gatospito
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Η ατυχία είναι το δεύτερο μου όνομα..

+36
YNL
psipsa
zeledaki
mpoulaalekoula
koneko
fsout
anta
Dreamer
SuperCatz
Δανάη_Δ
LAROGATA
cyberkill
kat-cats
Antilkmene
Osi
Gatoplikti
vaso
Μαυρογατος
tzelacat
thanoschris
Fotoula
Ηρακλένια
tsili
tania g
calliope g.
purina
FROGK
Τζούλι το Κατσούλι
marina289
gatoula46
tia
houlieta
Kikiriki
Φανούλα
christhanos
tegonikos
40 απαντήσεις

Σελίδα 1 από 9 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Επόμενο

Πήγαινε κάτω

Η ατυχία είναι το δεύτερο μου όνομα.. Empty Η ατυχία είναι το δεύτερο μου όνομα..

Δημοσίευση από tegonikos Δευ Οκτ 21, 2013 10:42 am

Τι να πω ρε παιδιά..πραγματικά δεν ξέρω τι άλλο θα μου συμβεί...
Πλέον όλοι γνωρίζετε την μπαλίτσα...με το περιβόητο ατύχημα (http://www.gatospito.com/t10227-topic) που είχε πρόσφατα και που ανάρρωσε πλήρως..
Σήμερα το πρωί η μπαλίτσα έπεσε από τον 5ο όροφο και προσγειώθηκε στον πρώτο, σε μπαλκόνι που εξέχει..κάτω απο άγνωστες συνθήκες..
Ο γείτονας ήρθε ο άνθρωπος και μου χτύπησε το κουδούνι κατά τις 7 το πρωί γιατί εγώ κοιμόμουν και δεν το είχα πάρει χαμπάρι..
Το ζώο ζούσε άλλα ήταν "ανάπηρο" απο την μέση και κάτω.
Δεν κουνούσε ουρά και πίσω πόδια..
Κατευθείαν μπήκα στο internet και έφυγα για το πρώτο ιατρείο που εφημερεύει (αττικό). Εκεί μετά από ακτινογραφίες διαπιστώθηκε ένας σπασμένος σπόνδυλος άλλα ευτυχώς όχι μετατοπισμένος. Κανονικά έπρεπε να γίνει μαγνητική, άλλα το κόστος ήταν υπέρογκο για τα δικά μου οικονομικά δεδομένα (350 ευρώ) και δεν προχωρήσαμε σε κάτι τέτοιο (θα πρέπει με κάποιον τρόπο να καλύψω και τα 155 ευρώ της νοσηλείας μέχρι αύριο).
Η μπαλίτσα έμεινε για νοσηλεία μιας ημέρας στο ιατρείο και θα της χορηγηθεί ιατρική αγωγή μέχρι αύριο το απόγευμα γιατί όπως είπε η γιατρός υπάρχουν πιθανότητες να αρχίσει να ανακάμπτει και το πρόβλημα να είναι το αιμάτωμα στο σπόνδυλο που θα αρχίσει να υποχωρεί και όχι ο ίδιος ο σπόνδυλος.
Αν από την άλλη δεν δείξει βελτίωση (που είναι το πιθανότερο) ή λύση είναι μαγνητική και χειρουργείο, που οικονομικά είναι μη εφικτό από πλευράς μου, ή η ευθανασία διότι το ζώο δεν μπορεί να ζει ανάπηρο...τίθεται θέμα ακόμη και για τις βασικές του ανάγκες που δεν θα μπορεί να αυτοεξυπηρετείται..
Την Μπαλίτσα θα την παραλάβω αύριο το απόγευμα όπου και θα περιμένουμε άλλες 3-4 μέρες στο σπίτι να δούμε αν θα δείξει κάποια σημάδια βελτίωσης, μετά θα πρέπει να παρθεί η απόφαση για το μέλλον της.
Το πώς αισθάνομαι είναι κάτι που δεν περιγράφεται με λόγια. Είμαι σίγουρος ότι πολλοί από εσάς με καταλαβαίνετε.
Νιώθω αδύναμος...είναι κάτι πέρα των αντοχών μου ως άνθρωπος..
Aύριο θα σας ενημερώσω για τις εξελίξεις, που προσεύχομαι να είναι θετικές..

Η ατυχία είναι το δεύτερο μου όνομα.. Aayo
tegonikos
tegonikos
Junior Cat
Junior Cat

Άντρας
Γάτα
Ηλικία : 49
Τόπος : Athens
Αριθμός γατουνίων : δύο...η πατσαβουρίτσα και το αγγελούδι μπαλίτσα!
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Αίθριος
Ημερομηνία Εγγραφής : 23/05/2012
Mood : Η ατυχία είναι το δεύτερο μου όνομα.. M_skat10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Η ατυχία είναι το δεύτερο μου όνομα.. Empty Απ: Η ατυχία είναι το δεύτερο μου όνομα..

Δημοσίευση από christhanos Δευ Οκτ 21, 2013 11:29 am

΄Ελα βρε παιδί μου...Τι διαβάζω !!!Εύχομαι μέσα απ΄τη ψυχή μου όλα να πανε καλά για την κουκλάρα σου και γρήγορα να την έχεις κοντά σου υγιέστατη!!Και επειδή τα περσάκια είναι επιρρεπή στα πεσίματα θέλουν μεγάλη προσοχή, ποτέ στα μπαλκόνια χωρίς επιτήρηση ακόμα και να έχεις βάλει πλέγματα!!!Τη δικιά μας δυό -τρείς φορές την βρήκαμε πάνω στα κάγκελα στον έκτο(ευτυχώς που ήταν πάνω..) και έφυγε η ψυχή μας και από τότε πλέγματα μέχρι την ταράτσα...Να είσαι αισιόδοξος και όλα θα πάνε καλά.Περιμένουμε νέα απο την χνουδομπαλίτσα σου!!!
christhanos
christhanos
Prime Cat
Prime Cat

Θηλυκό
Βουβάλι
Ηλικία : 63
Τόπος : ΑΘΗΝΑ
Αριθμός γατουνίων : 1
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : ΠΑΝΤΟΣ ΚΑΙΡΟΥ ΚΑΙ ΣΥΝΕΧΕΙΑ...
Motto : ΘΕΛΩ ΑΓΚΑΛΙΤΣΕΣ ΚΑΙ ΑΓΑΠΑΚΙΑ
Ημερομηνία Εγγραφής : 19/07/2013
Mood : Η ατυχία είναι το δεύτερο μου όνομα.. M_love

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Η ατυχία είναι το δεύτερο μου όνομα.. Empty Απ: Η ατυχία είναι το δεύτερο μου όνομα..

Δημοσίευση από Φανούλα Δευ Οκτ 21, 2013 2:42 pm

καλε μου tegoniko , δεν γινεται να πας σε μια φιλοζωική να αναλάβει τα έξοδα, ω τι έπαθε η γατούλα, πες μας νεα τι έγινε σήμερα; Κρατα μας ενήμερους και ελπισε για το καλύτερο!
Φανούλα
Φανούλα
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Μαϊμου
Ηλικία : 43
Αριθμός γατουνίων : 4 την Σισσυ, την Μιννι, τον ακταιο και την αμαντα
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Καλοκαιρία πάντα
Ημερομηνία Εγγραφής : 07/08/2013
Mood : Η ατυχία είναι το δεύτερο μου όνομα.. Anger2

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Η ατυχία είναι το δεύτερο μου όνομα.. Empty Απ: Η ατυχία είναι το δεύτερο μου όνομα..

Δημοσίευση από Kikiriki Δευ Οκτ 21, 2013 2:53 pm

Ωωωω οχι ρε γμτ. Αν έχει έστω και μία ελάχιστη αντίδραση στα πίσω ποδαράκια όταν της τα τσιμπάνε πάει να πει πως θα υπάρξει βελτίωση. Δεν ξέρω τι σου είπανε αλλά νομίζω πως το σπάσιμο είναι το χειρότερο και όχι η μετατόπιση. Δεν θέλεις να την πας στη γιατρό που την είχε εξετάσει και την πρώτη φορά; Ή αν θες να σου δώσω το τηλ ενός γιατρού που πηγαίνω και σίγουρα θα είναι πιο φθηνός από το αττικό που πραγματικά σε γδέρνουν.
Εύχομαι πραγματικά να είναι αναστρέψιμη η κατάσταση της. Ο γάτος του αδερφού μου είχε πέσει από τον 2ο και για 1 μήνα περίπου δεν περπατούσε αλλά τώρα περπατάει, λίγο άτσαλα μεν αλλά περπατάει. ΑΠό την πρώτη στιγμή όμως όταν του τσίμπαγες τα ποδαράκια τα αισθανόταν.
Kikiriki
Kikiriki
Γατού Fan Park
Γατού Fan Park

Θηλυκό
Γάτα
Ηλικία : 48
Τόπος : Zωγράφου
Αριθμός γατουνίων : Δυο διαβολάκια και τον Μαγιούλη, στην καρδιά......
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Καλοκαίριιιιιιι !
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Φρέγια και Ντάκιρι
Ημερομηνία Εγγραφής : 29/07/2008
Mood : Η ατυχία είναι το δεύτερο μου όνομα.. M_sad

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Η ατυχία είναι το δεύτερο μου όνομα.. Empty Απ: Η ατυχία είναι το δεύτερο μου όνομα..

Δημοσίευση από houlieta Δευ Οκτ 21, 2013 2:55 pm

Λυπάμαι πολύ και πραγματικά, εύχομαι ολόψυχα να επανέλθει, ακόμη και αν χρειαστεί χειρουργείο...
Πραγματικά, ελπίζω να μην χρειαστεί να την κοιμήσετε, είναι άδικο...
Ελπίζω τουλάχιστον μετα από αυτό να μην αφηνεις ανοιχτά παράθυρα και αφύλαχτες τις γάτες στο μπαλκόνι, μιας και πάντα - εν τελει - γίνεται το κακό...
houlieta
houlieta
Εφτάψυχος-η M^o-o^derator
Εφτάψυχος-η M^o-o^derator

Θηλυκό
Μαϊμου
Ηλικία : 43
Τόπος : Crazy Waters
Αριθμός γατουνίων : 3 (Ο.ο)
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Χειμώνας
Motto : ...and I whispered to the horse: Trust no man in whose eyes you don't see yourself reflected as an equal...
Ημερομηνία Εγγραφής : 15/03/2012
Mood : Η ατυχία είναι το δεύτερο μου όνομα.. M_skat10

http://www.dpgr.gr/usergalleries/index.php?cat=15102

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Η ατυχία είναι το δεύτερο μου όνομα.. Empty Απ: Η ατυχία είναι το δεύτερο μου όνομα..

Δημοσίευση από tia Δευ Οκτ 21, 2013 3:38 pm

κι εγώ συμφωνώ να πάτε σε κάποιον άλλο γιατρό φθηνότερο που ίσως μπορέσει να σου κάνει κ ευκολίες πληρωμής...
το να την κοιμήσετε για μένα δεν είναι λύση..είναι εντελώς άδικο.
εύχομαι ολόψυχα να δείξει σημάδια βελτίωσης και να πάνε όλα καλα για την κούκλα..περαστικά κ αγύριστα να είναι..
και θα συμφωνήσω με τα κορίτσια οτι με το μπαλκόνι θέλει πάρα πολύ προσοχη..
tia
tia
Gatus Xenitemenus
Gatus Xenitemenus

Θηλυκό
Ποντικός
Ηλικία : 39
Τόπος : Ιταλία
Αριθμός γατουνίων : 4 ζουζούνια σπίτι: τον Othello την Luna τον καρπό του έρωτα τους τον Liu και την Brighitta + 2 τσουτσουκάκια τον Luther και την Goldene που ζούνε με τους γονείς μου!
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : χειμώνας κρύοο παγωνιαααά
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Freddochino amore mio ti voglio solo mio!!
Motto : La felicita' puo' essere misurata in gatti...piu' gatti hai,piu' felice sei!!
Ημερομηνία Εγγραφής : 03/01/2012
Mood : Η ατυχία είναι το δεύτερο μου όνομα.. M_tour10

http://www.walkurepersians.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Η ατυχία είναι το δεύτερο μου όνομα.. Empty Απ: Η ατυχία είναι το δεύτερο μου όνομα..

Δημοσίευση από Φανούλα Δευ Οκτ 21, 2013 3:49 pm

Μηπως και τελικά δεν χρειαστεί τίποτα τα γατάκι και γινουν όλα περαστικά, ενα κακό όνειρο ! περνά πόνους η ψυχούλα. Πάντως ο φιλος μας περνά άσχημα, τον καταλαβαίνω απόλυτα.
Φανούλα
Φανούλα
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Μαϊμου
Ηλικία : 43
Αριθμός γατουνίων : 4 την Σισσυ, την Μιννι, τον ακταιο και την αμαντα
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Καλοκαιρία πάντα
Ημερομηνία Εγγραφής : 07/08/2013
Mood : Η ατυχία είναι το δεύτερο μου όνομα.. Anger2

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Η ατυχία είναι το δεύτερο μου όνομα.. Empty Απ: Η ατυχία είναι το δεύτερο μου όνομα..

Δημοσίευση από gatoula46 Δευ Οκτ 21, 2013 4:16 pm

Λυπάμαι πάρα πολύ γι'αυτό που σου συνέβη εύχομαι να είναι όλα περαστικά και αγύριστα...παντώς θα συμφωνήσω με τις κοπέλες πιο πάνω θα ήταν καλύτερα να ρωτήσεις και σε κάποιο άλλο κτηνίατρο πιο φθηνό καλό θα ήταν και από θέμα οικονομικό...φυσικά προτεραιότητα έχει η μικρή να γίνει καλά!!!
gatoula46
gatoula46
Senior Cat
Senior Cat

Θηλυκό
Κατσίκα
Ηλικία : 32
Αριθμός γατουνίων : 2 λατρεμενα πλάσματα το Σιμπα και τη Μυρτώ!!!
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : γατοχειμωνας!!!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Γιοντα,Ιζετ και βολφακο!!!
Ημερομηνία Εγγραφής : 26/11/2012
Mood : Η ατυχία είναι το δεύτερο μου όνομα.. M_yoohoo

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Η ατυχία είναι το δεύτερο μου όνομα.. Empty Απ: Η ατυχία είναι το δεύτερο μου όνομα..

Δημοσίευση από marina289 Δευ Οκτ 21, 2013 4:46 pm

Tί λες ρε γαμώτο.....
Εύχομαι να πάνε όλα καλά για το κουκλί....
Αν μπορούμε να βοηθήσουμε κάπου...

marina289
Σχολιάστρια επί παντός γατηστιτού
Σχολιάστρια επί παντός γατηστιτού

Θηλυκό
Δράκος
Ηλικία : 47
Αριθμός γατουνίων : άστατος!
Motto : For every dark night,there's a brighter day
Ημερομηνία Εγγραφής : 14/03/2012
Mood : Η ατυχία είναι το δεύτερο μου όνομα.. M_violi

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Η ατυχία είναι το δεύτερο μου όνομα.. Empty Απ: Η ατυχία είναι το δεύτερο μου όνομα..

Δημοσίευση από Τζούλι το Κατσούλι Δευ Οκτ 21, 2013 5:20 pm

No No No prosefxi prosefxi prosefxi 
Τζούλι το Κατσούλι
Τζούλι το Κατσούλι
Γατόπληκτη
Γατόπληκτη

Θηλυκό
Ποντικός
Ηλικία : 39
Τόπος : Γατάγου
Αριθμός γατουνίων : Δυο λευκά θαύματα εντός σπιτιού, η μικρή μου πριγκίπισσα του ονείρου και οι νιαουριστοί μου θαμώνες στον κήπο!!
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Τρελλλλή ηλιοφάνεια και ζέστη!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Ό,τι βγαίνει σε άσπρο, μαύρο, γκρι, πορτοκαλί, μπλε και όλες τις αποχρώσεις και τους συνδυασμούς τους...
Motto : Μια γάτα έχει εννιά ζωές. Στις τρεις πρώτες παίζει, στις τρεις επόμενες γυρίζει, στις τρεις τελευταίες μένει.
Ημερομηνία Εγγραφής : 03/11/2010
Mood : Η ατυχία είναι το δεύτερο μου όνομα.. M_hug

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Η ατυχία είναι το δεύτερο μου όνομα.. Empty Απ: Η ατυχία είναι το δεύτερο μου όνομα..

Δημοσίευση από tegonikos Δευ Οκτ 21, 2013 5:27 pm

Μόλις πήρα τηλέφωνο και περιμένω να με πάρουν πίσω απο το αττικό.Θα σας ενημερώσω..
Το ότι σε γδέρνουν το κατάλαβα απο την αρχή μιας και ενώ ήμασταν στο ακτινολογικό...η γιατρός έκανε πράξεις με το κομπουτεράκι για να να μου πει τι χρωστάω πριν καν δούμε τις ακτινογραφίες...155 ευρώ..να συνεχίσω μου είπε?Ο Χρηστός και η Παναγία...μετά μου ζήτησε τα μισά προκαταβολή και όταν της είπα ότι δεν είχα και θα της τα έδινα αύριο που θα πήγαινα να πάρω το ζώο μου είπε ότι έπρεπε να της πω απο την αρχή και έπαιρνε τηλέφωνα για να ρωτήσει τι να κάνει..
Να της πώ τί απο την αρχή?Γιατρέ έχω μια ανάπηρη γατούλα, πόσο θα πάει να την εξετάσεις γιατί έχω μόνο 30 ευρώ πάνω μου...φτάνει να εξεταστεί το ένα πόδι και αύριο που θα έχω και άλλα χρήματα να δούμε και το άλλο?
Δυστυχώς το πρωί κατά τις 7.30 που έκανα μέσα στον πανικό μου (απο τον ύπνο και με τέτοιο σοκ) ήταν το πρώτο εφημερεύον που μου έβγαλε το google, σίγουρα αύριο που θα την πάρω θα πάω και σε άλλον γιατρό για να δώ τι μπορεί να γίνει πρίν πάρω κάποια απόφαση
Τα ποδαράκια της δεν τα καταλαβαίνει καθόλου δυστυχώς..ούτε την ουρά της.
Ο σπόνδυλος που έχει σπάσιμο είναι ο πρώτος μετά τα πλευρά (τον είδα στην ακτινογραφία), δηλαδή αρκετά ψηλά, στην μέση περίπου της πλάτης.
Παιδιά για να ξεκαθαρίσω ..η απόφαση για ευθανασία θα είναι η τελευταία μου επιλογή και μόνο όταν εξαντλήσω όλα τα περιθώρια για θεραπεία.
Αλλα να βλέπω την μπαλίτσα να βασανίζεται είναι κάτι που δεν το θέλω με τίποτα...
Τι να κάνουμε...θα το περάσουμε και αυτό...
Σας ευχαριστώ όλους για την στήριξη και τις ευχές σας, πραγματικά είναι μεγάλη ψυχολογική βοήθεια για εμένα και την χρειάζομαι όσο τίποτα άλλο αυτή τη δύσκολη στιγμή..
tegonikos
tegonikos
Junior Cat
Junior Cat

Άντρας
Γάτα
Ηλικία : 49
Τόπος : Athens
Αριθμός γατουνίων : δύο...η πατσαβουρίτσα και το αγγελούδι μπαλίτσα!
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Αίθριος
Ημερομηνία Εγγραφής : 23/05/2012
Mood : Η ατυχία είναι το δεύτερο μου όνομα.. M_skat10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Η ατυχία είναι το δεύτερο μου όνομα.. Empty Απ: Η ατυχία είναι το δεύτερο μου όνομα..

Δημοσίευση από gatoula46 Δευ Οκτ 21, 2013 5:46 pm

Σε καταλαβαίνω είναι δύσκολα τα οικονομικά όλων αυτή την περίοδο..αλλά ρε παιδιά δεν μπορώ να καταλάβω τη στάση των κτηνιάτρων στο αττικό....για να πω την αλήθεια δεν τους ξέρω αλλά από αυτά που είπες έλεος δηλαδή...ένας κτηνίατρος σωστός για μένα πρέπει πρώτα να είναι φιλόζωος και δεύτερον να είναι άνθρωπος που αγαπάει αυτό που κάνει....το θέμα με τα χρήματα δεν θα το σχολιάσω μόνο μια λέξη θα πω:είναι πανακριβοι!!πραγματικά εγω έστω και από μακριά αν θα μπορούσα να βοηθήσω σε κάτι....και πάλι περαστικά και αγύριστα....
gatoula46
gatoula46
Senior Cat
Senior Cat

Θηλυκό
Κατσίκα
Ηλικία : 32
Αριθμός γατουνίων : 2 λατρεμενα πλάσματα το Σιμπα και τη Μυρτώ!!!
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : γατοχειμωνας!!!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Γιοντα,Ιζετ και βολφακο!!!
Ημερομηνία Εγγραφής : 26/11/2012
Mood : Η ατυχία είναι το δεύτερο μου όνομα.. M_yoohoo

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Η ατυχία είναι το δεύτερο μου όνομα.. Empty Απ: Η ατυχία είναι το δεύτερο μου όνομα..

Δημοσίευση από tegonikos Δευ Οκτ 21, 2013 5:57 pm

Ψάχνοντας έχω βρεί αυτό http://www.filozoiki.gr/arxikh, επειδή είναι κοντά μου, έχει κανείς κάποια πληροφορία?
tegonikos
tegonikos
Junior Cat
Junior Cat

Άντρας
Γάτα
Ηλικία : 49
Τόπος : Athens
Αριθμός γατουνίων : δύο...η πατσαβουρίτσα και το αγγελούδι μπαλίτσα!
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Αίθριος
Ημερομηνία Εγγραφής : 23/05/2012
Mood : Η ατυχία είναι το δεύτερο μου όνομα.. M_skat10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Η ατυχία είναι το δεύτερο μου όνομα.. Empty Απ: Η ατυχία είναι το δεύτερο μου όνομα..

Δημοσίευση από Φανούλα Δευ Οκτ 21, 2013 6:05 pm

Δεν μπορεί ρε παιδιά θα υπάρχει ενας κτηνιατρος-άνθρωπος, άνθρωπος, πάνω απο όλα, ενας εθελοντης-γιατρός, μια καλή πράξη θα κάνει για την ψυχούλα του να νιωσει και αυτος την προσφορά! αλλά τι να πεις, όλα για τα λεφτά πια mallia δεν το λυπούνται το ζωάκι! ο πόνος από ενα ζωάκι όλους θα πρέπει να τους συγκηνεί και ο πόνος ενος παιδιού είναι παλι κάτι που δεν πρεπει να αφηνει κανεναν αμέτοχο για την ανακουφισή του( άλλο θέμα βεβαια αυτό)


Έχει επεξεργασθεί από τον/την Φανούλα στις Δευ Οκτ 21, 2013 6:07 pm, 1 φορά
Φανούλα
Φανούλα
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Μαϊμου
Ηλικία : 43
Αριθμός γατουνίων : 4 την Σισσυ, την Μιννι, τον ακταιο και την αμαντα
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Καλοκαιρία πάντα
Ημερομηνία Εγγραφής : 07/08/2013
Mood : Η ατυχία είναι το δεύτερο μου όνομα.. Anger2

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Η ατυχία είναι το δεύτερο μου όνομα.. Empty Απ: Η ατυχία είναι το δεύτερο μου όνομα..

Δημοσίευση από tegonikos Δευ Οκτ 21, 2013 6:06 pm

μόλις με πήραν τηλέφωνο...δυστυχώς δεν υπάρχει καμία βελτίωση...ζήτησα τηλεφωνικώς να δεί τις ακτινογραφίες και να εξετάσει το ζώο ένας ορθοπεδικός ώστε να υπάρχει μια συγκεκριμένη άποψη και απάντηση στο πόσο σοβαρός είναι ο τραυματισμός της μπαλίτσας, κάτι που για εμένα θα έπρεπε αν είχε ήδη γίνει χωρίς να το ζητήσω. Δηλαδή τι ποσοστό επιτυχίας υπάρχει σε συντηρητική αγωγή και τι σε επιθετική (χειρουργείο) σε αυτόν τον τραυματισμό και γενικά μια συγκεκριμένη ιατρική γνωμάτευση ώστε να ξέρω πως να κινηθώ.
tegonikos
tegonikos
Junior Cat
Junior Cat

Άντρας
Γάτα
Ηλικία : 49
Τόπος : Athens
Αριθμός γατουνίων : δύο...η πατσαβουρίτσα και το αγγελούδι μπαλίτσα!
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Αίθριος
Ημερομηνία Εγγραφής : 23/05/2012
Mood : Η ατυχία είναι το δεύτερο μου όνομα.. M_skat10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Η ατυχία είναι το δεύτερο μου όνομα.. Empty Απ: Η ατυχία είναι το δεύτερο μου όνομα..

Δημοσίευση από Φανούλα Δευ Οκτ 21, 2013 6:11 pm

Tegonikos, μην χανεις τις ελπίδες σου, μπορεί να γινει και το θαυμα για την μπαλιτσα, μεγάλος ειναι ο Θεόςflower 
Φανούλα
Φανούλα
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Μαϊμου
Ηλικία : 43
Αριθμός γατουνίων : 4 την Σισσυ, την Μιννι, τον ακταιο και την αμαντα
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Καλοκαιρία πάντα
Ημερομηνία Εγγραφής : 07/08/2013
Mood : Η ατυχία είναι το δεύτερο μου όνομα.. Anger2

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Η ατυχία είναι το δεύτερο μου όνομα.. Empty Απ: Η ατυχία είναι το δεύτερο μου όνομα..

Δημοσίευση από marina289 Δευ Οκτ 21, 2013 6:21 pm

mati mati mati mati mati mati mati mati mati 

marina289
Σχολιάστρια επί παντός γατηστιτού
Σχολιάστρια επί παντός γατηστιτού

Θηλυκό
Δράκος
Ηλικία : 47
Αριθμός γατουνίων : άστατος!
Motto : For every dark night,there's a brighter day
Ημερομηνία Εγγραφής : 14/03/2012
Mood : Η ατυχία είναι το δεύτερο μου όνομα.. M_violi

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Η ατυχία είναι το δεύτερο μου όνομα.. Empty Απ: Η ατυχία είναι το δεύτερο μου όνομα..

Δημοσίευση από tegonikos Δευ Οκτ 21, 2013 6:30 pm

Μολις δέχθηκα δεύτερο τηλεφώνημα απο τον χειρούργο της κλινικής...
Τι να πω...τα πράγματα είναι πολύ δύσκολα..θα χρειαστεί αξονική για να υπάρχει μια συγκεκριμένη και οριστική γνωμάτευση άλλα οι πιθανότητες απο τις ακτινογραφίες και την εμπειρία του γιατρού είναι 1 στις 10. Και λέω 1 στις 10 αν γίνει χειρουργείο...γιατί όπως είναι τώρα δεν υπάρχουν περιθώρια βελτίωσης.. Το χειρουργείο θα κοστίσει μου είπε 500 ευρώ.
Γενικά τον άκουσα πολύ απαισιόδοξο..
Αυτή τη στιγμή θέλω να ξεράσω..είμαι σε απόγνωση και πραγματικά δεν ξέρω τι να κάνω...ποιο να είναι το επόμενο βήμα μου...
tegonikos
tegonikos
Junior Cat
Junior Cat

Άντρας
Γάτα
Ηλικία : 49
Τόπος : Athens
Αριθμός γατουνίων : δύο...η πατσαβουρίτσα και το αγγελούδι μπαλίτσα!
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Αίθριος
Ημερομηνία Εγγραφής : 23/05/2012
Mood : Η ατυχία είναι το δεύτερο μου όνομα.. M_skat10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Η ατυχία είναι το δεύτερο μου όνομα.. Empty Απ: Η ατυχία είναι το δεύτερο μου όνομα..

Δημοσίευση από FROGK Δευ Οκτ 21, 2013 6:35 pm

prosefxi prosefxi prosefxi prosefxi prosefxi prosefxi prosefxi prosefxi prosefxi prosefxi prosefxi prosefxi prosefxi prosefxi prosefxi prosefxi prosefxi 
FROGK
FROGK
Καλλιτεχνό-γατα
Καλλιτεχνό-γατα

Θηλυκό
Ποντικός
Ηλικία : 39
Τόπος : Ladenburg
Αριθμός γατουνίων : 1
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Γατανοιξη
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Casanova
Motto : Μοιρασμένη λύπη είναι μισή λύπη, αλλά η ευτυχία, όταν μοιράζεται, διπλασιάζεται.
Ημερομηνία Εγγραφής : 17/10/2011
Mood : Η ατυχία είναι το δεύτερο μου όνομα.. M-help

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Η ατυχία είναι το δεύτερο μου όνομα.. Empty Απ: Η ατυχία είναι το δεύτερο μου όνομα..

Δημοσίευση από marina289 Δευ Οκτ 21, 2013 6:36 pm

Προσπάθησε να εξασφαλίσεις σύντομα μια όσο το δυνατόν πιο σαφή απάντηση από τον γιατρό...
Για την ώρα το θέμα δεν είναι το οικονομικό, είναι να αποκρυσταλώσεις άποψη, και να πάρεις την καλύτερη δυνατή απόφαση για το πλάσμα....
Αν χρειαστεί να προχωρήσετε στην επέμβαση, είμαστε πολλοί και θα ενώσουμε τις δυνάμεις μας...
Αλλά το σημαντικό είναι τί είναι το καλύτερο για την μικρή...

marina289
Σχολιάστρια επί παντός γατηστιτού
Σχολιάστρια επί παντός γατηστιτού

Θηλυκό
Δράκος
Ηλικία : 47
Αριθμός γατουνίων : άστατος!
Motto : For every dark night,there's a brighter day
Ημερομηνία Εγγραφής : 14/03/2012
Mood : Η ατυχία είναι το δεύτερο μου όνομα.. M_violi

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Η ατυχία είναι το δεύτερο μου όνομα.. Empty Απ: Η ατυχία είναι το δεύτερο μου όνομα..

Δημοσίευση από purina Δευ Οκτ 21, 2013 6:38 pm

H μπαλιτσα πως φερεται?Βγαζει αιμα με τα τσισα της τρωει εχει ωρεξη εστω και λιγο απο μονη της να σουρθει να φαει ή να της το βαλουν μπροστα και να τσιμπησει? Για εσωτερικη αιμοραγια δεν ξερουμε αν εχει κατι τετοιο ε? Η ουρα της νεκρωσε θα θελει κοψιμο τι σου ειπαν? Κοιτα εμενα ενας αδεσποτος που χτιπηθηκε μαλλον απο αμαξι και νεκρωσε ουρα πισω ποδια λεκανη μεσα σε 4 μερες τον εχασα εφηγε εδω μαζι μου... αρχησε αιμοραγια.Απλα να εισαι προετοιμασμενος για ολα μη κανεις τιποτα βιαστικα και προπαντων δες πως συμπεριφερεται το ζωο.Παρε υποστρωματα γιατι θα τα κανει πανω της και ταιζετην ακομα και με ενεση εσυ στο στομα και θα δειξει απο μονη της.Επισης πες μου τι φαρμακα σου ειπαν να περνει,θελω να δω κατι.Μαθε και τις εδωσαν εκει για να ξερεις να τα πεις και σε αλλο γιατρο.Ευχομαι η μπαλιτσα να βγει νικητρια και να μη τησ στιχησει τη ζωη της.Μην ξαναφησεις κανενα γατι να βγει στο μπαλκονι χωρο εχαιτε μεσα αν θυμαμαι καλα καποθ θα μπορεις να βαλεις μια λεκανη για τα κοριτσια.Επισης οταν ερθει η μπαλιτσα σπιτι βαλτην αρχικα και σε χωριστο δωματειο απ την αλλη να μη την ενοχλει μεχρι να αναρωσει.Περιμενουμε νεα με αγονοια
purina
purina
Γατανιχνευτής-Γατανιχνεύτρια
Γατανιχνευτής-Γατανιχνεύτρια

Θηλυκό
Ποντικός
Ηλικία : 40
Τόπος : gatohome
Αριθμός γατουνίων : ενα και μαυρο
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : ola
Motto : Who is the boss???
Ημερομηνία Εγγραφής : 16/11/2007
Mood : Η ατυχία είναι το δεύτερο μου όνομα.. M_skat10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Η ατυχία είναι το δεύτερο μου όνομα.. Empty Απ: Η ατυχία είναι το δεύτερο μου όνομα..

Δημοσίευση από purina Δευ Οκτ 21, 2013 6:41 pm

Αρχικα παρε και μια δευτερη γνωμη ξεπληρωσε το χρεος εκει και μετα βλεπεις τι θα πραξεις με το γατι.Παντως επιμενω δες πως φερεται το ιδιο το γατι εγω για τον ασπρο μου που τον εχασα το εβλεπα... οτι δεν θα τα καταφερνε ωρες ωρες.....
purina
purina
Γατανιχνευτής-Γατανιχνεύτρια
Γατανιχνευτής-Γατανιχνεύτρια

Θηλυκό
Ποντικός
Ηλικία : 40
Τόπος : gatohome
Αριθμός γατουνίων : ενα και μαυρο
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : ola
Motto : Who is the boss???
Ημερομηνία Εγγραφής : 16/11/2007
Mood : Η ατυχία είναι το δεύτερο μου όνομα.. M_skat10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Η ατυχία είναι το δεύτερο μου όνομα.. Empty Απ: Η ατυχία είναι το δεύτερο μου όνομα..

Δημοσίευση από calliope g. Δευ Οκτ 21, 2013 6:57 pm

Έλα μωρέ Νίκο, πώς έγινε πάλι αυτό; Καταλαβαίνω πώς είσαι. Μην απελπίζεσαι, η μπαλίτσα έχει δείξει πως είναι δυνατό κορίτσι. Ας δούμε τι θα πει κι ο ορθοπεδικός και θα κάνουμε ο,τι μπορούμε για να σωθεί το ζουζούνι. Όπως είπε και η Μαρίνα, είμαστε πολλοί και θα ενώσουμε τις δυνάμεις μας. Κουράγιο ε; Θα μιλήσουμε σύντομα κι εσύ μπαλίτσα μου βάλε τα δυνατά σου να το ξεπεράσεις κι αυτό. Έχεις τις πιο θετικές μας σκέψεις.
calliope g.
calliope g.
Γατ-εθελόντρια
Γατ-εθελόντρια

Θηλυκό
Γάτα
Ηλικία : 60
Τόπος : Νίκαια Αττική
Αριθμός γατουνίων : 5 + 1 αγγελούδι και 1 σκυλάκι
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : 'Ανοιξη-Φθινόπωρο
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : 'Ολα όσα έχουν γούνα!
Motto : Αύριο όλα θα είναι καλύτερα...
Ημερομηνία Εγγραφής : 13/10/2012
Mood : Η ατυχία είναι το δεύτερο μου όνομα.. M_hug

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Η ατυχία είναι το δεύτερο μου όνομα.. Empty Απ: Η ατυχία είναι το δεύτερο μου όνομα..

Δημοσίευση από tania g Δευ Οκτ 21, 2013 7:37 pm

Τωρα το ειδα..τι να πω ρε γαμοτω...Sad Παρε την καλητερη αποφαση για το κοριτσι και ολοι ειμαστε εδω..Περαστικα και την θετικη μας ενεργει..
tania g
tania g
Mature Cat
Mature Cat

Θηλυκό
Κατσίκα
Ηλικία : 56
Τόπος : Δραμα
Αριθμός γατουνίων : 2
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Λιακαδα
Ημερομηνία Εγγραφής : 20/02/2013
Mood : Η ατυχία είναι το δεύτερο μου όνομα.. M_violi

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Η ατυχία είναι το δεύτερο μου όνομα.. Empty Απ: Η ατυχία είναι το δεύτερο μου όνομα..

Δημοσίευση από tsili Δευ Οκτ 21, 2013 8:01 pm

Λυπάμαι πάρα πάρα πολύ...εύχομαι το καλύτερο για την οκύκλα
tsili
tsili
Γατοκαβατζώστρα
Γατοκαβατζώστρα

Θηλυκό
Κόκκορας
Ηλικία : 54
Τόπος : Γατογλυφάδα
Αριθμός γατουνίων : 3 σπίτι, 2 αγαπημένα στον ουρανό και πολλά αδεσποτάκι
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Καλοκαίρι
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : ZENTA, ZENTA, ZENTA
Motto : keep walking
Ημερομηνία Εγγραφής : 09/03/2009
Mood : Η ατυχία είναι το δεύτερο μου όνομα.. M_bye

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Η ατυχία είναι το δεύτερο μου όνομα.. Empty Απ: Η ατυχία είναι το δεύτερο μου όνομα..

Δημοσίευση από Kikiriki Δευ Οκτ 21, 2013 8:16 pm

Είναι αρκετά άσχημα τα νέα αλλά μη το βάζεις ακόμη κάτω. Κατ' αρχήν πήγαινε και πάρε την από εκεί. Είναι απελπιστικά ακριβοί. Καταλαβαίνω πως την πήγες πάνω στον πανικό σου. Να ξέρεις πως αν τελικά επιδέχεται εγχείρηση, πρέπει να γίνει  άμεσα για να έχει αποτέλεσμα. Αν όχι είναι πεταμένα λεφτά εκατό τοις εκατό και κόπος.
Αν  είναι όντως σπάσιμο, δεν επιδέχεται συντηρητική αγωγή. Το καταλαβαίνεις αυτό. Το ίδιο ισχύει και για τους ανθρώπους και για όλα τα σπονδυλωτά δυστυχώς.
Πάρε την και πήγαινε σ' έναν γιατρό που μπορείς να τον εμπιστευθείς.  Εύχομαι ό,τι καλύτερο για τη γατούλα.
Kikiriki
Kikiriki
Γατού Fan Park
Γατού Fan Park

Θηλυκό
Γάτα
Ηλικία : 48
Τόπος : Zωγράφου
Αριθμός γατουνίων : Δυο διαβολάκια και τον Μαγιούλη, στην καρδιά......
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Καλοκαίριιιιιιι !
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Φρέγια και Ντάκιρι
Ημερομηνία Εγγραφής : 29/07/2008
Mood : Η ατυχία είναι το δεύτερο μου όνομα.. M_sad

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Η ατυχία είναι το δεύτερο μου όνομα.. Empty Απ: Η ατυχία είναι το δεύτερο μου όνομα..

Δημοσίευση από tegonikos Δευ Οκτ 21, 2013 9:53 pm

Παιδιά ευχαριστώ για την στήριξη που δείχνεται στο κακό που μας βρήκε. Δυστυχώς κάθε στιγμή που περνάει αρχίζω και συνειδητοποιώ ότι τη μπαλίτσα μάλλον θα την χάσω και γίνεται όλο και πιο οδυνηρό το όλο πράγμα..διότι ακόμη να σας πω την αλήθεια...δεν το έχω συνειδητοποιήσει πλήρως..

Στα ζώα δεν μπορώ να στερήσω το μπαλκόνι..είναι χώρος του σπιτιού και εκεί βγαίνουν να πάρουν τον ήλιο τους και να κάνουν τα κακά τους. Εχω πάρει όλα τα μέτρα προφύλαξης , σήτα, καρέκλες-τραπέζια μακριά απο τα κάγκελα ώστε να μην μπορούν να πηδήξουν.
Η πατσαβουρίτσα ευτυχώς έμαθε εύκολα, έκανε την εξερεύνηση της πάνω στα κάγκελα βέβαια όπως όλα τα περίεργα ζώα και το έκοψε, η μπαλίτσα δεν πρόλαβε να προσαρμοστεί. Δεν θεωρώ τον εαυτό μου υπεύθυνο για το ατύχημα (αν και περνάει απο το μυαλό μου αν δεν τις άφηνα να βγούν στο μπαλκόνι...?).
Με μια φίλη μου γιατρός (όχι κτηνίατρος) που μίλησα ήταν ακόμη πιο απαισιόδοξη...δεν μου έδωσε ούτε το 10% του ορθοπεδικού..είναι κλασική περίπτωση ανθρώπινης αναπηρίας μου είπε...ζείς έτσι για την υπόλοιπη ζωή σου. Βέβαια μου είπε ότι ένα ζώο με τόσο μεγάλη αναπηρία δεν ζει πάνω απο 1-2 χρόνια και ταλαιπωρείται αφάνταστα.
Η μπαλίτσα δεν έχει άλλη βλάβη πλην του κατάγματος στον σπόνδυλο. Είναι μια χαρά και αυτό είναι που με κάνει να τρελαίνομαι...διότι πως κάνεις ευθανασία σε ένα πλάσμα που καταλαβαίνει τα πάντα και είναι ζωντανό?
Αύριο το πρωί θα αρχίσω να παίρνω τηλέφωνα σε φιλοζωικές και κτηνιατρεία να πάρω μια δεύτερη γνώμη και μήπως και βρω κάποιον που να μπορέσει να χειρουργήσει με λίγα χρήματα ώστε να το προσπαθήσω με όσο κουράγιο μου μένει.



Πού είναι η μπαλίτσα?

Η μπαλίτσα είχε ένα ιδιαίτερο μέρος που "άραζε" στο δωμάτιο κάτω από ένα γραφείο. Εδώ και μερικές ώρες η πατσαβουρίτσα έχει καθίσει ακριβώς μπροστά σε αυτό το σημείο κοιτάζοντας το, πλάτη στο υπόλοιπο δωμάτιο και δεν κουνιέται, ούτε κοιμάται, πράγμα το οποίο δεν έχει κάνει ποτέ διότι πάντα κάθεται έτσι ώστε να βλέπει όλο τον χώρο. Δεν σηκώθηκε ούτε όταν πήγα στην κουζίνα και έπαιξα με την σακούλα της τροφής (που τρέχει όπου και να είναι), πράγμα αδιανόητο. Η πατσαβουρίτσα ξέρει...έχει καταλάβει...πενθεί..το βλέπω στα μάτια της, τα ξέρω καλά τα μάτια της, έχουμε κοιταχθεί τόσες...μα τόσες φορές...η παρέα της, το παιχνίδι της, η συντροφιά της δεν είναι πλέον εκεί που θυμάται..και κάθεται απλά και την περιμένει...τα ζώα καταλαβαίνουν πολύ περισσότερα απο αυτά που φανταζόμαστε...έχω την εντύπωση ότι αισθάνονται κιόλας πολύ περισσότερα..
Και σε μένα λείπει πατσαβουρίτσα μου...και σε μένα...
tegonikos
tegonikos
Junior Cat
Junior Cat

Άντρας
Γάτα
Ηλικία : 49
Τόπος : Athens
Αριθμός γατουνίων : δύο...η πατσαβουρίτσα και το αγγελούδι μπαλίτσα!
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Αίθριος
Ημερομηνία Εγγραφής : 23/05/2012
Mood : Η ατυχία είναι το δεύτερο μου όνομα.. M_skat10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Η ατυχία είναι το δεύτερο μου όνομα.. Empty Απ: Η ατυχία είναι το δεύτερο μου όνομα..

Δημοσίευση από Φανούλα Δευ Οκτ 21, 2013 9:57 pm

Sad Sad Sad Sad
Φανούλα
Φανούλα
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Μαϊμου
Ηλικία : 43
Αριθμός γατουνίων : 4 την Σισσυ, την Μιννι, τον ακταιο και την αμαντα
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Καλοκαιρία πάντα
Ημερομηνία Εγγραφής : 07/08/2013
Mood : Η ατυχία είναι το δεύτερο μου όνομα.. Anger2

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Η ατυχία είναι το δεύτερο μου όνομα.. Empty Απ: Η ατυχία είναι το δεύτερο μου όνομα..

Δημοσίευση από Kikiriki Δευ Οκτ 21, 2013 10:02 pm

500 ευρώ δεν είναι πολλά για τέτοια εγχείρηση, και κάπως θα συγκεντρωθούν ειδικά αν υπάρχουν ελπίδες. Σε φιλοζωικές δεν θα βγάλεις άκρη, γνώμη μου. Πάρε τηλ. τη γιατρό που είχες πάει την προηγούμενη φορά. Στο αττικό εκτός από τα 500 θα πάρουν και ένα σκασμό λεφτά για τη νοσηλεία.
Δεν τους κατηγορώ, μιας και είναι αυτή η πολιτική τους.
Kikiriki
Kikiriki
Γατού Fan Park
Γατού Fan Park

Θηλυκό
Γάτα
Ηλικία : 48
Τόπος : Zωγράφου
Αριθμός γατουνίων : Δυο διαβολάκια και τον Μαγιούλη, στην καρδιά......
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Καλοκαίριιιιιιι !
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Φρέγια και Ντάκιρι
Ημερομηνία Εγγραφής : 29/07/2008
Mood : Η ατυχία είναι το δεύτερο μου όνομα.. M_sad

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Η ατυχία είναι το δεύτερο μου όνομα.. Empty Απ: Η ατυχία είναι το δεύτερο μου όνομα..

Δημοσίευση από houlieta Δευ Οκτ 21, 2013 10:15 pm

Ευχομαι πραγματικά να πάνε όλα καλά, αλλά Νικο, εγω αυτό το "δε μπορω να τους στερήσω το μπαλκόνι" δεν το καταλαβαίνω...
Η το κλείνεις και το κάνεις ασφαλές ή τους κλείνεις την πόρτα και βαζεις την άμμο μέσα. Απλά πράγματα.
Και μη νομίζεις ότι η πατσαβουρίτσα είναι ασφαλής ή οτι "εχει μάθει"..
Κινδυνευει και εκείνη, αν δει κάτι, ένα πουλί, ένα έντομο, αν τρομάξει για οποιονδηποτε λόγο, μπορεί και εκείνη να πέσει...
Συγνώμη που κολλάω σε αυτό, μπορεί να με θεωρείτε όλοι αναίσθητη, αλλά από την στιγμή που ανεβάζουμε ένα ζώο στον 5ο όροφο, οφείλουμε λίγο να το προστατεύσουμε...
houlieta
houlieta
Εφτάψυχος-η M^o-o^derator
Εφτάψυχος-η M^o-o^derator

Θηλυκό
Μαϊμου
Ηλικία : 43
Τόπος : Crazy Waters
Αριθμός γατουνίων : 3 (Ο.ο)
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Χειμώνας
Motto : ...and I whispered to the horse: Trust no man in whose eyes you don't see yourself reflected as an equal...
Ημερομηνία Εγγραφής : 15/03/2012
Mood : Η ατυχία είναι το δεύτερο μου όνομα.. M_skat10

http://www.dpgr.gr/usergalleries/index.php?cat=15102

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Η ατυχία είναι το δεύτερο μου όνομα.. Empty Απ: Η ατυχία είναι το δεύτερο μου όνομα..

Δημοσίευση από tegonikos Δευ Οκτ 21, 2013 10:22 pm

Θα την πάρω σίγουρα την γιατρό στην Νίκαια τηλέφωνο και μάλιστα θα πάω και απο κει με τις εξετάσεις στο χέρι. Τα 500 ευρώ είναι πραγματικά ψίχουλα για την μπαλίτσα μου..το θέμα είναι ότι δεν υπάρχουν..αν υπήρχαν να είσαι σίγουρη ότι και ποσοστά επιτυχίας 0,01% να μου έδιναν, εγώ θα προχωρούσα κανονικά στην επέμβαση και δεν θα το σκεφτόμουν καθόλου...κάθε πιθανότητα είναι πολύ σημαντική για έναν ζωντανό πλάσμα. Θα δούμε αύριο...είναι πολύ σημαντική μέρα..
tegonikos
tegonikos
Junior Cat
Junior Cat

Άντρας
Γάτα
Ηλικία : 49
Τόπος : Athens
Αριθμός γατουνίων : δύο...η πατσαβουρίτσα και το αγγελούδι μπαλίτσα!
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Αίθριος
Ημερομηνία Εγγραφής : 23/05/2012
Mood : Η ατυχία είναι το δεύτερο μου όνομα.. M_skat10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Η ατυχία είναι το δεύτερο μου όνομα.. Empty Απ: Η ατυχία είναι το δεύτερο μου όνομα..

Δημοσίευση από tegonikos Δευ Οκτ 21, 2013 10:39 pm

houlieta έγραψε:Ευχομαι πραγματικά να πάνε όλα καλά, αλλά Νικο, εγω αυτό το "δε μπορω να τους στερήσω το μπαλκόνι" δεν το καταλαβαίνω...
Η το κλείνεις και το κάνεις ασφαλές ή τους κλείνεις την πόρτα και βαζεις την άμμο μέσα. Απλά πράγματα.
Και μη νομίζεις ότι η πατσαβουρίτσα είναι ασφαλής ή οτι "εχει μάθει"..
Κινδυνευει και εκείνη, αν δει κάτι, ένα πουλί, ένα έντομο, αν τρομάξει για οποιονδηποτε λόγο, μπορεί και εκείνη να πέσει...
Συγνώμη που κολλάω σε αυτό, μπορεί να με θεωρείτε όλοι αναίσθητη, αλλά από την στιγμή που ανεβάζουμε ένα ζώο στον 5ο όροφο, οφείλουμε λίγο να το προστατεύσουμε...
η γάτα έχει ένστικτο αυτοσυντήρησης. Καμία γάτα δεν θα σκαρφαλώσει σε ένα ψηλό δέντρο και αν τρομάξει θα πέσει κάτω. Το θέμα είναι ότι όσο είναι μικρές αρέσκονται στο να εξερευνούν τον χώρο, μεγάλες ξέρουν, γνωρίζουν και έχουν εμπειρίες. Οταν όμως είναι μικρές τότε υπάρχει πρόβλημα διότι θέλουν να εξερευνήσουν τα πάντα, εκεί πρέπει να είσαι προσεκτικός.
Το μπαλκόνι δεν μπορώ να το κλείσω μέχρι το ταβάνι διότι απαγορεύεται απο τους κανονισμούς της πολυκατοικίας (θέμα εμφάνισης), απο την άλλη θεωρώ ότι το ζώο πρέπει να έχει πρόσβαση σε χώρο που να έχει φρέσκο αέρα και ήλιο, δεν μου πάει να το κλείσω μέσα στο διαμέρισμα μόνιμα.
Εξάλου στο μπαλκόνι βγαίνω και εγώ συνέχεια και με ακολουθούν , κάθονται δίπλα μου κ.τ.λ. Πετάγομαι να βάλω ένα ποτήρι νερό...τσούπ έγινε το κακό π.χ. Εγώ προτίμησα να μάθουν το μπαλκόνι και τα όρια του ώστε να μην αποτελεί μόνιμο άγχος για εμένα. Το μπαλκόνι μου είναι τσιμεντένιο και όχι με κάγκελα, τα ζώα δεν βλέπουν απο κάτω.
Η πατσαβουρίτσα πέρασε απο το στάδιο της μπαλίτσας και με ιδιαίτερη προσοχή έμαθε, δεν την ενδιαφέρει πλέον τι γίνεται εκτός μπαλκονιού και βγαίνει ελάχιστα. Η μπαλίτσα ήταν στο στάδιο της εξερεύνησης σαν μικρότερη και δεν πρόλαβε να περάσει στο επόμενο στάδιο.
Το μπαλκόνι είναι ενεργό μέρος του σπιτιού μου (βγαίνω να καπνίσω, να πιώ καφέ, να χαζέψω) και δεν μπορώ να το απομονώσω και να θέλω.
Βέβαια αν με ρωτήσεις τώρα, θα σου πω ότι προτιμούσα να το σφράγιζα εντελώς ακόμη και για μένα, παρά αυτό που συνέβη...
tegonikos
tegonikos
Junior Cat
Junior Cat

Άντρας
Γάτα
Ηλικία : 49
Τόπος : Athens
Αριθμός γατουνίων : δύο...η πατσαβουρίτσα και το αγγελούδι μπαλίτσα!
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Αίθριος
Ημερομηνία Εγγραφής : 23/05/2012
Mood : Η ατυχία είναι το δεύτερο μου όνομα.. M_skat10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Η ατυχία είναι το δεύτερο μου όνομα.. Empty Απ: Η ατυχία είναι το δεύτερο μου όνομα..

Δημοσίευση από houlieta Δευ Οκτ 21, 2013 10:48 pm

Νίκο, κάνεις λάθος - όπως κάνουν όλοι όσοι αφήνουν γατες σε μπαλκόνια αφύλαχτα - και νομίζεις ότι το "κακό" μπορεί να γίνει μέχρι καποια στιγμή.
Μπορεί να γίνει οποιαδήποτε στιγμή, όσων ετών και αν είναι η γάτα, αν διαβάσεις λίγο θα δεις εκατοντάδες μαρτυρίες...
Λυπάμαι που δεν μπορώ να σε κάνω να το καταλάβεις, ελπίζω μόνο να μην ξανατυχει κατι κακό...

Ευχομαι ολόψυχα η μικρή να επανέλθει... Sad 
houlieta
houlieta
Εφτάψυχος-η M^o-o^derator
Εφτάψυχος-η M^o-o^derator

Θηλυκό
Μαϊμου
Ηλικία : 43
Τόπος : Crazy Waters
Αριθμός γατουνίων : 3 (Ο.ο)
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Χειμώνας
Motto : ...and I whispered to the horse: Trust no man in whose eyes you don't see yourself reflected as an equal...
Ημερομηνία Εγγραφής : 15/03/2012
Mood : Η ατυχία είναι το δεύτερο μου όνομα.. M_skat10

http://www.dpgr.gr/usergalleries/index.php?cat=15102

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Η ατυχία είναι το δεύτερο μου όνομα.. Empty Απ: Η ατυχία είναι το δεύτερο μου όνομα..

Δημοσίευση από Kikiriki Δευ Οκτ 21, 2013 11:01 pm

Πραγματικά δεν έχει να κάνει με την ηλικία και ούτε καν με το αν είναι στειρωμένα ή όχι. Δυστυχώς... Και σε καταλαβαίνω γιατί και εγώ τα έχω ελεύθερα στο μπαλκόνι και παρόλο που μένω στον 1ο πάντα ανησυχώ...
Kikiriki
Kikiriki
Γατού Fan Park
Γατού Fan Park

Θηλυκό
Γάτα
Ηλικία : 48
Τόπος : Zωγράφου
Αριθμός γατουνίων : Δυο διαβολάκια και τον Μαγιούλη, στην καρδιά......
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Καλοκαίριιιιιιι !
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Φρέγια και Ντάκιρι
Ημερομηνία Εγγραφής : 29/07/2008
Mood : Η ατυχία είναι το δεύτερο μου όνομα.. M_sad

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Η ατυχία είναι το δεύτερο μου όνομα.. Empty Απ: Η ατυχία είναι το δεύτερο μου όνομα..

Δημοσίευση από Φανούλα Δευ Οκτ 21, 2013 11:46 pm

ενα απο τα καλα της επαρχιας ειναι πως δεν μενουν γατες σε πολυκατοικιες ειδικα σε χωρια και δεν κινδυνευουν απο πτωσεις αλλά απο φολες επι το πλειστον..
Φανούλα
Φανούλα
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Μαϊμου
Ηλικία : 43
Αριθμός γατουνίων : 4 την Σισσυ, την Μιννι, τον ακταιο και την αμαντα
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Καλοκαιρία πάντα
Ημερομηνία Εγγραφής : 07/08/2013
Mood : Η ατυχία είναι το δεύτερο μου όνομα.. Anger2

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Σελίδα 1 από 9 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Επόμενο

Επιστροφή στην κορυφή

- Παρόμοια θέματα

 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης