gatospito
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Αδέσποτο με πρόβλημα στα μάτια.

4 απαντήσεις

Πήγαινε κάτω

Αδέσποτο με πρόβλημα στα μάτια. Empty Αδέσποτο με πρόβλημα στα μάτια.

Δημοσίευση από JoHnP Κυρ Αυγ 18, 2013 3:35 pm

Καλησπέρα σας.θα ήθελα αν κάποιος με περισσότερη εμπειρία απο εμένα μπορεί να βοηθήσει.
Μία γάτα προ 1-2 εβδομάδες έφερε στον κήπο μου 2 αρσενικά γατάκια.Το ένα είχε κλειστό το μάτι με τσίμπλες κτλ το άλλο ήταν μια χαρά.
Εδώ και μια βδομάδα το "άρρωστο" έγινε καλά και το άλλο που δεν έιχε τπτ έχει τώρα πρόβλημα και απο τα 2 του μάτια.
Αρχικά έλεγα οτι θα του περάσει όπως και στο αδερφάκι του.Αντιθέτως αυτό χειροτερεύει.Εχει πρηστεί η περιοχή του ενός ματιού πολύ.
Πρόσπάθησα με ένα βαμβάκι ποτισμένο με ορό και τα καθάρισα,ανοίξανε, και του έσταξα δάκρυα.Το πρήξημο δεν φεύγει ούτε σταματάει να βγάζει
τσίμπλες ή πυον δεν ξέρω τι είναι.Τα μάτια του τα ανοίγει αλλα δεν φαίνεται το μάτι όπως θα έπρεπε, η κόρη κτλ.Εχει σαν μία ασπρη μεμβράνη που το καλύπτει και δεν
μπορώ να καταλάβω τι είναι.Τέλος να προσθέσω οτι μένω σε επαρχία και δεν έχουμε κτηνίατρο εδώ.Πώς μπορώ να το βοηθήσω δεν μπορώ να το βλέπω ετσι ,σταναχωριέμαι
που το βλέπω αβοήθητο και κουλουριασμενο όλη την μέρα.Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
Γιάννης.

JoHnP
Kitten
Kitten

Άντρας
Κατσίκα
Ηλικία : 44
Αριθμός γατουνίων : 3
Ημερομηνία Εγγραφής : 18/08/2013

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Αδέσποτο με πρόβλημα στα μάτια. Empty Απ: Αδέσποτο με πρόβλημα στα μάτια.

Δημοσίευση από Kikiriki Κυρ Αυγ 18, 2013 7:35 pm

Check εδώ http://www.gatospito.com/t10264-topic, για να μη τα ξαναγράφω.
Αν δεν βρεις σιρόπι vibramicyn πάρε χαπάκι και δώσε 1/4 την ημέρα.
Η ασθένεια λέγεται ρονοτραχείτιδα και είναι συνήθης στα αδεσποτάκια. Αν δεν αντιμετωπιστεί μπορεί να προκαλέσει ως και ολική τύφλωση.
Αν το καθαρίζεις, καλύτερα με φυσιολογικό ορό ή με χαμομήλι ( βράζεις το χαμομήλι και το αφήνεις να κρυώσει)
Ευχομαι να βελτιωθεί
Kikiriki
Kikiriki
Γατού Fan Park
Γατού Fan Park

Θηλυκό
Γάτα
Ηλικία : 48
Τόπος : Zωγράφου
Αριθμός γατουνίων : Δυο διαβολάκια και τον Μαγιούλη, στην καρδιά......
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Καλοκαίριιιιιιι !
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Φρέγια και Ντάκιρι
Ημερομηνία Εγγραφής : 29/07/2008
Mood : Αδέσποτο με πρόβλημα στα μάτια. M_sad

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Αδέσποτο με πρόβλημα στα μάτια. Empty Απ: Αδέσποτο με πρόβλημα στα μάτια.

Δημοσίευση από JoHnP Δευ Αυγ 19, 2013 12:29 pm

Σ'ευχαριστώ πολύ ελπίζω να γίνει καλά, ειναι και όμορφο Smile

JoHnP
Kitten
Kitten

Άντρας
Κατσίκα
Ηλικία : 44
Αριθμός γατουνίων : 3
Ημερομηνία Εγγραφής : 18/08/2013

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Αδέσποτο με πρόβλημα στα μάτια. Empty Απ: Αδέσποτο με πρόβλημα στα μάτια.

Δημοσίευση από Kikiriki Δευ Αυγ 19, 2013 1:31 pm

Μακάρι ! Βάλε και φωτογραφίες αν θες, ειδικά από τα μάτια να σοθ πω καλύτερα.
Α και η ασθένεια λέγεται ρΙνοτραχείτιδα και όχι ρΟνοτραχείτιδα που είχα γράψει Smile 
(σε περίπτωση που θες να ψάξεις στο νετ, στο λέω)
Kikiriki
Kikiriki
Γατού Fan Park
Γατού Fan Park

Θηλυκό
Γάτα
Ηλικία : 48
Τόπος : Zωγράφου
Αριθμός γατουνίων : Δυο διαβολάκια και τον Μαγιούλη, στην καρδιά......
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Καλοκαίριιιιιιι !
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Φρέγια και Ντάκιρι
Ημερομηνία Εγγραφής : 29/07/2008
Mood : Αδέσποτο με πρόβλημα στα μάτια. M_sad

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Αδέσποτο με πρόβλημα στα μάτια. Empty Απ: Αδέσποτο με πρόβλημα στα μάτια.

Δημοσίευση από Gatoplikti Δευ Αυγ 19, 2013 5:42 pm

Καλως ήρθες.
Το κολλύρο tοbrex ειναι μια σταγονα αλλα να μπει ολη ομως, στο κάθε μάτι 2 φορες την ημέρα (ανα 12 ώρες).

Κική επεμβαινω στα λεγομενα σου αλλα το ακουω συχνα αυτο το 1/4 χάπι και απο γιατρους και θα ήθελα να το αναφέρω.

Το σιροπι vibramycin ειναι 1ml ανα κιλο γάτας ανα 24 ώρες.
To 1ml σιροπιου περιέχει 10mg δραστικής ουσιας.
Το χάπι περιέχει 100mg δραστικής ουσιας και το 1/4 χαπιού ειναι για 2,5 κιλά γάτα.

Αυτα σύμφωνα με τις οδηγιες της γιατρου μου. Τώρα γιατι πολλές φορες λένε δώσε στο γατάκι που μπορει να ειναι και ένα κιλο,το 1/4 απο το χάπι δεν το καταλαβαινω, ισως γιατι δεν κοβεται.

Η θεραπεια κατα τον γιατρο μου για την αντιβιωση θα πρέπει να εινα κατ ελάχιστον 15 μέρες. Το κολλύριο μέχρι να καθαρισει το μάτι και να μην βγάζει παχύρευστα υγρά. 7-10 μέρες συνήθως.

Επισης επειδή εμενα το τοbrex έκανε αντιδραση και κοκκινιζε το μάτι της μικρής μου έδωσε εναλλακτικα το κολλύριο thilocof. Πιο ακριβο αυτο.

Τα αναφέρω ολα αυτα επειδη βλέπω οτι γράφονται διαφορετικα πράγματα για τις δοσολογιες. Εαν νομιζετε οτι δεν πρέπει να αναφέρονται σβήστε το. Βλέπω ομως οτι αναφέρονται κατα καιρούς και αυτο με το χάπι μου έχει προκαλέσει προβληματισμο.

Εαν ομως το ματι δεν θεραπευτει ή μπορει να χρειάζεται κορτιζονη θα πρέπει οπωσδήποτε να το δει το γατάκι γιατρος.
Gatoplikti
Gatoplikti
Γατόπληκτη
Γατόπληκτη

Θηλυκό
Βουβάλι
Ηλικία : 50
Τόπος : Αθήνα
Αριθμός γατουνίων : 2
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : To Μαντολίνι!!
Motto : "THE STALKER"
Ημερομηνία Εγγραφής : 19/09/2012
Mood : Αδέσποτο με πρόβλημα στα μάτια. M_choco

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Αδέσποτο με πρόβλημα στα μάτια. Empty Απ: Αδέσποτο με πρόβλημα στα μάτια.

Δημοσίευση από Kikiriki Δευ Αυγ 19, 2013 8:23 pm

Δεν κόβεται εύκολα γι' αυτό.
Ο δικός μου ο κτηνίατρος λέει όχι κορτιζόνη γιατί μπορεί να τυφλωθεί.
Εγώ πάντως όσο φορές έχω δώσει τομπρεξ δεν πάθανε τίποτα.
Kikiriki
Kikiriki
Γατού Fan Park
Γατού Fan Park

Θηλυκό
Γάτα
Ηλικία : 48
Τόπος : Zωγράφου
Αριθμός γατουνίων : Δυο διαβολάκια και τον Μαγιούλη, στην καρδιά......
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Καλοκαίριιιιιιι !
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Φρέγια και Ντάκιρι
Ημερομηνία Εγγραφής : 29/07/2008
Mood : Αδέσποτο με πρόβλημα στα μάτια. M_sad

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Αδέσποτο με πρόβλημα στα μάτια. Empty Απ: Αδέσποτο με πρόβλημα στα μάτια.

Δημοσίευση από Gatoplikti Τρι Αυγ 20, 2013 1:46 am

Kikiriki έγραψε:Δεν κόβεται εύκολα γι' αυτό.  
Ο δικός μου ο κτηνίατρος  λέει όχι κορτιζόνη γιατί μπορεί να τυφλωθεί.
Εγώ πάντως όσο φορές έχω δώσει τομπρεξ δεν πάθανε τίποτα.
Η κορτιζονη απαγορεύεται δια ροπάλου!! εννοειται, και το δίνουμε μονο εάν το πει ο γιατρος και αφου εξετάσει το ζώο, διοτι μπορει και να τυφλωθεί. Για αυτο έγραψα στο τέλος οτι εάν δεν θεραπευτει ή χρειάζεται τέτοιο φάρμακο θα πρέπει να το δει γιατρος οπωσδήποτε.

Το κολλύριο που ανέφερα το thilocof ειναι νεο, εναλλακτικο του tobrex και δεν έχει κορτιζονη. Ουτε εμένα έπαθε τιποτα με το tobrex.
Δεν λέω οτι ειναι κακο φάρμακο, απλά σε εμένα έπαθε 3 φορες θέμα με τα ματια και την τρίτη φορα ειχε πολύ άσχημο ερεθισμο και μάτωνε κιολας απο τα ξυσιματα. Όποτε της έβαζα tobrex το μάτι κοκκίνιζε και γινοταν το χρώμα σαν μωβ κάπως. Έκανε αντιδραση, οποτε η γιατρος το άλλαξε εκεινη την φορα σε thilocof. Το προβλημα της το διαστημα εκείνο ήταν τετοιο, που απαιτούσε και δεύτερο κολλύριο με κορτιζονη.
Gatoplikti
Gatoplikti
Γατόπληκτη
Γατόπληκτη

Θηλυκό
Βουβάλι
Ηλικία : 50
Τόπος : Αθήνα
Αριθμός γατουνίων : 2
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : To Μαντολίνι!!
Motto : "THE STALKER"
Ημερομηνία Εγγραφής : 19/09/2012
Mood : Αδέσποτο με πρόβλημα στα μάτια. M_choco

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Αδέσποτο με πρόβλημα στα μάτια. Empty Απ: Αδέσποτο με πρόβλημα στα μάτια.

Δημοσίευση από kat-cats Πεμ Αυγ 22, 2013 2:24 pm

Με αφορμή το θέμα, σόρυ εκ των προτέρων για την κατάχρηση, να ρωτήσω κάτι....;; η θεραπεία για τη ρινοτραχίτιδα αναφέρετε ότι πρέπει να δίνεται για 15 ημέρες κατ' ελάχιστον....εμάς η γιατρός μας έκανε θεραπεία για 9 ημέρες (ενέσιμη αντιβίωση - sinolux - λογω του ότι δεν έτρωγε τίποτα ο μικρός αρχικά ή έκανε εμετό) και μετά σταματήσαμε.....και σήμερα θα κάνει εμβόλιο ο μικρός. Δεν ήθελε να συνεχίσουμε άλλο τη θεραπεία εφόσον σε γενικές γραμμές είναι καλά ο μικρός, γιατί προτιμά να τον εμβολιάσει. Βέβαια τα ματάκια καθάρισαν αμέσως από την πρώτη ημέρα. Το μόνο που βλέπω τώρα (από τη Δευτέρα) είναι κάποια φτερνίσματα μέσα στην ημέρα που βγάζει που και που κάποιες μιξούλες κιτρινωπο-ασπρωπές και η ανασούλα του κάποιες φορές είναι σαν να ακούγεται ελαφρύ "βράσιμο". Μήπως έπρεπε να πάρει κι άλλο αντιβίωση και δεν πρέπει να κάνει εμβόλιο ακόμα...;
kat-cats
kat-cats
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Κατσίκα
Ηλικία : 56
Τόπος : Αγ. Παρασκευή, Αθήνα
Αριθμός γατουνίων : 2 & 1 αγγελάκι
Ημερομηνία Εγγραφής : 27/03/2011

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Αδέσποτο με πρόβλημα στα μάτια. Empty Απ: Αδέσποτο με πρόβλημα στα μάτια.

Δημοσίευση από Gatoplikti Πεμ Αυγ 22, 2013 3:38 pm

Κατερινα μου γιατροι δεν ειμαστε εμεις. Εγώ ανέφερα τις οδηγιες που μου έδωσε η γιατρος μου για θεραπεια αδέσποτου με προβλημα. Τωρα εδω αναφέρεις περίπτωση που έχει δει ο γιατρος σου και ειναι ο αρμοδιος να κρινει. Εγω θα ειχα επιφυλάξεις στην θέση σου και θα ανέφερα στον γιατρο τα συμπτώματα αυτα που λές, με τον φοβο να μην τον ρίξει το εμβολιο και άλλο. Κατα την ταπεινή μου άποψη θεωρώ οτι το ζώο πρέπει να έχει ξεπεράσει την ασθένεια για να εμβολιαστει. Τώρα αμα μου λές μύξες και βρασιμο... Κανε μια συζητηση με τον γιατρο και ρώτα την γιατι προτεινει να εμβολιαστει τώρα;.
Gatoplikti
Gatoplikti
Γατόπληκτη
Γατόπληκτη

Θηλυκό
Βουβάλι
Ηλικία : 50
Τόπος : Αθήνα
Αριθμός γατουνίων : 2
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : To Μαντολίνι!!
Motto : "THE STALKER"
Ημερομηνία Εγγραφής : 19/09/2012
Mood : Αδέσποτο με πρόβλημα στα μάτια. M_choco

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Αδέσποτο με πρόβλημα στα μάτια. Empty Απ: Αδέσποτο με πρόβλημα στα μάτια.

Δημοσίευση από Kikiriki Πεμ Αυγ 22, 2013 5:51 pm

Κάνε της μια συζήτηση για να είσαι  σίγουρη!
Kikiriki
Kikiriki
Γατού Fan Park
Γατού Fan Park

Θηλυκό
Γάτα
Ηλικία : 48
Τόπος : Zωγράφου
Αριθμός γατουνίων : Δυο διαβολάκια και τον Μαγιούλη, στην καρδιά......
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Καλοκαίριιιιιιι !
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Φρέγια και Ντάκιρι
Ημερομηνία Εγγραφής : 29/07/2008
Mood : Αδέσποτο με πρόβλημα στα μάτια. M_sad

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Αδέσποτο με πρόβλημα στα μάτια. Empty Απ: Αδέσποτο με πρόβλημα στα μάτια.

Δημοσίευση από kat-cats Παρ Αυγ 23, 2013 9:26 am

Πήγαμε χθες στη γιατρό και το συζήτησα μαζί της! μου είπε πως η κατάστασή του είναι πολύ καλή και πως οι μιξούλες αυτές είναι λίγες....αφού η διάθεσή του είναι καλή, τρώει, ενεργείται κλπ. προτιμάει να τον εμβολιάσουμε τώρα και αν χρειαστεί, τότε μετά από 1 εβδομάδα θα μπορούσαμε να δώσουμε αντιβίωση. Θεωρεί ότι η πολύ αντιβίωση ρίχνει το ανοσοποιητικό. Οσο για την αναπνοή του μας είπε ότι είναι από τη ρινοτραχίτιδα δεν είναι ανησυχητικό. Οπότε ο μικρός εμβολιάστηκε και αποπαρασιτώθηκε χθες. Και τουλάχιστον μέχρι σήμερα το πρωί ήταν μια χαρά....είχε κέφια να παίξει, να φάει, μια χαρά τον άφησα!
Μου είπε ότι η ρινοτραχίτιδα είναι μια ίωση που δεν θα τον αφήσει ποτέ ολοκληρωτικά και μπορεί κατά περιόδους ανάλογα τον οργανισμό να αναζοπυρώνεται αλλά πιστεύει πιο ελαφριά, ειδικά τώρα που έκανε και το εμβόλιο. Επαναληπτικό τώρα μαζί με της λύσσας 12/9 και πιστεύω όλα να είναι καλά για τον μικρούλη!
kat-cats
kat-cats
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Κατσίκα
Ηλικία : 56
Τόπος : Αγ. Παρασκευή, Αθήνα
Αριθμός γατουνίων : 2 & 1 αγγελάκι
Ημερομηνία Εγγραφής : 27/03/2011

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επιστροφή στην κορυφή

- Παρόμοια θέματα

 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης