gatospito
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Ενδιαφερομαι να υιοθετήσω ημιαιμο σιαμ γατακι, θηλυκό 4-7 μηνων, αρνητικο στους FIV, FELP και FIP.

+3
funambolo
Δ²
vanvan
7 απαντήσεις

Πήγαινε κάτω

Ενδιαφερομαι να υιοθετήσω ημιαιμο σιαμ γατακι, θηλυκό 4-7 μηνων, αρνητικο στους FIV, FELP και FIP.  Empty Ενδιαφερομαι να υιοθετήσω ημιαιμο σιαμ γατακι, θηλυκό 4-7 μηνων, αρνητικο στους FIV, FELP και FIP.

Δημοσίευση από vanvan Δευ Ιουλ 01, 2013 6:19 am

Γεια σας.
Ενδιαφερομαι να υιοθετησω ένα ημιαιμο σιαμ γατακι. Εχω αδυναμια στις ημιαιμες lynx point, αλλα κι αν δεν βρω, ενα αλλο κοντοτριχο.
Αναζητω να ειναι γενημμενο σε σπιτι, που η μαμα του να κυκλοφορει μονο εντος σπιτιου, να εχει κανει τα εμβολια της και να ειναι αρνητικη στους FIV, FELP και FIP.

Εχω ηδη μια θηλυκη ημιαιμη σιαμ γατουλα 2 χρονών, την οποια λατρευω, που ειναι φορεας του FIP. Οποτε το νεο γατακι θα πρεπει να ειναι πανω απο 4 μηνων ωστε να μπορει να κανει το εμβολιο για τον FIP, το οποιο ειναι σε δυο δοσεις με μεσοδιαστημα, ενος μηνα. Ολα τα ιατρικα εξοδα θα τα καλυψω εγω.

Η υγεια της γατουλας μου ειναι ευαισθητη, και ειναι επιρρεπης στις μολυνσεις, γιαυτο και δεν μπορω να υιοθετησω γατακι που εχει βρεθει στο δρομο, πριν να περασει τουλαχιστον απο καραντινα για τις μολυσματικες ασθενειες.

Παρολαυτα η μπουμπου «ζηταει» παρεα οποτε ειπα να κανω μια αποπειρα μπας και βρω μεσα απο εδω ενα αδερφακι.

Αν κάποιος έχει ή ξερει για κανενα τετοιο γατακι ας μου απαντήσει.

Ευχαριστω πολυ

vanvan
Kitten
Kitten

Θηλυκό
Φίδι
Ηλικία : 46
Αριθμός γατουνίων : 1
Ημερομηνία Εγγραφής : 26/06/2013

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ενδιαφερομαι να υιοθετήσω ημιαιμο σιαμ γατακι, θηλυκό 4-7 μηνων, αρνητικο στους FIV, FELP και FIP.  Empty Απ: Ενδιαφερομαι να υιοθετήσω ημιαιμο σιαμ γατακι, θηλυκό 4-7 μηνων, αρνητικο στους FIV, FELP και FIP.

Δημοσίευση από Δ² Τρι Ιουλ 02, 2013 10:33 pm

Από όσο ξέρω, η γάτα σου δεν κάνει να στρεσσαριστεί (αυτό αυξάνει τον κίνδυνο εμφάνισης της νόσου) και επομένως ίσως θα έπρεπε να ξανασκεφτείς την απόκτηση νέου συγκατοίκου....

Εκτός αυτού, είναι γνωστό πως το εμβόλιο δεν παρέχει 100% προστασία από τον κορωνοϊό, άρα θέτεις τη ζωή και ενός δεύτερου γατιού σε κίνδυνο... Suspect

Παρ'όλα αυτά, επικροτώ τη φιλότιμη προσπάθειά σου να τα κάνεις όλα με τον υπεύθυνο τρόπο. Εύχομαι τα καλύτερα!
Δ²
Δ²
Εφτάψυχος-η M^o-o^derator
Εφτάψυχος-η M^o-o^derator

Θηλυκό
Ημερομηνία Εγγραφής : 02/04/2012
Mood : Ενδιαφερομαι να υιοθετήσω ημιαιμο σιαμ γατακι, θηλυκό 4-7 μηνων, αρνητικο στους FIV, FELP και FIP.  M_yoohoo

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ενδιαφερομαι να υιοθετήσω ημιαιμο σιαμ γατακι, θηλυκό 4-7 μηνων, αρνητικο στους FIV, FELP και FIP.  Empty Απ: Ενδιαφερομαι να υιοθετήσω ημιαιμο σιαμ γατακι, θηλυκό 4-7 μηνων, αρνητικο στους FIV, FELP και FIP.

Δημοσίευση από funambolo Τρι Ιουλ 02, 2013 11:25 pm

Δ² έγραψε:Από όσο ξέρω, η γάτα σου δεν κάνει να στρεσσαριστεί (αυτό αυξάνει τον κίνδυνο εμφάνισης της νόσου) και επομένως ίσως θα έπρεπε να ξανασκεφτείς την απόκτηση νέου συγκατοίκου....

Εκτός αυτού, είναι γνωστό πως το εμβόλιο δεν παρέχει 100% προστασία από τον κορωνοϊό, άρα θέτεις τη ζωή και ενός δεύτερου γατιού σε κίνδυνο... Suspect

Παρ'όλα αυτά, επικροτώ τη φιλότιμη προσπάθειά σου να τα κάνεις όλα με τον υπεύθυνο τρόπο. Εύχομαι τα καλύτερα!

+ άπειρο

Αν είσαι σίγουρη ότι η γατούλα σου ψάχνει παρέα, θα ήταν ίσως καλύτερο να αναζητήσεις μια άλλη γατούλα-φορέα. Έτσι δεν θα κινδυνεύσει να κολλήσει ένα γατάκι που δεν θα είναι φορέας, και θα έχεις κάνει διπλό καλό, γιατί οι φορείς είναι πιο δύσκολο να δοθούν για υιοθεσία (κι εγώ με φορέα συγκατοικώ). flower flower flower flower 
funambolo
funambolo
Γαταμυθού
Γαταμυθού

Θηλυκό
Φίδι
Ηλικία : 58
Τόπος : Twilight Catzone
Αριθμός γατουνίων : τον Shaggy
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Τον Casanova. Τους απογόνους του Casanova. Τους προγόνους του Casanova. Μέχρι και την αμμολεκάνη του Casanova.
Motto : Garfield: I can.. but I won't
Ημερομηνία Εγγραφής : 22/01/2012
Mood : Ενδιαφερομαι να υιοθετήσω ημιαιμο σιαμ γατακι, θηλυκό 4-7 μηνων, αρνητικο στους FIV, FELP και FIP.  M_flush

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ενδιαφερομαι να υιοθετήσω ημιαιμο σιαμ γατακι, θηλυκό 4-7 μηνων, αρνητικο στους FIV, FELP και FIP.  Empty Απ: Ενδιαφερομαι να υιοθετήσω ημιαιμο σιαμ γατακι, θηλυκό 4-7 μηνων, αρνητικο στους FIV, FELP και FIP.

Δημοσίευση από vanvan Τετ Ιουλ 03, 2013 3:54 am

Δ² έγραψε:Από όσο ξέρω, η γάτα σου δεν κάνει να στρεσσαριστεί (αυτό αυξάνει τον κίνδυνο εμφάνισης της νόσου) και επομένως ίσως θα έπρεπε να ξανασκεφτείς την απόκτηση νέου συγκατοίκου....

Εκτός αυτού, είναι γνωστό πως το εμβόλιο δεν παρέχει 100% προστασία από τον κορωνοϊό, άρα θέτεις τη ζωή και ενός δεύτερου γατιού σε κίνδυνο... Suspect

Παρ'όλα αυτά, επικροτώ τη φιλότιμη προσπάθειά σου να τα κάνεις όλα με τον υπεύθυνο τρόπο. Εύχομαι τα καλύτερα!

Εχεις απόλυτο δικιο σε αυτα που λες και με προβληματιζουν...

Απτην αλλη σκεφτομαι να μην την καταδικασω σε μια μοναχικη ζωη(απο γατικης αποψης) λογω δικης μου υπερπροστατευτικοτητας.
Ας κανω οτι καλυτερο μπορω να προστατεψω την υγεια και των δυο γατιων και απο κει και περα ποτε δεν μπορεις να ξερεις 'η να προβλεψεις 100%

Ειναι το συνεχες διλημμα μεταξυ ασφαλειας και ευζωίας, που με τα κατοικίδια έρχεσαι συχνα αντιμετωπος.

vanvan
Kitten
Kitten

Θηλυκό
Φίδι
Ηλικία : 46
Αριθμός γατουνίων : 1
Ημερομηνία Εγγραφής : 26/06/2013

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ενδιαφερομαι να υιοθετήσω ημιαιμο σιαμ γατακι, θηλυκό 4-7 μηνων, αρνητικο στους FIV, FELP και FIP.  Empty Απ: Ενδιαφερομαι να υιοθετήσω ημιαιμο σιαμ γατακι, θηλυκό 4-7 μηνων, αρνητικο στους FIV, FELP και FIP.

Δημοσίευση από vanvan Τετ Ιουλ 03, 2013 4:07 am

funambolo έγραψε:
Δ² έγραψε:Από όσο ξέρω, η γάτα σου δεν κάνει να στρεσσαριστεί (αυτό αυξάνει τον κίνδυνο εμφάνισης της νόσου) και επομένως ίσως θα έπρεπε να ξανασκεφτείς την απόκτηση νέου συγκατοίκου....

Εκτός αυτού, είναι γνωστό πως το εμβόλιο δεν παρέχει 100% προστασία από τον κορωνοϊό, άρα θέτεις τη ζωή και ενός δεύτερου γατιού σε κίνδυνο... Suspect

Παρ'όλα αυτά, επικροτώ τη φιλότιμη προσπάθειά σου να τα κάνεις όλα με τον υπεύθυνο τρόπο. Εύχομαι τα καλύτερα!

+ άπειρο

Αν είσαι σίγουρη ότι η γατούλα σου ψάχνει παρέα, θα ήταν ίσως καλύτερο να αναζητήσεις μια άλλη γατούλα-φορέα. Έτσι δεν θα κινδυνεύσει να κολλήσει ένα γατάκι που δεν θα είναι φορέας, και θα έχεις κάνει διπλό καλό, γιατί οι φορείς είναι πιο δύσκολο να δοθούν για υιοθεσία (κι εγώ με φορέα συγκατοικώ). flower flower flower flower 

Απλα σκεφτομαι οτι το να εχεις μεσα σε ενα σπιτι δυο γατουλες με πεσμένο ανοσοποιητικο, μπορει να οδηγησει σε τρελο φαυλο κυκλο μολυνσεων. Η μια θα γινεται καλα η αλλη θα κολαει.

Ευχαριστω πολυ παντως για την ανταπόκριση.

vanvan
Kitten
Kitten

Θηλυκό
Φίδι
Ηλικία : 46
Αριθμός γατουνίων : 1
Ημερομηνία Εγγραφής : 26/06/2013

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ενδιαφερομαι να υιοθετήσω ημιαιμο σιαμ γατακι, θηλυκό 4-7 μηνων, αρνητικο στους FIV, FELP και FIP.  Empty Απ: Ενδιαφερομαι να υιοθετήσω ημιαιμο σιαμ γατακι, θηλυκό 4-7 μηνων, αρνητικο στους FIV, FELP και FIP.

Δημοσίευση από moukelis Τετ Ιουλ 03, 2013 5:58 am

Καλησπερα και καλωσηρθατε.
Για να καταλαβω,η γατουλα ειναι φορεας του κορωναϊου,ή νοσει με FIP?
moukelis
moukelis
Κάκιστη Εκτροφεύς
Κάκιστη Εκτροφεύς

Θηλυκό
Χοίρος
Ηλικία : 40
Τόπος : Βόλος
Αριθμός γατουνίων : 7 λατρεμένα και δύο αγγελάκια
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Την Πατούσα,τον Μίκυ,τον Shaggy και την Pupa
Motto : Cats are miracles with paws! :-)
Ημερομηνία Εγγραφής : 16/03/2008
Mood : Ενδιαφερομαι να υιοθετήσω ημιαιμο σιαμ γατακι, θηλυκό 4-7 μηνων, αρνητικο στους FIV, FELP και FIP.  M_bubbles

http://www.elvenstar.gr

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ενδιαφερομαι να υιοθετήσω ημιαιμο σιαμ γατακι, θηλυκό 4-7 μηνων, αρνητικο στους FIV, FELP και FIP.  Empty Απ: Ενδιαφερομαι να υιοθετήσω ημιαιμο σιαμ γατακι, θηλυκό 4-7 μηνων, αρνητικο στους FIV, FELP και FIP.

Δημοσίευση από vanvan Πεμ Ιουλ 04, 2013 1:17 am

Είναι φορέας, δεν εχει νοσησει ποτέ. Αλλα το ανοσοποιητικό της μας εχει προβληματίσει. Ενώ κυκλοφορεί μόνο στο σπίτι έχει εμφανίσει κατα καιρους κάποιες μολύνσεις που δεν συνηθίζονται στις εντός σπιτιού(στοματιτιδα, τριχοφάγο). Ετσι και καναμε και τις εξετασεις για τον FIP.

vanvan
Kitten
Kitten

Θηλυκό
Φίδι
Ηλικία : 46
Αριθμός γατουνίων : 1
Ημερομηνία Εγγραφής : 26/06/2013

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ενδιαφερομαι να υιοθετήσω ημιαιμο σιαμ γατακι, θηλυκό 4-7 μηνων, αρνητικο στους FIV, FELP και FIP.  Empty Απ: Ενδιαφερομαι να υιοθετήσω ημιαιμο σιαμ γατακι, θηλυκό 4-7 μηνων, αρνητικο στους FIV, FELP και FIP.

Δημοσίευση από sofia72 Πεμ Ιουλ 04, 2013 8:58 am

Σε καμία περίπτωση δεν πρέπει να έρθει σκόπιμα σε επαφή ένα υγιές ζώο με ένα το οποίο είναι φορέας του κορωναϊού, αλλά και άλλων ασθενειών. Αυτό διότι ο κάθε οργανισμός είναι διαφορετικός και αντιμετωπίζει διαφορετικά τις επιθέσεις στο ανοσοποιητικό. Πόσο μάλιστα ένα μικρό γατάκι. Η FIP παρουσιάζεται από μία μετάλλαξη του ιού στον οργανισμό της γάτας. Δεν μπορούμε να ξέρουμε σε καμία περίπτωση τι μπορεί να γίνει. Συμφωνώ με όσα γράφτηκαν παραπάνω και θέλω να σου τονίσω ότι το άγχος παίζει πάρα πολύ σημαντικό ρόλο σε θέματα υγείας και συμπεριφοράς. Επίσης θα πρέπει να σκεφτείς το κατά πόσο όντως η γάτα σου χρειάζεται παρέα. Αν δεν έχει έρθει ποτέ στη ζωή της μέχρι τώρα σε επαφή με άλλες γάτες, μια νέα γνωριμία μπορεί να της δημιουργήσει πολλά πολλά προβλήματα.
sofia72
sofia72
Kitten
Kitten

Θηλυκό
Ποντικός
Ηλικία : 51
Αριθμός γατουνίων : 3
Ημερομηνία Εγγραφής : 05/07/2012
Mood : Ενδιαφερομαι να υιοθετήσω ημιαιμο σιαμ γατακι, θηλυκό 4-7 μηνων, αρνητικο στους FIV, FELP και FIP.  Welcome

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ενδιαφερομαι να υιοθετήσω ημιαιμο σιαμ γατακι, θηλυκό 4-7 μηνων, αρνητικο στους FIV, FELP και FIP.  Empty Απ: Ενδιαφερομαι να υιοθετήσω ημιαιμο σιαμ γατακι, θηλυκό 4-7 μηνων, αρνητικο στους FIV, FELP και FIP.

Δημοσίευση από moukelis Πεμ Ιουλ 04, 2013 9:05 am

Οι αιματολογικες της πως ειναι;Οι ολικες πρωτεϊνες κτλ;Τι τιτλο εχει;Αν το ζωακι εχει απλα κορωναϊο,το βρισκω παραλογο να μην παιρνετε γατακι γι'αυτο το λογο,ή να ψαχνετε γατακι φορεα απαραιτητα,σε προσφατη ερευνα υπολογιστηκε οτι το 80-90% των γατων ειναι φορεις καποιου στελεχους του ιου,και οτι εξαρταται απο τον καθε οργανισμο αν θα το μεταλλαξει ή οχι.
moukelis
moukelis
Κάκιστη Εκτροφεύς
Κάκιστη Εκτροφεύς

Θηλυκό
Χοίρος
Ηλικία : 40
Τόπος : Βόλος
Αριθμός γατουνίων : 7 λατρεμένα και δύο αγγελάκια
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Την Πατούσα,τον Μίκυ,τον Shaggy και την Pupa
Motto : Cats are miracles with paws! :-)
Ημερομηνία Εγγραφής : 16/03/2008
Mood : Ενδιαφερομαι να υιοθετήσω ημιαιμο σιαμ γατακι, θηλυκό 4-7 μηνων, αρνητικο στους FIV, FELP και FIP.  M_bubbles

http://www.elvenstar.gr

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ενδιαφερομαι να υιοθετήσω ημιαιμο σιαμ γατακι, θηλυκό 4-7 μηνων, αρνητικο στους FIV, FELP και FIP.  Empty Απ: Ενδιαφερομαι να υιοθετήσω ημιαιμο σιαμ γατακι, θηλυκό 4-7 μηνων, αρνητικο στους FIV, FELP και FIP.

Δημοσίευση από vanvan Πεμ Ιουλ 04, 2013 8:11 pm

moukelis έγραψε:Οι αιματολογικες της πως ειναι;Οι ολικες πρωτεϊνες κτλ;Τι τιτλο εχει;Αν το ζωακι εχει απλα κορωναϊο,το βρισκω παραλογο να μην παιρνετε γατακι γι'αυτο το λογο,ή να ψαχνετε γατακι φορεα απαραιτητα,σε προσφατη ερευνα υπολογιστηκε οτι το 80-90% των γατων ειναι φορεις καποιου στελεχους του ιου,και οτι εξαρταται απο τον καθε οργανισμο αν θα το μεταλλαξει ή οχι.

Οι αιματολογικες της ειναι φυσιολογικες. Οσον αφορά τον FIP εχει τιτλο 1/400, ο οποίος θεωρείται χαμηλός.

Το εχω διαβασει κι εγω καπου αυτο που λες για τον κορωνοϊο. Αλλα δυιστανται ρε γαμωτο οι αποψεις.
Κάπου αλλου είχα διαβάσει ότι αυτό το φαινόμενο οφείλεται στην υπερσυγκέντρωση των γατιών σε περιορισμένουν χώρους στις αστικές περιοχές και στον μη ελεγχο αυτων των λοιμοξεων.

Για παράδειγμα κοίταγα τι γίνεται στην αμερική οσον αφορά τις υιοθεσίες ζώων και υπάρχει πολύ αυστηρό πλαίσιο.
Όταν υιοθετείς δηλαδή ενα γατάκι από καταφυγιο ζωων εχει κάνει οπωσδηποτε το τεστ για τις πιο κοινές μολυσματικές ασθένειες (FIV, FELP, FIP). Εδώ δυστυχώς δεν ισχύει αυτό.

Και απόσο ξέρω τουλάχιστον στο κέντρο της αθήνας, υπάρχει έξαρση του FIV για παράδειγμα.

vanvan
Kitten
Kitten

Θηλυκό
Φίδι
Ηλικία : 46
Αριθμός γατουνίων : 1
Ημερομηνία Εγγραφής : 26/06/2013

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ενδιαφερομαι να υιοθετήσω ημιαιμο σιαμ γατακι, θηλυκό 4-7 μηνων, αρνητικο στους FIV, FELP και FIP.  Empty Απ: Ενδιαφερομαι να υιοθετήσω ημιαιμο σιαμ γατακι, θηλυκό 4-7 μηνων, αρνητικο στους FIV, FELP και FIP.

Δημοσίευση από vanvan Πεμ Ιουλ 04, 2013 8:23 pm

sofia72 έγραψε:Σε καμία περίπτωση δεν πρέπει να έρθει σκόπιμα σε επαφή ένα υγιές ζώο με ένα το οποίο είναι φορέας του κορωναϊού, αλλά και άλλων ασθενειών. Αυτό διότι ο κάθε οργανισμός είναι διαφορετικός και αντιμετωπίζει διαφορετικά τις επιθέσεις στο ανοσοποιητικό. Πόσο μάλιστα ένα μικρό γατάκι. Η FIP παρουσιάζεται από μία μετάλλαξη του ιού στον οργανισμό της γάτας. Δεν μπορούμε να ξέρουμε σε καμία περίπτωση τι μπορεί να γίνει. Συμφωνώ με όσα γράφτηκαν παραπάνω και θέλω να σου τονίσω ότι το άγχος παίζει πάρα πολύ σημαντικό ρόλο σε θέματα υγείας και συμπεριφοράς. Επίσης θα πρέπει να σκεφτείς το κατά πόσο όντως η γάτα σου χρειάζεται παρέα. Αν δεν έχει έρθει ποτέ στη ζωή της μέχρι τώρα σε επαφή με άλλες γάτες, μια νέα γνωριμία μπορεί να της δημιουργήσει πολλά πολλά προβλήματα.

Σιγουρη για το αν η γατούλα μου χρειάζεται παρέα προφανώς δεν είμαι σιγουρη και δεν θα μπορούσα να είμαι.
Αυτο νομιζω, μπορει να κάνω κ λάθος.

υ.γ. Την γατούλα την υιοθετησα από σπίτι με πολλές γάτες (14), όπου κιόλας εκεί ήταν πολυ αντικοινωνικη και τσακωνόταν ολη την ώρα. Απτην άλλη στο σπίτι μου που είναι μοναχοκόρη μόλις ακούσει άλλη γάτα απτο μπαλκόνι τρέχει αμέσως και κάθεται και κοιτάζει και νιαουρίζει. Επίσης σε κάποια φάση που είχα υιοθετήσει ένα μωρογατάκι έδειχνε ενδιαφέρον γι'αυτο και δεν ηταν επιθετική. Δυστυχώς το μωρογατάκι αναγκάστηκα να το δωσω πίσω γιατι η κτηνίατρος είδε οτι ήταν πολυ μικρο και δεν μπορουσε να κάνει το εμβόλιο. Και επιπλέον επειδη το είχε βρει μια κοπέλα στο δρόμο έπρεπε να το περάσω κ απο καραντίνα, που το σπίτι μου είναι πολυ μικρο για κατι τετοιο. Και θα ηταν και πολυ κριμα και για το γατακι.

vanvan
Kitten
Kitten

Θηλυκό
Φίδι
Ηλικία : 46
Αριθμός γατουνίων : 1
Ημερομηνία Εγγραφής : 26/06/2013

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ενδιαφερομαι να υιοθετήσω ημιαιμο σιαμ γατακι, θηλυκό 4-7 μηνων, αρνητικο στους FIV, FELP και FIP.  Empty Απ: Ενδιαφερομαι να υιοθετήσω ημιαιμο σιαμ γατακι, θηλυκό 4-7 μηνων, αρνητικο στους FIV, FELP και FIP.

Δημοσίευση από moukelis Πεμ Ιουλ 04, 2013 8:47 pm

Με τετοιο ποσοστο και τελειες αιματολογικες,εγω δε θα φοβομουν ειλικρινα.Εχω ερθει στη θεση σου,με γατακι μας,οπου κοντευαμε να τρελαθουμε,και τελικα δεν ειχε τιποτα απολυτως.Εγω παντως αν ειχα γατακι που να χαριζω θα σου εδινα χωρις δευτερη σκεψη,εχοντας ψαει διεξοδικα το θεμα.Κορωναϊο μπορει να κολλησουν απο οπουδηποτε,και ειναι πραγματικα λαχειο το πως θα το διαχειριστει ο καθε οργανισμος.Τακτικος καθαρισμος αμμολεκανης,εξετασεις αιματολογικες ρουτινας για να δεις που βρισκονται οι τιμες της,και παρε και μια δευτερη γνωμη απο εναν ακομη γιατρο.Για μενα δεν υπαρχει κινδυνος ουτε για το μικρο που θα υιοθετησεις αν το αποφασισεις τελικα ουτε για τη γατουλα,κι εχω πληρη επιγνωση του τι λεω.Αν ειναι η γατα σου να μεταλλαξει τον ιο,θα το κανει,ο,τι κι αν γινει,και το ιδιο θα ισχυει για το αλλο γατακι.
moukelis
moukelis
Κάκιστη Εκτροφεύς
Κάκιστη Εκτροφεύς

Θηλυκό
Χοίρος
Ηλικία : 40
Τόπος : Βόλος
Αριθμός γατουνίων : 7 λατρεμένα και δύο αγγελάκια
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Την Πατούσα,τον Μίκυ,τον Shaggy και την Pupa
Motto : Cats are miracles with paws! :-)
Ημερομηνία Εγγραφής : 16/03/2008
Mood : Ενδιαφερομαι να υιοθετήσω ημιαιμο σιαμ γατακι, θηλυκό 4-7 μηνων, αρνητικο στους FIV, FELP και FIP.  M_bubbles

http://www.elvenstar.gr

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ενδιαφερομαι να υιοθετήσω ημιαιμο σιαμ γατακι, θηλυκό 4-7 μηνων, αρνητικο στους FIV, FELP και FIP.  Empty Απ: Ενδιαφερομαι να υιοθετήσω ημιαιμο σιαμ γατακι, θηλυκό 4-7 μηνων, αρνητικο στους FIV, FELP και FIP.

Δημοσίευση από vanvan Πεμ Ιουλ 04, 2013 9:15 pm

moukelis έγραψε:Με τετοιο ποσοστο και τελειες αιματολογικες,εγω δε θα φοβομουν ειλικρινα.Εχω ερθει στη θεση σου,με γατακι μας,οπου κοντευαμε να τρελαθουμε,και τελικα δεν ειχε τιποτα απολυτως.Εγω παντως αν ειχα γατακι που να χαριζω θα σου εδινα χωρις δευτερη σκεψη,εχοντας ψαει διεξοδικα το θεμα.Κορωναϊο μπορει να κολλησουν απο οπουδηποτε,και ειναι πραγματικα λαχειο το πως θα το διαχειριστει ο καθε οργανισμος.Τακτικος καθαρισμος αμμολεκανης,εξετασεις αιματολογικες ρουτινας για να δεις που βρισκονται οι τιμες της,και παρε και μια δευτερη γνωμη απο εναν ακομη γιατρο.Για μενα δεν υπαρχει κινδυνος ουτε για το μικρο που θα υιοθετησεις αν το αποφασισεις τελικα ουτε για τη γατουλα,κι εχω πληρη επιγνωση του τι λεω.Αν ειναι η γατα σου να μεταλλαξει τον ιο,θα το κανει,ο,τι κι αν γινει,και το ιδιο θα ισχυει για το αλλο γατακι.

Ειναι πολυ ευχάριστο να ακούς και καμιά καθησυχαστική γνωμη, ειδικα από κάποιον που το έχει ζήσει.
Ευχαριστω πολυ για τις συμβουλές Smile

vanvan
Kitten
Kitten

Θηλυκό
Φίδι
Ηλικία : 46
Αριθμός γατουνίων : 1
Ημερομηνία Εγγραφής : 26/06/2013

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ενδιαφερομαι να υιοθετήσω ημιαιμο σιαμ γατακι, θηλυκό 4-7 μηνων, αρνητικο στους FIV, FELP και FIP.  Empty Απ: Ενδιαφερομαι να υιοθετήσω ημιαιμο σιαμ γατακι, θηλυκό 4-7 μηνων, αρνητικο στους FIV, FELP και FIP.

Δημοσίευση από Τζούλι το Κατσούλι Πεμ Ιουλ 04, 2013 9:33 pm

Καλησπέρα! Συμφωνώ με την προλαλήσσασα εν γένει. Smile Επίσης αν θέλεις να βρεις κι άλλες πληροφορίες για τον κωρονοϊό, αυτό το site http://www.dr-addie.com/PreventionS1.htm αναφέρει πολλά στοιχεία από έρευνες και είναι ιδιαίτερα κατατοπιστικό. Smile 
Τζούλι το Κατσούλι
Τζούλι το Κατσούλι
Γατόπληκτη
Γατόπληκτη

Θηλυκό
Ποντικός
Ηλικία : 39
Τόπος : Γατάγου
Αριθμός γατουνίων : Δυο λευκά θαύματα εντός σπιτιού, η μικρή μου πριγκίπισσα του ονείρου και οι νιαουριστοί μου θαμώνες στον κήπο!!
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Τρελλλλή ηλιοφάνεια και ζέστη!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Ό,τι βγαίνει σε άσπρο, μαύρο, γκρι, πορτοκαλί, μπλε και όλες τις αποχρώσεις και τους συνδυασμούς τους...
Motto : Μια γάτα έχει εννιά ζωές. Στις τρεις πρώτες παίζει, στις τρεις επόμενες γυρίζει, στις τρεις τελευταίες μένει.
Ημερομηνία Εγγραφής : 03/11/2010
Mood : Ενδιαφερομαι να υιοθετήσω ημιαιμο σιαμ γατακι, θηλυκό 4-7 μηνων, αρνητικο στους FIV, FELP και FIP.  M_hug

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ενδιαφερομαι να υιοθετήσω ημιαιμο σιαμ γατακι, θηλυκό 4-7 μηνων, αρνητικο στους FIV, FELP και FIP.  Empty Απ: Ενδιαφερομαι να υιοθετήσω ημιαιμο σιαμ γατακι, θηλυκό 4-7 μηνων, αρνητικο στους FIV, FELP και FIP.

Δημοσίευση από Τζούλι το Κατσούλι Πεμ Ιουλ 04, 2013 9:40 pm

Επίσης αξίζει να σημειωθεί κάτι που διάβασα σε αυτό το site, το οποίο είναι αρκετά καθησυχαστικό, νομίζω.Smile 


There are 4 possible outcomes of exposure to FCoV infection:

1. The kitten or cat develops FIP (around 10% of infections).

2. The vast majority of cats shed FCoV for a while, develop antibodies, stop shedding FCoV and their antibody titre returns to zero. 58% of FCoV shedding lasts up to one month and 95% of virus shedding lasts less than 9 months.

3. The cat becomes a lifelong FCoV carrier (13% of infected cats). These cats shed FCoV continually in their faeces and most remain perfectly healthy although some develop chronic diarrhoea.

4. Resistant cats – around 4% of cats appear to be completely resistant to FCoV infection, they don’t shed the virus and they mount an almost undetectable antibody response.

Εύχομαι σύντομα να βρεις το γατούνι που ψάχνεις και όλα να εξελιχθούνε μια χαρά!!luck 
Τζούλι το Κατσούλι
Τζούλι το Κατσούλι
Γατόπληκτη
Γατόπληκτη

Θηλυκό
Ποντικός
Ηλικία : 39
Τόπος : Γατάγου
Αριθμός γατουνίων : Δυο λευκά θαύματα εντός σπιτιού, η μικρή μου πριγκίπισσα του ονείρου και οι νιαουριστοί μου θαμώνες στον κήπο!!
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Τρελλλλή ηλιοφάνεια και ζέστη!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Ό,τι βγαίνει σε άσπρο, μαύρο, γκρι, πορτοκαλί, μπλε και όλες τις αποχρώσεις και τους συνδυασμούς τους...
Motto : Μια γάτα έχει εννιά ζωές. Στις τρεις πρώτες παίζει, στις τρεις επόμενες γυρίζει, στις τρεις τελευταίες μένει.
Ημερομηνία Εγγραφής : 03/11/2010
Mood : Ενδιαφερομαι να υιοθετήσω ημιαιμο σιαμ γατακι, θηλυκό 4-7 μηνων, αρνητικο στους FIV, FELP και FIP.  M_hug

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ενδιαφερομαι να υιοθετήσω ημιαιμο σιαμ γατακι, θηλυκό 4-7 μηνων, αρνητικο στους FIV, FELP και FIP.  Empty Απ: Ενδιαφερομαι να υιοθετήσω ημιαιμο σιαμ γατακι, θηλυκό 4-7 μηνων, αρνητικο στους FIV, FELP και FIP.

Δημοσίευση από sofia72 Παρ Ιουλ 05, 2013 8:47 am

vanvan έγραψε:
moukelis έγραψε:Με τετοιο ποσοστο και τελειες αιματολογικες,εγω δε θα φοβομουν ειλικρινα.Εχω ερθει στη θεση σου,με γατακι μας,οπου κοντευαμε να τρελαθουμε,και τελικα δεν ειχε τιποτα απολυτως.Εγω παντως αν ειχα γατακι που να χαριζω θα σου εδινα χωρις δευτερη σκεψη,εχοντας ψαει διεξοδικα το θεμα.Κορωναϊο μπορει να κολλησουν απο οπουδηποτε,και ειναι πραγματικα λαχειο το πως θα το διαχειριστει ο καθε οργανισμος.Τακτικος καθαρισμος αμμολεκανης,εξετασεις αιματολογικες ρουτινας για να δεις που βρισκονται οι τιμες της,και παρε και μια δευτερη γνωμη απο εναν ακομη γιατρο.Για μενα δεν υπαρχει κινδυνος ουτε για το μικρο που θα υιοθετησεις αν το αποφασισεις τελικα ουτε για τη γατουλα,κι εχω πληρη επιγνωση του τι λεω.Αν ειναι η γατα σου να μεταλλαξει τον ιο,θα το κανει,ο,τι κι αν γινει,και το ιδιο θα ισχυει για το αλλο γατακι.

Ειναι πολυ ευχάριστο να ακούς και καμιά καθησυχαστική γνωμη, ειδικα από κάποιον που το έχει ζήσει.
Ευχαριστω πολυ για τις συμβουλές Smile


Αν είχατε γάτα που να είναι μια χαρά χωρίς κανένα απολύτως πρόβλημα, θα βάζατε στο σπίτι σας μια γάτα φορέα κάποιας ασθένειας;;; Γιατί θα πρέπει να επιλέξουμε ένα υγιές ζώο, όταν ξέρουμε ότι η γάτα που έχουμε έχει το συγκεκριμένο πρόβλημα;;;
sofia72
sofia72
Kitten
Kitten

Θηλυκό
Ποντικός
Ηλικία : 51
Αριθμός γατουνίων : 3
Ημερομηνία Εγγραφής : 05/07/2012
Mood : Ενδιαφερομαι να υιοθετήσω ημιαιμο σιαμ γατακι, θηλυκό 4-7 μηνων, αρνητικο στους FIV, FELP και FIP.  Welcome

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ενδιαφερομαι να υιοθετήσω ημιαιμο σιαμ γατακι, θηλυκό 4-7 μηνων, αρνητικο στους FIV, FELP και FIP.  Empty Απ: Ενδιαφερομαι να υιοθετήσω ημιαιμο σιαμ γατακι, θηλυκό 4-7 μηνων, αρνητικο στους FIV, FELP και FIP.

Δημοσίευση από moukelis Παρ Ιουλ 05, 2013 9:41 am

Μα αυτο ειναι το θεμα,οχι οι γατες που βγαινουν θετικες στο συγκεκριμενο τεστ ΔΕΝ ειναι φορεις καποιας ασθενειας,ειναι φορεις του κορωναϊου,που τον εχει το 85% των γατων που εχουν ζησει σε μεγαλες ομαδες,ειτε ηταν αγελες στο δρομο,ειτε ηταν εκτροφεια.Ειναι τοσο κοινος οσο ο ιος που προκαλει στον ανθρωπο το συναχι.Ο συγκεκριμενος ιος σε ενα μικρο ποσοστο γατων μεταλασσεται και προκαλει λοιμωδη περιτονιτιδα.Αυτο εξαρταται απο τον οργανισμο καθε ζωου.Και στους ανθρωπους,οι περισσοτεροι περνουν μια ιωση με λιγο πυρετο και συναχι,αλλα καποιοι το γυριζουν σε πνευμονια.Τα περισσοτερα ζωα βγαινουν θετικα στο τεστ,γιατι το τεστ δε διαχωριζει μεταξυ των αντισωματων του επικινδυνου στελεχους του ιου,και των υπολοιπων στελεχων της οικογενειας των κορωναιων,οποτε δυνητικα οποιοδηποτε γατι εχει περασει διαρροια στη ζωη του μπορει να βγει θετικο.Αλλες γατες αποβαλλουν τον ιο και τα αντισωματα και μετεπειτα στη ζωη τους βγαινουν αρνητικες,αλλες οχι.Οι γιατροι χρησιμοποιουν το τεστ σαν διαγνωστικο μεσο σε συνδυασμο με τις εξετασεις για ολικες πρωτεϊνες,λευκα κτλ,στοιχεια τα οποια δειχνουν οτι το ζωο ασθενει απο λοιμωδη περιτονιτιδα,και εξετασεις που στην προκειμενη περιπτωση ειναι αριστες.Οποτε ειναι σαν να λεω οτι δε θα συγκατοικησω ποτε με αλλον ανθρωπο επειδη περασα καποτε γριππη,στις περισσοτερες περιπτωσεις.Προσωπικα αυτη ειναι η αποψη μου,εχοντας ζησει το θεμα απο κοντα και εχοντας παρει γνωμη απο δεκαδες κτηνιατρους,συμπεριλαμβανομενων πανεπιστημιακων γιατρων ειδικων στα λοιμωδη.Φυσικα δεν ειναι ολες οι περιπτωσεις ιδιες,και κανεις δε μπορει να εγγυηθει τιποτα,γιατι ο καθε οργανισμος δεν ξερουμε πως μπορει να αντιδρασει,αλλα δε θεωρω οτι υπαρχει κινδυνος,και φυσικα δεν ειναι αναγκη ολοι να συμμεριζονται τη δικη μου γνωμη.Smile 
moukelis
moukelis
Κάκιστη Εκτροφεύς
Κάκιστη Εκτροφεύς

Θηλυκό
Χοίρος
Ηλικία : 40
Τόπος : Βόλος
Αριθμός γατουνίων : 7 λατρεμένα και δύο αγγελάκια
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Την Πατούσα,τον Μίκυ,τον Shaggy και την Pupa
Motto : Cats are miracles with paws! :-)
Ημερομηνία Εγγραφής : 16/03/2008
Mood : Ενδιαφερομαι να υιοθετήσω ημιαιμο σιαμ γατακι, θηλυκό 4-7 μηνων, αρνητικο στους FIV, FELP και FIP.  M_bubbles

http://www.elvenstar.gr

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ενδιαφερομαι να υιοθετήσω ημιαιμο σιαμ γατακι, θηλυκό 4-7 μηνων, αρνητικο στους FIV, FELP και FIP.  Empty Απ: Ενδιαφερομαι να υιοθετήσω ημιαιμο σιαμ γατακι, θηλυκό 4-7 μηνων, αρνητικο στους FIV, FELP και FIP.

Δημοσίευση από sofia72 Παρ Ιουλ 05, 2013 10:48 am

Αυτό ακριβώς θέλω και εγώ να πω, ότι επειδή δεν υπάρχουν αρκετά στοιχεία για τη συγκεκριμένη νόσο, δεν υπάρχουν εγγυήσεις, κανείς δεν μπορεί να σε διαβεβαιώσει ότι δεν θα δημιουργηθεί πρόβλημα, το εμβόλιο που κυκλοφορεί δεν προσφέρει ότι θα έπρεπε και ίσως προκαλέσει αντίθετα αρνητικά αποτελέσματα, είναι μεγάλο ρίσκο και μεγάλη απόφαση όταν μιλάμε για μια ασθένεια που σε κάποιες περιπτώσεις είναι θανατηφόρα.
sofia72
sofia72
Kitten
Kitten

Θηλυκό
Ποντικός
Ηλικία : 51
Αριθμός γατουνίων : 3
Ημερομηνία Εγγραφής : 05/07/2012
Mood : Ενδιαφερομαι να υιοθετήσω ημιαιμο σιαμ γατακι, θηλυκό 4-7 μηνων, αρνητικο στους FIV, FELP και FIP.  Welcome

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ενδιαφερομαι να υιοθετήσω ημιαιμο σιαμ γατακι, θηλυκό 4-7 μηνων, αρνητικο στους FIV, FELP και FIP.  Empty Απ: Ενδιαφερομαι να υιοθετήσω ημιαιμο σιαμ γατακι, θηλυκό 4-7 μηνων, αρνητικο στους FIV, FELP και FIP.

Δημοσίευση από moukelis Παρ Ιουλ 05, 2013 11:04 am

Το ιδιο ισχυει ομως και για ενα γατακι που εμφανιζεται αρνητικο στο τεστ,μπορει να εχει αντισωματα στον κορωναϊο,κατω του 1/100 που ειναι το επιπεδο ανιχνευσης του τεστ.Επισης πολλα τεστ οπως αυτο της λευχαιμιας,δε δειχνουν αξιοπιστο αποτελεσμα σε νεαρα γατακια,κι εχουν κι αρκετα ψευδως θετικα.Κανενα εμβολιο δεν καλυπτει 100%,αρα με οσες εξετασεις κι αν κανουμε,κι οσους εμβολιασμους,παντα υπαρχει το ενδεχομενο το ζωο μας να κολλησει ή να νοσησει απο κατι.Το θεμα ειναι οπως ειπα πιο πανω,οτι η ελευση ενος νεου ζωου στο σπιτι δεν εχει καποια σχεση με το αν θα νοσησει ή οχι το προηγουμενο,ή αν θα νοσησει ή οχι το νεο,ειναι θεμα οργανισμου,και δυστυχως δεν υπαρχει τροπος να το ξερουμε.Μπορει το γατακι να μεινει μονο του μια ζωη και να νοσησει,μπορει να του παρουν παρεουλα και να ειναι μια ζωη καλα,μπορει και το αντιθετο.Απλα επειδη ο ανθρωπος το εθεσε σαν προαπαιτουμενο για την υιοθεσια θεωρω οτι δεν ειναι κατι που το λαμβανεις υποψιν σε ενα τετοιο θεμα.
moukelis
moukelis
Κάκιστη Εκτροφεύς
Κάκιστη Εκτροφεύς

Θηλυκό
Χοίρος
Ηλικία : 40
Τόπος : Βόλος
Αριθμός γατουνίων : 7 λατρεμένα και δύο αγγελάκια
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Την Πατούσα,τον Μίκυ,τον Shaggy και την Pupa
Motto : Cats are miracles with paws! :-)
Ημερομηνία Εγγραφής : 16/03/2008
Mood : Ενδιαφερομαι να υιοθετήσω ημιαιμο σιαμ γατακι, θηλυκό 4-7 μηνων, αρνητικο στους FIV, FELP και FIP.  M_bubbles

http://www.elvenstar.gr

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ενδιαφερομαι να υιοθετήσω ημιαιμο σιαμ γατακι, θηλυκό 4-7 μηνων, αρνητικο στους FIV, FELP και FIP.  Empty Απ: Ενδιαφερομαι να υιοθετήσω ημιαιμο σιαμ γατακι, θηλυκό 4-7 μηνων, αρνητικο στους FIV, FELP και FIP.

Δημοσίευση από houlieta Παρ Ιουλ 05, 2013 11:34 am

Να προσθέσω και εγω από προσωπική εμπειρία (με σκύλο) ότι τα τεστ ΔΕΝ θεωρώ ότι είναι αξιόπιστα και πραγματικά, λυπάμαι τρομέρα για αυτό....
Ψαχνωντας έμαθα ότι από μέρα σε μέρα, από λεπτό σε λεπτό, αίμα από ένα ζώο μπορεί να έχει 100% διαφορετικά αποτελέσματα, καθώς επίσης και ότι από την ίδια παρτίδα αίματος μπορεί να έχεις άλλα αποτελέσματα από διαφορετικά εργαστήρια....
Sad 
Δυστυχώς, ακόμη και όταν νομίζουμε ότι ξέρουμε, τίποτα δεν ξέρουμε...
houlieta
houlieta
Εφτάψυχος-η M^o-o^derator
Εφτάψυχος-η M^o-o^derator

Θηλυκό
Μαϊμου
Ηλικία : 43
Τόπος : Crazy Waters
Αριθμός γατουνίων : 3 (Ο.ο)
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Χειμώνας
Motto : ...and I whispered to the horse: Trust no man in whose eyes you don't see yourself reflected as an equal...
Ημερομηνία Εγγραφής : 15/03/2012
Mood : Ενδιαφερομαι να υιοθετήσω ημιαιμο σιαμ γατακι, θηλυκό 4-7 μηνων, αρνητικο στους FIV, FELP και FIP.  M_skat10

http://www.dpgr.gr/usergalleries/index.php?cat=15102

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επιστροφή στην κορυφή

- Παρόμοια θέματα

 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης