gatospito
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

2 γατακια 7 ημερων πανω κατω.

5 απαντήσεις

Πήγαινε κάτω

2 γατακια 7 ημερων πανω κατω. Empty 2 γατακια 7 ημερων πανω κατω.

Δημοσίευση από karatsos Κυρ Μάης 26, 2013 10:25 am

την καλησπερα μου καταρχην μιας και ειναι και το πρωτο θεμα που ποσταρω. Βρηκα 2 νεογεννητα λογικα γατακια σε ενα κουτι στα διπλα απο εναν καδο σκουπιδιων βασικα τα ακουσα που νιαουριζαν. θεωρω οτι ειναι περιπου μιας εβδομαδας μιας και δεν εχουν τον ομφαλιο λορο που απο οτι διαβασα πεφτει στις 4 μερες αλλα και δεν εχουν ανοιξει ακομα τα ματακια τους που το κανουν στις 10 περιπου μερες. τα βρηκα προχτες παρασκευη...το ενα ειναι αρσενικο ο τομ και το αλλο θυληκο η κατνυ. το πριοβλημα που εχω μιας και στον κτηνιατρο θα μπορεσω αυριο να τα παω ειναι οτι ο τομ δεν τρωει ιδιαιτερα οσο η καντυ που εχω ως μετρο συγγρισης και μοιαζει λιγο κατατονικος. καθε 2-3 ωρες τα ταιζω με γαλα σκονι για μωρα γατακια που πηρα απο μια γειτονισα που εχει γατουλες (και δυστυχως καμια γατομαμα δεν τα δεχτηκε μεχρι να ξεπεταχτουν) και με βαμβακι με χλιαρο νερο τα βοηθαω ωστε να κανουν την αναγκη τους. μιας και οτι κανω το διαβασα στο ιντερνετ και θελω να τα κρατησω θελω να με βοηθησετε μεχρι αυριο που θα παω στον κτηνιατρο και να μου πειτε αν ειναι και κατι αλλο που πρεπει να κανω. η καντυ ειναι πολυ ζωηρη νιαουριζει αμεσως σχεδον οταν παω να τα τσεκαρω (λες και με μυριζει) τρωει θεωρω καλα και αφου κανει και την αναγκη της αμεσως κουρνιαζει και κοιμαται. ο τομ απ την αλλη ειναι λιγο πιο (βαρυς) δεν τον βλεπω τοσο ορεξατο δεν τρωει ουτε το μισο απο οτι η καντυ κανει την αναγκη του κι αυτος και μετα νανι. τα εχω σε μια κουτα κλεισμενη με φεγγιτη ας το πω ετσι για να μην βγουν γιατι εχουν τασεις σκαρφαλωματος ειδικα η ζωηρη της παρεας με πετσετουλα, ενα παλιο ηλεκτρικο θερμενομενο μαξιλαρι που στο χερι μου η θερμοκρασια που βγαζει το νιωθω ως χλιαρο και απο πανω ενα μαλλινο κασκολ. θεωρω οτι για φωλιτσα μια χαρα την εχω κανει και αμεσως την ξαπλαρουν χωρις να εινια κουλουριασμενα δειχουν πολυ ανετα οτι ειναι και οτι τους αρεσει. μετα την περιγραφη παμε στις ερωτησεις.
ο ομφαλιος λορος της καντυ εχει απλα ενα μαυρο κακαδακι που το θεωρω νορμαλ και ειναι ολα μια χαρα στην γυρο περιοχη.
του τομ ομως ειναι ασπρο χωρις καποιο κακαδακι λιγο εξογκομενο σε εκεινο το σημειο και ειναι σληρο μοιαζει σαν χοδρος σαν κοκαλακι. ειναι νορμαλ αυτο?
η κοιλιατου μοιαζει πιο πρισμενη απο της καντυ και οτι ειπα πιο πανω δεν τρωει (το μισο και λιγοτερο απο οτι η καντυ) και ειναι πιο κατατονικος.
υπαρχει κατι που μπορω να κανω μερχι αυριο που θα τα παω στον κτηνιατρο? δεν μπορω καν να φανταστω την ιδεα οτι μπορει καποιο απο τα δυο να "χαιρετησει".

ευχαριστω για την υπομονη σας.

karatsos
Kitten
Kitten

Άντρας
Κατσίκα
Ηλικία : 44
Αριθμός γατουνίων : 5
Ημερομηνία Εγγραφής : 26/05/2013

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

2 γατακια 7 ημερων πανω κατω. Empty Απ: 2 γατακια 7 ημερων πανω κατω.

Δημοσίευση από otz Κυρ Μάης 26, 2013 10:37 am

Για τον ομφάλιο λώρο δεν ξέρω να σου πω αλλά, από αυτά που γράφεις, μου φαίνεται ότι τα κάνεις όλα σωστά. Κάνεις ό,τι μπορείς. Αν έχεις τη δυνατότητα, μπορείς να τους βάλεις και ένα ρολόι, για να νομίζουν ότι είναι η καρδιά της μαμάς τους και ένα λούτρινο ζωάκι για να κουρνιάζουν.
Η μικρή μπορεί να νομίζει ότι είσαι... η μαμά της. (Ναι, είδα στο αβατάρ ότι δεν είσαι κορίτσι, απλώς τα γατάκια τα φροντίζει η μαμά, γι' αυτό το λέω).
Ίσως να ήταν για ώρες εκεί που τα βρήκες, να κρύωναν και να μην έχουν συνέλθει ακόμα εντελώς. Ίσως και να πονάει λίγο η κοιλίτσα του μικρού, που πέρασε από το γάλα της μαμάς του σε άλλο γάλα. Όταν λες ότι τρώει το μισό από την άλλη, σου φαίνεται ότι διώχνει το μπιμπερό από την αρχή ή ότι χορταίνει;
Δυστυχώς τα μικρά είναι πολύ ευαίσθητα, αλλά υπάρχουν παααάρα πολλά γατάκια εδώ μέσα που ήταν ακόμα πιο μικρά και τα κατάφεραν.
Τα κακάκια τους είναι σχηματισμένα; Είναι καλό σημάδι να είναι σχηματισμένα και όχι νερουλά.
otz
otz
Καλλιτεχνό-γατα
Καλλιτεχνό-γατα

Θηλυκό
Κόκκορας
Ηλικία : 42
Τόπος : Χίος
Αριθμός γατουνίων : 2
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Καλοκαίρι
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Dexter και Ninja
Motto : Καλύτερα να είσαι αισιόδοξος και να έχεις άδικο, παρά να είσαι απαισιόδοξος και να έχεις δίκιο.
Ημερομηνία Εγγραφής : 24/07/2011
Mood : 2 γατακια 7 ημερων πανω κατω. M_love

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

2 γατακια 7 ημερων πανω κατω. Empty Απ: 2 γατακια 7 ημερων πανω κατω.

Δημοσίευση από karatsos Κυρ Μάης 26, 2013 12:40 pm

η αλλη στην αρχη κανει την δυσκολη ας το πω ετσι αλλα μολις το παρει γραμμη ρουφαει με παθος μολις τραβιξει το κεφαλι και κανει σαν να ξεροκαταπινει και το σμπρωχνει με την γλωσσα της το σταματω...ο αλλος ενω επινε περιπου στο ιδιο στιλ εχτες σημερα απο την αρχη δεν το θελει...του δινω ομως λιγο λιγοτερο και απο το μισο απο οσο πινει η αλλη. τα κακακια τους ειναι σαν λουκανικακια κιτρινα και σφιχτα θα ελεγα αλλα οχι τοσο σαν της κατσικας στην αρχη και το ενα και το αλλο εβγαλαν μια πρασινη βλεννα και μετα κακακια. το ιδιο και στο κατουριμα....ο τομ ομως οποτε κατουραει βγαζει παντα και βλεννα και νομιζα οτι εχει καθαρισει....προφανος εχει ακομα μεσα...το παλευω οσο μπορω.

karatsos
Kitten
Kitten

Άντρας
Κατσίκα
Ηλικία : 44
Αριθμός γατουνίων : 5
Ημερομηνία Εγγραφής : 26/05/2013

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

2 γατακια 7 ημερων πανω κατω. Empty Απ: 2 γατακια 7 ημερων πανω κατω.

Δημοσίευση από Дanae Κυρ Μάης 26, 2013 12:51 pm

Μπράβο σου που κάνεις ό,τι μπορείς . Δυστυχώς, δεν είναι όλα στα χέρια μας σε τέτοιες καταστάσεις. Ελπίζω ο γιατρός να τα δει και να σε καθησυχάσει. Εσύ απλώς δίνε τους τακτικά το φαγάκι τους, βοήθα τα να κάνουν τις ανάγκες τους & πρόσεχέ τα όπως ήδη κάνεις. Ό,τι καλύτερο εύχομαι! Να μεγαλώσουν και να τα καμαρώσουμε flower
Дanae
Дanae
Γαταποκρίτρια
Γαταποκρίτρια

Θηλυκό
Γάτα
Ηλικία : 36
Τόπος : Ν.Ηράκλειο
Αριθμός γατουνίων : 2 μέσα + τα κηπογατάκια μου
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Βροχερός
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : ΟΛΑ τα γατομωράκια
Motto : Time spent with cats is never wasted, S.F.
Ημερομηνία Εγγραφής : 23/06/2012
Mood : 2 γατακια 7 ημερων πανω κατω. M_violi

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

2 γατακια 7 ημερων πανω κατω. Empty Απ: 2 γατακια 7 ημερων πανω κατω.

Δημοσίευση από karatsos Κυρ Μάης 26, 2013 7:44 pm

δυστυχως τα νεα δεν ειναι ευχαριστα.... ο τομ για αγνωστο λογο δεν ειναι πια μαζι μας....δεν ξερω γιατι αλλα περα απο στεναχωρια νιωθω και οργη....αλλα και φοβο με εχουν ζωσει τα φιδια γιατι ανησυχω για την καντυ....τουλαχιστον αυτη ακομα ειναι ζωηρη και φαγανη....αυτο που προσεξα στην καντυ και συνειδητοποιω οτι το ειδα και στον τομ αλλα σε αυτον νομιζα οτι μου φανηκε ειναι οτι προσεξα κατι σαν μικρο μυρμιγκι να κανει βολτα στο τριχωμα της αλλα μεχρι να το πιασω εξαφανηστικε....σιγουρα ειδα κατι παρομοιο και στον τομ....το μονο που βρηκα στο νετ ειναι ψυλλοι....υπαρχει περιπτωση να φταιει αυτο? και αν ναι τι κανω για να το διωξω μεχρι αυριο που θα παω το παω στον κτηνιατρο....ειληκρινα δεν θα το αντεξω μεχρι αυριο να με βρει καμια λαχταρα.

karatsos
Kitten
Kitten

Άντρας
Κατσίκα
Ηλικία : 44
Αριθμός γατουνίων : 5
Ημερομηνία Εγγραφής : 26/05/2013

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

2 γατακια 7 ημερων πανω κατω. Empty Απ: 2 γατακια 7 ημερων πανω κατω.

Δημοσίευση από zeledaki Κυρ Μάης 26, 2013 11:09 pm

Λυπαμαι καλο ταξιδι στον τομ δυστυχως με τοσο μωρα τιποτα δεν ειναι σιγουρο εχω χασει κ εγω μωρακια αλλα εχω κ αλλα που εζησαν και ειναι υγιεστατα το οτι τρωει η μικρη ειναι πολυ καλο οι ψυλλοι δεν προκαλουν θανατο σε τετοια ηλικια αλλα προβληματα υγειας μετα απο καιρο μπορει να ηταν κ αρρωστο το μωρακι αυριο καλυτερα στον κτηνιατρο να την εξετασει κ μπραβο σου που εκανες οτι μπορουσες τουλαχιστον εφυγε με αγαπη...
zeledaki
zeledaki
Prime Cat
Prime Cat

Θηλυκό
Μαϊμου
Ηλικία : 43
Αριθμός γατουνίων : 3
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Άνοιξη θα έλεγα είναι η καλύτερη εποχή
Motto : Keep Walking!!!
Ημερομηνία Εγγραφής : 09/08/2011
Mood : 2 γατακια 7 ημερων πανω κατω. M_choco

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

2 γατακια 7 ημερων πανω κατω. Empty Απ: 2 γατακια 7 ημερων πανω κατω.

Δημοσίευση από kouix Κυρ Μάης 26, 2013 11:13 pm

Αυτο το παράσιτο που είδες είναι ψύλος.
όλα τα αδεσποτάκια έχουν.
Αλλα δεν είναι "του θανάτου" για τα ζώα (αλλιως θα εξέλειπε το είδος: "αδεσποτάκιους τα κοινά".

Λυπαμαι πολυ για τα άλλο γατάκι... :-(
Αλλα το πιο πιθανό ειναι να υπήρχε άλλος λόγος για τον χαμό του.
Ισως ο θάνατός του, να σχετιζεται με την ολιγοφαγεία του... αλλα και η ολιγοφαγεία του, ίσως να σχετίζεται με κάποια άλλη "επιπλοκή" του οργανισμού του.

Για να σου φύγουν οι τύψεις, ξέχνα εντελώς την πιθανότητα να φταιν οι "ψυλοι".

... Τόσο μωρά γάτακια... αν και εφικτό, είναι πολύ δυσκολο να επιβιώσουν, γιατί δεν έχουν προλάβει να πάρουν "αρκετα" αντισώματα απο την γατομαμά τους.

Εσύ έχει κάνει ήδη πολύ καλή δουλεια..το έργο σου ήταν πολύ δύσκολο... και το 50% επιτυχια, ειναι μεγάλη επιτυχια.

___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___

2 γατακια 7 ημερων πανω κατω. Ce308a9f-5be4-45ef-b5d8-38fa33e9b315

Η ιστορία μας ξεκινάει  απο  εδω: http://www.gatospito.com/t10095-topic
kouix
kouix
Εφτάψυχος-η M^o-o^derator
Εφτάψυχος-η M^o-o^derator

Θηλυκό
Χοίρος
Ηλικία : 52
Αριθμός γατουνίων : 5 νιάου, 2 γαβ, 1 τσίου
Ημερομηνία Εγγραφής : 28/04/2013
Mood : 2 γατακια 7 ημερων πανω κατω. M_yoohoo

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

2 γατακια 7 ημερων πανω κατω. Empty Απ: 2 γατακια 7 ημερων πανω κατω.

Δημοσίευση από karatsos Δευ Μάης 27, 2013 1:14 am

μολις την ταισα την μικρη εκανε και την αναγκη της....ολα πολυ καλα σε αυτον τον τομεα....γουργουριζει ειναι μεσα στην ενεργεια και απο φωνη καλητερη και απο ξυπνητηρι....παρουσιαστικε ομως αλλο προβλημα....το ενα το ματακι τις ειναι πρισμενο και δακρυζει πυον να το πω? μυξα? τι παιζει ρε παιδια ? μπορω να κανω κατι τωρα εγω μεχρι να ερθει αυτο το αυριο να την παω στον γιατρο? δεν θα κοιμηθω αποψε ολα τα αναποδα μαζι κατσανε..... περιμενω αν ειναι κανενα νυχτοπουλι μεσα για μια οποια απαντηση.

karatsos
Kitten
Kitten

Άντρας
Κατσίκα
Ηλικία : 44
Αριθμός γατουνίων : 5
Ημερομηνία Εγγραφής : 26/05/2013

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

2 γατακια 7 ημερων πανω κατω. Empty Απ: 2 γατακια 7 ημερων πανω κατω.

Δημοσίευση από otz Δευ Μάης 27, 2013 1:25 am

Έχει ανοίξει τα ματάκια της; Στην καλύτερη περίπτωση είναι αυτό. Όταν πρωτοανοίγουν τα ματάκια τους μπορεί να έχουν βλέννα.
Αλλιώς, μπορεί να είναι αρρωστούλι. Αν ήταν όμως, μάλλον δε θα είχε όρεξη για φαγητό. Το γεγονός ότι τρώει κανονικά είναι καλό σημάδι.
Πιστεύω ότι είναι το πρώτο. Μπορείς να της καθαρίσεις το ματάκι με γάζα και λίγο νεράκι, προς το παρόν. Όχι βαμβάκι, γιατί οι ίνες ίσως την ενοχλήσουν.
otz
otz
Καλλιτεχνό-γατα
Καλλιτεχνό-γατα

Θηλυκό
Κόκκορας
Ηλικία : 42
Τόπος : Χίος
Αριθμός γατουνίων : 2
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Καλοκαίρι
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Dexter και Ninja
Motto : Καλύτερα να είσαι αισιόδοξος και να έχεις άδικο, παρά να είσαι απαισιόδοξος και να έχεις δίκιο.
Ημερομηνία Εγγραφής : 24/07/2011
Mood : 2 γατακια 7 ημερων πανω κατω. M_love

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

2 γατακια 7 ημερων πανω κατω. Empty Απ: 2 γατακια 7 ημερων πανω κατω.

Δημοσίευση από karatsos Δευ Μάης 27, 2013 1:33 am

ειναι πρισμενο το ενα σαν καρουμπαλο φαντασου το το αλλο ειναι κανονικο. οχι δεν τα εχει ανοιξει ακομα....και το πρισμενο καθαριζοντας το οσο το δυνατον πιο απαλα με χλιαρο βρεγμενο πανι εβγαζε κι αλλο πυον απλα και μονο με την επαφη αν δηλαδη το πιεσω παραπανω θα βγαλει πιο πολυ...γιατι οσο και αν το καθαρισα αυτο συνεχισε να βγαζει και το καρουμπαλο καρουμπαλο.

karatsos
Kitten
Kitten

Άντρας
Κατσίκα
Ηλικία : 44
Αριθμός γατουνίων : 5
Ημερομηνία Εγγραφής : 26/05/2013

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

2 γατακια 7 ημερων πανω κατω. Empty Απ: 2 γατακια 7 ημερων πανω κατω.

Δημοσίευση από otz Δευ Μάης 27, 2013 1:37 am

Αν έχεις τη δυνατότητα πήγαινέ την νωρίς το πρωί στο γιατρό.
Και ο ένας ο δικός μου είχε πολύ φουσκωμένο ματάκι όταν ήταν μικρός, αλλά με την κατάλληλη θεραπεία έγινε περδίκι και τώρα είναι 2 χρονών γάταρος.


otz
otz
Καλλιτεχνό-γατα
Καλλιτεχνό-γατα

Θηλυκό
Κόκκορας
Ηλικία : 42
Τόπος : Χίος
Αριθμός γατουνίων : 2
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Καλοκαίρι
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Dexter και Ninja
Motto : Καλύτερα να είσαι αισιόδοξος και να έχεις άδικο, παρά να είσαι απαισιόδοξος και να έχεις δίκιο.
Ημερομηνία Εγγραφής : 24/07/2011
Mood : 2 γατακια 7 ημερων πανω κατω. M_love

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

2 γατακια 7 ημερων πανω κατω. Empty Απ: 2 γατακια 7 ημερων πανω κατω.

Δημοσίευση από karatsos Δευ Μάης 27, 2013 1:38 am

αυτο θα κανω...ελπιζω ολα να πανε καλα...ευχαριστω.

karatsos
Kitten
Kitten

Άντρας
Κατσίκα
Ηλικία : 44
Αριθμός γατουνίων : 5
Ημερομηνία Εγγραφής : 26/05/2013

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

2 γατακια 7 ημερων πανω κατω. Empty Απ: 2 γατακια 7 ημερων πανω κατω.

Δημοσίευση από karatsos Σαβ Ιουν 01, 2013 10:36 am

την καλημερα μου σε ολουσς/ες καλο μηνα και καλο καλοκαιρι να εχουμε.
αν και απων την τελευταια εβδομαδα λογο υποχρεωσεων μπηκα να σας πω οτι ολα οκ με την καντυ....τα ματακια μας ανοιξαν κανονικα και απο πεινα αλλο τιποτα και μη κανεις το λαθος να τραβηξεις το μπιμπερο αμεσως πηδαει και το γραπωνει. μου εφεραν ακομα 2 μικρα 40 ημερων πολυ καλα στην υγεια τους τα οποια αλλο τπτ απο φαι και παιχνιδι ολη μερα....ολα καλα λοιπον. για τυχων αποριες αλλα και νεοτερα για το πως παμε εδω ειμαστε και θα τα λεμε. καλημερα και παλι.

karatsos
Kitten
Kitten

Άντρας
Κατσίκα
Ηλικία : 44
Αριθμός γατουνίων : 5
Ημερομηνία Εγγραφής : 26/05/2013

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

2 γατακια 7 ημερων πανω κατω. Empty Απ: 2 γατακια 7 ημερων πανω κατω.

Δημοσίευση από Дanae Σαβ Ιουν 01, 2013 11:54 am

Καλημέρα!! Πήγατε και στον γιατρό? Όλα καλά;; Βάλε μας μια φωτογραφία αν σου είναι εύκολο να δούμε τα μωράκια Laughing
Дanae
Дanae
Γαταποκρίτρια
Γαταποκρίτρια

Θηλυκό
Γάτα
Ηλικία : 36
Τόπος : Ν.Ηράκλειο
Αριθμός γατουνίων : 2 μέσα + τα κηπογατάκια μου
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Βροχερός
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : ΟΛΑ τα γατομωράκια
Motto : Time spent with cats is never wasted, S.F.
Ημερομηνία Εγγραφής : 23/06/2012
Mood : 2 γατακια 7 ημερων πανω κατω. M_violi

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

2 γατακια 7 ημερων πανω κατω. Empty Απ: 2 γατακια 7 ημερων πανω κατω.

Δημοσίευση από karatsos Πεμ Αυγ 15, 2013 7:58 pm

αν και αργησα λιγο δημιουργησα νεο νημα και με φωτο ολων των γατιων για να συστηθουμε και καλητερα

εδω

karatsos
Kitten
Kitten

Άντρας
Κατσίκα
Ηλικία : 44
Αριθμός γατουνίων : 5
Ημερομηνία Εγγραφής : 26/05/2013

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επιστροφή στην κορυφή

- Παρόμοια θέματα

 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης