gatospito
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Λαχανιάσμα!!!

3 απαντήσεις

Πήγαινε κάτω

Λαχανιάσμα!!! Empty Λαχανιάσμα!!!

Δημοσίευση από Iris_fotos Δευ Ιουλ 29, 2013 5:59 pm

Καλησπέρα σε όλους,
Είμαι νέο μέλος εδώ (παρόλο που έχω μακρά προϊστόρια με γάτες).
Αφού λοιπόν "έφυγε" τον Φλεβάρη του 12 ο αγαπημένος μου Fidel μετά από 10 χρόνια συμβίωσης λόγω νεφρικής ανεπάρκειας (που δυστυχώς την αντιλήφθηκα αργά) φέτος τον Μάιο πήρα από εκτροφέα ένα πανέμορφο Ragdoll, τον Ροδόλφο.
Τον έχει δει κτηνίατρος ήδη δύο φορές (εκτός των εμβολιών που είχαν ήδη γίνει από την εκτροφέα όταν τον παρέλαβα σε ηλικία περίπου 4 μηνών), χωρίς παρόλα αυτά να γίνουν ιδιαίτερες εξετάσεις άιματος ή άλλες καθώς το γατάκι δείχνει υγιές.
Αυτό που παρόλα αυτά με προβληματίζει είναι πως όταν ανεβάζω στο σπίτι έναν γατούλι που έχει η ανηψιά μου και παίζουν, ο δικός μου λαχανιάζει έντονα σαν σκύλος και με την γλώσσα έξω. Ο άλλος ο αλανιάρης δεν καταλαβαίνει τίποτα...
Επίσης και ο Fidel και ο Πέρσης που είχα πριν από αυτόν δεν είχαν τέτοιο θέμα.
Το ίδιο το κάνει καμιά φορά και όταν τον μεταφέρω με τον σάκο μεταφοράς από την Αθήνα σε νησί του Αργοσαρωνικού, όταν ιδιαίετερα έχει ζέστη ή δείχνει να έχει αγχωθεί όντας πολύ ώρα στον σάκο μεταφοράς....
Κατά τα άλλα είναι πλεον 5,5 μηνών γάτος, μεγαλόσωμος, με όρεξη για παιχνίδια, φαγητό και χάδια, δεν δείχνει κάτι άλλο ανησυχητικό που να με κάνει να επιμένω να γίνουν άμεσα εξετάσεις.

Εννοείται πως ρώτησαν τον κτηνίατρό μου τον οποίο εμπιστεύομαι απόλυτα και αυτό που μου είπε είναι πως μερικά γατιά το κάνουν αυτό, χωρίς να είναι πρόβλημα.
Επιπροσθέτως μου είπε πως επί του παρόντος δεν θεωρεί ότι χρειάζεται να τον βάλουμε σε διαδικασία νάρκωσης για να του κάνει ακτινογραφία και να βεβαιωθεί ότι όλα είναι εντάξει, πρότεινε να γίνει σε λίγους μήνες όταν θα προχωρήσω σε στείρωση και θα γίνει έτσι και αλλιώς μια ελαφριά νάρκωση.

Θα ήθελα παρόλα αυτά την γνώμη σας σε αυτό το θέμα, αν και εφόσον κάτι γνωρίζετε ή είχατε προσωπική εμπειρία με κάτι ανάλογο.

Ευχαριστώ θερμά εκ των προτέρων όλους όσουν κάτι να μου πουν επί του θέματος

Βασιλική

Iris_fotos
Kitten
Kitten

Θηλυκό
Βουβάλι
Ηλικία : 50
Τόπος : Athens, Greece
Αριθμός γατουνίων : 1
Ημερομηνία Εγγραφής : 18/04/2013

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Λαχανιάσμα!!! Empty Απ: Λαχανιάσμα!!!

Δημοσίευση από Τζούλι το Κατσούλι Δευ Ιουλ 29, 2013 6:29 pm

Καλησπέρα! Κατ' αρχάς να χαίρεσαι τον γατούλη σου, είμαι σίγουρη ότι θα είναι εξαιρετικό πλάσμα, οι ράγκντολ είναι απίθανες. Λοιπόν, σχετικά με το λαχάνιασμα, δεν είναι απίθανο μετά από έντονη άσκηση/ στρες/ υπερβολική ζέστη, σε κάποιες συμβαίνει χωρίς να υπάρχει πρόβλημα. Ωστόσο, επειδή οι ράγκντολ είναι μια φυλή που κάποιοι αντιπρόσωποί της φέρουν ένα γονίδιο για μυοκαρδιοπάθεια, είναι καλό να προσέχει κανείς τυχόν θέματα του καρδιοαναπνευστικού. Οι γονείς του έχουν κάνει τεστ DNA για το συγκεκριμένο γονίδιο; (HCM νομίζω λέγεται) Ο γιατρός γιατί δεν μπορεί να κάνει ακτινογραφία χωρίς νάρκωση;;;; Τόσο ανήσυχος είναι ο γάτος; Εντύπωση μου κάνει, οι ράγκντολ είναι πολύ ήρεμες. Εμένα στο δικό μου γάτο είχε γίνει ακτινογραφία όταν χρειάστηκε, χωρίς καν να τεθεί ζήτημα νάρκωσης, και δεν είναι τρομερά ήρεμος, μάλλον φυσιολογικός. Επίσης, σχετικά με την καρδιά (το αναπνευστικό συσχετίζεται άμεσα) νομίζω κάνουν και υπερήχους, όχι μόνο ακτινογραφίες, αλλά δεν ξέρω λεπτομέρειες πάνω σε αυτό. Η αλήθεια πάντως είναι ότι προσωπικά αν είχα υποψία για κάποιο θέμα με το αναπνευστικό του ή την καρδιά, δε θα προχωρούσα στη στείρωση ή σε οποιαδήποτε νάρκωση προτού διαπιστώσω τι συμβαίνει... Ελπίζω να μην είναι πάντως τίποτα και να είναι όλα φυσιολογικά.Smile
Τζούλι το Κατσούλι
Τζούλι το Κατσούλι
Γατόπληκτη
Γατόπληκτη

Θηλυκό
Ποντικός
Ηλικία : 39
Τόπος : Γατάγου
Αριθμός γατουνίων : Δυο λευκά θαύματα εντός σπιτιού, η μικρή μου πριγκίπισσα του ονείρου και οι νιαουριστοί μου θαμώνες στον κήπο!!
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Τρελλλλή ηλιοφάνεια και ζέστη!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Ό,τι βγαίνει σε άσπρο, μαύρο, γκρι, πορτοκαλί, μπλε και όλες τις αποχρώσεις και τους συνδυασμούς τους...
Motto : Μια γάτα έχει εννιά ζωές. Στις τρεις πρώτες παίζει, στις τρεις επόμενες γυρίζει, στις τρεις τελευταίες μένει.
Ημερομηνία Εγγραφής : 03/11/2010
Mood : Λαχανιάσμα!!! M_hug

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Λαχανιάσμα!!! Empty Απ: Λαχανιάσμα!!!

Δημοσίευση από Дanae Δευ Ιουλ 29, 2013 11:03 pm

Κι εμένα και οι 2 γάτοι μου λαχανιάζουν κάποιες φορές μετά από πολύ παιχνίδι. Αγύμναστοι...τσ τσ τσ!
Δεν νομίζω ότι είναι κάτι ανησυχητικό & με τόση ζέστη  θα έλεγα ότι είναι και λογικό.
Дanae
Дanae
Γαταποκρίτρια
Γαταποκρίτρια

Θηλυκό
Γάτα
Ηλικία : 36
Τόπος : Ν.Ηράκλειο
Αριθμός γατουνίων : 2 μέσα + τα κηπογατάκια μου
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Βροχερός
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : ΟΛΑ τα γατομωράκια
Motto : Time spent with cats is never wasted, S.F.
Ημερομηνία Εγγραφής : 23/06/2012
Mood : Λαχανιάσμα!!! M_violi

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Λαχανιάσμα!!! Empty Απ: Λαχανιάσμα!!!

Δημοσίευση από Iris_fotos Τρι Ιουλ 30, 2013 3:53 pm

Ευχαριστώ για τα σχόλια και τις απαντήσεις. Θα το ξανασυζητήσω με τον κτηνίατρο (ο οποίος παρόλο που έχει ένα πολύ καλά εξοπλισμένο κτηνιατρικό κέντρο προφανώς δεν έχει υπέρηχο αλλα μόνο ακτινογράφο).
Για την ακτινογραφία η δική μου εμπειρία με τον προηγούμενο γάτο μου είχα πολύ δυσάρεστη εμπειρία και όσες φορές προσπαθήσαμε να του κάνουμε ακτινογραφία το ζώο τρελαινόταν στην κυριολεξία...έπρεπε να τον ναρκώσει. Με τούτον εδώ δε προσπαθήσαμε καν.
Θα επικοινωνήσς και με την εκτροφέα να ρωτήσω και εκείνη την γνώμη της και θα προσπαθήσω να βρω κάποιον κτηνίατρο που να διαθέτει υπέρηχο να του κάνω και να ξέρω που βρίσκομαι.

Ευχαριστώ θερμά

Iris_fotos
Kitten
Kitten

Θηλυκό
Βουβάλι
Ηλικία : 50
Τόπος : Athens, Greece
Αριθμός γατουνίων : 1
Ημερομηνία Εγγραφής : 18/04/2013

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Λαχανιάσμα!!! Empty Απ: Λαχανιάσμα!!!

Δημοσίευση από Τζούλι το Κατσούλι Τρι Ιουλ 30, 2013 3:56 pm

Πάντως, μπορεί να είναι όντως από τη ζέστη, δε χρειάζεται να ανησυχείς ιδιαίτερα. Απλώς εγώ σου είπα και την μικρή άσχημη πιθανότητα για να το έχεις υπόψη σου, γιατί καλύτερα να τα προσέχουμε υπερβολικά από το να παραλείψουμε κάτι. Smile Πολύ κρίμα για την ταλαιπωρία με την ακτινογραφία, δεν είχα πρόβλημα ποτέ, ίσως σας έτυχε. gatoula Εύχομαι όλα καλά!!mati 
Τζούλι το Κατσούλι
Τζούλι το Κατσούλι
Γατόπληκτη
Γατόπληκτη

Θηλυκό
Ποντικός
Ηλικία : 39
Τόπος : Γατάγου
Αριθμός γατουνίων : Δυο λευκά θαύματα εντός σπιτιού, η μικρή μου πριγκίπισσα του ονείρου και οι νιαουριστοί μου θαμώνες στον κήπο!!
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Τρελλλλή ηλιοφάνεια και ζέστη!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Ό,τι βγαίνει σε άσπρο, μαύρο, γκρι, πορτοκαλί, μπλε και όλες τις αποχρώσεις και τους συνδυασμούς τους...
Motto : Μια γάτα έχει εννιά ζωές. Στις τρεις πρώτες παίζει, στις τρεις επόμενες γυρίζει, στις τρεις τελευταίες μένει.
Ημερομηνία Εγγραφής : 03/11/2010
Mood : Λαχανιάσμα!!! M_hug

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επιστροφή στην κορυφή

- Παρόμοια θέματα

 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης