gatospito
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Ωμή διατροφή - Συνταγές χωρίς κόκκαλα

+16
SoFiA11
LAROGATA
Soufle Sokolatas
moukelis
Karamela
ΒρουκοΜπετινόσπιτο
Antilkmene
SophiCat
kouix
Osi
marina289
Gatoplikti
houlieta
ΜαύροςΓάτος
f.m123
koneko
20 απαντήσεις

Σελίδα 1 από 3 1, 2, 3  Επόμενο

Πήγαινε κάτω

Ωμή διατροφή - Συνταγές χωρίς κόκκαλα Empty Ωμή διατροφή - Συνταγές χωρίς κόκκαλα

Δημοσίευση από koneko Πεμ Ιουν 06, 2013 6:59 am

Επειδη μου παιρνει αρκετο χρονο να υπολογιζω αναλογιες συστατικων και ασβεστιου, θα ξεκινησω με μια συνταγη σημερα και θα προσθεσω περισσοτερες στην πορεια. Η συνταγη που θα παραθεσω σε λιγο ειναι χωρις συμπληρωματα βιταμινων γιατι βασιζεται στην λογικη οτι πρεπει να εναλλασουμε την τροφη τους ανα τακτα χρονικα διαστηματα. Θα παραθεσω καποια συμπληρωματα σε περιπτωση που καποιος θελει να δινει μονο αυτη την συνταγη στο ζωο του για μεγαλο χρονικο διαστημα - αλλα δεν το συνιστω.

Μοσχαρι

1080γρ μοσχαρι (μαζι με το λιπος - επιλεξτε κομματι με αρκετο λιπος (γυρω στο 20% να ειναι λιπος), κατα προτιμηση σε κομματια, αλλα και ο κιμας ειναι ok...εναλλακτικα μπορειτε να ανακατευετε μιση ποσοτητα κιμα με μιση σε κομματια)
60γρ μοσχαρισιο συκωτι
60γρ μοσχαρισια καρδια
2 κροκους αυγου
2027mg ασβεστιου (περιπου 5000mg ανθρακικο ασβεστιο ή 1 κουταλακι του γλυκου τσοφλι αυγου σε σκονη ή 2 κουταλιες της σουπας bone meal)
2 κουταλιες της σουπας ελαιολαδο
1/2 κουταλακι του γλυκου ιωδιουχο αλατι
1 κουταλακι του γλυκου ζελατινη (προαιρετικη, αλλα καλο ειναι να δινεται γιατι κανει καλο στις αρθρωσεις)
1/4 κουπα νερο ή ζωμο κρεατος (οσο παρει ειναι η ποσοτητα, μεχρι να ανακατευεται το μιγμα ευκολα, αλλα να μην ειναι πολυ νερουλο)
120γρ λαχανικα (πχ σπανακι, κολοκυθα, καροτο, κολοκυθακι, πατατα (μαγειρεμενη), ρυζι (βρασμενο) - ωμα και τριμμενα στον τριφτη ή στον ατμο ή σε μορφη πουρε) - προαιρετικο, αλλα το συνιστω γιατι δινουν πολυτιμα ιχνοστοιχεια και βοηθουν στην καταπολεμηση της δυσκοιλιοτητας)


Συμπληρωματα:
400IU Βιταμινη Ε
2000mg Λαδι σολωμου

Προαιρετικα:
βακτηρια Acidophilus


Εκτελεση

ανακατευουμε ολα τα υλικα μαζι, τα χωριζουμε σε μεριδες και τα βαζουμε σε βαζακια, ταπερακια, παγοθηκες ή σακουλακια ziploc στην καταψυξη.

Τα ξεπαγωνουμε στο ψυγειο απο την προηγουμενη ημερα και τα σερβιρουμε σε θερμοκρασια δωματιου.

Note: αν τα μαγειρεψουμε δεν ειναι το ιδιο γιατι χανεται ταυρινη και βιταμινες, οποτε η συνταγη αυτη σε μαγειρεμενη μορφη χωρις συμπληρωματα ταυρινης, βιταμινων Β, κτλ δεν πρεπει να δινεται συχνα. Ως συμπληρωμα (στην μαγειρεμενη της μορφη) σε μια βασικη και πληρης τροφη ειναι καλη, αλλα οχι ως βασικη διατροφη!

Note 2: Προσωπικα δεν εχω δοκιμασει ωμη διατροφη με ενα ειδος πρωτεινης και με συμπληρωμα ασβεστιου στον γατο μου για μεγαλο χρονικο διαστημα και δεν γνωριζω αν ειναι πληρης. Πιθανοτατα δεν ειναι γιατι απο την στιγμη που δεν γνωριζουμε το 100% για την διατροφη της γατας, τοτε δεν μπορουμε να φτιαξουμε και 100% ισορροπημενη και πληρης διατροφη. Συνεπως θα απεφευγα να δινω την συγκεκριμενη συνταγη για μεγαλο χρονικο διαστημα. Ειναι λοιπον πολυ σημαντικο να δινουμε και αλλες τροφες, οπως πχ διαφορετικη πηγη πρωτεινης (θα ανεβασω και αλλες συνταγες τις προσεχεις μερες), μαγειρεμενη τροφη (πχ κοτοπουλο χωρις κοκκαλα, ψαρι) και λιχουδιες (ειτε του εμποριου ειτε σπιτικες). Ειδικα το ψαρι επιβαλλεται να δινεται μια φορα την εβδομαδα!

Note 3: Αν επιλεξετε να συμπληρωσετε με bone meal, δεν μπορω να εγγυηθω για το ασβεστιο που θα παιρνει το γατι γιατι πραγματικα δεν γνωριζω την αναλογια ασβεστιου - φωσφορου στο καθε bone meal που κυκλοφορει στην αγορα. Ενας ακομα λογος λοιπον να μη δινουμε την ιδια τροφη για μεγαλα χρονικα διαστηματα. Προσωπικα εχω χρησιμοποιησει bone meal, αλλα οχι για πανω απο 2 συνεχομενες εβδομαδες.


koneko
koneko
Γατο-gourmeδιά
Γατο-gourmeδιά

Θηλυκό
Γάτα
Ηλικία : 36
Τόπος : Β. Αμερικη
Αριθμός γατουνίων : 2
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Όλες!!!
Ημερομηνία Εγγραφής : 26/03/2012
Mood : Ωμή διατροφή - Συνταγές χωρίς κόκκαλα M_tour10

Αρέσει στον χρήστη Flouda

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ωμή διατροφή - Συνταγές χωρίς κόκκαλα Empty Απ: Ωμή διατροφή - Συνταγές χωρίς κόκκαλα

Δημοσίευση από f.m123 Πεμ Ιουν 06, 2013 3:00 pm

Ηρώ τέλεια oksmily3
Να σου πω, εγώ θέλω και με κόκαλα, και ίσως και άλλοι από εδώ μέσα, δεν βάζεις και απ'αυτές;
f.m123
f.m123
Catastro(f)ika Catλογού
Catastro(f)ika Catλογού

Θηλυκό
Κατσίκα
Ηλικία : 32
Αριθμός γατουνίων : 2
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : γατοκατακαλόκαιρο
Ημερομηνία Εγγραφής : 03/04/2012
Mood : Ωμή διατροφή - Συνταγές χωρίς κόκκαλα M_coffee

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ωμή διατροφή - Συνταγές χωρίς κόκκαλα Empty Απ: Ωμή διατροφή - Συνταγές χωρίς κόκκαλα

Δημοσίευση από koneko Πεμ Ιουν 06, 2013 8:49 pm

θα ανεβασω και με κοκκαλα, αλλα πρωτα αφησε με να τελειωσω αυτο που αρχισα γιατι θα χασω την μπαλα Razz

koneko
koneko
Γατο-gourmeδιά
Γατο-gourmeδιά

Θηλυκό
Γάτα
Ηλικία : 36
Τόπος : Β. Αμερικη
Αριθμός γατουνίων : 2
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Όλες!!!
Ημερομηνία Εγγραφής : 26/03/2012
Mood : Ωμή διατροφή - Συνταγές χωρίς κόκκαλα M_tour10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ωμή διατροφή - Συνταγές χωρίς κόκκαλα Empty Απ: Ωμή διατροφή - Συνταγές χωρίς κόκκαλα

Δημοσίευση από ΜαύροςΓάτος Πεμ Ιουν 06, 2013 8:50 pm

Εισαι αστερι! fancat kissss
Σιγα σιγα να ανεβαζεις οτι μπορεις σχετικα με την ωμη διατροφη! Ευχαριστουμε!
ΜαύροςΓάτος
ΜαύροςΓάτος
Senior Cat
Senior Cat

Θηλυκό
Ποντικός
Ηλικία : 39
Αριθμός γατουνίων : δύο πανθηράκια!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Όσες ζουν στους αφιλόξενους δρόμους
Ημερομηνία Εγγραφής : 03/11/2012
Mood : Ωμή διατροφή - Συνταγές χωρίς κόκκαλα M_tour10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ωμή διατροφή - Συνταγές χωρίς κόκκαλα Empty Απ: Ωμή διατροφή - Συνταγές χωρίς κόκκαλα

Δημοσίευση από houlieta Πεμ Ιουν 06, 2013 11:18 pm

Ναι Ηρω, περιμένουμε και μαγειρεμένα!
Εισαι όμως master sef, τι να λέμε τώρα...
houlieta
houlieta
Εφτάψυχος-η M^o-o^derator
Εφτάψυχος-η M^o-o^derator

Θηλυκό
Μαϊμου
Ηλικία : 43
Τόπος : Crazy Waters
Αριθμός γατουνίων : 3 (Ο.ο)
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Χειμώνας
Motto : ...and I whispered to the horse: Trust no man in whose eyes you don't see yourself reflected as an equal...
Ημερομηνία Εγγραφής : 15/03/2012
Mood : Ωμή διατροφή - Συνταγές χωρίς κόκκαλα M_skat10

http://www.dpgr.gr/usergalleries/index.php?cat=15102

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ωμή διατροφή - Συνταγές χωρίς κόκκαλα Empty Απ: Ωμή διατροφή - Συνταγές χωρίς κόκκαλα

Δημοσίευση από Gatoplikti Παρ Ιουν 07, 2013 2:37 pm

Ηρώ worship worship grinning4
Gatoplikti
Gatoplikti
Γατόπληκτη
Γατόπληκτη

Θηλυκό
Βουβάλι
Ηλικία : 50
Τόπος : Αθήνα
Αριθμός γατουνίων : 2
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : To Μαντολίνι!!
Motto : "THE STALKER"
Ημερομηνία Εγγραφής : 19/09/2012
Mood : Ωμή διατροφή - Συνταγές χωρίς κόκκαλα M_choco

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ωμή διατροφή - Συνταγές χωρίς κόκκαλα Empty Απ: Ωμή διατροφή - Συνταγές χωρίς κόκκαλα

Δημοσίευση από koneko Παρ Ιουν 07, 2013 9:45 pm

δεν εχω καταφερει να βρω πληροφοριες για καρδιες και συκωτι για μερικα κρεατα (παπια και κουνελι). Τι οργανα προτιματε σε αυτα τα 2; Απο κοτοπουλο, μοσχαρι, αρνι, γαλοπουλα; Νομιζω οτι απο κοτοπουλο ειναι πιο προσβασιμα Suspect
koneko
koneko
Γατο-gourmeδιά
Γατο-gourmeδιά

Θηλυκό
Γάτα
Ηλικία : 36
Τόπος : Β. Αμερικη
Αριθμός γατουνίων : 2
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Όλες!!!
Ημερομηνία Εγγραφής : 26/03/2012
Mood : Ωμή διατροφή - Συνταγές χωρίς κόκκαλα M_tour10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ωμή διατροφή - Συνταγές χωρίς κόκκαλα Empty Απ: Ωμή διατροφή - Συνταγές χωρίς κόκκαλα

Δημοσίευση από ΜαύροςΓάτος Παρ Ιουν 07, 2013 9:52 pm

koneko έγραψε:δεν εχω καταφερει να βρω πληροφοριες για καρδιες και συκωτι για μερικα κρεατα (παπια και κουνελι). Τι οργανα προτιματε σε αυτα τα 2; Απο κοτοπουλο, μοσχαρι, αρνι, γαλοπουλα; Νομιζω οτι απο κοτοπουλο ειναι πιο προσβασιμα Suspect
Βαλε κουκλα μου οτι σε βολευει! Ακομα και τις συνταγες που δινεις στο δικο σου το "παιδι"(ξερω οτι παιζει μηχανη αλλα πες μας!)
ΜαύροςΓάτος
ΜαύροςΓάτος
Senior Cat
Senior Cat

Θηλυκό
Ποντικός
Ηλικία : 39
Αριθμός γατουνίων : δύο πανθηράκια!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Όσες ζουν στους αφιλόξενους δρόμους
Ημερομηνία Εγγραφής : 03/11/2012
Mood : Ωμή διατροφή - Συνταγές χωρίς κόκκαλα M_tour10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ωμή διατροφή - Συνταγές χωρίς κόκκαλα Empty Απ: Ωμή διατροφή - Συνταγές χωρίς κόκκαλα

Δημοσίευση από koneko Παρ Ιουν 07, 2013 10:28 pm

Ok, θα βαλω απο κοτοπουλο, αλλα αν δεν μπορειτε να βρειτε κοτας, πειτε μου να γραψω συνταγη με αλλα οργανα. Στο δικο μου παιδι οι συνταγες δεν ειναι ακριβειας (τηρω τις αναλογιες, αλλα οχι ευλαβικα) tafos Επειδη ομως αλλαζω συχνα κρεατα, δεν ανησυχω ιδιαιτερα μηπως καποιο συστατικο ειναι σε μεγαλυτερη ή μικροτερη ποσοτητα απο οτι πρεπει tafos Πλεον υπολογιζω με το ματι συκωτι, οργανα κτλ.
koneko
koneko
Γατο-gourmeδιά
Γατο-gourmeδιά

Θηλυκό
Γάτα
Ηλικία : 36
Τόπος : Β. Αμερικη
Αριθμός γατουνίων : 2
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Όλες!!!
Ημερομηνία Εγγραφής : 26/03/2012
Mood : Ωμή διατροφή - Συνταγές χωρίς κόκκαλα M_tour10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ωμή διατροφή - Συνταγές χωρίς κόκκαλα Empty Απ: Ωμή διατροφή - Συνταγές χωρίς κόκκαλα

Δημοσίευση από koneko Παρ Ιουν 07, 2013 10:45 pm

Κοτοπουλο

1440γρ κοτοπουλο (χωρις κοκκαλα, μαζι με την πετσα, κατα προτιμηση σε κομματια, αλλα και ο κιμας ειναι ok...εναλλακτικα μπορειτε να ανακατευετε μιση ποσοτητα κιμα με μιση σε κομματια - οσο πιο σκουρο ειναι το κρεας τοσο πιο πολυ ταυρινη εχει, οποτε καλυτερα ειναι να επιλεγετε μπουτι)
80γρ συκωτι κοτας
80γρ καρδιες κοτας
3 κροκους αυγου
3033mg ασβεστιου (περιπου 7500mg ανθρακικο ασβεστιο ή 1.5 κουταλακι του γλυκου τσοφλι αυγου σε σκονη ή 3 κουταλιες της σουπας bone meal)
3 κουταλιες της σουπας ελαιολαδο
3/4 κουταλακι του γλυκου ιωδιουχο αλατι
1.5 κουταλακι του γλυκου ζελατινη (προαιρετικη, αλλα καλο ειναι να δινεται γιατι κανει καλο στις αρθρωσεις)
1/3 κουπα νερο ή ζωμο κρεατος (οσο παρει ειναι η ποσοτητα, μεχρι να ανακατευεται το μιγμα ευκολα, αλλα να μην ειναι πολυ νερουλο)
160γρ λαχανικα (πχ σπανακι, κολοκυθα, καροτο, κολοκυθακι, πατατα (μαγειρεμενη), ρυζι (βρασμενο) - ωμα και τριμμενα στον τριφτη ή στον ατμο ή σε μορφη πουρε) - προαιρετικο, αλλα το συνιστω γιατι δινουν πολυτιμα ιχνοστοιχεια και βοηθουν στην καταπολεμηση της δυσκοιλιοτητας)


Συμπληρωματα:
600IU Βιταμινη Ε
3000mg Λαδι σολωμου

Προαιρετικα:
βακτηρια Acidophilus


Εκτελεση

ανακατευουμε ολα τα υλικα μαζι, τα χωριζουμε σε μεριδες και τα βαζουμε σε βαζακια, ταπερακια, παγοθηκες ή σακουλακια ziploc στην καταψυξη.

Τα ξεπαγωνουμε στο ψυγειο απο την προηγουμενη ημερα και τα σερβιρουμε σε θερμοκρασια δωματιου.

Σπόιλερ:
koneko
koneko
Γατο-gourmeδιά
Γατο-gourmeδιά

Θηλυκό
Γάτα
Ηλικία : 36
Τόπος : Β. Αμερικη
Αριθμός γατουνίων : 2
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Όλες!!!
Ημερομηνία Εγγραφής : 26/03/2012
Mood : Ωμή διατροφή - Συνταγές χωρίς κόκκαλα M_tour10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ωμή διατροφή - Συνταγές χωρίς κόκκαλα Empty Απ: Ωμή διατροφή - Συνταγές χωρίς κόκκαλα

Δημοσίευση από marina289 Σαβ Ιουν 08, 2013 10:39 am

grinning4
...και εγώ που βαριέμαι να κάνω ένα τοστ... tafos

marina289
Σχολιάστρια επί παντός γατηστιτού
Σχολιάστρια επί παντός γατηστιτού

Θηλυκό
Δράκος
Ηλικία : 47
Αριθμός γατουνίων : άστατος!
Motto : For every dark night,there's a brighter day
Ημερομηνία Εγγραφής : 14/03/2012
Mood : Ωμή διατροφή - Συνταγές χωρίς κόκκαλα M_violi

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ωμή διατροφή - Συνταγές χωρίς κόκκαλα Empty Απ: Ωμή διατροφή - Συνταγές χωρίς κόκκαλα

Δημοσίευση από Osi Σαβ Ιουν 08, 2013 12:26 pm

Εγω ειπα να μην γραψω για να μην χαλασω το θεμα ωστε να συμπληρωσεις τις συνταγες σου, αλλα αφου εγραψαν και αλλοι...
Veryhappy Veryhappy Veryhappy Veryhappy Veryhappy Veryhappy Veryhappy Veryhappy
cheers cheers cheers cheers cheers
Σ'ευχαριστουμε Ηρω που δεν μας ξεχασες!!!!!
oksmily3 oksmily3 oksmily3 oksmily3 oksmily3

Πολυ καλες συνταγες! Οντως για συνταγες με κοκαλα κανε αλλο θεμα! Γιατι ουτε μηχανη παιζει ουτε χρηματα για να παρουμε... happy2 happy2

Σπόιλερ:

Osi
Osi
Senior Cat
Senior Cat

Θηλυκό
Βουβάλι
Ηλικία : 38
Αριθμός γατουνίων : 4 ζωη να 'χουν...!!
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Ηλιο και παλι ήλιο!!!!!!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Goldene, Συλβεστρος και Ματίλντα!!!!
Motto : Soft kitty, warm kitty, little ball of fur... Happy kitty, sleepy kitty, pur pur pur....
Ημερομηνία Εγγραφής : 06/11/2012
Mood : Ωμή διατροφή - Συνταγές χωρίς κόκκαλα M_icecream

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ωμή διατροφή - Συνταγές χωρίς κόκκαλα Empty Απ: Ωμή διατροφή - Συνταγές χωρίς κόκκαλα

Δημοσίευση από koneko Σαβ Ιουν 08, 2013 11:55 pm

Osi έγραψε:Εγω ειπα να μην γραψω για να μην χαλασω το θεμα ωστε να συμπληρωσεις τις συνταγες σου, αλλα αφου εγραψαν και αλλοι...
Veryhappy Veryhappy Veryhappy Veryhappy Veryhappy Veryhappy Veryhappy Veryhappy
cheers cheers cheers cheers cheers
Σ'ευχαριστουμε Ηρω που δεν μας ξεχασες!!!!!
oksmily3 oksmily3 oksmily3 oksmily3 oksmily3

Πολυ καλες συνταγες! Οντως για συνταγες με κοκαλα κανε αλλο θεμα! Γιατι ουτε μηχανη παιζει ουτε χρηματα για να παρουμε... happy2 happy2

Σπόιλερ:

Εχω ακομα πολυ υλικο γι' αυτο το θεμα. Πρεπει να ανεβασω και καποιες συμβουλες ακομα που πιστευω οτι ειναι αρκετα χρησιμες Laughing

Σπόιλερ:
koneko
koneko
Γατο-gourmeδιά
Γατο-gourmeδιά

Θηλυκό
Γάτα
Ηλικία : 36
Τόπος : Β. Αμερικη
Αριθμός γατουνίων : 2
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Όλες!!!
Ημερομηνία Εγγραφής : 26/03/2012
Mood : Ωμή διατροφή - Συνταγές χωρίς κόκκαλα M_tour10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ωμή διατροφή - Συνταγές χωρίς κόκκαλα Empty Απ: Ωμή διατροφή - Συνταγές χωρίς κόκκαλα

Δημοσίευση από kouix Κυρ Ιουν 09, 2013 12:41 am


καλησπέρα.

Σχετική με την ωμή διατροφή, τυχόν αρωστιες στα ωμά κρέατα πως αντιμετωπίζονται...?
δεν ειναι επικύνδινο για τα γατάκια...?

Φανταζομαι οτι η απορία μου θα έχει απαντηθει σε κάποιο θέμα του γατοσπιτου στο παρελθον, αλλά δεν έχει τύχει να πέσει (ακόμη) στην αντίληψή μου.

Τελικά, η ωμή διατροφή είναι ένα ρίσκο που πρέπει να παρει ο καθένας μας...?
(όπως φαντάζομαι , και το ρίσκο του να δίνει κανείς στην γάτα του, σχεδον αποκλειστικά κροκέτες.....?)

Τελικά, ποιο είναι το ρίσκο, με το μεγαλύτερο ρίσκο....?

ΥΓ: ρωτησα τον κτηνιατρο για την ωμη διατροφη, και ήταν κατηγορηματικά αρνητικός.... No
(οπως αντίθετος είναι και με την ξηρά τρόφή)
ενώ αντίθετα, ήταν υπέρμαχος της μαγειρευτής (στο σπίτι) τροφης

ΥΓ2: Υποθέτω οτι η ωμή τροφή, υπερέχει στην περιεκτικότητά της σε ταυρίνη... (ή υπάρχει ΚΑΙ καποιο άλλο συστατικό που ΔΕΝ περιεχεται στην μαγειρευτή...?)
ΑΝ τελικα προστεθει ταυρίνη ως συμπλήρωμα στην μαγειρευτή τροφή, λύνονται όλα τα προβλήματα...?

ΥΓ: συγνώμη αν σας κούρασα με τις ερωτήσεις μου.....


___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___

Ωμή διατροφή - Συνταγές χωρίς κόκκαλα Ce308a9f-5be4-45ef-b5d8-38fa33e9b315

Η ιστορία μας ξεκινάει  απο  εδω: http://www.gatospito.com/t10095-topic
kouix
kouix
Εφτάψυχος-η M^o-o^derator
Εφτάψυχος-η M^o-o^derator

Θηλυκό
Χοίρος
Ηλικία : 52
Αριθμός γατουνίων : 5 νιάου, 2 γαβ, 1 τσίου
Ημερομηνία Εγγραφής : 28/04/2013
Mood : Ωμή διατροφή - Συνταγές χωρίς κόκκαλα M_yoohoo

Αρέσει στον χρήστη Flouda

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ωμή διατροφή - Συνταγές χωρίς κόκκαλα Empty Απ: Ωμή διατροφή - Συνταγές χωρίς κόκκαλα

Δημοσίευση από koneko Κυρ Ιουν 09, 2013 4:59 am

kouix έγραψε:
καλησπέρα.

Σχετική με την ωμή διατροφή, τυχόν αρωστιες στα ωμά κρέατα πως αντιμετωπίζονται...?
δεν ειναι επικύνδινο για τα γατάκια...?

Φανταζομαι οτι η απορία μου θα έχει απαντηθει σε κάποιο θέμα του γατοσπιτου στο παρελθον, αλλά δεν έχει τύχει να πέσει (ακόμη) στην αντίληψή μου.

σιγουρα εχει κινδυνους, αλλα αν παρεις τα καταλληλα μετρα τους ελαχιστοποιεις. Καταρχην αποφευγουμε κρεατα που εχουν συνηθως παρασιτα (κυνηγι, χοιρινο, ψαρια ή εντοσθια ψαριων και γενικοτερα εντοσθια κρεατων). Το τοξοπλασμα σκοτωνεται στην καταψυξη και τα βακτηρια αδρανοποιουνται. Με το ξεπαγωμα της τροφης καποια βακτηρια "ζωνταντευουν" γι' αυτο και δεν αφηνουμε τροφη που δεν εχει φαγωθει στο πιατο τους για πανω απο 30 με 60 λεπτα. Επισης οι γατες εχουν διαφορετικο γαστρεντερικο συστημα απο εμας. Το στομαχι τους εκκρινει πιο οξινα υγρα απο το δικο μας και το εντερο τους ειναι πιο κοντο οποτε η τροφη δεν καθεται πολλες ωρες στο εντερο και δεν προλαβαινουν οσα βακτηρια περασαν απο τα οξεα και τα ενζυμα του συστηματος τους να αναπτυχθουν και να προκαλεσουν προβληματα στο ζωο.

Αν σκεφτεις επισης οτι τα σαρκοφαγα ζωα στην φυση τους δεν αναβουν φωτιες για να μαγειρεψουν την λεια τους, τοτε διαπιστωνεις οτι το ωμο ειναι κατι που βρισκεται πιο κοντα στην φυση τους και την φυσιολογια τους. Αν αρρωσταιναν απο την ωμοφαγια, δεν θα υπηρχε σαρκοφαγο ζωο στον πλανητη. Θα ειχαν ολα εξαφανιστει. Μη ξεχνας επισης οτι οι γατες τρεφονται με τροφες του εμποριου τα τελευταια 100 χρονια. Πιο πριν ετρωγαν αποφαγια, ωμα κρεατα, ποντικια, και οτι αλλο επιαναν (πτηνα και ερπετα φερουν σαλμονελλα και τα ποντικια μπορει να ειναι φορεις απειρων ασθενειων και παρασιτων).

Τελικά, η ωμή διατροφή είναι ένα ρίσκο που πρέπει να παρει ο καθένας μας...?
(όπως φαντάζομαι , και το ρίσκο του να δίνει κανείς στην γάτα του, σχεδον αποκλειστικά κροκέτες.....?)

Τελικά, ποιο είναι το ρίσκο, με το μεγαλύτερο ρίσκο....?

η καθε τροφη εχει και το ρισκο της. Ακομα και οι κονσερβες δεν ειναι αθωες (ενοχοποιουνται για υπερθυροειδισμο). Το αν θα δινει καποιος ωμη τροφη φυσικα δεν ειναι υποχρεωτικο. Αν επιλεξει καποιος αυτου του ειδους την διατροφη γνωριζει συνηθως και τους κινδυνους της. Το αν καποιος επιλεξει τελικα να ταιζει το ζωο του με ωμη τροφη, θα το κρινει με βαση πολλους παραγοντες. Για τον γατο μου τα ωφελη της ωμης υπερτερουν τους κινδυνους, οποτε εχω επιλεξει αυτη την διατροφη. Εσυ μπορει να κρινεις οτι ο κινδυνος ειναι μεγαλυτερος απο τα ωφελη που παρεχει στην γατα σου και συνεπως να επιλεξεις κατι αλλο.

Το μεγαλυτερο ρισκο κατα την αποψη μου ειναι οι επιπτωσεις που μπορει να εχει μια τροφη σε μια γατα μακροπροθεσμα. Το τελευταιο πραγμα που επιθυμω ειναι να εχω μια γατα να ζει με ενεσεις ινσουλινης ή να αργοπεθαινει απο νεφρικη ανεπαρκεια. Προτιμω δηλαδη να εχω μια γατα που ευημερει μεχρι την τελευταια μερα της ζωης της, παρα να υποφερει απο 1002 ασθενειες καθ'ολη την διαρκεια της ζωης της.

Αν συνεχιζα να δινω στον γατο μου τροφες του εμποριου θα συνεχιζε να κανει εμετους σε καθημερινη βαση και πιθανοτατα θα ζουσε με ενεσεις κορτιζονης για το γαστρεντερικο του αλλα και για την τροφικη αλλεργια που απεκτησε και μολις προσφατα διαπιστωσα οτι οφειλεται στην πατατα. Αν δεν αλλαζα λοιπον την τροφη του οταν εγινε 2 ετων, ακομα θα εκανε εμετους. 5 συνεχομενα χρονια καθημερινων εμετων μπορεις να τα φανταστεις; Αν ειχα εγω τετοιο προβλημα, τα 5 αυτα χρονια θα ηταν σιγουρα εφιαλτικα.

ΥΓ: ρωτησα τον κτηνιατρο για την ωμη διατροφη, και ήταν κατηγορηματικά αρνητικός.... No
(οπως αντίθετος είναι και με την ξηρά τρόφή)
ενώ αντίθετα, ήταν υπέρμαχος της μαγειρευτής (στο σπίτι) τροφης

προσωπικα το μαγειρευτο βρισκω εξισου καλο με το ωμο. Εδω οι κτηνιατροι ειναι διχασμενοι. Καποιοι ειναι κατηγορηματικα αρνητικοι και καποιοι ειναι υπερμαχοι. Προσωπικα αδιαφορω για την γνωμη τους. Για μενα το πιο σημαντικο ειναι να βλεπω τον γατο μου καλα. Εφοσον το προβλημα υγειας του το ελυσε η διατροφη, δεν βρισκω λογο να ακουσω καποιον κτηνιατρο που μου λεει να επιστρεψω στην τροφη του εμποριου και να αντιμετωπισω το προβλημα του με κορτικοστεροειδη και αλλα φαρμακα. Το θεωρω εντελως ηλιθιο να κανω κατι τετοιο!

ΥΓ2: Υποθέτω οτι η ωμή τροφή, υπερέχει στην περιεκτικότητά της σε ταυρίνη... (ή υπάρχει ΚΑΙ καποιο άλλο συστατικό που ΔΕΝ περιεχεται στην μαγειρευτή...?)
ΑΝ τελικα προστεθει ταυρίνη ως συμπλήρωμα στην μαγειρευτή τροφή, λύνονται όλα τα προβλήματα...?

δυστυχως δεν ειναι μονο η ταυρινη. Το μαγειρεμα αλλοιωνει κατα κυριο λογο την δομη των πρωτεινων. Επισης καταστρεφονται πολλα ενεργα ενζυμα που υπαρχουν στα ωμα τροφιμα. Μερικες βιταμινες καταστρεφονται ή χανονται στο μαγειρεμα. Πχ οι βιταμινες του συμπλεγματος Β ειναι υδατοδιαλυτες και οταν βραζεις το κρεας "φευγουν" στο νερο. Καποιες επισης καταστρεφονται απο την υψηλη θερμοκρασια και καποιες απο την εκθεση τους στον αερα ή το φως (ενας λογος ακομα να μην αλεθουμε κρεατα). Υπαρχει μετα και το θεμα με καποια ιχνοστοιχεια που υπαρχουν στα κοκκαλα. Οταν δινεις μονο κρεας (μαγειρεμενο ή ωμο), δεν παιρνει τα ιχνοστοιχεια που θα επαιρνε απο τα ωμα κοκκαλα. Το σημαντικοτερο απο αυτα ειναι το ασβεστιο. Αν δεν προσθεσεις ασβεστιο θα πεθανει.

ΥΓ: συγνώμη αν σας κούρασα με τις ερωτήσεις μου.....

δεν με κουρασες Razz
koneko
koneko
Γατο-gourmeδιά
Γατο-gourmeδιά

Θηλυκό
Γάτα
Ηλικία : 36
Τόπος : Β. Αμερικη
Αριθμός γατουνίων : 2
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Όλες!!!
Ημερομηνία Εγγραφής : 26/03/2012
Mood : Ωμή διατροφή - Συνταγές χωρίς κόκκαλα M_tour10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ωμή διατροφή - Συνταγές χωρίς κόκκαλα Empty Απ: Ωμή διατροφή - Συνταγές χωρίς κόκκαλα

Δημοσίευση από kouix Κυρ Ιουν 09, 2013 10:47 am

Οι γνώσεις σου και οι πληροφορίες που μοιράζεσαι μαζί μας είναι "ευχής έργον" θα έλεγα.... καθώς με την ανάλυση αυτή που κάνεις πάνω στα λεγομενά σου, βοηθάς τον κάθε έναν μας, να καταλήξει στην σωστότερη επιλογή του "ΡΙΣΚΟΥ" που θα παρει για την τροφή της γάτας του... και ως εκ τούτου, σου αξίζει ένα μεγαλο thanks και grinning4 μαζί..! Smile

ΟΜΩΣ (στα πλαίσια του εποικοδομητικού διαλόγου) διαφωνώ πανω σε αυτο που ειπες....

koneko έγραψε:
Αν σκεφτεις επισης οτι τα σαρκοφαγα ζωα στην φυση τους δεν αναβουν φωτιες για να μαγειρεψουν την λεια τους, τοτε διαπιστωνεις οτι το ωμο ειναι κατι που βρισκεται πιο κοντα στην φυση τους και την φυσιολογια τους. Αν αρρωσταιναν απο την ωμοφαγια, δεν θα υπηρχε σαρκοφαγο ζωο στον πλανητη.

Καθως επιλέγοντας τον Α τροπο διατροφής της γάτας (ωμοφαγία) εναντι του Β (μαγειρευτα) ή του Γ (ξηρα τροφη) , δεν τίθεται τόσο θεμα επιβίωσης ή/και διαιώνησης της ΓΑΤΑΣ ως είδους, αλλά κυρίως η μακροζωία της και η ευημερία της δια μέσω της διατροφής της..... Κατι που οφείλουμε εμεις (ως κηδεμόνες τους) να φροντίζουμε!!! αφου ειναι υπο την προστασία μας. Laughing
(στην φύση, η φύση εχει τους δικούς της μηχανισμούς διατήρησης της ισοροπίας των πληθισμών του κάθε είδους.... δεν είναι το ίδιο....)

Αναγνωρίζω ομως οτι εσυ, είσαι απο τους -λιγους- τυχερούς!! ... που βρήκες ακριβως απο του ταιριαζει στον γατούλη σου! (απο αποψη διατροφής). Μακαρι να τα καταφερουμε και όλοι οι υπολοιποι.... Smile
Με όλο το θάρρος, θα ήθελα να σε ρωτήσω και μερικές ακόμη ερωτήσεις μήπως και τελικά βρουμε την χρυσή τομή κάποιοι που θελουμε να βγούμε απο την γνωστή ρότα της "κροκέτας".....
(η Αλήθεια είναι, οτι δεν θα ήθελα να βγω απο την γνωστή ρότα της κροκέτας ΑΝ δεν ακουγα ποσο κακό κανει πολλες φορες στα γατάκια λόγω του ουροποιητικού τους συστήματος που ειναι κάπως ευαίσθητο.... Στα σκυλάκια μου έδινα/δίνω πάντα κροκέτες και που κ που εδινα και μαγειρευτό σαν λιχουδιά/συμπλήρωμα, αντι για κονσέρβες.... και ειναι 13 χρονων και χαίρουν άκρας ΔΙΑΤΡΟΦΙΚΗΣ υγειας..... αλλά τώρα με το γατάκι, διακρίνω επιτακτική ανάγκη να το ψάξω παραπάνω.....)

Ερώτηση 1:
Αν καποιος επιχειρήσει να κάνει έναν συνδυασμό μαγειρευτού ή ωμού φαγητού και καλής ξηράς τροφής (τηρωντας ευλαβικά τις συνταγες σου για ωμα - ή και μαγειρευτα ΑΝ καποτε προσθεσεις στο φόρουμ), πάλι κινδυνεύει το γατάκι να παθει "κοκομπλόκο" απο έλειψη θρεπτικών (ή/και ζωτικών) στοιχείων....?
Οι αρχαίοι μας πρόγονοι έλεγαν: "ουκ εν τω πολλώ το ευ"
Μήπως να υιοθετούσουμε την ρήση αυτή, και στην διατροφή των γατουνίων...? δηλαδη, όχι ΜΟΝΟ ωμή, ούτε ΜΟΝΟ ξηρα, ούτε ΜΟΝΟ μαγειρευτη...., αλλα "ΛΙΓΟ ΑΠΟ ΟΛΑ"......? Ποια η άποψή σου πάνω σ' αυτό...?
(Μιλαμε παντα, για τις περιπτώσεις που δεν εχει διαπιστωθει ήδη καποιο προβλημα σε ενα γατακι, ή αλεργία, οπου θα πρεπει να τραφει με συγκεκρίμες τροφες, προκειμένου να ελαχιστοποιήσουμε τα συμπτώματα.)

Ερώτηση 2:
Είπες πως ελαχιστοποιούμε το πρόβλημα που προκύπτει καποιες φορες με την ωμή διατροφη (σχετικά με καποια παρασιτα ή βακτήρια) επιλεγοντας τα σωστα ωμα κρέατα.
(Ομως στις συνταγες σου παραπανω βλεπω οτι χρησιμοποιείς εντόσθια κότας και μοσχαριού....) και με μπερδεψες.... Suspect
Και κάτι ακόμη πάνω σ' αυτό...
ΟΛΑ τα ωμα ψάρια ενδέχεται να εχουν "θεμα"....?
(πχ: σαρδελίτσα λαχταριστή, προοριζόμενη για ανθρωπινη καταναλωση... δεν εξαιρείται......?) Sad




kouix
kouix
Εφτάψυχος-η M^o-o^derator
Εφτάψυχος-η M^o-o^derator

Θηλυκό
Χοίρος
Ηλικία : 52
Αριθμός γατουνίων : 5 νιάου, 2 γαβ, 1 τσίου
Ημερομηνία Εγγραφής : 28/04/2013
Mood : Ωμή διατροφή - Συνταγές χωρίς κόκκαλα M_yoohoo

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ωμή διατροφή - Συνταγές χωρίς κόκκαλα Empty Απ: Ωμή διατροφή - Συνταγές χωρίς κόκκαλα

Δημοσίευση από SophiCat Κυρ Ιουν 09, 2013 12:44 pm

Η διατροφή με ωμό ψάρι μπορεί να οδηγήσει σε ανεπάρκεια της θειομίνης, η οποία ευθύνεται για την απώλεια της όρεξης, εμφάνισης σπασμών και σε σοβαρές περιπτώσεις επιφέρει το θάνατο. Περισσότερο επικίνδυνη γίνεται η κατάσταση εάν η γάτα διατρέφεται με ωμό ψάρι σε καθημερινή βάση.
SophiCat
SophiCat
Prime Cat
Prime Cat

Θηλυκό
Σκύλος
Ηλικία : 113
Αριθμός γατουνίων : 04
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : PHILIA,LIU,
Ημερομηνία Εγγραφής : 23/11/2012
Mood : Ωμή διατροφή - Συνταγές χωρίς κόκκαλα 544072g5obtyyvgi

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ωμή διατροφή - Συνταγές χωρίς κόκκαλα Empty Απ: Ωμή διατροφή - Συνταγές χωρίς κόκκαλα

Δημοσίευση από koneko Κυρ Ιουν 09, 2013 11:03 pm

kouix έγραψε:Οι γνώσεις σου και οι πληροφορίες που μοιράζεσαι μαζί μας είναι "ευχής έργον" θα έλεγα.... καθώς με την ανάλυση αυτή που κάνεις πάνω στα λεγομενά σου, βοηθάς τον κάθε έναν μας, να καταλήξει στην σωστότερη επιλογή του "ΡΙΣΚΟΥ" που θα παρει για την τροφή της γάτας του... και ως εκ τούτου, σου αξίζει ένα μεγαλο thanks και grinning4 μαζί..! Smile

ΟΜΩΣ (στα πλαίσια του εποικοδομητικού διαλόγου) διαφωνώ πανω σε αυτο που ειπες....

Καθως επιλέγοντας τον Α τροπο διατροφής της γάτας (ωμοφαγία) εναντι του Β (μαγειρευτα) ή του Γ (ξηρα τροφη) , δεν τίθεται τόσο θεμα επιβίωσης ή/και διαιώνησης της ΓΑΤΑΣ ως είδους, αλλά κυρίως η μακροζωία της και η ευημερία της δια μέσω της διατροφής της..... Κατι που οφείλουμε εμεις (ως κηδεμόνες τους) να φροντίζουμε!!! αφου ειναι υπο την προστασία μας. Laughing
(στην φύση, η φύση εχει τους δικούς της μηχανισμούς διατήρησης της ισοροπίας των πληθισμών του κάθε είδους.... δεν είναι το ίδιο....)

Γνωριζω οτι δεν τιθεται θεμα επιβιωσης και προσωπικα δεν με απασχολει γιατι και με την χειροτερη ξηρα τροφη του εμποριου η γατα θα επιβιωσει. Αυτο που ζηταω απο μια διατροφη για τον γατο μου αλλα και για εμενα, ειναι η ευημερια. Σιγουρα θελω να ζησει το γατι μου οσα περισσοτερα χρονια γινεται, αλλα απο την αλλη θελω αυτα τα χρονια που θα ζησει να ειναι καλα Laughing . Να μην υποφερει απο χρονιες παθησεις γιατι δεν εχει νοημα να ζεις πχ 15 χρονια εκ των οποιων τα 5 να ειναι με την χρονια παθηση. Προτιμω πχ 12 χρονια καλα, χωρις προβληματα υγειας και πιστευω οτι η ωμη διατροφη ειναι πιο κοντα στην επιτευξη αυτου του στοχου στη δικη μας περιπτωση. Τα τελευταια 3 χρονια που τρεφεται με ωμα εχω δει τεραστια διαφορα πανω του και πραγματικα φαινεται πιο ευτυχισμενος Veryhappy !

(η Αλήθεια είναι, οτι δεν θα ήθελα να βγω απο την γνωστή ρότα της κροκέτας ΑΝ δεν ακουγα ποσο κακό κανει πολλες φορες στα γατάκια λόγω του ουροποιητικού τους συστήματος που ειναι κάπως ευαίσθητο.... Στα σκυλάκια μου έδινα/δίνω πάντα κροκέτες και που κ που εδινα και μαγειρευτό σαν λιχουδιά/συμπλήρωμα, αντι για κονσέρβες.... και ειναι 13 χρονων και χαίρουν άκρας ΔΙΑΤΡΟΦΙΚΗΣ υγειας..... αλλά τώρα με το γατάκι, διακρίνω επιτακτική ανάγκη να το ψάξω παραπάνω.....)

στον δικο μου οταν ηταν γατακι 2 μηνων εδινα whiskas ξηρα και κονσερβες και friskies (κονσερβες). Δεν ειχα ασχοληθει καθολου με διατροφη τοτε και δεν το εψαχνα. Εντελως τυχαια μια μερα κοιταξα τα συστατικα και συνειδητοποιησα τι μπαινει στις τροφες. Επειτα το γυρισα σε ξηρα καλης ποιοτητας με κονσερβες και αργοτερα μονο σε κονσερβες. Οι εμετοι και οι τριχομπαλες που εκανε νομιζα οτι ηταν κατι το φυσιολογικο και ο κτηνιατρος μου ειπε οτι ειναι συνηθισμενο να κανει η γατα συχνα εμετους. Παραλληλα εψαχνα για τον συσχετισμο τροφης και διαφορων παθησεων και προσπαθουσα να του αγοραζω παντα το καλυτερο. Επαιρνα θυμαμαι κονσερβες και αναφωνουσα ποσο καλες ειναι και οτι μυριζουν σαν σπιτικο φαγητο. Ωσπου μια μερα πρηστηκε εντονα στο ενα μαγουλο και επειτα στο αλλο και μετα ξανα στο αλλο και εχανε το τριχωμα του απο την φαγουρα. Ετρεχε πανικοβλητος για να ησυχασει απο την φαγουρα. Ηταν φρικτο αυτο που εβλεπαν τα ματια μου. Τον πηγα σε 2-3 κτηνιατρους και μου ειπαν οτι οφειλοταν σε τροφικη αλλεργια. Ο τελευταιος του εκανε ενεση κορτιζονης και ησυχασε με το ξυσιμο μετα απο 2-3 μερες. Παραλληλα μου ειχαν πει να του δινω μονο βραστο αρνι για 1 μηνα μεχρι να ηρεμισει και να βρουμε αργοτερα τι το προκαλεσε. Αυτο το διαστημα ειδα οτι με το βραστο αρνι δεν εκανε εμετους και πηρα την αποφαση (ομολογω με αρκετο φοβο) να το γυρισω στην ωμη διατροφη. Για το μοναδικο πραγμα που μετανοιωνω ειναι που δεν ξεκινησα την ωμη διατροφη νωριτερα. Αν γνωριζα ποσο καλο θα του εκανε, δεν θα τον αφηνα να υποφερει για 2 ολοκληρα χρονια.


Ερώτηση 1:
Αν καποιος επιχειρήσει να κάνει έναν συνδυασμό μαγειρευτού ή ωμού φαγητού και καλής ξηράς τροφής (τηρωντας ευλαβικά τις συνταγες σου για ωμα - ή και μαγειρευτα ΑΝ καποτε προσθεσεις στο φόρουμ), πάλι κινδυνεύει το γατάκι να παθει "κοκομπλόκο" απο έλειψη θρεπτικών (ή/και ζωτικών) στοιχείων....?
Οι αρχαίοι μας πρόγονοι έλεγαν: "ουκ εν τω πολλώ το ευ"
Μήπως να υιοθετούσουμε την ρήση αυτή, και στην διατροφή των γατουνίων...? δηλαδη, όχι ΜΟΝΟ ωμή, ούτε ΜΟΝΟ ξηρα, ούτε ΜΟΝΟ μαγειρευτη...., αλλα "ΛΙΓΟ ΑΠΟ ΟΛΑ"......? Ποια η άποψή σου πάνω σ' αυτό...?
(Μιλαμε παντα, για τις περιπτώσεις που δεν εχει διαπιστωθει ήδη καποιο προβλημα σε ενα γατακι, ή αλεργία, οπου θα πρεπει να τραφει με συγκεκρίμες τροφες, προκειμένου να ελαχιστοποιήσουμε τα συμπτώματα.)

Ξηρα τροφη με ωμη δεν θα συνδιαζα στο ιδιο γευμα γιατι η καθε τροφη καθεται στο εντερο διαφορετικο χρονικο διαστημα. Η ξηρα καθεται περισσοτερες ωρες και αν την δωσεις μαζι με την ωμη, θα κατσει αναγκαστικα και αυτη περισσοτερο χρονο στο εντερο και θα δωσει ευκαιρια στα βακτηρια της ωμης να πολλαπλασιαστουν. Αν ομως δινεις μια μερα ξηρα, την επομενη μαγειρευτο και την επομενη ωμη, δεν πιστευω οτι υπαρχει προβλημα. Γενικα ειμαι της αποψης οτι αν τρωνε ποικιλια τροφων ειναι καλυτερα. Εγω δινω την ωμη ως βαση και επειτα συμπληρωνω με μαγειρεμενο και λιχουδιες. Ακομα και την ωμη που δινω, δεν βαζω ποτε το ιδιο κρεας για πανω απο 1 μηνα. Ειτε τρωει ξηρα τροφη μια γατα ειτε ωμη, πιστευω οτι πρεπει να υπαρχει ποικιλια, οχι μονο στις γευσεις αλλα και στο ειδο της τροφης. Αλλωστε και εμεις δεν τρωμε το ιδιο φαγητο καθημερινα, ουτε τρωμε μονο κονσερβες ή μπισκοτα. Τρωμε απο ολα, επιδιωκοντας μια διατροφη πλουσια σε φρεσκα τροφιμα!

Ερώτηση 2:
Είπες πως ελαχιστοποιούμε το πρόβλημα που προκύπτει καποιες φορες με την ωμή διατροφη (σχετικά με καποια παρασιτα ή βακτήρια) επιλεγοντας τα σωστα ωμα κρέατα.
(Ομως στις συνταγες σου παραπανω βλεπω οτι χρησιμοποιείς εντόσθια κότας και μοσχαριού....) και με μπερδεψες.... Suspect
Και κάτι ακόμη πάνω σ' αυτό...
ΟΛΑ τα ωμα ψάρια ενδέχεται να εχουν "θεμα"....?
(πχ: σαρδελίτσα λαχταριστή, προοριζόμενη για ανθρωπινη καταναλωση... δεν εξαιρείται......?) Sad

με τα εντοσθια εννοουσα κυριως τα εντερα και σε μικροτερο βαθμο τα στομαχια. Το συκωτι, τα πνευμονια, η σπληνα δεν εχουν προβλημα. Εγω δεν εχω δωσει ποτε εντερα απο ζωο ή ψαρι και ουτε προκειται να τα δωσω ωμα. Αν δωσω θα ειναι μαγειρεμενα.

Δεν εχουν ολα τα ωμα ψαρια παρασιτα στην σαρκα τους και εδινα στον δικο μου ωμα χωρις να με απασχολουν τα παρασιτα, μεχρι που εντοπισα παρασιτα σε εναν φρεσκο (αγριο) σολωμο σε ενα σημειο στην σαρκα του. Απο τοτε ειμαι πιο προσεκτικη. Συνεχιζω να δινω ωμο ψαρι περιστασιακα, αλλα τις περισσοτερες φορες το μαγειρευω. Το πιο πιθανο ειναι οτι τα παρασιτα των ψαριων δεν μπορουν να προκαλεσουν προβλημα στις γατες (αλλωστε αυτα που ειναι στην σαρκα του ψαριου ειναι πολυ σπανια περιπτωση), αλλα καλυτερα φυλαγε τα ρουχα σου για να 'χεις τα μισα. Ο λογος που επιλεγω να δινω ψαρι ειναι για την βιταμινη D και τα ω-3 λιπαρα που περιεχει. Το μαγειρεμα δεν τα καταστρεφει, οποτε δεν με ενοχλει αν ειναι μαγειρεμενα. Το αλλο προβλημα ειναι με την θιαμιναση που περιεχουν (ενζυμο το οποιο καταστρεφει την βιταμινη Β1). Αν δινεις πολυ συχνα ψαρι θα υπαρξει προβλημα με την Β1. Υπαρχουν ομως ψαρια που δεν περιεχουν θιαμιναση, αλλα ειναι ελαχιστα. Νομιζω η πεστροφα και ο σολωμος ατλαντικου δεν περιεχουν. Επισης τα ψαρια ειναι χαμηλα σε βιταμινη Ε και αν τρωνε μονο ψαρι για μεγαλο χρονικο διαστημα θα αρρωστησουν. Για μενα το οριο στο ψαρι (ειτε ωμο ειτε μαγειρεμενο) ειναι τα 3 γευματα την εβδομαδα.



koneko
koneko
Γατο-gourmeδιά
Γατο-gourmeδιά

Θηλυκό
Γάτα
Ηλικία : 36
Τόπος : Β. Αμερικη
Αριθμός γατουνίων : 2
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Όλες!!!
Ημερομηνία Εγγραφής : 26/03/2012
Mood : Ωμή διατροφή - Συνταγές χωρίς κόκκαλα M_tour10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ωμή διατροφή - Συνταγές χωρίς κόκκαλα Empty Απ: Ωμή διατροφή - Συνταγές χωρίς κόκκαλα

Δημοσίευση από kouix Δευ Ιουν 10, 2013 12:45 am

Εισαι Θεά...!

:worsh worship worship worship

Σπόιλερ:


.... Ξερω οτι το θεμα σου αναφερεται σε συνταγες με ΩΜΑ ..... (και θα το επιχειρήσω οταν μεγαλώσει λίγο ακόμη το Φιφώνι....ή μηπως μου προτείνεις να το επιχειρήσω ΚΑΙ απο τώρα...? -ειναι 2.5 μηνων....)

....αλλα ΟΤΑΝ εξαντλήσεις ολες τις συνταγες ΩΜΩΝ, θα σε παρακαλούσα θερμά να εβαζες -ξωφαλτσα- και μια δυο συνταγες με μαγειρεμενα ενδεικτικά -για να δω ΤΙ ΕΙΔΟΥΣ συμπληρωματα (και σε τι ποσοτητες) θα πρεπει να βαζω μεσα στην τσουκάλα με την.... "Μαρμίτα"!!

και παλι.... thanks a lot.


ΥΓ: Βιταμινη Ε, Λαδι σολωμου και βακτηρια Acidophilus ΠΟΥ πουλάνε ...? ξέρεις...? (στο περιπου.... εστω... Laughing )


Έχει επεξεργασθεί από τον/την kouix στις Δευ Ιουν 10, 2013 12:48 am, 1 φορά (Λόγος της επεξεργασίας : εισαγωγη υστερογραφου)
kouix
kouix
Εφτάψυχος-η M^o-o^derator
Εφτάψυχος-η M^o-o^derator

Θηλυκό
Χοίρος
Ηλικία : 52
Αριθμός γατουνίων : 5 νιάου, 2 γαβ, 1 τσίου
Ημερομηνία Εγγραφής : 28/04/2013
Mood : Ωμή διατροφή - Συνταγές χωρίς κόκκαλα M_yoohoo

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ωμή διατροφή - Συνταγές χωρίς κόκκαλα Empty Απ: Ωμή διατροφή - Συνταγές χωρίς κόκκαλα

Δημοσίευση από koneko Δευ Ιουν 10, 2013 2:18 am

kouix έγραψε:Εισαι Θεά...!

:worsh worship worship worship

Σπόιλερ:


.... Ξερω οτι το θεμα σου αναφερεται σε συνταγες με ΩΜΑ ..... (και θα το επιχειρήσω οταν μεγαλώσει λίγο ακόμη το Φιφώνι....ή μηπως μου προτείνεις να το επιχειρήσω ΚΑΙ απο τώρα...? -ειναι 2.5 μηνων....)

....αλλα ΟΤΑΝ εξαντλήσεις ολες τις συνταγες ΩΜΩΝ, θα σε παρακαλούσα θερμά να εβαζες -ξωφαλτσα- και μια δυο συνταγες με μαγειρεμενα ενδεικτικά -για να δω ΤΙ ΕΙΔΟΥΣ συμπληρωματα (και σε τι ποσοτητες) θα πρεπει να βαζω μεσα στην τσουκάλα με την.... "Μαρμίτα"!!

και παλι.... thanks a lot.


ΥΓ: Βιταμινη Ε, Λαδι σολωμου και βακτηρια Acidophilus ΠΟΥ πουλάνε ...? ξέρεις...? (στο περιπου.... εστω... Laughing )

ειναι πολυπλοκο το μαγειρευτο γιατι πρεπει να υπολογισω και τι χανεται με το μαγειρεμα, αλλα θα προσπαθησω να φτιαξω συνταγη. Αυτο που με προβληματιζει με το μαγειρευτο ειναι η ταυρινη. Θελει συμπληρωμα αλλα δεν ξερω ποσο ευκολο ειναι να το βρεις.

Τα υπολοιπα τα βρισκεις σε φαρμακειο ή σουπερμαρκετ (αν πουλανε τετοια ειδη) ή health store. Αν η βιταμινη Ε ειναι σε υγρη μορφη, καλυτερα να την προσθετεις στο γευμα παρα οταν φτιαχνεις την τροφη γιατι οξειδωνεται στον αερα και το φως.

Μπορεις να δινεις απο τωρα ωμα. Εφοσον τρωει στερεη τροφη δεν υπαρχει προβλημα Laughing
koneko
koneko
Γατο-gourmeδιά
Γατο-gourmeδιά

Θηλυκό
Γάτα
Ηλικία : 36
Τόπος : Β. Αμερικη
Αριθμός γατουνίων : 2
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Όλες!!!
Ημερομηνία Εγγραφής : 26/03/2012
Mood : Ωμή διατροφή - Συνταγές χωρίς κόκκαλα M_tour10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ωμή διατροφή - Συνταγές χωρίς κόκκαλα Empty Απ: Ωμή διατροφή - Συνταγές χωρίς κόκκαλα

Δημοσίευση από Antilkmene Τετ Ιουν 12, 2013 2:09 pm

Να προσθέσω ένα site με αρκετές πληροφορίες για την ωμή :http://feline-nutrition.org/. Έχει και μια συνταγή, αλλά με αλεσμένο κρέας και συμπληρώματα. 

Επίσης, στο catforum υπάρχει sub forum μόνο για ωμή διατροφή.

Στο κρεοπωλείο πουλάνε συκωταριές από αρνί και κατσίκι που έχουν όλα τα όργανα από ό,τι μου είπαν, οποτε δεν είναι τόσο δύσκολο να τα συμπεριλάβουμε όσο νόμιζαSmile , όπως επίσης σπλήνα, νεφρά, καρδιά και συκώτι μοσχαριού.
Antilkmene
Antilkmene
Senior Cat
Senior Cat

Θηλυκό
Μαϊμου
Ηλικία : 43
Τόπος : Βριλήσσια
Αριθμός γατουνίων : 3
Ημερομηνία Εγγραφής : 28/06/2012
Mood : Ωμή διατροφή - Συνταγές χωρίς κόκκαλα Anger2

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ωμή διατροφή - Συνταγές χωρίς κόκκαλα Empty Απ: Ωμή διατροφή - Συνταγές χωρίς κόκκαλα

Δημοσίευση από koneko Τετ Ιουν 12, 2013 11:09 pm

στην ελλαδα ευκολα βρισκεις οργανα, εδω ειναι πιο δυσκολα! Νεφρα μη παρεις μεγαλη ποσοτητα για αρχη. Εγω πηρα 1 μοσχαρισιο νεφρο μια μερα, το εκοψα κομματακια και το ανακατεψα με καρδιες και συκωτακια και ολα αυτα τα εβαλα στο αλεσμενο κοτοπουλο. 3 κιλα τροφη αναγκαστηκα να την πεταξω λογω βρωμας απο τα νεφρα. ΒΡΩΜΑΝΕ υπερβολικα πολυ. Δεν εφαγε ουτε την τροφη, ουτε τα νεφρα εννοειται. Τα νεφρα που του δινω ειναι απο κοτα, ορτυκια, γαλοπουλα και αλλα μικρα πουλερικα. Ειναι πιο μικρα και δεν τα καταλαβαινει στην τροφη του. ΑΛλωστε δεν χρειαζεται να τρωει νεφρα με την σεσουλα happy2Αν μπορεις να βρεις θυμο αδενα, βαλε και απο αυτον στην τροφη. Εγω δεν μπορω να βρω και αναγκαζομαι να δινω πιο συχνα κοτοπουλο (με το κεφαλι μαζι) για να περιεχει και τον αδενα.
koneko
koneko
Γατο-gourmeδιά
Γατο-gourmeδιά

Θηλυκό
Γάτα
Ηλικία : 36
Τόπος : Β. Αμερικη
Αριθμός γατουνίων : 2
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Όλες!!!
Ημερομηνία Εγγραφής : 26/03/2012
Mood : Ωμή διατροφή - Συνταγές χωρίς κόκκαλα M_tour10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ωμή διατροφή - Συνταγές χωρίς κόκκαλα Empty Απ: Ωμή διατροφή - Συνταγές χωρίς κόκκαλα

Δημοσίευση από kouix Τετ Ιουν 12, 2013 11:33 pm

Ηρω,  τι ποσοτητα  πρεπει να  τρωει ημερησίως ενα  γατακι  2.5 μηνων απο  αυτην  την συνταγη  που  εγραψες με  το κοτοπουλο πχ..?

και τι πρεπει να  τρωει ενα  ενηλικο  γατακι..?

αν  υποθεσουμε οτι  το ξεκιναω αμεσα (που πολυ θα  ηθελα)  θα πρεπει να φτιαξω  μεριδουλες  ημερησιες και τις βαλω  καταψυξη.
(και δεν ξερω των ποσων  γραμμαριων να ειναι...)

___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___

Ωμή διατροφή - Συνταγές χωρίς κόκκαλα Ce308a9f-5be4-45ef-b5d8-38fa33e9b315

Η ιστορία μας ξεκινάει  απο  εδω: http://www.gatospito.com/t10095-topic
kouix
kouix
Εφτάψυχος-η M^o-o^derator
Εφτάψυχος-η M^o-o^derator

Θηλυκό
Χοίρος
Ηλικία : 52
Αριθμός γατουνίων : 5 νιάου, 2 γαβ, 1 τσίου
Ημερομηνία Εγγραφής : 28/04/2013
Mood : Ωμή διατροφή - Συνταγές χωρίς κόκκαλα M_yoohoo

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ωμή διατροφή - Συνταγές χωρίς κόκκαλα Empty Απ: Ωμή διατροφή - Συνταγές χωρίς κόκκαλα

Δημοσίευση από ΒρουκοΜπετινόσπιτο Κυρ Ιουν 30, 2013 2:03 pm

Ηρώ ο δικός μου τρώει καθημερινά μία μερίδα γαύρο βραστό και μια μοσχάρι ωμό.Συμπληρώνει με λίγες κροκέτες και του δίνω και πάστα βιταμίνης καθημερινά. Συκωτι έχω δοκιμάσει να του δώσω αλλά δεν το θέλει με τίποτα.Σήμερα έψηνα παιδάκια αρνίσια και ενώ προσπαθούσα να τον κάνω να φάει μερικές κροκέτες προτίμησε να φάει ένα παιδάκι  ωμό.Το αρνί είναι καλό;Επίσης του αρέσει πολύ η Ziwipeak αποξηραμένο κρέας  με γεύση αρνί.Είναι ολοκληρωμένη διατροφή αυτή;(η ziwi εννοώ)
ΒρουκοΜπετινόσπιτο
ΒρουκοΜπετινόσπιτο
Senior Cat
Senior Cat

Θηλυκό
Άλογο
Ηλικία : 58
Τόπος : Κέρκυρα
Αριθμός γατουνίων : 2 αδέλφια,λατρεμένα και κακομαθημένα + τα αδεσποτάκια μου
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : χειμώνας για χουχούλιασμα ..
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Τις χνουδόμπαλες της Μαρίνας,και μια ταρταρούγα με φακίδες.
Motto : Every dog has his day - but the nights are reserved for the cats.
Ημερομηνία Εγγραφής : 08/07/2012
Mood : Ωμή διατροφή - Συνταγές χωρίς κόκκαλα Welcome

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ωμή διατροφή - Συνταγές χωρίς κόκκαλα Empty Απ: Ωμή διατροφή - Συνταγές χωρίς κόκκαλα

Δημοσίευση από koneko Κυρ Ιουν 30, 2013 7:58 pm

Καλο ειναι το αρνι, απλα μπορει να εχει τοξοπλασμα αν ειναι φρεσκο και δεν εχει μπει στην καταψυξη για 2-3 μερες. Του δινω και στον δικο μου ωμο και ψητο, το λατρευει! Η ziwi νομιζω πως ειναι ολοκληρωμενη. Δεν μου ανοιγει τωρα το site τους για να δω και να σου πω σιγουρα. Αν εχεις συσκευασια δες αν περιεχει βιταμινες και μεταλλα (κυριως ασβεστιο).
koneko
koneko
Γατο-gourmeδιά
Γατο-gourmeδιά

Θηλυκό
Γάτα
Ηλικία : 36
Τόπος : Β. Αμερικη
Αριθμός γατουνίων : 2
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Όλες!!!
Ημερομηνία Εγγραφής : 26/03/2012
Mood : Ωμή διατροφή - Συνταγές χωρίς κόκκαλα M_tour10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ωμή διατροφή - Συνταγές χωρίς κόκκαλα Empty Απ: Ωμή διατροφή - Συνταγές χωρίς κόκκαλα

Δημοσίευση από ΒρουκοΜπετινόσπιτο Κυρ Ιουν 30, 2013 8:53 pm

koneko έγραψε:Καλο ειναι το αρνι, απλα μπορει να εχει τοξοπλασμα αν ειναι φρεσκο και δεν εχει μπει στην καταψυξη για 2-3 μερες. Του δινω και στον δικο μου ωμο και ψητο, το λατρευει! Η ziwi νομιζω πως ειναι ολοκληρωμενη. Δεν μου ανοιγει τωρα το site τους για να δω και να σου πω σιγουρα. Αν εχεις συσκευασια δες αν περιεχει βιταμινες και μεταλλα (κυριως ασβεστιο).
Αν του παίρνω κατεψυγμένο δηλαδή που είναι και πιο φθηνό είναι ακίνδυνο;Smile 
Για την Ziwi λέει ότι έχει vitamins και minerals άρα την βλέπω εντάξει.Smile Δεν έχω συσκευασία για να δώ αλλά από μια παλιά φωτογραφία που είχα βγάλει την συσκευασία μπορώ και το διαβάζω.Smile Δεν την έβγαζα και από την πίσω πλευρά να δώ αναλυτικά αν έχει και ασβέστιο;.Smile Ωμή διατροφή - Συνταγές χωρίς κόκκαλα Z9kz
ΒρουκοΜπετινόσπιτο
ΒρουκοΜπετινόσπιτο
Senior Cat
Senior Cat

Θηλυκό
Άλογο
Ηλικία : 58
Τόπος : Κέρκυρα
Αριθμός γατουνίων : 2 αδέλφια,λατρεμένα και κακομαθημένα + τα αδεσποτάκια μου
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : χειμώνας για χουχούλιασμα ..
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Τις χνουδόμπαλες της Μαρίνας,και μια ταρταρούγα με φακίδες.
Motto : Every dog has his day - but the nights are reserved for the cats.
Ημερομηνία Εγγραφής : 08/07/2012
Mood : Ωμή διατροφή - Συνταγές χωρίς κόκκαλα Welcome

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ωμή διατροφή - Συνταγές χωρίς κόκκαλα Empty Απ: Ωμή διατροφή - Συνταγές χωρίς κόκκαλα

Δημοσίευση από ΒρουκοΜπετινόσπιτο Δευ Ιουλ 01, 2013 7:08 pm

Επειδή η γατίσια Ηρώ είναι πιο ακριβή σε σχέση με την σκυλίσια σκέφτηκα να πάρω την δεύτερη. Ασε που η σκυλίσια είναι σε μεγαλύτερη συσκευασία.Τα αναλυτικά στοιχεία είναι τα κάτωθι.Ποιά είναι η γνώμη σου;
Για την γατίσια.
Ingredients:
Lamb Meat (min. 61,2%), Liver (min. 15%), Tripe, Heart and Kidney (min. 9,5%), Chicory Syrup, Green-lipped and Blue Mussel (min. 4%), Lecithin, Fish Oil, Kelp, Minerals.

Analysis:
Crude protein 37,5%, Crude fat 30,4%, Crude ash 7,2%, Crude fibre 0,5%, Moisture 16,6%, Calcium 1,6%, Phosphorus 1,2%

Additives/kg:
Vitamin D3: 740IU, Vitamin E (á-tocoferol acetate): 20mg, Copper (copper-sulphate, pentahydrate): 6mg

Και η σκυλίσια.
Ingredients - Lamb Meat (min 65%), Liver, Tripe, Heart and Kidney (min 19.5%); Chicory Syrup; Green-lipped and Blue Mussel* (min 4%); Hoki Fish Oil; Lecithin; Kelp; Vitamins and Minerals; Parsley. Naturally preserved with mixed tocopherols. Additives: Vitamin D3 592 IU/kg, Vitamin E 7.4 mg/kg, Copper (copper proteinate) 9.8 mg/kg

Guaranteed Analysis
Crude Protein (min) 33%
Crude Fat (min) 27%
Crude Fiber (max) 1.5%
Moisture (max) 15%
Ash (max) 1.2%
Calcium 2%
Phosphorus 1.1%

ΒρουκοΜπετινόσπιτο
ΒρουκοΜπετινόσπιτο
Senior Cat
Senior Cat

Θηλυκό
Άλογο
Ηλικία : 58
Τόπος : Κέρκυρα
Αριθμός γατουνίων : 2 αδέλφια,λατρεμένα και κακομαθημένα + τα αδεσποτάκια μου
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : χειμώνας για χουχούλιασμα ..
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Τις χνουδόμπαλες της Μαρίνας,και μια ταρταρούγα με φακίδες.
Motto : Every dog has his day - but the nights are reserved for the cats.
Ημερομηνία Εγγραφής : 08/07/2012
Mood : Ωμή διατροφή - Συνταγές χωρίς κόκκαλα Welcome

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ωμή διατροφή - Συνταγές χωρίς κόκκαλα Empty Απ: Ωμή διατροφή - Συνταγές χωρίς κόκκαλα

Δημοσίευση από ΒρουκοΜπετινόσπιτο Παρ Ιουλ 12, 2013 7:43 pm

Θα ήθελα να ρωτήσω κάτι.Πειράζει αν του δίνω μοσχάρι ωμό σε κομμάτια μαζί με κομμάτια ωμό κοτόπουλο ή άλλο κρέας(αρνί-γαλοπούλα) μαζί στο ίδιο γεύμα;Του αρέσει η ποικιλία.Smile 
ΒρουκοΜπετινόσπιτο
ΒρουκοΜπετινόσπιτο
Senior Cat
Senior Cat

Θηλυκό
Άλογο
Ηλικία : 58
Τόπος : Κέρκυρα
Αριθμός γατουνίων : 2 αδέλφια,λατρεμένα και κακομαθημένα + τα αδεσποτάκια μου
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : χειμώνας για χουχούλιασμα ..
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Τις χνουδόμπαλες της Μαρίνας,και μια ταρταρούγα με φακίδες.
Motto : Every dog has his day - but the nights are reserved for the cats.
Ημερομηνία Εγγραφής : 08/07/2012
Mood : Ωμή διατροφή - Συνταγές χωρίς κόκκαλα Welcome

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ωμή διατροφή - Συνταγές χωρίς κόκκαλα Empty Απ: Ωμή διατροφή - Συνταγές χωρίς κόκκαλα

Δημοσίευση από koneko Παρ Ιουλ 12, 2013 9:06 pm

δε νομιζω να πειραζει. Εγω το κανω συχνα. Πολλες φορες οταν του δινω μοσχαρι ή γαλοπουλα, βαζω μεσα συκωτακια και καρδιες απο κοτα. Για ενα διαστημα προσθετα και ψαρι στην τροφη του. Υπαρχουν παντως πολλες ωμες του εμποριου που περιεχουν διαφορετικα κρεατα. Για ενα διαστημα του επαιρνα κουνελι-σολωμο.
koneko
koneko
Γατο-gourmeδιά
Γατο-gourmeδιά

Θηλυκό
Γάτα
Ηλικία : 36
Τόπος : Β. Αμερικη
Αριθμός γατουνίων : 2
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Όλες!!!
Ημερομηνία Εγγραφής : 26/03/2012
Mood : Ωμή διατροφή - Συνταγές χωρίς κόκκαλα M_tour10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ωμή διατροφή - Συνταγές χωρίς κόκκαλα Empty Απ: Ωμή διατροφή - Συνταγές χωρίς κόκκαλα

Δημοσίευση από Karamela Παρ Ιουλ 12, 2013 11:16 pm

Σκυλι πεθανε απο ετοιμη ωμη τροφη εμποριου, ειχαν ξεχασει μεσα λεπιδα και πεθανε απο εσωτερικη αιμοραγια, οποτε προσοχη!Sad 
Karamela
Karamela
Mature Cat
Mature Cat

Θηλυκό
Κατσίκα
Ηλικία : 32
Αριθμός γατουνίων : 6
Ημερομηνία Εγγραφής : 29/06/2012
Mood : Ωμή διατροφή - Συνταγές χωρίς κόκκαλα M_summer

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ωμή διατροφή - Συνταγές χωρίς κόκκαλα Empty Απ: Ωμή διατροφή - Συνταγές χωρίς κόκκαλα

Δημοσίευση από ΒρουκοΜπετινόσπιτο Σαβ Ιουλ 13, 2013 4:20 pm

koneko έγραψε:δε νομιζω να πειραζει. Εγω το κανω συχνα. Πολλες φορες οταν του δινω μοσχαρι ή γαλοπουλα, βαζω μεσα συκωτακια και καρδιες απο κοτα. Για ενα διαστημα προσθετα και ψαρι στην τροφη του. Υπαρχουν παντως πολλες ωμες του εμποριου που περιεχουν διαφορετικα κρεατα. Για ενα διαστημα του επαιρνα κουνελι-σολωμο.
Ωραία γιατί του αρέσει ο συνδυασμός μοσχάρι -κοτόπουλο.Δυστυχώς δεν του αρέσει το συκώτι (μοσχαρίσιο)Από κότα δεν έχω δοκιμάσει να του δώσω.Smile 
ΒρουκοΜπετινόσπιτο
ΒρουκοΜπετινόσπιτο
Senior Cat
Senior Cat

Θηλυκό
Άλογο
Ηλικία : 58
Τόπος : Κέρκυρα
Αριθμός γατουνίων : 2 αδέλφια,λατρεμένα και κακομαθημένα + τα αδεσποτάκια μου
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : χειμώνας για χουχούλιασμα ..
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Τις χνουδόμπαλες της Μαρίνας,και μια ταρταρούγα με φακίδες.
Motto : Every dog has his day - but the nights are reserved for the cats.
Ημερομηνία Εγγραφής : 08/07/2012
Mood : Ωμή διατροφή - Συνταγές χωρίς κόκκαλα Welcome

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ωμή διατροφή - Συνταγές χωρίς κόκκαλα Empty Απ: Ωμή διατροφή - Συνταγές χωρίς κόκκαλα

Δημοσίευση από ΒρουκοΜπετινόσπιτο Σαβ Ιουλ 13, 2013 4:23 pm

Karamela έγραψε:Σκυλι πεθανε απο ετοιμη ωμη τροφη εμποριου, ειχαν ξεχασει μεσα λεπιδα και πεθανε απο εσωτερικη αιμοραγια, οποτε προσοχη!Sad 
Καλέ εμείς δεν παίρνουμε έτοιμη ωμή τροφή.Την φτιάχνουμε μόνες μας.Οσο για το σκυλί κρίμα το κακόμοιρο. Μα δεν κατάλαβε τι ήταν και το κατάπιε;Sad 
ΒρουκοΜπετινόσπιτο
ΒρουκοΜπετινόσπιτο
Senior Cat
Senior Cat

Θηλυκό
Άλογο
Ηλικία : 58
Τόπος : Κέρκυρα
Αριθμός γατουνίων : 2 αδέλφια,λατρεμένα και κακομαθημένα + τα αδεσποτάκια μου
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : χειμώνας για χουχούλιασμα ..
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Τις χνουδόμπαλες της Μαρίνας,και μια ταρταρούγα με φακίδες.
Motto : Every dog has his day - but the nights are reserved for the cats.
Ημερομηνία Εγγραφής : 08/07/2012
Mood : Ωμή διατροφή - Συνταγές χωρίς κόκκαλα Welcome

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ωμή διατροφή - Συνταγές χωρίς κόκκαλα Empty Απ: Ωμή διατροφή - Συνταγές χωρίς κόκκαλα

Δημοσίευση από f.m123 Σαβ Ιουλ 13, 2013 4:56 pm

Karamela έγραψε:Σκυλι πεθανε απο ετοιμη ωμη τροφη εμποριου, ειχαν ξεχασει μεσα λεπιδα και πεθανε απο εσωτερικη αιμοραγια, οποτε προσοχη!Sad 

 Shocked Shocked Shocked 
Ολόκληρη λεπίδα δεν την είδε ο ιδιοκτήτης;;
f.m123
f.m123
Catastro(f)ika Catλογού
Catastro(f)ika Catλογού

Θηλυκό
Κατσίκα
Ηλικία : 32
Αριθμός γατουνίων : 2
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : γατοκατακαλόκαιρο
Ημερομηνία Εγγραφής : 03/04/2012
Mood : Ωμή διατροφή - Συνταγές χωρίς κόκκαλα M_coffee

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ωμή διατροφή - Συνταγές χωρίς κόκκαλα Empty Απ: Ωμή διατροφή - Συνταγές χωρίς κόκκαλα

Δημοσίευση από Karamela Σαβ Ιουλ 13, 2013 5:14 pm

Μπορει απλα να το ξεπαγωσε, να το εβαλε στο πιατο και να μη το ειδε. Ετσι κι αλλιως ηταν μεσα στον κιμα, λογικα δεν καθησε να ξεψαχνισει τον κιμα. Το θεμα ειναι οτι τους επεσε λεπιδα και δεν αναρωτηθηκαν που ειναι ή εκεινη την ωρα δεν το καταλαβαν?
Karamela
Karamela
Mature Cat
Mature Cat

Θηλυκό
Κατσίκα
Ηλικία : 32
Αριθμός γατουνίων : 6
Ημερομηνία Εγγραφής : 29/06/2012
Mood : Ωμή διατροφή - Συνταγές χωρίς κόκκαλα M_summer

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ωμή διατροφή - Συνταγές χωρίς κόκκαλα Empty Απ: Ωμή διατροφή - Συνταγές χωρίς κόκκαλα

Δημοσίευση από f.m123 Σαβ Ιουλ 13, 2013 5:36 pm

Karamela έγραψε:Μπορει απλα να το ξεπαγωσε, να το εβαλε στο πιατο και να μη το ειδε. Ετσι κι αλλιως ηταν μεσα στον κιμα, λογικα δεν καθησε να ξεψαχνισει τον κιμα. Το θεμα ειναι οτι τους επεσε λεπιδα και δεν αναρωτηθηκαν που ειναι ή εκεινη την ωρα δεν το καταλαβαν?

 Ποιός ξέρει!
Διάβασα και για μια απόσυρση σήμερα, ο "Μαυρόγατος" το ανέβασε στο φβ:
http://www.abc2news.com//dpp/news/national/massive-pet-food-recall-announced
f.m123
f.m123
Catastro(f)ika Catλογού
Catastro(f)ika Catλογού

Θηλυκό
Κατσίκα
Ηλικία : 32
Αριθμός γατουνίων : 2
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : γατοκατακαλόκαιρο
Ημερομηνία Εγγραφής : 03/04/2012
Mood : Ωμή διατροφή - Συνταγές χωρίς κόκκαλα M_coffee

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Σελίδα 1 από 3 1, 2, 3  Επόμενο

Επιστροφή στην κορυφή

- Παρόμοια θέματα

 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης