gatospito
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Όχι πάλι....

+3
Τζούλι το Κατσούλι
YNL
gatoula46
7 απαντήσεις

Πήγαινε κάτω

Όχι πάλι.... Empty Όχι πάλι....

Δημοσίευση από gatoula46 Τρι Οκτ 22, 2013 3:01 pm

Καλησπέρα...το φθινόπωρο δεν μπήκε καλά στη δική μου περίπτωση τουλάχιστον...γιατί συμβαίνουν όλο αναποδιές...Όταν πρωτοβρηκα το Σιμπα ήταν άρρωστος είχε μια ίωση πήγαμε στο γιατρό μας έδωσε αντιβίωση του πέρασε μετά από 15 μέρες αλλά τον πηραξε η αντιβίωση του ανακάτεψε το στομαχι με αποτέλεσμα να κοιμάται όλη μέρα χωρίς να τρώει ούτε να παίζει...τον ξαναπηγα στο γιατρό μου έδωσε συμπλήρωμα τροφής σε αλοιφή και μετά από 4 μέρες επανήλθε...και ενώ όλα κυλούσαν ομαλά ξαφνικά εδώ και 2 μέρες τρώει ελάχιστα έως καθόλου...μόλις 30 γραμμάρια την ημέρα έτσι όπως υπολογίζω...βέβαια παίζει και κινείται φυσιολογικά μπορώ να πω αλλά νιαουριζει κάποιες φορές χωρίς λόγο και γλυφεται στη μύτη...το γλύψιμο ακούγεται λες και κολλάει το σάλιο του λες και έχει πάθει αφυδάτωση να πω...επίσης μερικές φορές η μύτη του είναι πολύ υγρή...εγω δεν μπορώ να το εξηγήσω έχει τύχει ποτέ αυτό σε κανένα σας;σας παρακαλώ πείτε μου τη γνώμη σας..να τον πάω στο γιατρό;;
gatoula46
gatoula46
Senior Cat
Senior Cat

Θηλυκό
Κατσίκα
Ηλικία : 32
Αριθμός γατουνίων : 2 λατρεμενα πλάσματα το Σιμπα και τη Μυρτώ!!!
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : γατοχειμωνας!!!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Γιοντα,Ιζετ και βολφακο!!!
Ημερομηνία Εγγραφής : 26/11/2012
Mood : Όχι πάλι.... M_yoohoo

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Όχι πάλι.... Empty Απ: Όχι πάλι....

Δημοσίευση από YNL Τρι Οκτ 22, 2013 4:28 pm

Περαστικά του. Ίσως δεν θα ήταν άσχημη σκέψη να τον πας και σε δεύτερο γιατρό.

Το γλύψιμο στην μύτη το κάνει πολύ συχνά η Χιονάτη μου ποτέ δεν το συνέδεσα με θέμα υγείας. Και καμιά φορά, ναι είναι άκεφη και τρώει λίγο για 2-3 μέρες μέχρι που θα βγάλει την τριχόμπαλα της.
YNL
YNL
Επίλεκτος Ομάδος Γ.Α.Τ.
Επίλεκτος Ομάδος Γ.Α.Τ.

Άντρας
Τίγρης
Ηλικία : 73
Τόπος : Αμφιάλη Κερατσίνι
Αριθμός γατουνίων : 1. Την Χιονάτη Κερατσινίου
Motto : ΦΟΠΛΟΧΟ ΟΝΑΡ LORD ΧΟΥΛΙΟ
Ημερομηνία Εγγραφής : 26/09/2011
Mood : Όχι πάλι.... M-help

https://www.youtube.com/user/YNLAMP/videos

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Όχι πάλι.... Empty Απ: Όχι πάλι....

Δημοσίευση από gatoula46 Τρι Οκτ 22, 2013 4:35 pm

YNL έγραψε:Περαστικά του. Ίσως δεν θα ήταν άσχημη σκέψη να τον πας και σε δεύτερο γιατρό.

Το γλύψιμο στην μύτη το κάνει πολύ συχνά η Χιονάτη μου ποτέ δεν το συνέδεσα με θέμα υγείας. Και καμιά φορά, ναι είναι άκεφη και τρώει λίγο για 2-3 μέρες μέχρι που θα βγάλει την τριχόμπαλα της.
δεν τον έχω πάει σε γιατρό ακόμα...αχ μη με αγχωνετε έκανα γκάφα που δεν τον πήγα;λέτε να είναι τριχομπαλες;δύομιση μήνες που τον έχω δεν έχει βγάλει ποτέ...εδώ και δέκα μέρες ήταν αρκετά υγρή η μύτη του και νόμιζα οτι ήταν άρρωστος αλλά δεν του είχε κοπεί η όρεξη...τον ειχα πάει στο γιατρό πριν 1 εβδομάδα και δεν του είχε βρει τίποτα....εδώ και 3 μέρες του κόπηκε και η όρεξη...τρώει ελάχιστα πια...
gatoula46
gatoula46
Senior Cat
Senior Cat

Θηλυκό
Κατσίκα
Ηλικία : 32
Αριθμός γατουνίων : 2 λατρεμενα πλάσματα το Σιμπα και τη Μυρτώ!!!
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : γατοχειμωνας!!!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Γιοντα,Ιζετ και βολφακο!!!
Ημερομηνία Εγγραφής : 26/11/2012
Mood : Όχι πάλι.... M_yoohoo

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Όχι πάλι.... Empty Απ: Όχι πάλι....

Δημοσίευση από YNL Τρι Οκτ 22, 2013 5:13 pm

Συγνώμη, δεν είχα σκοπό να σε αγχώσω. Η τριχόμπαλα είναι κάτι το φυσιολογικό. Σε όλα τα γατάκια συμβαίνει αλλά δεν αντιδρούν όλα με τον ίδιο τρόπο. Η υγρή μυτούλα μπορεί να είναι κάποια ίωση. Αν υπάρχει κάποιος άλλος γιατρός στην γειτονιά σου δεν θα ήταν άσχημη ιδέα να το πάρεις εκεί να πάρεις και μια δεύτερη γνώμη.
YNL
YNL
Επίλεκτος Ομάδος Γ.Α.Τ.
Επίλεκτος Ομάδος Γ.Α.Τ.

Άντρας
Τίγρης
Ηλικία : 73
Τόπος : Αμφιάλη Κερατσίνι
Αριθμός γατουνίων : 1. Την Χιονάτη Κερατσινίου
Motto : ΦΟΠΛΟΧΟ ΟΝΑΡ LORD ΧΟΥΛΙΟ
Ημερομηνία Εγγραφής : 26/09/2011
Mood : Όχι πάλι.... M-help

https://www.youtube.com/user/YNLAMP/videos

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Όχι πάλι.... Empty Απ: Όχι πάλι....

Δημοσίευση από gatoula46 Τρι Οκτ 22, 2013 5:17 pm

YNL έγραψε:Συγνώμη, δεν είχα σκοπό να σε αγχώσω. Η τριχόμπαλα είναι κάτι το φυσιολογικό. Σε όλα τα γατάκια συμβαίνει αλλά δεν αντιδρούν όλα με τον ίδιο τρόπο. Η υγρή μυτούλα μπορεί να είναι κάποια ίωση. Αν υπάρχει κάποιος άλλος γιατρός στην γειτονιά σου δεν θα ήταν άσχημη ιδέα να το πάρεις εκεί να πάρεις και μια δεύτερη γνώμη.
Κύριε Γιάννη σας ευχαριστώ πάρα πολύ για τη συμβουλή σας!σίγουρα θα τον πάω στο γιατρό απλά σαν πιο έμπειρος με γάτες από μένα σίγουρα ξέρετε κάτι παραπάνω...!!
gatoula46
gatoula46
Senior Cat
Senior Cat

Θηλυκό
Κατσίκα
Ηλικία : 32
Αριθμός γατουνίων : 2 λατρεμενα πλάσματα το Σιμπα και τη Μυρτώ!!!
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : γατοχειμωνας!!!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Γιοντα,Ιζετ και βολφακο!!!
Ημερομηνία Εγγραφής : 26/11/2012
Mood : Όχι πάλι.... M_yoohoo

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Όχι πάλι.... Empty Απ: Όχι πάλι....

Δημοσίευση από YNL Τρι Οκτ 22, 2013 5:51 pm

Εγώ ευχαριστώ κι ελπίζω να είναι κάτι το περαστικό. Γράψε μας τι σου είπε ο γιατρός όταν τον πας. Να μας το φιλήσειςkissss kissss 
YNL
YNL
Επίλεκτος Ομάδος Γ.Α.Τ.
Επίλεκτος Ομάδος Γ.Α.Τ.

Άντρας
Τίγρης
Ηλικία : 73
Τόπος : Αμφιάλη Κερατσίνι
Αριθμός γατουνίων : 1. Την Χιονάτη Κερατσινίου
Motto : ΦΟΠΛΟΧΟ ΟΝΑΡ LORD ΧΟΥΛΙΟ
Ημερομηνία Εγγραφής : 26/09/2011
Mood : Όχι πάλι.... M-help

https://www.youtube.com/user/YNLAMP/videos

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Όχι πάλι.... Empty Απ: Όχι πάλι....

Δημοσίευση από Τζούλι το Κατσούλι Τρι Οκτ 22, 2013 7:01 pm

Χαρά μου, μπορεί απλώς να τον ταλαιπωρεί αυτός ο ιός που έχει πιάσει το γατάκι (συνήθως ή καλυκοϊός ή ερπητοϊός είναι που κάνει τις ρινοτραχιίτιδες/αδιαθεσίες του αναπνευστικού Smile ), κάποιες φορές μέχρι να δυναμώσει το ανοσοποιητικό, μπορεί να ξανακυλάει με μυτούλα που τρέχει/ματάκια που βγάζουν τσίμπλες/ φτάρνισμα κλπ. Θα σου πρότεινα αν συνεχίσει και αύριο, να τον πας στο γιατρό να δεις μήπως έχει πυρετούλι, γι' αυτό δεν πολυτρώει ή επειδή τρέχει η μυτούλα του δε μυρίζει καλά το φαγητό και δεν έχει όρεξη. Αν τον βλέπεις όμως να χοροπηδάει ή να παίζει, μπορεί απλώς να μην έχει πολλή όρεξη αυτές τις μέρες, δεν τρώνε πάντα το ίδιο. Επίσης μπορεί να είναι τρελόγατο σαν το δικό μου και να μη θέλει τη ρόυαλ.happy2 Υγρή είναι η μυτούλα τους έτσι κι αλλιώς, το θέμα είναι να μην τρέχει.Smile 
Τζούλι το Κατσούλι
Τζούλι το Κατσούλι
Γατόπληκτη
Γατόπληκτη

Θηλυκό
Ποντικός
Ηλικία : 39
Τόπος : Γατάγου
Αριθμός γατουνίων : Δυο λευκά θαύματα εντός σπιτιού, η μικρή μου πριγκίπισσα του ονείρου και οι νιαουριστοί μου θαμώνες στον κήπο!!
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Τρελλλλή ηλιοφάνεια και ζέστη!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Ό,τι βγαίνει σε άσπρο, μαύρο, γκρι, πορτοκαλί, μπλε και όλες τις αποχρώσεις και τους συνδυασμούς τους...
Motto : Μια γάτα έχει εννιά ζωές. Στις τρεις πρώτες παίζει, στις τρεις επόμενες γυρίζει, στις τρεις τελευταίες μένει.
Ημερομηνία Εγγραφής : 03/11/2010
Mood : Όχι πάλι.... M_hug

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Όχι πάλι.... Empty Απ: Όχι πάλι....

Δημοσίευση από Τζούλι το Κατσούλι Τρι Οκτ 22, 2013 7:02 pm

Α, και συνήθως τριχόμπαλα δεν βγάζουν τόσο μικρά, από 6 μηνών και πάνω (και το ντεφούρ, λέει, για να αποβάλλονται με φυσικό τρόπο οι τριχόμπαλες, από 6 μηνών και πάνω το δίνουμε)Smile 
Τζούλι το Κατσούλι
Τζούλι το Κατσούλι
Γατόπληκτη
Γατόπληκτη

Θηλυκό
Ποντικός
Ηλικία : 39
Τόπος : Γατάγου
Αριθμός γατουνίων : Δυο λευκά θαύματα εντός σπιτιού, η μικρή μου πριγκίπισσα του ονείρου και οι νιαουριστοί μου θαμώνες στον κήπο!!
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Τρελλλλή ηλιοφάνεια και ζέστη!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Ό,τι βγαίνει σε άσπρο, μαύρο, γκρι, πορτοκαλί, μπλε και όλες τις αποχρώσεις και τους συνδυασμούς τους...
Motto : Μια γάτα έχει εννιά ζωές. Στις τρεις πρώτες παίζει, στις τρεις επόμενες γυρίζει, στις τρεις τελευταίες μένει.
Ημερομηνία Εγγραφής : 03/11/2010
Mood : Όχι πάλι.... M_hug

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Όχι πάλι.... Empty Απ: Όχι πάλι....

Δημοσίευση από gatoula46 Τρι Οκτ 22, 2013 7:10 pm

Τζουλι μου ναι είναι τρελογατο και ενώ τη ρουαγιαλ την babycat την ψιλοετρωγε όχι με όρεξη την kitten καθόλου...όσο για κονσέρβες άσε με!!!στείλε μου αν θες pm να μου πεις τι αρέσει στον δικό σου που είναι δύσκολος από ξηρή και κονσέρβα μπας και βρω καμία άκρη!!!
gatoula46
gatoula46
Senior Cat
Senior Cat

Θηλυκό
Κατσίκα
Ηλικία : 32
Αριθμός γατουνίων : 2 λατρεμενα πλάσματα το Σιμπα και τη Μυρτώ!!!
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : γατοχειμωνας!!!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Γιοντα,Ιζετ και βολφακο!!!
Ημερομηνία Εγγραφής : 26/11/2012
Mood : Όχι πάλι.... M_yoohoo

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Όχι πάλι.... Empty Απ: Όχι πάλι....

Δημοσίευση από Gatoplikti Τετ Οκτ 23, 2013 1:56 am

Παρε stuzzy κονσέρβα. Ax εισαι και επαρχια ! Μωρε η μύτη η υγρη εμενα δεν μου κάνει για προβλημα. Άλλο αν έχει μύξες και τρέχει. Εμένα έχει υγρη μυτη γενικοτερα και νομιζω πως ειναι και δειγμα υγειας. Μπας ειναι τριχομπαλλα; Εντάξει η royal baby cat ειναι και τροφή για απογαλακτισμο οσο ναναι ειναι νοστιμη. Η kitten θα ναι λιγο διαφορετκή. Δηλαδη δεν τρώει καθολου; Ποσο ειναι το ελάχιστα γιατι έτρωγε και πάρα πολύ.
Gatoplikti
Gatoplikti
Γατόπληκτη
Γατόπληκτη

Θηλυκό
Βουβάλι
Ηλικία : 50
Τόπος : Αθήνα
Αριθμός γατουνίων : 2
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : To Μαντολίνι!!
Motto : "THE STALKER"
Ημερομηνία Εγγραφής : 19/09/2012
Mood : Όχι πάλι.... M_choco

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Όχι πάλι.... Empty Απ: Όχι πάλι....

Δημοσίευση από Osi Τετ Οκτ 23, 2013 11:56 am

Υπαρχει περιπτωση να εχει θεμα με τα δοντια του? Εγω τοσο καιρο νομιζα πως ετρεχε η μυτη της γιατι μολις με ακουμπουσε με εκανε μουσκεμα και τελικα ηταν τα δοντια της! Δεν μπορουσε να φαει η καημενη και ετρεχαν και τα σαλια. Πλεον της τα βουρτσιζω καθε μερα και το σαλιο μειωθηκε. Επισης οταν τρωει κροκετα κλαιει λογω πονου..
Καλυτερα να την πας σε εναν κτηνιατρο για μια δευτερη γνωμη..
Osi
Osi
Senior Cat
Senior Cat

Θηλυκό
Βουβάλι
Ηλικία : 38
Αριθμός γατουνίων : 4 ζωη να 'χουν...!!
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Ηλιο και παλι ήλιο!!!!!!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Goldene, Συλβεστρος και Ματίλντα!!!!
Motto : Soft kitty, warm kitty, little ball of fur... Happy kitty, sleepy kitty, pur pur pur....
Ημερομηνία Εγγραφής : 06/11/2012
Mood : Όχι πάλι.... M_icecream

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Όχι πάλι.... Empty Απ: Όχι πάλι....

Δημοσίευση από gatoula46 Τετ Οκτ 23, 2013 12:22 pm

Gatoplikti έγραψε:Παρε stuzzy κονσέρβα. Ax εισαι και επαρχια ! Μωρε η μύτη η υγρη εμενα δεν μου κάνει για προβλημα. Άλλο αν έχει μύξες και τρέχει. Εμένα έχει υγρη μυτη γενικοτερα και νομιζω πως ειναι και δειγμα υγειας. Μπας ειναι τριχομπαλλα; Εντάξει η royal baby cat ειναι και τροφή για απογαλακτισμο οσο ναναι ειναι νοστιμη. Η kitten θα ναι λιγο διαφορετκή. Δηλαδη δεν τρώει καθολου; Ποσο ειναι το ελάχιστα γιατι έτρωγε και πάρα πολύ.
Αθανασια μου πολυ καλημερα!!!τα νεα μας απο τον γιατρο δεν ειναι και τοσο διαφωτιστικα....τον πηγα σε δευτερο γιατρο σημερα και τον εξετασε εξονυχιστικα!!!τιποτα ο νεαρος ειναι φυσιολογικοτατος!θερμοκρασια 38,5 πολυ καλη,δοντια αψογα τωρα βγαζει τα μονιμα οποτε καταλαβαινεις!εινι ζωηρος και κινητικος!απλα θελει να μου σπασει τα νευρα....ο γιατρος ειπε οτι υπαρχει περιπτωση να περναει φαση σεξουαλικη γιατι τα μπαλακια του τωρα βγαινουν και μπορει να νοιωθει πιο ωριμος να το πω....θα του περιφραξω το μπαλκονι το πισω στο δωματιο μου να κανει και τις βολτες του!!στις γατες αρεσει πολυ ο ηλιος και η γατα του γιατρου μου ειπε καθεται στον ηλιο και κοιμαται με τις ωρες....δεν ξερω εχω μπερδευτει....
Osi έγραψε:Υπαρχει περιπτωση να εχει θεμα με τα δοντια του? Εγω τοσο καιρο νομιζα πως ετρεχε η μυτη της γιατι μολις με ακουμπουσε με εκανε μουσκεμα και τελικα ηταν τα δοντια της! Δεν μπορουσε να φαει η καημενη και ετρεχαν και τα σαλια. Πλεον της τα βουρτσιζω καθε μερα και το σαλιο μειωθηκε. Επισης οταν τρωει κροκετα κλαιει λογω πονου..
Καλυτερα να την πας σε εναν κτηνιατρο για μια δευτερη γνωμη..
μαρακι μου τα δοντια του τωρα τα βγαζει ειναι 4,5 μηνων....ειναι αρκετα ζωηρος ομως...μπορει να περναει μια περιεργη φαση τι να πω....
gatoula46
gatoula46
Senior Cat
Senior Cat

Θηλυκό
Κατσίκα
Ηλικία : 32
Αριθμός γατουνίων : 2 λατρεμενα πλάσματα το Σιμπα και τη Μυρτώ!!!
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : γατοχειμωνας!!!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Γιοντα,Ιζετ και βολφακο!!!
Ημερομηνία Εγγραφής : 26/11/2012
Mood : Όχι πάλι.... M_yoohoo

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Όχι πάλι.... Empty Απ: Όχι πάλι....

Δημοσίευση από Τζούλι το Κατσούλι Τετ Οκτ 23, 2013 12:43 pm

Μπορεί να μην του αρέσει η ρόυαλ.
Μπορεί μια μέρα να μη θέλει να φάει τόσο όσο την άλλη.
Μπορεί να μη χρειάζεται κάθε μέρα τόση τροφή/ενέργεια όσο την άλλη.
Μπορεί απλά εσύ να είσαι ο απόλυτος ψείρας!Razz 
Τζούλι το Κατσούλι
Τζούλι το Κατσούλι
Γατόπληκτη
Γατόπληκτη

Θηλυκό
Ποντικός
Ηλικία : 39
Τόπος : Γατάγου
Αριθμός γατουνίων : Δυο λευκά θαύματα εντός σπιτιού, η μικρή μου πριγκίπισσα του ονείρου και οι νιαουριστοί μου θαμώνες στον κήπο!!
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Τρελλλλή ηλιοφάνεια και ζέστη!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Ό,τι βγαίνει σε άσπρο, μαύρο, γκρι, πορτοκαλί, μπλε και όλες τις αποχρώσεις και τους συνδυασμούς τους...
Motto : Μια γάτα έχει εννιά ζωές. Στις τρεις πρώτες παίζει, στις τρεις επόμενες γυρίζει, στις τρεις τελευταίες μένει.
Ημερομηνία Εγγραφής : 03/11/2010
Mood : Όχι πάλι.... M_hug

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Όχι πάλι.... Empty Απ: Όχι πάλι....

Δημοσίευση από gatoula46 Τετ Οκτ 23, 2013 1:55 pm

Τζούλι το Κατσούλι έγραψε:Μπορεί να μην του αρέσει η ρόυαλ.
Μπορεί μια μέρα να μη θέλει να φάει τόσο όσο την άλλη.
Μπορεί να μη χρειάζεται κάθε μέρα τόση τροφή/ενέργεια όσο την άλλη.
Μπορεί απλά εσύ να είσαι ο απόλυτος ψείρας!Razz 
Τζουλι μου δεν ξερω ειλικρινα εχω σηκωσει τα χερια ψηλα....ο γιατρος ειχε ενα μικρο δειγματακι hills γιατι απο οτι μου ειπε θα φερνει απο δω και περα....αυτο ειναι το μονο θετικο....του το ανοιξ;α του το εβαλα.....τιποτα δεν το τρωει...Sad Sad Sad Sad  ειμαι χαλια σημερα δεν ξερω....πικρα ειλικρινα πικρα....
gatoula46
gatoula46
Senior Cat
Senior Cat

Θηλυκό
Κατσίκα
Ηλικία : 32
Αριθμός γατουνίων : 2 λατρεμενα πλάσματα το Σιμπα και τη Μυρτώ!!!
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : γατοχειμωνας!!!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Γιοντα,Ιζετ και βολφακο!!!
Ημερομηνία Εγγραφής : 26/11/2012
Mood : Όχι πάλι.... M_yoohoo

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Όχι πάλι.... Empty Απ: Όχι πάλι....

Δημοσίευση από christhanos Τετ Οκτ 23, 2013 1:55 pm

Kαλημέρα και από μένα Χαρά μου!! Μιά χαρά είναι το ζουζούνι σου απ΄ότι αντιλαμβάνομαι. Η υγρή μυτούλα (όχι μυξούλες) είναι σημάδι υγείας για τις γάτες.Σχεδόν πάντα οι μυτούλες τους είναι υγρές. Τώρα με την τροφή μπορεί να είναι και σε φάση που αλλάζει λίγο τις διατροφικές του συνήθειες.Συχνά-πυκνά κάνουν τέτοια διάφορα τα σκασμένα μας.Παίρνε του διάφορες γεύσεις για να μην βαριέται τα ίδια και τα ίδια. Πέρασε και η δική μας τέτοια φάση-ήθελα να τις κόψω τις διάφορες λιχουδιές που λάτρευε, δεν έτρωγε σχεδόν τίποτα από τα άλλα που έπρεπε να τρώει, αλλά δεν πέρασε το δικό της.(χρειάστηκε καμμιά βδομάδα για να στρώσει). Τώρα της έχω ένα μπολάκι με ξηρά τροφή για να τρώει όποτε  και όσο θέλει και της δίνω και 2-3 κονσερβούλες τη βδομάδα.

Μπορεί απλά εσύ να είσαι ο απόλυτος ψείρας! και ναι νομίζω ότι θα συμφωνήσω με τη ΤζούλιSuspect Suspect cheers cheers kissss kissss kissss
christhanos
christhanos
Prime Cat
Prime Cat

Θηλυκό
Βουβάλι
Ηλικία : 63
Τόπος : ΑΘΗΝΑ
Αριθμός γατουνίων : 1
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : ΠΑΝΤΟΣ ΚΑΙΡΟΥ ΚΑΙ ΣΥΝΕΧΕΙΑ...
Motto : ΘΕΛΩ ΑΓΚΑΛΙΤΣΕΣ ΚΑΙ ΑΓΑΠΑΚΙΑ
Ημερομηνία Εγγραφής : 19/07/2013
Mood : Όχι πάλι.... M_love

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Όχι πάλι.... Empty Απ: Όχι πάλι....

Δημοσίευση από christhanos Τετ Οκτ 23, 2013 1:58 pm

Αν παίζει και είναι κινητικός όπως ήταν, πιστεύω πως δεν είναι τίποτα και θα επανέλθει γρήγορα. ΄Εχει αδυνατίσει??
christhanos
christhanos
Prime Cat
Prime Cat

Θηλυκό
Βουβάλι
Ηλικία : 63
Τόπος : ΑΘΗΝΑ
Αριθμός γατουνίων : 1
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : ΠΑΝΤΟΣ ΚΑΙΡΟΥ ΚΑΙ ΣΥΝΕΧΕΙΑ...
Motto : ΘΕΛΩ ΑΓΚΑΛΙΤΣΕΣ ΚΑΙ ΑΓΑΠΑΚΙΑ
Ημερομηνία Εγγραφής : 19/07/2013
Mood : Όχι πάλι.... M_love

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Όχι πάλι.... Empty Απ: Όχι πάλι....

Δημοσίευση από gatoula46 Τετ Οκτ 23, 2013 1:59 pm

christhanos έγραψε:Kαλημέρα και από μένα Χαρά μου!! Μιά χαρά είναι το ζουζούνι σου απ΄ότι αντιλαμβάνομαι. Η υγρή μυτούλα (όχι μυξούλες) είναι σημάδι υγείας για τις γάτες.Σχεδόν πάντα οι μυτούλες τους είναι υγρές. Τώρα με την τροφή μπορεί να είναι και σε φάση που αλλάζει λίγο τις διατροφικές του συνήθειες.Συχνά-πυκνά κάνουν τέτοια διάφορα τα σκασμένα μας.Παίρνε του διάφορες γεύσεις για να μην βαριέται τα ίδια και τα ίδια. Πέρασε και η δική μας τέτοια φάση-ήθελα να τις κόψω τις διάφορες λιχουδιές που λάτρευε, δεν έτρωγε σχεδόν τίποτα από τα άλλα που έπρεπε να τρώει, αλλά δεν πέρασε το δικό της.(χρειάστηκε καμμιά βδομάδα για να στρώσει). Τώρα της έχω ένα μπολάκι με ξηρά τροφή για να τρώει όποτε  και όσο θέλει και της δίνω και 2-3 κονσερβούλες τη βδομάδα.

Μπορεί απλά εσύ να είσαι ο απόλυτος ψείρας! και ναι νομίζω ότι θα συμφωνήσω με τη ΤζούλιSuspect Suspect cheers cheers kissss kissss kissss
μακαρι να ειναι ετσι τα πραγματα γιατι αυτος κανει του κεφαλιου του και εγω εχω καταστεναχωρηθει....ασε που νομιζα οτι εχει και καταθλιψη και ετσι οπως παει μαλλον την επαθα εγω....θα με αρρωστησει.....στεναχωριεμαι ρε συ δεν θελω να αντιδρα ετσι εγω για το καλο του τα κανω ολα....
gatoula46
gatoula46
Senior Cat
Senior Cat

Θηλυκό
Κατσίκα
Ηλικία : 32
Αριθμός γατουνίων : 2 λατρεμενα πλάσματα το Σιμπα και τη Μυρτώ!!!
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : γατοχειμωνας!!!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Γιοντα,Ιζετ και βολφακο!!!
Ημερομηνία Εγγραφής : 26/11/2012
Mood : Όχι πάλι.... M_yoohoo

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Όχι πάλι.... Empty Απ: Όχι πάλι....

Δημοσίευση από gatoula46 Τετ Οκτ 23, 2013 2:00 pm

christhanos έγραψε:Αν παίζει και είναι κινητικός όπως ήταν, πιστεύω πως δεν είναι τίποτα και θα επανέλθει γρήγορα. ΄Εχει αδυνατίσει??
παιζει και κινειται οπως παντα δεν εχει αλλαξει κατι...οσο για το αν αδυνατισε δεν ξερω....φοβαμαι να τον ζυγισω γιατι αν εχει αδυνατισει θα τρελαθω!!!!!!
gatoula46
gatoula46
Senior Cat
Senior Cat

Θηλυκό
Κατσίκα
Ηλικία : 32
Αριθμός γατουνίων : 2 λατρεμενα πλάσματα το Σιμπα και τη Μυρτώ!!!
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : γατοχειμωνας!!!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Γιοντα,Ιζετ και βολφακο!!!
Ημερομηνία Εγγραφής : 26/11/2012
Mood : Όχι πάλι.... M_yoohoo

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Όχι πάλι.... Empty Απ: Όχι πάλι....

Δημοσίευση από christhanos Τετ Οκτ 23, 2013 2:06 pm

Kοίτα και τα ζωάκια σαν κι εμάς είναι... Εσύ πάντα τρως πολύ,πάντα είσαι χαρούμενη,πάντα είσαι παιχνιδιάρα,πάντα είσαι ευχάριστη????

Δεν έχεις στιγμές άσχημες,στενόχωρες....δεν είναι φορές που δεν έχεις όρεξη για τίποτα???

Κάπως έτσι είναι κι αυτά. Λοιπόν μη στενοχωριέσαι ,καταλαβαίνω πως ότι κάνεις είναι για το καλό του,αλλά μη σε νοιώθει κι αυτό τρελλαμένη.. δεν του κάνεις καλό.....
christhanos
christhanos
Prime Cat
Prime Cat

Θηλυκό
Βουβάλι
Ηλικία : 63
Τόπος : ΑΘΗΝΑ
Αριθμός γατουνίων : 1
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : ΠΑΝΤΟΣ ΚΑΙΡΟΥ ΚΑΙ ΣΥΝΕΧΕΙΑ...
Motto : ΘΕΛΩ ΑΓΚΑΛΙΤΣΕΣ ΚΑΙ ΑΓΑΠΑΚΙΑ
Ημερομηνία Εγγραφής : 19/07/2013
Mood : Όχι πάλι.... M_love

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Όχι πάλι.... Empty Απ: Όχι πάλι....

Δημοσίευση από christhanos Τετ Οκτ 23, 2013 2:13 pm

Να σου πω... ηρέμησε κατ΄ αρχάς, και να έχει αδυνατίσει δεν έγινε και τίποτα. Αν έχει χάσει νομίζω πως θα τόβλεπες....οπότε μάλλον δεν παίζει αυτό. Αν μπορείς πάρε του καμμιά λιχουδιά από τις απαγορευμένες....να δεις την αντίδρασή του. Η Hill δεν νομίζω ότι είναι νόστιμη και η δική μου δεν τις αγγίζει αυτές.
christhanos
christhanos
Prime Cat
Prime Cat

Θηλυκό
Βουβάλι
Ηλικία : 63
Τόπος : ΑΘΗΝΑ
Αριθμός γατουνίων : 1
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : ΠΑΝΤΟΣ ΚΑΙΡΟΥ ΚΑΙ ΣΥΝΕΧΕΙΑ...
Motto : ΘΕΛΩ ΑΓΚΑΛΙΤΣΕΣ ΚΑΙ ΑΓΑΠΑΚΙΑ
Ημερομηνία Εγγραφής : 19/07/2013
Mood : Όχι πάλι.... M_love

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Όχι πάλι.... Empty Απ: Όχι πάλι....

Δημοσίευση από gatoula46 Τετ Οκτ 23, 2013 2:24 pm

christhanos έγραψε:Να σου πω... ηρέμησε κατ΄ αρχάς, και να έχει αδυνατίσει δεν έγινε και τίποτα. Αν έχει χάσει νομίζω πως θα τόβλεπες....οπότε μάλλον δεν παίζει αυτό. Αν μπορείς πάρε του καμμιά λιχουδιά από τις απαγορευμένες....να δεις την αντίδρασή του. Η Hill δεν νομίζω ότι είναι νόστιμη και η δική μου δεν τις αγγίζει αυτές.
τι λιχουδιά να του πάρω;δεν ξέρω...έχεις να μου προτείνεις κάποια;
gatoula46
gatoula46
Senior Cat
Senior Cat

Θηλυκό
Κατσίκα
Ηλικία : 32
Αριθμός γατουνίων : 2 λατρεμενα πλάσματα το Σιμπα και τη Μυρτώ!!!
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : γατοχειμωνας!!!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Γιοντα,Ιζετ και βολφακο!!!
Ημερομηνία Εγγραφής : 26/11/2012
Mood : Όχι πάλι.... M_yoohoo

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Όχι πάλι.... Empty Απ: Όχι πάλι....

Δημοσίευση από Τζούλι το Κατσούλι Τετ Οκτ 23, 2013 2:25 pm

Βρε καλό μου, πριν μια βδομάδα δεν τον ζύγισες;;; Τι να χει αδυνατίσει, πρέπει να τρώει σταθερά πολύ λιγότερο από ό,τι του χρειάζεται για καιρό. Αυτός όλο έπαιρνε βάρος. Και να χάσει λίγο, δεν πειράζει κιόλας, αλλά δεν χάνει τόσο εύκολα. Μην παθαίνεις υστερία, ζωντανοί οργανισμοί είναι, δεν είναι μηχανές!!! Το άρρωστο γατάκι φαίνεται, δεν είναι μόνο το να τρώει λίγο. (όσο για τη χιλς... μην παίρνετε όρκο. Έχω ανώμαλο γατί εγώ...happy2 )

Υ.Γ. Μην τον μπουκώνεις όμως μόνο με λιχουδιές, γιατί μετά δε θα σου τρώει τίποτα άλλο και θα χει και δίκιο το παιδί.tafos 
Τζούλι το Κατσούλι
Τζούλι το Κατσούλι
Γατόπληκτη
Γατόπληκτη

Θηλυκό
Ποντικός
Ηλικία : 39
Τόπος : Γατάγου
Αριθμός γατουνίων : Δυο λευκά θαύματα εντός σπιτιού, η μικρή μου πριγκίπισσα του ονείρου και οι νιαουριστοί μου θαμώνες στον κήπο!!
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Τρελλλλή ηλιοφάνεια και ζέστη!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Ό,τι βγαίνει σε άσπρο, μαύρο, γκρι, πορτοκαλί, μπλε και όλες τις αποχρώσεις και τους συνδυασμούς τους...
Motto : Μια γάτα έχει εννιά ζωές. Στις τρεις πρώτες παίζει, στις τρεις επόμενες γυρίζει, στις τρεις τελευταίες μένει.
Ημερομηνία Εγγραφής : 03/11/2010
Mood : Όχι πάλι.... M_hug

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Όχι πάλι.... Empty Απ: Όχι πάλι....

Δημοσίευση από Τζούλι το Κατσούλι Τετ Οκτ 23, 2013 2:27 pm

Επίσης, δεν ξέρω για σένα, πάντως εγώ κάποιες μέρες τρώω το καταπέτασμα (σήμερα καλή ώρα skatovroxi ) και άλλες ίσα για να μην πεινάω, ελάχιστα, και απορώ κιόλας πώς δεν πεινάω!happy2 
Τζούλι το Κατσούλι
Τζούλι το Κατσούλι
Γατόπληκτη
Γατόπληκτη

Θηλυκό
Ποντικός
Ηλικία : 39
Τόπος : Γατάγου
Αριθμός γατουνίων : Δυο λευκά θαύματα εντός σπιτιού, η μικρή μου πριγκίπισσα του ονείρου και οι νιαουριστοί μου θαμώνες στον κήπο!!
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Τρελλλλή ηλιοφάνεια και ζέστη!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Ό,τι βγαίνει σε άσπρο, μαύρο, γκρι, πορτοκαλί, μπλε και όλες τις αποχρώσεις και τους συνδυασμούς τους...
Motto : Μια γάτα έχει εννιά ζωές. Στις τρεις πρώτες παίζει, στις τρεις επόμενες γυρίζει, στις τρεις τελευταίες μένει.
Ημερομηνία Εγγραφής : 03/11/2010
Mood : Όχι πάλι.... M_hug

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Όχι πάλι.... Empty Απ: Όχι πάλι....

Δημοσίευση από purina Τετ Οκτ 23, 2013 2:30 pm

εξαρτατε που μενεις τι εχουν εκει τα πετ σοπ κανε καμια βολτα να δεις τι παιζει....
purina
purina
Γατανιχνευτής-Γατανιχνεύτρια
Γατανιχνευτής-Γατανιχνεύτρια

Θηλυκό
Ποντικός
Ηλικία : 40
Τόπος : gatohome
Αριθμός γατουνίων : ενα και μαυρο
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : ola
Motto : Who is the boss???
Ημερομηνία Εγγραφής : 16/11/2007
Mood : Όχι πάλι.... M_skat10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Όχι πάλι.... Empty Απ: Όχι πάλι....

Δημοσίευση από gatoula46 Τετ Οκτ 23, 2013 2:34 pm

Τζούλι το Κατσούλι έγραψε:Επίσης, δεν ξέρω για σένα, πάντως εγώ κάποιες μέρες τρώω το καταπέτασμα (σήμερα καλή ώρα skatovroxi ) και άλλες ίσα για να μην πεινάω, ελάχιστα, και απορώ κιόλας πώς δεν πεινάω!happy2 
και μετά λες οτι έχεις ανώμαλο γατί...και εσύ και το στομάχι σου οτι να ναι είστε....!!!!
gatoula46
gatoula46
Senior Cat
Senior Cat

Θηλυκό
Κατσίκα
Ηλικία : 32
Αριθμός γατουνίων : 2 λατρεμενα πλάσματα το Σιμπα και τη Μυρτώ!!!
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : γατοχειμωνας!!!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Γιοντα,Ιζετ και βολφακο!!!
Ημερομηνία Εγγραφής : 26/11/2012
Mood : Όχι πάλι.... M_yoohoo

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Όχι πάλι.... Empty Απ: Όχι πάλι....

Δημοσίευση από gatoula46 Τετ Οκτ 23, 2013 2:36 pm

purina έγραψε:εξαρτατε που μενεις τι εχουν εκει τα πετ σοπ κανε καμια βολτα να δεις τι παιζει....
και πως θα το ζητήσω λιχουδιές για γάτα;στικς και τέτοιου είδους εννοείτε;η τύπου κροκετα γεμιστη;
gatoula46
gatoula46
Senior Cat
Senior Cat

Θηλυκό
Κατσίκα
Ηλικία : 32
Αριθμός γατουνίων : 2 λατρεμενα πλάσματα το Σιμπα και τη Μυρτώ!!!
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : γατοχειμωνας!!!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Γιοντα,Ιζετ και βολφακο!!!
Ημερομηνία Εγγραφής : 26/11/2012
Mood : Όχι πάλι.... M_yoohoo

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Όχι πάλι.... Empty Απ: Όχι πάλι....

Δημοσίευση από christhanos Τετ Οκτ 23, 2013 2:48 pm

Χαρά, σου έστειλα π.μ.
christhanos
christhanos
Prime Cat
Prime Cat

Θηλυκό
Βουβάλι
Ηλικία : 63
Τόπος : ΑΘΗΝΑ
Αριθμός γατουνίων : 1
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : ΠΑΝΤΟΣ ΚΑΙΡΟΥ ΚΑΙ ΣΥΝΕΧΕΙΑ...
Motto : ΘΕΛΩ ΑΓΚΑΛΙΤΣΕΣ ΚΑΙ ΑΓΑΠΑΚΙΑ
Ημερομηνία Εγγραφής : 19/07/2013
Mood : Όχι πάλι.... M_love

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Όχι πάλι.... Empty Απ: Όχι πάλι....

Δημοσίευση από Gatoplikti Τετ Οκτ 23, 2013 4:48 pm

Χαρα πάει τουαλέτα ο μικρος; Πες μας αναλυτικα τι τρώει.Tρωει ή δεν τρώει απολύτως τίποτα; Δώστου εκει λιγο κοτοπουλάκι να φάει. Μήπως βρε παδι μου να του δώσεις λιγη πάστα για τριχομπαλλα; H γιατρος δεν ανέφερε κατι τέτοιο; Για ρώτα; Μήπως βγαζει δοντια και έχιε θέμα; τι να πω;
Αν τρώει παντως 30 γραμμάρια τρώει. Αν παει τουαλέτα και παιζει θεωρώ οτι δεν υπάρχει θέμα.
Gatoplikti
Gatoplikti
Γατόπληκτη
Γατόπληκτη

Θηλυκό
Βουβάλι
Ηλικία : 50
Τόπος : Αθήνα
Αριθμός γατουνίων : 2
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : To Μαντολίνι!!
Motto : "THE STALKER"
Ημερομηνία Εγγραφής : 19/09/2012
Mood : Όχι πάλι.... M_choco

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Όχι πάλι.... Empty Απ: Όχι πάλι....

Δημοσίευση από gatoula46 Τετ Οκτ 23, 2013 5:18 pm

Gatoplikti έγραψε:Χαρα πάει τουαλέτα ο μικρος; Πες μας αναλυτικα τι τρώει.Tρωει ή δεν τρώει απολύτως τίποτα; Δώστου εκει λιγο κοτοπουλάκι να φάει. Μήπως βρε παδι μου να του δώσεις λιγη πάστα για τριχομπαλλα; H γιατρος δεν ανέφερε κατι τέτοιο; Για ρώτα; Μήπως βγαζει δοντια και έχιε θέμα; τι να πω;
Αν τρώει παντως 30 γραμμάρια τρώει. Αν παει τουαλέτα και παιζει θεωρώ οτι δεν υπάρχει θέμα.
Αθανασία μου θα στα γράψω αναλυτικά τώρα!ρουαγιαλ δεν τρώει πάει και τελείωσε.κονσέρβα έχω δοκιμάσει τα πάντα από αυτά που βρίσκω σουπερμάρκετ.τσιμπάει λίγο τα 30 που έλεγα παραπάνω...μου έδωσε σήμερα ο γιατρός δείγμα hills οχι με τίποτα...δεν τη δοκίμασε..έμαθα κάτι σημαντικό σήμερα..τόσο καιρό που του έδινα κροκετα τη μύριζε και έκανε σαν να έσκαβε στο πάτωμα...και με δαγκωνε!μετά αναγκαστικά έτρωγε πολύ αργότερα όμως...συμπέρασμα: μου το έλεγε και δεν τον καταλάβαινα τόσο καιρό! Δεν μου αρέσει!!μου το είπε συμφορουμιτισα και έπεσα από τα σύννεφα!δεν μπορούσα να καταλάβω το παιδί μου..
gatoula46
gatoula46
Senior Cat
Senior Cat

Θηλυκό
Κατσίκα
Ηλικία : 32
Αριθμός γατουνίων : 2 λατρεμενα πλάσματα το Σιμπα και τη Μυρτώ!!!
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : γατοχειμωνας!!!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Γιοντα,Ιζετ και βολφακο!!!
Ημερομηνία Εγγραφής : 26/11/2012
Mood : Όχι πάλι.... M_yoohoo

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Όχι πάλι.... Empty Απ: Όχι πάλι....

Δημοσίευση από Τζούλι το Κατσούλι Τετ Οκτ 23, 2013 6:05 pm

Μα τόση ώρα, βρε καλό μου, δε χτυπιέμαι "Μήπως δεν του αρέσει η ρόυαλ;;;;" happy2 Πάρε διάφορες να δοκιμάσεις, όλο και κάτι θα του αρέσει, πέρα από τη χιλς πχ pro plan, arden grange, bozita, applaws, acana, orijen, sanabelle... Όλες αυτές κι άλλες στην κατηγορία super premium ή στην κατηγορία holistic βγάζουν μικρές συσκευασίες, σίγουρα μπορείς να βρεις κι άλλες. Έχε υπόψη σου ότι μερικά γατάκια είναι λιγόφαγα, πάντως, οι ποσότητες στη συσκευασία είναι ενδεικτικές.
Τζούλι το Κατσούλι
Τζούλι το Κατσούλι
Γατόπληκτη
Γατόπληκτη

Θηλυκό
Ποντικός
Ηλικία : 39
Τόπος : Γατάγου
Αριθμός γατουνίων : Δυο λευκά θαύματα εντός σπιτιού, η μικρή μου πριγκίπισσα του ονείρου και οι νιαουριστοί μου θαμώνες στον κήπο!!
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Τρελλλλή ηλιοφάνεια και ζέστη!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Ό,τι βγαίνει σε άσπρο, μαύρο, γκρι, πορτοκαλί, μπλε και όλες τις αποχρώσεις και τους συνδυασμούς τους...
Motto : Μια γάτα έχει εννιά ζωές. Στις τρεις πρώτες παίζει, στις τρεις επόμενες γυρίζει, στις τρεις τελευταίες μένει.
Ημερομηνία Εγγραφής : 03/11/2010
Mood : Όχι πάλι.... M_hug

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Όχι πάλι.... Empty Απ: Όχι πάλι....

Δημοσίευση από gatoula46 Τετ Οκτ 23, 2013 6:13 pm

Τζούλι το Κατσούλι έγραψε:Μα τόση ώρα, βρε καλό μου, δε χτυπιέμαι "Μήπως δεν του αρέσει η ρόυαλ;;;;" happy2 Πάρε διάφορες να δοκιμάσεις, όλο και κάτι θα του αρέσει, πέρα από τη χιλς πχ pro plan, arden grange, bozita, applaws, acana, orijen, sanabelle... Όλες αυτές κι άλλες στην κατηγορία super premium ή στην κατηγορία holistic βγάζουν μικρές συσκευασίες, σίγουρα μπορείς να βρεις κι άλλες. Έχε υπόψη σου ότι μερικά γατάκια είναι λιγόφαγα, πάντως, οι ποσότητες στη συσκευασία είναι ενδεικτικές.
ρε συ μέχρι πριν υποψιαζομουν οτι δεν του άρεσε και το είχα πει γιατι δεν έπεφτε με τα μούτρα..τώρα το σιγουρεψα...οι περισσότερες Τζουλι μου περιέχουν κοτόπουλο αν δεν με απατά η μνήμη μου....προχθές του είχα βράσει και βραστό κοτόπουλο και του έβαλα να φάει...δεν τρώει ούτε το φρέσκο ούτε και το ωμό το δοκίμασα και αυτό...οπότε εξηγείται...δεν τρώει ούτε το κοτόπουλο σε όποια μορφή του...και σε τροφές μόνο αυτές με ψάρι...άρα θα δοκιμάσω tonus μάλλον αυτή είναι η τελευταία μου ελπίδα..
gatoula46
gatoula46
Senior Cat
Senior Cat

Θηλυκό
Κατσίκα
Ηλικία : 32
Αριθμός γατουνίων : 2 λατρεμενα πλάσματα το Σιμπα και τη Μυρτώ!!!
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : γατοχειμωνας!!!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Γιοντα,Ιζετ και βολφακο!!!
Ημερομηνία Εγγραφής : 26/11/2012
Mood : Όχι πάλι.... M_yoohoo

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Όχι πάλι.... Empty Απ: Όχι πάλι....

Δημοσίευση από Τζούλι το Κατσούλι Τετ Οκτ 23, 2013 6:24 pm

Χμ... η tonus δεν ανήκει όμως στην πιο κατηγορία με την υψηλότερη ποιότητα, είναι premium, ελάχιστα καλύτερη από frieskies... δε θα την πρότεινα γενικώς, εγώ να φανταστείς την έδινα στα αδεσποτα κηπογατάκια μου. tafos Για ψάρι σε "ποιοτική" τροφή ρίξε μια ματιά στα εξής (αναφέρω ενδεικτικά 2 ηλ/κά καταστήματα, αυτά βρήκα πρόχειρα, σίγουρα θα τα έχει και αλλού όμως αυτά που αναφέρω)

εδώ:
http://www.pet4u.gr/Product/2981/ksira_trofi_orijen_6_fish
εδώ:
http://www.pet4u.gr/Product/2231/ksira_trofi_acana_pacifica

εδώ (δεν είναι kitten, όσες kitten βρίσκω είναι με κοτόπουλο, αλλά από το τίποτα):
http://www.pet4u.gr/Product/4958/ksiri_trofi_gatas_arden_grange_adult_

εδώ:
http://www.pet4u.gr/Product/2641/ksira_trofi_hill_s_adult_with_tuna

εδώ:http://www.petopoleion.gr/p.Meowing-Heads-Smitten-kitten-gia-gatakia-350gr.513206.html

εδώ: http://www.petopoleion.gr/p.Leonardo-Adult-Fish-Rice-400gr.482756.html

και εδώ: http://www.petopoleion.gr/p.Happy-Cat-La-Cuisine-Seefisch-300gr.486529.html

Σίγουρα θα βρεις κι άλλες με ψάρι ή με μοσχάρι ή βοδινό σε παρόμοια κατηγορία, αλλά θέλει ψάξιμο.
Τζούλι το Κατσούλι
Τζούλι το Κατσούλι
Γατόπληκτη
Γατόπληκτη

Θηλυκό
Ποντικός
Ηλικία : 39
Τόπος : Γατάγου
Αριθμός γατουνίων : Δυο λευκά θαύματα εντός σπιτιού, η μικρή μου πριγκίπισσα του ονείρου και οι νιαουριστοί μου θαμώνες στον κήπο!!
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Τρελλλλή ηλιοφάνεια και ζέστη!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Ό,τι βγαίνει σε άσπρο, μαύρο, γκρι, πορτοκαλί, μπλε και όλες τις αποχρώσεις και τους συνδυασμούς τους...
Motto : Μια γάτα έχει εννιά ζωές. Στις τρεις πρώτες παίζει, στις τρεις επόμενες γυρίζει, στις τρεις τελευταίες μένει.
Ημερομηνία Εγγραφής : 03/11/2010
Mood : Όχι πάλι.... M_hug

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Όχι πάλι.... Empty Απ: Όχι πάλι....

Δημοσίευση από gatoula46 Τετ Οκτ 23, 2013 6:37 pm

Τζουλι για ακόμα μια φορά σε ευχαριστώ πάρα πολύ!!!ήμουν και είμαι άσχετη από τροφές θα πάρει λίγο χρόνο αλλά θα κατασταλαξω στο τι τροφή και ποια τροφή θα προτιμάει ο μικρός και εγώ!με βοήθησες και έτσι θα κάνω μια πλήρη έρευνα για να τις βρω...είναι πολλά πράγματα που δεν ξέρω ακόμα αλλά πιστεύω σύντομα θα αποκτήσω μια δική μου άποψη στο θέμα τροφή!τελικά μαθαίνω πολλά πράγματα με το Σιμπα...χρόνια τώρα ασχολιομουν με τις κηπογατες μου και έμαθα πολλά από αυτές!τις ταιζα τις φρόντιζα...αλλά έχει τεράστια διαφορά η γάτα στο σπίτι με αυτές της αυλής...
gatoula46
gatoula46
Senior Cat
Senior Cat

Θηλυκό
Κατσίκα
Ηλικία : 32
Αριθμός γατουνίων : 2 λατρεμενα πλάσματα το Σιμπα και τη Μυρτώ!!!
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : γατοχειμωνας!!!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Γιοντα,Ιζετ και βολφακο!!!
Ημερομηνία Εγγραφής : 26/11/2012
Mood : Όχι πάλι.... M_yoohoo

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Όχι πάλι.... Empty Απ: Όχι πάλι....

Δημοσίευση από Τζούλι το Κατσούλι Τετ Οκτ 23, 2013 6:47 pm

Έχει διαφορά, αλλά δεν είναι και τόοοσο δύσκολο, βρε παιδί μου, αν το γατάκι δεν έχει συγκεκριμένο πρόβλημα υγείας (που δεν έχει ο δικός σου!) και μπορεί να τρώει ό,τι θέλει, θα το βρείτε τι του αρέσει και τι όχι και τι ταιριάζει στα δικά σου στάνταρ. Όρεξη να χεις κι από τροφές (και περίεργους γάτους...) Νααα, που λένε...happy2 kissss 

Υ.Γ. Αλλά να ξέρεις ότι φταίει που μαστε κι εμείς έτσι υστερικές και τους κάνουμε περίεργους... Να τη λέω την αμαρτία μου...happy2 
Τζούλι το Κατσούλι
Τζούλι το Κατσούλι
Γατόπληκτη
Γατόπληκτη

Θηλυκό
Ποντικός
Ηλικία : 39
Τόπος : Γατάγου
Αριθμός γατουνίων : Δυο λευκά θαύματα εντός σπιτιού, η μικρή μου πριγκίπισσα του ονείρου και οι νιαουριστοί μου θαμώνες στον κήπο!!
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Τρελλλλή ηλιοφάνεια και ζέστη!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Ό,τι βγαίνει σε άσπρο, μαύρο, γκρι, πορτοκαλί, μπλε και όλες τις αποχρώσεις και τους συνδυασμούς τους...
Motto : Μια γάτα έχει εννιά ζωές. Στις τρεις πρώτες παίζει, στις τρεις επόμενες γυρίζει, στις τρεις τελευταίες μένει.
Ημερομηνία Εγγραφής : 03/11/2010
Mood : Όχι πάλι.... M_hug

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Όχι πάλι.... Empty Απ: Όχι πάλι....

Δημοσίευση από gatoula46 Πεμ Οκτ 24, 2013 5:55 pm

Τζουλι καλησπερουδια και από εδώ!Για το υστερική έχεις απόλυτο δίκιο!!Είμαι και το άλλο το οτι είμαι πολύ αγχώδης και δυστυχώς το μεταδιδω στο μικρό....η γονείς μου με λένε υπερβολική!χθες ο Σιμπα άνοιξε τη σιτα και πετάχτηκε στο μπαλκόνι!τρελάθηκα!αν και είναι πρώτος όροφος....η μάνα μου φώναζε...μου λέει αν συνεχίσεις έτσι θα τρελαθεις!δεν έχει και τελείως άδικο....εδώ θέλω να σημειώσω κάτι...ο Σιμπα έχει πρόσβαση μόνο στο δωμάτιο μου,το μπάνιο,το δωμάτιο του αδερφού μου και στο σαλόνι μόνο υπό επιτήρηση....επιτίθεται στα κουνέλια....ναι μπορείς να με κραξεις άνετα...στο δωμάτιο των γονιών μου απαγορεύεται να μπει είναι κανόνας από τους ίδιους...είναι φιλόζωοι αλλά από τους φιλόζωους που πιστεύουν οτι η γάτα είναι ευτυχισμένη στη φύση και οχι στο σπίτι σαν φυλακισμένη....παρόλα αυτά μπορώ να πω οτι τον αγαπούν αρκετά...τώρα αυτά τα αναφέρω για να καταλήξω στο οτι όταν φεύγω για δουλειά ο Σιμπα κλαίει...δεν ξέρω αν η απεργία πείνας οφείλεται σε αυτό...αλλά από τότε που τον βρήκα έτσι τον είχα...στους συγκεκριμένους χώρους είχε πρόσβαση 2 μιση μήνες τώρα...δεν άλλαξα κάτι....
gatoula46
gatoula46
Senior Cat
Senior Cat

Θηλυκό
Κατσίκα
Ηλικία : 32
Αριθμός γατουνίων : 2 λατρεμενα πλάσματα το Σιμπα και τη Μυρτώ!!!
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : γατοχειμωνας!!!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Γιοντα,Ιζετ και βολφακο!!!
Ημερομηνία Εγγραφής : 26/11/2012
Mood : Όχι πάλι.... M_yoohoo

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επιστροφή στην κορυφή

- Παρόμοια θέματα

 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης