gatospito
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Μύκητες και μεταφορά γάτας

4 απαντήσεις

Πήγαινε κάτω

Μύκητες και μεταφορά γάτας Empty Μύκητες και μεταφορά γάτας

Δημοσίευση από konstans Δευ Σεπ 02, 2013 2:31 pm

Καλησπέρα!
Πριν από ενάμιση μήνα περίπου βρήκα στο δρόμο ενα μωρογατάκι.
Αν και δεν συμπαθούσα πότε τις γάτες (ανέκαθεν είχαμε σκύλο) , κρατησα τη μικρή γατούλα, την πήγα σε κτηνίατρο, εκανε τα εμβολια της κ οπως όλα τα μωρα γατιά, ειχε μύκητες.
Ακολουθησα τις οδηγίες της γιατρού, η οποία συνέστησε μόνο τοπική επάλειψη με αλοιφή κ μου είπε πως μετά από 4-5 μέρες π θα χρησιμοποιεί τη κρεμα, δε διατρέχουμε πλέον κίνδυνο να κολλησουμε κι εμείς.
Οι μύκητες από την γάτα έφυγαν, εγω πρόσφατα κόλλησα, αλλα δεν με πείραξε, βαζω αλοιφη κ εχει αρχίσει να υποχωρεί, αλλα πριν από 3 μέρες κόλλησε και ο σκύλος (τα έχουμε και τα δύο στον κήπο). Ο σκύλος τώρα ακολουθεί θεραπεία με αφρόλουτρα-μπεταντιν και χάπια.
Επειδη εγω με τη γατούλα θα ταξιδεψουμε σύντομα κ θα μενει μέσα στο διαμερισμά μου, σκέφτομαι μηπως είναι καλύτερα να την κανω μπανιο με ειδικο αφρολουτρο για να αποφυγω την πιθανοτητα να μεταφερθούν οι μύκητες και στο διαμέρισμα, καθώς υποπτεύομαι πως είναι υγιής μικροβιοφορέας.
Καμιά γνώμη;

Ευχαριστώ ! fancat

konstans
Kitten
Kitten

Θηλυκό
Φίδι
Ηλικία : 34
Αριθμός γατουνίων : 1
Ημερομηνία Εγγραφής : 02/09/2013

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Μύκητες και μεταφορά γάτας Empty Απ: Μύκητες και μεταφορά γάτας

Δημοσίευση από ΜαύροςΓάτος Δευ Σεπ 02, 2013 2:36 pm

Δεν εχω ιδεα γιατι δεν εχω κολλησει ποτε μυκητες και δεν ειχα ποτε γατα με τετοιο θεμα.
Ομως θα σε συμβουλευα να ρωτησεις κτηνιατρο για το ειδικο αφρολουτρο γιατι καποια φαρμακα που βαζουμε στους σκυλους στη γατα μπορει να προκαλεσουν μεχρι και θανατο.
Εχω και σκυλο και γατους και το λεω συμφωνα με διαφορες θεραπειες που κατα καιρους χρειαστηκε να κανω στο σκυλο μου.
ΜαύροςΓάτος
ΜαύροςΓάτος
Senior Cat
Senior Cat

Θηλυκό
Ποντικός
Ηλικία : 39
Αριθμός γατουνίων : δύο πανθηράκια!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Όσες ζουν στους αφιλόξενους δρόμους
Ημερομηνία Εγγραφής : 03/11/2012
Mood : Μύκητες και μεταφορά γάτας M_tour10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Μύκητες και μεταφορά γάτας Empty Απ: Μύκητες και μεταφορά γάτας

Δημοσίευση από houlieta Δευ Σεπ 02, 2013 4:00 pm

Σύμφωνα με τον κτηνίατρό μας, το συντριπτικό ποσοστό γατιών είναι φορείς μυκητων...
Κι ας μην δουμε ποτε τα σημάδια του μυκητα πάνω τους.
Συνηθως τα βλέπουμε στους σκυλους μας, όσοι έχουμε και σκύλο, γιατι κολλάνε ευκολα από τις γάτες (εφόσον ζουν μαζί)...
Νομίζω αν κάνεις μια καλή θεραπεία με αμπούλες παρασίτων που είναι και για εξω και για ενδο - παράσιτα (δλδ 3 αμπούλες με διαφορά 15 ημερων η μία από την άλλη), θα είστε εντελώς οκ!...
houlieta
houlieta
Εφτάψυχος-η M^o-o^derator
Εφτάψυχος-η M^o-o^derator

Θηλυκό
Μαϊμου
Ηλικία : 43
Τόπος : Crazy Waters
Αριθμός γατουνίων : 3 (Ο.ο)
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Χειμώνας
Motto : ...and I whispered to the horse: Trust no man in whose eyes you don't see yourself reflected as an equal...
Ημερομηνία Εγγραφής : 15/03/2012
Mood : Μύκητες και μεταφορά γάτας M_skat10

http://www.dpgr.gr/usergalleries/index.php?cat=15102

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Μύκητες και μεταφορά γάτας Empty Απ: Μύκητες και μεταφορά γάτας

Δημοσίευση από tia Δευ Σεπ 02, 2013 4:40 pm

έχει διάφορα σαμπουάν για μύμητες αλλα καλό θα είναι να ρωτήσεις την κτηνιατρο σου εαν μπορείς να τον λούσεις με αυτό του σκυλου!
γιατί δεν σας έδωσε σιροπάκι να τελειώνετε μια και καλή??
ίσως να είναι πολύ μικρο το γατάκι...
tia
tia
Gatus Xenitemenus
Gatus Xenitemenus

Θηλυκό
Ποντικός
Ηλικία : 39
Τόπος : Ιταλία
Αριθμός γατουνίων : 4 ζουζούνια σπίτι: τον Othello την Luna τον καρπό του έρωτα τους τον Liu και την Brighitta + 2 τσουτσουκάκια τον Luther και την Goldene που ζούνε με τους γονείς μου!
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : χειμώνας κρύοο παγωνιαααά
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Freddochino amore mio ti voglio solo mio!!
Motto : La felicita' puo' essere misurata in gatti...piu' gatti hai,piu' felice sei!!
Ημερομηνία Εγγραφής : 03/01/2012
Mood : Μύκητες και μεταφορά γάτας M_tour10

http://www.walkurepersians.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επιστροφή στην κορυφή

- Παρόμοια θέματα

 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης