαιδευτικό της είναι "πατσαβουρίτσα" γιατί κάθε λίγο και λιγάκι πάντα πλένεται.
YNL
YNL
Επίλεκτος Ομάδος Γ.Α.Τ.
Επίλεκτος Ομάδος Γ.Α.Τ.

Άντρας
Τίγρης
Ηλικία : 73
Τόπος : Αμφιάλη Κερατσίνι
Αριθμός γατουνίων : 1. Την Χιονάτη Κερατσινίου
Motto : ΦΟΠΛΟΧΟ ΟΝΑΡ LORD ΧΟΥΛΙΟ
Ημερομηνία Εγγραφής : 26/09/2011
Mood : πιθανος άρρωστο αδεσποτο M-help

https://www.youtube.com/user/YNLAMP/videos

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

πιθανος άρρωστο αδεσποτο Empty Απ: πιθανος άρρωστο αδεσποτο

Δημοσίευση από gas Τρι Δεκ 17, 2013 1:42 am

Ωραία.Ομορφο είναι.ενταξη θα το δοκιμάσω και ελπίζω να τα καταφέρω.Ευχαριστω πολύ για τις συμβουλες

gas
Kitten
Kitten

Άντρας
Γάτα
Ηλικία : 36
Αριθμός γατουνίων : 1
Ημερομηνία Εγγραφής : 16/12/2013

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

πιθανος άρρωστο αδεσποτο Empty Απ: πιθανος άρρωστο αδεσποτο

Δημοσίευση από YNL Τρι Δεκ 17, 2013 1:50 am

Ευχαριστώ. Καλή τύχη με το μικρό σας  gatoula gatoula 
YNL
YNL
Επίλεκτος Ομάδος Γ.Α.Τ.
Επίλεκτος Ομάδος Γ.Α.Τ.

Άντρας
Τίγρης
Ηλικία : 73
Τόπος : Αμφιάλη Κερατσίνι
Αριθμός γατουνίων : 1. Την Χιονάτη Κερατσινίου
Motto : ΦΟΠΛΟΧΟ ΟΝΑΡ LORD ΧΟΥΛΙΟ
Ημερομηνία Εγγραφής : 26/09/2011
Mood : πιθανος άρρωστο αδεσποτο M-help

https://www.youtube.com/user/YNLAMP/videos

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

πιθανος άρρωστο αδεσποτο Empty Απ: πιθανος άρρωστο αδεσποτο

Δημοσίευση από zeledaki Τρι Δεκ 17, 2013 1:06 pm

Καλημερα οντως ο μοναδικος τροπος για να πλησιαστουν τα αγριογατα μας ειναι καθε μερα οταν τους βαζουμε φαι την ωρα που τρωνε να τα αγγιζουμε συνεχεια ωστε καπως να συνηθισουν το αγγιγμα μας εγω για παραπανω αγγιγμα βαζω κονσερβα αυτα κανουν σαν παλαβα και εγω το εκμεταλευομαι happy2  αλλιως δανειζεστε μια γατοπαγιδα, οπως πρεπει και εγω να δανειστω για καποια τελειως αγριογατα που θα στειρωσω.καλη επιτυχια ελπιζω συντομα να τα χαιδευεις ολα!!
zeledaki
zeledaki
Prime Cat
Prime Cat

Θηλυκό
Μαϊμου
Ηλικία : 43
Αριθμός γατουνίων : 3
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Άνοιξη θα έλεγα είναι η καλύτερη εποχή
Motto : Keep Walking!!!
Ημερομηνία Εγγραφής : 09/08/2011
Mood : πιθανος άρρωστο αδεσποτο M_choco

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επιστροφή στην κορυφή

- Παρόμοια θέματα

 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης