gatospito
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

στείρωση-βοήθεια -συμβουλές

3 απαντήσεις

Πήγαινε κάτω

στείρωση-βοήθεια -συμβουλές Empty στείρωση-βοήθεια -συμβουλές

Δημοσίευση από tsiki Παρ Νοε 22, 2013 11:20 am

γνωρίζει κανείς υπέυθηνα κάποιον φιλόζωο και κτηνίατρο για να απευθηνθώ για στειρώσεις στην ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ;
όποιος ξέρει ας μου στείλει ένα μύνημα...
πρέπει να ξέρω τι λεφτά χρειάζονται και ποια η διαδικασία μιας στείρωσης (μέρες φιλοξενίας, τροφες κτλ)
δυστυχώς με όσους μίλησα στο τηλέφωνο άκουσα κάτι περίεργα του στυλ, 70 ευρώ η στείρωση (οκ αδέσποτες είναι πιοο φθηνά δεν γίνεταιblinking
η σχόλια του στυλ, που να τις πιάσεις , άστες τις καυμένες , δεν ζουν πολύ έξω κτλ ..
επίσης θα χρειαστεί κάποιος εθελοντής να έχει γατοπαγίδα και να ξέρει τον χειρισμό της , εννοείται ότι θα έχω και φίλους για βοήθεια, επειδή όμως οι αδέσποτες είναι πολλές και δεν έχω μεγάλη εμπειρία σε αδέσποτες και καθώς μόνο 2-3 με αφήσουν να τις πιάνω τα πράγματα είναι δύσκολα.
ξεκίνησα να ταίζω καμια 5-6 και έχω φτάσει εκεί που τις ταίζω (δίπλα στα σκουπίδια στις γωνίες του στενού που μένω ) να βλέπω πάνω από 25-30 γατιά, βλέπουν, μυρίζουν φαί και έρχονται από παντού.. άμα αρχίσουν οι γέννες θα γίνει πολιτεία της γάτας εδώ που σημαίνει φόλες από γείτονες , νεκρά από αμάξια κτλ...

επαναλαμβάνω θέλω υπεύθυνες πληροφορίες διότι η επικοινωνία τυφλά σε φιλοζωικές η με κτηνιάτρους δεν με βοήθησαν ως τώρα...
και ένα θέμα ακόμα , τις στειρωμένες τις διώχνουν οι αστείρωτες;αν χρειάζονται όντως 70 αρια ευρώ θα υπάρξει καθυστέρηση , μην τις διώχνουν και πεθάνουν στο πιο κάτω στενό αβοήθητες , μιας και δεν έχω και μπόλικο χρόνο να τις ψάχνω.

tsiki
Kitten
Kitten

Άντρας
Άλογο
Ηλικία : 45
Τόπος : θεσσαλονίκη
Αριθμός γατουνίων : 1+τα αδέσποτα της γειτονιας
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : όλες
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : καμιά
Motto : λιζεραζού
Ημερομηνία Εγγραφής : 14/11/2013
Mood : στείρωση-βοήθεια -συμβουλές M_peristeria

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

στείρωση-βοήθεια -συμβουλές Empty Απ: στείρωση-βοήθεια -συμβουλές

Δημοσίευση από zeledaki Παρ Νοε 22, 2013 12:54 pm

https://www.facebook.com/xristiana.karathanasi προσπαθησε να επικοινωνησεις με αυτη τη κοπελα ειναι ιδωτης και περυσι στειρωσε 800 αδεσποτα στη θεσσαλονικη και φετος παλι εκατονταδες σιγουρα θα μπορεσει να σε βοηθησει πολυ περυσι την ειχαν γραψει κα οι εφημεριδες για το εργο της. 70 ευρω με τιποτα πραγματικα συμβουλεψου την κοπελα
zeledaki
zeledaki
Prime Cat
Prime Cat

Θηλυκό
Μαϊμου
Ηλικία : 43
Αριθμός γατουνίων : 3
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Άνοιξη θα έλεγα είναι η καλύτερη εποχή
Motto : Keep Walking!!!
Ημερομηνία Εγγραφής : 09/08/2011
Mood : στείρωση-βοήθεια -συμβουλές M_choco

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

στείρωση-βοήθεια -συμβουλές Empty Απ: στείρωση-βοήθεια -συμβουλές

Δημοσίευση από Alcione Σαβ Νοε 30, 2013 2:04 am

Γεια σου! Δεν ξέρω αν βρήκες ήδη λύση, αλλά είπα να σου γράψω κι εγώ.

Εγώ ένα από τα αδεσποτάκια μου έχω κανονίσει να το στειρώσω μέσω της Αnimal Αction (http://www.animalactiongreece.gr). Μπαίνεις στο "Πρόγραμμα Φιλίας" με 25 ευρώ και στειρώνεις μια γάτα. Για την κάθε επόμενη που θέλεις να στειρώσεις δίνεις 30 ευρώ. Νομίζω πως είναι καλή τιμή. Εν τω μεταξύ, στις 4/10 για την Παγκόσμια Ημέρα των Ζώων προσέφεραν έναν μεγάλο αριθμό εντελώς δωρεάν στειρώσεων θηλυκών αδέσποτων γατιών σε ιδιώτες φιλόζωους και φιλοζωικές, αλλά φοβάμαι ότι θα έχουν εξαντληθεί πια. Δεν χάνεις τίποτα να πάρεις ένα τηλέφωνο και τους πεις πώς έχουν τα πράγματα και να ρωτήσεις πληροφορίες γενικά. Εγώ επειδή ήθελα να στειρώσω αρσενικό μου είπαν κατευθείαν για το Πρόγραμμα Φιλίας κι αυτό έκανα. Μετά σε παραπέμπουν στον κοντινότερο συνεργαζόμενο κτηνίατρο. Εμένα επίσης μου είπαν πού θα μπορούσα να απευθυνθώ και για γατοπαγίδα, επειδή εκείνοι δεν είχαν να μου δώσουν (εγώ είμαι Αθήνα). Ως προς την υπόλοιπη διαδικασία νομίζω πως πρέπει να εξαρτάται και από τον κτηνίατρο. Όταν πέρσι είχα στειρώσει δυο θηλυκές (αλλού, όχι μέσω της Αnimal Αction), μου τις είχαν κρατήσει μια μέρα για νοσηλεία. Τώρα με τον αρσενικό μου είπαν πως θα τον πάρω πίσω αυθημερόν. Αυθημερόν είχα πάρει και τον δικό μου γατούλη μετά τη στείρωσή του. Δεν ξέρω αν είναι θέμα τακτικής του εκάστοτε κτηνιάτρου ή αν έχει να κάνει και με το φύλο του ζώου (σκέψου ότι και τα δυο θηλυκά που είχα στειρώσει ήταν έγκυες και επομένως είχαν αρκετά πιο μεγάλη τομή κλπ, ενώ η επέμβαση στα αρσενικά είναι πιο απλή) και με το αν είναι δεσποζόμενα ή αδέσποτα (υπάρχει ο κίνδυνος στο δρόμο να τους επιτεθούν κλπ)... Από θέμα αντιβίωσης πάντως και στα τρία αδέσποτα που στείρωσα, οι κτηνίατροι τους έδωσαν μια εφάπαξ δόση και δεν είχα εγώ να ανησυχώ γι' αυτό. Από τροφές εγώ απλώς τα ταΐζω κροκέτες για στειρωμένα. Είναι σίγουρα καλύτερο από την απλή τροφή. Το κόστος δεν αλλάζει, στα ίδια κυμαίνεται.

Είναι αλήθεια αυτό που σου είπαν ότι τα αδέσποτα δεν ζουν πολύ. Έχω ακούσει ότι χοντρικά ζουν 3-5 χρόνια, πράγμα πολύ θλιβερό αν σκεφτεί κανείς πόσο μπορεί να ζήσει μια γατούλα που έχει φροντίδα... Αλλά για εμένα αυτό ακριβώς είναι ένας παραπάνω λόγος για να κάνουμε κάτι! Η στείρωση τα βοηθάει με πολλούς τρόπους να ζήσουν και καλύτερα και περισσότερο (αν αποφύγουν άλλους κινδύνους, τύπου αυτοκίνητα, φόλες, επίθεση σκύλου κλπ)... Η αλήθεια είναι πως εγώ τα λυπάμαι τραγικά την ημέρα της επέμβασης (ειδικά αν γίνει χειμώνα με κρύο και βροχές..), πονάνε κι είναι πολύ φοβισμένα, αλλά μετά που τους περνάει γλιτώνουν από πολλά άλλα! Βέβαια, τώρα ο κτηνίατρος μου είπε πως όταν τον πάρω σπίτι τον γατούλη την πρώτη νύχτα να τον κρατήσω μέσα στο σπίτι..

Η γνώμη μου είναι πως ό,τι κι αν κάνεις, καλό θα είναι!!! Ακόμα κι αν στειρώσεις μόνο ένα ή δυο ζωάκια, κάτι σημαντικό θα έχεις κάνει!!! Οπότε, θα μπορούσες να ξεκινήσεις με τις 2-3 γάτες που λες ότι σε αφήνουν να τις πιάνεις. Ειδικά αν είναι θηλυκές, θα είσαι πολύ τυχερός!!! Και μετά έχοντας και μια πρώτη εμπειρία συνεχίζεις!..

Τέλος, ως προς αυτό που ρωτάς (αν και θα σου πει την γνώμη του κι ο/η κτηνίατρος που θα επιλέξεις), δεν θεωρώ ότι οι αστείρωτες γάτες διώχνουν τις στειρωμένες. Θεωρητικά, οι στειρωμένες γάτες είναι πιο μαλθακές και δεν τσακώνονται (καθώς δεν παίζει πια το θέμα της διεκδίκησης για το ζευγάρωμα), αλλά η δική μου εμπειρία από τις γάτες που έχω τώρα είναι πως διατηρούν η καθεμία τον χαρακτήρα τους!!! Μια χαρά διεκδικούν κι οι στειρωμένες και το φαγητό τους και το πόστο τους και την αγάπη μου!!! Τίποτα δεν άλλαξε!!! Ίσα - ίσα που απ' όταν στειρώθηκαν δεν ξαναέφυγαν ποτέ μακριά μου ούτε από το σπίτι μου, πράγμα που πριν έκαναν (τους άρεσε να γυρίζουν από δω κι από κει).. Τώρα έχουν σταμπάρει την περιοχή τους και δεν το κουνάνε από κει και διώχνουν κάθε "νεοφερμένο". Άσε που σταματάει η φοβερή φασαρία στις περιόδους ζευγαρώματος κι οι καυγάδες που συχνά καταλήγουν σε δαγκωμένα αυτάκια κλπ.. (αυτοί οι καυγάδες προκαλούν πολύ τους καλοθελητές με τις φόλες... κι αν έχεις μαζέψει τόσα πολλά γατάκια εκεί)..
Το θέμα για μένα είναι εσύ απλώς να συνεχίσεις την ρουτίνα που ξέρουν (το πότε τους βάζεις φαγάκι) και θα συνεχίσουν να έρχονται κανονικά! Πού θα βρουν καλύτερα άλλωστε; Το πολύ πολύ να τις προσέξεις λίγο παραπάνω στην αρχή να δεις πώς αντιδρούν, αλλά δεν νομίζω να υπάρξει κανένα πρόβλημα!.. Για να καταλάβεις ο δικός μου γάτος (ο πρώτος που στείρωσα), καθότι ζηλιάρης τα βάζει πολύ συχνά με αστείρωτους αρσενικούς και τους διώχνει μια χαρά από τον κήπο μας!!! Το περίεργο είναι ότι πότε - πότε βάζει κάτω (σαν να ζευγαρώνει) θηλυκά, ενώ τον έχω στειρώσει!!! Αυτό δεν το καταλαβαίνω!.. Μέχρι που είχε τσακωθεί με αρσενικούς για θηλυκιά γάτα στειρωμένο γατί!!! Είναι δυνατόν?!?! Είχα αρχίσει να αμφιβάλω μήπως δεν "πέτυχε" η στείρωση!!! Αστειεύομαι!.. Smile 

Πάντως, κάτι που προσπαθώ να κάνω είναι να τις ταΐζω με λίγη απόσταση την μια από την άλλη προς αποφυγήν ζήλειας και τσακωμών. Καταλαβαίνω πως δεν έχεις άπειρο χώρο για τόσα ζώα, αλλά εννοώ λίγο φαγάκι εδώ, λίγο έστω λίγα εκατοστά πιο κει, για να μην πλακώνουν όλα μαζί στο ίδιο σημείο για να φάνε και τυχόν υπερισχούν πάντα τα πιο διεκδικητικά.

Σόρυ για την πολυλογία!! Δεν ξέρω αν σε βοήθησα καθόλου ή αν είχες βγάλει ήδη άκρη οικονομικότερα, αλλά ήθελα να σου απαντήσω κι εγώ!!!
Καλή δύναμη με τα αδεσποτάκια σου!!!

Alcione
Prime Cat
Prime Cat

Θηλυκό
Μαϊμου
Ηλικία : 43
Αριθμός γατουνίων : 6
Ημερομηνία Εγγραφής : 04/11/2013

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επιστροφή στην κορυφή

- Παρόμοια θέματα

 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης